Zwartkruis moet blijven Treytel dankt selectie aan van Feyenoord slechte vorm Zege Canada op Mexico Hurnbestuur zoekt eerder naar coach ait buitenland Spaarrente tot /A NMB 'Zware straffen voor Engelse rellenschoppers \an Ruiter: Geen dsicr/s nemen jUDE BEKENDE RENTREE ORANJE IN KUIP JOHAN CRUUFF: TANDPUNT ONGEWIJZIGD 19 DINSDAG 12 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Jan Zwartkruis voelde eens aan de knie van Jan Ruiter i besloot toen maar geen risico's te nemen. Ruiter terug aar België, Treytel in het doel en Jongbloed te elfder ■e naaristgeoeen, Zeist geroepen, de gevolgen. (Van onze sportredactie) Jan Ruiter is inmiddels terug in Brussel, waar hij rörgen per trein is aangekomen. Allerminst teleurgesteld iterigens, want Ruiter heeft er alle begrip voor dat Zwartkruis je. He Iniet heeft aangedurfd hem binnen de selectie te houden. I liter: „Ik kan geen kracht zetten in mijn rechterbeen. Voor alle rtijen, zowel Oranje, Anderlecht als mezelf, is dit de beste lossing. Je kunt nu eenmaal met een doelman geen risico's ^jmen. Zelfs met karakter en moed kan ik niet verdoezelen dat Ongeschikt liet fit ben." (Van onze sportredactie) ÏIST Scheidsrechter morgenavond in de Rotterdamse Kuip de Spanjaard Martinez. Een oude bekende van het Nederlands- aanse duo Cruijff/Neeskens. tijff: „Ik ken hem eerlijk gezegd niet. Tenminste die naam zegt niets, best mogelijk dat ik hem wel ken, wanneer ik hem nmaal in levende lijve voor me zie". Om Cruijffs geheugen op frissen: Martinez heeft hem vorig seizoen een keer de gele kaart toond. Een nuchtere reactie van Trey tel, eerste keus geworden door de blessures van Jan Ruiter en Jan van Beveren. Treytel later: „Ik zal mijn best doen, meer wil ik er niet van zeggen. Natuurlijk vind ik het fijn dat ik er weer eens een keertje bij ben. En dat in mijn eigen stadion. De interland tegen de Noordie ren vormt de; vijfde wedstrijd die Treytel in Oranje speelt. Eerder was hij doelman tegen Bulgarije, Engeland, Israël en Roemenië. De laatste keer ruim twee jaar geleden. De selectie van Treytel was voor hem zelf nauwelijks een verras sing. „Bij Feyenoord draai ik lekker. Waarschijnlijk omdat Feyenoord minder goed draait. Jarenlang heb ik vooral in thuiswedstrijden vrijwel niets te doen gehad. Dat is nu anders. Nu sta ik doorlopend op scherp. Volgens mij de reden van mijn goede vorm". 's-Middags tijdens de eerste voorbereiding van Oranje op het duel tegen Noord-Ierland bleek definitief dat doelman Jan Ruiter morgenavond niet kan spelen als gevolg van een blessure aan het rechterbeen. In nauwe samenspraak met arts Frits Kessel van de KNVB en Jan Ruiter zelf besloot Zwartkruis de doelman weer terug naar Brussel te sturen. „Ongeschikt om te spelen", luidde de verklaring. Op dat moment kwam een co- medie op gang, want Zwart kruis besliste op het zelfde ogenblik dat Jan Jongbloed richting Zeist gedirigeerd moest worden. Een beslissing die hij bekend maakte op een moment dat Jongbloed zelf nog nergens vanaf wist. Hetgeen bleek uit een even later gevoerd telefoon gesprek met Jan Jongbloed, de 36-jdrige Amsterdammer: „Ik naar Zeist? Geen sprake van. Ik heb twee zaken en die kan ik niet zomaar in de steek laten. Trouwens, ik voel er niets voor om steeds als stand-in te funge ren voor minder valide keepers. Ik blijf gewoon thuis". Mededelingen die uiteraard de nodige onrust veroorzaakten bij Jan Zwartkruis, want daar stond hij dan Zonder tweede doelman. Het minste wat hij kon doen was zelf wat kwartjes inzamelen om via de telefooncel contact te zoeken met Jong bloed. Wat dan ook prompt ge beurde. En met succes want na ruim een kwartier soebatten kon Zwartkruis met een opge ruimd gezicht weer terugkeren naar de persconferentie. „Geen enkel probleem, glunderde Zwartkruis, „Jan komt zo snel mogelijk hierheen. Inderdaad was hij daar in eerste instantie niet toe bereid, maar toen ik hem de problemen met Ruiter en Van Beveren uitlegde, gooide hij zijn bezwaren overboord". De rentree van Eddie Treytel (Van onze sportredactie) ZEIST Blijft Jan Zwartkruis nu wel of niet bij Oranje? Die vraag doemde tijdens de hernieuwde kennismaking met de bondscoach herhaaldelijk op. Zonder dat overigens inmiddels een slui tend antwoord op die vraag gegeven kan worden, want Zwartkruis zelf hulde zich zodra dat onderwerp aangesneden werd, in nevelen. Zwartkruis: „Donderdagoch tend, meteen na de interland tegen de Noordieren, keer ik naar Soesterberg terug. Zoals afgesproken trouwens, want de voetbalbond heeft mij slechts voor twee wedstrijden ingehuurd. Mijn kar wei zit er dan ook op. Donderdag ga ik weer gewoon aan de slag bij de Lucht macht" Zo simpel als Zwartkruis het stelt, ligt het echter allemaal niet. Want wel dege lijk behoort het tot de mogelijkheden dat hij bondscoach blijft Het was tekenend dat Zwartkruis veel genuanceerder dan voor de trip naar IJsland reageerde op opmerkingen die doelden op een langer dienstverband bij de KNVB. Zwartkruis: „Helemaal uitsluiten doe ik dat niet meer. Ik heb inmiddels geleerd wat voorzichti ger te moeten zijn met mijn antwoorden. Vandaar dat ik geen categorisch neen zeg op vragen, die betrekking hebben op het al dan niet voortzetten van mijn werk binnen de KNVB". Een nogal cryptisch antwoord van Zwart kruis, zeker te zien in het kader van zijn eerste weerwoord aan het begin van de persconferentie- Zwartkruis: „Zoals de zaken er nu bij liggen, stop ik. Officieel is er nog geen enkel gesprek geweest tussen mij en de KNVB of tussen mij en de Luchtmacht. Dat gesprek kan ech ter nog best komen, en daarvan zal het afhangen of ik eventueel bij Oranje kan blijven of niet. Ik moet zeggen dat ik zelf nog geen enkele poging ondernomen heb om te onderzoeken of het voortzetten van de huidige structuur al dan niet een haalbare kaart is." Zwartkruis daarom donderdag terug naar Soesterberg. Dan nog als eerste luitenant, een functie die hij met ingang van 1 november verliest, want dan wordt hij gepromoveerd tot kapitein. Een be hoorlijke promotie, met daaraan verbon den speciale voorrechten voor Zwart kruis. De belangrijkste: een uitstekend pensioen, en juist daaraan tilt Zwartkruis terecht erg zwaar, zoals hij in IJsland al liet weten. De bondscoach toen: „Ervan uitgaande dat de KNVB en ik tot een accoord komen, dan vind ik een verbinte nis met de voetbalbond toch een te wan kel bestaan". Zwartkruis nu: „Een offi ciële aanvrage om met vervroegd pen sioen te mogen om me voor de KNVB in te zetten, zou straks als ik kapitein ben, financieel gunstig voor me zijn. Loopt het dan spaak met de KNVB dan heb ik in ieder geval een goed pensioen achter de hand." Johan Cruijff, spreek buis alsof hij nooit is weggeweest: „Ik heb binnen de selectie de meningen ge peild. Die zijn positief voor Zwartkruis. Het sectiebestuur weet daar echter offi cieel niets van. Voor zover wij weten, keert Zwartkruis donderdag terug naar de luchtmacht. Mogelijk dat het sectiebe^ stuur op dat moment namen bekend maakt van eventuele opvolgers. Mocht dat niet gebeuren dan zal de selectie er, tenzij er morgenavond in Rotterdam vreemde dingen gebeuren, op aandringen dat Zwartkruis op een of andere manier behouden moet blijven". Ank Wickel, inzet van problemen bij de Turnbond. recht Het dagelijks bestuur van het derlands Gymnastiek Verbond (KNGV) jft bij zijn standpunt over de opvolging n damestrainster Eva Bartha. Het be- ïur wil opnieuw een buitenlandse kracht strekken. Eva Bartha besloot het con- ct dat eind dit jaar afloopt, niet te rlengen mede na de kritiek, die kortgele- n aan haar adres werd geuit door Ank ickel, voorzitster van het afdelingsbe- lur keurturnen dames. Zij vond dat de mgaarse de opleiding van Nederlandse liners had verwaarloosd, it dagelijks bestuur heeft zich daarop iteren beraden over de situatie, die is tstaan door het aftreden van Ank Wickel. >k het beleid voor de volgende Olympische leien (Moskou 1980) dat ten nauwste te aken heeft met de affaire Wickel—Bartha, werd bekeken. Naar aanleiding daarvan gaf het bestuur het volgende communiqué uit: „Het bestuur gaat op de ingeslagen weg verder. De selectieploeg zal opnieuw in pleeggezinnen in de omgeving van Arnhem worden ondergebracht om een intensieve training op Papendal mogelijk te maken. Deze training zal geschieden onder leiding van een buitenlandse trainer of trainster. ken door af te treden. Hierbij dient nog vermeld te worden dat de secretaresse van dit bestuur, mevrouw Andringa kort tevoren te kennen had gegeven geen deel meer van het bestuur te willen uitmaken. Het dage lijks bestuur tracht zo snel mogelijk tot de vorming van een nieuw damesbestuur te komen, daar uiteraard de al aangevangen training voortgezet dient te worden. Tevens wil het dagelijks bestuur nadrukkelijk stel len dat de trainingsopzet- en methoden zoals die door Eva Bartha zijn gevolgd de volledi- zijn contacten gelegd met buitenlandse trai- ge instemming hebben. Van publikaties in ners en organisaties om dit beleid ten uit voer te brengen. In het afdelingsbestuur keurturnen dames bleek men zich moeilijk met dit voornemen te kunnen verenigen. Vrijdag heeft het bestuur onder leiding van mevrouw Wickel hieruit de conclusie getrok- de pers en het eigen orgaan „Het Turnblad' wenst het bestuur zich te distantiëren. De resultaten onder Eva Bartha's leiding be haald, hadden niet beter kunnen zijn, indien de Nederlandse omstandigheden in aanmer king worden genomen. A. De rente die wij vergoeden op spaar- MM KUB H M H Hf gelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een VHA Van Cir\7t> Wnnfnrpn nnlr ot>nc nnr nni< «SSW M B van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. VANCOUVER In de voorronden van de wereldkampioenschappen voetbal heeft Ca nada voor een verrassing gezorgd door in Vancouver met 1—0 te winnen van Mexico. Het was een wedstrijd voor de groep Noord-Centraal-Amerika. Canada heeft in deze groep thans de leiding met drie punten uit twee wedstrijden, gevolgd door de Ver enigde Staten, die twee punten behaalden uit gelijke spelen tegen Canada en Mexico. Dit laatste land staat onderaan met een punt, maar krijgt nu twee thuiswedstrijden: vrijdag in Puebla tegen de Verenigde Staten en op 27 oktober in Toluca tegen Canada. De Canadezen zelf spelen op 20 oktober in Seattle tegen de Verenigde Staten De zege met 1—0 op Mexico was de eerste, die Canada ooit tegen Mexico behaalde, sinds het land in 1885 zich internationaal manifesteerde. Mexico had gedurende de gehele wedstrijd een flink veldoverzicht. Vooral na rust was er sprake van een éénrichtingsverkeer, maar dankzij massaal verdedigen en niet in de laatste plaats dank zij het voortreffelijke werk van doelman Tony Chursky kon Canada de voorsprong van 1—0, die in de 22ste minuut tot stand kwam, handhaven. Het was Buzz Parsons, die uit een vrije trap inkopte. Parsons was Brian Budd komen vervangen een van de Canadezen, die het slachtoffer werd van een grove mexicaanse overtreding. Verdediger Brian Robinson.moest per brancard van het veld worden gedragen. Birmingham De vijfenzestig Drie van hen werden met messen hoofdzakelijk jeugdige relschoppers gestoken. De politie arresteerde 99 tijdens de vriendschappelijke wed- herriemakers. De wedstrijd werd na strijd Aston Villa—Glasgow Ran- 51 minuten gestaakt toen een groep gers hebben gisteren in het ge- jonge, veelal dronken, fans het veld rechtshof van Birmingham zware, bestormden. straffen over zich horen uitspreken. Joe Martucbi, de voorzitter van de De vrijheidsstraffen varieerden van federatie van politieambtenaren, drie tot zes maanden. Ook waren er pleitte voor de afschaffing van het Zaterdag werden in Londen ook ze- geldboetes tot bijna vierhonderd beroepsvoetbal. Hij vindt dat de rol ventig supporters gearresteerd en in voegde er aan toe dat „het geweld van zaterdag wel tot zo'n situatie leidt". Denis Howell, de minister van sport en ex-scheidsrechter, zei: „Stoppen met de sport betekent al leen maar toegeven aan deze bandie ten". gulden voor openbaar dronken- van de politie te veel toeneemt bij schap. wat de „Daily Mail" een „snel groeiende nationale sport" noemde. Tijdens de ongeregeldheden van za- De federatie liet weten dat Martucci zei het minder ernstige ongeregeld- terdag raakten 52 mensen gewond, zijn eigen visie verwoordde, maar heden tijdens wedstrijden voor. Newcastle moest een wedstrijd wor den gestaakt. In verscheidene delen van Engeland deden zich nog meer, Gedood biJ karate MANCHESTER - De Britse karate- kampioen in het zwaargewicht, Geoff Douglas, is in Manchester na een gevecht overle den. De 19-jarige Doug las kreeg dertig se conden voor het einde van de strijd een trap in de lies van zijn tegenstan der Frank Lynch. JOHANNESBURG Acht blanke Zuid- afrikaanse rugbyspelers zijn in moeilijk heden geraakt met de autoriteiten, om dat zij zondag uitkwamen in een vriend schappelijke wedstrijd tussen twee „zwarte" clubs in een voorstad van Port Elizabeth. Na afloop van de wedstrijd, die door tienduizend zwarte toeschou wers werd bijgewoond, werden de acht mannen door een enthousiaste menigte <5P de schouders genomen. Minister van sportzaken Piet Koornhof zei gisteren echter dat de blanke rug byers niet alleen hebben gehandeld in strijd met de sportpolitiek van de rege ring, maar ook de wet hebben overtre den. Ze hebben namelijk een zwart woon gebied betreden zonder de daartoe ver eiste toestemming. Volgens de president van de Zuidafrikaanse rugbybond kun nen de spelers geschorst worden. De vorige maand aangekondigde nieuwe kwamen vier kleurlingen met succes uit sportpolitiek van de Zuidafrikaanse rege- voor blanke teams. De voorzitter van de ring staat wel ontmoetingen toe tussen cricketunie van Port Elizabeth was van teams van een ras tegen teams van een mening dal het over twee weken niemand ander ras, maar laat nog geen ruimte meer zal opvallen dat er door gemengde voor gemengde teams in de sport. Vol- teams gespeeld wordt. In Johannesburg gens Koornhof moet de rassenintegratie daarentegen kreeg Edward Habane, een in de sport geleidelijk verlopen. jongën uit Soweto, zondag van een offi- Ook bij cricket werden zondag de nieuwe cial te horen dat hij van de reservelijst sportregels genegeerd. In Port Elizabeth van zijn club Balfour Park is afgevoerd. zijn invloed had aangewend om Jack van Zanten, met wie hij (ook al) financiële banden heeft, als begeleider bij het Neder lands elftal te krijgen. Het gesprek was niet voor niets. De KNVB-officials (rechts van de tafel) gaven toe dat er niet juist was gehan deld daarom kon Johan Cruijff ook na afloop stellen: „Ik ben tevreden gesteld", en dat wilde hij. Problemen zijn er om uitgepraat te wor- en, zo dachten Johan Cruijff, Cor Coster, on Zwikstra en Jacques Hogewoning (van nks naar rechts) en vandaar de bijeen- omst in het Amsterdamse Hiltonhotel. 'oornaamste aanleiding voor het gesprek Drmden de moeilijkheden die rezen bij de uropese titelstrijd in Joegoslavië. Slavië. Iruijff was onder meer verweten, dat hij ZEIST Eddie Treytel reageerde even laconiek als altijd. Enkele minuten voordat de opstelling prijs gegeven zou worden, riep bondscoach Jan Zwart kruis de 30-jarige doelman van Feyenoord bij zich. „Jij keept tegen Noord-Ierland", sprak Zwartkruis kort en krachtig. „Uitstekend", antwoordde Treytel zo mogelijk nog korter en krachtiger. Trainer Jan Zwartkruis temidden van de spelers die (aldus Cruijff) heilig vertrouwen in het kunnen van de interim- coach en daarom prijs stellen op zijn aanblijven. vormde de enige opzienbarende keuze van Zwartkruis. „Verder lag het allemaal simpel", aldus Zwartkruis. „Alleen Van der Kuylen vormde ook een pro bleempje. Ik heb hem er echter van kunnen overtuigen, dat drie spelverdelers, Cruyff, Rensen- brink en hijzelf, teveel van het goede zou zijn. Van der Kuylen had daar verder weinig moeite mee". Jan Zwartkruis stuurt het vol gende elftal tegen Noord-Ier- land het veld in: Treytel, Willy van de Kerkhof, Van Kraay, Rijsbergen, Krol, Jansen, Nees- kens^ Haan, Geels, Cruyff en Rensenbrink. ROB HARTOG

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13