Ambtenaren niet dubbel gepakt' £eidóe6oti/ta/nt V ooruitzichten zijn armetierig Hoea Kwo-feng volgt Mao op REGEN VAN LIRES IN CENTRUM VAN ROME Zwarten stellen eisen voor deelneming conferentie in Geneve mmi BALLON VAARDER STORT IN ZEE ■MAANDAG 11 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Hoea Kwo-feng. de nieuwe voorzitter. PEKING (UPI/Rtr). Het Volksdagblad van Peking heeft gisteren bevestigd wat al uit muurkranten duidelijk was geworden, nl. dat premier Hoea Kwo-feng Mao Tse-toeng is opgevolgd als partijvoorzitter. De op 9 september overleden Mao zou Hoea zelf als zijn opvolger hebben aangewezen. De schrijvers van de muurkranten achten de benoeming ,wijs' omdat Mao die zelf gewild heeft. O 1 AMSTERDAM (ANP) Men kan niet stellen, dat „de ambtenaren dubbel worden gepakt". Het hele s d Nederlandse volk moet een stap terug doen wat Dr betreft de uitgaven in de collectieve sector. Amb- ■oen tenarensalarissen en inkomens in de particuliere kg sector worden op elkaar afgestemd, zowel in -"tijden van voorspoed als in tijden van tegenslag. ;orti Aldus minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) in een reactie op de protestdemonstratie van ambtenaren, die zaterdag in Amsterdam werd gehouden. De bewindsman was er als toe- De partij heeft gisteren, tezamen met het leger, gewaarschuwd dat .ieder die zich overgeeft aan revisionisme of samenzwering tot mislukken gedoemd is.' De bevolking wordt opgeroepen de keuze van het Centrale Comité van de partij te steunen en Hoea als leider te volgen. In Peking zijn zaterdag bijeenkomsten ter ere van Hoea gehouden, die nu naar wordt verwacht zijn premierschap zal overdragen aan vicepre- mier Tsjang Tsjoen-tjiao. Hoea heeft de taak op zich genomen de volledi ge werken van Mao te bundelen en te publice ren. Dat betekent dat China zal vasthouden aan de koers die Mao heeft uitgestippeld, en dat Hoea als hoeder van het Mao-archief een grote invloed zal hebben bij het bepalen van de Chinese politiek. De opkomst van de 56-jarige Hoea is uiterst spectaculair geweest. Zes jaar geleden was hij nog een provinciaal bestuurder, maar in fe bruari j.l. werd hij gekozen tot opvolger van de in januari overleden premier Tsjoe En-lai, een benoeming die werd gezien als een compro mis tussen de tegenstrijdige krachten in de Chinese politiek. Het vorige week op de Hondsbossezeewering bij Petten gestrande vissersscheepje was dit weekeinde een ware trekpleister voor vele kijklustigen. Het fraaie najaarsweer maakte overigens ook zonder „trek pleisters" een ritje naar het strand zeer de moeite waard. Bewoners van Seveso breken door afzetting SEVESO (UPI) meer dan vijf honderd inwoners van Seveso hebben gisteren de afzettingen rond het in juli van dit jaar door een wolk giftig gas besmet gebied doorbroken en zijn naar hun ontruimde woningen terug gekeerd. De autoriteiten slaagden er niet in de mensen te overtuigen dat de streek nog steeds gevaarlijk is. Zij antwoordden dat de ont smetting veel te traag naar hun zin verloopt en dat het na de langdurige regens wel niet zo'n vaart zal lopen. De teruggekeerde Sevesoërs barricadeerden hun woningen en het kwam tot incidenten toen de politie probeerde hen eruit te halen. Ook de burgemeester, die van huis tot huis ging om zijn recalcitrante burgers te bewe gen het nog steeds als gevaarlijk besmet geachte gebied te ontrui men, boekte geen succes. Op 10 juli ontsnapte als gevolg van een technisch mankement een wolk dioxine uit een chemi sche fabriek in Seveso. hoorder aanwezig. Wat betreft de fiscalisering van de interimregeling ziektekosten, waartegen vooral door het overheid spersoneel werd geprotesteerd, wees minister De Gaay Fortman erop, dat daarover nog overleg wordt gevoerd met de ambtenarenorganisaties. Nog dit jaar zal een commissie in het leven worden geroepen, die de pensioenvoorzieningen van de ambtenaren zal gaan bekijken. De ambtenaren verwachten echter niet, dat hun pensioenrechte- nonaangetast zullen blijven. De bewindsman van Binnenlandse Zaken zou verder graag zien, dat het stakingsverbod voor ambtenaren verdwijnt. Hij stelde echter wel, dat een eventueel invoeren van een stakingsrecht af hankelijk is van hoe dit stakingsrecht in het bedrijfsleven werkt Volgens hem ontbreekt hie raan ook nog het een en ander maarondanks het stakingsverbod hebben de ambtenaren wel ge dreigd met stiptheidsacties. Eveneens aanwezig bij demanifestatie was de fractievoorzitter van DS'70, de heer W. Drees jr. Deze was het in grote lijnen wel eens met de punten van kritiek die op de bijeenkomst werden geuit. Volgens de heer Drees is minister De Gaay Fortman in zekere zin gepas seerd bij het uitwerken van de bezuinigingsplan nen van de regering. In de zogenaamde „eenpro- centsnota" (met betrekking tot de sociale voorzie ningen) worden ook de ambtenarensalarissen ge noemd. Merkwaardig, aldus de heer Drees; de samenstellers van die nota (de ministers Boersma, Duisenberg en premier Den Uyl) beschouwen de ambtenarensalarissen kennelijk als een sociale voorziening. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wrak Met pneumatische zagen moest de n' brandweer van Den n h Helder zaterdag avond uit dit wrak drie Duitsers bevrij- den, nadat zij, door nog onbekende 3 oorzaak, met hoge snelheid met hun 1 w auto tegen een pak huis waren gere den. Voor een van de slachtoffers trd wam hulp te laat. igt de twee anderen log ü\n levensgevaarlijk gewond in een zie- karimis opgeno- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROME Dat veel, zo niet alle goeds van bo ven komt, hebben hon derden Romeinen zater dagmorgen ondervon den. Uit een laagvlie gend sportvliegtuigje werden boven de Piazza Venezia, het belangrijk ste knooppunt van de Italiaanse hoofdstad, honderden biljetten van vijfhonderd en duizend lire (1,50 en 3,00 gulden) naar beneden gegooid). Pas laat in de avond meldde de gulle geld- strooier zich vrijwillig bij de politie die tot dan toe vergeefs gespeurd had naar de herkomst van het vliegtuigje en de piloot. Het bleek de veertigjari ge romeinse loodgieter Vito Pennetta te zijn, sinds jaren in het bezit van een vliegbrevet Hij had zaterdagmorgen voor bijna vijfduizend gulden aan klein papier geld bij zich gestoken en had op een sportvlieg- veld iets buiten Rome een vliegtuig gehuurd. Hij heeft het geld uitge worpen om in de publi citeit te komen en zo doende aandacht te ves tigen op het trage onder zoek naar de doodsoor zaak van zijn achttienja rige zoon Roberto. Roberto Pennetta sloeg anderhalf jaar geleden met een zweefvliegtuig te pletter tegen een heu veltop in de buurt van Rome. Het tweezitszweefvlieg- tuig was eigendom van de bekende Romeinse, indertijd ontvoerde ju welier Bulgari. Behalve de jongen kwam ook de veel oudere, een zeer er varen zweefvlieginstruk- teur Bondini om het le ven bij dit mysterieuze ongeluk. Op het moment van het ongeluk zweefde de tweezitter boven een drukbezocht jachtter rein. Omdat vlak bij de wrakstukken een jacht huis werd gevonden werd toen verondersteld dat een overijverige ja ger bij wijze van grap of met opzet op het toestel geschoten heeft Voorbode van keerpunt-'77 DE POLITIEKE GEGEVENS, die het kiezersonderzoek van de Vara-radio (In de Rooie Haan), hebben opgeleverd, betekenen niet minder dan een schok in politiek Nederland. Het CDA zou het grootste blok in de Tweede Kamer worden, de V.V.D. zou maar liefst 17 zetels winnen en de progressieven - P.v.d.A. P.P.R. en D.66 - zouden terugvallen naar de tweede plaats. Het is een uitslag, die velen aan het denken zal zetten, enige maanden voor de werkelijke verkiezingen. Men spreekt al van een politieke aardverschuiving, maar zelfs de grote winnaar in dit kiezersonderzoek, fractieleider Hans Wiegel, is nuchter genoeg, om te erkennen, dat een kiezersonderzoek nog lang geen verkiezingsuitslag is. Maar hoe dan ook, het is duidelijk, dat ook het politiek denken in Nederland een zwenking maakt. Zoals al eerder gebeurd is in Engeland, waar de Labourmeerderheid steeds kleiner wordt, in,Denemerken, in Zweden, waar de socialisten na zo'n veertig jaar, terug moesten treden. En zeer recent nog in West-Duitsland, waar de socialistisch-liberale meerder heid nog maar betrekkelijk klein gebleven is. DUIDELIJK IS IN IEDER GEVAL, dat het CDA in Neder land een politiek gegeven van grote betekenis aan het worden is. Ondanks alles wat over dit CDA gezegd is en ondanks alle aanvallen op de vorming ervan. Duidelijk is ook, dat Nederland voor een deel liberaliseert, in zoverre de V.V.D. meer aanhang verwerft, dan politieke waarne mers in het nabije verleden voor mogelijk gehouden heb ben. KEERPUNT-'72, het programma, waarmee de P.v.d.A. in 1972 de verkiezingen is ingegaan, moet plaatsmaken voor een Keerpunt-77, waarin drie politieke groeperingen mee spelen: C.D.A., progressieven en liberalen. Waarbij P.P.R en D.66 zeer waarschijnlijk maar een heel klein onderdeel van het politieke spel zullen vormen. Het is een politiek gegeven, waaraan ook Nederland niet meer kan ontkomen. Weeroverzicht - Met een zuidelijke stroming wordt thans zachte lucht naar ons land gevoerd. In deze stro ming trekken frontale zones via Spanje en Frankrijk naar onze omgeving, zodat er hier veel be wolking zal zijn. Regen van be tekenis zal hieruit echter niet vallen, aangezien deze fronten* en activiteit afnemend. In West- Europa was het dit weekeinde angenaam herfstweer, met tem peraturen nog rond de twintig graden. In Noord-Scandinavië begint de winter zich echter reeds aan te kondigen, de tem peratuur is daar al beneden het vriespunt, terwijl er plaatselijk sneeuw wordt gemeld. Vooruitzichten voor woensdag: Enige tijd regen, maar ook op klaringen en minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 10 graden Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent Amsterdam De Bilt Deelen Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Luxemburg zw bew. 23 niet ontvangen— terugkerende Surinamers PARAMARIBO-DEN HAAG (ANP) De Surinaamse rege ring gaat daadwerkelijk steun verlenen aan Surinaamse werk krachten die naar hun land wil len terugkeren. De Surinaamse lerste minister Henk Arron ieeft dat gezegd bij de behan- leling van de begroting van tijn ministeries van algemene in buitenlandse zaken in de toten, het Surinaamse parie tent. Een Surinaamse of niet-Suri- naamse werkkracht, krijgt de overtochtskosten van hem en rijn wettig gezin volledig be taald. Bovendien ontvangt hij een financiële tegemoetkoming die voor hemzelf 1508 Suri naamse guldens zal bedragen 2150,-), voor zijn vrouw dui zend gulden Surinaams 1500,- voor ieder van zijn kinde- 350 gulden Surinaams 0' 525,-). Leidsters van Noordierse vredesbeweging mishandeld BELFAST (AP) - De twee vrouwelijke leiders van de Noordierse vredesbeweging, mevrouw Betty Williams en mejuffrouw Mairead Corrigan, zijn gister io Belfast mishan deld *1oor en woedende menigte katholieken. De auto's van bei de dames werden door de groep volledig vernield. De twee voorvechtsters voor vrede in Noord-Ierland probeer den gister een vereniging van huurders toe te spreken. De bijeenkomst werd verstoord door ongeveer 600 vrouwen die de aanwezigen voor zich uit dre ven. De vluchtelingen konden ternauwernood een katholieke kerk bereiken waar zij veilig Waren voor de woedende vrou wen. Tijdens hun vlucht werden 26 geschopt en geslagen. BOELAWAJO (Rtr/UPI) De leiders van de twee be langrijke Rhodesische na tionalistische bewegingen, Joshua Nkomo en Robert Moegabe, hebben gisteren ontkend dat zij nieuwe voorwaarden hebben ge steld voor hun deelneming aan de door Engeland geor ganiseerde conferentie over de toekomst van Rho- desië. Zaterdag hadden zij na een gesprek in de Tan- zaniaanse hoofdstad Dar es Salaam gesteld dat de be sprekingen minstens twee weken moeten worden uit gesteld en dat zij slechts wilden spreken met Groot- Brittannië, als de koloniale mogendheid. De Rhodesi sche regering zou door hen worden beschouwd als een uitbreiding van de Britse delegatie. In hun verklaring van za terdag stelden Nkomo en Moegabe dat de gewapende, strijd wordt voortgezet tot dat de overwinning bereikt is. Onderwerp van de con ferentie in Genève moet zijn „de overdracht van de Nkomo wordt door zijn volgelingen in Boelawajo begroet. macht van de koloniale mo gendheid, Groot-Brittannië, aan het volk van Zimbab we. Die overdracht moet totaal en onmiddellijk zijn. Wij verwerpen de voorstel len van Kissinger als basis van een discussie". Smith houdt echter vast aan de voorwaarden van Kissinger. Gisteren ver klaarde hij dat er geen Ge- neefse conferentie zal ko men als de zwarten beslo ten hebben het plan-Kissin- ger te torpederen. De zwarte leiders stelden ook dat om de noodzakelij ke sfeer voor de conferen tie te bereiken het noodza- kelijk was dat alle politieke gevangenen in vrijheid worden gesteld, de beper kingen in zake politieke ac tiviteit worden opgeheven en de beschermde dorpen worden afgeschaft. Nkomo en Moegabe herhaalden zondag dat slechts enkele van hun genoemde voor waarden als condities voor af moesten worden be schouwd. LISSABON (AFP-UPI-Reuter) Een poging van de Amerikaan Ed Yost om als eerste per ballon de Atlantische oceaan over te steken is mislukt. Toen Yost nog ongeveer 110 mijl van de Azoren was, had hij zoveel helium uit zijn ballon verlo ren dat hij in zee terechtkwam en een noodsig naal moest uitzenden. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht vond al spoedig de plaats waar de 57-jarige ballon vaarder in zee was gekomen en een oorlogsbodem van de Portugese marine stoomde in die richting op. Vóór het Portugese schip ter plaatse was, was Yost echter al door de bamnning van het Duitse schip Elizabeth Bolton uit zee gehaald. „Beter met Max": reumapatfénten in Torremolinos TORREMOLINOS (ANP) Zeventig Nederlandse reumapatiënten zijn zater dag voor een verblijf van twee weken aangekomen in Torremolinos in Spanje. Het is de eerste groep van een reeks die in het kader van de actie ,3eter met Max" van het zachte kli maat aan de Zuidspaan se middellandsezeekust gaat genieten. In totaal zullen via „Beter met Max" zeven honderd reumapatiënten vanuit Nederland tot maart in groepjes in Torremolinos verblijven. Doeken van Rubens ontdekt in kippenhok BOGOTA (AFP) In een oude kerk in een voorstad van de Columbiaanse hoofdstad Bogo ta zijn 22 schilderijen van de 17de-eeuwse Vlaamse schilder Rubens ontdekt. De doeken, die volgens deskundigen echt zijn, bevinden zich in een tamelijk slechte staat Ze zijn gevonden in een kippenhok, overdekt met een enorme laag vuil. SCHEIDENDE VOORZITTER NCOV: DEN HAAG (ANP) We leven in een relatief rijk land, maar het is niet meer de welvaart van enkele jaren geleden. Nederland is nog niet ar moedig, maar de vooruitzichten op basis van de huidige beleidsvoornemens zijn wel armetierig. Dit heeft de heer H. de Mooij uit Rijnsburg vandaag gezegd in zijn toespraak op het congres van het Nederlands Christelijk Ondernemersver- bond in het Congresgebouw in Den Haag, waar hij het voorzitterschap van deze organisatie heeft overgedragen aan de heer D. Zuidhof uit Biltho- ven. Volgens de heer De Mooij is het trieste van de huidige situatie dat het juist veel jongeren zijn die nu het slachtoffer gaan worden. „De jeugd komt in welvaart weinig te kort, maar toch hebben velen geen uitzicht en geen toekomst", zo zei hij. Hij herinnerde er aan dat het NCOV zich nooit heeft verzet tegen het invoeren van een minimumloon of van een minimumjeugdloon. Wel tegen een te snel opvoeren van de hoogte en de geringe soepel heid van de dispensatieregeling die nog stringenter is dan de wetgever heeft beoogd. „In deze tijd van heilloze polarisatie en het zoeken van eigenbelang boven het bevorderen van het gemeenschappelijke belang, doe ik een ernstig beroep op allen buiten en in onze beweging, buiten en in het midden- en kleinbedrijf, om bereid te zijn medewerking te geven aan een evenwichtig programma", zei de heer De Mooij. IIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII: Teleurstelling Thaise meisjes land uit gezet Een autorace-ent housiast heeft het niet kunnen ver kroppen dat de Grand Prix in Wat- kins Glen in de staat New York zon dag niet door kon gaan. Regen, kou- en mist waren de oorzaken van de af gelasting. Deze man, die met vrien den vanuit Pennsyl vania was gearri veerd, stak uit te leurstelling zijn Ca dillac in brand, om er na het blussen nog een stevig dansje op uit te voeren. Hoe hij. weer naar huis wil de, kon hem niet schelen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllli SCHIPHOL (ANP) Acht Thaise meisjes van een groep die begin september door drie Limburgers uit Bangkok naar Nederland was gebracht om hier als animeermeisje of als prostituee te werken zijn zon dagochtend als ongewenste vreemdelinges uit ons land ge zet Zjj werden op Schiphol door de koninklijke marechaus see naar een Iijnvliegtuig ge bracht van de Jordaanse lucht vaartmaatschappij Alia dat ze via Brussel naar Amman bracht Bij het vertrek liep een van de Limburgers, de 34-jarige S. uit Heerlen die de meisjes naar Ne derland had gehaald, in de val. Hij poogde samen met de meis jes te vertrekken, maar werd door de marechaussee gearres teerd. Beschuldigd van vrou wenhandel en souteneurschap liep er een aanhoudingsbevel te gen hem afkomstig van de offi cier van justitie in Roermond. De terugreis van de meisjes kost de Nederlandse overheid geen geld, want de dames waren met een retourbiljet naar ons land komen vliegen dat bij aankomst door de marechaussee zeker-' heidshalve in bewaring was ge nomen. In Delft meer eerstejaars DELFT (ANP) De belangstel ling voor een studie aan de technische hogeschool in Delft Is dit jaar iets groter dan vorig jaar. Vorige maand hebben zich in totaal 1521 eerstejaars laten inschrijven. De belangstelling voor de afde ling der civiele techniek is nog steeds het grootst Het snelst groeit verhoudingsgewijs de af deling der metaalkunde. De vrouwelijke aankomende stu dent heeft nog een grote gere serveerdheid voor de inge nieursstudie, althans voor die in Delft slechts 4,5 procent van alle 9.541 studenten van de th- Delft zijn meisies.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7