Gezondheidstoestand van bloembollen moet beter worden Horecabedrijven kopen voor 20 miljoen per jaar bloemisterij produkten ONDERZOEK WUST UIT: GEEN REDEN TOT ONTEVREDENHEID "L VERPLICHTE DEELNAME TULPENSELECTIE (1) BRITSE SCHOLIEREN TUSSEN EERSTE SLA LANDBOUWSCHAP: ENERGIEBELEID IS ONVERTEERBAAR Drukte door bloemkool RUSTIG VERLOOP IN DE GROENTEHANDEL MAANDAG 11 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 6 14 Den Haag Hotels en restau rants zijn relatief gezien, het best van levende bloemen en planten en van gedroogde bloemen voorzien. Kantines, cafetaria's en buffetten zijn minder goede afnemers van levende bloemen en planten. Cafetaria's staan aan de top Voor gebruiken van plastic bloemen en planten, terwijl bijna de helft van het aantal kantines en buffetten hele maal geen groenversiering heeft Als geheel besteden de horaca- bedrijven in ons land ongeveer 20 miljoen gulden per jaar voor bloemisterijprodukten. Dit blijkt uit een onderzoek ingesteld door het Instituut voor sociaal-psychologische marktanalyse Interact BV te Dongen, welk onderzoek werd gedaan in opdracht van het Produktschap voor Bloemen. Het onderzoek werd eind 1975 ingesteld in 1216 horecabedrij ven ih ons land. Vastgesteld werd ook, dat in bijna 3100 horecabedrijven gebruik werd gemaakt van plastic bloemen en planten, hoewel 1850 ook wel levende bloemen en plan ten plaatsten. Maar 1230 ge bruikten uitsluitend plastics, waarvan tweederde behoort tot cafetaria's en cafe's.Geble- ken is ook, dat de helft van het aantal horecabedrijven in ons land, in het geheel geen bloemen koopt Cadeau Als reden voor gebruik van plastic bloemen en planten werd genoemd onder meer 30 procent kostenbesparing, 26% gemakkelijker, 22% geen ver zorging nodig, 15% bederven niet, 11% te donker in de zaak voor levende planten, 10% te droge lucht 9% klant vernielt levende planten, 6% geen rom mel of vuil, 4% tijdbesparend, 4% te grote temperatuurver schillen, 3% langer plezier van plastic en 3% kreeg het plastic cadeau. Gebleken is, dat 1 op de 12 bedrijven op een vast budget werkt per jaar voor aankoop van bloemen en planten. Ter wijl in ons land 1 op de 10 gezinnen nimmer een bloeme tje koopt blijkt in de horecabe drijven dat met 5 van de 10 bedrijven het geval te zijn. Iets gunstiger ligt dat percen tage voor de hotels en restau rants, De bedrijven die wel bloemen en planten kopen, doen dat meestal in vaste re gelmaat van eenmaal per week. Voor meer dan de helft worden de aankopen gedaan in bloemenwinkels, namelijk 52%, op de markt 12%, bij de kweker 10% en venter 9%, standplaatsen 7%. In 56% van het aantal horeca bedrijven werden pot- of plan tenbakken aangetroffen. Maar bij 90% van het aantal Neder landse gezinnen, staat min stens één plant in huis en 80% koopt minstens eenmaal per kwartaal een plant Van de horecabedrijven koopt 53% planten. Meer dan de helft van het aantal bedrijven had nog nimmer gehoord van verzor gen van bloemen en planten op een kontraktbasis met de bloemist, maar 37% had nim mer overwogen om daartoe over te gaan. In 79% van het aantal hotels waren bloemen en/of plantenbakken aanwe zig, in 55% van het aantal pen sions, 53% van cafe's, 40% kan tines en buffetten, 52% cafeta ria's en 69% van derestau- rants. Het totale omzetbeeld aan de CCWS in de periode van 1 januari 1976 tot 1 oktober van dit jaar, is toch niet zo kwaad, als gezien de slechte tijden die doorgemaakt zijn, kon worden verwacht. Tot dusver is namelijk omgezet voor een bedrag van 296.089.266,36 tegen 261.598.655,72 in de zelfde periode van het vorig jaar, een stij ging dus met 13,18%. Uiteraard moet hierbij rekening worden ge houden met de diverse gestegen kosten, maar er kan mede, gezien de hete weken geen reden tot ontevredenheid zijn tot dusver. Om een ander cijfer te noemen, de potplanten hebben afgelopen maand sep tember voor een behoorlijk resultaat ge zorgd. Er werd een omzetcijfer bereikt van 1.907.539,80 tegen 1.593.421,93 in dezelf de maand van het vorig jaar, een stijging met 19,71 procent. Minder goed deden echter de snijbloemen het met een omzet van 26.372.328,50 hetgeen een stijging met 160.312,15 oftewel 4,60 procent betekende. Komend tot de afgelopen week werd aan de CCWS een omzetcijfer behaald van 6.215.263,23 tegen 5.637.122,16 in dezelf de week van het vorig jaar. Afgelopen week was het omzetcijfer iets lager dan voorgaan de week, toen trouwens ook de totale aan voer iets lager lag. Thans 11.918.019 bos of stuks. De snijbloemen met 11.530.628 bos of stuks namen voor een waarde van 5.733.330,13 voor hun rekening, de 292.872 potplanten 452.243,30. Dat is meer dan in dezelfde week van het vorig jaar zowel wat aanvoer als opbrengst betreft. Het zijn vooral de chrysanten die het veilingbeeld beheersen, maar ook de anjers laten zich gelden. In de meeste gevallen vielen lagere prijzen te note ren, met een uitzondering voor de fresia die beperkter in aanvoer was. Maar de trosan- jers, die in aanvoer weinig verschil gaven, deden het in prijs toch beter ook vergeleken tegenover dezelfde week van hét vorig jaar. Ook de leliekelken mochten er best zijn, de lelietak zakte in prijs. Overigens willen de prijzen per dag nogal wat schommelen, vooral wat de chrysant! betreft. De aanvoeren spelen hierbij uil raard ook een rol. Snijgroen liep op in pri|! Om wat gemiddelde prijzen te noemen, nT tussen haakjes die van dezelfde week in ij vorig jaar. Anjers (2.481.938 bos) 22 ct (28), troschrys4rfri« ten 1,59 (1,08), fresia 2,80 (2,07), irissen IJ (85), snijgroen 1,23 (1,13), trosanjers 2,1 (2,43), leliekelk 73 (57) en 1.287 lelietakka 34 ct (58). Van de rozen beperkte de aanvoer zich w t£ wat met prijzen die tot over de guide u *in*en- iden de Fresia blijft schaars en toch goed in trdiwa Het totale veilingbeeld is niet ongunstig f |g ook de kooplieden tonen veel animo. Mog gp lijk dat het müde najaarsklimaat vooral straathandel stimuleert en er aardig de gar fee in weet te houden, hetgeen het prijspeil tefmi goede komt. En omdat ook de plantenbalJ ken lang in ere blijven, is ook wat 11111,1 planten betreft de vraag nog steeds red elil - HILLEGOM Een simpel be richtje. „Momenteel worden plannen uitgewerkt om vo-or de belangrijkste handelssoor ten van de tulpen te komen tot een verplichte deelname aan de selectiekeuring". En dat alles met de vriendelijke groeten en de meeste hoogach ting van de Bloembollenkeu ringsdienst in Hillegom. Jawel: een simpel berichtje, maar wat nu in een paar re gels aan de openbaarheid wordt prijsgegeven, is het re sultaat van onderhandelingen en besprekingen die geen maanden maar jaren hebben geduurd. De bepaald niet al tijd even florissante gezond heidstoestand van dé tulpen schrééuwde om maatregelen. Daar waren velen in het bloembollenvak van overtuigd. Het bleek echter allesbehalve eenvoudig om een plan op pa pier te zetten dat in de prak tijk kon worden uitgevoerd en dat ook in juridisch opzicht aan alle kanten waterdicht was. Barricaden Nu lijkt het er op dat men (le meeste barricaden heeft geno men. De benoeming van een funktionaris die het gehele project zal leiden en begelei den kan op korte termijn wor den verwacht We menen te weten dat deze funktionaris een man za'. zijn die weet waarover hij praat Hij is jarenlang voorzitter ge weest van de belangrijkste groepering van tulpentelers en was ook enkele jaren lid van het dagelijks bestuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. Een man dus met een grote praktische ken nis die weet wat op korte termijn wel en wat niet kan. Zijn naam zal wellicht nog deze maand aan de openbaar heid worden prijsgegeven. Het is een publiek geheim dat de gezondheidstoestand van de tulpen niet optimaal is. Op de huidige voet voortgaan en dat betekent dus deelne men aan de vrijwillige selectie keuring heeft geen zin. Dat heeft de afgelopen jaren niet die resultaten opgeleverd die men aanvankelijk had ver wacht. Vooral de deelname, van de tulpentelers uit de oude bollenstreek tussen Haarlem en Leiden was op zijn zachtst gezegd maar matig. Het virusprobleem is de laat ste jaren bepaald niet kleiner geworden en als men geen dwingende maatregelen voor schrijft, zal het allemaal alleen maar erger worden. Virus is nL een kwaal die men niet met een spuit-vol-vergif weg kan krijgen. Dat moet onder meer via selectie gebeuren en uitge rekend dat punt is in de bloèmbollenkwekerij de grote bottleneck. Door schaalvergro ting en door het streven naar steeds-meer-bollen-met-steeds- minder-mensen ontbreekt op vele bedrijven eenvoudig de tijd om de gewassen zorgvul dig na te lopen. Vooral in de gele en de witte tulpenculti- vars is virus visueel moeilijk te ontdekken. Voorschriften De Bloepibollenkeuringsdienst en de Plantenziektekundi ge Dienst waren er reeds lang van overtuigd dat er strengere voorschriften moesten komen, wilde men voorkomen dat de zaak uit de hand ging lopen. Als bloembollenproducent is Holland kwetsbaar. Als daar aanleiding toe is zal men in het buitenland graag een stok gaan opzoeken om de Holland se hond te slaan teneinde de import vanuit ons land te be perken. In het verleden is men al meerdere malen geconfron teerd geweest met importbe- lemmerende maatregelen. Uit gerekend in landen waar men zelf tot op borsthoogte door het virusziek moet waden. Hoe alles straks zal worden geregeld is nu nog niet exact bekend. Vast staat wel dat men niet van de ene dag op de andere kan gaan stellen dat over twee jaar alle tulpen die niet aan heel hoge eisen voldoen uit de circulatie ge nomen moeten worden. Verwacht mag worden dat men zal beginnen met een aan tal cultivars waarvan reeds een behoorlijk percentage van het areaal een certificaat heeft Dat houdt onverbiddelijk in dat er binnen afzienbare tijd van die cultivars en daar zal stellig de veel geteelde Apel doorn onder vallen geen plantgoed meer- in de handel mag worden gebracht dat geen certificaat heeft Gezond Op dat tijdstip moet men wel de zekerheid hebben dat er voor hen die hun plantgoed niet in de handel mogen bren gen, wel een voldoende voor raad gezond uitgangsmateriaal beschikbaar moet zijn. Momenteel worden nog ruim tweeduizend verschillende tul pen geteeld. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de ver plichte deelname aan de selec tiekeuringen tot gevolg zal hebben dat een aantal culti vars zal verdwijnen. Er zit aan dit alles nog wel meer vast Maar daarover in een volgend artikel. 's-GRAVENZANDE Met een zil veren schepje plant de 14-jarige Patricia Mary Jensen, leerlinge van de Greenlands High School voor meisjes in Blackpool, Enge land, de eerste Hollandse sla van het nieuwe seizoen in haar pas gewonnen zilveren slakom. Patri cia zit naast de heer A. van der Sar uit 's-Gravenzande op een moderne slaplantmachine. Enige maanden geleden heeft Patricia deze zilveren wisseltro fee gewonnen door. en met haar vele andere duizenden middelba re scholieren, mee te doen aan een opstelwedstrijd over het on derwerp: „Holland, the Salad Bowl of Europe", georganiseerd door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Ze won niet alleen de zilveren slakom, maar ook een reisje van een week naar Holland voor haarzelf, haar lerares Pamela Dowson en al haar klasgenoten. Tijdens dit bezoek wilde ze wel eens zien hoe en waar de Neder landse tuinbouwprodukten groeien. DEN HAAG Het landbouwschap handhaaft zijn bezwaar tegen de eenzijdige overheidsbeslissing over de aardgasprijs voor de tuinbouw. Het schap heeftdit vorige week duidelijk gemaakt aan de minister van landbouw tijdens demaande- lijkse bespreking, waarin behalve het energiebeleid ook hetE.G.-beleid, de rijksbegroting en de landbouwbegroting 1977 ter sprake zijn gekomen. Het landbouwschap heeft de minister gevraagd naar de mogelijkheden van een geïntegreerd prijsbeleid voor alle energiedragers en een herziening van de tariefstructuur. Het landbouwschap meent, dat in het kader van een integraal energiebeleid iets gedaan moet worden voor oliestokende tuinder^ die niet op gas kunnen omschakelen. De minister bleek bereid tot verder overleg over deze en andere zaken. Het bestuur van het landbouwschap had al geruime tijd geleden de nu aan de minister herhaalde wensen in het kader van het energiebeleid kenbaar gemaakt De overheid heeft echter eenzijdig een beslissing genomen over de aardgasprijs voor de tuinbouw. Deze prijsvaststelling blijft ver achter bij de wens van het landbouwschap, dat dan ook geen enkele verantwoordelijkheid aanvaardt voor de prijsbeslissing. Het bestuur van het landbouwschap zal al het mogelijke doen om alsnog een lagere aardgasprijs te bedingen. Alleen dan is er een mogelijkheid tot/ een geïntegreerd energieprijs- beleid en een herstructurering van de tarieven. Het Land bouwschap is van mening, dat de oliestokende tuinders, die niet kunnen omschakelen op aardgas, tegemoet gekomen moeten worden. Dat is alleen mogelijk als de onlangs vastgestelde aardga sprijs herzien en verlaagd wordt Het Landbouwschap vreest ook, dat van de herstructurering van de tarieven (een tarief en een vastrecht voor het gasverbruik dat per jaar boven 30.000 m3 ligt) niets terecht komt Het Landbouwschap wil zijn bezwaren behalve bij de minister ook bij de Tweede Kamer kenbaar maken. Er zijn de afgelopen week wat de groenten betreft weinig veranderingen in het totale marktbeeld ontstaan. De meeste prijzen kab belden, op een enkele uitzondering na, op dezelfde voet verder. Toch blijft het nuttig en interessant om de marktsituatie te vol gen. De tomatenprijs heeft zich eind vorige week met een paar dubbeltjes per kg. weten te herstellen. Dit wil niet zeggen dat de toma- tentelers nu ineens uit de zorgen zijn, want de prijs is nog steeds zeer laag voor de tijd' van het jaar. Dit prijsherstel is niet te danken aan een kleinere concurrentie van het buitenland, maar is eerder het gevolg van het passeren van een aanvoerpiek op de binnenlandse markt. Uit de gegevens van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen blijkt zeer duidelijk wat er de afgelopen weken aan de hand was. Als voorbeeld kan dienen de aanvoerweek van 27/9 tot 2/10, toen bedroeg de aanvoer ruim 9 duizend ton tegen ruim 4 duizend ton in 1975. Deze aanvoercijfers illustreren duidelijk wat er aan de hand is, zeker als er daarnaast een toenemende concurrentie valt waar te ne men. Als belangrijkste concurrenten komen Spanje en Roemenië in aanmerking. Naar verwacht zullen de aanvoeren wel minder worden, maar zeker ver boven die van vorig jaar blijven. Het prijsherstel kan zich daar- KOMKOMMERS Zo somber als de situatie in de tomatenhan- del is, zo voorspoedig verloopt de handel in komkommers. Er is tot nu toe nog steeds sprake geweest van zeer weinig concurren tie. De binnenlandse aanvoer' begint nu wat kleiner van omvang te worden. Ook de afgelopen week hebben de prijzen zich weer goed weten te handhaven, voor sommige sorteringen liepen de prijzen zelfs verder op. Zo werd er voor de sortering 61/76, 76 cent per stuk betaald en voor de sortering 51/61 60 cent per stuk. Voor de komende week worden weer vaste prijzen verwacht en het is mogelijk dat de prijzen weer wat verder zullen stijgen. SLA De aanvoer van sla is nog steeds groot, daarnaast is er sprake van een geringe exportvraag. Dit zijn de twee belangrijkste oorzaken van het moeizame verloop bij de sla-prijzen. Naar verwacht zal de export- vraag ook de komende week klein blijven, waardoor de afzet wel weer de nodige moei lijkheden zal ondervinden. Het staat dus al weer min of meer vast dat de prijzen voor de beste sorteringen niet boven de 22 ce per stuk zullen komen te liggen. OVERIGE GEWASSEN Voor prei heeft de prijs zich weer i< hersteld. Dit is onder andere het gevolg v het afnemen van de aanvoer, waarschijnlj veroorzaakt door de lagere prijzen Het a bod van prei zal toch behoorlijk op pi blijven, waardoor de prijzen rond de 95 c per kg zullen liggen. Andijvie wordt i ruime mate op de veiling aangevoerd, de komende week zal het aanbod r blijven, de prijs zal op ongeveer 40 cent p4' kg. blijven hangen. Snijbonen en sperziebi nen zijn al geruime tijd goed aan de prij hier zal geen verandering meer in komt omdat de aanvoer van beide groentesoort begint af te nemen. Hierdoor krijgen I prijzen de gelegenheid om boven de 3 gi den per kg. te klimmen. Zowel voor de r als voor de groene paprika's viel er dj AM afgelopen week een prijsdaling te constati „d ren. Voor de groene sorteringen v prijsverval echter minder groot dan voor beti rode sorteringen. De prijs voor de groen ten: paprika's komt gemiddeld op 1,75 per kg s voor de rode paprika's is dit 1,60. Het zii tijd er naar uit dat de aanvoeren groot blijve zeker voor de rode sorteringen. Deze sorti I ring zal daarom ook de komende week d Zak meeste prijsdruk ondervinden. Energievoorziening: voor de tuinbouw van levensbelang Tientallen tuinders wachten met tienduizenden bloemkolen voor de ingang van de Westfriese veiling te Bovenkarspel, klaar om de witte groente met hun schuiten naar binnen te varen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6