Werk stichting Gezinszorg dreigt ineen te storten bewinkeling in Leiden en omgeving Kleurig schouwspel in Groenoordhallen Poppentheater voor Hartebrugkerkorgel i Onderzoek naar Koffieconcerten op niveau begonnen 1 Mexicaanse vurigheid in LAK-theater „BEZUINIGINGEN ZIJN ONRECHTVAARDIG" INVENTARISATIE VAN CONTACTEN MET ZUID-AFRIKA Volkenkunde kreeg Koreaanse zaal tachtig bezoekers steunden na afloop van de manifestatie een resolutie waarin wordt geëist dat de vacatures voor het buurt- en clubhuis werk thans worden vervuld en dat bij een eventuele herschikking van middelen en man kracht pas gepraat wordt bij de begrotingsbe handelingen voor 1977 na gezamenlijk overleg van alle instellingen voor buurt- en clubhuis werk. Ook wordt geëist, dat bij herschikkings plannen de werkgelegenheid niet aangetast mag worden. Zoals bekend is het Breed comité van mening dat de plannen van wethouder Tesselaar met betrekking tot de vacatures in het buurt- en clubhuiswerk een aantasting van de werkgele genheid betekenen. Het comité vindt dat de wethouder personeel tegen accommodaties inle vert, terwijl beide noodzakelijk zijn voor het welzijnswerk, aldus het comité. Het comité kreeg solidariteitsbetuigingen van de onderwijswinkel, de Werkgemeenschap Kinder centra Leiden, de Stichting Bijstand Buitenland se werknemers, de KWJ en een groot aantal wijkcomités. De eveneens op de manifestatie aanwezige wet houder Tesselaar vond weinig gehoor bij het uitspreken van zijn tegenargumenten. Hij zei wel toe op korte termijn rpet het Breed Comité in overleg te zullen treden. De middag werd afgesloten met een voorstelling van het cabaret Revo. '6 MAANDAG 11 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Het college van be stuur van de Leidse universi teit heeft inzake de uitvoering van de motie die werd aangeno men door de universiteitsraad op 20 september en die handel de over het gebrachte bezoek van de Zuidafrik^anse profes sor Hamman aan de universi teit drie besluiten genomen. Allereerst zal professor Ham man, rector en vice-chancellor van de Universiteit van Pretoria uitvoerig geïnformeerd worden over de reacties, die door zijn recente bezoek aan Leiden zijn losgekomen. Verder zal er een inventarisatie worden opge maakt van de aard en omvang van de contacten, die de Leidse Universiteit onderhoudt met de Zuidafrikaanse universiteiten. Tenslotte zal het college van bestuur zich nader gaan bezin nen op de vraag welke houding in ht vervolg moet worden inge nomen bij gelijksoortige situa ties. Het college zal er naar stre ven om het resultaat van de bezinning vóór 1 april 1977 in een voorstel aan de universi teitsraad voor te leggen. LEIDEN Het Rijksmuseum °e opening van de ..Korean voor Volkenkunde stond uter- Room" vond tevens plaats ter dag in het teken van Korea, 's gelegenheid van de tiende ver- Middags werd door de ambas- jaardag van de Nederlands-Ko- sadeur van de Republiek Korea reaanse vereniging. Bovendien (Zuid Korea), de heer Wan Bok was het zaterdag de „Koreaanse Choi, de eerste Koreaanse ten- Alfabet-dag", ter herdenking nsteilingsiaal in ons land van het feit dat vijf eeuwen pand, geleden een Koreaanse koning zijn rijk in het bezit stelde van Tot nog toe waren specimina een eigen alfabet dat een sterke van de Koreaanse cultuur en vereenvoudiging van de Chinese volkenkunde ondergebracht in karakters bewerkstelligde, de Japanse afdeling van het mu- F Vos, hoogleraar in sevun, maar thans is Korea een de Japanse en Koreaanse letter- zelfstandig onderdeel van de ge- kunde> legde bij deze gelegen- hele collectie geworden. Tal van heid boeiend accent op de voorwerpen, die Koreaanse eeu- waarde van alfabet wen tot uitdrukking brengen, Tijdens de herfstschoolvakantie verlucht met dia-projectis en Korea in het centrum van de muziek, zijn door de Koreaanse belangstelling blijven staan en regering ter beschikMng van het ook elders de stad wordt m museum gesteld. Na de vol- de komende weken aandacht tooiing van de restauratie in het geschonken aan het in ons land rijksmuseum zal de Koreaanse nog niet overbekende schierei- zaal verdere uitbreiding krijgen. jancj (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het werk van de stichting Gezinszorg in Leiden dreigt door de bezuinigingsmaatregelen van het mi nisterie van CRM ineen te storten. Deze bezuiniging is uitermate onrecht vaardig. Dit meent het wijkcollectief Plan Noord, wiens voorzitter J. Ver- voorn mede een actie heeft ontketend om de bezuinigingen terug te draaien. De heer Vervoorn roept alle diensten, verenigin gen, instellingen en werkgroepen in „plan Noord" op te protesteren tegen „deze gang van zaken". Een in het leven geroepen actie-comité vraagt de Leidse inwoners handtekeningenlijsten te ondertekenen om daarmee het protest kracht bij te zetten. De heer Vervoorn, waarnemend voorzitter van het Overleg Wijkorganen en voor zitter van het Wijkkollektief Plan Noord, vraagt alle wijkorganen de handtekeningenactie te steu nen door een protest in te leveren bij de stichting Gezinszorg aan de Mare 45. De heer Vervoorn noemt de actie juist zo belangrijk „omdat het werk van de stichting Gezinszorg bij bejaarden, invaliden en gezinnen in tijdelijke noodsituaties niet gedupeerd mag worden. Tegen de bezuinigingen door CRM werd zater dagmiddag geprotesteerd tijdens een manifesta tie van het Breed Comité Welzijnswerk. De ruim Keuringen in de Groenoordhal De aangevallen wethouder Tesselaar vond weinig gehoor voor zijn argumenten tijdens de manifestatie van Breed Comité Welzijnswerk. LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is in samenwerking met het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf gestart met een onderzoek naar het functioneren van de winkelvoorzieningen in het dis trict van de Kamer van Koop handel. Het onderzoek steunt op een consumentenenquête en een on dernemersenquête. De consu mentenenquête wordt deze maand gehouden. Daartoe zijn via een representatieve steek proef ruim zevenduizend huis vrouwen, verdeeld over de ze venentwintig gemeenten van het Kamerdistrict, geselecteerd. De huisvrouwen zullen in de loop van deze maand bezoek krijgen van een enquêteur, die een aan tal vragen stelt over hun koop gewoonten. De enquête onder de winkeliers wordt in het voorjaar van 1977 gehouden, terwijl het gehele on derzoek eind 1977 gereed zal zijn. De bedoeling van het onderzoek is enerzijds na te gaan hoe de winkels door de bevolking in het gebied van Rijnland worden gebruikt en gewaardeerd om mede op basis hiervan te kun nen beoordelen of en zo ja, hoe de Rijnlandse bewinkeling voor de toekomst aangepast zou kun nen worden. Anderzijds zullen de effecten van een mogelijke vestiging van „weidewinkels" in Rijnland kunnen worden beke ken. Dick Bor is niet iemand die er op uit is zijn publiek voor zich te winnen met 6en makkelijk programma. Uit het werk dat hij speelt rijst het beeld op van een man die zichzelf tot taak heeft gesteld de moeilijkste stukken aan te kunnen. Jaren lang is hij nu al bezig met Paga- nini, de virtuozen-componist van de negentiende eeuw, die tegenwoordig niet vaak meer op het programma staat Maar Dick Bor speelt hem wel, mis schien vanuit het idee wanneer je Paganini kunt spelen, je tech nisch tot alles in staat bent Zondagochtend speelde hij sa men met de pianist Stanley Hoogland de Paganini-variaties op het Engelse volkslied „God save the king". Inderdaad is het indrukwekkend om te zien hoe dergelijk werk „verricht" wordt, zuivere acrobatiek op viool en strijkstok met handen en voe ten, maar muziek zit er nauwe lijks in. Het lijkt wel alsof de componist met het schrijven van deze capriolen het thema wilde bespotten, maar dat is natuurlijk een visie uit deze - eeuw, en zeker niet de oorspron kelijke opzet. Muzikaal boeiender was de ver tolking van de solo-sonate van Bartok. Vooral de twee eerste delen, de ciaconna en de fuga, zijn weerbarstige stukken, niet eenvoudig te interpreteren. Dick Bor slaagde er bijzonder goed in deze materie te overwinnen en aan het publiek zijn visie voor te leggen. Hij doet dat met een krachtige, warme toon, re soluut van aanpak en toch zeer verfijnd. Zijn instrument, een authentieke Amativiool uit 1668 kon een slechter meester getrof fen hebben. De twee andere werken, de so nate in Es grote terts, KV 302 van W. A. Mozart en de sonate in A grote terts, opus 100 van Joh. Brahms waren pure ju weeltjes van muziekkunst Ui terst geconcentreerd op elkaar en de muziek creëerden Stanley Hoogland en Dick Bor uit deze composities twee zeldzame con certzaalbelevenissen. Hiermee is de serie koffieconcerten in de sfeervolle foyer van de Stadsge hoorzaal op hoog niveau begon nen. PAULA KONING Jaarlijkse premiekeuring Shetland-pony's LEIDEN Een kleurig geheel was de Shet land Ponykeuring afgelopen zaterdagmiddag in de Leidse Groenoordhallen. Ruim 200 pony's uit het fokgebied van de randstad werden zes uur lang door een deskundige jury gekeurd en kregen al naar gelang de uitslag van de keu ring, een vrolijke rozet opgespeld, in de kleu ren oranje, rood, wit en blauw. Het was de tweede keer dat de Shetland fokvereniging „Randstad Holland" haar jaarlijkse premie keuring in de Groenoordhal (Runderhal) hield. Behalve de toegekende fokdagprijzen (alleen geldend voor Zuid-Holland) en de stamboekpre mies (voor het hele land, dus zwaardere norm) werden ook nog verscheidene kampioenen aan gewezen: oud-kampioen: Henny v.d. Broek- steeg, eigenaar Van Dijk, de Lier; veulenkam pioen Michèle van Cillaarshoek, eigenaar van de Vriend, Maasdam; jeugdkampioen Lieske van Ylza, eigenaar Koenders, Leimuiden; oude- renkampioen Janet van Toihorst, eigenaar Van Tol, Wassenaar; reservekampioen Glucky van de Belschuur, eigenaar Hoogenboom, Oude We tering. 2 LEIDEN Afgelopen zaterdag avond had het LAK-theater we derom een groep leerlingen op haar planken van het drama-de partment van de Mexicaanse hoofdstedelijke universiteit. Een klein jaar géleden konden we van dezelfde organisatie het stuk „In Memoriam" zien. Nu speelde men „Santa" naar een sentimenteel verhaal van Fede- rico Gam boa. Met veel dans, toneel en wat schor gezongen liedjes wordt het levensverhaal geschetst van het hoertje Santa. Drie mannen beminnen haar: een politicus, een torero en de blinde pianist van het bordeeL Wordt de laat ste aanvankelijk genegeerd, als de hogere heren Santa aan de kant hebben gezet, doet ze een beroep op de pianist Auto uitgebrand LEIDERDORP Op rijksweg 4 is gisteravond ter hoogte van Leiderdorp bij het viaduct over de spoorlijn Leiden-Alphen een Chevrolet-personenauto uitge brand. Het vuur ontstond door nog onbekende oorzaak onder de motorkap van de op LPG-rij- dende wagen. Bij het voorval deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook in de file van 2,5 km die binnen korte tijd ontstond kwamen geen botsin gen voor. Bindmiddel tussen de talrijke scènes is het bordeel en haar zes dames van de vlakte. Deze zes, in kleurrijke costuums gekleed evenals de andere spelers, zijn bijna voortdurend aanwezig in allerlei bewegingen, standen en geluiden. Een ander terugke rend element is de orgelman met zijn helper. Belangrijke karakteristiek van de voorstelling, vooral voor de pauze, is het contrast tussen dramatiek en vrolijkheid. Ter wijl de pianist in een treurige verklaring aan Santa verdiept is, maken de overige meisjes bewegingen, die de lachlust op wekken. Het fraaist komt dat contrast tot uiting in een scène tussen de politicus en een wat dommig, lichtzedig meisje. Met zijn pistool dwingt hij haar steeds een stand van een amor- tje in te nemen om dan de dreiging in vrolijkheid te laten overgaan; met een ruk her neemt hij zich weer en dwingt opnieuw. Een spel van spannin gen. Na de pauze komt het ac cent echter helemaal op het me lodramatische te liggen. In vergelijking tot „In Memo riam" is „Santa" rommeliger en minder afgewerkt, maar daar door ook spontaner. Het goede van beide voorstellingen zit in de uitstekende verwerking van eigen Midden- en Zuid-Ameri kaanse elementen (dansen met fraaie bewegingen) in de twee stukken. Wie dat uitheemse wil aanschouwen, kan vanavond nogmaals in het LAK terecht PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De stichting Harte- brugkerk heeft het poppenthea ter „De Mikroskoop" uit Rotter dam uitgenodigd 17 oktober voorstellingen te geven in de Romanuszaal aan de Lange Ma re. De opbrengst van de voor stellingen is voor de restauratie van het Hartebrugkerkorgel. Het poppentheater „De Mikros koop" wordt gedreven door leerlingen en oud-leerlingen van het Fransiscuscollege uit Rotter dam. Het is opgericht in 1963 door pater J. Beekman ofm en de heer P. Ruimens. Aan het theater werken ongeveer twintig personen mee. Er wordt ge werkt met zogenaamde stokpop- pen met beweegbare monden en ledematen. Het theater beschikt over ongeveer vierhonderd pop pen. De groep brengt geen ver halen, maar gevarieerde show programma's, waarin zangers optreden, beat-bands, violisten, orkesten, kinderkoortjes en so listen van allerlei aard. Voor volwassenen brengt het poppen theater opera- en operettefrag menten. „De Mikroskoop" geeft op 17 oktober twee kindervoorstellin gen, die om half drie en vier uur beginnen. De toegangsprijs is twee gulden, 's Avonds is er vanaf half acht voor volwasse nen een opvoering van Mozart's opera „Die Entführung aus dem Serail". De toegangsprijs hier voor is vijf guldea De voorver koop van de toegangsbewijzen heeft plaat^op zondag 10 okto ber voor en na alle Eucharistie vieringen in de Romanuszaal achter de kerk aan de Lange Mare.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3