Scott Grady lieveling van publiek start in Prijs der Giganten Kleine serie van Velthuis ontbrak HOLIDAY ON ICE IN HOKY George Best toch in Noordierse selectie Europese draftop Acht wielerprofs onder dak Rugbyploeg tegen Zweden Stadsschouwburg Leiden 6 DAMES Direkteur De Uithof teleurgesteld Sprinter Crawford stopt Derks praat het meest Toernooi 47/2 in Deventer E.k. pentathlon in Amersfoort I PAGINA 9 GOUDA De profwielerploeg, die wordt gesponsord door De Onderneming. Benco-Interim en Marvik, begint gestalte te krijgen. Tot nu toe zijn wor het seizoen 1977 de volgende renners gecon tracteerd: Gerard Vianen (Kockengen), Jan Krekels (Sittard), Jan Breur (Schiedam), Wim de Ruiter (Hat- tem), Arie Versluis (Vianen), Wim Kelleners (Born), Wil van Helvoirt (Tilburg) en Jan Huis jes (Almelo). Het ligt in de be doeling nog twee renners aan te trekken. Ploegleider is Koos Rook uit Krimpen aan de IJssel. DEN HAAG De nationale rugbyploeg, die morgen in 's-Grave- land voor de FIRA-Cup (b-poule) tegen Zweden speelt, staat in het streven om naar de a-poule te promoveren voor een zware opgave. Zweden, dat voor de eerste maal in de b-poule uitkomt, mag voor Nederland echter geen onoverkomelijk obstakel zijn. De ploeg van coach Denis Power ontmoet verder West-Duitsland, Tsjechoslowa- kije en Rusland, wedstrijden waarbij Nederlands succes niet bij voorbaat vaststaat. Het Nederlandse vijftiental tegen Zweden: achterspeler: Theo Oortwijn (HRC); driekwarten: Wim Peperkamp (Castricum RC), Peter Brandt (LRC Diok), Dolf Wille (Ascrum) en Rob Brouwer (RC Hilversum); half spelers: Chris Schroder (RC Hilversum) en Vincent Triebert (HRC); voorspelers: Wil Rijsdam (LRC Diok), Peter Paul (RC KCT), Ton van de Loos (HRC), Hessel Wubs (Rams RFC), Kees Helder (AAC), Bert-Jan Boegschoten (RC Hilversum), John van Altena (RC Hilversum) en Dick Altink (LRC Diok). Reserves: Kees Koemans (LRC Diok), Barry van Doren (RC Hilversum), Peter Overakker (Delftsche SR-C), Jaap van Dijk (Haagsche RC) en Leo Bogers (AAC). (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het laatste hoogtepunt in de drafsport is zoals gebruikelijk, ook dit seizoen weer de Prijs der Giganten op de Hilversumse baan. In de Prijs der Giganten komt meer kwali teit aan de start dan op Duindigts Grote Prijs der Lage Landen. De verwachting is dan ook dat dit spektakel dinsdagavond een uitverkocht huis zal opleveren. De paardesportvereniging Hilversum heeft zelfs de Expohal gehuurd van de gemeente Hilversum om daar in nog meer totalisatorliefhebbers onder te kunnen brengen. De Prijs der Giganten brengt paarden uit zeven verschillende landen aan de start. Zestien paarden strijden eerst in twee series van acht. De beste twee uit de series en de vier overige snelsten strijden in de finale. In totaal is er anderhalve ton aan prijzen te verdienea De Prijs der Giganten telt mee voor het Europees kampioenschap. In de eerste serie komt het Amerikaanse drafwon- der Speedy Volita met Gerard Gommans aan de start en verder de Franse toppaarden Dam are te, en Dauga. Uit Zweden komt Hassan Star en uit Duitsland Oriris Salar. Voorts Allegro, de Duitse draver in Nederlands bezit van de heer Vroom uit 's-Gravenzande, de Deense Surveyor van de Rotterdamse stal Marco en Gallant Prince, een Amerikaanse import van stal Fortuna. De tweede serie is nog sterker bezet Oud-wereld- kampioen Frömming komt in de piste met Wyatt's Ariel, een Amerikaanse zesjarige hengst in Neder lands bezit, maar in Duitse training. Faro II, de vijfjarige Franse hengst, won op Duindigt dit jaar het Europees kampioenschap der vijfjarigen en is daarna aan een Belgische stal verkocht Uit Zwe den komt de sprintster Rika Lyingholm. Deze merrie heeft een record van 1.16.4. Clissa, de Franse merrie en Manza Buitenzorg, de Neder landse hengst met een Nederlandse recordtijd van 1.15.9, zijn de favorieten. In deze serie komen verder nog aan de start Jojo Buitenzorg, Mistral Nora en de Duitse topper Florestan. Van de deelnemers staan Dauga en Clissa op de vijfde plaats in de strijd om het Europees kam pioenschap. De eerste start is dinsdagavond al om half zes. WYCHEN Tien punten kwam Ben Velthuis te kort. De Oldeozaler, die zich- zelf na de eerste dag van de nationale titelstrijd bandstoten had teruggevon den op de laatste plaats, werd gisteren in de eindfase van een marathonpartij tegen Christ van der Smissen alsnog voorbij gestreefd. Van der Smissen kon de vorm van don derdag bij lange na niet benaderen en daarvoor was Velthuis verantwoordelijk. Hij had daarbij het ftluk dat de taktlek. die hij in zijn hoofd had, er ook op het laken uitkwam. De gedwongen beginstoot was voor Velt huis aanleiding voor een flinke voor sprong. Hij bouwde zorgvuldig aan een serie, die op 57 bleef steken. Van der Smissen keek al direct tegen een flinke achterstand aan. „Daarna had ik een kleine serie moeten maken en dan was hij er niet meer aangekomen", verklaar de Velthuis. Die tweede kleine reeks bleef •jit. Van der Smissen hij staat er om bekend - sloop dichterbij. De reactie bij Velthuis bleef niet uit. Zeven beurten bleef hij op 120 punten staan. Dat gaf zijn opponent, die de ideale positie aan de band niet een keer bereikte, extra kracht Rond de 170 punten was de partij gelijk en daarmee stond de nederlaag van Velthuis vast In de late avonduren slaagde ook De Kleine niet tegen Van der Smissen. Het verschil was nog kleiner: 9 caramboles. De uitslagen waren: Vet 200—Havermans 150 (29 brt), Van Ham 200—Sundquest 161 (27), Van der Smissen 200—Velthuis 190 (27), Vultink 200—De Kleine 104 (22), Velthuis 200—Sundquest 158 (28), Vet 200—Van Ham 151 (22), Van der Smissen 200—De Kleine 191 (21). Vultink 200-Ha- vennans 116 (21). Stand: Van der Smissen 8—11.26, Vultink 8—9.09, Vet 6—7.05, Van Ham, Sunquest Velthuis, De Kleine, Havermans, allen 2 punten. DEVENTER Van 28 tot en met 31 oktober zal in de foyer van de Deventer Schouwburg het biljarttoernooi om het Ne derlands kampioenschap ere klasse 47/2 worden gehouden. De deelnemers zijn: titelhouder Hans Vultink (Groenlo), Christ van der Smissen (St. Wille- brord), Ben Velthuis (Olden- zaal), Louis Havermans (Zun- dert), Willy Steures (Nijmegen), Jean Bessems (Cadier en Keer), Wim van Deventer (Den Haag) en Jos Bongers (Nijmegen). Re serve is Henk de Kleine (Hel mond). Hans Vultink heeft als wereld kampioen in deze spelsoort, on geacht het resultaat in de titel strijd, recht op deelneming aan het toernooi om het Europees kampioenschap, dat van 9 tot en met 12 december in Maubeuge wordt gehouden. Daarnaast zal - indien Vultink niet de eerste plaats bemachtigt - de Nederlandse kampioen wor den uitgezonden mits deze een algemeen gemiddelde boekt van ten minste 20.00. Pentathlon Zes landen zullen met een equi pe van vijf spelers deelnemen aan het biljart toernooi om het Europees kampioenschap pen tathlon, dat van 4 tot en met 7 november in de Markthal te Amersfoort wordt gehouden. De samenstelling van de ploe gen is als volgt (de spelsoorten zijn per speler achtereenvol gens: libre 47/1, 71/2, bandstoten en driebanden): België: Tony Schrauwen, Ray mond Ceulemans, Emile Waf- flard, Ludo Dielis en Laurent Boulanger. West Duitsland: Dieter Wirtz, Dieter Muller, Klaus Hose, Gun- ter Siebert en Josef Bücken. Frankrijk: Georges Bourez, Francis Connesson, Paul Coue- spel, Roland Dufetelle en Albert Lasserre. Nederland: Louis Havermans, Hans Vultink, Piet Vet, Christ van der Smissen en Rini van Bracht. Oootenrijk: Heinrich Weingart- ner, Franz Stenzei, Kurt Mast- ny, Johann Scherz en Wolfgang Anreitter. Spanje: Jose Galvez, Claudio Ri bera, Javier X. Arenaza, Fran cisco Ruiz Alcalde en Jaime Tortosa. Afdeling Horeca Wij vragen voor garderobe en koffie serveren. Avonddiensten van 7 tot 11 uur. Aanmelden dinsdag a.s. van 10 tot 12 uur en 2 tot 5 uur aan ons kantoor Aalmarkt 7. Werder Bremen eerste uitzege DORTMUND Borussia Dort mund heeft gisteravond op ei gen terrein voor de Bundesliga met 4-2 verloren van Werder Bremen. Voor 50.000 toeschouwers begon Borussia met een fel offensief, dat al na drie minuten een doel punt van Ackermann opleverde. In de elfde minuut maakte Kon- schal gelijk. Na ruim een half uur kwam de thuisclub weer voor door Vöge (2-1) maar enke le seconden later scoorde Roent- ved (2-2). Na de rust speelde Werder ver rassend sterk. Meininger in de 64e minuut en Kon schal twee minuten voor het eindsignaal scoorden en bezorgden Bremen de eerste punten in een uitwed strijd. Borussia leed de eerste nederlaag in Dortmund. Beeld uit de basket balwedstrijd in de ere divisie tussen Buitoni, dat gisteravond in ei gen hal te Haarlem met 101-84 (rust 48-38) ver loor, en Kinzo. Ron Kruithof (Kinzo) krijgt van de Buitonispelers Harrewijn (links) en Vis ser de kans „onder het poortje door" een po ging tot scoren te wa gen. Pluim en Fopma kijken toe of dat lukt. Van onze sportredactie) BUSSUM Veel geschreeuw om niets, zo bleek gisteravond toen TROS-Aktua het tevoren door bestuurders van de KNVB aangevochten item bracht, waarbij scheidsrechter Frans Derks in de wedstrijd I AZ'67-Feyenoord met een zen dertje was uitgerust Tevoren stelde TROS-Aktua zich veilig door te verklaren dat men de kijkers eens op een bijzondere manier, in de keuken van het betaald voet bal wilde laten Joeren". „Het zelfde is ook al eens gebeurd met Johan Cruyff, dus iets nieuws is het niet. We willen u laten meeleven met de sfeer in het veld, een sfeer die mede verantwoordelijk zou zijn voor het teruglopen van de publie ke belangstelling. Overigens is van de zijde van de KNVB, zonder dit item te hebben ge zien, al negatief gereageerd", aldus de aankondiging in de actualiteitenrubriek. Wat zag en hoorde men dan wel? Frans Derks, met zijn grensrechters, die zijn entree BELFAST George Best, die vorige week zater dag tijdens een competitiewedstrijd van zijn club Fulham uit het veld werd gezonden, behoort toch tot de selectie van zeventien spelers voor het Noordierse team, dat 13 oktober in het Feye- noordstadion tegen Nederland speelt in de kwali ficatieronde voor het wereldkampioenschap (gToep vier). Over één speler bestaan nog twijfels. Chris Nicholl van Aston Villa heeft last van een voetblessure. Indien hij niet beschikbaar is, wordt hij vervangen door Pat Sharkley. Er maken geen debutanten deel uit van de selectie. De groep bestaat uit: doel: Pat Jennings (Tottenham Hotspur) en Jim Piatt (Middlesbrough); achter: Pat Rice (Arsenal), Allan Hunter (Ipswich Town), James Nicholl (Manchester United), Chris Nicholl (Aston Villa) of Pat Sharkley, Peter Scott (York); midden: Tommy Jackson (Manchester United), Bryan Hamilton (Everton), George Best (Fulham) en Tom Cassidy (Newcastle United); voor: Chris McGrath (Tottenham Hotspur), Trevor Anderson (Swindon Town), Martin o'Neill (Not tingham Forest), Derek Spence (Bury), David Mc- Creery (Manchester United) en Sammy Mcllroy (Manchester United). HOKY. Dag In dag uit waren vorig jaar de voorstellingen uitverkocht op De Uithof. Jan Klok: „Het had heel wat moeite gekost om de Amerika nen er van te overtuigen dat hun voorstellingen in het schaatscentrum een succes zouden worden. De terug komst naar Den Haag stond toen al vast. Maar wat een ramp, de Amerikanen hebben besloten niet hun voorstellin gen te geven op De Uithof, maar in het oude Houtrust- complex. Daar zouden meer mensen in gaan dan in de Uithof. Je kunt het de Ameri kanen niet kwalijk nemen, maar aan de andere kant be grijp ik niet dat de gemeente hieraan niets gedaan heeft Het werk dat ik verzet heb om de revue naar Den Haag te krijgen, is voor niets geweest Ik ben nog in de weer geweest om een andere ijsrevue naar Den Uithof te krijgen. Maar zoiets heeft alleen zin, als dat kan gebeuren voordat Holiday on Ice in de HOKY komt". De bedoeling is dat Holiday on Ice in januari de HOKY aan doet De Uithof had plaats voor 3500 toeschouwers, de HOKY straks rond de 5000. Hasely Crawford in Montreal op weg naar zijn zege op de 100 m. Hij was de eerste atleet in Trinidad die goud won. PORT OF SPAIN - De Olym pische kampioen op de 100 me ter, Hasely Crawford uit Trini dad, heeft bekend gemaakt dat hij stopt met de wedstrijdsport Als reden voor dit besluit gaf de 26-jarige atleet zijn slechte gezondheidstoestand op. Sinds ongeveer een half jaar lijdt Crawford aan een gewrichtsont steking in zijn rechterarm, die hem zoveel last bezorgt dat hij nauwelijks zijn vingers kan be wegen. DEN HAAG Jan Klok, de directeur van De Uithof is zeer verbolgen. Vorig seizoen haalde hij de beroemde Ame rikaanse ijsrevue Holiday on Ice naar Den Haag. In januari gaan de Amerikanen zijn schaatscentrum voorbij en houden de voorstelling in de maakt op het veld. Frans Derks die uitroept tegen een speler: „Smoel dicht". Frans Derks die bij het nemen van een vrije trap de opdracht geeft: „Twee meter terug, an ders ga ik afpassen", wat hij later dan ook een keer deed. Frans Derks, die op een pro test dat hij geen vrije trap geeft, zegt: „Niks te free kic ken. Het is geen kleutepvoetbal vandaag. Ik zie dat allemaal haarscherp". Af en toe een verwaaide kreet van een speler, die nauwehjks te verstaan was. Alleen Frans Derks praatte hoorbaar. „Dat was de bedoeling", aldus Wibo v.d. Linde in zijn afkondiging. „Een scheidsrechter laten zien die zijn zaakjes kent en de spelers onder controle kan houden". Het duurde enige minuten. Men is er langzamerhand wel aan gewend dat sommige lei ders van actualiteitenrubrie ken een item danig opblazen. Overdadig, want zo wereld schokkend was het niet Zelfs niet voor herhaling vatbaar. Zendertje bij AZ-Feyenoord Grote overwinning HYS Intervam HYS wacht warme ontvangst (Van onze sportredactie) DEN HAAG - "Het kan een leuke competitie worden", al dus Han van der Heijden, voor zitter van HYS Intervam, gis teravond na de wedstrijd tegen Bondsspaarbank. Zijn eigen team wacht van avond de moeilijke uitwedstrijd in Heerenveen tegen Feenstra. Voor het eerst gaat er een sup portersbus naar Friesland. Feenstra won gisteravond in Amsterdam met 12-7 van OR- WO. In het Friese team spelen o.a. Jack de Heer, Larry van Wieren, Leo Koopmans en enige aangetrokken Canadezen. Spon sor Feenstra stopte er dit sei zoen een extra-bedrag in van twee ton, om in ieder geval to- pijshockey te spelen. Feenstra moet een gemiddeld aantal toeschouwers krijgen van tweeduizend. Vanavond tegen HYS wordt op een uitverkocht huis gerekend. Nationale Nederlanden won gis teravond van Hunters met 10-4 en Tilburg Trappers bleef op eigen ijs de baas over Brussel met liefst 11-1. DEN HAAG In de eerste thuiswedstrijd heeft HYS Intervam gisteravond met 8-2 van Bondsspaarbank (Groningen) gewonnen. Deze overwinning was vooral te danken aan het goed functioneren van de drie lijnen, die elkaar goed aanvulden. Alleen in de eerste periode was hiervan niet veel te merken, gezien de vaak rommeli ge maar niettemin aantrekkelijke situaties die zich voor beide doelen as peelden. HYS begon met een sterk offen sief, waarop het team van de Bondsspaarbank alleen maar kon antwoorden met enkele uit vallen die ook gevaarlijk waren. Nadat in de derde minuut was gescoord door HYS en deze tref fer werd afgekeurd daar er al gefloten was, deed Harry Wiel- heesen het nog een keer over in de twaalfde minuut en dit doel punt telde wel: 1-0. Toch viel de definitieve beslis sing pas in de tweede periode. Bob Smulders kon scoren uit pass van Tim Onstead en hoewel Bondsspaarbank tegens- coorde door een blunder van de overigens uitstekend spelende Cor Hoogendoorn, die niet rea geerde op een schot van Hans Eikelenboom (2-1), liep HYS tot 7-1 uit. Tim Onstead en Bob Smulders scoorden respectievelijk 3-1 en 4-1 door met een lob de Gro ningse goalie Rick Dijkstra te verslaan. Uit een solo van de voortreffelijk spelende Scott Grady werd het 5-1 en Dave Bell en Harry Wielheesen voeg den aan deze stand nog twee doelpunten toe, wat resulteerde in een stand na de tweede perio de van 7-1. Scott Grady bestempelde zich zelf gisteravond tot de lieveling van het publiek door lange so lo's te ondernemen, die vaak Dit doelpunt werd afgekeurd. De vreugde van Harry Wieheesen kwam te vroeg. V.i.n.r.: Henk Krikke. doelman Rick Dijkstra, Brian de Bruyn, Harry Wielheesen, Tim Onstead. Hans Eikelenboom. Na de stand 7-1 zette coach Jean Martin het jonge talent Jef del Monte in, welk vertrouwen hij zeker niet beschaamde. In de derde periode zakte het tempo, ook al omdat Bondsspaarbank besefte dat het de wedstrijd toch verloren had. HYS scoorde dan ook nog maar twee keer, door Herbie Rédshaw en Brian de Bruyn in resp. de vierde en de zevende minuut. Aan het eind van de derde pe riode onstond nog enig tumult toen Herbie Redshaw en Ron Weiland slaags met elkaar raak ten en hiervoor door de scheids rechters Vosmeer en van der Kraak gestraft werden met bei den vijf plus tien minuten en meteen naar de kleedkamers konden vertrekken. Een straf van vijftien minuten komt overi gens niet vaak voor in de ijshoc- keysport. Het publiek heeft goed ijshoc key gezien en verdient bij de volgende thuiswedstrijd zater dag 16 oktober tegen Nationale Nederlanden, meer publiek dan de ruim duizend toeschouwers van gisteravond. Karei Jansen jr.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9