BEURSOVERZICHT Unilever flauw Kerken door zelfgenoegzaamheid mede schuldig aan Iers geweld KORTE METTEN Nederlandse bijdrage „rekenschapsproject" Wereldraad van Kerken ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 8 (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM Dinsdag kon de belegger even opgeruimd adem halen.Het klimaat was ineens iets beter. Het aanbod werd opgevangen door kopers die op het lage niveau wel wat uit de markt wilden nemen. Ook de beroepshandel liet zich niet onbe tuigd. De geringe opleving bleek echter een eendagsvlieg te zijn. Met donderend geweld kwam woensdag het aanbod los, waarbij de internationale fondsen vooraan lagen. Vraag was er alleen op sterk verlaagde koersen, hoewel er ook veel laat-koersen waren: er waren wel verkopers maar geen kopers. Typerend voor de huidige markt is toch wel dat de kopers er de brui aan gaan geven. Ze zien het met aandelen niet meer zo zitten. De aanvallen op het kapitaalbezit (rechtstreeks of langs een omweg) ontnemen de lust om aandelen te kopen. Vooral de fondsen van ondernemingen die industriële produkten maken zitten in de hoek waar de harde slagen vallen, ook al omdat uit die hoek zoveel slechte berichten komen. We noemen de scheepsbouw, de machinebouw, de metaalsector, electro-technische industrie, de papierbedrijven. Ook de overige sectoren worden dan in een sterk dalende markt meegesleept maar de koersverliezen zijn hier toch niet zo zwaar. Donderdag was de storm uitgewoed, al overheerste ook die dag het aantal lagere koersen. Maar ruwweg eenderde van alle noterin gen kon toch weer iets aantrekken. De daling de dag tevoren was zo groot geweest, dat de weg voor een bescheiden technisch herstel open lag. Het algemene ANP-indexcijfer dat woensdag op een dieptepunt van 82,8 was beland, kon hierdoor donderdag aantrek ken tot 83,3. Ook dit niveau ligt overigens nog altijd 21 pet beneden het hoogste niveau van 105,6, dat op 4 februari werd bereikt. Het aarzelende economische herstel in ons land en de ongunstige bedrijfsberichten waren deze week niet de enige boosdoeners die de markt omlaag drukten. De scherpe koersdaling in Wall Street alsmede de daling van het pond en de dollar versterkten het aanbod. Wall Street, een paar weken geleden nog met een Dow Jones gemiddelde voor industrie-aandelen van 1015, was afgelopen woensdag tot 960 gezakt. En dat door de speech van de Amerikaan se minister van financiën in de vergadering van het Internationale Monetaire fonds, dat de economie in de Verenigde Staten volgend jaar trager zal groeien, door de vrees dat er over het derde kwartaal slechter bedrijfsnieuws uit de Verenigde Staten zal ko men, en tot slot uit angst dat de olieprijzen volgend jaar stevig verhoogd zullen worden. (Met name Venezuela en Iran dringen aan op een prijsstijging van 25 procent). Onze internationale fondsen (Koninklijke Olie, Unilever, Philips en KLM worden in Wall Street verhandeld) hebben op gevoelige wijze de weerslag van Wall Street ondervonden. Bovendien vesterkten de dalende dollar en het sterk zakkende pond (vooral Uiiilever is hier gevoelig voor) de koersdruk. Donderdag kon iets de aangerichte schade hersteld worden maar er was toch nog een duidelijk verschil met eind vorige week. Zo zakte Koninklijke Olie vdn 120,40 tot 117,10 en Unilever van 112,70 tot 109,-. Philips en Akzo konden zich redelijk handhaven (zij het toch wat lager) maar Hoogovens gleed van 45,80 naar 40,- op donderdag. Deze daling moeten wij ook zien tegen de achtergrond dat de tstaalmarkt in West-Europa verslechtert onder meer door de felle concurrentie van Japanse en Spaanse leveranciers van staalproduk- ten. Gevraagd is dan ook aan het bestuur van de Euromarkt om maatregelen te nemen ter bescherming van de Europese staalpro ducenten tegen concurrentie uit landen buiten de Euromarkt. Rijn Schelde Verolme heeft eindelijk het stilzwijgen verbroken. De eerste 32 weken is er nog met enige winst gewerkt, maar de directie voorziet dat het gehele jaar 1976 met verlies moet worden afgeslo ten. Het -zit er voorts in. dat ook 1977 verliesgevend zal worden. De direktie heeft orders moeten accepteren die ondanks de over heidssteun verliesgevend zijn, terwijl bovendien de resultaten in de reparatiesector sterk zijn achtergebleven. Toch verwacht de directie op grond van de grote order-portefeuille en de komende herstructurering van de scheepsbouw, dat deresultaten zich op langere termijn weer zullen herstellen. Giessen heeft het eerste halfjaar bevredigend positief afgesloten. Maar al een jaar moesten er orders worden afgesloten die de kostprijs niet dekken. Binnenkort verwacht de direktie orders die zonder meer verliesgevend zullen zijn. Dat is het nieuws uit de scheepsbouwwereld. Geen opwekkend nieuws. Geen wonder dat aandeelhouders die dit al geruime tijd op zich af hebben zien komen, de schrik om het hart is geslagen. De koersen van alle scheepsbouwaandelen zakken voortdurend. Aandeelhouders hebben dan ook sedert 1 januari hun bezit aanzien lijk in waarde zien dalen. Amsterdamse droogdok Maatschappij was op 1 januari 76,- en op 7 oktober 60,50. Arnhemse Scheepsbouw resp. 120,- en 76,50, Giessen 381,- en 158,- en Rijn Schelde Verolme 170,- en 74,-. Een geheel andere sector waar het bepaald niet goed gaat, is de papierindustrie. Van Gelder lijdt op de produktie van wit papier grote verliezen, waardoor herstructurering noodzakelijk is. Proost en Brandt heeft in het eerste halfjaar een verlies van 1,2 miljoen gulden geleden. Ook voor geheel 1976 zit een verlies erin. Zulke berichten worden op de beurs onmiddellijk op de andere papie raandelen betrokken die dan ook prompt mee naar beneden gaan. Van Gëlder, op 1 januari nog 83,-, was afgelopen donderdag 36,-, Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken resp. 56,- en 41,50. Pa piergroothandel Proost en Brandt zakte van 188,- tot 140,- Om nog even naar de kapitaalgoederenindu§trie terug te gaan: een topman van de Verenigde Machine Fabrieken had medegedeeld dat het mogelijk is dat er in 1978 weer een winst van 30 40 miljoen gulden wordt gemaakt, afhankelijk van het overleg met de vakbonden over de verliesgevende bedrijven, van de ontwikke ling van de conjunctuur en van de medewerking van de overheid bij de financiering van grote projecten. Het hielp allemaal niets. De koers zakte deze week van 89,- naar 82,50 (op 1 januari nog 180,-). Holec, een andere verliesgevende, liep deze week van 100,- naar 92,- (1 januari 168,-). Men moet als belegger wel heel stevig in de schoenen staan om de moed niet te verliezen, om niet te zeggen wanhopig te worden. De obligatiemarkt heeft zich deze week heel goed gehouden. De koersen konden zelfs wat stijgen. Toch is de inschrijving op de 9 3/4 pets 10-jarige Nederlandse Waterschapsbank tegen een koers van 99 1/2 maar een matig succes geweest. Bovendien werd bekend dat de Nederlandse Middenstandsbank 15-jarige, 10 1/4 pets kapi taalobligaties gaat uitgeven. Van een rentedaling kunnen we dus zeker nog niet spreken. De wat betere stemming op de obligatiemarkt moeten wij dan ook in het licht zien van de ruimer wordende geldmarkt. De Nederland se Bank heeft de handelsbanken in staat gesteld geld te lenen via een speciale beleggingsrekening. De banken en andere geldmarktin stellingen hebben hierdoor gezamenlijk circa 750 miljoen gulden tegen 13 pet rente tot 21 oktober kunnen lenen. Deze verruiming drukte dinsdag het daggeld van 25 pet naar 13 pet. Onmiddellijk trokken de obligatiekoersen, die maandag nog onder druk stonden, weer aan. De koersen reageren dus in feite op de geldmarktpolitiek, die weer verband houdt met de inflatiebestrijding en met de bescherming van de gulden tegen druk uit het buitenland. Daarom kan er ook weinig over de te verwachten koers en rente-ontwikke ling op de obligatiemarkt gezegd worden. De Nederlandse Midden standsbank heeft duidelijk het zekere voor het onzekere genomen. Nieuws uit de bedrijven SHV Enkele sectoren van de Haven, Transport en Scheep vaart Groep van de SHV zijn in het eerste halfjaar van 1976 ach tergebleven op het jaarplan, zo heeft groepsdirecteur mr. J. A. Reus medegedeeld. De sectoren die boven het jaarplan uitgeko men waren Massagoed en Tran sport Organisatie Europa. Ahog-BOB De resultaten van Ahog-BOB Exploitatie en Pro jectenontwikkeling NV zijn in de eerste helft van 1976 niet achtergebleven bij die van 1975. Het bestuur handhaaft de ver wachting, dat het dividend ge handhaafd zal kunnen worden. P. Vermeer P. Vermeer Ver enigde Bedrijven NV in Hoofd dorp en Imbema-Contracting BV in Velsen Noord hebben overeenstemming bereikt over een volledig samengaan. De fu sie zal geschieden in de vorm van een overneming van het gehele aandelenkapitaal van Im bema-Contracting door Ver meer. British Leyland Hef staatsbe drijf British Leyland Motor Cor poration heeft de steun van de werknemers gekregen voor zijn plannen voor de produktie van een nieuwe mini. Met het pro ject is 500 min gemoeid. De onderneming wilde van de werknemers de toezegging dat zij hun produktiviteit zouden verhogen, alvorens zij de plan nen ten uitvoer zou leggen. Kleine toename goederenvervoer zeehavens DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar is in alle havens tezamen 162,9 mil joen ton omgeslagen, wat slechts 0,5 miljoen ton hoger is dan in het eerste halfjaar 1975, aldus het CBS. Voor de tankvaart afzonderlijk geven de cijfers een wat gunsti ger beeld te zien. De aan- en afvoer door de tankvaart be droeg in de eerste zes maanden van 1975 namelijk 89,8 miljoen ton tegen 91,8 miljoen ton in 1976 (stijging 2 min ton). Hieruit volgt dat de aan- en afvoer van droge lading in de eerste helft van het lopende jaar met 1,5 miljoen ton is teruggelopen., het betreft hier vooral een vermin dering van de aanvoer (-1,4 mil- joen).- AMSTERDAM, 8 okt. - De Am sterdamse effectenbeurs heeft vrijdag bij aanvang van de, kal me, handel een verdeelde stem ming te zien gegeven. Een groot aantal koersen stabiliseerde zich op het donderdag bereikte niveau. Het herstel in Wall Street had hier en daar wel effect, maar de beleggers durf den, met het oog op het komen de weekeinde, niet op grote schaal transacties aan te gaan. „Het is een typisch vrijdag- marktje', zo werd op de vloer gezegd. Bij de internationals viel Unilever met een verlies van 2 op 107 duidelijk uit de toon. Hoofdoorzaken hiervoor waren de flauwe stemming voor dit aandeel op de Londense beurs, alsmede de perikelen rond het pond sterling. Kon. Olie was een dubbeltje lager op 117 en maakte daarmee het tijdens voorbeurs geleden koersverlies bijna geheel weer goed. Philips moest twintig cent terug tot 26,20, terwijl Akzo tien cent aantrok tot 28,30 en Hoogo vens vijftig cent tot 40,50. De bankaandelen waren prijshou dend. HVA en Deli lagen aan geboden in de markt en moes ten ieder 1,40 afstaan op resp. 45,10 en 90,60. De aandelen Heineken openden 1,80 hoger op 132,80. KLM werd 1 duurder op 113, mede omdat het langslepende loonconflict met de KLM-vliegers is opge lost. De scheepvaartsector was kalm en gaf een verdeeld beeld te zien. HAL trok 1,50 aan tot 78, terwijl KNSM hetzelfde bedrag kwijtraakte op 124.. NSU verloor vier dubbeltjes op 100 en Van Ommeren 2 op 181,50. De obligatiemarkt was evenals donderdag ook nu weer vast door onder meer institutionele vraag. Het materiaal in deze markt blijft echter schaars. door een publikatie in een be leggingsblad dat de winsten van Nederlandse ondernemin gen in het eerste halfjaar 1976 vergeleken met dezelfde perio de van vorig jaar een krachtig herstel te zien hebben gegeven. Dit kon echter niet verhinderen dat de verliezen, zij het van zeer bescheiden omvang, toch weer in de meerderheid waren, door gebrek aan affaire. Tot de fondsen die vast in herstel waren behoorden Wereldhaven en Van Gelder Papier. Wereld haven steeg met 4,90 tot 86,50, terwijl Van Gelder met 3,50 herstelde tot 40. Gies- sen-De Noord zette het eerder ingezette herstel voort met 4 op 161, terwijl Vmf 2 kon terugwinnen op 85. Vast waren verder Tricotbest, Vulcaansoord, Twentsche Ka bel, Dikkers, Van Berkel en Elsevier. Het lichte herstel voor RSV kwam abrupt tot stilstand. De koers daalde nu weer met 2 tot 72. Grofsmederij trok de aandacht met een verlies van 5 op 80, terwijl de aandelen Vihamij 3 lager op 43 on verkoopbaar bleken. Flauw wa ren verder onder meer Ahold Borsumy-Wehry, NDU en Zaal berg. Op de actieve aandelenmarkt ver anderde gedurende beurstijd nauwelijks iets. Op de obligatie markt bleven de noteringen fors aantrekken. Paulus de Boskabouter De Toverhoed door Jean Dulieu x—7 Met wapperende slagpennen kwam Salomo naar beneden suizen. Hij leek meer op een slordige bos veren dan op een raaf. .Opzij alle maal,' tetterde hij, .geef me de ruim te!' Paulus en Oehoeboeroe stoven haastig uit elkaar en daarna maakte Salomo een allervreemdste buikland ing. ,Die snertwind ook,' mopperde hij, .dit is geen weer om te vliegen.' ,Maar waarom...' begon Paulus weer, maar Salomo liet hem niet uitspre ken. Hij wendde zich tot zijn vriend Oehoeboeroe en vroeg op gejaagde toon: ,Heb je die hoed gezien?' Oe hoeboeroe knikte somber en sprak: .Inderdaad heb ik die hoed nogal wel zo tamelijk gezien, Salomo.' qi5 lfimbik zkh de volgende morgen naar net atelier begeeft, staat reeds een stel vreemd uit gedoste figuren op de binnen plaats van Rubens'wonIng. De kerken in Ierland zijn zelf medeschul dig aan het geweld in het land, omdat zij door zelfgenoegzaamheid het onderlinge contact en de dialoog hebben afgewezen. Dit heeft bijgedragen tot een sfeer van angst, verdachtmaking, onwetendheid en vooroordeel, die werkelijk sectarisch ge noemd kan worden. Aldus zegt het rapport „Violence in Ire land" (geweld in Ierland), samengesteld door de gezamenlijke werkgroep van de Ierse raad van kerken en de r.k. kerk. Het rapport dringt aan op een ernstig gewe tensonderzoek van de kerken en op aktie teneinde tot gezamenlijk handelen te ko- De kerken, aldus de werkgroep, dienen zich ernstig af te vragen waar zij gefaald hebben met name in haar christelijke ge tuigenis van waarheid, gerechtigheid en liefde. In dit verband wijst de werkgroep op het verschijnsel dat van vele kanten, ook van groeperingen, die zich uitdrukke lijk christelijk noemen, geweigerd wordt - te luisteren naar de oproep tot verzoening. En deze weigering krijgt in de ogen van velen nog respectabiliteit vanwege „de po lemische geest, die eeuwenlang de relaties tussen de verdeelde christelijke kerken heeft gekarakteriseerd." De strijd in Noord-Ierland heeft dan ook volgens de werkgroep een godsdienstige dimensie. En de schade die hierdoor ont staan is, kan niet op korte termijn onge daan worden gemaakt door de oecumeni sche beweging. Vruchtbare bodem voor geweld, zegt het rapport, is de sfeer van angst, verdachtma king, verbittering en onwetendheid, een sfeer die juist gekweekt wordt door secta- risme. Onder sectarisme verstaat het rap port „de gedachtengang, die geloofsver schillen uitbuit voor een meerderwaardig heidsgevoel, voor ontkenning van rechten en voor rechtvaardiging van het conflict." De kerken hebben hiervoor veel te weinig oog gehad, aldus de werkgroep, die aan dringt op de oprichting van een Iers cen trum voor christelijk sociaal onderzoek, bij voorkeur in samenwerking met de univer siteiten en andere instanties. Dit centrum zou aan de kerken de wegen moeten wijzen naar inzicht in de sociale vérhoudingen van de twintigste eeuw en naar gezamen lijk christelijk handelen. Een dergelijk centrum zou ook kunnen werken aan het wegwerken van de oorza ken van discriminatie en ongerechtigheid. Met name denkt het rapport aan de wetge ving op het gebied van de werkgelegen heid. Het centrum zou de kerken ook kunnen wijzen op het misbruik van de liturgie voor politieke of militaire redenen, met name bij begrafenissen van mensen, die gestor ven zijn bij geweldspleging. Het centrum zou zijn onderzoek ook kun nen uitstrekken naar de legers van de Ierse republiek en van Noord-Ierland teneinde deze ervan te weerhouden geleidelijk aan middelen te worden tot systematische on derdrukking. Vastenactie 8,5 miljoen De vastenactie 1976 van de r.k. kerk van Nederland voor hulp aan landen in ont wikkeling heeft volgens de voorlopige cijfers 8.392.000 gulden opgebracht. Medio november zal de opbrengst definiteif bekend zijn. Ver wacht wordt, dat het ronde bedrag van 8.500.000 gulden wordt bereikt. Vorig jaar was de totaal op brengst 7.940.000 gulden. De stijging is volgens een woordvoerder van de Vaste nactie niet voldoende om de inflatie bij te houden. Het geld zal worden besteed aan talrijke projecten over de gehele wereld, maar zal voornamelijk gericht zijn op gemeenschapsopbouw in die landen. Het accent zal dan ook voor een belangrijk deel komen te liggen op hulpver lening ten behoeve van on derwijs en vorming, aan ba sisorganisaties voor studen ten en vakbonden, gezond heidszorg, van landbouw, veeteelt en visserij en ver sterking van infrastructuren. In Engeland verschijnt maan dag de vertaling van de gehe le bijbel in de omgangstaal. De eerste oplage bedraagt 1.300.000 exemplaren. De en gelse versie van het Nieuwe Testament in de omgangstaal, die in 1966 uitkwam, heeft inmiddels een oplage bereikt van meer dan vijftig miljoen exemplaren. In Nederland is het Nieuwe Testament in de omgangstaal („Groot nieuws voor u") in bijna vierhonderd duizend exemplaren verkocht. Een vertaling van het Oude De Argentijnse bisschoppen hebben, naar aanleiding van de steeds in aantal toenemen de gevallen van geweld en moord eer brief tot de militai re junta van het land gericht, waarbij zij hun ongerustheid over de ontwikkeling tot uit drukking brengen. „Wie zijn toch die machtigen die straffe loos en anoniem midden in onze maatschappij naar wille keur kunnen optreden?, zo vragen de bisschoppen zich af, die nogmaals vragen hun eis in te willigen, dat de familie van de gearresteerden worden ingelicht over de redenen tot arrestatie en over de verblijf plaats van de gearresteerden. De parlementaire commissie inzake scheiding van kerk en staat in Finland zal in het voorjaar met haar eindconclu sies komen. De commissie, in 1972 ingesteld, bestaat uit tweeën twintig vertegenwoor digers van de verschillende politieke partijen en kerken. Een stroming onder de bevol king wil de discriminatie van de nietorthodoxe minder heidskerken en de onbijbelse band tussen lutherse kerk en staat beëindigd zien. De fi nanciële consequenties van losmaking van de formele De Engelse muziekformatie „The Mighty Flyers" uit Man chester, die zich vooral toelegt op gospelmuziek zal tussen 12 en 16 oktober een tournee door Nederland maken op uit nodiging van de interkerkelij ke jongerenbeweging „Youth for Christ". Onder meer zal de formatie optreden voor de scholengemeenschap Over- voorde in Den Haag en wel op 14 oktober. Onder de titel „Rekenschap van de hoop die in ons is" is een boekwerkje verschenen, samengesteld door mevrouw dr. E. Flesseman-Van Leer, gedelegeerde voor geloofsvragen van de Raad van Kerken in Nederland. Het is een verslag van de voortzetting iri ons land van de wereldwijde studie, die in 1972 op gang gebracht werd door de commissie „Geloof en Kerkor de" van de Wereldraad van Kerken. Dit initiatief werd door de beleidsconferentie van de Raad van Kerken te Lunteren in november 1974 overgenomen. Aan achttien christenen van verschillende kerken en rich tingen, zowel theologen als niet-theologen, werd gevraagd om een korte rekenschap van hun eigen hoop en geloof te schrijven. Deze persoonlijke getuigenissen werden toege zonden aan twintig groepen, die hadden toegezegd hun me dewerking te geven. De helft van de groepen was oecume nisch samengesteld, de andere helft niet. Uiteindelijk heeft dit geleid tot de opstelling van een geza menlijke rekenschap onder de titel „Rekenschap van onze hoop in een dubbelzinnig be staan." Dit document wordt de bijdra ge van Nederland aan het re kenschapsproject van de com missie „Geloof en Kerkorde" van de Wereldraad van Ker ken. Het wordt echter ook voorgelegd aan de officiële or ganen van de verschillende kerken, (synode, bisschoppen conferentie, besturen, paro chieraden, kerkeraden enz.), aan de plaatselijke raden van kerken en gespreksgroepen. Dit als aanloop naar de Neder landse kerkenconferentie van 1978. In haar bespeking van het huiswerk der twintig groepen noemt mevrouw Flesseman- van Leer het opvallend, dat in de getuigenissen, die de groe pen op basis van het voorwerk van de achttien hebben opge steld, de polariserende tegen stelling van zogenaamd hori zontaal en verticaal niet op gaat. In de getuigenissen - zo merkt zij op - zijn beide di mensies bijeen gehouden. Het meest naar voren treden de mensbeeld in de groepsge- tuigenissen is dat van de mens, die verantwoordelijk heid draagt voor maatschappij en medemens en die geroepen is om medewerker van God te zijn. Het is dus, zo schrijft mevrouw Flesseman-van Leer, het mondige mens-zijn, waar de nadruk op ligt. Zij merkt daarbij op, dat zij hiermee niet een geseculariseerd, autonoom mens-zijn bedoelt. Sterke beklemtoning krijgt voorts de gemeenschap. Men heeft het gevoel elkaar nodig te hebben om zelf staande te blijven. Maar - aldus mevrouw Flesseman - „al met al krijgt men de indruk dat, ondanks het verlangen naar gemeen schap, de kerk met haar woordverkondiging, liturgie en viering van doop en maaltijd geen belangrijke plaats in neemt in het geloofsdenken van de groepen."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8