ZEER KRITISCHE AANDACHT iVOOR ALGEMENE LASTEN n Toekomst van Brussel inzet verkiezingen RDM moet deel van order uitbesteden h HULP VOOR GARNALENVISSERS Italië bezuinigt: minder feest en duurdere benzine ^Politiek debat over Rijksbegroting-1977 Schol- en tongvissers na overtreding voor rechter Miljoenenorder DAF Eindhoven Britse conservatieven willen kruistocht tegen Labour Cubanen willen verstarring in land doorbreken 19|ZATERDAG 9 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende week staat voor de laatste keer het totale beleid van het kabinet Den Uyl in de Tweede Kamer ter discussie. Dat geeft de algemene politieke en financiële beschouwin gen een apart tintje. Er wordt op termijn al een beetje afscheid van dit kabinet genomen. Een soort balans opmaken. Tussentijds weliswaar, omdat het kabinet voor het voorjaar nog enkele grote gerechten op het vuur heeft staan. Tevens is dit parlementaire debat een voorhoede-gevecht met het oog op de verkiezingen van volgend jaar mei. Het ziet er echter niet naar uit dat de vonken volgende week van de parlementaire schermutse lingen zullen afspringen. Van belang zal zijn hoe tijdens het debat de relatie Van Thijn (PvdA) - Andriessen (KVP) verloopt. De verhouding tussen beide kamerfracties, die resulteert in het optreden van de fractievoorzitters, zal mede bepalend zijn voor het verloop van de kabinetsformatie in de misschien „lange, hete zo mer" van volgend jaar. Er bestaat een duidelijke spanning in de relatie tussen deze twee fracties. De PvdA hecht sterk aan de collectieve uitgaven, kiest voor gerichte steunmaatregelen aan zwakke bedrijven en regio's, wil de centrale overheid zo nodig meer greep op het bedrijfsleven geven en desnoods staatsbedrijven oprichten. De KVP heeft weliswaar waardering voor de beleidsombuigingen tot beperking van de over heidsuitgaven, maar meent toch dat er meer moet gebeuren. Andriessen maakt daarvan volgende week geen halszaak, maar schuift dit voor zich uit als onderhandelingspunt bij de kabinetsforma tie in juni Veel meer dan de PvdA leent de KVP het oor voor de pleidooien om tot algehele lasten verlichtingen voor het bedrijfsleven te komen. De - gemakshalve zo genoemde bezuinigingen in de collectieve lasten zullen de grootste aandacht in de debatten opeisen. Dat heeft tot nadelig gevolg dat op zich belangrijke onderdelen van het regeringsbeleid worden onderbelicht. Dat is te meer het geval, omdat enkele voor^dit kabinet essentiële zaken pas in het voorjaar aan de orde komen: de bespreking van de Vermogensaanwas- deling, de herziening van de Ondernemingsraden en de Grondpolitiek. Zaken waaraan dit kabinet gezien het uitgangspunt - spreiding van inkomens, kennis en macht - grote waarde hecht. Toch kan het debat over de bezuinigingen alleen best boeiend worden. Met name zou eens uit de verf moeten komen of er rondom de zogenaamde één procents-operatie ter beteugeling van de col lectieve uitgaven niet foefjes en wisseltrucs wor den bedreven. Wordt de jaarlijkse stijging van de collectieve uitgaven beperkt tot één procent van het nationale inkomen? De christendemocraten vonden al dat die beperking groter zou moeten zijn, nl. 0.7 procent. Minister Duisenberg (Financiën) sugge reert in de miljoenennota dat hij uiteindelijk tus sen de 1 en 0.7 procent komt te zitten. Een aardig twistpunt is: hoe wordt bezuinigd. Zo heeft het christelijk werkgeversverbond al becij ferd dat het afschaffen van de fiscale kinderaftrek het rijk ruim 900 miljoen oplevert. Daar staat" dan wel tegenover dat ongeveer 655 miljoen moet worden betaald aan toeslagen op de kinderbijslag, maar dat leidt tot zwaardere uitgaven in de sector van de sociale zekerheid. Deze kinderbijslagopera tie wordt ten onrechte buiten de bezuinigingen gehouden, zeggen de christelijke werkgevers en Andriessen zal best haar hen luisteren. Beperking van de collectieve lasten is nodig om te komen tot lastenverlichting voor het bedrijfsle ven, waardoor de winsten noodzakelijkerwijs kun nen toenemen en de bedrijfsinvesteringen weer op garig komen. Ook een loonmatiging wordt hiervoor wenselijk geacht. Het kabinet wil een uiterste poging doen in de strijd tegen werkloosheid en inflatie, neemt daarbij het risico van een groot begrotingstekort (bijna 15 miljard) voor lief en gokt er maar op dat het in de toekomst wat beter gaat. Het beleid stoelt op verwachtingen, die som migen veel te optimistisch achten. Gezien de vele onzekerheden waarvan in het beleid wordt uitge gaan, hebben sommigen al de kwalificatie „drijf zand-politiek" laten vallen. Oppositieleider Wiegel vindt dat het kabinet „mooi weer" speelt en een politiek voert van „na ons de zondvloed". Hij wil belastingverlichting, vooral voor de bedrijven. De waarschuwingen van dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, vinden weerklank bij de WD en de christen-democraten. Zijlstra acht o.a. de beperking van de uitgaven onvoldoende en fneent dat het kabinet niet mag berusten in het onverantwoord hoge peil van de werkloosheid. Daarbij wijst hij op het risico van het grote begrotingstekort. Het kabinet zou het prachtig vinden als de werk loosheid zou kunnen worden teruggedrongen tot beneden 150.000 man in 1980 maar ziet daartoe weinig mogelijkheden. Wat het effect van de inspanningen op dit terrein zal zijn, hangt mede af van de vraag of de loonmatiging in de komende jaren lukt. De Fede ratie Nederlandse Vakbeweging heeft een drin gend beroep op de Tweede Kamer gedaan om de vakbeweging niet opnieuw vleugellam te maken, maar ruimte te geven voor vrije loononderhande lingen. Ze vraagt om „het voordeel van de twijfel". Maar of loonvrijheid ook loonmatiging-inhoudt,, moet vooralsnog worden betwijfeld. En juist met die matiging staan of vallen de uiterste pogingen van de regering tegen werkloosheid en inflatie. Als het niet lukt de lonen te matigen, gaat weer een jaar verloren. Dan komen de prijzen volgend jaar weer hoger uit dan gehoopt, zullen weer wat bedrijven het loodje leggen, zal onvoldoende wor den geïnvesteerd met als gevolg dat er te weinig nieuwe arbeidsplaatsen bijkomen. En dan kan er van verdere bezuinigingen niets terecht komen, waarmee de vicieuze cirkel weer helemaal gesloten is. Want in overwegende mate worden de uitgaven op de rijksbegroting bepaald door lonen en salaris sen en daarop afgestemde pensioenen en uitkerin gen. Eén procent loonsverhoging in het bedrijfsle ven vergt van het rijk 300 miljoen in de directe kosten. Een loonmaatregel zoals dit jaar is afge kondigd, moet ook volgens het kabinet een unieke zaak blijven. Daarom zal het kabinet wel schoor voetend de vakbeweging het „voordeel van de twijfel" geven, wat de onzekerheden versterkt. (Van onze correspondent) BRUSSEL De toekomstige positie van Brussel, dat vol gens de plannen moet uitgroeien tot een nieuw gewest naast Vlaanderen en Wallonië, speelt een belangrijke rol bij de Belgische gemeenteraadsverkiezingen van zondag. Uit vrees dat Brussel uitgroeit tot het tweede Franstalige gewest, onder het extreme francofone FDF, hebben de Vlaamse partijen in de meeste Brusselse gemeenten hun krachten gebundeld Christen-democraten, liberalen, socialisten en volksunie hebben eenheidslijsten ingediend om sterker ver tegenwoordigd te worden in de gemeenteraden. Naast de voor de Vlamingen gunstige ontwikkeling van de taalstrijd in de laatste jaren vertoont het sterk anti-Vlaamse FDF de laatste' tijd tekenen van verval. Een aantal belangrij ke partijbonzen is overgelopen naar andere partijen, met name naar de Franstalige liberalen en christen-democraten, die beide deel uitmaken van de regeringscoalitie. Een fors verlies van het FDF zou ook schade kunnen berokkenen aan de positie van het Rassemblement Wallon, dat eveneens regeringspartner is, maar dat sterk aanleunt tegen het FDF. Dat er landelijk gezien grote verschuivingen zullen optreden, wordt niet verwacht. Wel zou na de verkiezingen de vraag actueel kunnen worden of het voor de regering-Tindemans niet beter zou zijn de huidige coalitie te versterken, bijvoor beeld met de secialisten. Een randverschijnsel bij deze gemeenteraadsverkiezingen is de positie van veel Belgische kamerleden. In België doet zich het bijna ongelooflijke feit voor dat van de bijna 400 parlementsleden er liefst 250 een bestuurlijke functie op gemeenteniveau uitoefenen: 80 van hen zijn burgemeester. Alle partijen bezondigen zich aan deze cumulatie van functies en inkomens, hoewel de CVP er wel iets aan gedaan heeft. Maar een in 1975 ingediend wetsontwerp om aan deze misstand een eind te maken, werd tot 1982 in de ijskast gezet: wie dan leeft i Geheimzinnige fatale ziekte GENÈVE (AP) De Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft gisteren vanuit Genève bij de regering van Zaire aan gedrongen op gedetailleerde in formatie over de geheimzinnige ziekte, die half september de kop opstak in het zuiden van Soedan en, naar is bericht, zich heeft uitgebreid naar het noorden van het buurland ^Ai- re. Een WHO-woordvoerder zei gis teren dat de Soedanese gezond heidsautoriteiten in totaal 80 ge vallen van besmetting door de ziekte hebben gemeld. Veertig personen zouden tot nu toe aan de gevolgen van de ziekte zijn bezweken. Volgens onbevestigde berichten is de Belgische gezondheids dienst begonnen met het ont smetten van vliegtuigen, die uit Zaire aankomen. Sommige be richten melden dat het aantal mensen, dat aan de gevolgen van de ziekte in Soedan is over leden, inmiddels tot 239 is opge lopen. DEN HAAG Minister MR. A. van der Stee van landbouw en visserij is bereid het uitgeputte opvangfonds van de garnalen- visser* te helpen door het ga randeren van een lening en eventueel het geven van een rente-subsidie. Dat is de garnalenvissers giste- spreekt wanneer de verdiensten Stee heeft aan de beloofde hulp gering zijn. Als gevolg van voor- de wens gekoppeld dat de vis- ren door woordvoerders van de minister meegedeeld. Het op vangfonds is een gezamenlijk spaarpotje dat wordt gespekt in perioden waarin de opbrengsten redelijk zijn en dat men aan- al de Duitse concurrentie is de sers met voorstellen komen voor positie van de vissers nu echter een reorganisatie van de garna- zo benard geworden dat ook het lenvloot en daarmee voor een opvangfonds geen blijvende verbetering van hun kan bieden. Minister Van der inkomenspositie. Treinongeluk Op een wissel van het station semplacement van Eindhoven zijn gistermorgen vroeg twee treinen zijdelings tegen elkaar geschoven. Er dede zich geen persoonlijke ongelukken voor. De wissel bevindt zich op het traject Eindhoven Venlo. Gisteravond rond half zeven was het treinverkeer tussen deze twee steden weer vrijwel normaal Conferentie Rhodesié begint eind oktober Londen (Rtr/AFP) De confe rentie voor het instellen van een voorlopige multi-raciale re gering in Rhodesië wordt op maandag 25 oktober in Genève geopend. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse za ken Anthony Crosland gisteren bekendgemaakt. De conferentie, die wordt voor gezeten door de Britse VN-am- bassadeur Ivor Richard, zal naar verwachting minstens twee weken duren. De te vormen voorlopige regering moet de af gescheiden Britse kolonie bin nen twee jaar naar een zwart meerderheidsbewind en onaf hankelijkheid leiden. Premier Smith van Rhodesië zal vrijwel zeker naar Genève ko men. De andere delegaties zul len voornamelijk bestaan uit zwarte Rhodesische nationalis- ZWOLLE/MIDDELBURG - In de komende weken zal een groot aantal schol- en tongvis sers terecht moeten staan we gens „overtreding van het uit voeringsbesluit tong en schol". Vandaag reeds touden drie Ur- kers voor de politierechter in Zwolle moeten verschijnen. We gens ziekte van deze rechter moest deze zaak voor onbepaal de tijd uitgesteld worden. Op 29 oktober staan voor het gerechtshof te Leeuwarden twee Harlingse vissers terecht, terwijl begin november maar liefst 48 schol- en tongvissers zich voor de rechtbank in Almelo moeten verantwoorden. Dezelfde maand houdt de rechtbank in Middel burg zitting tegen 22 vissers. Het zijn deels uitgestelde zaken- tegen vissers, die vorig jaar een proces-verbaal opliepen. Na uit spraak van het Europese Hof, dat betrokken schol- en tongvis sers zich aan overtreding schul dig hadden gemaakt, zullen zij alsnog opgeroepen worden. Bij de opgeroepen vissers behoren verder zij, die geweigerd hebben de hun aangeboden schikking te betalen, terwijl een klein aantal vissers zonder mogelijkheden tot afkoop direkt door de diver se rechters opgeroepen zijn. miljoenenorder in de wacht gesleept. Begin vol- sie zijn thans zoveel orders in portefeuille, dat de gend jaar zal worden begonnen met de produktie komende vier jaar de volledige capaciteit zal van 277 aluminium geschutskoepels voor gepant- worden benut. Het huidige personeelsbestand van serde infantereie-gevechtvoertuigen, bestemd de betrokken divisie zal worden uitgebreid tot voor de Koninklijke Landmacht. De omvang van 1035, waarvan 600 arbeidsplaatsen in de produktie- de nieuwe order bedraagt circa 50 miljoen gulden, ve sfeer. Rotterdam (ANP) De directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM), betreurt het een deel van een Noorse order te hebben moeten uitbesteden aan een Belgisch bedrijf. Het gedeelte dat moest worden uitbesteed, vereist zeer specialistisch personeel. Bij RDM kon men niet voldoende mensen vinden om het uit te voeren. Ook binnen het Rijix-Schelde- Verolmeconcern, waartoe RDM behoort, kon het werk niet worden ondergebracht. Daarop heeft men allerlei andere Nederlandse bedrijven benaderd, maar ook daar kon men RDM niet helpen. De 'Noorse order de bouw van een gedeelte van een productieplatform voor olieboring op de Noordzee dateert van maart van dit jaar. Er is een bedrag van 15 miljoen gulden mee gemoeid en hij levert ongeveer 450.000 manuren op. Ongeveer vijf procent van de order betreft zeer specialistisch las- en staalwerk. De mensen van RDM die dit werk nu doen, maken vele overuren, terwijl voor veel andere personeel sleden niet voldoende werk is. De vakbonden en het RDM-personeel achten het uitbesteden onaanvaardbaar, nu hier mensen zonder werk zitten. De RDM-directie is het helemaal met hen eens, maar zegt met de rug tegen de muur te staan. Het werk laten doen door minder gekwalificeerd personeel zou wel eens kunnen beteke nen, dat dit de laatste order uit Noorwegen was, aldus de directie. Mevrouw Thatchers oproep tot een kruistocht tegen de Britse Labour-regering werd gisteren in Brighton, op de laatste dag van het congres van de conservatieve partij beloond met een enthousiast applaus. Burgemeester De Gou Burgemeester De Gou weg uit Haarlem HAARLEM Burgemeester mr. dr. L. de Gou van Haarlem heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd. De heer De Gou die lid is van de KVP en in december 60 wordt, was van 1956 tot 1957 burgemeester van Steenbergen en van 1957 tot 1969, toen hij 1946 Haarlem werd benoemd, burgemeester van Venlo. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Voor de Britse conservatieven gaat nu alles naar wens, net zoals voor Groot-Brittannië alles slecht gaat. Partijleid ster Margareth Thatcher en haar troepen houden zich gereed om de socialisten te verpletteren als premier Callaghan gedwongen zou worden nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Volgens de conservatieven heeft de labourregering geen geld, geen tijd en geen geluk meer. Ze schijnen vast te geloven, dat het niet lang meer zal duren eer ze terug aan het bewind komen. Die overtuiging vloeit kennelijk voort uit het feit, dat ze de laatste tijd, partij-politiek gesproken, enorm veel geluk hebben. Terwijl de Tory-partij deze week congresseerde in Brighton, naderde Groot-Brittannië het hoogtepunt van zijn meest onrustwekkende economische crisis sinds het begin van de dertiger jaren. De socialistische regering Callaghan dwingt de Britten nu hun buikriem zo hard aan te trekken (door strenge kredietbeperkingen, torenhoge interesten en forse prijsstijgingen), dat ze morrend beginnen uit te kijken naar een alternatief bewind. Op het gisteren beëindigde congres in Brighton vertelden de conservatieven deze week hoe ze de economische crisis zouden oplossen door middel van ongemeen drastische besparingen op de openbare uitgaven. Mevrouw Thatcher riep gisteren op tot een nationale kruistocht tegen de Labourregering, die naar haar zeggen de „grote verkwister van Europa" is geworden en die daardoor Groot-Brittannië nage noeg tot een. bankroet heeft gebracht. (Vau onze correspon dent) ROME De benzi neprijzen in Italië zijn met 100 lire ongeveer 30 cent per liter verhoogd. Een liter super kost vanaf vandaag 500 li re, ongeveer 1,50. Met deze maatregel wil de regering pro beren het benzine verbruik in Italië af te remmen. Het is een van de ve le bezuinigingsmaat regelen, die het Ita liaanse kabinet in de loop van gisteren heeft genomen. Be halve de prijzen van benzine en andere olieprodukten zijn ook de tarieven van post en telefoon en de spoorwegen ver hoogd. Vrijwel de ge hele dag is de Ita liaanse ministerraad bijeen geweest om deze maatregelen te bespreken. Al om acht uur gistermor gen (vrijdag) werden de eerste vergaderin gen gehouden. De vakbonden hebben zich tegen een verho ging van de benzine prijs verklaard, even als tegen enkele an dere onderdelen uit het bezuinigings-pak- ket. Het wordt niet uitgesloten geacht dat zij uit protest hiertegen nieuwe na tionale stakingen zul len afkondigen met instemming van alle politieke partijen, de vakbonden en het Vaticaan heeft de re gering besloten met ingang van volgend jaar 5 kerkelijke feestdagen als offi ciële vrije dagen af te schaffen. HAVANNA (Rtr) Op Cuba zullen morgen 28.000 kandida ten worden gekozen als leden van gemeenteraden. Hun portretten hangen overal in de straten, en zelf zijn ze druk doende met hun contacten met de kiezers. Het is de eerste fase van een verkiezingsprocedure op nationaal niveau, die straks gevolgd gaat worden door provinciale en landelijke verkiezingen. Op 2 december, de 20ste verjaardag van Fidel Castro's landing op de Cubaanse oostkust en het begin van zijn guerillastrijd, worden staatsraad, staatshoofd en pre mier verkozen door de nationale assemblee. De verkiezin gen, de eerste sinds Castro zeventien jaar geleden de macht overnam, moeten een eind maken aan de problemen van slecht bestuur en bureaucratie en moeten meer democratie en decentralisatie brengen binnen het een-partijstelsel op Cuba. Het belangrijkste deel van de verkiezingen van zondag, de kandidaatstelling, is al achter de rug. Voor elk district is er maar één kandidaat, zodat de gang naar de stembus morgen niet meer is dan een formele bevestiging van de kandidaat De kandidaten zijn op buurtvergadenngen voor gedragen en aangewezen. Ieder die voorgedragen werd had het recht om te bedanken, maar elke voordracht moest ondersteund worden door een korte motivering waarbij de kwaliteiten van de kandidaat werden uiteengezet. De kandidaten hoefden geen lid te zijn van de communisti sche partij, en in sommige districten moesten partijleden inderdaad het onderspit delven tegen anderen, hoewel de stemming openbaar was. Van de geselecteerde kandidaten is 53 procent lid van de partij en 16 procent lid van de communistische jeugdbeweging. De gemeenteraden zullen geen directe invloed hebben op het regeringsbeleid, dat immers door de partij wordt uitgestip peld, maar op plaatselijk niveau krijgen ze uitgebreide bevoegdheden, ondermeer op het terrein van de openbare, diensten, zoals scholen, stadions, openbaar vervoer etc. Bovendien krijgen ze een belangrijke controlerende taak in het openbare leven: controle op de prijshandhaving, de kwaliteit van het voedsel, het afgeven van bouwvergunningen e.d. De Cubaan die een uur moest wachten in een restaurant of niet bediend werd omdat het restaurant geen notablokken meer had om rekeningen uit te schrijven, kon tot nu toe vrijwel nergens verhaal halen. Voortaan kan hij zijn beklag doen bij zijn vertegenwoordiger in de gemeenteraad, en van die mogelijkheid koestert de Cubaan hoge verwachtingen. De komende jaren moeten leren of de nieuwe volksvertegen woordigers in staat zijn een wat verstarde bureaucratie te doorbreken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7