Met de all in-borrelbus naar Neerlands eerste casino Alma Materkoor viert veertig jarig bestaan Gezondheidszorg Bollenstreek onder de loep UTERDAG 9 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Rijk worden of de meest elementaire levensbehoeften zien opgaan in verloren fiches. Het fascinerende aan de speeltafels. Vertrek van Holiday inn, elke dag om 19.05 uur. LEIDEN/ZANDVOORT Ontegenzegge lijk is er een nieuwe categorie verslaagden in de maak. Na de gevangenen van alcohol, nicotine, en drugs krijgen we nu langza merhand te maken met de slachtoffers van de speelbank. Zo erg zwart-wit hebben we het moeten zien, totdat eind vorig jaar het sein op groen werd gezet voor de eerste kansspelinstelling op internationaal niveau van ons land. Wel, Casino Zandvoort is pas ,zes dagen jong, maar het is nu al "een daverend succes. De hele avond is er bijna geen doorkomen aan. Stad en land en buitenlanders met een fijne neus schijnen op de geur van het geluk of ongeluk af te komen. Met ingang van 11 oktober gaat vanuit Leiden elke dag een bus rijden naar en van het casino. Vertrekpunt bij Holiday Inn om vijf over zeven. Voor 27.50 is men dan helemaal onder dak: vervoer, entree en welkomstdrankje (koffie met ca ke), een soort vervolmaakte „borrelbus", die ingezet wordt door de Ned. Reisvereni- ging NRV. We hebben met die bus proefge- •eden. De NRV heeft zich met grote voortvarend heid in een monopoliepositie geworpen op het slaan van een link tussen speellustigen en casino. De geboorte van een nieuw project, heet dat: Casino Tours. Als proef konijnen zaten dan journalisten en mensen van reisbureaus (die straks de klanten moeten leveren) in de bus van Den Haag naar Zandvoort, met het oog op de toe komst van de vaderlandse rouletten en Black Jack. Terwijl in het donker de coach bijna gegêneerd door de straten van Hille- gom en De Zilk reed werden de spelregels nog even doorgenomen. De Grote Kate- chismus voor de goklustige. De geheimzin nigheid nam toe en niemand was ,in hoera- stemming op weg naar dat land van Faites vos jeux en Rien ne va plus. Als je daarna De casinobus, vol met goklustigen voor een avondje Zandvoort. nog probeert een fiche in te zetten gaat je kop er bijna af. Daar zijn die crouperen- de jongens helemaal geen lieverdjes in. En je moet je bij de entree deugdelijk kunnen legitimeren, anders word je buitengewor- pen, waar geween is en geknars van tan den. Dat geween en geknars komt toch wel, maar dan is het 't gevolg van een bijna niet te dragen verlies. Witte borden aan Zandvoorts grens verwij zen naar het nieuwe paradijs, dat in hotel Bouwes een. onderkomen heeft gevonden. Je komt dan tevens aan de taalgrens, want binnen wordt bijna alleen Frans gespro ken, behalve als Mien er helemaal met meer uit kan komen. Rien ne va plus: „Me zus; ik zet alles op dat rooie blok daar. Bouwes staat te vlaggen, met het speels embleem in het hooggeheven en wappe rend vaandel. In de -oktoberwind. Het is wind vóór of tegen, de toekomst zal het leren. Eenmaal binnen komt de beklem ming op je af, het onwennig sfeertje van een eerste keer sauna. Je bent blij, dat de voorzitter van de parochieraad er niet bij is, hoewel, laat die ook maar schuiven. Daarna zit je koffie te drinken in de wachtkamer van het Grote Verlangen en maar kijken naar de trap naar boven, waar alles moet gaan gebeuren. Je hebt drie uur de tijd straks om rijk te worden of je meest elementaire levensbehoeften te zien opgaan in verloren fiches. Verliezen of winnen, het blijft fascinerend. Daar sta je dan opeens. Een grote zaal, volgepepakt met honderden mensen. Er is geen roulettetafel te zien. Die dingen zijn onder de menigte bedolven. Twaalf stuks zijn er en vier tafels met apparatuur voor het een-en-twintigen ofwel Black Jack. Als jeblieft, we hebben van de organisatie een 5 gulden-fiche gekregen als presentje. Hol land bittet zum Tisch en je bent aan de heidenen en je eigen opkomende drift overgeleverd. Niet één van de 34 afgestu deerde Nederlandse croupiers, die in Oos tenrijk ervaring hebben opgedaan, trekt zich daar iets van aan en hun nog talrijker buitenlandse collega's nog veel minder. Men harkt onbewogen de fiches aan en veegt vele illusies weg. Roulette is een serieuze zaak. Een bloedserieuze zaak. Strakke gezichten, soms een raadselachtig Frans grapje. Zweetpareltjes verschijnen op voorhoofden rond de tafels. Dassen ('s avonds verplicht) worden losser getrok ken. Hou je inzet in de gaten, want vóór je het weet is het mis. Kleine ruzietjes. Soms wat grotere ruzies, zoals met die meneer die vol blijft houden dat hij hon derd gulden op impair had gezet, maar het fiche is foetsie. Tussen het Frans gefluister opeens, vrij luid: „Hé Kees, hoe gaat het? Ook je centje? wegbrengen?. Nou, dat kun je beter hier doen dan bij de belastingen, vind je ook niet?" Bankjes van honderd wapperen over de tafel. In een paar seconden zie je een inzet van een tientje aangegroeid tot 350 gulden. Even verderop is een jongeman met ver warde haren in één keer duizend piek kwijt. Vertwijfeling. Veel Oud-Jndisch gas ten, gewend aan vroeger. Grijze dametjes met een gloed in de ogen. Langsschuivende nieuwsgierigen met veel oog voor al dat pikante. Veel nauwkeurige systeemspelers ook, aantekeningen makend. Het zal wel helpen. In de roulettetafels zitten groene spaarpotjes, waarin op gezette tijden hele bedragen verdwijnen, geschonken door dankbare winnaars: „Merci madame, en priq. - Maximum inzet 6000 gulden, de peuteraartjes kunnen met 2 gulden begin- Zandvoort is nu Monte Carlo, Knokke geworden. Het is on-Nederlands, maar het went wel. Het vuurtje is gestookt, de brand moet nog komen. Het is een hartstocht die door de NRV graag wordt gevoed en aan gewakkerd. Tegen scherpe prijzen waar je nog net niet je vingers aan snijdt. Voor ons heeft de kassa niet gerinkeld; binnen een halve minuut was ik m'n blauwe fiche kwijt We zijn toen in een kroegje in de Kerkstraat een pilsje gaan drinken. Wach tend op de borrelbus naar huis. TON PIETERS -IE RING OP 17 OKTOBER HARTEBRUGKERK 1IDEN Veertig jaar geleden werd er in Leiden een zeer slaagde tentoonstelling georganiseerd in het kader van een wtscheepse actie voor de missie. Voor die gelegenheid moest snel een koor in elkaar worden getimmerd. Ook dat lukte de gemene Leidse Missie Actie binnen de kortste keren. In ijltempo trd in 1936 een koor gevormd, dat nooit meer uiteen is gevallen. kan het Alma Materkoor de naam is ontleend aan de ginletters van de missie-actie terugkijken op een intensief veelbewogen bestaan, waarin het «ontelbare steentjes heeft jgedragen aan het rijke, Leidse roomse leven, er gelegenheid van dit jubileum wordt een plechtige hoogmis ehouden in de Hartebrugkerk, opgedragen op zondag 17 oktober to half 11 door monseigneur Buis, emeritus-bisschop in de missie. Het voltallige bestuur van het Alma Materkoor. Vier leden van dit bestuur hebben de veertig jaar actief meegedaan. Dat zijn de heer Buis mevr. Van Woerkom, mej: Aalders en de heer Zandbergen (van uiterst links naar rechts). ees Zandbergen is de man die in het aanvankelijk weinig sa menhangende, maar enthousias- groepje een hecht gezelschap Beft gemaakt. Als oprichter Beft hij al die jaren met het »r meegeleefd. Maar hij is et de enige: vice-voorzitter erman Buis, mevrouw Van 'oerkom, de bibliothecaresse mej. Aalders, penningmeeste rs hebben dit sterke staaltje an trouwe zangkunst ook op nn naam. Een bewijs dat zin- en gezond is, zeker in dit sprin- n levende ensemble. a het spontane ontstaan zijn e banden met de kerk altijd ^krk gebleven. Monseigneur dansen, de toenmalige deken van Leiden, later bisschop van Rotterdam, nam de taak van beschermheer op zich, en die vervult hij nog met liefde. Het is daarom heel jammer dat mgr. Jansen door persoonlijke om standigheden met bij de viering kan zijn, want hij draagt zijn koor een warm hart toe. Wapenfeiten zijn er in over vloed. Na hard studeren en re pertoire opbouwen ging men in 1938 weer het podium op met een Passie-concert. Vanaf dat moment was het Alma Mater- koor niet meer uit Leiden weg te denken. Een jaarlijks concert werd traditie en talloze kerkelij ke evenementen heeft het koor opgeluisterd met zijn zang. Hoe hoog het niveau al heel snel was, spreekt uit de resultaten die geboekt werden in 1940 op het zangconcours in Haarlem: drie eerste prijzen sleepte men daar weg met bijna het hoogst mogelijke aantal punten. Een schitterend begin. In datzelfde jaar dreigde echter het voortbe staan van het prille koor in gevaar te komen door de eisen die de Cultuurkamer stelde. Maar het koor zong rustig door, heimelijk ging het haar eigen gang. In 1941 presteerden de leden van het koor het in de Pieterskerk de eerste dodenher denking te houden, onder het oog van de Duitsers. Natuurlijk viel het woord „dodenherden king" geen enkele keer in het openbaar, maar alle Nederland- sers wisten wat de werkelijke bedoeling was van die uitvoe ring van Mozarts Requiemmis. Na de bevrijding is voor de eerste officiële dodenherden king het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest naar Leiden toege komen om het Te Deum van Diepenbrock te begeleiden waaraan het Alma Materkoor toen met alle -andere koren mee werkte. En nu nog zijn er men sen, die tranen in de ogen krij gen wanneer ze daaraan terug denken. Er valt zoveel te memoreren: de solisten die meewerkten waren nooit de eersten de besten: Charlotte Kohier, Louis van Tulder, Jo Vincent, beroemde namen, die nog steeds voor ons leven. Opvallend is ook dat vaak werk van «Nederlandse componisten op het programma 'stond. Hendrik Andriessen, Her man Strategier en Jan Mul zijn geen loze namen meer voor menig Leidenaar die de concer ten bijwoonde. En verder heeft het bestuur altijd naarstig ge zocht naar een goede program ma-opbouw, waarbij het hoofd doel altijd was om mooie mu ziek uit te voeren, die werkelijk iets te zeggen heeft. Heel bewust spreekt deze instel ling ook uit de werken die tij dens de jubileummis gezongen gaan worden. De in 1943 door Jan Mul geschreven ,Missa l'Homme désarmé" illustreert het verlangen naar vrede en vertolkt dit verlangen op een muzikaal zeer eenvoudige, maar uiterst ontroerende, manier in een wisselwerking tussen koor en sopraansolo. Esther Hillinga zal deze solopar tij voor haar rekening nemen, evenals het Halleluja, het slot uit het Exsultate, jubilate van Mozart, begeleid door Nico Schrama op het orgel. En dan zal ook Psalm 150 uitgevoerd worden van César Franck, een werk voor koor en orgel. Dit programma geeft duidelijk weer met welke intenties dit koor in de wereld staat. De plannen die het koor verder nog heeft voor een groots jubi leumconcert, moeten nog even wachten wegens recente diri gentwisseling. Daarom kan dit pas in februari 1977 plaatsheb ben. Maar vast staat al dat men dan kan luisteren naar Puccini's .Messa di gloria", en het „Confi- tebor tubi, Domine Caldara voor koor en orkest met sop raan en hobo. Twee werken die zeer de moeite waard zijn en niet al te vaak uitgevoerd wor den. De solo's worden vertolkt door Esther Hillinga en Han Kapaan en verder draait het allemaal om het jubilerende Al ma Materkoor. PAULA KONING (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK In de Bol lenstreek is onlangs een experi ment gestart waarbij wordt ge- streefd naar een betere gezond heidsvoorlichting en gezond heidsopvoeding (GVO). Door betere voorlichting en andere opvoedingsmethoden kunnen veel ziekten en (psychische) problemen worden voorkomen. De Bollenstreek (Warmond, Sassenheim, Lisse en Hillegom) is een van de zes regio's, die als proefregio's door het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne zijn aangewezen. De leiding van het experiment be rust bij een stuurgroep, samen gesteld uit functionarissen van de Stichting Geestelijke Ge zondheid Zuid-Holland, de Ver eniging Gezondheidszorg Bol lenstreek en de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening (algemeen maatschappelijk werk en gezinsverzorging). Voorlopig voor de duur van het experiment (drie jaar) is een andragoge aangesteld voor de projectcoördinatie: mevrouw C. H. M. Krug. Zij coördineert, begeleidt en stimuleert voorlich tingsprojecten, die het mensen mogelijk maakt en helpt Zich gezonder te gedragen. Volgens mevrouw Krug moet meer nadruk worden gelegd op preventie. Mensen bekommeren zich vaak pas over hun gezond heid als het te laat is. Dan is men gedwongen een beroep te doen op de welzijns- en gezond heidszorg. Allereerst is ziek zijn volgens de andragoge (andrago- gie is het op wetenschappelijke basis begeleiden van mensen) en daarnaast een onplezierige zaak voor degene die het betreft een geldverslindende aangelegen heid. „Incidenteel wordt door ver schillende organisaties iets ge daan aan het voorlichtingswerk, maar veelal gebeurt dit nog wei nig systematisch meent me vrouw Krug. Inventarisatie Experiment van drie jaar lenstreek en maakt een inventa risatie van diverse problemen en risicogroepen (groepen men sen die een grotere kans lopen lichamelijke of geestelijke pro blemen te krijgen, bijvoorbeeld aanstaande ouders, alleenstaan de ouders en WAO'ers. Haar informatie betrekt de andragoge onder anderen van de zoge naamde veldwerkers, die werk zaam zijn bij de drie bovenge noemde instellingen. Het zijn juist deze mensen die dagelijks in contact zijn met verschillende groepen in de proefregio, waar ongeveer 56.000 mensen wonen. Binnenkort zal mevrouw Krug ook andere personen in de vier gemeenten benaderen, onder wie artsen en mensen uit het onderwijs, om de inventarisatie volledig te maken. Als alle pro blemen en risicogroepen op een rijtje staan, wordt bepaald waar voorlichtingsprojecten worden opgezet. „Een voorbeeld van problemen in de Bollenstreek is het toenemend gebruik van rustgevende middelen (tranquil lizers). Met huisartsen zou over leg kunnen worden gevoerd hoe ze het gebruik van tranquillizers kunnen verminderen. Er kan bijvoorbeeld ook worden gedacht aan begeleiding van de gebruikers van deze middelen". De projecten zullen worden uit gevoerd door de veldwerkers van de drie instellingen, me vrouw Krug heeft tot taak de projecten te begeleiden en even tueel adviezen te verstrekken. Volgens de heer A. Claassen, directeur van de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening en voorzitter van de stuurgroep, wordt de uitvoering van de pro- jecten mogelijk geblokkeerd door de op -20 juli van dit jaar door het ministerie opgelegde vacaturestop. (Personeel dat de instelling na die datum heeft verlaten mag niet worden ver vangen). De stichting Maat schappelijk Werk Bollenstreek heeft thans vier vacatures. „Bij de uitvoering van de voor lichtingsprojecten zal een extra appel worden gedaan op de me dewerkers. Omdat we een te kort aan mankracht hebben kan de verdere ontwikkeling van de projecten aanzienlijk worden vertraagd", aldus de heer Claas sen. Mevrouw Krug is voor inlichtin gen over dit project bereikbaar op Schoolstraat 4 in Lisse, tel. 02521-10191. HENK VAN DER POST

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5