NIEUW-RODEN Hij rijdt geen auto en daar om reisde «hij altijd met de bus naar Groningen. Soms kwam hij te laat bij de halte en kreeg dan een lift van een medestudent, die wat leeftijd betreft, zijn kleinzoon had kunnen zijn. Achterop de brommer, op weg naar de Gro ningse universiteit, naar de colleges van de vermaarde astronoom prof. Oort, die een jaar jonger is dan hij. Zo ging dat jarenlang, totdat de 77-jarige H. de Berghes uit het Drentse dorp Nieuw-Roden onlangs zijn op 53-jarige leeftijd begonnen studie, afrondde met een 200 bladzij den lange scriptie over sterrenkunde. Neder lands oudste astronoom is zeer verbaasd over het verband dat men, bij alle waardering voor de geslaagde studie, voortdurend legt tussen deze prestatie en zijn leeftijd. „Mijn leeftijd is, zoals wij wiskundigen zeggen, een coördinaat. In mijn geval een onbelangrijk coördinaat. Men staart zich dbod op die leeftijd, maar dat is onjuist. De mens is in feite een geestelijk wezen. Mijn leeftijd is in elk geval nooit een belemme ring gebleken voor een goed contact met de hoogleraren en medestudenten, die allemaal veel jonger waren dan ik". Zijn studie stond niet alleen m het teken van de sterren, maar ook van een affaire, die de kranten bol deed staan: een vete tussen de familie De Berghes en de dorpsgemeenschap van Nieuw-Roden. Mevrouw De Berghes was onder wijzeres op de Hervormde school in Nieuw-Ro den. Op zekere dag kwam het schoolbestuur er achter dat zij niet hervormd was maar vrij-evan- gelisch. Het bestuur eiste dat zij hervormd zou worden, maar dit weigerde zij. Er ontstond verzet tegen haar aanwezigheid op de school. De hetze escaleerde: het huis werd bekogeld en de bewo ners mishandeld. De familie De Berghes wist echter van geen wijken. Men vond in de bijbel de kracht om deze hel te doorstaan. Want een hel was het. Waarom niet verhuisd „Weet u, in de bijbel staat dat ge uw kruis geduldig moet dragen. En wie zijn kruis aflegt, die wacht een zwaarder kruis". Mevrouw De Berghes: „Bovendien wilden we wel eens weten of eerlijk het langst duurt". Het is er uiteindelijk op uitgedraaid dat de school dicht ging en de bevolking van Nieuw-Roden, op enkele uitzon deringen na, excuses aanbood. Alleen een kleine groep blijft nog ageren. Tot die kleine groep horen de buren, wat blijkt als men De Berghes probeert te bereiken. De heer De Berghes heeft geen telefoon en als je de buren belt en vraagt of ze een boodschap kunnen afgeven zegt de heer des huizes: „Ik kan dat wel, maar ik doe het niet. Wij leven namelijk in onmin met de buren. Maar belt u de overburen van de rijwielzaak. Misschien willen zij meewerken". Die willen ook niet, maar geven wel het advies de politie te bellen, die tenslotte voor het contact zorgt. Het is tekenend voor de sfeer waarin de familie De Berghes twaalf jaar heeft geleefd. Het is onzeker of hij er zijn hartkwaal aan over heeft gehouden, maar in elk geval is hij er tijdens zijn studie ernstig door gehinderd. Oorzaak van deze nare situatie? „Ik ben een kind van een Neder landse vader en een Nederlands-Indische moe der. Na de souvereiniteitsoverdracht leefde ik in Nederland van een Indonesisch pensioen en had daardoor de gelegenheid om te studeren. Mijn vrouw zat in het onderwijs en zo zijn we een beetje in goede doen geraakt Door die combina tie van factoren moet de rancune in Nieuw-Ro den tegen ons zijn gegroeid. Het is nu allemaal voorbij". De heer De Berghes werd in Indonesië geboren. Na de HBS volgde hij colleges aan de TH in Bandoeng. Hij deed zijn propedeutisch examen weg- en waterbouw, maar al die technische zaken lagen hem niet zo. Vanaf het begin had hij al zin in wis- en natuurkunde. Zijn vader stierf jong en dat betekende het einde van zijn studies. De zorg voor de vijf kinderen van een jongere broer die ook vroeg stierf, kwam op zijn schouders te rusten. Hij kreeg werk op het hoofdkantoor van de kadastrale dienst in Batavia. Via klerk en adjunct-commies bracht hij het tot commies-re dacteur. De Berghes kreeg het advies te sollicite ren bij de Verzekeringskamer in Batavia, deed examen in verzekermgswiskunde en werd assis tent-actuaris. Bij de Verzekeringskamer werkte ook een Russisch astronoom, Simonov. „In de lunchpauzes spraken we over astronomie. Daar is de grondslag voor mijn studie gelegd. Hoewel ik het ook een beetje van mijn katholieke voorou ders heb meegekregen. Daar waren veel religieu zen onder, die aan wetenschapsbeoefening de den, onder meer sterrenkunde. Want wat is het wezen van de zaak? U mag wel zeggen dat ik Drs. H. J. A. de Berghes: „Als je het heelal bestudeert, bekruipt je een gevoel van onmacht. Hoe meer je er van weet, des te duidelijker besef je hoe weinig je weet". aan het eind van mijn aardse leven sta. En dan vragen de mensen zich wel af waarom ik aan deze studie begonnen ben. Het is niet te verwach ten dat ik er nog werkelijk mee ga werken. Maar ik onderga in deze studie de grootheid van de schepping. Omdat ik er niet mee werk, noemen de mensen mijn studie vaak een hobby. Maar dat is een verkeerde voorstelling van zaken. Door mijn vroegtijdige pensionering was ik in de gelegenheid zoiets te doen. En ik heb een hekel aan nietsdoen. Ledigheid is des duivels oorkus sen. Mijn vader heeft eens gezegd dat een man die niets om handen heeft een gevaarlijk wezen is. Hij gaat dobbelen, drinken of naar vrouwen kijken". GÉ TOL Vanaf het begin is het de opzet van de fabrikanten geweest dat de Concorde, het Frans-Britse superso- ne vliegtuig, zich zou ont poppen als „een doodge woon transportmiddel" het enige verschil: een halvering van de reistijd. Na een half jaar commer cieel vliegen met snelhe den, tweemaal sneller of nog meer dan het geluid, blijkt deze bedoeling ge slaagd. De Concorde heeft zich even vlot in het burger- luchtverkeer ingepast als welke nieuwe subsone machine ook, en veel vlot ter dan de eerste straal vliegtuigen dat deden in het patroon van de vijfti ger jaren. Voortjakkeren met een vaart van 2000 kilometer per uur tussen de hoofdsteden van Frank rijk en Engeland en be langrijke centra in Ameri ka,, of het Midden-Oosten is volgens de twee lucht vaartmaatschappijen die met de Concorde werken (British Airways en Air France) voor de passa giers een vanzelfspreken de routine geworden. De bedrijfsresultaten zijn dan ook veel gunstiger uitgevallen dan de koffie- dik-kijkers hadden dur ven voorspellen en dat wil in de luchtvaart nog wel eens anders zijn. Een ontwikkeling die de grote luchtvaartmaat schappijen met' toegekne pen oogjes volgden. Su- persoon passagiersver voer placht immers afge daan te worden als een prestigekwestie, een pe perdure modegril, een commercieel onhaalbare kaart, een economische zelfmoord. Vandaar dat er tot nu toe van de Con corde waarin Frankrijk en Engeland gezamenlijk voor miljarden aan ont wikkelingskosten hebben gepompt in een wanhopi ge poging de Amerikaan se vliegtuigindustrie een vlieg af te vangen, slechts 9 stuks zijn verkocht en wel aan de nationale luchtvaartmaatschappijen van beide landen die schoorvoetend wel moesten. Dan zijn er nog 6 opties op de machine te melden: drie van Iran Airways, het staatsbedrijf van de Sjah van Perzië die ze ook in andere op zichten wel van de olie dollars ziet vliegen, en drie van de Volksrepu bliek China die een lange neus wil trekken tegen ri vaal Rusland dat met zijn Tupulev 144 de spits van het supersone passagiers vervoer heeft afgebeten. Geen indrukwekkende lijst, kortom. Tot goed be grip van dit verhaal moge tussen haakjes dienen dat de Sovjet-Unie helaas bui ten beschouwing moet blijven. We weten alleen dat de Russen met de T 144 over het eerste passa giersvliegtuig beschikten dat door de geluidsbarriè re brak. Maar hoeveel er van vliegen, op welke rou tes en met welke resulta ten, is een knalrood corde er in zes maanden toch 3578 klanten weg, daarmee een bezettings graad halend van 48,5 percent bijna het dub bele van wat men had durven hopen. De veel aantrekkelijkere Parijs Rio-dienst deed het uiter aard nog beter: 6600 pas sagiers in een half jaar ofwel een bezettingsgraad van 70 riante percenten. In april opende Air Fran ce vervolgens zijn tweede supersone-lijn naar Cara cas met een brandstofstop in Santa Maris op de Azo- ren. Geen bijzonder aan trekkelijke dienst uit com mercieel oogpunt, maar het was een van de weini ge plaatsen waar de her- riemakende Concorde toen mocht komen. De maatschappij koos deze dienst om het toestel in de lucht te houden zodat de bemanningen erop kon den trainen. Weinig han del tussen Frankrijk en Venezuela. Een dunne verkeersstroom bijgevolg tussen de hoofdsteden Pa rijs en Caracas. Maar toch 1210 passagiers op de eerste 22 vluchten, zijnde een bezettings graad van 55 percent. De echte doorbraak van de Concorde kwam echter pas in mei van dit jaar met de opening van de lijn op de Verenigde Sta ten. Beide supersoon vlie gende maatschappijen ge ven volmondig toe dat ze het goud in New York zouden moeten zoeken maar daar wordt hun ma chine vanwege de geluids hinder geweerd. De eerste gegevens over de diensten Londen-Washington (tweemaal per week) en Parijs-Washington (drie maal per week) wijzen erop dat ook hier een graantje mee te pikken valt. De bezettingsgraad bedroeg 90 percent en dat is niet niks. Ter illustra tie: Bij een nuttig gebruik van 2750 vlieguren per jaar en een afschrijvings periode van 10 jaar heeft de Concorde een bezet tingsgraad nodig van 60 percent om de 140 miljoen gulden terug te verdienen die hij heeft gekost. Bij een afschrijvingsperiode van 15 jaar hoeft de be zettingsgraad slechts 56 percent te bedragen. De directies van de twee vliegbedrijven noemen deze cijfers zeer gunstig, vergeleken met die van de eerste generatie subsone straalvliegtuigen. Anders gezegd: Er is wel degelijk toekomst voor supersoon- vliegen, zeker als de ma chines in het stadium van de tweede generatie ko men. De nu reeds bereikte bedrijfszekerheid van 90 percent op 1150 vlieguren (toegestane marge een vertraging van een half uur) zal daar ongetwijfeld toe bijdragen, want deze wordt door deskundigen gekenschetst als „een ver bazingwekkende prestatie voor een nieuw vliegtuig dat zo'n technische stap vooruit betekent". PIET SNOEREN vraagteken. Jammer. In formatie daarover zou het inzicht in de toekomst van supersoon transport zeer kunnen verhelderen. Vanwaar het wantrouwen jegens de Concorde? Waarom heeft om bin nen ons eigen luchtruim te blijven een KLM of een Sabena zich niet aan supersoon vliegen durven wagen? Men wijst er dan op groot respect te heb ben voor wat de Fransen en Britten in technolo gisch opzicht n^t de Con corde hebben bereikt. Pi- lotenpetaf. Maar dit neemt niet weg dat een KLM op dit ogenblik geen mogelijkheden ziet de ma chine winstgevend te ex ploiteren. De Concorde is duurder dan een Jumbo als de Boeing 747 (140 mil joen tegen 100 miljoen gulden) ?n er kunnen veel minder passagiers in (een kleine 100 tegen meer dan 400). Het komt er op neer dat de stoelprijs per kilo meter van de Concorde tweemaal zo hoog moet zijn als die van een Boeing 747, namelijk (zeer globaal, afhankelijk van de maatschappij, afhan kelijk van de route) twin tig cent tegen een dubbel tje. Daarbij moet men be denken dat de Concorde geen vrachtcapaciteit heeft. De KLM: „Zelfs al zit een Boeing 747 van ons tjok vol, dan kunnen we nog altijd 18 tot 20 ton vracht in de buik stouwen en dat is nooit weg". Het overgrote deel van de luchtvaartmaatschappijen vindt de kritische bela dingsgraad van de Con corde veel te hoog liggen. Zelfs bij het speciale ta rief dat voor supersoon vliegen geldt (de prijs van •een eerste klas-ticket plus een toeslag van 20 per cent) is het beruchte break-even point, het punt waarop er genoeg passagiers in een toestel zitten om een vlucht winstgevend te maken, in de praktijk vrijwel nooit te halen. Bovendien is het vliegbereik van de Con corde bij een volledige be lading op de route waar op de KLM hem eventueel' in zou willen zetten (Noord-Amerika) zeer kri tisch. Iedere keer dat de maatschappij een volle bak zou hebben, zou er onderweg een brandstof stop gemaakt moeten worden. Weg tijdwinst. Extra kosten aan lan dingsgelden. Dan heeft de KLM bij zijn overwegin gen rekening gehouden met het feit dat het ge luidsniveau van de Con corde ligt boven dat van de eerste generatie straal vliegtuigen (korte DC-8 en de Boeing 707) en dus uit stijgt boven wat; momen teel als gangbaar geldt. In principe staat de maat schappij niet afkerig te genover supersoon vlie gen. Men heeft in de late zestiger jaren zelfs deelge nomen aan de voorin schrijving op een Ameri kaans project. Washing ton had als antwoord op de Frans-Britse machts greep in de lucht een wed strijd georganiseerd tus sen de vliegtuiggiganten Lockheed en Boeing. Het supersone ontwerp van Boeing kwam als winnaar uit de bus, maar de com merciële vooruitzichten voor de machine bleken toch te slecht en de KLM kreeg zijn centen terug. De conclusie luidde: Su persoon vliegen is econo misch alleen verantwoord als je een toestel hebt met een hogere snelheid, een grotere capaciteit, een meer doordachte con structie, een geavanceer der metaalgebruik en be tere commerciële eigen schappen dan de Concor de. Voor de leek vertaald: Een stoel mag per kilome ter niet meer dan een cent of tien kosten. Indien er gens, dan geldt in de luchtvaart dat je voor een dubbeltje op de «erste rang moet kunnen zitten. Terug naar het onver wachte succes dat Air France en British Air ways met hun prille su persone passagierstrans port blijken te boeken. Het betreft allereerst de Concorde-diensten van London Heathrow naar Bahrein in het Midden- Oosten en van vliegveld Charles de Gaulle bij Pa rijs via Dakar in Afrika naar Rio de Janeiro. Het stond als een paal boven water dat de Franse route naar Zuid-Amerika een betere pleitbezorger zou zijn voor supersoon-vlie- gen dan het veel kortere Britse traject naar de Arabische wereld. Een dienst Parijs-Rio is ideaal omdat praktisch de hele afstand wordt afgelegd boven een lege oceaan waar de vliegers plank gas mogen geven aange zien je er door de geluids barrière kunt knallen zon der iemand te storen (de eenvoudige vissers van Senegal en Brazilië tellen kennelijk niet mee). Het traject Londen-Bahrein daarentegen gaat groten deels over land, waar de piloten hun gashandle naar subsone-snelheden moeten terughalen ten einde binnen de lawaai- normen te blijven, terwijl ook op de stukken waar supersoon vliegen moge lijk is (boven de Middel landse Zee en de woestijn van Saoedi Arabië, arme sponsduikers en Bedoeïe nen) de nodige zorgvul digheid geboden is. Lon den-Bahrein moeten we dan ook beschouwen als een vingeroefening voor de supersone-dienst via dit golfstaatje naar Aus tralië die komend voor jaar van start gaat Begrijpelijk dat British Airways geen hoogge spannen verwachtingen van dit lijntje had. Men rekende op 25 passagiers per vlucht ofwel 4000 luchtreizigers per jaar. En nu het gekke. Ondanks de scherpe concurrentie van voortreffelijke subsone- diensten op het traject, sleepte de Engelse Con-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17