Marcel Dassault Tsjechoslowakije: Slavernij met een menselijk gezicht ACHT JAAR NA HET EINDE VAN DE PRAAGSE LENTE (1) „KAMERAADJES EN SCHURKEN" speelt een wel heel duistere rol in Frankrijks politiek Van onze correspondente Hella Piek Praag Het stadsgezicht van Praag is adembenemend mooi. Als er gerestaureerd moet wor den gebeurt dat steeds met veel liefde en met ontzag voor de stijl van het gebouw. Praagse architecten voeren nu heftige discussies over voorstellen voor moderne gebouwen die op het Wenceslas Plein moeten komen te staan. Zelfs het Internationa le Hotel, dat nu eindelijk uiter mate efficiënt geëxploiteerd wordt, kreeg een verdieping minder om beter te passen bij de andere gebouwen in de oude stad. Vanaf het dak van het hotel heeft de bezoeker een prachtig uitzicht op het kasteel bij de Sint Vitus kathedraal, dat als vanouds de wacht houdt over Praag. Aan de overkant van dè Moldau, op een andere heuvel van de stad, staan de resten van het voetstuk van een enorm beeld van Stalin. Het beeld is lang geleden wegge haald, maar nog steeds worden hier de parades op de eerste mei gehouden. Vroeger werden die parades op het Wenceslas Plein gehouden, maar daar is men nu bezig met de constructie van de metro. Dezelfde treden die vroeger naar Stalin leidden, brengen je tegenwoordig naar de tribunes, waar vanaf president Husak en zijn Politburo de parades („die prachtige Communistische tra ditie", zoals hij ze noemt) afne men. Die situatie is symbolisch voor het huidige Tsjechische be wind, dat een van de meest dogmatische van de communis tische wereld is. Men zou hier overigens ernstig bezwaar maken tegen elke ver gelijking met Stalin, net zoals tegen de bewering dat Husak zelf pragmaticus is, maar dat hij weerstand ondervindt van har dere politici in het Politburo. De Tsjechische leiders willen ge woon gezien worden als trouwe bondgenoten van de Sovjet- Unie. Volgens een verklaring van het Partij Congres hadden juist de betrekkingen met de Sovjet-Unie de laatste vij- „goede, gelukkige jaren ons volk en ons land" gebracht Regeringsleiders komen steeds weer met cijfers aandragen die moeten aantonen hoe hoog de levensstandaard wel is, en dat van de Oostbloklanden alleen Oost-Duitsland rijker is. Het aantal geboorten stijgt weer. Volgens de autoriteiten bewijst dit dat het volk vertrouwen in het bewind heeft. Inderdaad is er in de levensmid delenzaken volop voedsel te krijgen en zijn de restaurants altijd goed bezet. En niet alleen door toeristen. Het Tsjechische bier is nog steeds het beste ter wereld, en ook de wijn is lang met slecht. De staat voedt zijn kinderen goed. Ze zitten goed in de kleren, die ze dan ook nog meestal in hun eigen wasmachi ne thuis kunnen wassen. Maar whisky, Amerikaanse sigaret ten, gëimporteerde levensmidde len, de felbegeerde blue jeans, Frans parfum, zelfs Engelse zeep, auto's, radio's en sommige Tsjechische goederen zijn alleen in speciale winkels te krijgen, waar men met een speciale „harde" munteenheid moet be talen. Sommige Tsjechen krijgen het geld (geheel volgens de wet) toe gestuurd door familie in het Westen, anderen krijgen het uit betaald door de ambassades waar zij werken. Maar de mees te Tsjechen moeten dit geld, de „Tuzex Kroon", tegen een zeer ongunstige koers op de zwarte markt kopen. Deze praktijken worden door de autoriteiten oogluikend toegelaten. Waar schijnlijk wil men zo voorko men dat de bevolking al te veel geld opspaart, terwijl tegelijker-, tijd de vraag naar kwaliteit beantwoord wordt. Waarschijn lijk hopen Husak en de zijnen ook dat dit heel kleine stapje in de richting van de consumptie maatschappij alle hoop en alle illusies van 1968 zal doen verge ten. In zekere zin hebben de Tsjechi sche autoriteiten gelijk. De men sen die je in de bus, in de winkels en de cafés tegenkomt lijken op het eerste gezicht te vreden. Op zijn minst hebben ze zich geschikt naar het leven van de ene dag in de andere. Ze sparen een beetje voor een auto of een flatje in de stad of een klein buitenhuisje. Bovenal wil len ze een klein beetje onafhan kelijkheid van de staat, al is het alleen maar in materiële zin, al is het alleen maar de illusie van onafhankelijkheid. En een bee tje onafhankelijkheid lijkt de overal aanwezige partij nog wel toe te staan. Maar af en toe komt de waar-- heid aan het licht. Buiten, waar afluisteren onmogelijk is, wil de Tsjech je nog weieens toefluiste ren: „Je moet je altijd een bee tje behelpen. We willen vrij zijn om te lezen, om te schrijven, om te zeggen wat we willen, maar dat kunnen we niet. We willen naar het Westen reizen, maar de meesten van ons kunnen niet eens een paspoort krijgen. We dromen van allerlei vrijheden. Maar het zullen wel altijd dro men blijven. Dus gaan we van het ene extreme naar het ande re. We houden dan maar op met denken. Zelfs waar men de Duitse of Oostenrijkse televisie kan ontvangen, kijkt men naar de shows, maar nooit naar het nieuws." Een Tsjech, zelf partijlid, vertel de me dat hij geprobeerd had zijn zoon te overtuigen ook lid te worden, al was het alleen maar omdat partijleden de bete re baantjes krijgen. Maar de jongeman had gewiegerd. Waar om? „Omdat zijn vrienden dan niet meer met hem zouden wil len praten." Heel weinig Tsjechen houden volgens hem van het communis me of de Russen. De man was erg fatalistisch: „Wij Tsjechen weten dat de Russen alle touw tjes in handen hebben. Goed, er zijn hier geen troepen meer. Maar zij beheersen al onze grondstoffen. Zij kunnen elk moment onze olietoevoer stop zetten. We zitten hier in een gevangenis. En zou ook maar één Westerse soldaat ons te hulp komen als we probeerden te ontsnappen'? Het Westen zou niets doen, en iedere Tsjech weet dat." Hij maakte geen ver wijten, en het klonk niet bitter. Hij somde alleen maar de feiten op. Acht jaar geleden kwam de Praagse Lente aan zijn eind. Alexander Dubcek heeft nu een obscuur kantoorbaantje in Bra tislava. Ook de andere leiders van de Praagse Lente werden op de achtergrond geschoven. Een goed voorbeeld is een tele visiemedewerker van wie lang na 1968 ontdekt werd dat hij aan demonstraties mee had ge daan. Hoewel hij het nbuwe bewind altijd getrouw was ge weest, werd hij toch tot de radio gedegradeerd. Sindsdien is hij nooit meer op de televisie ge weest. Dissidenten, zo die er al zijn in Tsjechoslowakije, houden zich volkomen stil. Deze intellectue len krijgen volgens zeggen in het geheim steun van collega's die ook Husak steunen. Maar over het algemeen krijgt men de indruk dat het bewind niet al leen alle overblijfselen van de hervormingen van de Praagse Lente wil vernietigen, maar ook, eens en voor altijd, de „dicta tuur van het proletariaat" wil instellen. Alles wat naar de mid denklasse ruikt wil men uit roeien. Kinderen uit de midden klasse hebben de grootste moei te om op de goede scholen te komen, laat staan op de univer siteit. De ouders zelf krijgen altijd de minste banen, wat voor opleiding ze ook gehad hebben. Maar de mensen die dit land regeren beginnen zich te realise ren dat ze op die manier veel begaafde mensen, die Tsjechos lowakije hard nodig heeft, van de maatschappij hebben afge sloten. Zelfs Husak deed, heel voorzich tig, een stapje in de richting van verzoening. De mensen die na 1968 uit de partij gestoten wa ren zouden misschien weer lid kunnen worden, volgens hem. Niettemin geldt in Tsjechoslo wakije nog steeds „Wie niet voor ons is, is tegen ons". Copyright The Guardian. Marcel Dassault: grote invloed op het Franse economische en politieke leven. (Van onze correspondent Paul Webster) PARUS Marcel Dassault is de rijkste man van Frankrijk. Elke dag stopt hij zijn zakken vol biljetten van 500 franc, stapt in zijn Rolls Royce en vertrekt naar de kantoren van zijn weekblad Jours de France, aan de Champs Elysées. Dassault heeft persoonlijk de leiding in handen van dit van prachtige foto's voorziene blad dat veel aandacht besteedt aan het leven in modieus Parijs. Soms geeft Dassault fooien van wel 5000 aan fotografen die mooie plaatjes maken van mensen die Dassault gunstig willen stemmen. Dassault is ook de peetvader van een van de meest effectieve moordmachines van de laatste tijd, de Mirage. Met overtollig geld smijten is een gewoonte gewor den voor Dassault Zodoende haalde hij nauwelijks zijn schouders op toen hij hoorde dat Henri de Vathaire, zijn „perfecte werknemer", 5 miljoen gul den van zijn banksaldo had opgenomen. Toch bracht de diefstal van de Vathaire zo'n 'politiek schandaal aan het rollen dat het een scheuring kan veroorzaken in de partij van Dassault, de Gaullisti sche UDR. Henri de Vathaire uitte beschuldigingen over belas tingontduiking, omkoperij en politieke corruptie. Terwijl de justitie en de regering die beschuldigin gen onderzoeken, vecht de voormalige premier Chi rac terug met de energie die men van hem gewend is. Chirac is de meest bedreigde figuur in het schandaal. De rest van Frankrijk is zich nog maar half bewust van de politieke repercussies die het schandaal kan hebben. De bevolking is nog aan het bijkomen van de schok die kwam toen bleek hoeveel persoonlijke macht Dassault uitoefent op de Franse politiek. Het was een belachelijk avontuurtje dat een einde maakte aan Dassaults ongrijpbaarheid en onkwets baarheid. Eerst was er alleen maar de pathetische Henri de Vathaire, de financiële directeur, die na 24 jaar trouwe dienst zo in vertrouwen werd genomen dat hij gemachtigd was geld op te nemen van de persoonlijke bankrekening vaii zijn werkgever. Das sault heeft zelfs al De Vathaire in het openbaar vergeven. Wat bracht De Vathaire er toe dit vertrou wen van zijn werkgever te beschamen? Was het zijn verhouding met een ontrouwe voormalige prosti- tuée? Was het de zelfmoord van zijn vrouw? Of had hij gewoon een hekel aan de ongelooflijke rijkdom van Dassault? Dassault begon als uitvinder van de propellor, gebruikt door Charles Guynemer, en eindigde als de man die nu bijna de hele Franse luchtmacht van toestellen voorziet. Twee obsessies keren steeds in zijn leven terug: hij wil gebeurtenissen kunnen beïnvloeden en hij houdt van persoonlijk drama. Marcel Dassault is een kleine man, kaal en bebrild, en wordt zelden gefotografeerd zonder zijn enorme overjas en shawl. Hij heeft de eer zowel de terug keer van De Gaulle in 1958 gefinancierd te hebben als Chiracs pogingen om ooit president te worden. Hoewel hij zichzelf liever wat op de achtergrond houdt, als een wat duistere, mysterieuze man, kwam zijn naam 40 jaar lang bij herhaling op de voorpagi na's. Zijn vliegtuig, de Bloch 200 (naar zijn eigenlijke naam) werd berucht door het grote aantal ongeluk ken in de jaren dertig en kreeg al gauw de naam van „vliegende doodskist". Als direct resultaat van die ongelukken werd zijn firma genationaliseerd door het Nat Volksfront. In de Tweede Wereld oorlog probeerden de Nazi's hem te recruteren. Van de 550 vliegtuigen die de Franse luchtmacht telt zijn er vijfhonderd afkomstig uit de fabrieken van Dassault, zoals de Mirage F-1, het paradepaard van de Franse vliegtuigindustrie. maar liever ging Dassault naar een concentratie kamp. In 1964 Dassault was toen weer hoofd van een firma die na de oorlog opgericht werd bracht de ontvoering van zijn vrouw allerlei vragen naar voren over de oorsprong van Dassaults fortuin. Die vragen beginnen nu pas beantwoord te worden. Zo op het eerste gezicht is Dassaults vliegtuigfa briek maar een bescheiden onderneming. Er zijn niet meer dan 15.000 werknemers, en op een omzet van ruim 2 miljard gulden wordt een winst gemaakt van slechts 2% bijna een slechte investering. Binnenkort gaat Dassault samenwerken met Mc- Donnel-Douglas bij de fabricage van een passagiers vliegtuig, en bij die Amerikaanse firma werken bijna tienmaal zoveel mensen. Zelfs wanneer men rekening houdt met het enorme succes van de Mirage (er zijn er al 1700 van verkocht) dan nog is het monopolie dat Dassault heeft over de Franse luchtmacht onbegrijpelijk. Van de 550 vliegtuigen die de luchtmacht heeft zijn er 500 afkomstig van Dassault. Hier moeten wel politieke redenen voor zijn. De vliegtuigen vertegenwoordigen een investe ring van 5 miljard gulden, waarbij nog niet gere kend is 500 miljoen voor research, verricht door Dassault voor afgekeurde prototypes. Hoezeer Dassaults firma voorgetrokken wordt door de Franse regering blijkt wel uit de 225 miljoen gulden die hij kreeg voor de ontwikkeling van de Falcon (Valk), een vliegtuig waar geen mens van gehoord heeft. Tegelijkertijd kreeg Aerospatiale, de genationaliseerde vliegtuigfabriek die meetekende voor de Concorde, slechts 4,5 miljoen voor de ontwikkeling van de meest verkochte helikopter ter wereld. Volgens De Vathaire moeten alle investeringen van Dassault onderzocht worden, van computers tot bowlingbedrijven, omdat de opgegeven winstmarge verdacht is. De Vathaire's beschuldigingen worden ten dele gesteund door onafhankelijke onderzoekin gen. De Vathaire beweert ook dat met name ge noemde adviseurs van de regering Dassault laten zien hoe hij het best belasting kan ontduiken. Hierdoor zou Dassault weer beter de Gaullisten kunnen helpen. Frankrijk zou geen Lockheedschandaal hebben, om dat Dassault altijd verzekerd was van een vol orderboekje. De nu overleden vice-voorzitter ^van de Nationale Assemblée, generaal Paul Steklin, die door Giscard d'Estaing ontslagen werd, vertelde voor zijn dood dat Dassault zalfs vliegtuigen van slechte kwaliteit aan de regering kon verkopen. Het is algemeen bekend dat Dassault voor zijn wapen- verkoop kon rekenen op een aantal Gaullistische Het Oude Stadsplein waar veel gotische en barokkt gebouwen staan is een van de meest historische en mooii plekken van Praag. Ex-premier Chirac: Nauwe relaties mj Dassault. generaals. Dassault is senator voor de Gaullistisch Partij. Het is niet bewezen dat Dassault mensej omkocht om wapens te kopen, maar zeker gebeurd) dat in Aboe Dhabi. Een zelfde beschuldiging ij Nederland bleek onwaar te zijn. Dassault zou ook Chirac steunen in zijn pogin) president te worden. Terecht heeft Dassault gezegj dat er niets verkeerd in steekt als een parlementj riër zijn partijgenoot helpt. Het geld werd openlij besteed aan advertenties in Jours de France, d krant van Dassault. Deze laatste onthulling stond niet in het boekje vaA De Vathaire en het lijkt er op dat officiële functioj narissen deze opzettelijk hebben laten uitlekken. Uit de relatie tussen Dassault en Chirac blijkt we hoe het Franse systeem misbruikt wordt. De invloe van Dassault ging zelfs zo ver dat hij de arrestati van De Vathaire kon voorkomen, na zijn aanklad tegen zijn voormalige werknemer te hebben ing< trokken. Maar die invloed eindigde op de da waarop Chirac ontslag nam als premier, twee maai den geleden. Ondertussen heeft door de zaak De Vathaire feit dat Cruréc er mee gemoeid is, de oppositie wee nieuwe ammunitie. In de woorden van de rmmstef van Binnenlandse Zaken Poniatowski is de UDi een kliekje „kameraadjes en schurken". En het niet de eerste keer dat zoiets gebeurt in de Vijfd Republiek. President De Gaulle probeerde zijn premier Pomp dou in zijn macht te krijgen door de geruchten de affaire-Markovic aan te moedigen, een moon zaak waarbij het karakter van Pompidou in h( geding kwam. Op zijn beurt vernielde presider Pompidou de politieke carrière van premier Chaba Delmas door niets te doen tegen het uitlekken va de belastingontduiking van de voormalige premiei In die beide gevallen gebeurde er niet precie hetzelfde, maar het uiteindelijke resultaat was we een ernstige aantasting van de eenheid binnen d UDR en het leidde tot de situatie dat nu d president en de premier van Frankrijk geen va beiden Gaullisten zijn. Copyright The Guar dia;

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16