Jaap van Praag wil actie en zoekt medestanders Karei Muijs moet kanobond weer aanzien geven in de FBO Noteer bij de radio LEIDSE COURANT, in dienst van de kanobond tra den, vier opnieuw solliciteerden toen dit jaar een vacature ont stond Belangrijkste motief van Karei Muijs om naar Nederland terug te keren is het feit, dat zijn dochter zonder al te veel proble men kan overstappen naar het Nederlandse onderwijs. Verkeerd Een van de eerste activiteiten die Karei Muijs in dienst van de NKB ontplooid heeft, is het or ganiseren van een trainerscur sus. „De clubtrainers moeten een verlengstuk van de bond- soefenmeester zijn. Daarom is ook noodzakelijk dat allen vol gens eenzelfde methodiek wer ken. Het is toch niet juist dat een kanovaarder de hele week volgens een systeem oefent dat afwijkt van de wijze van trai ning die de bondsoefenmeester hanteert?" Die twee werkwijzen kunnen averechts werkén. De hele op bouw in de kanosport is mo menteel verkeerd". Ik heb de jongens tijdens de nationale kampioenschappen aan het werk gezien. Het ni veau is op dit moment erbarme lijk. Als je ziet dat iemand die ik in de zestiger jaren nog on der mijn hoede heb gehad, de jongeren royaal voorbij blijft dan is er iets mis. Ik weet dat Nederland internationaal totaal niets voorstelt Wij hebben geen top en daarom kan ik als bond- strainer ook hoge eisen gaan stellen. „De eerste stap is weer emg respect in West Europa te Vrij- gen. Nederland moet de komen de tijd uitkomen bij minder sterk bezette internationale wedstrijden. Als we nu een duel aangaan met echte toppers lij den we nederlaag op nederlaag en dat kan nauwelijks stimule rend werken. De volgende stap zal zijn het niveau van de Oost- Europese landen te benaderen". Sectiebestuur betaald voetbal uit de gratie Jaap van Praag heeft genoeg vsln gekrakeel, uitstellen en vermijden op lange tenen te trappen. De koppen bij elkaar maar Van Praag wil die koppen graag laten rollen AMSTERDAM Melding uit de hoofdstad, daags voor Ajax vertrok naar Manchester om daar na een heroïsch gevecht te worden uitge schakeld voor het toernooi om de UEFA-Cup. Jaap van Praag, praeses van de club die nog slechts een af treksel is uit de jaren dat driemaal de Europa Cup werd veroverd, was op het oorlogspad. Hij vond dat het sectiebestuur betaald voetbal maar eens moest opkrassen, enige hem wel gevallige bestuurderen niet met naam genoemd uitgezonderd. Van daag zal Jaap van Praag in de bijeen komst van de Federatie Betaald Voetbalorganisaties, kortweg FBO, zijn grieven spuien en trachten mede standers te vinden die bereid zijn hem te steunen in zijn voornemen de heren Hogewoning c.s. te wippen. Zijn het er voldoende, dan zal hij op de vergadering van de sectie betaald voetbal die voor het eind van dit jaar wordt gehouden, de zittende bestuur ders vriendelijk maar wel zeer drin gend verzoeken op te stappen. Jaap van Praag is het geklungel beu, er gert zich mateloos aan de blunders die op gezette tijden worden gemaakt en vindt dat er te veel wordt gepraat en ër te weinig uitkomt dat ten bate van het betaalde voetbal is. De vergaderingen van de FBO, de werkge versorganisatie, zijn niet openbaar. Er kan dus niet geconstateerd worden of Jaap van Praag ditmaal een doorwrocht werkstuk gaat voordragen of dat hij het, als meestal, zal laten bij stekelige opmerkingen en uit roepen van protest die weinig indruk ple gen te maken. Zeer tot ongenoegen van Jaap van Praag die het meer dan eens toch wel bij het rechte eind heeft Zo eiste hij op de buitengewone bondsver gadering van 25 september het openbaar maken van het rapport van de commissie- Kastermans waarin haarfijn uit de doeken werd gedaan althans dat moest men maar aannemen wat zich allemaal had afgespeeld omtrent het verdwijnen van bondscoach Knobel en secretaris-penning meester Burgwal, tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap in Jeogosla- vië en bij de besprekingen met de NOS. Meer dan eens vatte hij post achter de microfoon om wederom zijn eis op tafel te leggen. Dan keek hij de zaal in en moest tot de ontdekking komen dat hij een roe pende in de (voetbab-woestijn was en dat zelfs collega's van betaalde clubs zijn eis afzwakten in de trant van „dat kun je niet doen want er worden namen in genoemd." Juist daarom wilde Van Praag openbaar heid. Hij had sterk de indruk dat hij, zijnde een niet onbelangrijk deel van de FBO, met een kluitje in het riet werd gestuurd, wat overigens gebruikelijk is bij dergelijke vergaderingen die uitblinken in het uitstellen van hoognodige beslissingen tot een volgende keer, in het formeren van commissies, stuurgroepen, commissies ad hoe en dergelijke. Op de dag voor Ajax vertrok, had Jaap van Praag er compleet genoeg van. Nooit heeft hij onder stoelen of banken gesto ken, dat hij weinig gelukkig is met de leiding die aan de sectie betaald voetbal wordt gegeven. Hij vond daarin medestan ders maar niemand bleek bereid hard op te treden. Dat zal Jaap van Praag vandaag dan maar zelf doen. Niet verder Het is echter niet alleen een kwestie die het betaald voetbal aangaat. De KNVB voert het beheer over negenhonderd profs en semiprofs en veel meer dan negenhon derdduizend amateurvoetballers. Destijds is een scheiding op financieel gebied tot stand gekomen, zodat ieder van de twee secties zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. Verder wilden de amateurs niet gaan. Zij beslissen dus nog steeds mee jOver zaken, die het betaald voetbal aan gaan. Daarom was het zulk een bittere teleurstel ling dat het amateurvoetbal zich zo slap opstelde op de 25e september toen juist die sectie de buitengewone vergadering had aangevraagd waar de zaken Knobel-Burg- wal-Joegoslavië-NOS op de agenda ston den. De amateurs werden volledig het bos ingestuurd en derhalve ook zij van de sectie betaald voetbal die ook wel het naadje van de kous wilden weten, zoals Jaap van Praag. Ook voorzitter Wim Meuleman lijkt niet zo bar gelukkig met de tweeslachtige samen stelling van de KNVB. Hij zei, tussen neus en lippen: .Misschien moeten we naar het Engelse systeem van een liga". Een sys teem waarbij het betaalde voetbal apart staat en zijn eigen zaken behartigt Het zou een oplossing kunnen zijn, om veel gekrakeel, het vermijden van trappen op eikaars (lange) tenen en het voorzichtig manoeuvreren dat veelal in uitstellen uit mondt, te voorkomen. Of het betaald voetbal in deze penibele financiële tijden zichzelf in stand kan hou den, is een tweede zaak. Het staat vast, dat eens de tijd zal moeten komen dat de betaalde sector op eigen benen komt te verkeren. Voor het zo ver is, wil Jaap van Praag een ander bestuur, dat sterker op treedt dan het tegenwoordige, zich „man- haftiger" opstelt en maatregelen durft ne men die het betaald voetbal uit het moeras trekken waarin het dreigt weg te zinken. Orde op eigen zaken stellen is een eerste, hoognodige vereiste. Afgelopen zaterdag stelde zowel Ton Zwikstra de financiële expert in het sectiebestuur betaald voetbal als Martin Snoeck, voorzitter van de organisatie die voor de belangen van de betaalde voetballers opkomt, vast dat over heidssteun op het financiële vlak onont beerlijk is. Het lijkt dat de overheid niet ongenegen is ter wille van de passieve recreatie die steun, zij het mondjesmaat voor de bodemloze put, te verlenen. Maar dan zal eerst en vooral de betaalde sector orde op eigen zaken moeten stellen, het betaald voetbal gezond althans gezonder dan thans moeten maken en zich aan passen aan wat normaal is in het bedrijf sleven, o.a. niet jaar in jaar uit meer uitgeven dan blijkens de ontvangsten mo gelijk is. De overheid zal zeker voorwaarden stellen. Welke dat zijn, is nog onbekend. Maar Jaap van Praag is ervan overtuigd dat het huidige bestuur geen kans zal zien te vol doen aan wat de overheid, bij eventuele financiële steun, zal eisen. Vandaar (mede) zijn melding uit Amsterdam, de dag voor dat Ajax vertrok naar Manchester om te worden uitgeschakeld in het UEFA-Cup- toernooi. Misschien is hij vandaag wel weer een eenzame roepende in de (voetbal>-woestijn. HERMAN VAN BERGEM (Van onze sportredactie) Veel kanovaarders heb ben de hoop gevestigd op de terugkeer van Karei Muijs als trainer-coach, die met zijn kwaliteiten moet proberen de Neder landse Kanobond uit het moeras te tillen waarin de organisatie binnen een tijdsbestek van enke le jaren in ras tempo is afgegleden. Tijdens de jaren dat Ka- rel Muijs de scepter zwaaide als bondscoach ontwikkelde de kano- bond zich tot een vol waardige gesprekspart ner in de Nederlandse Sport Federatie. In 1960 steeg de belangstelling voor kanoën zienderogen en Karei Muijs mag het voor een deel tot zijn verdiensten rekenen dat Helm. Sp.-SW Heerenveen—Rheden MW—IJsselmeervogels FC Vlaardingen— Groningen Excelsior—SC Amersfoort Volendam—Wageningen Fortuna SC-CW FC Dordrecht—Limburgia De Zwervers—Noordwijk RKC-PEC Zwolle Veendam—FC Den Bosch Willem II-SC Cambuur HeraclesGermanicus Vitesse—RVC Nederland in 1968 met zeven kanovaarders kon deelnemen aan de Olym pische Spelen in Mexico. Maar in 1968, een gouden jaar voor de NKB, ontstond een be nauwende 'situatie in depresta- tiecurve van de nationale top pers. Voor een deel was dat te wijten aan het vertrek van Paul Hoekstra, die besloot naar Bel gië te verhuizen, maar in niet mindere mate was het vertrek van .Karei Muijs naar West- Duitsland debet aan de povere resultaten die Nederlanders tij dens internationale wedstrijden boekten. Karei Muijs bouwde in de jaren, dat hij werkzaam was als bond- strainer, een indrukwekkende reputatie op als expert in het kanovaren. Hij kon in 1969 niet langer de lukratieve aanbiedin gen uit het buitenland afslaan. Karei Muijs: „Aanvankelijk was het plan tot en met de Olympi sche Spelen van München in dienst te blijven bij de Westduit- se kanoploeg. Maar in dat land was men enthousiast over mijn werk als bondscoach en lagen financieel zodanig goede per spectieven dat ik het in 1972 niet verstandig oordeelde terug te keren naar Nederland." Terugblikkend naar de periode waarin Karei Muijs met Neder landse kanovaarders triomfen vierde, klonken na het vertrek van de Amsterdammer als bondstrainer, aanvankelijk zachte maar in later jaren steeds luidere stemmen die rie pen om zijn terugkeer. Het bondsbestuur en de oefenmees- ters, die na Muijs de nationale équipe onder hun hoede kregen, vulden de tijd door met elkaar in onmin te leven en dat had tot gevolg dat de buitenwacht nau welijks enige lijn kon ontdekken in de koers die de kanoërs vaar den. Dieptepunt voor het bestuur van de Nederlandse kanobond moeten wel de besprekingen met het Nederlands Olympisch Comité in het voorjaar zijn ge weest toen moest worden afge wogen of kanovaarders vol doende niveau bezaten om de strijd aan te binden met de internationale garde die bij de Olympische Spelen te Montreal in aktie zou komen. Ans Stormink en Nel Broekstra waren op grond van recente prestaties het meest gerechtigd de trip naar Canada te aanvaar den. De Nederlandse Kanobond droeg ook Tjeerd Tilkema en het duo Arend Bloem-Lo Jacobs voor. Het Nederlands Olym pisch Comité, dat weinig ver trouwen had in het beleid van de kanobond, wees in eerste in stantie de voordracht af. De lan ge rij bondscoaches die in een kort tijdsbestek bij de kano- bond de revu passeerden, had den ook het NOC duidelijk ge maakt. dat de organisatie niet naar behoren functioneerde. Goede bui Karei Muijs: „Trainers moeten een verlengstuk, van de jn een goe(ie bui kwam het bondsoefenmeester zijh". NOC onverwacht terug op het besluit geen kanoërs naar de Olympische Spelen af te vaar digen. Maar dat juist voor Arend Bloem en Lo Jacobs, die door de NKB notabene als vier de en vijfde op het lijstje waren vermeld, werd gekozen onder streept het gebrek aan vertrou wen in de leiding van de kano vaarders. Het NOC kan ik alleen maar groot gelijk geven", stelt Karei Muijs, „dat de kanobond weinig vertrouwen werd geschonken. In eenzelfde situatie had ik als NOC-functionaris precies een der gehandeld. Dat binnen en kele jaren zoveel trainers zijn gekomen en weer zijn gegaan heeft het prestige van de kano- bond geen goed gedaan. Het NOC heeft bij de kanobond aangedrongen mij weer als coach aan te stellen. Daarom verwacht ik dat de samenwerk ing voortaan beter zal verlopen tussen beide organisaties. Je be veelt toch niet iemand aan om 'later dezelfde man te laten val len?" Voorzitter Jos Verwilligen van de NKB heeft in de afgelopen jaren van moeilijkheden blijk- er waren zijn door de pers schromelijk overtrokken. Na de periode-Muijs zijn inderdaad ze ven trainers in dienst bij de kanobond geweest. Maar die mensen zijn lang niet allemaal na onverkwikkelijke toestanden vertrokken. Hoe kun je anders verklaren dat van de zeven trai ners, die na het tijdvak Muijs Jaap van Praag heeft (eindelijk) genoeg van concessies en andere zaken die steeds meer worden uitgesteld in het betaald voetbal. Dit bestuur moet. naar zijn mening, maar eens verdwijnen. CONCESSIES FINANCIËLE^ PROBLEMEN? ftóuRSI WtStt !3«i

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11