panjegangers geteisterd oor „„stipte" verkeersleiders Handel vreest sigarettenoorlog Autosalon in Parijs in teken van kleine auto Ruim een kwart Nederlanders nooit op vakantie rNO IN RAPPORT: Beschadiging gehoor dreigt yoor 500.000 werknemers Nederlander spaarde 5 miljard meer TERUGGANG IN REISWERELD itIJDAG 8 OKTOBER 1976 LEIDSE COURAN j Van een onzer verslaggevers >en Haag Vlucht MP 321 van 'alma naar Amsterdam op zon- ag 26 september ligt veel van e passagiers nog steeds zwaar p de maag. Wellicht zijn zij de lederlandse Spanje-gangers die et zwaarst geteisterd zijn door stiptheidsactie van de paanse luchtverkeersleiders, ie, bikkelhard en onverbidde- jk, het afgelopen seizoen het akantievervoer naar hun land ot een aanfluiting hebben ge naakt. Met mondjesmaat lechts werden de vliegtuigen net enthousiaste, nog gebleekte akantiegangers tot het Spaan luchtruim toegelaten, in de- elfde, tergend langzame slow- lotion werden de inmiddels ebruinde, maar ook duidelijk leer geïrriteerde zonaanbid- ers een, twee of drie weken iter weer richting Nederland eschoten. Met aanzienlijke ertraging, die voor vlucht MP 21 culmineerde in een zenuw- opend oponthoud van niet ninder dan 17 uur. hebben wat op hun geweten, verkeersleiders, die, dank- aar gebruikmakend van het 'at gunstiger politieke klimaat Spanje, met hun modelactie un materieel welzijn wat pro- eren op te vijzelen: meer loon i gunstiger werktijden. De paanse regering staat er (nog) yen bikkelhard tegenover, oodsbenauwd voor het ïeeuwbaleffect dat toegeven an de eisen van de verkeerslei- ontegenzeggelijk zal ople- eren. Maar toegeven of niet, panje zal ongetwijfeld de reke- ing gepresenteerd krijgen. Een ind, waar het toerisme hoofd- ron van bestaan is, kan niet ngestraft toeristje-pesten. Ze er niet in een tijd waarin de rimer stijgende toeristen-curve het eerst een dalende be weging maakt. Ten opzichte van 975 was er dit jaar reeds spra- e van een dalende aanvoer van tot 25%. >e vakantiegangers die zich dit !izoen door de KLM naar de onovergoten Spaanse stranden ebben laten transporteren, ebben de minste reden tot kla- en gehad. De vertragingen bij e KLM-charters varieerden an 20 minuten tot 1 1/2 uur, ;n, door de KLM nadruk Spaanse vakantie: wachten, wachten, vliegtuig in, wachten, wachten kelijk als „enkele" bestempelde uitschieters van maximaal 4 uur. Deze witte raven-positie heeft de KLM te danken aan het feit, dat zij niet uitsluitend char ter-bedrijf is en een verlate charter-machine gemakkelijker tijdelijk kan afschrijven. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Martinair en Transavia, waar de vertraging van 'één machine als het ware doorwerkt in het hele rvluchtschema. Transavia heeft, volgens het be drijf, zijn passagiers ongewild wachttijden moeten verkopen variërend van 2 tot 6 uur. Transavia had daarnaast het voordeel van enkele kleinere machines, die sneller „gelost" en geladen kunnen worden, waar door men kans zag in de margi nale tijden die de Spaanse ver keersleiders soms toestonden, vlug de benen te nemen. De zwaardere, loggere machines, waarvan de bemanningen of passagiers maar even te lang draalden, verspeelden een kost bare vluchtpoging. Zij werden onverbiddelijk naar de staart van de rij wachtende machines verwezen. Er zijn nog 21 wach tenden voor u. Dat metalen getal klonk ook in de oren van de passagiers van vlucht MP 321, die zondagmid dag 26 september, nog welge mutst, zich om half vijf voor het hotel door de bus lieten opha len, om ruim een half liur later in de voor Spanje-gangers zo langzamerhand vertrouwde jan boel in de aankomsthal van de luchthaven Palma op de in- check-formaliteiten te beginnen. Als haringen in éen ton. Maar nog altijd een luxe, vergeleken bij wat de passagiers op hoogtij dagen staat te wachten als zij eenmaal de douane zijn gepas seerd en zich een plaatsje of een verfrissing trachten te bemach tigen in de vertrekhal. De passa giers van vlucht MP 321 konden dat alles wel vergeten. Een grote chaos. Om een stoel werd ge vochten. Wie zo gelukkig was, durfde zijn plaats niet meer te verlaten. Lopen was ook nauwe lijks mogelijk, de vloer was be zaaid met strandmatjes en bad lakens, waarop mensen zich het zweet van het voorhoofd wisten. De Martinair-machine zou om 18.50 uur moeten vertrekken. Vertelt een van de passagiert: „we hoorden niets over gewij zigde vertrektijden, eerst om 19.45 uur verscheen op het aan kondigingsbord de vertrektijd: 20.30 -uur. Maar in zo'n chaos staat niets met zekerheid vast, het werd uiteindelijk 21.00 uur dat de passagiers voor vlucht MP 321 aan boord werden ge roepen. Ondanks alles, oplucht ing, maar toch de nodige reser ves. Eenmaal aan boord kwam de domper reeds. De metalen stem van de captain kondigde aan, dat wij als nummer 21 geboekt stonden en dat beteken de vier uur wachten. De stewar dessen („we gaan ervan uit, dat u inmiddels wel trek hebt") gin gen warme maaltijden serveren. Het kwam niet in ze op, om als troost en tijdverdrijf bijvoor beeld eerst een aperitief te ser- „Na de maaltijd het kopje koffie en verder frisdranken. Andere extra's alleen tegen betaling. De stemming in de benauwde cabi ne was er intussen niet beter op geworden, omdat inmiddels was medegedeeld, dat Schiphol we gens mist niet bereikbaar was en dat uitgeweken zou moeten worden naar Keulen. Hoe het dan verder zou gaan met slapen of vervoer moest men maar ra den. Om half een 's nachts dan eindelijk de start. Stewardessen komen langs met hun tax-free wagentjes. Een extra kopje kof-i fie of iets dergelijks om wakker! te blijven kan er echter niet af. De stemming daalt. Men wordt prikkelbaar. Ruzie over stoelleu ningen die niet naar achteren mogen omdat de ruimte ertus sen toch al zo nauw is. Lolbroe ken irriteren slapers". „Om half drie in de nacht lan den we op een totaal verlaten Keulen. De mededeling dat de verdere reis per bus zal gaan mist zijn uitwerking niet op de vermoeide passagiers. In de ver laten hal van het vliegveld slechts een paar stoelen. Mensen zijgen neer op de kale grond, op koffers, hangen tegen de muur, de ellende staat op de gezichten te lezen, vooral voor de ouderen is het een ware beproeving. Een oude man wordt niet goed. Men wil wat eten, maar het restau rant blijft gesloten. Men roept om koffie, de magen knorren. Men heeft niets meer gehad sinds de vorige avond tien uur. Een van de passagiers neemt het niet langer en gaat het kan toor van Martinair op Schiphol bellen. Hij komt ontgoocheld te rug. Alles is dicht". „Er blijken in totaal vijftien bussen nodig voor het vervoer naar Nederland. Na het passe ren van de grens wordt op ver zoek van de passagiers gestopt bij het motel Arnhem. De ste wardess stelt voor dit niet lan ger dan 20 minuten te laten duren. Tijd om zelf iets eetbaars te bestellen Martinair biedt niets aan is er niet. Voor de drie telefooncellen lange rijen wachtenden. De afhalers blijken nauwelijks te zijn ingelicht over de urenlange vertragingen. Om half tien 's morgens arriveren we op Schiphol. Vlucht MP 321 van Palma naar Amsterdam heeft dan 17 uur geduurd". Van bovenstaande ongeluksvo gel weinig goeds over de „servi ce" van Martinair. Andere maatschappijen delen mee, veel extra geld te hebben uitgegeven om het de passagiers tijdens het oponthoud nog zo aangenaam mogelijk te maken. Ook Marti nair zegt dit. Vlucht MP 321 is zeker uit de boot gevallen. jibbers tart veto Provinciale Staten luid-Holland [OTTERDAM (ANP) On- anks het veto van Provinciale itaten van Zuid-Holland is het iet uitgesloten dat het erts- nikkerbedrijf Kruwal van de egering toch toestemming zal rijgen om zich te vestigen in et Rijnmond-gebied. )at de regering hiertoe haar levoegdheden zou kunnen ge- ruiken, liet minister Lubbers Economische Zaken) gisteren loorschemeren op een studiebij- lënkomst van het Openbaar Li- haam Rijnmond. De minister, die zelf Kruwal al ;en vergunning heeft verleend, rindt dat het kabinet recht heeft iet besluit van Provinciale Sta te toetsen aan het algemeen jelang. Over het argument, dat wal voor nog meer luchtver ontreiniging zou zorgen, zei de minister dat een weinig vervuil end bedrijf als Kruwal niet de dupe mag worden van het feit iat andere, ouderwetse, fabrie ken het milieu overlast aandoen. DODELIJK ONGEVAL Op Rijksweg 2 ter hoogte van het Gelderse Waardenburg heeft zich gisteren een kóp-staart-botsing voorgedaan die aan een man het leven heeft gekost. Zijp auto (een Citroen) brandde volledig )ELFT (ANP) Meer dan de helft van de werknemers in de Nederlandse industrie loopt het isico van ernstige gehoorbeschadigingen door eveel lawaai van machines in de werkomgeving, h de Nederlandse industrie werken ruim een niljoen mensen; meer dan een half miljoen van ïen zijn dag-in-dag-uit aan zodanig ernstige ge- uidsoverlast bloot gesteld, dat zich op den duur een aanzienlijke beschadiging van het gehoor röordoet. Dit staat in een rapport van de technisch-physi- iche dienst van TNO, de Technische Hogeschool van Delft en het instituut voor milieuhygiëne en gezondheid van TNO. Berekend is dat ruim 220.000 werknemers hun werk moeten doen in een geluidsniveau van 90 tot 100 decibel, bijna 60.000 mensen werken in een geluidsniveau van meer dan 100 decibel en rond 150.000 mensen werken in een omgeving, waar voortdurend 85 tot 90 decibel wordt geproduceerd. Bijna 740.000 werknemers zitten gunstiger: het geluidsniveau in hun bedrijf ligt onder 85 decibel. Volgens de TNO-mensen staat het vast dat bloot stelling gedurende de tijd dat men werkt aan een niveau boven 80 decibel schade aan het gehooror gaan oplevert. Ter vergelijking: een startend ver keersvliegtuig produceert 130 decibel en een voor bijrijdende trein 90 decibel. Volgens de samenstel lers van het rapport is er op korte termijn een ministerieel besluit te verwachten, gebaseerd op de veiligheidswet, waarbij de minister van Sociale Zaken de bevoegdheid krijgt geluidsnormen te stellen voor de industrie. DEN HAAG „Het is best mogelijk dat er oorlog tussen de sigarettenfabrikanten komt''-, aldus de heer Kimm, woordvoerder van de sigaret- tenfabriek Theodorus Nie- meyer bv. Zoals onze krant gisteren meldde is er een ad vertentieoorlog tussen de fa brikanten Reynolds (Camel Filter), Turmac (Peter Stuyve- sant, Pall Mali) en Niemeyer (Roxy Dual Filter) ontbrand. In de advertenties wordt het teer- en nicotinegehalte van de betreffende merken met andere sigarettenmerken ver geleken. Sigarettenfabrikant Laurens (Caballero) doet (nog) niet mee aan deze wijze van adverteren. Hij onthoudt zich echter van commentaar omdat het „een interne beleidskwestie" is. Mr. Toet, voorzitter van de Stichting Sigaretten Industrie had een beroep op de fabri kanten gedaanelkaar niet op deze wijze te beconcurreren. „Een logische zaak", vindt de heer Kimm, „in deze stichting zijn alle fabrikanten van Ne derland vertegenwoordigd en als voorzitter wil hij natuurlijk proberen de scherpe kantjes van de reclame te slijpen en zo de eenheid te bewaren. Maar de consumentenorgani saties zijn juist vóór een der gelijke manier van reclame voeren". „Als deze manier van reclame tot meer concrete informatie leidt is het zeker in het belang van de consument", aldus de heer D. Westendorp, woord voerder van de Consumenten bond. „Voorwaarde is dan wel dat de vergelijkende gegevens juist zijn. Bovendien is het van belang dat de sigarettenfabri kanten een volledig beeld van hun sigaret geven en niet al leen de aantrekkelijke aspec ten naar voren brengen", al dus de heer Westendorp. GESTRAND Een nylon net in de schroef waardoor de motor afsloeg, was er gisteren de oorzaak van, dat het Texelse vissersscheepje Carolyn Maria ter hoogte van Petten (NH) aan de grond liep. De harde wind blies het op de kust. De drie opvarenden zijn door een marinehelicopter van boord gehaald, terwijl sleepboten hun best doen om de schuit vlot te trekken. Scherpe kritiek op traagheid departementen DEN HAAG (ANP) Sommige departementen hebben er meer dan een half jaar voor nodig om de inlichtingen bij elkaar te krijgen, die de coïnmissies van verzoekschriften uit de Eerste en Tweede Kamer nodig heb ben om bepaalde zaken uit te zoeken. Scherpe kritiek dan ook van de commissies op de traagheid van de Haagse departementen. De commissies zijn indertijd inge steld om klachten van indivi duele burgers over het optreden van de overheid te behandelen. Destijds werd toegezegd, dat binnen zes weken de gevraagde inlichtingen zouden worden ver strekt. Gemiddeld hebben de ambtenaren hiervoor echter het dubbele nodig, en sommigen presteren het om ruim een half jaar op zich te laten wachten. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS Weer lijkt een ronde in de slag tussen openbaar vervoer en auto gewonnen door de auto. De automobielin dustrie heeft klappen geïncasseerd, maar heeft teruggesla gen met de kleine auto. Dat wordt eens te meer duidelijk op de 63e Parijse autosalon, die gisteren is geopend. Met aanmerkelijk minder belangstelling dan normaal, omdat, pikant detail, het openbaar vervoer staakte. De tendens naar de kleine auto komt het duidelijkst tot uiting in het nieuwste model van Citroen, de LM. Deze mogelijke vervanger van de Lelijke Eend is niet meer dan een kleine Peugeot met de twee-cilindermotor van een supereend. In het eerste kwartaal van 1977 komt de LM naar Nederland en zal dan ongeveer 10.000 gulden kosten. Een absolute primeur voor deze autosalon is de Honda Accord, een wagen, die als middenklasser wordt geannon ceerd, maar in feite wat binnenruimte betreft maar weinig groter is dan de Honda Civic. De Accord, die pas volgend jaar leverbaar wordt, gaat 15.459 gulden kosten met een vijf-versnellingsbak. Andere trends in Parijs zijn de steeds meer met dieselmoto ren uitgeruste auto's en de hang naar het sportieve element. Vrijwel elke autofabrikant brengt op het ogenblik een sport- versie van zijn normale model op de markt De Honda Accord ROTTERDAM (ANP) De Nederlanders spaarden in het afge lopen jaar vijf mil jard meer dan in het jaar daarvoor. Er zijn nu 20 miljoen spaarrekeningen met een totaal tegoed van 50 miljard gul den. Ruim 70 procent van alle gezinnen spaart via een bank, aldus de Spaarbank Rotterdam in het eerste nummer van een nieuw tijdschrift "Geld actueel". Het spaartegoed is volgens de Spaar bank echter veel ho- ger. Niet minder dan 93 procent van alle Nederlanders hebben een verzekering lo pen die een spaarele- ment in zich bergt. Vijfenveertig procent spaart voor duurza me gebruiksgoede ren, zeventien pro cent voor de kinde ren, vijftien procent voor een eigen huis, veertien procent voor vakanties en acht procent voor een ex traatje tijdens de ou de dag. Bonden boos op regering UTRECHT (ANP) De vervoersbonden van FNV en CNV zijn boos op de regering omdat zij niet wil terugkomen op de plannen van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) tot besnoeiing van het streekvervoer. In een gisteren uitgegeven verklaring zeggen de bonden, bezorgd te zijn over nadelige gevolgen hiervan voor het personeel. „Als politici tolereren, dat er een afbraak plaatsvindt van het streekver voer, zal de vakbeweging niet toestaan, dat dit tevens een afbraak betekent van het inkomen van de werknemers, door bijvoorbeeld vermindering van de onregelmatigheidstoeslag", aldus de verkla- ring. De vervoersbonden betreuren het dat er van de zijde van de Tweede Kamer .kennelijk" geen reactie meer te verwachten is op het regeringsstandpunt. De Bilt De krachtige zuidwes- - ter boven onze omgeving welke ons de afgelopen week zacht en winderig herfstweer bracht neemt momenteel in kracht af. Het weer wordt de komende twee dagen wat rustiger. Een storingsgebied met de bijbeho rende bewolkingsgebieden trekt de komende twee dagen van zuidwest-Frankrijk in de rich ting van Duitsland. Deze wol- kengebieden kunnen in de ko mende nacht en morgen ook het weer in ons land beïnvloeden en plaatselijk voor wat regen of een bui zorgen. Nieuwe oceaan depressies trekken echter al weer vanaf de Amerikaanse oostkust via de oceaan in de richting van IJsland. Mogelijk komen de bijbehoren de fronten en de daarmee sa menhangende wolkenzónes in de loop van zondag a.s. in de buurt van ons land. Een juiste timing van de aankomst van dit minder gunstige weer in de buurt van ons land is echter nog moeilijk te maken. In elk geval lijkt het er op dat het komende weekeinde nog steeds tamelijk zacht zal blijven, met een wissel vallig weertype. Naast bewol king en mogelijk wat regen zul len ook enkele zonnige perioden voorkomen. Vooruitzichten voor zondag. Overwegend droog met opkla ringen en middagtemperaturen omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weerbericht Luchth. R'dam zw. bew. Lissabon Londen Luxemburg (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De explosieve ontwikkeling, die zich de laatste vijf jaar in de Nederlandse reiswe reld voordeed is volledig tot stilstand gekomen. Dit jaar is zelfs sprake van een achteruitgang: 10 procent teruggang in het vakantievliegverkeer en halvering van het treintoerisme. Dit komt erop neer, dat 60.000 gezinnen in 1976 minder door vliegtuig en trein zijn vervoerd dan vorig jaar. Een en ander blijkt uit een rapport, samengesteld in opdracht van de Touroperators—Study Groep, een belangenorganisatie van de grootste vliegrei sorganisaties in Nederland. Het onderzoek werd uitgevoerd door het bureau Knapper and Mc Alley BV. De reisorganisaties hebben aan dit rapport een aantal beleidsconclusies verbonden. Ze zijn gericht op een uitbreiding van de vakantiemarkt, die een jaarlijkse omzet heeft van 450 miljoen gulden. Schokkend nieuws in* het rapport is, dat 36 procent van de 4,5 miljoen Nederlandse gezin nen nog nooit op vakantie is geweest. Een van de beleidsconclusies is een gezamenlijke campagne van de samenwerkende reisorganisaties om het vakantieprodukt en de diensten daar om heen beter en duidelijker te presenteren. Verder wordt nagegaan in hoeverre het huidige assorti ment kan worden aangevuld. Het rapport, dat een duidelijke impasse in de Nederlandse reismarkt aantoont, heeft de felste concurrenten in eikaars armen gedreven. Ook de drie Nederlandse lucht vaartmaatschappijen zijn van de uitkomsten van het onderzoek op de hoogte gesteld. Nagegaan zal worden, hoe deze vervoerders een bijdrage kunnen leveren tot verbetering van de vakantiemarkt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9