LTB'ers kozen een koning en koningin op de Rijn Zusters der Voorzienigheid geven het roer van het Lidwinahuis over Koffieconcert in Stadsgehoorzaal n, LANGS OMWEGEN frlannen voor 3 ftoekomst veer aageiland VERKEER NOORDWIJK 1WIJKT VOOR FILM JONG BLOED IN DE PLAATS VAN EEN IDEAAL 60 jaar getrouwd SHETLAND-KEURINGEN IN GROENOORDHALLEN ng 1 paan ng n 'n nj me* ie hi ormj ten. ining oen I ?uld( ep en. 1 roeg rovii ?tek< 1 vo< de nj jfsk< na ,R piJDAG 8 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT *-v DOOR ®p mi'n omwe9en door slad an |and kom 'ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie I UN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I !j Een opvrolijkend bericht uit Abbenes. Van mevrouw Baars-Straathof, ëie aan ons heeft gedacht toen de LTB uit haar omgeving (LTB is overigens de Land- en Tuinbouwbond) on langs een feestelijk uitje had. Evenals vorig jaar deelt ze me nu mede, dat de leden van de LTB een machtige Rijnreis hebben gemaakt: Negentig van hen waren aanwezig; en geno- i ten dat we hebben!" Uit haar ontboezeming maak ik op, dat er een „Wijnkoningin" is gekozen op de vervuilde baren van een van Europa's meest romantische rivieren. Aan die verkiezing namen enthousiast 45 mannelijke l 'eden deel. Ik laat nu verder de ontroering over mevrouw Baars: „Ditmaal was het mijn I dochter Elly Mooren-Baars, 28 jaartjes en moe- I der van twee zoontjes. Zij wonen in Leimuiden, natuurlijk met echtgenoot Bert, die eveneens aanwezig was op het motorschip Ma rianne". Mijn zegsvrouwe weet me aanvullend te vertel len, dat het de gewooonte is, dat de „Koningin zich een Koning kiest". In dit uitzonderlijke geval (op de Marianne, excuus dus) werd dat niet eerstaangewezene Bert, maar de ook wel aardige Ton van Opzeeland uit Haarlem, een vrijgezel van 25 jaar. En Bert maar lachen, zo hoop ik. „Naderhand bleek", aldus mijn me vrouw Baars, „dat ze allebei op 17 november zijn geboren. Sterk hè?" Gebruikelijk cadeautje van de Koning: gouden kettinkje met het sterre- beeld van de Schorpioen. Verder wilde me vrouw Baars niet over de trip uitweiden, „maar het was weer grandioos". De geïnteresseerde lezer treft hierbij aan een foto van „het paar", met twee hofdames ter weerszijden van Elly en Ton. „Nee Frans, geen koffie meer. Het is mooi ge weest", vindt Tim. Frans; „Jij nog, Magda- lena?" Óp het eerste ge hoor een vrij aardig te volgen conversatie tus sen een dame en twee heren. Maar nee hoor. In een serre-achtige ruimte aan de Zoeterwoudse singel heb ik te maken met louter dames met herstelwerkjes in de hand. Gewijde dames nog wel. Religieuzen, die familiair met elkaar om gaan en nu de langste tijd in Leiden er hebben opzitten. De herfst valt buiten nat en kil op het singelgroen. De g'èeigen- de tijd voor een terug blik. Frans is in feite zuster Francesco de Wit, Tim is haar medezuster in den Heer Timotheo Mulders en Magdalena is rechtuit altijd Magda lena geweest sinds haar professie en heeft als fa milienaam Walta, een echte Friezin. De koffie heeft z'n langste och- tendtijd gehad en het verblijf der zusters van de Voorzienigheid in Leiden neigt met de zon ter kimme. Komende zondag is het finito, Sch- luss, )ï,=,bhogewoerd af gelopen. Het klooster gaat definitief dicht. Francesco: „We zoeken wel wat anders. Het op- leidingswerk heeft jon gere mensen nodig". Af scheid van de laatste tien zusters. De geestelij ke spoeling wordt steeds dunner. De zusters van de Voorzienig Vijf van de zeven scheidende zusters van het Lidwinahuis heid stammen sinds 1852 uit Amsterdam, waar de congre gatie begon. Het moederhuis staat in de Jordaan aan de Lauriergracht. Al in 1857 kwa men deze religieuzen naar Lei den, waar aan de Hogewoerdd de eerste „buitenvestiging" werd opgericht. In 1933 kwam de splitsing: Hogewoerd en Lidwinahuis aan de Zoeter woudse singel, met in pdit huis de zorg voor moeilijk lerende meisjes. De zusters hebben hier 43 jaar lang hun roeping in daden omgezet. Eens waren het er 'dertig, sinds pastoor Beukers en zuster Accursia de eerste stoot tot het Lidwina huis gaven. Nu zitten we met de laatste tien, van wie er sinds januari al drie verdwe nen zijn naar andere oorden. Ik laat ze even de revue passe ren: Francesco de Wit, onder wijzeres aan de Lidwina- school, die 1 augustus met pensioen ging; Timotheo Mul ders, tot 1 mei directrice van het kinderhuis; Elisabeth Bier- laagh, 30 jaar groepsleidster en laatstelijk huishoudster bij de zusters; Geertruid Meeu- wisse, econome van het kin derhuis die in functie blijft maar aan de Boshuizerlaan gaat wonen, waar in de voor malige pastorie van de Anto- niusparochie al een groep van negen zusters der congregatie is ondergebracht; Magdalena Walta, 17 jaar kleuterleidster in Stompwijk, waar het kloos ter in 1968 werd opgeheven, en de laatste jaren werkzaam ge weest bij de Montfortanen in Voorschoten, Huize Beresteijn („Ik ga nu rusten in Warmond, of ik zie wel wat ik doe"). Niet aanwezig, maar wel even me morabel: Jeanne van der Lans, 30 jaar werkzaam ge weest op de naaikamer, thans hoofd van de linnenkamer van het verpleeghuis in Sassen- heim; Cyrillus Hendriks, die op Beresteijn blijft werken. Zondag, bij het afscheid, ko men daar nog bij de drie die de laatsten der Mohikanen in Voorzienigheidsopzicht voltal lig maken: Adriana Veenman, Theodora Voorn en Annie de Groot. Zuster Francesco moti veert de zonsondergang in Lei den van de „blauwe zusters" (eens droegen ze een blauwe koormantel tijdens de mis, een blauw koord om het middel en een blauw randje langs de kap): „In de loop der jaren was bij ons evenals elders geen aanwas meer van jon ge krachten. Langzaamaan gingen onze taken over in le- kenhanden. Wij worden te oud voor dit werk, dit opvoedings werk dat zijn eisen stelt. Dat is de reden waarom wij gaan. De congregatie trekt zich hier terug. Straks nemen de kinde ren ook ons klooster hier in gebruik. Ik meen, dat wij de laatste zusters zijn die als groep een werkproject in Lei den beëindigen. En er zijn er wat weggegaan, tientallen reli gieuzen die eens binnen Lei den hun arbeid vonden", aldus zuster Frans. Woensdag is het gebeurd. Dan is het convent opgeheven. Een hele stap. Een stap, waarmee geen rekening werd gehouden toen de congregatie ruim een eeuw geleden werd gesticht. Twee zusters gaan naar het Warmondse Mariéngaarde, on derdeel van het „omgeturnde" Groot-Seminarie van het bis dom Haarlem. De rest vindt een onderkomen in nog be staande conventen in verschil lende plaatsen des lands. Te oud en geen nieuw bloed. Dat is nooit het inzicht geweest van vrome stichters en stichte ressen van ordes en congrega ties die juist bloedarmoede wensten te voorkomen. In het eigen huis is zondag de laatste bijeenkomst. Van half twaalf tot half twee. De laatste keer, dat de zusters zitting houden. Zuster Frans hoopt aan één kant, dat ze niet met 300 tegelijk kon\en, „want dan kan ik ze niet bergen, die re- ceptiegangers". Maar in haar hart geloof ik zou ze best een eindeloze stroom van dankbare mensen de hand wil len drukken. „Het spijt ons, maar je kunt de tijd niet tegen houden. We geven in vol ver trouwen om werk over in jon ge handen y. A. peilt meningen Kagers pidt 90 dert AlLKEMADE Alkemades enige oppositiepartij, Progressief Al- jemade, vreest dat de bewoners van Kaageiland binnenkort [econfronteerd zullen worden met vastomlijnde plannen ten aan dien van een vaste oeverbinding. En het is, aldus P.A., nog maar Be vraag of de eilandbewoners dat op prijs stellen. in het investeringsprogramma in de geleidebrief bij de ont werpbegroting 1977 maakte de gemeente Alkemade melding tan een mogelijke vaste oever- tru 'erbinding eventueel in combi lis latie met omlegging t faarroute en een ontsluitings- s veg door de polder, dei '.A wil de eilandbewoners in ssc ien vergadering aanstaande ig^voensdag peilen omtrent hun risie ten aanzien van deze ge- neentelijke plannen. Mocht blij- irk ten dat de meerderheid van de pl Cagers tegen een vaste oever- i (verbinding gekant is, dan is ak >.A. bereid haar diensten aan te ef 18 bieden. P.A. vreest dat de dorpsraad niet al te veel bezwa ren tegen het gemeentelijk voor nemen zal inbrengen. Een van de gemeente ontvangen subsidie zou volgens P.A. dé Kagers min der kritisch met betrekking tot het gemeentebeleid hebben ge maakt. Eerder al zette P.A. zich in om de bouw van een loods door scheepsbouwer Van Lent te voorkomen. Ook beijverde de Alkemadese oppositie zich voor het behoud van twee woningen in de Julianastraat Beide pogin gen bleven echter zonder sue- Het Leidse echtpaar C. J. T. Smits midden vierde gistermiddag het 60-jarig huwelijksfeest in het bejaardentehuis „Robijnzicht" aan de Smaragd laan. Burgemeester en mevrouw Vis feliciteerden de beide echtelieden met de feestelijke gebeurte- kleinzoons. Meneer Smits is 50 jaar werkzaam geweest bij het toenmalige bedrijf van Eduard Ydo aan de Hoog landse Kerkgracht in de functie van typograaf. Ook heeft hij lange tijd meegewerkt aan het adresboek van Leiden. Mevrouw Smits maakte altijd haar eigen kleding. Het echtpaar is geboren en getogen in Leiden ■rd NOORDWIJK Volgende week dinsdag, woens- en donderdag worden in de badplaats opnamen gemaakt voor de film „Soldaat van Oranje", naar het boek van E. Hazelhoff Roelfze- ma. Met het oog daarop zal een reconstructie plaatsvinden van het straatbeeld naar de situatie m 1940-1945. 12, 13 en 14 oktober zal vanaf 4 uur 's middags een aantal speciale verkeersmaatregelen gelden. Zo zullen De Grent, de Abraham van Royenstraat (gedeelte tussen De Grent en de Maarten Kruyt- 11 •?traa0- Rudolf Tappenbeckweg (ook op 11 okto- Ri *,er*' Erasmusweg. Let Picképlein, de Huis ter .Duinstraat (gedeelte tussen Pickeplein tot zijstraat naar Dobbelmannduin), Oude Zeeweg (van Prins Hendrikweg tot De Grent), Katenblankweg en Emmaweg voor al het verkeer in beide richtingen zijn gesloten. Bovendien moeten het Picképlein, het reeds ge noemde gedeelte van de Oude Zeeweg en De Grent parkeervrij worden gehouden. Dinsdag 12 en woensdag 13 oktober worden vanaf 4 uur 's middags ook de busroutes omgelegd van de lijnen 40, 42, 92, 90 en 95. Tijdelijke bushaltes zijn er dan aan de Oude Zeeweg ter hoogte van de Rembrandtweg, aan de Parallel-Boulevard nabij de achterzijde van Pal ace Hotel en aan het Piet Heinplein nabij de Piet Heinstraat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllll, CURSUSWUZER VOOR LEIDEN LEIDEN De vorming- en trainingcentrale centrale en het info van het overleg wijkorganen hebben in samenwerking met de STAG (Studenten en Actiegroepen) drukkerij en cursuswijzer uitgebracht. Met dit kleine handzame boekje beogen de organisaties een zo volledig mogelijk overzicht te geven van de cursussen in Leiden die door instellingen werkend zonder winstoogmerk worden gege ven. Men hoopt met behulp van deze gids een betere coördinatie tussen de verschillende instellingen te bewerkstelligen. Zo wil men onder meer voorkomen dat cursussen dubbel worden georganiseerd. Als belangrijkste doel van hun gids zien de uitbrengers echter de Leidenaars eep overzicht te bieden van de mogelijkheden die er bestaan om de vrije tijd op zinvolle wijze te vullen, hetzij een part-time bijscholing te volgen. De instellingen, die cursussen organiseren, wordt geadviseerd de gegevens hierover voor een eventuele volgende gids tijdig in te zenden. Het overzichtelijke boekje is verkrijgbaar op de navolgende adres sen: afdeling Voorlichting van het stadhuis, Stadhuisplein; Stichting Welzijnsraad Leiden, Stationsweg 28; STAG-drukkerij, Noordeinde 5. Het boekje is gratis te krijgen. LEIDEN Het eerste K&O- koffleconcert van dit seizoen wordt gegeven in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Om 11 uur staat een gratis kop koffie voor de bezoekers van bet concert klaar, om 1L30 uur begint het concert. KêtO heeft voor dit concert Diek Bor en Stanley Hoogland aangezocht Dit duo zal werken spelen van Mozart, Bartok, Brahms en Paganini. De kaart verkoop voor dit koffie-concert geschiedt op het Bureau van K&O, Oude Vest 45. Op de och tend van het concert zijn vanaf 11 uur toegangsbewijzen te ver krijgen aan het loket van de Stadsgehoorzaal. Dick Bor werd op 9 april 1944 te Amsterdam geboren. Zijn eerste vioollessen ontving hij van zijn vader, de kunstschilder Jan Bor. Vanaf 1952 studeerde hij bij Oskar Back in Amster dam en in 1958 zette hij zijn studie voort bij professor Max Rostal te Keulen. In 1961 vestig de Dick Bor zich in Bem. Drie jaar later zou hij een oorkonde op het Paganini-concours te Ge nua ontvangen en zou hij fina list worden bij het Carl Flesch- concours te Londen. Van 1964 tot 1968 werd Dick Bor be noemd tot eerste concertmeester van het Westfaals- en Pfalts Dick Bor op zijn „Nicolaas Amati"-viool uit 1668 Philharmonisch Orkest in Duits land. In 1968 vestigde hij zich weer in Nederland en trad zo wel solistisch als in verschillen de kamermuziek-ensembles op. Sinds 1974 is hij eerste concert meester van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Stanley Hoogland, in 1939 te Deventer geboren, studeerde na dat hij het gymnasium-diploma had behaald, bij Luctor Ponse. Vanaf 1960 studeerde hij bij Jaap Spaanderman aan het Mu- zieklyceum te Amsterdam, waar hij in 1963 het einddiploma solo- spel behaalde met onderschei ding. Als solist, kamermuziek speler en begeleider treedt hij regelmatig op. Na enige tijd zet te hij zijn studie verder voort bij Maria Curcio in Londen en bij Pressler in de Verenigde Staten. Stanley Hoogland legde zich toe op het bespelen van authentieke instrumenten. Van zijn spel op deze instrumenten zijn enige grammofoonplaatopnamen ge maakt. Hem is de „Zilveren Vriendenkrans" van de Vrien den van het Concertgebouw toe gekend. LEIDEN De Shetland fokver- eniging „Randstad Holland" houdt morgen in de Groenoord- hallen haar jaarlijkse premie keuring. Ruim tweehonderd ony's uit het fokgebied van de randstad zullen van negen tot vier uur worden gekeurd door vier officiële juryleden van het Nederlands Shetland Pony Stamboek. De Shetlandpony is de kleinste onder de ony's en bekend om zijn lieve karakter en zijn popu lariteit bij kinderen. Alle ponys worden in hun eigen leeftijds groep gekeurd. Bepaalde ony's kunnen een officiële stamboek premie ontvangen. De belang rijkste publiekstrekkers zijn de keuringen van groepen van één eigenaar van de rubriek kroon- merriën, van de elite van de Shetlanders en de exterieurkeu- ring. De keuringen zijn toegankelijk voor het publiek. Volwassenen betalen één gulden en kinderen tot twaalf jaar hebben onder geleide gratis toegang. 'I Dienstencentrum „De Kooi" viert eerste lustrum LEIDEN Het dienstencen trum in De Kooi gaat zijn eer ste lustrum vieren. Voor de ou dere bewoners en geïnteresseer de wijkbewoners hebben twee bijeenkomsten plaats in de zaal van de speeltuinvereniging Oosterkwartier op maandag 11 en 18 oktober. Op 11 oktober is er een demon stratieavond van de diverse acti viteiten clubs en op maandag 18 oktober een ontspanningsavond met muziek en sketches. De toe gang voor beide bijeenkomsten, die beginnen om 19.30 uur is gratis. De ontspanningsavond van de 18e is alleen opengesteld voor personen van 50 jaar en ouder.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5