üOok gemeente wil nieuw AZL op huidig terrein Juwelier dit jaar slachtoffer van negen diefstallen Mr. Vrolijk opent regionaal bureau gezondheidsinstellingen 1 ONDANKS PLEIDOOI VAN RUL EN AZL: jTR-interpellatie ver deelname :weekreactor •%tadsvernieuwings- orporatie in Jlaredorp-oost Klachtenbureau NW-jongeren Zilveren soosfeest Zijveren medaille voor Leddy Li KiJ DAG 8 OKTOBER 1976 LE1DSE CO U RAIN T PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Leiden Ook het gemeentebestuur van Leiden [heeft zich gisteravond in meerderheid voorstander (getoond van een nieuw academisch ziekenhuis, zo Ihet er ooit komt, op het terrein van het bestaande niversitair medisch centrum. Daarbij sluit het aan net het deze week bekend gemaakte plan van de Irijksbouwcoördinator academische ziekenhuizen, ir. C. A. Doets, die in weerwil van de wens van AZL, universiteit en medische faculteit ook een nieuw [ziekenhuis vlak bij het station wilde bouwen, pit oogpunt van ruimtelijke ordening en het gemeen- iebelang moet hierbij worden aangesloten, zo vond jverrreweg de grootste meerderheid van de raadscom- russie ruimtelijke ordening gisteravond. Dit ondanks (het feit dat men de bezwaren voor de patiëntenzorg *n het werken op het AZL van slopen en bouwen pp het huidige terrein (het zogenaamde plan B) wel ne op dit facet werd gisteren door een grote [aanwezige universitaire delegatie erg veel nadruk gelegd. Geneesheer-directeur Schweizer van het AZL •etoogde dat plan B uit oogpunt van patiëntenzorg Ivolkomen onaanvaardbaar was. Hij kreeg daarin lbijval van het lid van het college van bestuur van de universiteit, mr. Koppelaars, die grote problemen met de personeelsbezetting in het vooruitzicht stelde jomdat niemand op een ziekenhuis zou willen werken |\vaar gedurende tien jaar de bulldozers, vrachtwa- en heimachines af en aan rijden. Vanuit de •aadscommissie kreeg dit standpunt van RUL en AZL steun van de heer Ham (CDA). Hij stelde het [plan B van ir. Doets uit het oogpunt van ruimtelijke [ordening weliswaar het meest acceptabel te vinden, maar zwichtte voor de argumenten van de "patiënten- borg. Op grond daarvan ging zijn voorkeur toch het meest uit naar plan C, dat ook favoriet is bij universi teit, faculteit en ziekenhuis. Dit plan gaat uit van een nieuw AZL tussen de bestaande pre-klinische torens laan de Wassenaarseweg en het huidige ziekenhuister- ein. Voor de universiteit en het ziekenhuis zou dit jde meest vrije armslag betekenen, en volgens mr. ^Koppelaars zou dit project ook op elk gewenst mo- "ment kunnen worden stilgelegd als het geld om te tilbouwen op is. Dat is ook de reden waarom ir. Doets zo geporteerd is voor het bouwplan op het huidige terrein. Zoals wij dinsdag al meldden zou hier in twee fasen moeten worden gebouwd: de poliklinieken en 2/3 van het beddenbestand op het sportterrein langs de spoor baan en daarna een geleidelijke sloop en nieuwbouw op het huidige terrein. Er wordt inmiddels gefluisterd dat dit plan een truc zou bevatten: als de eerste fase is voltooid is het geld op en moet het AZL het verder maar doen met wat het heeft. Een dergelijke kans werd door Koppelaars gisteren uitgesloten geacht: „dat gebeurt niet", zo was zijn commentaar. Overigens verbindt Leiden wel een voorwaarde aan het realiseren van plan B: er zal een extra ontslui ting onder de spoordijk gemaakt moeten worden tussen het Plcsmanviaduct en het Rijnsburgervia- duct, waarbij niet alleen wordt gedacht aan een voet- en fietspad. Wat de gemeente betreft kan het plan zonder deze „randvoorwaarde" niet doorgaan. Woningbouw Komt het ziekenhuis inderdaad vlak langs de spoor baan, dan zal dit een maximale hoogte krijgen van ongeveer 49 meter. Een van de voordelen van deze plaats is verder dat er in de Leeuwenhoek (het gebied tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan) een stuk van bijna 20 ha vrij zou komen die zou kunnen worden aangewend voor woningbouw. Op die manier kan er een uitstekende link worden gelegd tussen de vrij geisoleerd gelegen Vogelwijk met weinig voorzienin gen en het Morskwartier aan de andere kant van de Plesmanlaan. De gemeente heeft becijferd dat op dit terrein, dat eerst nog van het rijk terug zal moeten worden gekocht, tussen 800 en 1000 woningen van diverse omvang kunnen worden gebouwd. Een idee dat veel raadsleden gisteren nog al aansprak en dat ook de reden is geweest voor de dienst gemeentewer ken en de afdeling stadsontwikkeling de eerste voor keur uit de ogen gaan naar plan B: het nieuwe ziekenhuis op het oude terrein. Variant Toch kwamen de ambtenaren gisteren nog met een variant op tafel. Er werd een plan D gelanceerd dat de voordelen van C voor de universiteit en B voor de gemeente in zich verenigd zou moeten hebben. Het oogste echter weinig enthousiasme. Allereerst omdat het net zoveel afwijkt van het door AZL en RUL uitverkoren plan, en verder omdat een aantal raadsle den ook niet weet wat de gemeente Leiden met 11 ha grond vlak bij het station aan zou moeten. Dit terrein wordt nu nog bezet door het huidige AZL, maar zou na de nieuwbouw volgens de plannen C en D vrijkomen. „We hebben al één Schuttersveld en wat moeten we nou met een tweede", zo was het standpunt van de liberaal Kuijers. Ook PPR-woordvoerder Beijen verzette zich tegen de variant. Hij hield een pleidooi voor nieuwbouw op het oude terrein, te meer omdat de belangrijkste ziekenhuisafdelingen dan vlak bij het station zouden liggen en dat was met het oog op de, naar de verwachting van Beijen, toenemende energieschaar- ste en het toekomstige verdwijnen van de auto alleen maar gunstig Door de ambtenaren van stadsontwikkeling en ge meentewerken werd hier eveneens de nadruk opge- legd. De zeer geringe loopafstand tusesen ziekenhuis en station was voor hen ook van doorslaggevende betekenis om de voorkeur an ziekenhuis en universi teit af te wijzen. Voorwaarde Valt de uiteindelijke keuze toch overeenkomstig de wens van het AZL op variant C dan verbindt de gemeente hier aan de voorwaarde dat dit plan zo moet worden uitgevoerd, dat de plannen van een strook huizen tussen Vogelwijk en Morskwartier on verminderd zullen kunnen worden gebouwd. De over grote meerderheid van de raadscommissie zou in dat geval plan C niet onaanvaardbaar willen noemen. Dat geldt niet vor het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning. Zij sprak gisteren al het onaanvaardbaar uit over plan C en wierp zich op als fel voorstander van het plan van bouwcoördinator Doets. Over de bezwaren hiertegen uit medisch oogpunt merkte mevrouw Ko ning op dat dit een zaak was van de centrale overheid. Zij wilde zich duidelijk bij haar eigen taak houden: het geven van een gemeentelijk standpunt gestoeld op de belangenafweging op het gebied van de locale ruimtelijke ordening. $IDEN Drs. L. Beijen, frac- svooj-zitter van de PPR in de ^idse gemeenteraad heeft ver- ht een interpellatie te hou- i over de deelname van het ^ktriciteitsbedrijf van Zuid- Dlland, waarbij ook de Stede- jke Lichtfabrieken van Leiden i aangesloten, aan de bouw i een snelle kernkweekreac- J in Frankrijk, het zogenaam- i Super-Phénixproject ,lt PPR-raadslid vraagt zich af lij de Leidse wethouder van ïonomische zaken. Van Aken, fch tijdens de vergaderingen ■arin over het meedoen aan 1 project werd gesproken, zich rtegen niet heeft verzet. Dat volgens Beijen overeenkom- g een in 1973 door de gemeen- aad aangenomen motie zijn weest, waarin de raad zich tidelijk uitsprak tegen de bouw van enorme kerncentrales en hgt deelnemen daaraan. Deze motie werd ingediend door het CPN-raadslid Hoeven en stond in verband met de bouw van een snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar. Op de regering werd toen een beroep gedaan de wet op grond waar van een drie procentsheffing op de electriciteit verplicht werd gesteld, in te trekken. Het PPR-raadslid wijst er in zijn interpellatie-verzoek op dat het bij het Franse project gaat om een vrijwillige deelname van de electriciteitsbedrijven en niet om een door de centrale over heid voorgeschreven medewerk ing. Hij stelt dan ook dat het voor de hand gelegen zou heb ben als Leiden zich met hand en tand tegen de deelname aan dit project zou hebben verzet. ille O M EIDEN De bewoners van Maredorp-oost overwegen een el( adsvernieuwingscorporatie in het leven te roepen. In de oprich- oi mg van een dergelijke corporatie wordt sinds kort voorzien in :ac e wet op de stadsvernieuwing. Door het rijk zal subsidie worden eli erleend. aa ia een dergelijke stadsvernieuwingscorporatie denken de bewo- ers de rehabilitatie van hun wijk efficiënter te kunnen aanpakken, ijz Is groot voordeel wordt gezien het wegvallen van de noodzaak ti m het gemeentelijk apparaat aanzienlijk uit te breiden teneinde 'er e rehabilitatie te begeleiden. In de corporatie zal zitting worden enomen, door vertegenwoordigers van de buurtvereniging, de 'oningbouwvereniging, de gemeente, de winkeliersvereniging en an ventueel de particuliere beleggers. Illllllllllllllllllllll 'rf ,edere maandag houdt het jongerencentrum van het VV van vijf tot acht uur een klachten- en informatiebureau - 'oor werkende jongeren in vormingscentrum Troef, aan het «oordeinde 2a in Leiden. Werkende jongeren kunnen hier informa- - J !ve kt'jd^1" m*n'niuml00n» over ontslag en uitkering en nrt }onrencentrum organiseert tevens enige open bijeenkomsten. n oktober is het thema „Veiligheid? productie!" aan de orde. In lovember wordt een informatiebijeenkomst gehouden over Veilig- o. leid en Arbeidsinspectie". „Veiligheid en Vakbond" komt aan de rel m december tijdens een discussiebijeenkomst. teden van de bejaardensociëteit van de Petrus-parochie hebben gisteren het 25-jarig jubileum van de gezelligheidsvereniging gevierd. Om tien uur was er een Eucharistievie ring in de Petruskerk. Daarna volgde een feestelijke bijeenkomst in het clubhuis aan de Anjelierstraat. Behalve de vele bejaarden, kwamen ook burgemeester en mevrouw Vis het jubilerende bestuur gelukwensen. De leeggeroofde vitrine SCHADE LOOPT IN DE TONNEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De aan de Nieuwe Rijn gevestigde juwelierszaak Lucas van Leiden zag zich deze week geconfronteerd met de negende juwelendief- stal in 10 maanden tijd. Voor de tweede keer dit jaar werd er in de nachtelijke uren een etalageruit vernield en werden de daarachter gelegen kost baarheden door onbekenden meegenomen. Met de inbraken en diefstallen uit de vorige jaren meege rekend beliep de schade tot deze week al meer dan 1,5 ton. Hoeveel er ditmaal is meegenomen, valt nog niet met zekerheid te zeggen: er wordt geen directe inventarisatie van de etalage bijgehouden, zodat eerst zal moeten worden bekeken aan de hand van de verkooplijsten en de voorraad wat er eigenlijk dit keer wordt vermist. Volgens insiders is Lucas van Leyden daarom zo'n gemakkelijke prooi voor juwelendieven, omdat het een van de weinige Leidse juweliers is die zijn etalageruiten niet afschermt met behulp van stalen beveiligingsrekken. Het bedrijf beschikt wel over een alarminstallatie, maar de dieven waren die ook deze week weer te snel af: er heeft zich tot nog toe niemand gemeld die van de roof getuige is geweest. Toen de politie arriveerde vond deze slechts een vernielde etalageruit met een trottoirte gel. Desgevraagd deelde de eigenaar van de juweliers- zaak gisteren mee maatregelen in voorbereiding te hebben om tot een betere beveiliging van zijn bedrijf te komen. Hij wees erop dat het niet eenvoudig is zijn etalage van stalen rekken te voorzien, vanwege de eigenaardige uitbouw van dit als beschermd monument ingeschreven pand. LEIDEN Jacques de Groot genomen aan een hondenwed- Leddy van de Windroos eindig- uit de Decimastraat heeft on- strijd in het Belgische Hoogstra- de als tweede en haar baas nam langs met zijn Engelse whippert ten. Er waren negenhonderd een zilveren medaille in ont- „Leddy van de Windroos" deel- mededingers naar een prijs, vangst. LEIDEN De afdeling Leiden van Yogacentrum Delft heeft nog enige plaatsen vrij voor de ontspanningsgroep van de yoga- lessen op de vrijdagochtenden. Belangstellenden kunnen zich opgeven op het volgende adres: Hofweg 25, Voorschoten, tele foon 071-764171. LEIDEN De studentenvereni ging S.S.R. houdt aanstaande dinsdag de derde avond van de cyclus over pneumatologie. Prof. dr. H. Berkhof zal ingaan op het antwoord, dat vanuit de dogmatiek op vragen rond de pneumatologie (leer aangaande de Heilige Geest) wordt gege ven. De bijeenkomst is in het gebouw van S.S.R. aan de Hoge- woerd 108 in Leiden en begint om 20.00 uur. Alle belangstellen den, dus ook niet-studenten, zijn van harte welkom. Nadere in lichtingen: 071-120900. Burgerlijke starid LEIDEN Geboren IJda Sophia Wil- helmina dr. v.: A. J. van Duijvenbode en L S. Zwanenburg. Daniël zn v.: P. J. van den Broek en H. van Dijkhuizen, Sandra Jacqueline dr. v.: J A. Ouwe- hand en A. J. van Duijn, Elizabeth Mary dr. v.: B. Fitton en D. H. Harnisch Overleden: J. W. lamboo geb. 1 nov. 1891 man, W. C. Hooijmans geb. 1 okt 1893 man, G. J. van Rooijen geb 19 sept. 1909 man. LEIDEN Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk heeft gistermiddag het regionaal bureau van drie stichtingen geopend. In de grote kantoorflat aan de Vondellaan 47 onthulde hij een wegwijzer met de namen van de desbetref fende stichtingen, te weten de stichting Sociaal Pedagogisch Centrum, de stichting Geestelijke Gezondheid Zuid-Holland en de stichting Interkruis Zuid-Holland. De Stichtingen zijn bij elkaar op de eerste verdieping van het gebouw gehuisvest. Naast de gebruikelijke administratieve en bestuurlijke afdelin gen beschikt het regionaal bureau ook over goed geoutilleerde therapie-ruimtes. Mr. Vrolijk verricht de openingshandeling De heer Vrolijk sprak er zijn voldoening over uit dat het bureau tot stand is gekomen. Ook was hij blij dat er nu weer wat onbenutte kantoor- ruimte aan de man was ge bracht. Het gebouw aan de Vondellaan staat namelijk al jaren volkomen leeg. Naast - het openingswoord van de heer Vrolijk spraken ook prof. dr. F. Doeleman, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Rijksuniversiteit van Leiden en drs. J. G. J. E. Josten, voorzitter van het Sociaal Pe dagogisch Centrum nog korte redes uit, waarin zij enige toe lichting gaven en de „medetot- standbrengers" dankten. Het regionaal bureau is werk zaam in het noordelijk deel van Zuid-Holland. Men hoopt door het coördineren van deze dienstverlenende instellingen een betere afstemming van de hulpverlening te bewerkstelli gen, de doeltreffendheid te verbeteren en de kwaliteit te verhogen. Verder wordt het belangrijk geacht dat hulpbehoevenden in elke regio één adres hebben waar zij terecht kunnen met hun problemen. Men hoopt eveneens dat de samenwoning van de instellingen in één ge bouw de mogelijkheid zal scheppen de reeds bestaande samenwerking te verdiepen en zo mogelijk de werkzaamhe den verder te integreren. De hulpvragende cliënt zal in alle gevallen centraal staan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3