Staking van miljoenen legt Frankrijk lam "kernoorlog wordt mvermijdelijk Eis levenslang leden Baader- Meinhofgroep Staatsgreep in Thailand door anti communisten uitgelokt veel reacties op )lunder van Ford ijdens tv-debat LONDEN BRENGT RENTEVOET OP RECORDHOOGTE Kohl wordt fractieleider tIJDAG 8 OKTOBER 1976 LEIDSE COURAN' Het pad van een filmacteur gaat beslist niet altijd over rozen. Dat moesten „Engelandvaarders" Rutger Hauer en Jeroen Krabbé gisteren ondervinden toen zij het gure najaarsweer trotseerden op het strand bij Noordwijk voor de opnamen van „Soldaat van Oranje", (foto links). Soms tot hun middel in de koude noordzee met twee kikvorsmannen bij de hand voor noodgevallen (foto, tweede van links) en op weg naar een door versperringen in zee beslist ongastvrij strand (foto derde van links) wisten zij tenslotte met vereende krachten (foto rechts) de kust te bereiken, waar zij werden opgewacht niet door de Duitse bezetter, maar een even verkleumde filmploeg onder aanvoering van regisseur Paul Verhoe- ven- Foto's Simon E. Smit WEEDS INSTITUUT: fOCKHOLM (Rtr.) Ongeveer 35 landen zullen binnen negen kr in staat zijn atoomwapens te vervaardigen en een kernoorlog irdt onvermijdelijk. Dit voorspelt vandaag het gezaghebbende lernationaal instituut voor vredesonderzoek van Stockholm IPRI). Volgens het instituut streven wetenschapsmensen in Wel oost als west naar een voorsprong in kerntechnologie, iardoor of de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie in de verlei- ög kunnen worden gebracht een preventieve atoomaanval uit v. Ueren. RPRI doet deze voorspelling in n nieuwe publikatie („bewape- Hg en ontwapening in het lomtijdperk") ter gelegenheid n de tiende verjaardag van instituut. De onafhankelijke ganisatie, die een internatio- al bestuursorgaan heeft, werd sche vooruitgang in nucleaire, chemische, bacteriologische en conventionele bewapening. De uitbreiding van het kernpoten- tieel tot ongeveer 35 landen te gen 1985 moet volgens het insti tuut worden gezien als een uit vloeisel van vreedzame kernpro- J door het Zweedse parle- gramma's. In een dergelijke we ent opgericht ter viering van reld zal een stabiele nucleaire t feit dat Zweden 150 jaar afschrikking, zoals we die heb- afgebroken vrede kende. ben gekend, onmogelijk worden X boekwerk schildert een en oorlog zal onvermijdelijk mber beeld van grote techni- zijn". >uc T22™ SfiSHINGTON (UPI/AFP) iVeel reacties op het tweede kvisiedebat tussen president en zijn Democratische te- pkandidaat Jimmy Carter, jordt gezegd dat de president tn enorme flater heeft begaan iet zijn opmerking dat Oost- oropa niet wordt overheerst nor Rusland. In de reacties elen woorden als „absurd" en waanzinnig". Ford had tijdens t debat geprobeerd zijn op- erking te verduidelijken door wijzen op landen als Joego- avië, Roemenië en Polen, mmy Carter reageerde met de aag: „Als u de Berlijnse Muur u neerhalen, naar welke kant uden de mensen dan gaan?" Snator Muskie, van Poolse af- >mst, voelde zich „bedrogen ior het feit dat president Ford seft verkozen de mensenrech- n af te wijzen 'van miljoenen ensen in Oost-Europa", en vi- ■presidentskandidaat Walter Mondale zei dat elke leerling in Nebraska voor een examen zou zijn gezakt als hij een dergelijke opmerking had gemaakt. Minister Kissinger probeerde de opmerking \>an Ford te verdui delijken, toen hij verklaarde dat Ford naar zijn mening had wil len zeggen dat de „V.S. niet de Sovjet-overheersing over Oost- Europa zouden aanvaarden". Een andere opmerking van Ford die tot commentaren leid de was zijn belofte dat de na men bekend zouden worden van de bedrijven die aan de Arabi sche boycot tegen Israël mee doen. Een woordvoerder van het ministerie van handel sprak dit later tegen. Pas in toekomsti ge gevallen zullen de namen van de betrokkenen bekend ge maakt worden. Inlusten in Wugese Rijnstreek ISSABON (AP) In Portugal ju bij onlusten tussen gekleur- en blanke mijnwerkers de gelopen twee nachten twee rsonen om het leven zijn ge- men en 10 mensen gewond raakt. De mijnwerkers gin- n elkaar met messen en vuur- apens te lijf. :t regerings-persagentschap nop heeft gemeld dat politie militairen 140 kleurlingen, 'rkzaam in de mijnen naar >sabon hebben overgebracht Jb n zodoende de rust te laten Tg derkeren in de tinmijnen bij _LÏ nasquiera, 225 kilometer ten lorden van de Portugese lofdstad. De kleurlingen zijn imigranten van de Kaap Ver- sche eilanden, die al vijf jaar de Portugese mijnen werk- im zijn. In Portugal heersen latief weinig rassentegenstel- ngen. Sinds de Portugese Afri- aanse kolonieën koloniën jaar nafhankelijk werden zijn ech- r ongeveer 800.000 werkloze luchtelingen in het land aange- omen. Onder hen bevindt zich 1 om en groot aantal negers. -ubaanse •laatsten bom IAMI (RTR) Cubaanse bal den hebben een bom ge- aatst aan boord van de Cu- lanse DC-8 die woensdag na- ij Barbados in zee stortte, aarbij alle 78 inzittenden om t leven kwamen. Gisteren 1de een onbekende de „Miami erald" op met de mededeling it het ongeluk het werk was ta „El Condor", een ballingen- tep die gekant is tegen het twind van premier Fidel Ca iro. Crosland oneens met Ian Smith NEW YORK (Rtr) - De Britse minister van buitenlandse za ken Anthony Crosland heeft gisteren in Washington ver klaard dat over de verschillen de punten van het recente Rho- desië-akkoord „onvermijdelijk" op de komende conferentie in Genève opnieuw zal moeten worden onderhandeld. Die con ferentie zal mogelijk vandaag in Londen worden aangekon digd. Uit de woorden van Crosland blijkt dat hij het radicaal oneens is met de Rhodesische premier Ian Smith, die woens dag liet weten dat hij over zijn akkoord met minister Kissinger niet opnieuw wenst te onder handelen. De conferentie gaat met nog een probleem van start: de geringe bereidheid van de Afrikaanse nationalistische stromingen zich met elkaar te verzoenen. Als gevolg van de algemene staking in Frankrijk, bood de Champs Elysées in Parijs een weinig frisse aanblik. Hopen vuil stapelden zich op langs de trottoirs, aangezien de Parijse vuilophalers ook aan de staking deelnamen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De algemene 24-uurs staking die giste ren door de linkse vakbonden en de linkse politie ke partijen in heel Frankrijk uitgeroepen was om te protesteren tegen het anti-inflatie en econo misch herstelplan van de regering, bleek gister avond een aanzienlijk succes voor de organisato ren opgeleverd te hebben. Hoewel de staking uiteraard niet totaal was, was het aantal bedrijfstakken, officiële, publieke en particuliere diensten en ondernemingen die er door getroffen werden veel groter dan ooit sedert de recordstaking van september 1973 en vermoe delijk de grootste sedert de massale staking, de grootste van alle tijden die Frankrijk heeft gekend in het voorjaar van 1968. Miljoenen in heel Fran krijk moeten het werk hebben neergelegd. In Parijs had in het traditionele manifestatiege- bied tussen de pleinen van La Nation, La Bastille en La Republique een mammoetoptocht plaats die meer dan vijf volle uren duurde. Volgens de vakbonden namen daaraan ruim een half miljoen betogers deel. Een nieuwigheid bij de staking van donderdag was dat een groep van de autonome vakbond van politiepersoneel eveneens het werk had neergelegd en een deputatie van de agenten liep mee in de grote protestoptocht. Een grote groep belastingambtenaren droeg spandoeken met zich mee waarmee zij tegen de anti-inflatie wet protesteerden en het instellen van een vermogens belasting eiste. Maar het grootste unicum was, dat de Eiffeltoren, voor het eerst sedert deze in 1889 gereed is gekomen, aan de staking deelnam. Aan de voet van de toren hing een bordje dat het meest bezochte monument van Parijs wegens staking gesloten was. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De centrale bank van Engeland heeft het Britse disconto gisteren op de record hoogte van 15 procent gebracht, een verhoging met 2 punten. Deze verrassende maatregel (de Britse rentevoet wordt meestal vrijdags gewijzigd) had tot doel de levensgeesten van het kwij nende pond weer op te wekken en de geldomloop te beïnvloe den. Eerstgenoemde doelstelling werd onmiddellijk bereikt. De waarde van het pond ging zon der aarzelen omhoog, maar op de beurs zakten alle Britse aan delen. Een verhoging van het disconto leidt automatisch tot hogere renten. Hij betekent dus, dat de Britten hun buikriem weer verder moe ten aantrekken. De grote Britse banken worden verplicht 700 miljoen pond extra in bewaring te geven bij de centrale bank. Beide maatregelen zullen de gel domloop gevoelig verminderen. De Britse regering wil kennelijk het buitenland tot het besef brengen, dat het ditmaal me nens is met haar anti-inflatie maatregelen. Bovendien komt het er voor Groot-Brittannië op aan, zijn geldomloop tijdig te doen zakken om van het Inter nationale Monetaire Fonds een lening van 2,3 miljard pond te kunnen krijgen. Londen ver wacht, dat het I M F voor de toekenning van dit bedrag zeer strenge voorwaarden zal stellen. Volgens de conservatieve scha- duwminister van financiën, sir Geoffrey Howe, bewijst de dra matische nieuwe verhoging van het Britse disconto, dat de socia listische regering Callaghan haar eigen economische politiek niet meer meester is. Minister van buitenlandse zaken Zweden heeft sinds vandaag een vrouwelijke minister van buitenlandse zaken: Ola Ull- sten. Zij maakt deel uit van het kabinet van Thorbjorn Falldin, die gisteren in het parlement door de nieuwe meerderheid van aanhangers van centrumpartijen, conser vatieven en liberalen werd ge kozen tot Zwedens eerste niet- socialistische premier in 44 jaar. De 50-jarige Falldin is opvolger van Olof Palme, die het ontslag van zijn sociaal democratische regering een dag na de verkiezingsneder laag op 19 september aan bood. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN In het proces tegen drie leden van de „Rote Armee Fraktion" in de gevangenis van Stuttgart-Stanheim heeft de openbare aanklager gisteren tegen Andreas Baader (33), Gudrun Ensslin (30) en Jan-Kar! Raspe (32) een levenslange gevangenisstraf geëist. verschenen en houdt zich via Na een requisitoir, dat drie de advocaten van het gebeu- dagen duurde, achtte het parket de linkse anarchisten schuldig aan vier moorden en talrijke pogingen tot moord, die zij in de vroege zomer van 1972 hadden ge pleegd. Wegens opruiende activiteiten in een criminele vereniging en het plegen van een groot aantal bomaansla gen eiste de openbare aan klager tegen het drietal bo vendien nog een gevangenis straf van 17 jaar. Terwijl de verschillende offi cieren van justitie hun lange betogen, aflegden, bleven de banken van de verdachten leeg. Het drietal is sinds de dood van Ulrike Meinhoff niet meer in de rechtszaal ren op de hoogte. De leidster van de beweging pleegde op 9 mei zelfmoord. Holger Meins, de vijfde aan geklaagde, die in Stuttgart terecht had moeten staan, stierf in november 1974 aan de gevolgen van een honger staking. In het met veel heftigheid en polemiek gevoerde requisi toir sprak openbare aankla ger Wunder gisteren van „lu xe revolutionairen" die na hun veroordeling niet meei een geprivilegiseerd bestaan in hun cellen zouden slijten maar als elke andere arres tant een levenslange gevan genisstraf zouden moeten on dergaan. Van onze redactie buitenland BANGKOK - In Thailand heeft de verschijning van een kaalgeschoren monnik op straat het einde ingeluid van het experiment met de demo cratie dat drie iaar duurde. Een snelle militaire staats greep volgde woensdag na bloedige ongeregeldheden die hun oorsprong vonden in de zelfde monnik, ex-maarschalk en rechtse dictator Thanom Kittikatsjorn. Admiraal San- gad Tsjaloryoo greep de macht aan het hoofd van een uitsluitend uit militairen be staand regeringshervormings- comité, nadat dinsdag bij hevi ge gevechten tussen linkse stu denten, rechtse demonstranten en de politie op het terrein van de Thammasat universiteit on geveer dertig personen waren gedood en honderden gewond. De staatsgreep van de militai ren verliep volgens het wel haast klassieke draaiboek om rechtse niet goedgezinde rege ringen uit het zadel te wippen. Oud premier en dictator Tha nom Kittikatsjorn die in 1973, na een studentenoproer, waar bij 72 mensen werden gedood, tot aftreden werd gedwongen en in vrijwillige ballingschap ging leven, keerde 19 septem ber naar Thailand terug om als monnik zijn intrek te ne men in een Boeddhistisch klooster. Hij zei hiermee ge volg te geven aan een wens van een ziekelijke vader, en weigerde in te gaan op een verzoek van de regering van premier Seni Pramoj om weer naar het buitenland te vertrek ken. De studenten, met name van de Thammasat universiteit in Bangkok, vreesden dat de ex- maarschalk opnieuw een greep naar de macht zou doen. Zij demonstreerden dan ook voor zijn uitwijzing. De rege ring van premier Seni Pramoj, die de laatste tijd al aan gezag had ingeboet, zette Kittikats jorn echter niet het land uit. De betogingen werden heviger tot de autoriteiten besloten de universiteiten te sluiten. De studenten bezetten toen de universiteit en dinsdag ging de politie tot actie over. Deze overval van de politie, ge steund door een soort rechtse burgerwacht, geschiedde zes uur in de ochtend toen de studenten sliepen. De politie eenheden die de actie uitvoer den behoren tot het korps ma rechaussee dat gespecialiseerd is in de strijd tegen communis ten. Leden van de rechtse bur gerwacht werden aangevoerd met o.m. wagens van de brandweer. Intussen werd het verkeer geregeld door padvin ders, een erg monarchistische groepering, die bekend staat om zijn anti-communistische gevoelens. De demonstranten die ageerden tegen de studen ten bleken ook afkomstig te zijn uit de padvindersbewe ging. Sommigen waren vijftig jaar en ouder. Terwijl de aan val op de Thammasat univer siteit, een bolwerk tegen de terugkeer van de rechtse dic tator Kittikatsjorn, plaatsvond werden de radiostations bezet door adviseurs van de padvin dersbeweging die o.m. ver klaarden dat de studenten pro beerden twee collega's te bev rijden uit een gevangenis en masjesteitsschennis hadden gepleegd door een modepop te verbranden die leek op koning Bhoemibol. Zes uren klonk het oorverdo- vendelawaai van automatische wapens, granaten en terug- stootloze geweren waarmee de politie en de burgerwacht zich een weg vochten naar de uni versiteitsgebouwen. OpvaUend was dat het alleen in de wijk van de Thammasat universi teit onrustig was, en alleen in deze buurt scholen en openba re gebouwen gesloten waren. Van enige spontane actie was geen sprake. Alles leek van te voren goed georganiseerd te zijn. Na de slag op de Thammasat universiteit trokken ongeveer 10.000 betogers naar de rege ringsgebouwen en eisten het ontslag van drie ministers uit het kabinet van premier Seni Pramoj. Zij dienden te worden vervangen door twee ministers van de rechter vleugel die hij eerder had verwijderd. Seni beloofde ontslag te nemen als de drie weigerden op te stap pen. Twee uur later, oms zes uur in de avond, grepen de militairen in. Met de coup lijkt een einde te zijn gekomen aan Thailands experiment van de democratie, dat drie jaar gele den begon na de val/van Kitti- kasjorn. De nu afgezette premier Seni Pramoj gold als een handig politicus, die al 30 jaar de woelige politiek van Thailand heeft overleefd. In april werd hij gëinstalleerd als premier, voor wat zijn derde ambtster mijn had moeten worden. De besluiteloosheid van het kabi net Seni Pramoj over de vroe gere heerser Kittikatsjorn leid de tot scherpe protesten van zowel links als rechts. De pre mier bood 23 september zijn ontslag aan, maar kwam de volgende dag terug met een gewijzigd kabinet. De spannin gen verdwenen echter niet. Zij vonden woensdagmorgen hun hoogtepunt in de staatsgreep. Admiraal Sangad Tsjaloryoo, de leider van de militaire coup, was voorheen bevelheb ber van de strijdkrachten. Dinsdag was hij beëdigd als minister van defensie. De militairen spelen al tiental len jaren een grote rol in het Thaise bestuur sedert in 1932 een militaire staatsgreep een einde maakte aan de absolute macht van de monarch, de koning van Siam. De naam werd in 1939 gewijzigd in Thailand. Gedurende de ruim veertig ja- Admiraal Tsjaloryoo, de sterke man van Thailand op dit ogenblik. ren die op de eerste militaire staatsgreep volgden, heeft het land verscheidene experimen ten met de parlementaire de mocratie gekend, maar de mi litairen bleven de domineren de rol spelen. Het oproer van oktober 1973, dat een einde maakte aan het bewind van Kittikatsjorn, bracht meer diepgaande veranderingen. Thailand scheen zich langza merhand te gaan aanpassen aan de nieuwe situatie die was ontstaan door de Amerikaanse terugtrekking uit zuidoost- Azië". Nu hebben de militai ren het opnieuw voor het zeg gen, maar admiraal Tsjalo ryoo heeft het volk gevraagd vertrouwen te hebben in zijn regeringshervomingsraad. Hij beloofde de Thais dat zij spoe dig weer gelukkig samen kun nen leven onder een democra tisch stelsel dat sterker is dan enig ander in de afgelopen 44 jaar. Ook nu weer schijnt de rol van koning Bhoemibol, hoofdzakelijk ceremonieel maar hoog gewaardeerd, on aangetast. BONN (AP) De leider van de Westduitse conservatieve chris tendemocratische oppositie Helmut Kohl heeft gisteren be kend gemaakt ontslag te zullen nemen als president van de deelstaat Rijnland-Pfalz. In plaats daarvan zal hij de frac tie gaan leiden van de opposi tionele CDU en CSU in de Bondsdag. Kohls nieuwe functie zal hem nog beter dan voorheen in de gelegenheid stellen de bondsre gering over te nemen wanneer de socialistisch-liberale rege ringscoalitie van bondskanselier Helmut Schmidt en Hans-Die trich Genscher ineen zou stor ten. Eerder deze week had de oppo sitieleider tevergeefs gepro beerd de liberale FDP van Gen scher over te halen samen met de christen-democraten een coa litie te vormen. Afrikanen lijden nederlaag in VN NEW YORK (AP) - De Ver enigde Staten en de meeste westerse landen hebben van daag hun steun onthouden aan twee Afrikaanse maatregelen tegen het racisme op grond van het feit dat deze zouden kunnen worden gebruikt om het zionis me te veroordelen, dat verleden jaar door de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een vorm van racisme ,is ge noemd. Beide maatregelen werden zon der moeite aangenomen door de sociale commissie van de alge mene vergadering, maar de uit slag van de stemming betekende een tegenslag voor de Afrikanen die hopen op de essentiële steun van het westen aan hun „decen nium van actie tegen het racis-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11