Vreemdelingenpastor dient duivelskunstenaar te zijn Peek &Cloppenburg Gastvrouw. 245.- 24.90 Groei met ons mee. HEMA KORTE METTEN Zuster van Liefde benadrukken eigen verantwoordelijkheid leden en groepen )ONDERDAG 7 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA ,9 De klant is gast. En dus hebben we en takt. Het salaris is in overeen- behoefte aan charmante gastvrouwen stemming met de zelfstandigheid en die onze klanten vriendelijk te verantwoordelijkheid van de funktie. woord staan, die kleine probleempjes Verder o.a.: 10 vrije zaterdagen, oplossen, vragen over artikelën beantwoorden, eventuele klachten of ruilingen behandelen. Bovendien geeft de gastvrouw richting aan 't werk van de verkoopsters en ze is betrokken bij hun opleiding. Gast vrouw bij de Hema is een moderne, leuke baan. Er worden nogal wat eisen gesteld aan de representativiteit, kontaktuele eigenschappen, geduld 40-urige werkweek, 12% gratifikatie en extra vrije dagen voor gewerkte zaterdagen. Als Basisopleiding is Mulo/Mavo wel gewenst, waarbij ervaring in de verkoop een belangrijk pluspunt is. Leeftijd niet jonger dan 20 jaar. Wilt u er eens over komen Eraten? Neem dan kontakt op met de edrijfsleider. Haarlemmerstraat 130, Leiden. Tel.: 071-123971. Een groepje van zestig sterk vergrijzende priesters is op het ogenblik belast met de dubbele functie van zielzorger en welzijnswerker onder de ongeveer driehonderdduizend vreem delingen in ons land. Te weinig mankracht en te weinig financiële middelen bemoeilijken het reeds veeleisende werk onder de vreemdelingen, die afkomstig zijn uit West- en Oost-Europa, vooral ook Zuid-Europa, uit Azië, Afrika en van het Amerikaanse continent, zowel noord als zuid. Dit constateert pater J. Th. Rijk, secretaris van het natio naal secretariaat r.k. vreemde lingenpastoraat in een gisteren gepubliceerde nota over „r.k. priesters en pastorale assisten ten in het vreemdelingenpasto raat". Het vreemdelingenpastoraat kwam bescheiden op gang na de eerste wereldoorlog, toen in 1918 Russen en Oekraïners na de communistische machts overname hun land ontvlucht ten. Na de tweede wereldoor log kwamen grote golven Ne derland binnen uit Indonesië (het snelst geïntegreerd), Ne derlandse Antillen, werkne mers uit Zuid-Europa en Noord-Afrika. De stroom van buitenlandse werknemers naar Nederland ligt op dit ogenblik nagenoeg stil, maar door gezinshereniging en ge boorten blijft het aantal bui tenlandse werknemers on danks het normale verloop op hetzelfde niveau. Pater Rijk bepleit de nood zaak van de vreemdelingen zielzorg, omdat zo schrijft hij religie geen verschijnsel apart is, maar altijd is ingebed in een sociale en culturele con text. Als men zou eisen, dat de vreemdeling zich toch maar bij de Nederlandse parochie moet aansluiten, doet men ge makkelijk afbreuk aan de ei gen religieuze cultuur van de vreemdeling. Toch zal het vreemdelingenpastoraat een tijdelijk karakter hebben, om dat de tweede generatie zich gemakkelijk integreert. Een belangrijk deel van het werk van de vreemdelingen pastor bestaat in indirecte pas torale arbeid, vooral huisbe zoek. De directe pastorale ar beid, meestal traditionaal van aard en daarom minder aan trekkelijk voor jongere pasto res, vormt de tweede tak van activiteiten. Een groot deel van de werk zaamheden bestaat voor de vreemdelingenpastor echter in welzijnswerk. Hij verwijst naar allerlei instanties, vooral in de beginperiode van de vreemdeling, daarna groeit zijn bemiddelingsfunctie, om dat cultuurverschillen en op vattingen zich pas geleidelijk in alle duidelijkheid openba ren. Dit geldt in het bijzonder voor de gemengde en dubbel- gemengde huwelijken. Alleen al op dit terrein wordt volgens pater Rijk door de vreemdelin genpastores ontzanglijk veel gedaan. Pater Rijk wijst voorts op het verschijnsel, dat de buitenlan ders vaak moeten leven aan de marge van de samenleving en daardoor gedoemd zijn tot een nieuw subproletariaat. De vreemdelingenpastores reke nen het zich daarom tot hun taak de vreemdelingen bewust te maken van hun plaats en rechten binnen onze samenle ving. Het werk van de vreem delingenpastor vormt een ge sloten circuit van hulpverle ning met de maatschappelijke dienstverlening, aldus pater Rijk, die eraan toevoegt dat de vreemdelingenpastor vaak een duivelskunstenaar moet zijn. Het ontbreekt het vreemdelin genpastoraat aan de infra structuur, die voor een paro chie normaal is. Gunstige uit zonderingen daargelaten is er over het algemeen weinig sa menwerking met de plaatselij ke geestelijkheid. Van het be- drijfsapostolaat is men ver vreemd geraakt, omdat dit zich meer ging bezighouden met structureel werk binnen de bedrijven, terwijl het vreemdelingenpastoraat aller eerst basispastoraat wil zijn. Toch mag het vreemdelingen- pastoraat niet los worden ge zien van het pastorale werk in zijn algemeenheid, aldus pater Rijk. Daarom dient volgens hem ook de parochiepriester zijn aandacht naar vermogen te laten uitgaan naar de vreemdelingen in zijn paro chie. Het niet onderkennen hiervan legt de basis voor de totstandkoming van allerlei blijvende kerlijke getto's. en wereld De .Joint working group", de gezamenlijke werkgroep van de Wereldraad van Kerken en de rooms-katholieke kerk is onder leiding van kardinaal Willebrands en dr. Philip Pot ter deze week in Utrecht bij eengeweest voor de jaarlijkse bijeenkomst. „De eenheid van de kerk, doelstelling en weg" was het hoofdtema van deze vergadering, waarbij men zich heeft beziggehouden met vragen als hoe men als kerken tot een gezamenlijk getuigen kan komen en hoe men de samenwerking nu moet voort zetten. De werkgroep werd in 1965 opgericht en telt vieren twintig leden. Aan de universiteit van Ut recht is vandaag gepromo- Vijftienhonderd zusters van Liefde van Tilburg hebben tij dens haar kapittel een nieuw bestuursteam gekozen en het als opdracht gegeven steeds meer verantwoordelijkheden aan zusters en groepen zelf te laten. Om dit proces van me deverantwoordelijkheid voor het beleid te blijven stimule ren wordt een provincieraad in het leven geroepen, waarin zusters uit de twaalf regio's waar de congregatie werk zaam is, zitting hebben. Vorige week hebben de zus ters haar kapitel, dat acht maanden heeft geduurd en uit drukkelijk was bedoeld als een bezinningsperiode, afge sloten met een bijeenkomst in de Brabanthallen in Den Bo sch. De congregatie telt 2100 leden, die behalve in Neder land in verschillende landen, veerd tot doctor in de godge leerdheid J. Verheul (45), thans predikant van de her vormde gemeente te Zaltbom- mel. De titel van zijn proef schrift luidt: „Het heilige en de wereld. Verkenning van de verhouding tussen cultische heiligheid en „secularisatie" in het Oude Testament". De Zwitserse kerken hebben samen ruim twee ton beschik baar gesteld voor de oprich ting van een „hulpcentrum voor degenen van wie de men- vooral ontwikkelingslanden, werkzaam zijn. Zuster Mediatrix Hoes, provin ciaal overste, verklaarde tij dens de bijeenkomst in Den Bosch, dat in de afgelopen acht maanden een sterkere verantwoordelijkheid van alle zusters voor de congregatie is senrechten gevaar lopen of ge- schondenworden". Het cen trum gaat juridische en mate riële hulp verschaffen, hulp verlening coördineren en de publieke opinie informeren over schendingen van de rech ten van de mens. Mevrouw Indira Ghandi, pre mier van India, heeft toege zegd aandacht te besteden aan de klachten, die vertegenwoor digers van de kerken haar on langs hebben overgebracht. Delegaties, afkomstig uit ver- gegroeid. Door de gesprekken die overal in ons landen wer den gevoerd, is ook de onder linge verbondenheid toegeno men. Zuster Hoes noemde dit een goede zaak, omdat men in het verleden door de wens naar grotre pluriformieit wel eens het spoor bijster is geraakt schillende delen van het land, hadden de premier gevraagd de grondwet niet zo te wijzi gen, dat de rechten van de minderheden niet langer wor den beschermd. De missiedrukkerij te Steyl (bij Venlo) viert dit jaar het honderdjarig bestaan. Bij ge legenheid daarvan zal de bis schop van Roermond, mgr. J. Gijsen op zaterdag 16 oktober een plechtige mis opdragen in de kerk van het missiehuis St Michaël. De stichter van de •congregatie van het Goddelijk Woord (s.v.d.) Arnold Janssen, opende de drukkerij op 27 ja nuari 1876. In de drukkerij zijn momenteel honderdee nenveertig mensen werkzaam. „Steeds meer wordt duidelijk dat het nodig is om vanuit de congregatie-gemeenschap bruggen te slaan naar de men sen om ons heen. Hopelijk zul len we erin slagen om werke lijk onze plaats tussen de men sen weer in te nemen en aan hen iets over te dragen van de waarden, die wij als religieu zen trachten te realiseren", al dus zuster Hoes. Zij wees erop, dat het bestuur- steam-nieuwe-stijl personen en groepen vooral zal begeleiden bij de groei naar het dragen van eigen verantwoordelijk heid. Zij waarschuwde ervoor eigen verantwoordelijkheid te verwarren met onafhankelijk heid. „We maken allemaal deel uit van de gemeenschap en daarom kan niemand belang rijke beslissingen nemen los van die gemeenschap". Rok met dubbele Rok met krijtstreep en voorplooi. Polyester/viscose, ceintuurtje. In 75% wol. In zwart, camel, bruin, rood Beige of grijs. Mt. 38 t/m 4ó. of grijs. Mt. 36 t/m 46 ^5 Plissérok van Terlenka Camel, bruin of zwart. Mt. 34 t/m 42./ m Hak 'ns met een ander bijltje. I Doe mee met de Canadian Look. I In een echt flannel ruiten hemd. Geruwd katoen. Diverse kleuren. I Jazeker, je vindt 't in de Promodehoek 1 van P&C.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9