Beschuldigingen rijksinstituut zijn pure laster" Sportcursus voor managers V eiligheidsaktie voor skiërs Lagere prijs voor medicijnen welkom FRIEDRICH WEINREB DIENT AANKLACHT IN Strafvervolging tegen Weinreb niet zinvol VERZAMELWOEDE Breuk KWJ NKV schijnt onoplosbaar Opticien even goed als oogarts IE II i I mm9* 976 WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 9, (Van een onzer ZURICH „Het is laster, pure las ter. En ik Iaat het er dan ook niet bij zitten. Ik heb via mijn advocaat al een aanklacht ingediend tegen het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. Wat men nu heeft ge daan is niets anders dan het op nieuw publiceren van oude dossiers, die in de jaren na de oorlog al uitgebreid besproken zijn en nu zijn aangevuld met nieuwe verklaringen van hysterische vrouwen die zo graag willen vertellen wat ze met mij hebben meegemaakt. Hiermee is mij opnieuw zeer groot onrecht aan gedaan." Fel, zeer fel reageert Friedrich Wein- reb in zijn huidige woonplaats" Zu rich op het ruim 1600 pagina's dikke rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, waaraan onze krant gisteren uitgebreid aandacht besteedde. In het rapport wordt Weinreb er, ruim dertig jaar na de oorlog, opnieuw van beschuldigd tij dens de Duitse bezetting een Joodse verrader te zijn geweest, die handel de „om zijn behoeften aan macht, geld en sexuele lust te bevredigen". Aangeklaagd door rasgenoten ver oordeelde de bijzondere raad van cassatie Weinreb in 1948 tot zes jaar gevangenisstraf. Hij kreeg echter gratie en verwierf vervolgens profes soraten in Djakarta en Ankara. In 1968 werd hij tot acht maanden ver oordeeld wegens mishandeling van door hem als „arts" behandelde vrouwen. Hij Was echter toen al uitgeweken naar Zwitserland. „Men heeft geen enkel nieuw feit aangedragen. Het rapport is een klakkeloze overname van een straf dossier, waarover dertig jaar gele den al recht is gedaan. Toen is al vastgesteld dat ik noch geld ten ei gen bate heb verkregen noch een verrader geweest ben. Wat ik aan feiten uit het rapport heb vernomen kan ik zo doorprikken. En dat weten ze, daarom ben ik in al die jaren dat het onderzoek heeft geduurd, ook nooit gehoord. Wel zijn er in septem ber 1974 mensen van het rijksinsti tuut hier in Zurich geweest om te praten over mijn vermogenstoestand in de oorlog. Maar geen woord over verraad, geen woord. Ik heb nog via mijn advocaat geprobeerd om de tekst van het rapport voor de publi catie te kunnen zien, maar daar is helemaal geen antwoord opgekomen. Ik heb fouten gemaakt, zoals ieder mens, maar mijn bedoeling was goed en blijft goed." Weinreb heeft wel een verklaring voor de belangstelling die men in de loop der jaren voor zijn oorlogsacti viteiten aan de dag heeft gelegd: „Men zoekt nog steeds een zondebok voor de algemene onlustgevoelens die veel mensen, ook joden, aan de oorlog hebben overgehouden. Ik heb blijkbaar zo'n goed boek over die periode geschreven en ik maakte kennelijk zo'n intelligente indruk dat men mij bij die onlustgevoelens goed kan gebruiken. Een academicus als zondebok, dat is iets anders dan zo maar iemand als zondebok." Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie gaf gisteren een toelichting op het Weinreb-rap- port. V.l.n.r.; A. J. v.d. Leeuw (auteur), dr. L. de Jong en mr. D. Giltay Veth (auteur). CRIMINOLOOG NAGEL: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De zin van een strafvervolging tegen Weinreb zie ik op dit moment niet zo. Het belang van een rechtzitting is in de eerste plaats dat de waarheid wordt vastgesteld. In deze behoefte is door het nu gepubliceerde rapport ruimschoots voorzien. Het fout of niet-fout zijn is duidelijk vastgesteld, dacht ik." Dit is de reactie van de Leidse criminoloog prof. dr. W. Nagel op het Wemreb-rapport, waarin Friedrich Weinreb onder meer wordt beschuldigd van verraad van Joodse onderduikers aan de Duitse bezetter. „Hij hoeft voor mij niet nog eens naar de gevangenis, al zitten er aan de zaak natuurlijk ontzettend veel criminologische aspec ten. Persoonlijk vind ik het een walgelijke zaak. Ik heb zijn eerste boek gelezen en het als het ware in een hoek gegooid met de gedachte: deze man is een volstrekte leugenaar. Voor die tijd was ik eigenlijk wel onder de indruk van de bezwaren die altijd zijn aangevoerd tegen zijn veroordeling", aldus prof. Nagel. Beveiliging overweg defect: drie gewonden UTRECHT (ANP) Door een defect in de beveiligingsinstal latie is gisteren een auto op een met automatische halve over wegbomen beveiligde overweg in Boxtel op een alleenrijdende locomotief gebotst. Hierbij raakten drie personen zwaar, maar niet levensgevaarlijk ge wond, aldus een woordvoerder van de NS. De NS vermoedt dat het defect aan de overweg veroorzaakt is door een fout tijdens werkzaam heden die onlangs aan de baan werden uitgevoerd. De locomotief was uit de NS- werkplaats in Tilburg afkomstig en maakte een proefrit op het traject Tilburg-Oisterwijk-Box- tel. De locomotief heeft nauwe lijks schade, aldus de NS. AMSTERDAM (ANP) In negen van iedere 100 huishoudens worden in Nederland postzegels verzameld, hetgeen volgens het NIPO, dat over de verzameldichtheid van ons land een enquête heeft gehouden, betekent Postzegelhandelaren en fi- dat ongeveer 400.000 Nederlanders van 15 jaar en ouder zich met deze latelisten hebben kritiek hobby bezig houden. uitgeoefend op de toeslag Daarnaast worden in Nederland ook nog munten verzameld (drie pro- van honderd procent die cent), sukerzakjes, sigarenbandjes en ansichtkaarten (ieder één procent) de PTT gaat leggen op de en tenslotte heeft vier procent opgegeven nog iets anders te verzamelen emissie van vijf nieuwe (koffiepunten eh dergelijke). postzegels. De zegels wor- Het bleek dat het verzamelen van postzegels meer een liefhebberij voor den ter gelegenheid van mannen is (70 procent) dan voor vrouwen (30 procent). Veruit het de wereldpostzegelexposi- overgrote deel der verzamelaars verzamelt in de eerste plaats Nederland- tie „Amphilex 77" uitge- se zegels, namelijk bijna 90 procent van het totaal. bracht. I (Van een onzer verslaggevers): AMSTERDAM De laagste en hoogste I inkomensgroepen nemen de minste li chaamsbeweging. Voor de eerste categorie spannen zich organisaties op het gebied van club- en buurtwerk in, maar de groep van managers, bestuurders en wetenschappers bleef vergeten. De landelijke dienst Spel, Recreatie en Sport wil daar in verandering brengen door het organiseren van vierdaag se sportcursussen op Papendal. De kosten zijn hoog, 950 gulden per persoon, maar daarvoor krijgen de deelnemers een com plete sportuitrusting mee naar huis. Directeur van de landelijke dienst is Anton Huiskens „Tegën trimbanen heb ik bezwa ren, die> zijn hart-infarct-verwekkend. Dat hollen door een bos is niet goed, er wordt te veel van de gewrichten gevergd. Dan kun je nog beter een eind gaan fietsen. Het aspect van de gezondheid krijgt te veel nadruk van bijvoorbeeld de Hartstichting of de trimactie. Dat heeft een negatief effect: de mensen gaan van schrik korte tijd aan lichaamsbeweging doen en houden er dan weer mee op. Op onze cursussen willen wij de deelnemers juist leren blijvend bezig te zijn met hun lichaam door het accent te leggen op het gezellig samen iets doen en door ze de mogelijkheid te geven zelf door te gaan", aldus Anton Huiskens. Garnalen op straat Stakende garnalenvissers hebben gisteren een Duitse vrachtauto met garnalen bij Nieuwschans tegenge houden en de inhoud op straat gegooid. Zij staken omdat uit Duitsland goedkope garnalen worden ingevoerd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Drie oud-K.W.J.-ers, die hebben willen bemiddelen in het organisatieconflict tussen het N.K.V. en de K.W.J. hebben zo weinig positieve reakties van de twee organisaties gekregen, dat succes op bemiddeling al bij voorbaat uitgesloten lijkt. Het N.K.V. is niet bereid de K.WJ. toe te staan zelf arbeidsvoorwaarden voor zijn leden te rege len, tenzij in overleg met de vakbonden. De K.W.J. blijft aan dit punt vasthouden als essentieel voor zijn aktiviteiten. Bovendien wil de K.W.J. van de bemiddelingspogingen niets weten, „Het N.K.V. moet zelf maar komen met voorstellen", aldus de opvatting binnen deze jongerenorganisatie, die al sinds jaar en dag in onvrede heeft geleefd met de grote vakcentrale N.K.V. Deze onvrede heeft enige weken geleden geleid tot een breuk met de vakcentrale. ONDERZOEK TNO DEN HAAG (ANP) Het aan meten van een bril wordt door oogartsen en opticiens ongeveer even goed gedaan. In het alge meen helpen beiden iemand aan een heel bruikbare bril, maar de indruk bestaat dat bei de groepen wel eens te kort schieten bij de afwerking. Dit j is de conclusie van een onder zoek dat het Instituut voor Zin tuigfysiologie van TNO heeft uitgevoerd op verzoek van de Consumentenbond. Als gebreken in de afwerking noemt het instituut het feit dat de oogarts wel eens wat erg weinig tijd neemt om te luiste ren naar de klachten. Hij meet ook niet altijd de oogdruk, wan neer dit wel zou moeten gebeu ren. Daarentegen bezondigt de opticien zich nogal eens aan het gebruik van te kleine glazen, waardoor hij moet smokkelen met afstanden. Verder is de uit rusting van dubbelfocus vari- luxglazen lang niet altijd in or de, aldus het instituut. Schrijvend over het steeds ver der toenemende „consumentis me", zegt een andere functiona ris van TNO dat fabrikanten van gebruiksgoederen er meer en meer rekening mee moeten houden, dat hun produkten door de consumentenorganisa ties bij een warentest zullen worden betrokken als de pro dukten een redelijk marktaan deel veroveren. Het komt te vaak voor dat pas na een derge lijke test een fabrikant zich tot het instituut wendt om advies. Af stellen niet uitstellen'' i (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Is skiën een griezelig gevaarlijke sport? „Neen", zeggen de kenners. „Ja", bewijzen de statistieken. Van het miljoenenleger, dat vorig jaar de witte bergen probeerde te bedwingen lie pen er 620.000 min of meer ernstig letsel op. Oorzaken: ondeugdelijk skimateriaal, .onvoldoende conditie en slor dig gedrag op de piste. Om deze breeklijn in gunstige richting te verleggen start de Nederlandse Ski-Vereniging op 11 oktober de ski-veilig heidsactie „Afstellen niet uit stellen". Tot 16 oktober kunnen Neder landers, die over eigen ski's beschikken de „bindingen" gratis laten testen en afstellen bij 160 sportzaken, die aan deze actie deelnemen. Ook ontvangt men een gratis infor matie-brochure, waarin aan dacht wordt geschonken aan de ski's, de binding, de ski schoen en de conditie-training. In deze brochure is ook een testkaart, ingesloten, met be hulp waarvan men met de ski- leverancier de afstelling van de binding kan controleren en uitvoeren. Skiërs krijgen daarnaast gra tis een paar stickers, waarop zij de voor hen geldende en persoonlijk opgemeten instel waarde (de zogenaamde Tibia- waarden) kunnen noteren om deze daarna op de ski's te plakken. Aan het personeel van de deelnemende bedrijven is inmiddels op 4 oktober in Wassenaar een instructie gege ven, gecombineerd met een praktijk-oefening. „Een mas sale veiligheidsactie", meent de heer R. von Bose, directeur van het bureau van de Neder landse Ski-Vereniging, „is dringend nodig. Volgens opga ven van de Nederlandse touro perators gaan in de komende maanden meer dan 40.000 Ne derlanders op wintersportva kantie en de meesten van hen beginnen hun witte avontuur helaas slecht voorbereid, met ondeugdelijk materiaal en in een bedroevende conditie. De Duitse zustervereniging heeft in 1974 een onderzoek gehou den naar de afstelling van ski binding en daaruit bleek, dat die in 82 procent van de geval len slecht tot zeer slecht was. Na een landelijke actie daalde dit percentage in 1975 tot 70,2, altijd nog huiveringwekkend. Ruim 45 procent van de onge vallen vonden plaats op zonda gen, 26 procent op zaterdagen en 3,7 procent op de relatief veiligste dag van de week, de donderdag. In 1975 heeft de Nederlandse Ski-Vereniging bij een blik- semonderzoek achterhaald, dat het met de kwaliteit van de huurski's in het buitenland doorgaans ook droevig is ge steld. Vijf leden huurden bij diverse bedrijven ski's en zei den daarbij uitdrukkelijk, dat zij beginners waren en dat de bindingen daarom licht moes ten worden afgesteld. „Deze vijf ski's", aldus de heer L. Lochtenbergh, belast met de jeugdzaken bij de vereniging, „waren stuk voor stuk ver roest, verrot en onbruikbaar. Bij vier ski's moesten we de bindingen met een hamer openslaan. Voor ons was dat een schokkende ervaring. Het aantal werkelijke vaklieden in het buitenland is met een lan taarntje te zoeken en daarom zou het een zegen zijn als de Nederlandse skiërs hun mate riaal in eigen land kochten of huurden. Skiën hoeft beslist geen gevaarlijke sport te zijn, mits je je optimaal voorbe- Trekvogels geen last van botulisme ROTTERDAM (ANP) On danks de sombere voorspellin gen van de deskundigen heeft het botulisme geen massale sterfte veroorzaakt onder de trekvogels, die vanaf eind au gustus Nederland passeerden, aldus dr. J. Haagsma van het centraal d ierengeneeskundig in stituut in Rotterdam. De bacterioloog neemt aan dat de gunstige ontwikkeling te dan ken is aan het koele weer in september, want dc bacterie die het botulisme veroorzaakt, is pas actief bij watertemperatu ren boven twintig graden cel- In juli en augustus stierven ech ter volgens een voorlopige ra ming 50.000 watervogels aan de ziekte. Het zwaarst getroffen is Zuid-Holland: daar kwamen meer dan 30.000 dieren om. In de Biesbosch kwam het plaatse lijk gezag begin augustus han den te kort bij het verzamelen en vernietigen van besmette ka davers. De gemeente Dordrecht en het nationaal park de Bies bosch stuurden een brandbrief naar Den Haag, waarin om rijkssteun werd gevraagd. Nieuwe ambassadeur j Op Schiphol arriveerde 1 gisteren de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in ons land, Ro bert McCloskey. Met vrouw en kinderen po seerde de opvolger van ambassadeur Gould in de aankomsthal. jHenk Neuman weg bij KRO (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Henk Neuman zal niet langer zijn regelmatige medewerking geven aan KRO-radio. Dit op wens van de KRO zelfs, die het niet juist vindt, dat hij zowel voor de NOS als voor de KRO werkt. Dit zou volgens KRO-radiodirecteur Ben Brans verwaring in de hand kunnen werken.Hij heeft Neuman van dit KRO-besluit op de hoogte gebracht. Henk, die sinds kort toelichtingen geeft bij het NOS-journaal, deelt het KRO-bezwaar niet, maar zegt er begrip voor te kunnen opbrengen. Rotterdam (ANP) „Als de uitspraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg tot gevolg heeft dat alle prijzen van de geneesmiddelen zullen dalen, kan dit alleen maar worden toege juicht, mits deze prijsdaling niet ge paard gaat met een prijzenchaos." aldus drs. J. L. M. Nieuwenhuis, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse maatschap pij ter bevordering der pharmacie van daag in Rotterdam. Hij zei dit naar aanleiding van de recente uitspraak van het Europese hof over parallel-import aangespannen door de Engelse geneesmiddelenfirma Sterling te gen de Rotterdamse firma Centrapharm. Parallel-import is de invoer van merkge neesmiddelen uit landen waar de prijzen lager liggen dan de prijzen die de fabri kant voor Nederland heeft vastgesteld. Door de uitspraken van het hof is het volgens Nieuwenhuis te verwachten dat parallel-importen toenemen en dat de prijzen van de geneesmiddelen daardoor dalen. Hij waarschuwde echter voor een prijzenchaos. „Want en de patiënten en de ziekenfondsen en de apothekers en de geneesmiddelenhandel en -industrie zijn alleen gebaat met een geneesmiddelen- verkeer dat zich ordelijk zonder misbruik van monopolieposities ontwikkelt", aldus de KNMP-voorzitter. Hij hief ook een waarschuwende vinger voor een te groot optimisme met betrek king tot deze prijsdaling. Het gaat bij parallel-import immers om een beperkt aantal geneesmiddelen, waarbij ernstig kan worden betwijfeld of door deze in voer de gehele Nederlandse geneesmidde lenmarkt kan worden voorzien, zo zei drs Nieuwenhuis. Bovendien, zo merkte hij op, zal voor de apotheker - ook bij de parallel-import - de kwaliteitsgarantie de doorslag geven en dit betekent dat de apothekers zich nooit zullen laten dwingen, relaties aan te knopen met firma's waarin zij geen vertrouwen hebben. Weer gratieverzoek voor Arthur Pouw DEN HAAG (ANP) - De Ne- derlandse ambassade in Algiers heeft in verband met de komen de nationale feestdag van Alge rije op 1 november opnieuw om gratie verzocht voor de Neder lander Arthur Pouw. Deze zou vorig jaar 22 november terecht worden gesteld nadat hij schul dig was bevonden aan het smokkelen van zeshonderd kilo hasjiesj. De Bilt Het weer in onze omgeving zal morgen een wis selvallig karakter hebben, maar in het temperatuurverloop komt weinig verandering. Een depres sie, die gistermorgen ten westen van Ierland lag, trok het afgelo pen etmaal naar het noordoos ten. Dit lagedrukgebied werd echter opgenomen in een in ak- tiviteit toenemende depressie, die van het midden van de oceaan naar het zeegebied tus sen IJsland en Schotland koer- ste. Aan de zuidflank van dit lagedrukgebied staat een brede zuidwest stroming, die vrij zach te en vochtige oceaanlucht naar West-Europa voert Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, passeerde vandaag ons land. Het bracht op veel plaatsen regen en aan de kust nam de wind toe tot hard. In de zuidwestelijke stro ming blijven zich storingen ont wikkelen, die naar onze omge ving koersen, zodat het weer bij ons nogal wisselvallig blijft. Bo ven het westelijk deel van de Klachten over nieuwe dijk naar Leliestad DEN HAAG Het tweede ka merlid Beuker (RKPN) heeft bij minister Westerterp (verkeer en waterstaat) geklaagd over de Markerwaarddijk, de nieuwe verbinding tussen Enkhuizen en Leliestad. Het kamerlid wil een antwoord op de vraag, of de Markerwaarddijk verkeer stechnisch niet deugt en levens gevaarlijk is. Verder wordt ge vraagd of het waar is dat op deze dijk geen enkele parkeer plaats is en er bij pech geen uitwijkmogelijkheden zijn, zo dat reparaties op de rijbaan moeten geschieden. „Wordt het ontbreken van de uitwijkmoge lijkheden goedgepraat met het argument dat het daar toch niet druk is?", aldus Beuker. Middellandse Zee zorgt een ge bied met hoge barometerstan den voor rustig nazomer weer In Portugal en het zuidelijk deel van Spanje bereiken de middag- temperaturen waarden tussen 20 en 27 graden. Vooruitzichten voor vrijdag. Tijdelijk regen en weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.: omstreeks 10 graden Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Luchth R'dam regen Twente regen Vlissingen regen Z.-Lunöurg regen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9