Activiteiten van Inde Vroolijcke Arke Prof. Gerbrandy blijft in Leids brons voortleven Veertigjarig jubileum van „wonder der techniek" GEEN BRUG TE VEEL VOOR BOSKOOP Een jaar cel voor heling van kostbare prentenverzameling Bonaventurianen pleiten voor betere fietsverbindingen ZAALVOETBAL IN GROENOORDHAL WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom 'ik graag mensen tegen. Elke TON morgen tussen tién en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie l UN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12.22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN Clubhuis „Inde Vroolijcke Arke" heeft voor zijn bezoekers een weekprogramma opgesteld. Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen er maandag middag terecht voor deelname aan de toneelclub, dinsdagmiddag is er een activiteitenclub voor kin deren uit de Pieterswijk, woensdagmiddag is er een instuif, donderdagmiddag een activiteitenclub voor kinderen van de Prins Bernardschool en zaterdagmorgen is er eveneens een instuif. Tieners van 12 tot 14 jaar hebben op dinsdagavond een soos in het clubhuis, op woensdagmiddag is er een 10+ club, woensdagavond een handenar- beidgroep en donderdagmiddag soos: Voor werkende jongeren heeft het clubhuis op maandagavond eenmaal per maand een film op het programma staan, op woensdagavond een soos, op donderdagavond een meisjesgroep, op vrijdagavond soos en op zaterdagmiddag soos (vanaf 12 jaar). Voor volwassenen zijn er diverse naaicursussen en moedergroepen. Op maandagmorgen wordt een koffie-in gehouden, op woensdagavond is er een creativiteitsgroep (tot november spelen maken, daarna heupweven) en een cursus buitenlands koken (start in november), op donderdagavond kunnen volwassenen in het clubhuis klaverjassen. MARKTEN I860 0,189; Anemonen 198 1,209; An jers am 99550 0,248; Anthurium 5287 1,716; Asters 6273 1,006; Chrys. gepl. n.c. 94045 0,319; Chrys. tros n.c. 46799 0,787; Chrys. gepl. 2300 0,463; Chrys. tros 18373 1,627; Dahlia 11080 0,124; Eikeblad 1070 0,820; Euphor bia 2880 0,480; Freesia 2996 2,432; Gerbera 18700 0,310; Gladiolen 229230 0,193; Glad. colvill. 1900 0,279; Glas. Nanus 20040 0,203; He lianten 1620, 0,139; Iris 13472 1,231; Lelie kelk 890 0.337; Lelie tak 184070 0,319; Liatris 122660 0,134; Margriet 402 0,721; Narcis Kas 1620 1,129; Orchideën 134 2,096; Ornithogalum 10550 0,168; Rozen grootbl. 4300 0,376; Rozen kleinbl. 44080 0,144; Scabiosa 1740 0,133; Statice 429 1,254; Stephanotis 300 0,080; Tulpen 815 3,475; 2e soort per bos 856 0,694; 2e soort per stuk 34490 0,087; Anjers tros 40890 0,174; Rozen Baccara 6580 0,470; Rozen Sonia 21960 0,166; Ro zen Ilona 5640 0,439; Lelie tak kou.- gr, 2080 0.071; Stro/droogbl. 1100 46,191; Stro/droogb. BE 141 8,856; Div. snijbloemen 9139 1,122; Div. snijbloemen 25424 0,277; Orchid. Arach. imp. 3974 0,668; Orchid. Den- dr. imp 12800 0,071; Protea imp 2360 1,002; Div. bladsrt. imp 1470 2,209; Div. snijb. imp 1457 1,895; Begonia 176 1,561. I Ontspanningsavond Vrijetijdscentrum LEIDEN Het Leids Vrijetijds centrum begint vrijdagavond 8 oktober van acht tot twee uur 's nachts met ontspanningsavon den onder de titel „Alleen op vrijdag". De eerste avond wil men in oude stijl uitvoeren. De dixielandgroep The Cross Keys Dance Orchestra zal de sfeer van de jaren dertig oproepen. Slapstickfilms, dia's en een pia nist zorgen voor de afwisseling. De entreeprijs is 2,50 voor leden en 3,50 voor niet-leden. Bloemenveiling HONSELERSOIJK (Bloemenveiling CCWS) dinsdag 5 oktober 1976. Euphorbia 36—98. sni|groen 196—355. amaryllis 55—87, anjers 17—60. anjers tros 194-590. anthurium 143—325, chr. tr. norm. cult. 66115. chr gepl. jaarr. cult. 41—95, chr. tros jaarr SASSENHEIM Adest Musica organiseert 15, 16 en 17 oktober een fancy fair in de Hoofdstraat waarvan de opbrengst bestemd is voor de aanschaf van nieuwe uniformen voor deze r eniging. Wie kent niet de stakerige torenhoge typische hef- brug over de Gouwe in Boskoop? Deze dubbele lange Jan viert een jubileum. Donderdag 7 oktober is het 40 jaar geleden, dat deze sta-in-de-weg (want zo wordt deze brug vaak ervaren) officieel 's mor gens vroeg om kwart voor acht door B en W en autorieteiten van provinciale waterstaat in gebruik werd gesteld. Er werd toen bij gezegd, dat Boskoop nu over de brug kon komen op weg naar betere ontplooiing en nieuwe welvaart. Daar kwamen de heilwensen wel ongeveer op neer. Boskoop was ronduit verguld met het destijds „bewonderens waardige, grootse en indrukwekkende schouwspel van staal, een wonder van techniek". Ook Alphen a.d. Rijn en Waddinxveen hadden zo'n wonder zeer van node. Tussen al deze wonderen^blijft het stukje vaarwater een zorgenkind van de provinciale wa terstaat van Zuid-Holland, 'ing. T. Sterenborg, tech nisch hoofdambtenaar van deze dienst weet er alles van. Ik geef hem graag het woord. „In oude tijden was deze wa terweg, vanaf de Maas naar het Amsterdamse IJ langs Gouda de enige goede verbin ding. Een natuurlijke verbin ding ook, want de Gouwe was een echte rivier, die ten oosten van Boskoop uit een veenmoe- ras kwam en vandaar in zuide lijke richting stroomde, naar de Hollandse IJssel toe. Dat was de Isla en de Gouwe heet te in die vergrijsde tijden Gol- da, namen die van Romeinse oorsprong zijn", aldus de heer Sterenborg. In de loop der eeuwen werd gedokterd aan deze waterweg, er kwamen keersluizen en kaden, de rivier werd uitgediept halverwege de 14e eeuw en de waterafvoer van de polders langs de Gou we werd geregeld. Ing. Steren borg: „De Gouwe werd steeds belangrijker als „boezem" voor Rijnland. Van oudsher waren er al bruggen, die later vernieuwd of vervangen wer den. Maar laten we het van daag, 40 jaar na de oprichting van het wonder der techniek vooral over de toekomst heb ben. Wat dit betreft dienen we voor de vaarroute de beschik king te hebben over een ka naalbreedte van 35 meter. Wel, daar zijn ze in Boskoop nogal van geschrokken. Onze (prov- waterstaat) oorspronkelijke plannen waren, de bebouwing aan de Burgemeester Colijn- straat te verwijderen. Na veel besprekingen zijn we daarvan teruggekomen en nu willen we aan de oostkant verbreden. Daar zal dan ook een fors stuk bebouwing moeten verdwij nen. Laat nu het gemeentebe stuur van Boskoop via een ingediend bestemmingsplan voor dat gebied geen enkele rekening houden met het ver breden van de Gouwe. Dat is mijl op zeven, want na 1985 breekt de tijd aan, dat uitstel len van verbreding niet langer mogelijk is". Omdat Provinciale Waterstaat nu ook niet weer de onsympa thiekste wil zijn, is men ge neigd verder terug te gaan dan van 2000 tonschepen tot 1500 ton: „terwille van Boskoop willen we zelfs met een gerin gere maat genoegen nemen. Zelfs achten we in Boskoop een breedte van 28 meter vol doende, het is maar een klein eindje, per slot van rekening. Die Gouwe is uiteindelijk een dure aangelegenheid: elke me ter (van de 700) kade gaat ons misschien 1500 tot 1600 gulden kosten. Maar het is noodzake lijk. Vroeger was het pro bleem: hoe krijgen we het wa ter uit de polders, maar nu is het de vraag hoe we het water erin krijgen. Dit laatste van wege de vergaande verzilting, waardoor er veel meer doorge spoeld moet worden. We kun nen onderhand wel vastellen, dat er voorlopig alleen al voor de Gouwe werkgelegenheid te over is. Bij de hefbrug in Wad dinxveen wordt ook aan de Gouwekade gewerkt. Daar zal een nieuw fietspad langs de provinciale weg worden aan gelegd en het kruispunt zal worden verbeterd: verkeer slichten met een computersys teem, dat het verkeer zal kun nen regelen naar behoefte". En dan zal het verder, volgens de heer Sterenborg, eindelijk menens worden met de aanleg van de parallelweg in Den Ham, waar de kwekers al ja ren lang naar snakken. Deze „ventweg" zal niet verder gaan dan de bebouwing en vijf me ter breed worden. Een extra voetpad langs de jarige hef brug -zoals is voorgesteld wordt naar de mening van de ingenieur een moeilijke zaak, vanwege de balans van de brug. In elk geval zal Boskoop nog heel lang van zijn wonder der techniek kunnen genieten. Vastgesteld is namelijk, dat de ranke constructie nog min stens 50 jaar mee kan. Fijn of niet fijn, het ding zal het onze kindskinderen nog lastig kun nen maken. Veel meer dan vroeger wordt de brug gecon troleerd. Het Boskoopse „ou- wetje" was eens zeer modern. Een wonder. Na de oorlog kwamen de bascule-bruggen en thans is zo'n enorme staal constructie voor een brug met grote spanwijdt niet meer no dig. Wat niet wegneemt, dat de „Gouwse" dorpen met een technische erfenis zitten. Maar de Gouwe is en blijft een vita le ader in de binnenscheep vaart en daarom heeft Bos koop geen brug te veel DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 53-jarige Leidse antiquair P. A. K. (Krekelaar) schuldig verklaard aan heling van een kostbare Leidse prenten-, penningen- en muntenverzameling en hem veroordeeld tot een jaar cel met aftrek van het voorarrest. De officier van justitie had zes maanden geëist. De rechtbank achtte niet bewezen, dat de antiquair de verzameling ook zelf heeft gestolen of laten stelen. Ongeveer een jaar na de geruchtmakende diefstal van deze collectie „de koning" in Leiden, nam de politie in het woonhuis en de winkel van antiquair K. de vrijwel complete verzameling in beslag. K. verklaarde de verzameling te hebben gekocht van een vriend. Deze was inmiddels overleden. De eigenaar van de collectie had meteen na de diefstal verdenking tegen zijn vriend de antiquair. De eigenaar heeft inmiddels zelf de verzekeringsgelden voor de collectie geind. De rechtbank bepaalde, dat de verzameling aan hem moet worden teruggegeven. De officier van justitie had teruggave aan de verzekering geëist, waarop de eigenaar beslag op de overgebleven prenten, penningen en munten heeft laten leggen. LEIDEN De eerste zaalvoet balavond in de Groenoordhal brengt twee hoofdklasse-duels. Om acht uur ontmoeten LDWS «n het Lisser Van Gerven de Jong elkaar en een uur later treedt kampioen Zwaanvogels aan tegen Tegelhandel. Hetzelf de Tegelhandel dat Zwaanvo gels vorige week nog met 8-1 versloeg. Godyla en Swift 't Winkeltje spelen om 20.25 in de Lisser THB-hal. Hoofdklasse: LDWS - Van Ger- ven(20.00 uur); Tegelhandel - Zwaan vogels (21 uur). Eerste klasse: Roodenburg - Cleyn Duin (20 uur); Wernink - Blok huis Lisse (20 uur). 2A: B en T - VKP (21 uur); Lugdunum - VNA (22 uur). 3A: Gazelle - ASC (22 uur); Fasson - SLF (21 uur). 3B: MJBS - SRV-Boys (20 uur). 3E: Auto Heemskerk - Uljee (21 uur); Leny's Bar - Taverne (22 uur); SC Teekens- Priem eer (21 uur). Ongeveer 500 fietsers hebben gistenniddag via een grote dek schuit de oversteek gewaagd van de Nieuwe Rijn, vanaf het Utrechtse Jaagpad naar de Rijnkade. Het betrof leerlingen van de lagere klassen van de RK Scholengemeenschap Bona- ventura-Kijckenborg aan de Ma- riënpoelstraat, die op deze wijze wilden protesteren tegen de slechte fietsverbindingen in dit deel van Leiden. De „grote oversteek" maakte deel uit van de Tour de Francis- cus, een puzzelrit vanuit Zoeter- woude door Leiden naar aanlei ding van de 750ste sterfdag van Franciscus van Assisi. De scho- lenbemeenscap is overigens als Bonaventura-college tesamen gesticht met het Franciscaner klooster aan de Marienpoel- straat. Tijdens de oversteek werden handtekeningen verzameld die aan het gemeentebestuur zullen worden aangeboden met een verzoek om betere fietsverbin- «j^ngen. Professor Gerbrandy krijgt eind elijk de plek waarop hij recht heeft. Op 14 oktober valt het doek van zijn bronzen tors. Dan staat hij daar, op het Schaap marktplein, in het hartje van Sneek, deze kleine reus van anti revolutionairen huize die in de oorlogsjaren het Nederlandse ka binet in ballingschap aanvoerde. De stem die hij via Radio Oranje zo vaak liet horen is allang ver stomd, maar sindsdien vond men in Sneek, waar Gerbrandy des tijds zijn eerste advocatuur kreeg, dat de staatsman meer dan levensgroot „opgericht" moest worden. Jaren bleef het idee in de pen van het comité Gedenkteken Prof. Gerbrandy, maar nu is het er dan toch van gekomen. De oud-premier in zijn lange overjas, met de hoed in de ene en een rol papier in de ande re hand, is een schepping van de beeldhouwster Maria Van Ever- dingen, die vlakbij Sneek in Loënga woont. Ze kneedde de professor in was en stuurde hem op naar Leiden, waar hij in de Rijnlandse Kunstgieterij aan de Uiterstegracht in brons werd af gegoten. Je kunt niet zeggen, dat de bronzen Gerbrandy er fier bij staat in die krach tig naar het ambacht riekende werk plaats van Klaas de Groot, sinds een jaar of acht eigenaar van deze kunstgieterij Omdat de voormalige minister-president naar lichamelijke proporties genomen maar een dik mannetje was, staat hij er door zijn grote afmetingen wat kolossaal en plomp te kijk, nog afkoelend van de 1300 graden waaronder hij tot stand kwam. Een fors en imposant pro- dukt van deze Leidse kunstgieterij, die alleen in Haarlem in ons land nog een evenknie kent. Voor de rest wordt ner gens brons om kunst gegoten. De werk plaats, verborgen achter een onaanzien lijke gevel, is het toevluchtsoord al 40 jaar lang voor kunstenaars, beeldende lieden die, zoals Bomans zou zeggen, een figuur slaan. Hetzij in was of gips, en de gieterij geeft er glans en duurzaam heid aan. De Nederlandse „Clemenceau", de ijzer vreter van onze uitgeweken regering, staat er met knevel en al in goede gezel schap. Een gipsen wereldje, dat op het bronzen tijdperk staat te wachten.Ondefi- nieerbare werkstukken vanuit de contra prestatie, de 1 procent-regeling, Arabi sche figuren die de „bronzen" hebben geleverd voor het nieuwe vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman (voor het zover was, moest Klaas de Groot waterdicht bewijzen dat hij niet van Joodse afkomst was). Op een grote berg zand, met behulp waarvan hier de kunst wordt vereeuwigd, liggen de gehavende resten van courtisane Mata Hari, een arm schaap en een enorme kikvors zonder poten. Gerbrandy staat daar ver van daan. In een hoek apart blikt hij nietszeg gend over het hoofd van Klaas de Groot heen. Van de week, op 7 oktober, gaat hij op transport naar Sneek, als grote Fries en vaderlander. Dan komt hij op een nieuw voetstuk te staan. De Groot arbeidt met een team van drie medewerkers, specialisten die weinig of geen rivalen kennen. In brons afgieten is geen appelflap, maar een boeiende en warme aangelegenheid. Zolang er bron zen blijven bestaan, zitten De Groot en de zijnen als gebeiteld. Een prettig voor uitzicht, want men weet de Rijnlandse Kunstgieterij, al ligt die er nog zo lelijk bij, te vinden. Op het ogenblik ziet het ernaar uit, dat prins Bernhard een ge schenk krijg aangeboden dat aan de Ui terstegracht zijn beslag krijgt: een afgiet sel van de Olifant die bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden staat. Aangebo den door oud-verzetsmensen, meent Klaas de Groot. Nu en dan verschijnt er een kopje van prinses Beatrix die niet onverdienstelijk boetseert. Ook heeft De Groot opdrach ten van ambassades, zoals die van de Verenigde Staten, waar men al net zo gesteld is op plastische portretten als destijds Grieken en Romeinen het waren: koppen van ambassadeurs en vaak hun ne vrouwen of andere gezinsleden. Ze worden onverwijld bij De Groot in brons afgemaakt. Voorwaar: gieten is een kunst, kunstgieten zelfs een zeldzaam heid. De jarige Boskoopse lange Jan

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5