Nieuwbouw op huidig terrein van Academisch Ziekenhuis Weer pleidooi voor nieuwbouw AZL Laatste zusters weg bij Lidwina Nieuw LOI -cursus VIER ORATIES UNIVERSITEIT Verkeersonderwijs JONGSTE PLAN VOOR AZL: y PAr.T\A 3 LEIDSE COURANT LEIDEN De Leidse Onderwijsin stelling en (LOI) starten op korte ter mijn een nieuwe cur sus kunstgeschiede nis. De opleiding is bestemd voor de in dividuele kunstlief hebber, die xijn op pervlakkige kennis wat wil uitbreiden en verdiepen. Het is een opleiding die meer doet dan al leen kennis aandra gen. Zij steunt en versterkt het plezier dat de cursist in zijn of haar contact met de kunst beleeft. Zij geeft achtergronden, niet alleen in de vorm van technische informatie, maar ook via aandacht voor de omgeving, de tijd- en landgenoten van de kunstenaar. De cursus duurt vijf tien maanden. Iede reen met een redelij ke algemene ontwik keling kan hem vol gen. De voornaamste stijlen en overige as pecten van de Euro pese schilder-, bouw en beeldhouwkunst uit de afgelopen tweeduizend jaar worden behandeld. Verdere inlichtingen en informatiemate riaal over de cursus zijn verkrijgbaar bij het Instituut voor So ciale en Culturele Vorming van de Leidse Onderwijsin stellingen, Leidse- dreef, Leiderdorp, te lefoon 071-899255. LEIDEN Op respectievelijk de vrijdagen 8, 15, 22 en 29 oktober zullen aan de Leidse Universiteit prof. J. M. Stewart, Ph. D.. prof dr. M. Zeegers, prof. drs. V.Halberstadt en prof. dr. D. D. Breimer het ambt van onderscheidenlijk buitengewoon hoogleraar in de vergelijkende Afrikaanse taalkunde, buitengewoon hoogleraar in de forensische psychiatrie, gewoon hoogleraar in de openbare financiën en gewoon hoogleraar in de farmacologie aanvaarden. De bijeenkomsten vinden plaats in het Groot Auditorium, in het Academiegebouw, Rapenburg 73, en beginnen om kwart over vier LEIDEN De laatste zusters van de Voorzienigheid zullen volgende week het Lidwina meisjesinternaat aan de Zoeter- woudsesingel gaan verlaten. Na in de loop der jaren geleidelijk het werk aan jongere krachten te hebben overgedragen gaan de zusters zich verspreiden over heel Nederland. Ruim veertig jaar geleden be gonnen ze aan de' Nieuwsteeg en trokken via de Hogewoerd naar de Zoeterwoudsesingel waar ze de opvoeding van meisjes in een eigen home voortzetten. Op zondag 10 oktober is er voor allen die de laatste zusters de hand willen drukken hiervoor de gelegenheid in het Lidwina- huis, Zoeterwoudsesingel 34 tus sen 11.30 en 13.30 uur. UW MENING Op de inhoud van het concept-wetsontwerp voor het toekomstige basisonderwijs zijn legio op- en aanmerkingen te maken; zowel positieve als negatieve. Met verontwaardiging wil het bestuur van de afdeling Leiden van de AVL (Algemene Vereniging van Leerkrachten) zich echter reeds langs deze weg speciaal keren tegen het voornemen van Minister Van Kemenade het verkeersonderwijs te schrappen van het rooster van de toekomstige basisschool. De minister wil de verantwoorde lijkheid en de ruimte om het verkeersonderwijs naar eigen goed dunken aan te pakken aan de scholen zelf laten. Dit zou de doodsteek kunnen betekenen voor het verkeersonder wijs. Deze maatregel is regelrecht gericht TEGEN het belang van de leerlingen en brengt zelfs indirekt hun leven in gevaar. Wij spreken de verwachting uit, dat het parlement de minister, speciaal wat DIT voorstel betreft, stevig op zijn vingers zal tikken! Overigens zijn wij van mening, dat, indien dit heilloze voorstel er toch doorgedrukt zal worden, elke, zichzelf respecterende leer kracht van het basisonderwijs dit niet te verteren besluit voor kennisgeving zal aannemen en gewoon door zal gaan met dit o.i. ZEER BELANGRIJKE stukje van het onderwijs; waar deze men sen de tijd ook vandaan moeten halen. H. Gaykema - voorzitter afd. Leiden J. C. P. Schoteldraaijer - secretaris. M. Fakkel - penningmeester. Burgerlijke stand :e Vervolg van pagina 1 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Aan de vooravond van de beslissing door het ka binet over het al dan niet doorgaan van de nieuwbouw van het Academisch Zieken huis van Leiden (AZL) is door de rijkscoördinator nieuw bouw Academische Zieken huizen, ir. C. A. Doets een geheel nieuw plan voor de vervanging van het oude AZ gelanceerd. Dit gaat uit van twee fasen: een gedeeltelijke nieuwbouw ter hoogte van het Legermuseum aan de Plesmanlaan, en sloop van het oude AZL, waarop vervolgens de tweede fase van de nieuw bouw zou moeten worden ge realiseerd. Het plan gaat er van uit dat het nieuwe AZL in het jaar 2000 een feit kan zijn, of zo veel eerder als 's lands financiën het toelaten. Het jongste plan wijkt aan zienlijk af van de vroegere ideeën over een nieuw Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Zoals bekend is er steeds van uit gegaan dat het nieuwe AZL zou komen te liggen tus- "sen het oude complex en de universitaire Gorlaeuslabora- toria in. Anderhalf jaar gele den bekrachtigde de Leidse gemeenteraad na 13 jaar on derhandelen een grondver- koop aan rijk en universiteit ten behoeve van de nieuw bouw in deze zogenaamde Leeuwenhoek. Kort daarop werden de nieuwbouwplan- nen, waarover al 20 jaar wordt gedacht en gepraat, echter op nieuw in de ijskast gezet in verband met de bezuinigingen op de overheidsuitgaven: een nieuw AZL kost altijd nog zo'n slordige 500 miljoen gul den. Staatssecretaris Klein van onderwijs, onder wie de nieuwbouw van academische ziekenhuizen valt, zou meer voelen voor renovatie van het oude complex, in samenhang met nieuwbouw, zo heette het toen, te meer omdat hier al voor vele tientallen miljoenen guldens was vertimmerd. Direct na de beslissing van de staatssecretaris brandden er op het Academisch Ziekenhuis opnieuw acties los die een in tegrale nieuwbouw van het ou de AZ bepleitten. En telkens als er een kabinetsbeslissing werd aangekondigd verscheen er weer een brandbrief van leidinggevende functionaris sen van het AZ die de nood zaak van een nieuw ziekenhuis beklemtoonde. Op de derde dinsdag van september kwam echter het bericht dat nog in oktober de lang uitgestelde ka binetsbeslissing zal vallen. Bezwaren Wanneer het ziekenhuis dan uiteindelijk groen licht zal krijgen, betekent dit nog geenszins dat Universiteit en AZL hiermee tevreden zullen zijn. Nu al hebben het college van bestuur van de rijksuni versiteit, het bestuur van de faculteit der geneeskunde en het ziekenhuisbestuur ernstige bezwaren tegen de jongste suggestie van ir. Doets ge maakt. Hun voorkeur blijft uitgaan naar een plan waarbij niet of nauwelijks oude gebou- Het terrein van het (oude) Academische Ziekenhuis van Leiden. Nu nog oneconomisch gedecentrali seerd over een groot aantal palviljoens. De AZLleiding hoopt op nieuwbouw aangrenzend aan het bestaande terrein. Maar als de rijkscoördinator van de bouw van academische ziekenhuizen zijn zin krijgt, komt het nieuwe ziekenhuis na sloop van het oude voor een groot deel op het huidige terrein te staan. Op de sportterreinen (bovenaan de foto) ter hoogte van het Piet Paaltjespad zouden als eerste fase de poliklinieken moeten worden gebouwd. De huidige polikliniek aan de Wassenaarseweg (voorgrond) zou het domein worden van de faculteit der sociale wetenschappen van de universiteit. L. C.—Luchtfotografie Frans Rombout wen moeten worden gesloopt. Een heel nieuw AZL met an dere woorden, waarbij de ou de gebouwen voor een groot deel zullen worden bestemd voor onderdelen van de Leidse universiteit die uit hun ruimte lijke voegen barsten: de socia le wetenschappen en de subs faculteit biologie. Toch heeft ook het standpunt van AZL en RUL zich intus sen gewijzigd. Ook hier wordt niet meer gedacht aan het oor spronkelijke plan, maar aan een variant. Deze houdt in dat het nieuwe AZL pal naast het oude zou komen te liggen, dus minder ver naar de rijksweg Den Haag—Amsterdam toe. Daartoe zou de in 1975 aange kochte grond weer met de ge meente Leiden moeten worden geruild, voor een stuk, waarop dit plan kan worden gereali seerd. Volgens ziekenhuis en universiteit heeft dit voor de gemeente het grote voordeel dat Leiden een stuk grond krijgt waarmee meer te doen valt dan met de huidige lap van de Leeuwenhoek die nog in stedelijke handen is geble ven. In dit verband wordt vooral de aandacht gevestigd op de mogelijkheden van een verkeersknooppunt ten noord en van het station. Voor de universiteit zou een dergelijke grondruil het voordeel hebben dat biologie het meest wense lijk zou kunnen worden ge huisvest, blijvend van de zoge naamde preklinische torens gebruik gemaakt zou kunnen worden en de structuur van het geheel middels een groene long zou kunnen worden door sneden omdat ook de hortus een plaatsje zou krijgen in dit plan. Afgewezen Door bouwcoördinator Doets zijn de argumenten van de RUL en AZL afgewezen. Hij beschuldigt beide er min of meer van hun toetsingscrite- rea te hebben verlegd en geeft duidelijk te kennen dat men in Leiden geen enkele reden heeft om met zijn plan onte vreden te zijn. Volgens Doets kan de ruimtenood van biolo gie en de sociale wetenschap pen in zijn ideeënschets mak kelijk worden opgevangen en blijft er zelfs nog een groot stuk over voor niet—universi taire bestemmingen. Doets wijst verder op de optimale ligging die het nieuwe AZ zou kunnen krijgen ten opzichte van het openbaar vervoer. Bovendien ziet de bouwcoordi- nator in de gefaseerde aanpak zoals hij die zich voorstelt de mogelijkheid in te spelen op de ontwikkeling van 's lands schatkist. Zijn plan is immers gesplitst in twee delen: eerst nieuwbouw bij het Legermu seum en op het terrein van de sportvelden en het Piet Paal tjespad aan de Plesmanlaan, waar 2/3 van het bedden estand met bijbehorende on derzoek— en behandelingsfa ciliteiten, de poliklinieken en stafruimten, de klinische on derwijsruimten en de afdeling psychiatrie zouden moeten ko men. Daarna de sloop van het oude AZL met in de plaats daarvan de tweede fase, waar van de start afhankelijk is van het beschikbare geld. Het grote voordeel van dit plan zou zijn dat de nieuw bouw van het AZL niet ver der kan worden tegengehou den door slepende procedures en bezwaarschriften tot aan de Kroon over bestemmings plannen. Er zou kunnen wor den volstaan met het simpel afgeven van een bouwvergun ning door de gemeentelijke overheid. Een bestemmings wijziging is niet nodig: het nieuwe AZ zou immers komen op het terrein van het oude. Puinhoop Het plan van bouwcoördinator Doets ontmoet bij universiteit en ziekenhuis vooral ernstige bezwaren, omdat men een enorme puinhoop vreest als patiënten, hun bezoek, artsen en studenten de komende ja ren bij voortduring geconfron teerd zullen worden met af braak van gebouwen en aller hande bouwactiviteiten. Bo vendien zijn volgens zieken huis en universiteit allerlei in terimvoorzieningen nodig, te meer omdat het plan gepaard zal gaan met een erg lange bouwtijd. Men vreest ook dat een en ander niet een geleide lijke overgang naar een nieu we situatie met zich mee zal brengen, maar zal uitlopen op een fundamentele reorganisa tie binnen het ziekenhuis. „Het is niet moeilijk voor te stellen dat tijdens de bouw ook aan het management van de bedrijfsvoering bovenmen selijke eisen worden gesteld en dat voor zeer vele jaren. De aanwezigheid van een ge schikt en reeds verworven bouwterrein naast het be staande bedrijf maakt het zeer moeilijk om van het ge hele personeel al deze over last te eisen. Een en ander zal bovendien gevolgen hebben voor de mogelijkheden om personeel van het vereiste ni veau voor het AZL aan te trekken en vast te houden", zo menen universiteit en zieken huisbestuur. ARJEN BROEKHUIZEN it De pleitbezorgers voor een geheel nieuw AZL LEIDEN Op een slecht be zochte demonstratieve forum avond in het Leidse Acade misch Ziekenhuis is gister avond opnieuw met klem ge pleit voor een spoedig en posi tief besluit van de regering ten aanzien van de nieuwbouw van Tiet AZL. In een gisteravond aangenomen resolutie, die zal worden voorgelegd aan preoier Den Uyl, wordt nog eens in herinnering geroepen welk een grote waarde er binnen het AZL gehecht wordt aan een integrale nieuwbouw, waar die dan ook precies mag komen te liggen. ii.De belangen van de zieke mens die recht heeft op een optimale medische behandeling en ver zorging dienen in het regerings beleid centraal te staan. Nu al is er een groot personeelstekort in de gezondheidszorg. Er drei gen de grootste moeilijkheden in de personeelsvoorziening als we over een jaar of 15 de vruch ten plukken van de daling van het geboortecijfer. Dan zullen de werkomstandigheden in het Leidse Academisch Ziekenhuis optimaal dienen te zijn, opdat de zieke mens van dan een menswaardige behandeling zal kunnen ondergaan", zo was het pleidooi van de voorzitter van de forumavond, de Leidse oud- hoogleraar in de sociale genees kunde prof. dr. P. Muntendam. „Regeren is vooruit zien ook in het besluit het AZL te vernieu wen. Anders zal de volgende generatie daar de gevolgen van ondervinden," waarschuwde Muntendam. Een reeks van sprekers onder wie de meaisch-directeur van het Leidse AZ, dr. Schweizer en de voorzitter van het stafcon vent, prof. Van Voorthuijsen, hamerden vervolgens nog eens op het grote belang van een concentratie van de nu over ne gen paviljoens verspreide medi sche zorg van het AZ. Daarbij kwamen opnieuw de constante verhuizingen, het „gesol met pa tiënten" aan de orde, de oneco nomische doublures van voor zieningen die op all die negen afdelingen nodig zijn, en het aspect van het beddenoverschot in het ene paviljoen, en het te kort in het ander, zonder dat dit door intern schuiven in de hui dige situatie kan worden opge lost. Omdat het uitblijven van een besluit tot integrale nieuwbouw voor het ziekenhuis, het perso neel en zijn patiënten funeste gevolgen kan hebben werd ver volgens opnieuw om een positief besluit gevraagd. Daarbij viel overigens op dat de verschillen de ambtenarenorganisaties, met uitzondering van de ABVA, de eis van integrale nieuwbouw niet wilden onderschrijven. Da( werd wel gedaan door twee aanwezige kamerleden en een vertegenwoordiger van de Leidse afdeling van de PvdA, die met het CDA-raadslid me vrouw C. Kramp de enige poli- tieke waarnemers op de demon stratieve avond waren. Het Pv- dA-kamerlid Drentb deed een beroep op zijn Leidse partijge noten in het gemeentebestuur het AZL te steunen in zijn strijd voor nieuwbouw. „Het Leidse ziekenhuis mag geen sluitpost worden in de begro ting", zo betoogde het kamerlid, „dat zou rampzalig zijn voor de volksgezondheid".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3