Hennie Thoonen meent „Ik ben niet te verslaan DENKSPORTBONDEN SLAAN HANDEN INEEN Roda zit in de maag met affaire-Advocaat ,,Het lijkt wel of ik een misdadiger ben" REVANCHE TEGEN COOPMAN BELOOFT SENSATIE PAGINA 13 Met deze vuist - en met zijn andere - wil Hennie Thoonen bewijzen dat hij momenteel door niemand kan worden verslagen, zeker niet door Coopman in het „super-fight" of „de match van het jaar" zoals de affiche aangeeft. ROTTERDAM Matchmaker Henk Ruhling zit eenendertig jaar in het vak. „In al die tijd dat ik actief ben, is er nooit een bokser geweest die voor zijn veertiende profpartij een gage ontvangt zoals Hennie Thoonen zaterdag in het Antwerpse Sport paleis tegen Jean-Pierre Coopman". Hij voegde zich daarmee in het koor van superlatieven dat opklonk in Rotterdams sporttempel Ahoy' waar de Belgi sche matchmaker Pete Brackeniers, die alles orga niseert wat met stoten, trappen, slaan te maken heeft, verlekkerd uitriep: „Het wordt de sensatio neelste boksgala van dit jaar". Hennie Thoonen zelf versterkte de indruk dat er een Europese versie werd gegeven van een wereldgevecht waarbij Mu hammad Ali is betrokken met zijn pertinente uit spraak: „Ik ben op dit moment door niemand te verslaan". België is in de ban van de revanche Thoonen Coopman. In Ingelmunster, het plaatsje waar Jean- Pierre Coopman zijn dagen pleegt te slijten, veegt intussen de „Leeuw van Vlaanderen" de vloer aan met Thoonen. Nog steeds is de Belgische zwaarge wicht bijzonder gepikeerd over de wijze waarop in Ahoy' op 31 mei van dit jaar Thoonen in de vijfde ronde tot overwinning werd uitgeroepen. „Het was geen te lage stoot", herhaalt Coopman nog steeds. Het was wel degelijk een ongeoorloofde stoot zodat Coopman terecht werd gediskwalificeerd. De gulle Brabander Hennie Thoonen, wiens zelfvertrouwen van alle kanten uit zijn honderd kilo zware lichaam puilt „dat is mijn ideale gewicht. Man, wat voel ik me geweldig sterk" reageert met: „Omdat hij er op die manier een eind aan wilde maken, moet ik nog eens boksen. Financieel leuk maar wat schiet ik er mee op?" In elk geval toucheert Hennie Thoonen een „fabel achtige beurs'" Het bedrag woj-dt niet genoemd maar Ruhling meldt dat het driemaal zo veel is als Thoonen op 31 mei in Rotterdam ontving „en dat was naar Nederlandse begrippen al hoog". Pete Brackeniers, het kogelronde hoofd boven het fors uitgedijde lichaam glimmend van opwinding: „Het is het grootste zwaargewichtgevecht in Antwerpen sinds in 1951 Karei Seys bokste tegen Neuhaus. Er bestaat kolossale belangstelling voor. Er komen tussen de vijf- en tienduizend mensen kijken. Om een indruk te geven van de gage: in 1950 ontving Sugar Ray Robinson, die toen wereldkampioen was, voor zijn duel met Jan de Bruin, ook een „Ollan- der", zesduizend dollar. De tijden zijn veranderd maar u hebt een indruk. Er staat voor beide boksers dan ook veel op het spel. Wie wint krijgt de grote Europese duels". „Als Thoonen wint, drukken we door naar een Europees titelgevecht", laat Ruhling horen. Hennie Thoonen staat momenteel in het Amerikaanse toonaangevende boksblad „The Ring" als vierde genoteerd op de Europese lijst van zwaargewich ten. Volgende week dinsdag bokst Joe Bugner toch weer terug in de ring in Londen tegen Europees kampioen Dunn. De winnaar ontmoet de Spanjaard Urtain maar mocht deze, om welke reden ook, niet kunnen aantreden, dan stapt Jean-Pierre Coopman in zijn plaats. Fijntjes merkte Ruhling op: „Of Thoonen". De Nederlandsekampioen ampioen wil veel laten zien aan de matchmakers aller Europese landen die naar het Antwerpse Sportpaleis zullen stromen. Ze ruiken de sensatie. Een bokser van drieëndertig jaar, die te laat begon aan een profcarrière, pas dertien partijen maakte en daarvan vier verloor en de gerenommeerde Jean-Pierre Coopman overwon. Thoonen: „Als ik verloren had, weet ik nog niet zo net of hij me een revanche had gegeven. Ik heb na die partij op 31 mei tot 8 augustus niets gedaan, alleen gerust. Toen ben ik gaan trainen dat de stukken eraf vlogen. Van de ochtend tot de avond: lopen, bomen hakken in het bos vlakbij mijn huis, dertig ronden op de bokszak stoten, sparren in de school, elke dag. Ik voel me zó sterk. Ik pak 'm. Op conditie, en dat is Coopmans sterkste wapen, word ik niet verslagen. Hij kan doordouwen omdat hij zoveel lucht heeft. Ik ook. Ditmaal maak ik de partij, niet hij". „Behalve conditie heeft Coopman niets. Hij heeft geen enkele kans. Ik ga hem overklassen. Coopman heeft geen stoot die me kan imponeren. Ik heb ze toch zelf gevoeld. Als ie conditioneel niet zo sterk was, liep ik dwars door hem heen". Daarmee stokt de vergelijking met het bla-bla voor gevechten van Ali tegen wie dan ook. Hennie Thoo nen meent het heilig. Hij verbaasde op die 31e mei iedereen met zijn opzienbarende vooruitgang in techniek. „Heb je toen mijn opstoten gezien? Had ie niet van terug". Prachtige kerel, Hennie Thoonen, die tegen iedereen wil boksen. „Al is het een tournee door Zuid-Ameri- ka. Als het financieel maar goed zit want ik heb wel een gezin achter me en dat moet kunnen zeggen als ik terugkom: we kunnen ons goed roeren. Zo niet, dan ga ik niet". Jean-Pierre Coopman bokste als prof 42 partijen, verloor er vijf (van Rudi Lubbers, de Arubaan Werleman, de Noor Skogh, Ali en Thoonen). De Brabander bokste dertien keer en verloor viermaal. Daarover praat hij niet. „Ik blijf er spijt van hebben dat ik zo laat prof ben geworden. Maar nu voel ik me ijzersterk en dat zal Coopman weten". Zaterdagavond om 22 uur gaan ze elkaar te lijf. HERMAN VAN BERGEM Op 31 mei ging Hennie Thoonen neer op een te lage stoot van Jean-Pierre Coopman. „Niet te laag", herhaalt de Belg nog steeds. Vandaar de revanche zaterdag in Antwerpen waar moet blijken wie het grote geld in Europa gaat verdienen. Resultaten van koersen Hilversum De uitslagen van de dra- [verijen, die gisteravond werden gehouden op de baan van Hilversum zijn: Laignan-prijs (2000 m., autostart): 1. Miss Holland (M. Brouwer) km.tijd 1.24.0, 2. Oebele Spencer. 3. Menno Silk. Niet gestart Opium (12). Toto winn. 10.30, pl. 1,80, 2,50, 3,20, kopp. toAYez (C. Goes) 1,25.1. 2. Nqncy Haghe- v.eïdf,3. Oh my I/ive Toto winn. 9,00, pl. 2,90, 1,50, 1,50, kopp. 26J0. üqoiole-prijs <2440 m autostart): 1 Nero 8aod(A. J. de Groot) 1 24.5, 2 Nico Suprè me 3. Nurejev. Niet gestart Narco Dartel L 11,40. pl. 2,70, 3,70, 2,50, kopp. n Hengstum) 1.24.1, 2. Ormosa, I 5t to winn. 8.60, pl. 2.30. 2,10, 5,30, kopp. 85,60. Umbese-prijs (2420 m.): 1. Liberia (mej. A van Os) 1.23 4, 2. Nanneke Hanover. 3. Marco IJmuiden. Niet gstart Mesquita (4). 5.20, pl. 1,80. 3,30, 7,70, kopp pl. 2,30, 1,90, 4,80, kopp. s (2020 m 1. Karloff E i 1.20.8, 2. Kot ;estart Jewelpr e,:;3- Livarot-prijs (2000 r "ortuna (H. Willemse Java. Niet gestart L 2,20, pl. 1,50, 2,20, 2,70, kopp. I., autostart): 1. Mia 1.20,6, 2 Mama Mia, e Rodney (14). ux-prijs (2000 mauto: (H. Rutten) 1.21.7, 2. I ;nn 4.30, pl. 1.80. 2,80, 3,10, kopp. o 326.30. iet-prijs (2000 m., autostart): 1. Oa- tond (W. Velis) 1.27,2, 2. Onlv You, 3. Volo. Niet gestrat Opaal (11) winn. 3,60. pl. 1,70, 5,10, 2,60, kopp. lotolizatoromzet: 436.934.- gulden. Zege Jong Den Haag op Wilhelmus (3-1) den HAAG Voor de neder laagserie won Jong FC Den Haag gisteravond met 3—1 van- Wilhelmus in een aantrekkelij ke wedstrijd, waarin aan Voor- burgse zijde Chris Linders de meeste aandacht op zich vestig de en bij de Hagenaars Ben van Ham, die linkerverdediger speelde. Voor de rust gaf Roger Alberts- sen, die zich geheel rehabiliteer- voor zijn mindere optreden van afgelopen zondag tegen FC Utrecht, Jong Den Haag de lei ding en in de tweede helft scoor de hij ook 2—0. Ron van Baaren zette zijn ploeg op 3—0, waarna Chris Franchimon de eindstand op 3—1 bepaalde. VIOS ontvangt FC Den Haag hen HAAG - vios, Uitste kend debuterend in de tweede klas knvb, ontvangt morgen avond FC Den Haag voor een vriendschappelijk duel, aan vang 19 uur op het terrein aan de Melis Stokelaan. VIOS treedt aan met Ton Beije; John Spaans, Paul de Lange, André Brullemans, Omar Kouer; Loek Willemse, Wim van Laar, Wout Pronk; Peter Marij- Nssen, Karei Waanders, Arie Plasman. 0p het terrein aan de Kijkduin- sestraat ontmoet Kranenburg Morgenavond om half negen ADO. Annemieke Beissel von Gymnich: „Mijn straf is niet zwaarder". Trainster Annemieke Beissel: Wassenaar De telefoon bij trainster Anne mieke Beissel von Gymnich stond niet stil toen gisteren bekend was geworden dat de raad van appél van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport haar straf, die eerder was uitgesproken door de strafcommissie, in be roep had verzwaard. Annemieke Beissel wil de hele „dopingszaak" de revu.nog eens laten passeren. „Hier aan stal komt de modernste dierenarts die -men zich maar kan in denken. Dat is de Utrechtse dokter Rob de Vink. Ik heb in hem een groot vertrou wen. Hij geeft de paarden middelen die niet schadelijk zijn voor de gezondheid, daar ben ik van overtuigd. Het bewuste paard, Brunny Star, kreeg van hem pijnstillende poeders. Drie dagen voor een ren moet je echter stoppen met het toedienen van deze poeders, omdat het paard niet mag lopen onder invloed van dit middel. Wij zijn bijtijds met de poeders ge stopt". Bij Brunny Star werd 1 augustus, toen het paard op Duindigt had gewonnen, de verboden stof Oyxphenbutazon gevonden. De trainer is verantwoordelijk voor net paard, zodat Anne mieke Beissel alleen nog hoop had dat de strafcommisie van de NDR de omstandigheden in ogenschouw zou nemen. Ze nam Rob de Vink mee toen ze voor de commissie moest verschijnen. De uitspraak was echter: intrek king van haar trainersvergunning voor de tijd van drie maanden, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. overwinningen. Daarnaast dacht ik dat er bij de raad van appél wel begrip zou zijn voor deze situatie. Maar nee hoor. Toen ik na de behande ling van de zaak vertrok wist ik dat ik niet van mijn straf af zou komen. De samenstelling van de straf vind ik echter wel belachelijk. Ik mag in de periode van 11 oktober tot 1 maart bijvoorbeeld niet tijdens de koersdagen in de stal en op wedstrijdterreinen komen. Het lijkt wel of ik een misdadiger ben." „In de kranten stond dat mijn straf nu zwaar der is geworden, maar dat zie ik niet. Ik mag van 11 oktober tot 1 maart geen trainster zijn. Half maart gaat Duindigt weer open en zater dag 6 november is het seizoen afgelopen. Dus in feite gaat het om drie weken. Bovendien ben ik de voorwaardelijke straf kwijt, die ik van de strafcommissie had gekregen" Kundig Geen begrip Annemieke Beissel: „Ik ben toen in beroep gegaan, omdat het seizoen op volle toeren draaide en in die korte periode boekte ik vier Annemieke Beissel staat op de Wassenaarse renbaan Duindigt bekend als een zeer kundig trainster. Vele klassieke rennen bracht ze in de loop van de jaren op haar naam. Op het ogenblik is ze met trainer Joep Dekkers eerste van de meest winnende trainers. Beiden hebben 26 overwinningen. Annemieke Beissel heeft 33 paarden in training. Zaterdag komen de paar den voor het laatst dit seizoen onder haar trainerschap in actie. Wat daarna met de vol bloeds gaat gebeuren, is nog niet bekend. De verwachting is dat de amatrice Patty Bloemen- Waanders de paarden gaat trainen. Annemieke Beissel toonde een zakje poeder. „Door dit spul ben ik nu geschorst. Pro- Dy- nam, afkomstig uit Dublin en mag tweemaal daags vier dagen achter elkaar worden ge bruikt. Het is alleen voor paarden". ARTHUR VAN RIJSWIJK FND treedt voor het eerst naar buiten (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ruim een half jaar na de officiële oprichtingsdatum, 3 maart 1976, heeft de Federatie van Nederlandse Denk sportbonden zich voor het eerst naar buiten gepresenteerd. De FND, waarin verenigd de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond, de Koninklijke Nederlandse Dam Bond en de Nederlandse Bridge Bond, stelt zich heel in het kort samengevat ten doel met volledige inachtneming van de zelfstandigheid van de aangesloten bonden te komen tot een zo breed mogelijk samenwerkingsverband te neinde de belangen van de verschillende denksporten zo goed mogelijk te beharti gen. Hierbij doelde vice-voorzitter H. A. Wille niet alleen op de manier waarop de denk- Denkprestatie sporten zich bij officiële instanties als NSF en CRM kunnen aandienen, maar ook op de wijze waarop men het voor elkaar ge makkelijker kan maken. „Waar wij elkaar kunnen helpen, moeten wij dat ook doen", stelde hij. „Op terreinen als administratie en contributieheffing moet vrij eenvoudig tot een gemeenschappelijk systeem gekomen kunnen worden. In de verre toekomst valt er misschien ook te denken aan een bonds- bureau als ook een gezamenlijk tijdschrift." Het zal geen verbazing wekken dat de FND aan een aantal secties waarin nu al een belangrijke mate van samenwerking kan worden gerealiseerd een duidelijke prioriteit wenst te geven. Als voorrangsprojecten noemde men onder andere de kaderoplei ding binnen de diverse bonden, de oprich ting van een aantal denksportcentra in Ne derland en de al eerder aangehaalde verfij ning van het administratief apparaat. Daar naast zal men het oog eveneens voor een belangrijk deel gericht houden op het jeugd werk. De heer A. Boekhorst, vertegenwoordiger van de Bridge Bond: „Wij zijn er niet vanuit gegaan dat in alle groepen hetzelfde gedacht wordt. Wel komt het bij alle drie bonden aan op het leveren van een denkprestatie. Wij proberen te bereiken dat een aantal omringende factoren gelijkgeschakeld wor den. Wij zijn op een zuiver zakelijke basis samengegaan. De voordelen moeten terug te vinden zijn in de mogelijkheden die wij de leden kunnen aanbieden." Het eerste evenement dat onder auspiciën van de FND, het totale ledental wordt geschat op zestigduizend, zal staan, is op 16 oktober in het Turfschip te Breda te houden Denksportmanifestatie. In alle drie takken van sport zullen coryfeeën acte de présence geven. Voor bridgen komt het wereldberoemde Blue team van Italië met spelers als Bella donna en Garozzo. Voor schaken zullen prof. dr. Max Euwe, Victor Kortsnoj, Jan Timman en Genna Sosonko simultaansean ces houden, terwijl de dammers zich presen teren met een sneldamtoernooi tussen de tweeëndertig sterkste spelers van Neder land. Ook Harm Wiersma en Ton Sijbrands zullen twee klokseances spelen. Reden voor het bestuur van de FND om het geheel te bestempelen tot „een uniek evene ment dat zijn weerga niet kent." Bobby Moore uit veld gestuurd LONDEN Bobby Moore (35), ex-aan voerder van het En gelse elftal en mo menteel uitkomend voor Fulham, is gis teravond voor de tweede keer in zijn loopbaan van het veld gestuurd. Dat gebeurde in de beker wedstrijd van de Engelse league tegen Bolton Wande rers dat in de laatste mi nuut gelijk maakte (2—2). Moore en de manager van Fulham, Alec Stock, won den zich hevig op en pro testeerden bij de scheids rechter die Moore van het veld verwijderde. Bolton en Fulham scoorden niet meer zodat de wed strijd aanstaande zaterdag moet worden overgespeeld. Zaterdag werd George Best bij Fulham naar de kleed kamer gestuurd in de com petitiewedstrijd tegen Sout hampton. Voor de competitie speelde Manchester City gister avond in Liverpool gelijk tegen Everton (2—2) en nam daardoor de leiding met 12 uit 9 gevolgd door Manchester United, Liver-, pool, Middlesbrough en Everton met 11 uit 8. In de Duitse competitie won VFL Bochum gister avond de achterstallige wedstrijd tegen Karlsruher SC met 1—0 door een doel punt van Ten Hagen. FC DEN HAAG ONTKENT CONTACT KERKRADE Bij Roda JC is men niet gelukkig met de „af faire Dick Advocaat". De 29-ja- rige middenvelder heeft te ken nen gegeven dat hij weg wil, ofschoon zijn contract nog loopt tot het eind van het sei zoen 1977-1978. De aanleiding tot het gebeuren was de Europa-Cup-wedstrijd Roda JC-Anderlecht. Advocaat, aanvoerder, wisselde zonder overleg met trainer Jacobs van plaats met Meuser. Daardoor kwam Advocaat tegenover Van der Eist te staan. Hij was niet bij machte de Belg af te stop pen. Van der Eist scoorde twee maal en Roda was uit de beker strijd. Het leverde Advocaat veel kritiek op, van trainer Ja cobs en van de spelers. Hoewel Jacobs Advocaat afgelopen zon dag in het duel met NEC op de reservebank zette („Ik wilde hem rust gunnen na die serie zware wedstrijden") is het dui delijk dat dit min of meer een strafmaatregel was. Een straf die bij Advocaat in het verkeerde keelgat schoot en hem deed besluiten uit te zien naar een andere vereniging. De Hagenaar pendelt al drie jaar heen en weer tussen Den Haag en Kerkrade, een situatie die hem niet meer bevalt. Advocaat: „Ik heb contact met twee clubs, waaronder mijn ou de ploeg FC Den Haag. Ik heb nu weer de kans terug te keren naar het westen. Ik ben 29 en zo'n gelegenheid krijg ik niet meer. In ieder geval moet ik aan mijn toekomst denken, zeker nu ik een nieuwe baan als verte genwoordiger aangeboden heb gekregen. Mocht Roda mij niet wilhln laten gaan, dat zal ik Het shirt van Roda JC knelt Dick Advocaat (aan de bal) mijn contract normaal uitdie- Dick Advocaat. Manager Van nen." Hal: „Ik weet van niets. De uit- Ovengens ontkent FC Den latingen van Advocaat zijn erg Haag dat er contacten zijn met eenzijdig."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13