Overeenstemming over hoofdpunten Rhodesïè-beraad Noorwegen gaat per 1 januari 200mijls viszone instellen Meesterkraker Aage met bestseller naar toekomst Geen verschuiving in Frans beleid Geen problementussen FDP-SPD 'Sovjet-Unie grotere gevangenis dan Tsarenrijk ooit was' WOENSDAG 6 OKTOBER 1976LEIDSE COURANT,PAGINA 11 Kort voor het karwei bij de brandkast Aage in aktie met de thermische lans Nog even wat bijwerken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om klokslag vier komt hij met een kamer brede glimlach en omstuwd door dekselse deernen een zij zaal van het Haags Congresge bouw binnen: Aage Meinesz, gezeten Hagenaar, die drie jaar als Aage M. aan celvor ming heeft gedaan. Knap col bertje, open overhemd, gou den plak voor onbewezen diensten op het krullend borsthaar. Typisch een jon gen, die je om een boodschap kunt sturen en voor wie je graag een lans breekt. Als hij eenzaam, maar niet alleen heeft plaats genomen aan de lange tafel, die bere kend is op een goed florerend viscollege, deelt hij met een courante knipoog mee, dat hij over enkele ogenblikken zijn laatste kluis gaat openbran- den. De stille dienders, recher cheurs en brandweerlieden, die hoofdzakkelijk zijn gehoor vormen halen opgelucht adem. Hoeveel kasten hij inmiddels heeft gekraakt? Hij kijkt de vragensteller met een schuin hoofd aan, roept schor: „Hallo, bent u soms van de politie of is het alleen maar nieuwsgie righeid?" Over zijn verblijf op staatskos ten in penetentiaire inrichtin gen is hij weinig mededeel zaam: „Het viel wel mee", zegt hij peinzend, „ach ja, het viel mee. Alleen de sociale contac ten miste ik. Eén uur bezoek in de week is te kort. Dat komt neer op twee dagen per jaar. Kijk, daar ga je als grote vent mooi aan kapot. Ik begrijp dat niet. De samenleving geeft mil joenen uit aan het gevangenis wezen, dat mensen geestelijk en lichamelijk eerder verbit tert dan verbetert. Daar koop ik niks voor." Vraagje van een in-en-in-keu- rige heer. „Als we nu eens aannemen meneer Aage, dat brandkastenkrakers verdeeld kunnen worden in vier catego rieën: A, B, C en D. Tot welke categorie behoort u dan?" Lepe blik vanachter de hoofd tafel: „Mag ik eerst even we ten wie u bent en wat u verte genwoordigt?" „Ik ben meneer Lely, ik ben vertegenwoordiger van een De buit: het boek „Aage M" Zweedse brandkastenfabriek." „Oh, dat is dan groot nieuws. Wilt u me sons in dienst ne- Dat blijkt echter niet het eer ste verlangen van de heer Lely te zijn. „Nee hoor. Ik wilde alleen weten, hoeveel inbre kers er momenteel in Neder land rondlopen, die zich met u kunnen meten. Zou u een slag willen doen. Moet ik den ken aan tien, twintig of hon derd?" „Houd het maar op tien", zegt Aage grootmoedig, „maar het kan ook best zijn, dat er van avond een sluwe jongen op een idee is gekomen en dan zijn het er elf." Nog vragen? Geen vragen. Dan acht meester-krake"r in ruste het moment gekomen om de brandkast van een on bekend merk, die in een hoek ijzereheinig staat opgesteld open te branden. Aage schiet een blijde vrijetijdsoutfit aan van decent asbest, zet een wit te bromfietshelm op zijn enge lenhaar en laat één van zijn secondanten het vuur ontste ken in zijn vermaarde lans, een staaf van drie meter leng te, waarmee hij als een ring- steker op de kast afstormt. Een regen van oververhitte sterren spat een sconde later van het sleutelgat; het ijzer wordt onder de dwingende blik van de thermische tove naar spontaan vloeibaar en drupt verdrietig in dikke kro kodillentranen op de vloer. Na vijf minuten is de politio nele thuiswerker halverwege het slordig aureool, dat hij brandschattend in de deur kerft. Tien minuten later is hij zover en valt de halve deur als oud roest naar beneden. Aage likt het zweet van zijn boven lip en roept: „En toch zijn het goeie kasten van Lips. Als ik door was gegaan in dit vak zou ik echt wat anders hebben moeten verzinnen, want met die thermische lansen kom je niet meer door die moderne kluizen. Ook een inbreker moet zich aanpassen nietwaar. Meegaan met de ontwikkelin gen. Nee, nee, mij niet meer gezien. Ik ben er indertijd mee begon nen, omdat ik zes tientjes steun kreeg en vijftig gulden aan huur betaalde. Gewoon uit noodzaak, begrijpt U. Maar al tijd keurig." Nou, of de zaal hem begrijpt. Goeie jongen, die Aage. In de brandkast ligt zijn boek „Mijn nachten met de thermische lans", die hij in vrije uren in de gevangenis heeft geschre ven met zijn maat, neurotische Frans uit Den Haag. De eerste bestseller met een duidelijke brandlucht. Een ruig gepen seeld epos van een licht ont vlambare ziel, dat eindigt met de ontroerende zinnen: „Ik kende mijn fouten en mijn beperkingen. En ik wist, dat ik mijn angsten nog moest over winnen, maar ik had het vaste voornemen mijn grenzen op te heffen en mezelf te leren zwemmen in de zee van het leven. Misschien zou ik verzui pen. Misschien..." „Flauwekul", zegt de buffe tjuffrouw, „ik begrijp niet, waarom ze zo'n kouwe drukte maken voor een inbreker. Waar slaat dat nou op? Straks 'pikt mijn zoontjè een kwartje en dan moet ik hem zeggen: „prima gedaan knul. Ga zo door en je wordt nog wel eens een tweede Aage." Dat is toch zeker je reinste onzin. En als hij een ton heeft gejat kan zijn moeder zeker rondgaan met zoutjes en bitterballen zoals hier. Meneer Aage wordt vriendelijk bedankt." Kritiek op Wereldbank MANILLA (Reuter) - De We reldbank heeft dinsdag in Ma nilla aanvallen te verduren ge had van ontwikkelingslanden. Enkele van deze landen be schuldigden de bank er van meer de vorm te hebben van een commerciële instelling dan van een organisatie die steun verleent. Ook werd gezegd dat de indus trielanden zich meer bekomme ren over hun eigen belangen. De toespraken van afgevaardig den uit Afrika, Latijns-Amerika en Azië vormden een tegenstel ling met de toespraken van ver tegenwoordigers uit de indus trielanden. Vliegend paleis voor koning Chaled SEATTLE (AFP) Ko ning Chaled Ben Abdel Aziz van Saoedi-Arabië heeft de directie van „Bpeing" gevraagd een „Jumbo 747" voor hem te bouwen, die een soort „vliegend paleis" moet worden. De koning wil in het vlieg tuig een troonzaal en een operatiekamer, die is uitge rust met een telecommuni- catie-systeem dat per satel liet een verbinding tot stand moet brengen met een ziekenhuis in Cleve land. De Amerikaanse vliegtuigmaatschappij heeft meegedeeld dat zij inder daad in onderhandeling is met Saoedi-Arabië over de verkoop van een dergelijk „vliegend paleis" voor de Saoedische koning. JOHANNESBURG/SALISBURY (UPI) De voorbereidingen voor een constitutione le conferentie over Rhodesië verlopen vol gens plan. Zwarte en blanke leiders hebben ingestemd met een datum en een plaats van samenkomst, aldus heeft de Britse ondermi nister voor Afrikaanse zaken Ted Rowlands gisteren meegedeeld, toen hij samen met zijn Amerikaanse collega William Schaufele een reis van een week door zuidelijk Afrika afsloot in Johannesburg. Tijdens hun reis hebben beide onderhande laars geweigerd details over hun ontmoetin gen met de Afrikaanse leiders te verstrek ken. Maar Rowlands verklaarde gisteren dat de streefdatum voor Engeland nog steeds binnen twee weken ligt. De Britse VN-am- bassadeur Ivor Richard zal de conferentie voorzitten. Rhodesische parlementariërs geven de voor keur aan Livingstone, een Zambiaanse stad aan de Victoria-watervallen, als plaats van samenkomst. Over de agenda bestaat nog onzekerheid. De Rhodesische regering wil praten over de vorming van een multiraciale overgangsregering, maar premier Smith stelde al op 24 september dat de grondwet voor een onafhankelijk, door zwarten gere geerd Rhodesië zal worden opgesteld „in Rhodesië, door Rhodesiërs, voor Rhodes- iërs". De zwarte leider Johua Nkomo wil het Joshua Nkomo oorspronkelijke plan van Kissinger vervan gen zien door het plan van de zwarte „front- staat-presidenten", dat ervan uitgaat dat de door de Britten voorgezeten conferentie zich ook bezig houdt met het opstellen van een grondwet. Nkomo is gisteren een reis langs Zambia, Mozambique en Tanzania begonnen, moge lijk in een poging zijn rivalen in het zwarte verzet in Rhodesië te overvleugelen. Robert Moegabe, de leider van de guerrillastrijd macht, en bisschop Abel Moezorewa, de leider van de buitenlandse vleugel van de Afrikaanse nationale raad, hebben veel meer populariteit onder de bevolking. PREMIER BARRE: PARIJS (AFP) Frankrijks Europese, verdedigings- en veilig heidspolitiek zal onder de nieuwe regeringsleider, Raymond Barre, geen echte accentverschuivingen ondergaan. Dit blijkt uit de regeringsverklaring die Barre zes weken na zijn ambtsaanvaar ding gisteren in de Nationale Vergadering in Parijs heeft afgelegd. Tot ontsteltenis van de oppositie verbond Barre aan deze verklaring niet de vertrouwenskwestie. Deze zal hij in de komende week bij de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1976 stellen. De linkse oppositie kondigde aan dat zij dan een motie van wantrouwen zal indienen. Het belangrijkste deel van zijn verklaring wijdde Barre aan het op 22 september door de regering ingediende anti-inflatieplan. De versterkte strijd tegen de prijsstijgingen heeft niet slechts een economisch en technisch karakter, maar ook een belangrijk politiek aspect. De premier stelde vast dat Frankrijk door de in de hele wereld heersende inflatie niet in de ernstige positie geraakt was. „Het behoort echter ook niet tot de kleine groep landen die in het herstel van hun economie het meest vooruitgegaan zijn". FORD IN VERLEGENHEID DOOR RAPPORT-MAYAGUEZ Washington. (Rtr).- Jimmy Car ter, de Democratische presi dentskandidaat, zal zich van avond in zijn tweede televisie debat met president Ford agressiever opstellen. Hij wordt daarbij zeker gesteund door een rapport dat vanmorgen is ont huld, waarin de algemene re kenkamer concludeert dat een verkeerde beslissing van Ford in mei 1975 aan 41 Amerikaanse soldaten bij Cambodja het le ven heeft gekost. Het rapport, opgesteld op ver zoek van het Huis van Afge vaardigden, levert scherpe kri tiek op de handelwijze van Ford tijdens het incident met het vrachtschip Mayaguez, dat door Cambodjanen was opgebracht. Op het moment dat Amerikaan se mariniers in actie kwamen om het schip en zijn bemanning te bevrijden - waarbij de 41 militairen om het leven kwamen - had Cambodja al besloten de bemanning vrij te laten. Ford zag vorig jaar de actie als een herstel van het prestige van de Verenigde Staten, na de neder laag in Vietnam. BONN (AP) De Westduitse sociaal-democraten en libera len zijn gisteren onder leiding van respectievelijk bondskan selier Helmut Schmidt en vi- ce-kanselier Hans-Dietrich Genscher onderhandelingen begonnen over de vorming en het beleid van een coalitiere gering. De onderhandelingen gingen van start nadat Gen scher formeel een verzoek had afgewezen van de CDU en CSU om met hen een regering Genscher, de voorzitter van de liberale Vrije Democratische partij (FDP) zei dat hij CDU- leider Helmut Kohl op de hoogte had gesteld van het besluit van de FDP-leiding de Na afloop van de eerste onder handelingsronde zei de bonds kanselier dat er geen proble men waren ontstaan. „Het werk binnen de coalitie zal niet moeilijker of makkelijker zijn dan eerst," aldus Schmidt. De onderhandelingen van de twee partijen zijn erop gericht een regeringsprogramma op te stellen. Wanneer Schmidt door het Westduitse parlement voor de tweede maal tot bondskan selier gekozen wordt, zal hij dit programma op 13 decem ber bekendmaken, de dag waarop de ambtstermijn van de huidige regering afloopt. OSLO -Noorwegen is van plan per 1 januari 1977 een economische 200 (zee)mijlszone rondom zijn kust in te stellen, zo heeft premier Odvar Nordli gisteren in het parlement bekendgemaakt. Nordli zei dat de maatregel is genomen om de Noorse visgronden doeltreffend te beschermen en het bestaan van de Noorse kustbevolking te verzeke ren. Maar de premier wees er met nadruk op dat zijn land een confrontatie zoals de „kabeljauwoorlo- gen" tussen Groot-Brittannië en IJsland, uit de weg zal gaan. „De regering zalde zaak op zodanige wijze behan delen dat internationaal recht en banden met betrokken staten ontzien worden", zei hij. „De Noorse regeringspolitiek in deze wordt be paald door onderhandelingen en niet door con frontatie", aldus Nordli, volgens wie er volledige juridische gronden zijn voor het instellen van een Noorse 200-mijlszone. Van de zeerechtconferentie van de Verenigde Na ties wordt verwacht dat deze zijn goedkeuring zal hechten aan een „economiseh-zóne-systeem", dat een kuststaat soevereine rechten verleent op alle levende bronnen in zee en de mineralen en oliën in de zeebodem. Integraal deel van het systeem is de visserijgrens. Die van Noorwegen zal worden uitgebreid van 12 tot 200 zeemijlen voor de hele kustlijn. Dit treft alle landen wier treilervloten traditiege trouw vissen hebben op gronden die nu binnen de Noorse jurisdictie komen. IJsland stelde vorig jaar een 200-mijls-visserijzone in, Canada doet het op 1 januari en de Verenigde Staten volgen op 1 maart. De Sowjet-Unie gaat in beginsel met de economische 200-mijlszone ak koord, maar heeft verklaard niet op het resultaat van de zeerechtconferentie vooruit te willen lopen. Premier Nordli heeft gezegd dat als gevolg van deze visserijgrensverleggingen, internationale vis sersvloten hun vangsten in Noorse wateren hebben opgevoerd. Dit heeft geleid tot verdere aanspre king van de visvoorraad. Het Noorse parlement zal later in het najaar een debat aan de regeringsverklaring wijden en naar alle waarschijnlijkheid unaniem met het voorne men akkoord gaan. De premier zei tenslotte dat met de visserijrechten van andere landen bij verdrag rekening zal wor den gehouden.*. Mig 25 Zo ging de in Japan gelande Russische Mig 25 in de laadruimte van een Ameri kaans Galaxy-transport op de luchthaven van Hakodate. Vandaar werd de Mig naar een militaire basis gebracht voor een grondig onderzoek. Op de beschermende hoes staat geschreven „Vaarwel aan de mensen van Hakodate en het spijt me dat ik zoveel last veroorzaakt heb". Devaluatie Ierse groene pond LUXEMBURG (ANP) - In de Europese landbouwraad in Lu xemburg is dinsdag een grote ruzie ontstaan over de kwestie van de devaluatie van het Britse en het Ierse groene pond Die ruzie liep zo hoog dat de Ierse minister. Marc Clinton, boos uit de raad wegliep. De voorzitter van de raad, de Ne derlandse landbouwminister, Van der Stee, wist met grote moeite zijn Ierse collega te be wegen weer aan het beraad deel te nemen. Na lang touwtrekken nam de raad het volgende be sluit: het Ierse groene pond wordt gedevalueerd met 7,5 pro cent en met ingang van volgen de week. Het Britse groene pond wordt voorlopig niet gede valueerd. Corruptie in Portugal gehekeld 66e verjaardag van de repu bliek Portugal heeft president Antonio Ramalho Eanes een felle aanval gedaan op de amb tenarij wegens corruptie, onbe kwaamheid en opportunisme. Eanes stelde dat „niet langer kan worden toegestaan dat be langrijke sectoren van het pu blieke leven worden overheerst door politieke krachten, die meer belangstelling hebben voor het bereiken van partij-ob jectieven dan het bevorderen van de collectieve welvaart". Hij riep op een eind te maken aan de „düidelijke, ongestrafte cor ruptie, de algemene onbe kwaamheid op alle niveaus en het bestaan van instellingen waarvan niemand ooit heeft ge hoord en die geen enkel nut hebben". Suriname schaft zich luchtvloot aan PARAMARIBO/DEN-HAAG (ANP) De Surinaamse rege ring wil de komende jaren voor iets meer dan 200 miljoen gul den aan vliegtuigen en vlieg tuigmaterieel kopen. Dat blijkt uit de meerjarenplan nen van het Surinaamse depar tement van economische zaken. De grootste post, ter waarde van 180 miljoen gulden, is gere serveerd voor de nationale luchtvaartmaatschappij van de republiek, de SLM. Het geld zal bestemd zijn voor de aanschaf van eigen vliegtuigen of aan schaf van materieel in samen werking met andere luchtvaart maatschappijen of organisaties. STOCKHOLM (Reuter) Een Sovjet-hoog leraar heeft in een open brief aan partij leider Leonid Breznjev verklaard dat de Sovjet-Unie een grotere gevangenis is dan het tsaristische Rusland ooit was. De brief van de in Tsjechoslowakijke geboren prof. Arnost Kolman, een 84-ja- rige wiskundige en filosoof, die vorige week in Stockholm s aangekomen is gisteren in het Zweedse dagblad Expres sen gepubliceerd. De hoogleraar kwam met zijn vrouw, Jekaterina, na vier jaar gewacht te heb ben op toestemming om hun dochter in Stockholm te bezoeken. Zij woonden in Moskou. Prof. Kolman zei van plan te zijn asiel in Zweden aan te vragen. Prof. Kolman nam deel aan de bolsjewis tische revolutie van 1917 en bekleedde vervolgens verschillende functies in het Moskouse comité van de Russische com munistische partij. In zijn open brief zei hij dat hij Lenin had gekend en dat hij samengewerkt had met Lenins vrouw, Nadezjda Kroepskaja. Sedert Kroetsjevs verwerping van Stalin in 1956 was hij geleidelijk gaan begrijpen hoe ernstig partij en regering in de Sov jet-Unie gedegenereerd waren. Het keerpunt kwam met de invasie van de landen van het Warschau-pact in Tsje- choslowakije in 1968 toen de Sovjet-Unie „het land dwong in een politieke dicta tuur, het aan een meedogenloze economi sche uitbuiting onderwierp en het maakte tot een ware kolonie". Hij noemde de Sovjet-Unie „een grotere gevangenis voor de mensen dan hettsaris- tische Rusland ooit was" en vervolgde: „Is het niet onmenselijk ouders van kin deren weg te halen, te beletten dat gezin nen herenigd worden, toestemming te weigeren om naar verwanten overzee te reizen of maanden of soms jaren familie leden toestemming te weigeren politieke gevangenen te bezoeken of zelfs met hen te corresponderen?".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11