Beemster-Museum ademt nog sfeer van Betje Wolff Helft van parochies in Nederland beschikt nog over één priester Diocesane Pastorale Raad vraagt aan bisschoppen en KTHA verder te praten PAGINA 10 LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 OKTOBER 197f Kinderboeken markt in Kunstkring Ter gelegenheid van de kindei boekenweek organiseert di Haagse Kunstkring, Dennewq 64, een kinderboekenmarkt waar vele kinder- en jeugdboe kenschrijvers en ook enkele be kende illustratoren van 4 tot uur hun boeken zullen verkopet en signeren of gewoon eer praatje met de bezoekers ma ken. Behalve de dit jaar met de gou den griffel bekroonde Guu Kuijer en Anke de Vries, dk een zilveren griffel kreeg zijn ei Paul Biegel, Thea Beekman, Ai Rutgers v.d. Loeff-Basenau Miep Diekmann, Anneke Bloe men, Gertie Evenhuis, Marijk" van Raephorst, T. Vos-Dahmai von Buchholz, Jaap ter Haai Dolf Verroen, Corrie Hafkamp Tonke Dragt en vele anden schrijvers, benevens de illustra toren Ton Hoogendoorn, Ivo di Weerd, Jenny Dalenoord, Th Tjong King, terwijl Wietek (Deftige Dame) van Dorth haa nieuwe grammofoonplaat verkopen. Marjan Berk en John Lanting in .Inpakken en wegwe zen'. Eerste lustrum Theater van de Lach John Lantings Theater van de Lach is aan zijn vijfde lustrum toe. Doel van het theater: onbezorgd blijspelen waarbij voor het publiek veel te lachen valt. Achtereenvolgens gebeurde dat in ,Zo'n meisje om in je binnenzak te stoppen', 'De grote versierder', ,Hé. Mag ik mijn echtgenote terug' en 'Kom van dat dak af. Het eerste lustrum wordt gevierd met het Engelse blijspel .Birds on the wing' van Peter Yelham onder de Nederlandse titel .Inpakken en wegwe zen'. De regie wordt weer gevoerd door de Brit Alexander Doré, die een wereldnaam heeft in dit genre. Naast John Lanting spelen Marjan Berk, Carry Tefsen en Ferd Hugas een belangrijke rol, terwijl Floris van Spronsen, Simone Dresens en Ed van Gils de wat kleinere karakters voor hun rekening nemen. De voorstelling wordt 160 maal gespeeld en is op dinsdag 12, woensdag 13 en donderdag 14 oktober te zien in de toneelzaal van het Congresgebouw te Den Haag. Markten KAASMARKT BODEGRAVEN (5 okt.) Aanvoer 31 partijen. Prijzen in guldens per kg: 1e kwal. 6,20-6,28, 2e kwal. 6,00-6,19, extra kwal. 6,65 en extra zware kwal 6,90 De handel was matig. VEEMARKT LEIDEN (5 okt.) Aanvoer: totaal 2834, waaronder 250 slachtrunde- ren, 361 stuks gebruiksvee, 70 graskal veren, 1229 nuchtere kalveren, 14 pon- nies. 59 varkens, 373 biggen, 324 scha pen en lammeren en 154 bokken en geiten. Prijzen (in guldens per kg): stieren 1e kwal. 6,90-7,30, 2e kwal 6.60-6,80. vaarzen 1e kwal. 6,70-7,15, 2e kwal. 6,05-6,50, koeien 1e kwal. 6.30- 7,15, 2e kwal. 5,45-6,00 en 3e kwal. 5,00-5,40, worstkoeien 4,20-4.90, nuch tere slachtkalveren 1,25-2,00. Prijzen (in guldens per stuk) melk- en kalfkoeien 1500-2300, varekoeien 925-2050, gras kalveren 450-900, nuchtere kalveren voor fok en mesterij roodbont 350-500, zwartbont 200-450, lopers 125-140, big gen 105-115, schapen 175-200, weide- lammeren 170-210, ponnies 210-500, drachtige zeugen'600-700, geiten 15-80 Overzicht (resp. aanvoer, handel en prij zen): slachtrunderen redelijk - vlot - als vorige week, kalf- en melkkoeien matig - willig - hoger, varekoeien matig - matig - stabiel, graskalveren ruim - redelijk - iets hoger, nuchtere kalveren- minder - rustig - lager, ponnies redelijk - rustig - stabiel, lopers en biggen ruim - stroef - stabiel, schapen en lammeren matig - matig - stabiel en geiten redelijk - goed - stabiel. Kunst en kunstenaars Het vijfde jubileumconcert va het 150-jarige Koninklijk Coi servatorium wordt op vrijdag 2 oktober gegeven in de Remot strantse Kerk aan de Laan t Den Haag. Op het programm staan werken van Huib Emmei Jan Boerman en van Strawim ky. In de Haagse Kunstkring, Der neweg 64, wordt op zondagmoi gen 17 oktober een koffiecot eert gegeven door mezzosop raan Nora Raphael (a.d.vl. Anj Gosman) en bariton Joe Rap hael (a.d.vl. Ariane Karres). 0 het programma staan liedere van Humfrey, Butterwortl Escher, Ives, Verhaar en Gram dos. Marita ten Hacken exposeei van 30 oktober t/m 27 septem ber wandkleden en collages bi Pastoe, Herengracht 20, De Haag. In het Provinciehuis te Den Haag wordt t/m 16 oktober een fototentoonstelling gehoudei van boerderijen in het zuidhol landse landschap, alsmede fo to's over algemene onderwet pen, vervaardigd door foto-ama teurs uit geheel Zuid-Holland. Gerard Akkerhuis introduceer op vrijdag 15 oktober in d Kloosterkerk aan het Haags Lange Voorhout het werk voo koor en orgel Laudes Organ door Zoltan Kodaly in 1966, - jaar voor zijn dood geschrever Het wordt uitgevoerd door ht Rotterdams Kamerkoor mei oti gel begeleiding van Akkerhui), oud-leerling Leo van Doeselaa; Akkerhuis leidt het koor verder in werken van Bach en Duruflé en Van Doeselaar treedt solis tisch op in werken van Buxte hude, Bach, Krebs, Knech! Hummel en Duruflé. Galerie Het KUNSTENCEN TRUM, Molenstraat 16, De Haag, exposeert van 9 tot 2 oktober schilderijen van Jeann Bieruma Oosting en beeldhouw werken van Karei Gomez. The San Andreas Fault, ee Amerikaan vocaal en instni mentaal ensemble o.l.v. Danif Lentz komt op maandag 11 ol tober voor het eerst in De Haag. In het HOT wordt ee concert gegeven, bestaande u hedendaagse composities voo stem en instrumenten. Pulchri Studio, Lange Voorhoi 15, Den Haag exposeert van t/m 28 oktober schilderijen va Hessel de Boer en Leon Zelde: rust. De opkamer in het Beemster-Museum. Bij de bedstee een prachtige De studeerkamer van Betje Wolff. Op het bureau staat het inktstel, tegelschouw, die tijdens de restauratie opnieuw is aangebracht. het enige voorwerp in het huis afkomstig van de schrijfster. (Van onze kunstredactie) Middenbeemster Alleen haar intstel staat er nog, maar toch wordt de voormalige pastorie in de Beemster, die na een uitgebreide restauratie is omgetoverd in het Beem ster-Museum, het „Betje Wolffhuis" genoemd. In die bijnaam wordt de herinnering levend gehouden aan bewo ning van het huis door de domineesvrouw Betje Wolff, wier naam in de literatuur onverbrekelijk verbonden is aan die van Aagje Deken. Maar wie het museum binnen stapt en rondwandelt in de stijlkamers, die zo zijn inge richt dat het lijkt alsof de bewoners uit vorige eeuwen even weg zijn om boodschap pen te doen, zal op het inkt stel in haar vroegere studeer kamer na tevergeefs zoeken naar andere gbruiksvoorwer- pen van de schrijfster. Het huis is ingericht met meubels en andere spullen van boeren families uit de Beemster en stammen voor een gedeelte uit de tijd van Betje Wolff. Wel kan men er een indruk krijgen van hoe de schrijfster in het huis moet hebben ge leefd. De studeerkamer is in gericht, zoals Betje het zou kunnen hebben gedaan. Haar favoriete boeken, als van Rousseau, staan er in oude uitgaven in de boekenkast en van haar eigen boeken zijn er de eerste drukken te zien. Ook in de keuken van het prachtig gerestaureerde huis zijn vele voorwerpen te vinden, die zo door de schrijfster gebruikt zouden kunnen zijn. Dat kan met zekerheid worden gezegd, omdat de boedelbeschrijving die na de dood van haar man is opgemaakt, bewaard is ge bleven. Zo ademt het museum toch de sfeer van zijn beroemdste be woonster, die er verbleef tus sen 1759 en 1777. In dat laatste jaar stierf haar dertig jaar ou dere man, waarna ze de pasto- belse en losse Amsterdam. Zo werd ze het onderwerp van roddels in bepaalde kringen, welk geroddel voor Aagje De ken aanleiding was om de do mineesvrouw een brief te schrijven vol terechtwijzigin- gen. Betje Wolff reageerde fu rieus op de verdachtmakingen en dat werd het begin van een uitgebreide briefwisseling. Toen Betje Wolff na de dood van haar man, met wie ze overigens een weinig gelukkig huwelijk heeft gehad, uit de pastorie van de Beemster moest, trok ze in bij Aagje Deken met wie ze onder meer de beroemde roman in brief vorm „Historie van mejuf frouw Sara Burgerhart" schreef. Tot aan hun dood zouden beide schrijfsters bij elkaar blijven, in verschillende plaatsen in Nederland en Frankrijk. Berooid door de mislukte financiële manipula ties van hun zaakwaarnemer, vestigden ze zich in 1972 in Den Haag. Hun eerste woning was daar een huis bij het Plein, waarvan het huidige adres lange Poten 47 is. Na derhand verhuisden ze diverse malen binnen de stad. Betje Wolff overleed op 5 no vember 1804; nog geen week later stierf Aagje Deken. De schrijfsters liggen begraven op de begraafplaats „Ter Navol ging" in Scheveningen. Een hoogst curieuze naam voor een kerkhof, die echter niet is gebaseerd op een religieuze opvatting. „Ter navolging" was de eerste begraafplaats in Nederland, die buiten de stad werd aangelegd. Vandaar. Over het leven en werk van Betje Wolff en Aagje Deken wordt momenteel door het Letterkundig Museum een prentenboek samengesteld, dat behalve een groot aantal illustraties biografische en bi bliografische gegevens zal be vatten. Het boek zal naar ver wachting volgend jaar in de handel komen. rie moest verlaten omdat er een nieuwe dominee kwam. Het huwelijk van Elizabeth Bekker, zoals haar meisjes naam luidde, en dominee Wolff had een bewogen voor geschiedenis, waaruit haar vrijzinnige geest blijkt. Als dochter van een gegoede Vlis- singse zakenman was ze opge voed in een streng gerefor meerd milieu, maar met haar grote intelligentie had ze door studie haar gezichtsveld zo zeer verbreed, dat ze zich wei nig gelegen liet liggen aan de strenge normen van haar om geving. Toen ze op 17-jarige leeftijd verliefd werd op een vaandrig van het Staatse leger, zondig de ze zwaar tegen de regels door op een goede avond zon der chaperonne met de mili tair uit te gaan. Het werd ont dekt, waarna ze prompt onder kerkelijke censuur werd ge plaatst, in Vlissingen met de nek werd aangekeken en bo venal haar verkering uit moest maken. Dominee Wolff, wiens eerste vrouw was gestorven en met wie Betje al een corres pondentie voerde, bleek ver volgens wél een goede partij, zodat de schrijfster in 1759 op 20-jarige leeftijd met hem trouwde en in de Beemster verzeild raakte. Uit haar boeken blijkt duide lijk, dat Betje Wolff zeker geen model-domineesvrouw moet zijn geweest. Daarvoor was ze veel te zelfstandig. Ze hield van -voor haar tijd- scherpe polemieken, had een uitgebreide kennissenkring en ging regelmatig uit in het re- Het oudste houten gedeelte van het Beemster-Museum, dat naar zijn beroemdste bewoonster nog steeds Betje Wolffhuis wordt genoemd. Benoeming drs. S. Konijn KERK EN WERELD Over tien tot twaalf jaar zijn er voor de achttienhonderd parochies in ons land nog maar ruim tweeduizend priesters beschik baar. Nu zijn er reeds ongeveer duizend eenmansparochies. Aldus het Kaski, insti tuut voor sociaal-religieus onderzoek, in een rapport over het bestand aan priesters en pastorale werkers en werksters. Voor de bisdommen Haarlem en Rotterdam is de teldatum 1 januari 1976. Van de overi ge vijf bisdommen zijn de cijfers één jaar ouder. Thans werken er 2878 priesters in de paro chies. Hun aantal vermindert jaarlijks met ongeveer tachtig. Vereenzaming en licha melijk verkommeren kan het gevolg zijn, wanneer een pastor de parochie zonder medepriesters moet rpnnen. Vroeger was dit volgens het Kaski een minder groot probleem, omdat de pastoor meer geïnte greerd was in de kleine gemeenschap waarover hij gesteld was. Bovendien werd er doorgaans een „nor maal" huishouden gevoerd, met één en niet zelden twee gedienstige vrouwen. Nu is er hooguit enkele uren per dag huishoudelij ke hulp. Een ander nadeel is, dat de pastor alles moet doen, zonder overal geschikt voor te zijn. Deze problemen worden enigs zins overwonnen door teamvorming in wo nen en werken, door een groeiend lekenka der en de medewerking van pastorale wer kers. In de zeven Nederlandse bisdommen zijn 4008 priesters aktief pastoraal bezig. Van hen is zestig procent seculier priester (we reldheer) en veertig procent regulier pries ter (lid van een religieuze orde of congre gatie). In de bisdommen Groningen en Rotterdam is het aantal regulieren het hoogst: ruim achtenveertig procent. In het bisdom Den Bosch werken 919 reguliere priesters, een vierde van het totaal dat in Nederland in dienst is van een bisdom. De gemiddelde leeftijd van de aktieve priesters is ruim eenenvijftig jaar. Ruim veertig procent is vijfenvijftig jaar of ou der. De middengroep (40-54 jaar) telt bijna veertig procent. Slechts 15,6 procent zit in de categorie beneden de veertig jaar (623 personen), zevenhonderd personen te wei nig om van een evenwichtige leeftijdsop bouw te kunnen spreken. De traditionele pastorale taken zoals paro chiewerk en godsdienstlessen worden voor het merendeel door seculiere priesters ver vuld, terwijl de regulieren in de meerder heid zijn in de meer bijzondere pastoraats- vormen zoals bejaardenpastoraat, zieken huispastoraat en categoriale zielzorg. Bij de 218 moderatoren en godsdienstlera ren is het aantal priesters van 55 jaar en ouder zeer gering. Het Kaski vraagt zich af welke maatregelen er worden genomen om het teruglopend bestand aan priester godsdienstleraren op te vangen. Bijna veertig procent van alle bejaarden pastores (124) is ouder dan vijfenzestig en tachtig procent vijfenvijftig jaar of ouder. Volgens het Kaski liggen op dit terrein goede mogelijkheden voor pastorale wer kers. Ook in de groep ziekenhuispastores (215) is de groep van vijfenvijftig jaar en ouder (ruim 45 procent) oververtegenwoor digd, terwijl de diocesane diensten en de categoriale zielzorg vrij sterk uit de groep van middelbare leeftijd worden gerecru- teerd. Thans heeft de basispastor gemiddeld de zorg voor 1706 katholieken, terwijl de ge middelde parochie 2709 leden telt. Op de onderzoekdatum werkten er in de zeven bisdommen in totaal 154 door de bisschop van het desbetreffende diocees benoemde pastorale werkers en werksters. Roermond telde er zes, Breda acht, Gro ningen negen, Rotterdam drieëntwintig, Haarlem zevenentwintig, Utrecht veertig en Den Bosch eenenveertig. De meesten zijn werkzaam in het basispastoraat (84), de katechese (32) en de diocesane centra (13). Vergeleken bij de priesters zijn zij jong, 41,6 procent is beneden de veertig jaar. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal de bisschoppen en het bestuur van de Katholieke Theologische Hogeschool Am sterdam vragen opnieuw rond de tafel te gaan zitten ter bespreking van de contr overse tussen beide partijen als gevolg van de weigering drs. S. Konijn te benoe men als wetenschappelijk medewerker aan de KTHA. De raad besloot dit maandagavond tijdens zijn maandelijkse vergadering in Delft naar aanleiding van een verklaring, die was binnengekomen van het landelijk be raad van studenten aan katholieke theolo gische faculteiten en hogescholen, inhou dend vooral een protest tegen de beslissing van de bisschoppen. Maar bestuur en raad bleken niet zonder meer daarin te willen meegaan, gezien de ingewikkeldheid van de zaak. Met name speelt mee de juridische verhouding tussen KTHA en bisschoppenconferentie en ook de weinig elegante manier waarop de KT HA zonder overleg de benoeming heeft gepubliceerd. Men gaf het bestuur mandaat beide partij en te vragen de zaak opnieuw in christelij ke geest door te spreken en daarbij even tueel ook andere aspecten aan de orde te stellen. Een andere zaak die de aandacht kreeg was de opleiding tot diaken, die met name in het bisdom Roermond gestalte gaat krijgen. Deken J. Sul van Delft vroeg met klem een eventuele opleiding in Rotterdam koste wat het kost te verbinden met het bisdom Haarlem en beslist niet elders. Haarlem ifc het bisdom, waarmee Rotter dam meer verbonden is dan met welk bisdom ook. Hij uitte ook sterke bezwaren tegen de bepaling, dat een gehuwde diaken niet meer mag hertrouwen. Menig geschikte kandidaat, zo blijkt uit de praktijk, ervaart dit als een levensgroot obstakel, waarbij de zorg voor het achterblijvende gezin een grote rol speelt. Anderen uit de raad vielen hem hierin bij. Mgr. Simonis wees erop dat deze regel is gesteld door'het tweede Vaticaans concilie en op de diepe geloofsinhoud ervan. Vica ris-generaal Bar zei, dat de verklaring van het bestaan van deze bepaling uitsluitend moet worden gezocht in respect voor het ambt in de oosterse kerk. Men heeftzich aangesloten bij de oosterse traditie. Rome kan worden gevraagd met overwe gingen als in de raad genoemd, rekening te houden, maar bedacht dient te worden, dat men heeft te maken met de situatie van de gehuwde ambtsdrager in zijn ge heel. Een brandend probleem. Wat de aanbieding van de Patorale Be- leidsschets betrof was er algemene waar dering voor de wijze waarop dit tijdens de bijeenkomst in het Haagse Congresgebouw was gebeurd. Voor de schets zelf bleek grote belangstelling te bestaan. De eerste oplage van drieduizend exemplaren bleek al bij het bisdom de deur uit te zijn, ook naar buiten het bisdom. De doorwerking in de komende jaren was nu aan de orde. Een suggestie van de sectie Den Haag voor het samenstellen van een commissie uit de DPR met als taak de beleidsschets te laten functioneren vond weerklank. Ook, volgens vicaris Van Paas- sen, bij het Diocesaan Bestuurscollege, dat graag een brede commissie uit de DPR zou zien, waarin het bisdom zelf ook vertegen woordigd zou kunnen zijn, die de niveaus in het bisdom verbindt, van alles opduikt en voorstellen op papier kan brengen ter bijstelling van de schets in de komende jaren. De DPR zal hierop nog terugkomen. Overigens blijft het secretariaat van het bisdom fungeren als brievenbus voor ande re reacties op de beleidsschets. Door deze en andere zaken, die de aan dacht van de DPR-leden kregen, was er betrekkelijk weinig tijd over gebleven voor de sectie Delft om haar aandeel in de behandeling van het algemene jaarthema van de raad (opbouw van gelovige gemeen schap) te presenteren. Delft diept daarvan de sector „Kadervor ming en toerusting" uit en in eerdere vergaderingen had de sectie hierbij al doorwrocht werk geleverd, hetgeen had geresulteerd in een serie aanbevelingen voor het proces van kadervorming en toe rusting in de kerkelijke gemeenschap. Tot meer dan toelichting hierop kwam het ter vergadering niet, maar het is de bedoeling, dat een en ander in de november-bijeen- komst van de Diocesane Pastorale Raad aan de orde zal komen, nadat de leder thuis de Delftse aanbevelingen hebben be studeerd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10