Kohl eist van Scheel opdracht om nieuwe regering te vormen Ontvoerde Nederlandse consul goed behandeld Frankrijk wenst gesprek met alle Libanese leiders ZWARTE RHODESISCHE LEIDERS VERWERPEN PLAN KISSINGER "el gevecht over devaluatie groene pond R.k. kerk in Maleisië in moeilijke situatie pidemie eist 50 doden Avondklok in Nabloes Kardinaal Alfrinkprijs van Pax Christi PORTUGESE KERK „DOELTREFFEND" IN STRIJD TEGEN HET COMMUNISME Mgr. Simonis over ziekenhuis en katholiciteit 197INSDAG 5 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT Chinese jremier zou toon van Mao zijn fAIPEN (UPl) Een voormalige Chinese com- nunistisch partijfunctio- laris, die naar Taiwan is litgeweken, heeft gisteren in een artikel in een van le grootste dagbladen in faipeh geschreven dat pre mier Hua kuo-Feng de toon is van wijlen partij voorzitter Mao tse-Toeng. (Vang Hun, die 12 jaar als politiek commissaris in het fhinese leger diende alvo rens hij in 1974 uitweek, zei Jat Hua's ware naam Mao ven-Lung is, de jongste van Wao's drie zonen uit een vroeger huwelijk, die in rijn jeugd zou zijn vermist [Vang Hun zegt voor het ferst te hebben gehoord jat Hua kuo-Feng Mao's loon zou zijn tijdens een bezoek aan Hunan, Mao's [huisgebied, voor de cultu rele revolutie in 1966. Eerst aldus Wang, hechtte |k aan de verhalen geen geloof, maar later raakte ik overtuigd dat zij juist wa in door Hua's gelijkenis iet Mao en zijn snelle pro- lotie in de communisti sche hiërarchie. (Van onze correspondent) BONN - De Duitse CDU-leider Helmut Kohl staat er op, dat hij bondskanselier wordt Van president Walter Scheel heeft geëist dat niet socialistenleider Helmut Schmidt maar hij, Hel mut Kohl, de opdracht krijgt een regering te vormen. Boven dien heeft hij de libereale lei der, tevens vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher schrif telijk uitgenodigd om met hem over een eventuele coalitie te praten. Wat dat laatste betreft liggen Kohls kansen niet al te best De FDP heeft gisteren al verklaard dat „er een wonder moet gebeu ren, voordat wij ons besluit om ook de komende vier jaar met de SPD te regeren zullen her zien". Genscher is weliswaar van zins om cfp Kohls uitnodi ging in te gaan, maar ook ver klaard dat hij wil vasthouden aan de huidige coalitie met de SPD. In politieke kringen in Bonn is men nogal verbaasd over Kohls vasthoudendheid. De president moet volgens de grondwet welis waar het parlement een kandi daat voor het kanselierschap aanbevelen, maar deze kan al leen maar gekozen worden als hij kan steunen op een absolute meerderheid. En Kohl komt daarvoor precies vijf zetels te kort. Nu het er dus naar uitziet, dat de liberalen bij hun besluit blijven om met de socialisten te regeren, kan Schmidt er prak tisch zeker van zijn, dat hij op 14 december, als de nieuwe Bondsdag voor het eerst bijeen komt, herkozen zal worden. Kohl kreeg wel de krachtige Helmut Kohl (rechts) in gesprek met president Walter Scheel steun van zijn CSU-partner Frans-Josef Strauss, Beiden mo tiveren hun houding op hun winst met 3,7 pet en op de terugval van zowel SPD als coa litiegenoot FDP. Volgens Strauss betekent dit dat de christendemocraten daarom de enigen zijn, die met de politieke leiding van de Bondsrepubliek kunnen worden belast. „In een parlementaire democratie mag dit niet omstreden zijn", aldus Strauss. Niettemin ligt het voor de hand dat president Scheel de eis van Kohl van de hand zal wijzen. Hij zal zich daarbij niet laten leiden door de omstandigheid dat hij zelf eens voorzitter van de FDP was, maar wel door de omstandigheid dat aan Kohls eis onmogelijk ingewilligd kan worden door gebrek aan een meerderheid in de Bondsdag. .rrestatie 'owell geëist iNDEN Een afgevaardigde (j de Britse Labour-partij ift gisteren de onmiddellijke •estatie van de rechtse politi- l Enoch Powell geëist. Powell, (evaardigde voor de Noord se Unionisten, heeft in een evoering het idee geopperd i miljoen gekleurde immi- nten in Engeland uit te ko- i. De Labour-afgevaardigde m Litterick noemde de rede- iring van Powell een duidelij- aansporing tot raciale haat. BED gevonden Een overlevende van de stormramp in Mexico, die de stad La Paz volkomen heeft vernield, heeft tussen de puinhopen van zijn huis zijn bed gevonden en brengt dit in veiligheid. De ramp kostte aan ruim 600 mensen het leven. Zwarte kiezers beledigd Amerikaanse minister van landbouw afgetreden WASHINGTON 8 - Ameri kaanse minister van landbouw, Earl Butz, in moeilijkheden na een racistische opmerking over zwarte kiezers, is gisteren afge treden. Hij deed dat na een ontmoeting met president Ford in het Witte Huis. De minister had op zijn terug reis van de republikeinse con ventie in Kansas City in een gesprek met zanger Pat Boone gezegd dat de republikeinse par tij geen gekleurde kiezers kon trekken omdat ze slechts waren geïnteresseerd in sex, ruimzit- tende schoenen en een warm toilet Onmiddellijk na het be kend worden van zijn uitlatin gen eiste een groot aantal repu blikeinse en democratische par lementariërs nadrukkelijk het aftreden of het ontslag van Butz. President Ford gaf de mi nister vrijdag een ernstige beris ping voor zijn denigrerende uit spraak over de negers. Butz zei gisteren dat zijn aftre den „de prijs" was „voor een grove indiscretie in een prive- gesprek". SALISBURY (AP) - De zwarte Rhodesische leiders Nkomo en Moezorewa hebben het plan van Kissinger voor een tussen tijdse regering die bestaat uit blanken en zwarten onder lei ding van een blanke Rhodesiër verworpen. Ook zijn zij tegen een ministeriële raad, samenge steld uit een zwarte meerder heid met een zwarte aan het hoofd maar met blanken in de leidinggevende posities wat be treft de strijdkrachten en de politie. De Zwarte Rhodesische leiders hebben dit gisteren medege deeld voor de Amerikaanse en Britse onderministers voor Afri kaanse aangelegenheden in Rhodesië aankwamen voor be sprekingen met de Rhodesische premier Ian Smith. Deze bespre kingen moeten leiden tot een conferentie tijdens welke een tussentijdse regering in Rhodes ië zal worden geformeerd. De Rhodesische nationalistische leider Nkomo zei in een toelich ting op het verwerpen van het plan Kissinger, dat het niet de taak van de regering Smith is om nu de structuur van de tus sentijdse regering vast te stel len, of om een overgangsperiode van twee jaar vast te leggen. Het is aan ons, het volk, om dat uit te maken, aldus Nkomo. De zwarte Afrikaanse verkeer spolitie in het woongebied So- weto ten zuiden van de Zuida- frikaanse stad Johannesburg is gisteren naar aanleiding van herhaalde dreigementen door jonge zwarten Afrikanen uit dit gebied teruggeroepen. Soweto zal zelf zijn verkeer moeten re gelen. aldus een politie-woord- voerder. Terrorisme op agenda Verenigde Naties NEW YORK (AP) De algeme ne vergadering van de Verenig de Naties heeft gisteren beslo ten om een voorstel van West- Duitsland over een internatio naal verdrag tegen gijzelingsac ties in behandeling te nemen. De assemblee besloot tevens een voorstel van de Sowjet Unie over een internationaal verdrag tegen het gebrik van geweld in internationale betrekkingen op haar agenda te plaatsen. Het Russische agendavoorstel werd aanvaard ondanks felle kritiek van de Chinese volksre publiek dat het beschreef als een aanfluiting van het gezond verstand en flauwekul. tUSSEL (UPU Meer dan 150 ensen in Zaire, onderwie een tlgische missionaris en drie innen, zijn in de laatste paar eken overleden aan een onbe- tnde ziekte. epidemie is uitgebroken in ^imbuku, ten noorden van ™*»nba, in Zaire. Vlak over de inese grens is vorige week isoortgelijke epidemie gecon- Nairobi hebben Keniaanse riteiten bekendgemaakt dat het zuiden van Soedan min- mensen zijn overleden gevolg van een mysterieuze ekte, die gepaard gaat met ho- koorts en een bloedende ius. CALI/BOGOTA - De Neder landse honorair consul in Co lumbia, Eric Leupin, heeft gis teren gezegd dat de guerrilla strijders die hem meer dan 20 maanden gevangen hebben ge houden in het Andesgebergte, meedogenloos waren en geen middel zouden schuwen om hun doel, „het marxisme-Ieninis- me", te bereiken. „Ik geloof dat de bestaansreden van een groep als de Fare (zijn ontvoerders, de revolutionaire strijdkrach ten van Columbia) haat is, haat tegen alles wat bestaat", aldus Leupin. De honorair consul werd 31 ja nuari 1975 in de buurt van Cali, zuidwest-Columbia, ontvoerd en zaterdag in Cali vrijgelaten. Oorspronkelijk eisten de ont voerders 1 miljoen dollar los geld van de Nederlandse ambas sade in Bogota, 30.000 dollar van Leupins familie en de vrij lating van drie politieke gevan genen. Leupin zei gisteren niet te weten of er inderdaad geld was betaald voor zijn vrijheid. De 42-jaar oude, in Canada ge boren zakenman, zei tijdens zijn lange gevangenschap nooit de hoop te hebben opgegeven. „Ik ben een optimist. Ik heb nooit aan zelfmoord gedacht, maar de geestelijke pijn was vreselijk, de onzekerheid van het niet weten wat er met me ging gebeuren". Leupins ontvoerders, die hem dag en nacht bewaakten, had den hem redelijk behandeld en voldoende eten en kleding gege ven. Hij had nooit met de rebel len over politiek gepraat. Wel had hij met ze geschaakt en gezelschapsspelletjes gespeeld. Eric Leupin na zijn vrijlating. TEL AVIV (RTR) - Veilig heidstroepen hebben gisteren een avondklok ingesteld in Na bloes, de grootste plaats op de bezette westelijke oever van de Jordaan, na een dag van onge regeldheden van de kant van jonge Arabieren. In Hebron j was nog een avondklok van i kracht in verband met de ge- I spannen situatie na religieuze j botsingen tijdens het week einde waarbij schade werd aan- gericht aan joodse en islamiti- sche heilige plaatsen, j Israëlische militairen braken gisteren in Nabloes met traan- j gas demonstraties op nadat we- j gen met brandende autobanden waren geblokkeerd en leger voertuigen met stenen waren bekogeld. JXEMBURG De landbouwministers van de iropese Gemeenschap zijn momenteel in een fel vecht gewikkeld over een zaak die de Europese meenschap honderden miljoenen guldens kost. st gaat om het al dan niet devalueren van het itse, zogeheten „Groene pond". Vanaf het mo- ent dat de Europese landbouwraad gistermid- g in Luxemburg bijeen was, werd, in een n heime zitting, onder leiding van de Nederlandse bewindsman Van der Stee, over die kwestie ge sproken. Het Europees gemeenschappelijk landbouwbeleid kent zogeheten monetaire compenserende bedra gen. Dat zijn bijvoorbeeld subsidies op landbouw- produkten die uit de andere lidstaten geïmpor teerd worden in een land dat de waarde van zijn munt voortdurend ziet dalen. Zij worden betaald uit het Europese landbouwfonds en zij kosten de gemeenschap een macht geld. De monetaire com pensaties aan het verenigd koninkrijk kosten bij voorbeeld momenteel 5 miljoen gulden per dag. Het devalueren van het Britse groene pond is voor twee partijen een goede zaak. Het landbouwfonds van de gemeenschap ziet zijn kosten gedrukt en de Britse boer krijgt meer geld voor zijn produk- ten. Bij een devaluatie van het groene pond gaan er namelijk „meer ponden in een Europese reke neenheid", in welke laatste de prijzen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid worden uitge drukt. Een devaluatie van het groene pond heeft echter nog een andere consequentie. De voedselprijzen in Engeland zouden er door stijgen en de Britse regering, die, kost wat het kost, inflatie wil tegen gaan en de consumentenprijzen wil beschermen, is zeer tegen devaluatie het groene pond gekant PARIJS/BEIROET (Reuter-Upi-AP) De Franse regering is be reid tot gesprekken met de leiders van alle belangrijke Libanese partijen, als die naar Parijs willen komen om te praten ovr het Franse aanbod een eind te helpen maken aan de 18 maanden oude burgeroorlog in Libanon. Regeringsfunctionarissen drukten de hoop uit dat de rechts-christe lijke partij in het Libanese conflict het voorbeeld zou volgen van de linkse voorman Kam al Joemblatt die zondag in Parijs heeft gesproken met Frankrijks president Giscard D'Estaing e n diens minister van buitenlandse zaken, Louis de Guiringaud. Maar rechtse leiders hebben inmiddels Joemblatts inspanningen in Pa rijs, een zuiver Libanese vredesconferentie zonder aanwezigheid van de palestijnse partij in de burgeroorlog te regelen, „futiel" genoemd. De Egyptische president Anwar Sadat heeft gezegd dat Frankrijk wellicht verzocht zal worden te helpen bij de poging een vredescon ferentie over Libanon bijeen te brengen, waaraan door zes Arabi sche landen en groeperingen moet worden deelgenomen. Sadat voorspelde „een explosie" op de voor later deze maand geplande topconferentie van alle arabische landen, als de kleine top van zes er niet in slaagt een oplossing te vinden voor de Libanese crisis. De zes zijn de twee elkaar bestrijdende Libanese groeperingen, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), Syrië, Egypte Saoedi-Arabië. Sadat verklaarde zich gekant tegen plannen om e Syrische militai ren in Libanon te vervangen door een vredesmacht van Egyptische en Franse troepen. .ei De r.k. kerk van Maleisië be- 1 vindt zich in een mangelposi- J tie. Een andere godsdienst ell dan de islam wordt nauwe- di( lijks geduld. Veel buitenland- Js se missionarissen zijn het T' land uitgezet. De communisti- sche querilla groeit ,jt Om zich ovr de ernstige situa- af tie te beraden zijn alle pries- r» ters van West-Maleisië (Malak- ka) vier weken lang bijeen ge- 9f weest rond aartsbisschop Tans Sri D. Vendargon. Deze ver klaarde tegenover een KNA- correspondent, dat dit ook in Cambodja, Vietnam en Laos is gebeurd, ook Maleisie kan overkomen. Dan is onderdruk king van de kerk snel een feit, aldus de aartsbisschop. Naarmate de communistische guerilla-activiteijen toenemen, ondanks de versterking van het leger, worden buitenlandse missionarissen meer gewan trouwd. Volgens vele islamiti sche politici zijn hun ideeën al te zeer verwant met het com munisme. Hun engagement voor rand- groeperingen wordt be schouwd als subversieve acti viteit. Politici waarschuwen te gen personen die de islam niet aanhangen. Uit het eiland Sa- bah (Oost Maleisie) werden tussen 1970 en 1975 bijna alle missionarissen verbannen, om dat ze onrust zouden zaaien. Onder hen was de Nederland se missiebisschop mgr. Jac. Buis. Zijn Chinese opvolger moest vijf jaar wachten voor dat de regering hem toestond zijn. bisschopsambt uit te oefe nen. Onder de slagzin „Eén land, één taal, eén? godsdienst" (de islam) wil de regering de een heid van het land bereiken. Andersdenkenden worden be stempeld tot randgroepen en secten. Van de ruim twaalf miljoen Maleisiers is slechts ongeveer één procent kath oliek. circa 135.000 personen, die de regeringspolitiek aan den lijve ondervinden. Zelfs op de vele katholieke scholen wordt onderricht in het r.k. geloof niet geduld, ter wijl islamkunde verplicht is. Banen bij regering, politie of leger zijn voor de christenen praktisch uitgesloten. Wie isla miet wordt, kan wel een hoge re positie bereiken. Het gevolg is dat velen het land verlaten of zich „bekeren". Voor de toekomst van zijn kerk mikt mgr. Tan Sri D. Vendargon vooral op de inzet van de leken, die hun vuur doop hebben ondergaan, toen hun priesters vier weken lang beraadslaagden. In de paro chies hebben de leken toen gezorgd voor godsdienstonder richt, kerkdiensten, uitvaarten en sociale taken. Iedere parochie koos een hoofdverantwoordelijke. Het experiment is geslaagd. Mgr. Tan Sri: „De leken moeten worden toegerust om taken over te nemen en antwoord te geven op eikaars vragen. Door hen moet het geloof worden versterkt, opdat het stand houdt in de komende stor men". Kerk De r.k. vredesbeweging Pax Christi heeft een „Kardinaal Alfrink-Pax Christiprijs" in gesteld. Dat is gedaan om de naam van de kardinaal, die zaterdag afscheid heeft geno men als voorzitter van de Ne derlandse afdeling, blijvend aan de beweging te verbinden en om de bewustwording in vredesvraagstukken te bevor deren. De prijs is niet een bekroning achteraf, maar de uitnodiging aan een groep om een bepaald project uit de werken. Zo zou den scholen gevraagd kunnen worden om een tentoonsteb ling; parochies om een vredes- liturgie of vormingscentra om een vredescursus Voor 1977 is de koninklijke academie voor beeldende kunst in Den Haag uitgeno digd een Pax-Christiaffiche te ontwerpen als opvolger van de bekende roos met prikkel- draadsteel. Er zijn prijzen be schikbaar van tweeduizend, duizend en zeshonderd vijftig gulden. De Portugese minister van justitie, Al meida Santos, heeft in Vaticaanstad ver klaard, dat de katholieke kerk in zijn land „discreet maar doeltreffend" is op getreden in de strijd tegen het commu nisme. Santos, die een bezoek aan Rome bracht voor de heiligverklaring van Beatriz de Silva, zei in een vraaggesprek met een AFP-correspondent dat de Portugese kerk vruchten had geplukt van de revolu tie. „Zij was voor de 25ste april 1974 verdeeld, maar ik geloof dat de meerder heid met de geest van de revolutie mee ging en zij heeft een belangrijke rol gespeeld." In een recenter fase heeft de kerk vol gens de minister „de standpunten helpen verduidelijken jegens het communisme, waarop tal van linkse mensen hun hoop op sociale rechtvaardigheid bouwden. Zij hebben kunnen constateren dat het ort hodoxe communisme liberaal noch demo cratisch is. De revolutie heeft als een vaccin de communistische mythe onscha delijk gemaakt" Paus Paulus heeft een per soonlijke „boodschap van op beuring" gestuurd aan de bis schop van Umtali (Rhodesië) die vorige week tot tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Tijdens een toespraak tot pelgrims op het St. Pie tersplein noemde de paus mgr. Lamont „een onver schrokken strijder voor de rechten van de mens in een land, waar nog steeds rassen discriminatie bestaat". Dit optreden van de Rhodesische gerechterlijke macht kwetst volgens de paus de gehele KORTE METTEN kerk. In reactie op de overdadigde en geldverslingerende begrafe nissen, die in de Verenigde Staten gebruikelijk zijn, gaat de Adat Jesburun-synagoge in Minneapolis voor de eigen ge meenteleden begrafenissen te gen een minimum-tarief ver zorgen. de plannen laten geen ruimte voor grafkelders en voor het balsemen. Verder gaan de leden van het genoot schap zelf de eiken doodskis ten timmeren en katoenen doodshemden naaien. In de SL Pieter heeft paus Paulus zondag de Portugese ordestichteres Beatrice da Sil va heilig verklaard. Bij deze plechtigheid was geen enkele zuster van de orde aanwezig. De drieduizend religieuzen van deze orde - de francisca nessen van de Onbevlekte Ontvangenis - gaven er de voorkeur aan ook deze dag door te brengen in de strikte beslotenheid van de klooster lijke clausuur. Beatrice da Silva stamt uit een Portugese adellijke familie. Zij leefde in de vijftiende eeuw. De orde heeft nu honderdvijftig kloos ters. Op zaterdag 9 oktober zal in Voorburg in de Koningkerk aan de Koningin Julianalaan de interkerkelijke zendingsdag van de Nederlandse Zendings raad voor Zuid-Holland wor den gehouden. Het doel van deze dag is informatie te ge ven over het zendingswerk zoals dat in de derde wereld gebeurt. Prof. dr. J. Verkuyl zal spreken over „Zending, waarom, hoe en waar?" „Macht" is het thema, waar over „Kerk en Vrede" op za terdag 23 oktober een werk dag zal houden in het Markus- centrum, Wijnesteinlaan 2 te Utrecht. Drs. H. de Lange zal spreken over „Heeft de pole mologie greep op macht?" en dr. Eernst Stern over „Een theologische doorlichting van de macht". Het is de bedoe ling met déze werkdag aan sluiting te vinden bij de voor bereiding voor een Program ma ter Bestrijding van het Militairisme, van de zijde van de Wereldraad van Kerken. Met een eucharistieviering heeft bisschop dr. A. J. Simonis van Rotterdam, gisteren de 750 ste verjaardag van de sterfdag van St Franciscus - het nieuwe St. Franciscuszie- kenhuis in Rotterdam kerkelijk geopend. In zijn predikatie beklemtoonde de bisschop, dat de kerk. waarmee het ziekenhuis verbonden is, op het gebied van de medische ethiek een fundamentele boodschap heeft, die neerkomt op absolute eerbiediging van God en zijn schepping en daarom op absolute eerbied voor het leven, wanneer het gaat om de problematiek van abortus, euthanasie en sterilisa tie. Over de wenselijkheid van een katholiek ziekenhuis zei de bisschop: „Waar grote groepen van mensen zich door Chris tus geroepen weten om in zijn geest hun leven op te bouwen, daar mogen zij verwachten, dat er mogelijkheden worden geschapen om ten tijde van ernstige ziekte opgevangen te kunnen worden in een ziekenhuis en in een omgeving, waar men zich ook geestelijk thuis voelt." Dat betekent voor een katholiek c.q. christelijk ziekenhuis - aldus de bisschop - „een gelovig klimaat, waarin men ademen kan, een sfeer van godsdienstige geborgenheid waar in men zich in liefde voelt opgenomen en waarin men zich ook wat betreft de medisch-ethische vragen, die zich kunnen voordoen, veilig weet."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7