FNV wil van Kamer uitspraak over lonen 1977 Van Agt doet beroep op Eerste Kamer Weinreb ontmaskerd Lichte straf zwakzinnige brandstichter Spanje door moord op lid van Kroonraad geschokt Van Amelsvoort (KVP) leidt onderzoek naar wapenaankopen Onderzoek naar omkoping van politiemannen Nooit te oud om te trouwen ;inj £cld6c0omcmt Dinsdag 5 oktober 1976,67e jaargang no. 20547 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.0B - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Vuist Voor de vuist weg op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.35 uur Gebrs. Hammond en om 22.25 uur Televizier met Weinreb-rap- port. Ned. I om 19.55 uur „Tot in het diepst van je ziel" over psycho- chirurgie, om 20.30 uur The Col laborators en om 21.20 en 21.50 uur Filter Furore. Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Later op de dag toenemende bewolking. Zwakke tot matige, aan de kust tot krachtig toenemende wind. Maxima circa 17 graden. Morgen: Zon: 06.49—18.06. Maan: 17.14—04.56. Schev. hoogw.: 1.53—14.16. Laagw.: 9.54—22.08. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Rijcsin- stituut voor Oorlogsdocumen tatie heeft het optreden van de oud-Haagse ingezetene drs. Friedrich Weinreb tijdens de Duitse bezetting na een zorg vuldig onderzoek ontmaskerd als verraad tegen Joodse Ne derlanders. Door zijn medewerking aan de Duitse bezetters als „vertrou wensman" zijn vele joodse, landgenoten, waaronder een aantal in Den Haag en omge ving wonend, naar concentra tiekampen gevoerd en daar overleden. Het onderzoek is vastgesteld in een groot aantal documen ten en verklaringen, die van daag in boekvorm verschenen zijn. DEN HAAG/NOORDWIJ- KERHOUT De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 45-jarige patient van de psychiatrische inrichting St. Bavo in Noordwijkerhout we gens opzettelijke brandstich ting veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf dagen voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en een geld boete van vijftig gulden. De patient werd ervan ver dacht in februari een kleren kast van een medepatiënt in brand te hebben gestoken. De officier van Justitie had tegen hem twee maanden voorwaar delijk geëist. Hij baseerde de eis op een rapport van ge rechtspsychiater dr. Mulder die gevangenisstraf als thera pie voorschreef. De advocaat van de patient, die al 44 jaar in inrichtingen wordt ver pleegd, en de Haagse psychia ter dr. Van der Kr oef hadden ontslag van rechtsvervolging gevraagd. SAN SEBASTIAN (UPI) De Spaanse regering is ern stig geschokt door de aan slag die gisteren in San Se bastian is gepleegd waarbij een lid van de Kroonraad, de 59-jarige Juan Maria Ara- luce Villar, zijn chauffeur en drie lijfwachten om het le ven kwamen. De Baskische bevrijdingsbeweging ETA heeft de verantwoordelijk heid voor de aanslag op geëist. De verontwaardiging bij de Spaanse regering is groot omdat de Baskische organisatie op een bijeen komst in Jean de Luz had aangekondigd dat zij de ge wapende aanvalsstrijd zou opgeven en dat zij afzag van aanslagen tegen personen of militairen. De rechtse Araluce was één van de zeventien leden van de Kroonraad, het hoogste adviesorgaan in Spanje, dat de koning raad geeft in za ken zoals de keuze van het hoofd van zijn regering. Ara luce was ook voorzitter van de Raad van de Baskische provincie Guipozca, waarvan San Sebastian de hoofdstad De aanslag van gisteren kwam in een periode van groeiende politieke druk en straatonrust in het na Fran co-tijdperk. Verwacht wordt dat de aanslag politieke kon- sekwenties zal hebben. Poli tieke kringen sluiten de mo gelijkheid niet uit dat het democratiseringsproces ver traagd wordt of tot stilstand zal komen. (Van onze parlementaire redactie) Amsterdam De Federatie van de Neder landse Vakbeweging wil deze week nog spre ken met de voorzitters van de Tweede-Kamer fracties, Kamerfracties, die de regering steu nen. Via deze gesprekken en ook met behulp van brieven aan alle Kamerleden wil de FNV bereiken, dat de politici volgende week tij dens de algemene politieke beschouwingen het kabinet dwingen op twee punten duide lijkheid te verschaffen, eventueel via moties. De FNV wil weten, of in de komende maanden geheel vrij zal kunnen worden onderhandeld en ook, onder welke omstandigheden dit na jaar nog een aanvullende prijscompensatie zal worden toegestaan. Tot dusver heeft het kabi net hierover steeds een rechtstreeks antwoord ontweken, ook vorige week nog tijdens een onderhoud op het Catshuis. „We zitten nu op het punt, waarop er naar onze mening een nieuwe duurtetoeslag moet komen. Elk uitstel of het afwijzen ervan legt een druk op de looneisen voor het komende jaar," aldus FN V—voorzitter Wim Kok. Op zaterdag 23 oktober belegt de FNV regio nale kadervergaderingen, die, wanneer de re gering geen duidelijkheid verschaft, tevens demonstraties zullen worden tegen het tekort schieten van de regering. Op deze bijeenkom sten komt tevens de ontwerpnota Arbeidsvoor waardenbeleid van de FNV aan de orde. De nota moet op 15 november haar definitieve vorm krijgen. De werkgeversbonden hebben intussen laten weten, dat de regering de belastingen en socia le premies in 1977 met 1,5 miljard moet verla gen, om daarmee de koopkracht met gemid deld 1,5 procent te kunnen verhogen. Bezuinigt de regering niet, dan komt deze 1,5 procent onherroepelijk in "de knel, aldus de werkge- Fittleton De drijvende bok „Magnus 1" is gisteren met de Britse mij nenveger Fittleton in de ta kels in Den Helder aangeko men. Aan boord bevinden zich een aantal stoffelijke overschotten, waarvan men het aantal nog niet bekend heeft gemaakt. Na het zinken van de mijnenveger op 20 september werden er twee lij ken gewonden er] tien opva renden werden als vermist opgegeven. In de haven wer den noodreparaties verricht, waarna het schip naar Enge land zal worden versleept. INZAKE ABORTUSWETGEVING MIDDELBEERS (ANP) Minister Van Agt „hoopt vurig" dat de Eerste Kamer bij de behandeling van de abortuswet geving „verstandiger" zal zijn dan de Tweede Kamer. De bewindsman sprak die hoop gisteren uit tijdens een CDA bijeenkomst in het Brabantse Middel- beers. Hij noemde het in dit verband „een gelukkige omstandigheid" dat er in de Eerste Kamer in vergelijking met de Tweede Kamer meer Christen-demo craten zitten dan socialisten en libera len. „Elk land krijgt de wetgeving die het verdient", zo zei Van Agt. „Dat geldt ook voor de abortus wetgeving. Daarom is een ethisch reveille in onze samenleving broodnodig. Ik zie dat als onze eerste opdracht voor het komend decennium". De minister sprak zijn voorkeur uit voor een hernieuwde samenwerking tussen de christen-de mocraten en de socialisten voor de komende kabi netsperiode. Op basis van vergelijking van de programma's concludeerde hij dat het CDA-pro- gramma aanzienlijk meer overeenkomst vertoont met dat van de PvdA dan met dat van de WD. „We gaan de verkiezingen winnen, dus de verhou ding tien socialisten tegen zes christen-democraten in het kabinet, komt in de twintigste eeuw niet meer voor", zo zei Van Agt. De door PPR-voorman Bas de Gaay Fortman geuite kritiek dat het CDA geen eigen identiteit zou hebben is volgens de KVP minister onbegrijpelijk. „Binnen het CDA wordt in verschillende nuances gedacht", zo benadrukte hij. „Maar als dit de conclusie zou rechtvaardigen dat het CDA geen eigen gezicht heeft, dan geldt dat evenzeer voor WD en PvdA, om de twee grootste na ons te noemen". FEEST Politie schiet bij achtervolging gestolen auto is in zijn bejaardentehuis ge trouwd met een 79-jarige medebe woonster. Hij heeft er nu 7 kinderen. 35 kleinkinderen en 8 achterkleinkin deren bij. De bruidegom is hardho rend. LEIDEN 8 De Leidsc politie heeft vannacht bij de achter volging van een 19-jarige Leidse dienstplichtige militair vijf schoten gelost. De militair negeerde op de I Leidse Lammenschansweg een stopteken en reed hard weg in een naar later bleek gestolen auto, richting Zoeterwoude. De politie achtervolgde de militair tot in Den Haag. Op de Soestdijksekade en de Leyweg vuurde men in totaal vijf schoten op de auto af. De bestuurdersplaats, voor- en ach terruit, een achterlicht en een j spatbord werden daarbij getrof fen. De militair stopte na de I schoten en werd in samenwerk ing met de Haagse politie aan de Koninklijke Marechaussee I overgedragen. De militair bleek I niet over een rijbewijs te be schikken. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Dick Advocaat heeft voor zichzelf uitgemaakt dat er maar twee mogelijkhe den zijn om zijn conflict met Roda JC tot een einde te bren gen. Of hij speelt over anderhalve week weer mee met het eerste of de ontbinding van het con tract waartoe hij heeft verzocht is een feit. De 29-jarige Hage naar verwacht overigens wel dat er op korte termijn een be slissing zal vallen. Voorlopig heeft Roda JC in ieder geval nog geen uitsluitsel gegeven. Men wil in de allereerste plaats van Advocaat vernemen wat zijn grieven zijn. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Tot voorzitter van de bijzonde re Tweede Kamercommissie die een onder zoek instelt naar de grote wapenaankopen is drs. M. Van Amelsvoort gekozen, de financieel - economisch deskundige van de KVP-Tweede Kamerfractie. Zelf had Van Amelsvoort dit onderzoek liever in handen gelegd van de Kamercom missie voor de rijksuitgaven. Dat toch een speciale commissie werd ingesteld gebeurde vooral op aandrang van de initiatiefnemers van het onderzoek, de Kamerleden De Vries (PvdA), Waltmans (PPR) en Van Mierlo (D'66). Taak van de commissie is om als vervolg op het rapport van de commissie Donner een diepgaand onderzoek in te stel len naar de wijze waarop in ons land de grote wapenaankopen tot stand komen. De bedoeling is dat de „wapen-commissie" in maart een voorlopig rapport uitbrengt. Met het totale onderzoek zal zeker een jaar gemoeid zijn. PPR wil meer dierenbescherming (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PPR wil dat strengere regels worden vastgesteld tegen dierenmis handeling. Daartoe werkt de Tweede Ka merfractie van deze partij aan enkele wets wijzigingen die binnen niet al te lange tijd zullen worden ingediend. De PPR wil o.a. het doden van dieren in de wet strafbaar stellen. Nu schrijft de wet alleen voor dat geen pijn en letsel aan dieren mag worden toegebracht Verder wil de fractie dat in de wetgeving duidelijk wordt vastgelegd welke misdragingen tegen dieren onaanvaardbaar zijn, zoals: het afbranden van vogelsnavels, het doorsnijden van stem banden en het ontnagelen. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam De afdeling ambtsmisdrijven van de Amsterdapise recherche gaat een onderzoek instellen naar omkoping van en kele politieagenten, verbonden aan het bu reau Warmoesstraat, door Chinese heroïne handelaren. Hoofdcommissaris Th. Sanders heeft hiertoe opdracht gegeven. Om iedere schijn van partijdigheid te ver mijden, is de medewerking gevraagd van de rijksrecherche. Volgens de heer E. Jager man, woordvoerder van de hoofdstedelijke politie, gaat het om een routineonderzoek. Hij houdt er zelfs rekening mee dat de Chinese heroïnehandelaren het omkoop-ver- haal zelf in de circulatie hebben gebracht als onderdeel van hun strategie tegen de politie. Hamburger op sap Met deze reusachtige drijvende hamburger pro beert een Amerikaans voedingsbedrijf in de haven van Hongkong de aandacht er op te vestigen dat het in deze stad een vestiging geopend heeft. i I ZWOLLE (ANP) De negentig-jarige heer H. Lammersboer is vanmorgen in j Zwolle in het huwelijk getreden met de i 79-jarige mevrouw L. M. C. Lohuis- j Gras. Het bejaarde paar woont in een Zwols bejaardencentrum. Zij hebben elkaar daar een half jaar geleden leren ken nen. De heer Lammersboer, die erg hardho rend is, krijgt er een grote familie bij: zijn bruid heeft zeven kinderen, 35 kleinkinderen en acht achterkleinkinde ren. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje. nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam:... woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1