Tweedaags congres in Noordwijkerhout over recreatie en landschap Bolbloemen veel te onrijp geveild OP 7 EN 8 OKTOBER: TOMATENPRIJS RONDUIT SLECHT AANZIENLIJK BETERE BLOEMENPRIJZEN EERSTE BLOEIENDE TULPEN ZIJN ER AL WEER Voor de A-tomateri kwam de gemiddelde prijs de afgelopen week op 57 cent per kg. Deze prijs is zonder meer slecht te noemen, zeker in vergelijking met die van vorig jaar toen de prijs op 1,43 per kg. lag. Voor deze slechte prijzen kan men natuurlijk naar oorzaken gaan zoeken, deze zijn ook wel te vinden. De prijsvergelijking met vorig jaar is niet helemaal reëel, want het tomatenaan- bod ligt nu ruim 2 ton per week hoger, dit geeft natuurlijk ook z'n terugslag op de prijzen. Daarnaast neemt de concurrentie op de Westduitse markt geleidelijk toe. In de periode van 21 tot en met 30 september zag de Westduitse invoer er als volgt uit: België 118 ton, Bulgarije 38 ton, Frankrijk 13 ton, Griekenland 6 ton, Italië 28 ton, Roemenië ton en Spanje 41 ton. Alles bij elkaar geteld dus zo'n 244 ton. Naar verwacht zal de binnenlandse aanvoer behoorlijk op peil blijven. Alleen een afname van het aanbod kan een gunstiger klimaat scheppen voor een meer aantrekkelijk prijsverloop. Komkommers De komkommerprijzen weten zich ondanks het ruime aanbod van de herfstteelt bijzon der goed te handhaven. De concurrentie op de Westduitse markt is nog steeds van gerin- omvang. Al moet opgemerkt worden dat de eerste komkommers uit Roemenië gesig naleerd zijn. Voor de sorteringen van 41 t/m 76 varieerde de prijs per stuk van 56 tot 67 cent. De aanvoer zal voorlopig goed op peil blijven, de concurrentie wordt waar schijnlijk iets groter. De prijsontwikkeling kan daardoor misschien toch wat meer moeilijkheden gaan ondervinden. Een groot prijsverval wordt echter niet direkt ver- Paprika's van paprika's blijft behoorlijk op peil. De groene sorteringen vertoonden een lichte stijging, nl. met 30 ton per week naar 236 ton. Bij de rode sorteringen valt een lichte terugval te constateren, nl. met 13 ton naar 270 ton. De prijzen voor de groene sorteringen zijn opgelopen naar gemiddeld 1,90 per kg. De rode paprika's noteerden wat lagere prijzen, de prijs daalde naar 1,65 per kg. Naar verwacht .zal de concurrentie van de Zuideu- ropese landen spoedig gaan afnemen. De belangrijkste Zuideuropese concurrenten zijn, Italië met een afzet naar West-Duits- land van 888 ton en Griekenland met 329 ton. Er mag daarom wel op een vaster prijsverloop gerekend worden. Overige gewassen Aanvoer van druiven aan de veiling: afgedekt met plastic tegen vogelvraat. dan ook in de prijs tot uitdrukking geko men, deze daalde naar 59 cent per kg. Naar verwacht zullen de prijzen door een verder toenemende concurrentie van het buitenland op een nog wat lager niveau komen te liggen. De aanvoer van bloemkool is nog steeds zeer groot. De sterke buitenlandse, vraag heeft de afgelopen tijd een sterke prijsdaling weten te voorkomen. De bloem- koolaanvoeren worden nu in het buitenland geleidelijk groter, waardoor de export meer moeilijkheden gaat ondervinden. Naar ver- vacht blijft de aanvoer van bloemkool in Nederland gelijk. De prijzen vertoonden de afgelopen week reeds een daling, nl. 52 cent voor de „zessen" en 42 cent voor de „ach ten". Voor de komende week worden geen hogere prijzen verwacht. Voor boerenkool wordt gemiddeld 17 cent per kg. betaald. Voor spitskool varieert de prijs van 24 tot 44 cent per kg. Rode kool noteerde als hoogste prijs 56 cent per kg. Over de sla-prijzen valt nog steeds weinig bemoedigends te melden (prijzen van 9 tot 12 cent per stuk). De belangrijkste oorzaken zijn, het ruime binnenlandse aanbod en een behoorlijke aanvoer van sla in West-Duits- land zelf. Waarschijnlijk gaat de binnenland se aanvoer iets afnemen, waardoor de prij zen in geringe mate kunnen stijgen. Dit zal zich echter tot een centenkwestie beperken. De toename van de aanvoer van prei in het buitenland is er de oorzaak van dat de exportvraag voor dit gewas afnam. Dit is Mede dankzij de tentoonstelling Westland- 19nu kan worden gesteld, dat volgens de welbekende slogan, niet alleen bloemen van mensen houden, maar dat dit ook in omge keerde zin mag worden uitgelegd. Dat was zichtbaar op de tentoonstelling, maar afgelo pen week ook in de prijzen, die aan de CCWS voor bloemen werden besteed. In grote lijnen waren, deze beter dan in de voorgaande week, en zelfs aanzienlijk beter dan die in dezelfde week van het vori jaar, zoals nader zal blijken. Het totale omzetcij fer lag een klein miljoen gulden hoger dan vorige week zij het met wat ruimer aanvoer. Bij aanvoer van ruim 11 miljoen bos of stuks, werd een omzet bereikt van f. 6.980.713,76 tegen even 6 miljoen gulden vorige week met 9.635.873 bos of stuks. Maar in dezelfde week van het vorig jaar bedroeg het omzet bedrag f. 5.795.902,86 bij een groter aanvoer. Het waren de snijbloemen, die weliswaar iets minder in aanvoer waren namelijk 10.668.000 bos of stuks (voorgaande week 9.260.060) met opbrengst van f. 6.573.069,17 (v.w. f. 5.557.432,44) Hiermee werd dus ruim een miljoen gulden meer bereikt met minder aanvoer. De buitenlandse bloemen 75.176 bos of stuks, waren iets geringer dan voorgaande week bij een opbrengst van f. 27.664,40. De 263.709 potplanten bleven vrijwel op hetzelf de prijspeil met totaal f. 379.615,14, ongeveer hetzelfde als in die tijd vorig jaar. Met de perkplanten is het vrijwel afgelopen. Nu wat gemiddelde prijzen, met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Anjers 31 (26) troschrysanten 2,10 (1,33) fre sia 3,41 (2,09) irissen 3,22 (88) snijgroen 82 (84) trosanjers 3,18 (2,51) leliekelk 99 (66) en lelietak 43 (58). Het meest opvallend zijn wel de prijzen welke voor de irissen werden betaald, hetgeen trouwens ook vorige week al geconstateerd kon worden. De bijna een miljoen anjers méér dan voor gaande week, namelijk 2.428.490 stuks, ga ven soms enige inzinking in de prijs ook al konden zij vlot worden verkocht. Met vrij wel gelijk aanbod van ruim 765.000 troschry santen, liep de gemiddelde prijs toch iets op. Het aanbod van de fresia gaat geleidelijk achteruit maar de prijs handhaafde zich. De diverse chrysanten gaan samen met de an jers, welk een apart hoofdstuk vormen in de bloemenhandel. De prijs van de jaarrondcultuur is niet te best, tussen de 2 en 3 gulden. Maar er zit kans in, dat geleidelijk aan daar verbetering in gaat komen. Het aanbod van de trossoor- ten verminderde en mogelijk had dat in vloed op de wat hogere prijs. De anjers waren ook bijzonder in trek bij de kooplie den maar geleidelijk liepen de prijzen terug. Hoewel het aanbod van de leliekelken toe nam, bleven de prijzen goed met topppers tot 1,70. Rozen deden het beter met 30—83 cent voor de grote soorten. In de potplanten bestond een levendige handel, vooral voor wat be treft de bloeiende soorten. Er is een wel sterk gevarieerd aanbod in de herfstbloe men, in Aalsmeer hebben zelfs de tulpen zich reeds geprësenteerd met rond dé zes gulden per bos. Daar zijn we in het Westland nog wel even vandaan. Maar bloemen hou den nog steeds van mensen en zolang ziet het er nog niet slecht uit in de handel. MAANDAG 4 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 6 Noordwijkerhout „Sinds jaar en dag is het zogenaamde buitengebied een trekpleister voor de mens die het stadsle ven even wil ontvluchten om weer op adem te komen in de rust en ruimte van het platte land. Maar de wereld buiten de oorspronkelijke stadgebie- den is vooral de laatste decen nia steeds meer aangetast door tal van ontwikkelingen. De belangrijkste zijn de uit breiding van woonkernen, de rationalisering en industriali sering in de agrarische sector, het bezit van tweede wonin gen. De aanleg van wegen en zeker niet in de laatste plaats het hier en daar massale en intensieve recreatieve gebruik van het landelijk gebied. Mo menteel bestaat er een groot verlangen naar de tijd van vroeger waarin het landschap nog nauwelijks was beïnvloed door dergelijke ontwikkelin gen. Terug naar vroeger kun nen we niet en willen we ook niet Maar ik wil wel pleiten voor een betere afstemming op elkaar van de verschillen de functies die het buitenge bied heeft. Bepaal ik me hier bij tot de recreatie, dan geloof ik dat men zich moet realise ren geen gebruiker-op-zichzelf van het buitengebied te zijn, maar medegebruiker met alle gevolgen van dien". In deze woorden van crm- staatssecretaris W. Meijer ligt de kern besloten van het con gres „recreatie in het buitenge bied", dat de stichting recrea tie op 7 en 8 oktober in Noord wijkerhout organiseert. Een samenkomst waarop het zal knetteren van de tegenstellin gen. Men zal de ene deskundi ge horen betogen dat de belan gen van recreatie en landbouw over het algemeen niet met elkaar in conflict komen om dat de recreant zelden toeft op de grond waarop de agrariër boert. Een andere deskundige zal te genwerpen dat meervoudig grondgebruik in een dichtbe volkt land als Nederland een onderontwikkeld terrein is, hetgeen uit een oogpunt van efficiënt grondgebruik onaan vaardbaar moet worden geacht. Een derde zal zeggen dat de latste jaren hoe langer hoe meer het besef is doorge drongen, dat de natuurlijke en landschappelijke kwaliteiten en mogelijkheden van het bui tengebied juist terwille van de openluchtrecreatie in stand ge houden en ontwikkeld dienen te worden. Een vierde zal ant woorden dat de grote recrea tieprojecten in hun eenzijdige gerichtheid op het aanbieden van recreatievoorzieningen een surrogaat zijn voor de re creatieve waarden die het bui tengebied als geheel zou moe ten hebben, en eencapitulatie betekenen voor het verder gaande verval van het land schap. Men zal horen beweren Landelijke foto gemaakt in de Rietveldse polder dat nationale parken dan goed beschermd kunnen worden wanneer ze ook terreingedeel ten omvatten die ingericht of aantrekkelijk gemaakt zijn voor massa-recreatie. Maar ook zal de klacht weerklinken dat het aanbrengen van steeds meer voorzieningen ten bate van de massa-recreatie in of dicht bij de nog rustige na tuurgebieden het bestaans recht van de stilte-recreatie aantast. Kom er maar uit Directeur van de stichting re creatie J. Swart: „Een milieu overdreven, al te voorzichtig enuitsluitend op behoud ge richte natuur-, dieren- en vo gelbeschermer kan de natuur en het landschap en zelfs het woonmilieu derm ate verkave len en ontoegankelijk maken dat de zin van de bescherming uit een oogpunt van gebruiks- en belevingswaarde voor de samenleving volkomen verlo ren gaat. Natuur- en milieube schermers verzetten zich vaak terecht met hand en tand tegen iedere aantasting van natuur en landschap. Dat daarbij echter de recreatie no gal eens wordt afgeschilderd alsmassa-recreatie en als na- tuurvernieler in een adem ge noemd met chemische bestrij dingsmiddelen, bio-industrie, wegenaanleg, industrievesti gingen en dergelijke, stelt niet alleen teleur, maar roept op tot verzet". „Recreatie, natuur. Landschap en landbouw zijn vier compo nenten die het groene aanzien van ons land bepalen. Begrip voor en erkenning van eikaars belangen vormen de twee hoofdpijlers voor een harmo nieus samengaan. Alle aantas tingen en bedreigingen vinden steeds plaats in dezelfde open landelijke buitengebieden waar boeren, natuur- en mi lieubeschermers en recreanten elkaar voortdurend ontmoeten en voor de voeten lopen. Men meent er zijn eigen belang of een onderwerp van zorg en aandacht een dienst te bewij zen door een ander vaak gemeenschappelijk belan te kleineren ofverdacht te ma ken. Het klinkt immers zo prettig de boer wijs te maken dat hij bijvoorbeeld spre kend over landschapsparken de functie krijgt van par kwachter die met een uniform pet op zijn hoofd ten koste van zijn inkomenof met zijn pet in de hand ten behoeve van zijn bestaan als bezienswaardig heid zal moéten functioneren voor de zich verpozende re creant. Het gaat uiteindelijk om een zaak van de hele sa menleving, namelijk om een zo goed mogelijk gebruik van on ze nog maar beperkte groene ruimte, niet alleen voor van daag, maar ook voor de verre toekomst. Daarom is het nodig dat we allemaal boer na tuurbeschermer en recreant met de grootst mogelijke goe de wil voor elkaar, met begrip voor de realiteit, de bereidheid tonen optimaal te willen sa menwerken". Een aantal opmerkingen ten slotte van een bij uitstek des kundige als profeesor Maas, hoogleraar in de landschaps- kunde. „Allerwegen wordt ge probeerd", zegt hij, „meer in zicht te krijgen in de relatie tussen de openluchtrecreatie en behoud en bescherming van waardevolle landschappen en natuurgebieden. Men is al tot het inzicht gekomen dat nuancering in zowel recreatie ve activiteiten alssoorten mi lieus wenselijk is. Gekoppeld aan het principe van afgeba kende zones is het misschien mogelijk een zodanig beheer singssysteem te vinden dat men optimaal aan de verschil lende verlangens en wensen tegemoet kan komeri". Vol gens professor Maas mogen wé niet verwachten dat het congres van de stichting re-' creatie op alle vragen en pro blemen een antwoord of oplos sing zal vinden. Er is in Neder land tot nu toe weinig onder zoek over deze materie ver richt. Studies waarbij met na me de invloed van recreatie en landschap op elkaar worden gemeten munten uit door schaarste. Hetzelfde geldt voor onderzoeken naar de visuele kwaliteiten van landschappen en de belevingswaarde ervan voor recreanten. Vandaar de verwachting dat het congres stimulerend zal werken en tot grotere activiteit op'dit gebied zal leiden. De tulpen zijn er weer, maar of ze allemaal zo mooi ontluiken is nog maar de vraag. LISSE De eerste bloeiende tulpen zijn er al weer! Ze worden natuurlijk nog maar mondjesmaat aangeboden en dat is maar goed ook. De handel zou nu men nog wordt overstroomd met tal van andere bloemen geen kans zien om grote partijen te plaatsen als de broeier tenminste prijs stelt op een beste prijs. Die móét hij nu hebben, want men moet weten dat deze tulpen zijn getrokken uit bollen van oogst 1975. Deze bollen zijn veertien maanden aan één stuk in een koelcel bewaard en dat kost uiteraard niet weinig. Zodra deze tulpen ipinder opbrengen dan 3 per bos, schiet er geen cent winst van over. Ze brengen nu meer op, maar het moet in deze tijd van het jaar een curiosum blijven. Een combinatie van enkele kwekers en exporteurs heeft na lang zoeken en tasten eind elijk de juiste formule gevon den met betrekking tot het aantal graden dat de bolien moeten hebben. In theorie is het nu mogelijk het gehele jaar door tulpen in bloei te hebben, maar het heeft na tuurlijk geen enkele zin om ook in juli en augustus bloeiende tulpen ten tonele te voeren. Eind september is trouwens al rijkelijk vroeg. Over ruim een maand zal men echter weer de eerste bloeien de hyacinten van oogst 1976 kunnen verwachten en dan zullen ook narcissen spoedig gaan volgen. Interessant Het zal interessant zijn te zien of het stadium waarin de bol bloemen ter veiling aange voerd worden, straks wat meer acceptabel zal zijn dan voorheen. Het is een feit dat de bolbloe- mentelers van het ene uiterste in het andere zijn getuimeld. Toen namelijk bleek dat de bekende rode Darwinhybride Apeldoorn vrij onrijp kon worden getrokken, is de broeier alle tulpen veel rau wer gaan trekken en toen bleek dat de handel daar het meeste voor betaalde, ging men van kwaad tot erger. Een bos Apeldoorn die uit volko men groene knoppen bestaat met hier en daar een rood puntje, was de laatste jaren meer regel dan uitzondering. Het heet dat ook die groene knoppen nog goed uitkomen, maar in werkelijkheid blijkt dat een sprookje om niet te zeggen: een leugen. De handel kan met dergelijke bloemen natuurlijk een paar dagen lan ger uit de voeten dan met in het juiste marktstadium ge trokken tulpen. Het knaagt echter kennelijk niet aan 's heren immer frappante ge moedsrust dat deze tulpen in de huiskamer maar een uiterst pover resultaat zullen geven. Het is een knop en het blijft een knop die een flets rose- rood randje krijgt en dan de geest geeft. Niet alleen de tulpen worden veel te onrijp aangevoerd, ook de broeiers van narcissen kun nen er wat van. Uit proeven is gebleken dat men narcissen inderdaad wel in knop kan snijden, maar dan moet de knop eerst hangen. Wat zagen we de afgelopen winters op de bloemenveilingen? Tal van partijen narcissen die in het zgn. potloodstadium waren gesneden. Grasgroene en kaarsrechtopstaande knoppen, die in negen van de tien geval len geen goede resultaten ge ven. Hoewel dat vast staat, drukken de handelaren juist met de grootste geestdrift op de knoppen als zulke partijen voor de veilingklok komen. Spuigaten Lelies worden vaak ook veel te onrijp geoogst en met iris sen kan het helemaal de spui gaten uitlopen. Om de haver- klap kan men bijvoorbeeld partijen Prof. Blaauw zien, waarin men moet zoeken naar een blauw puntje. Niettemin worden juist die partijen vaak het hoogste betaald. Toch kan men er een lief ding onder verwedden dat deze irissen in negen van de tien gevallen een miezerig bloemetje zullen ge ven, waarvan de houdbaar heid nul komma nul is. En dan laten we het punt dat prof. Blaauw toch al geen houd baarheid heeft om er jubelen de gedichten over te schrijven, nog maar buiten beschouwing. Freesia's worden ook niet zel den veel te onrijp aangevoerd met het gevolg dat vele knop pen niet tot volle ontwikkeling komen. Bij gladiolen is het van 't zelfde laken een pak. Op deze manier is men de laatste jaren nijver doende om een anti-reclame voor de bol bloemen te maken die er niet om liegt. Men kan propaganda voor bloemen maken, men kan de hooggeachte cliëntèle via de beeldbuis vertellen dat bloemen zo veel van mensen houden en dat men ze daarom in huis moet halen, dat is alle maal best. Maar dan mag de gene die bloemen in huis haalt, er ook redelijke ver wachtingen van hebben. Wat de bolbloemen betreft, is men vaak teleurgesteld geweest. Onnodig Volkomen onnodig! Er is nl. geen enkel steekhoudend ar gument aan te voeren dat men de bolbloemen zó onrijp moet aanvoeren. Als men van de zijde van de handel beweert dat het een noodzaak is omdat rijpere bolbloemen het ver voer niet goed kunnen verdra gen, dan dat een aperte onwaarheid. Want dan mag men de handel wijzen op het feit dat men tien jaar geleden geen rauwe bos tulpen aan de veiling behoefde te brengen want men kreeg er niets voor. Dat steeds-maar-onrij per-oog sten is een rage van de laatste jaren die veel te weinig is be teugeld, terwijl er op dit punt ook veel te weinig voorlichting en nog minder begeleiding is geweest. Voorlichtingsdiensten, vakor ganisaties en vooral de direc ties van de bloemenveilingen vinden hier een groot arbeid sterrein. Men kan het een kwe ker moeilijk kwalijk nemen als hij zijn bloemen steeds rauwer gaat snijden als hij ziet dat de handel daar de hoogste prijzen voor betaalt. Maar de uiteindelijke consument slikt de ene teleurstelling na de an der, totdat men het niet meer slikt en overstapt op andere bloemen. Als de bolbloemenwereld niet snel overstag gaat, zal de po pulariteit van de bolbloem snel afnemen. Het kost jaren om een goed produkt een ze kere image te geven, maar als het vertrouwen in een pro dukt keer op keer een deuk krijgt, dan is de goede naam snel verdwenen en duurt het, om het maar huiselijk te zeg gen, van eeuwigheid tot amen voor men de image weer heeft opgevijzeld. Waarom zou men het zo ver laten komen? Er is nu nog gelegenheid om van koers te veranderen en dat kost geen cent. Als bijvoorbeeld de vei lingen weigeren om partijen tè onrijpe bolbloemen te veilen, dan zou al een groot deel van het kwaad in de kiem ges moord kunnen worden. Het zal wel moeten uitdraaien op dwingende voorschriften, want de illusie dat men zal kunnen volstaan met vriende lijke verzoeken, kan men beter meteen vergeten. Als men meent dat men op basis van vrijwilligheid het euvel af doende zal kunnen bestrijden, dan blijft men met de puin hoop zitten. Dat hebben de feiten in de achter ons liggen de twee, drie jaren overduide lijk bewezen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6