HUNT WINT IN CANADA Maarten Henneman blijft buitenlanders de baas Duitse trainster: „Nederland doet niet veel voor ons onder" MODERNE RITMISCHE GYMNASTIEK Paarl D ontgaat 34 mille door fout vlak voor finish SPORTTRIBUNE Pikeur breekt beide polsen ZIJDELINGS LEIDSE COURANT PAGINA 11 MOSPORT Oe Brit James Hunt heeft gisteravond met McLaren de grote prijs van Canada gewonnen, die op het circuit van Mosport werd verreden. De Fransman Pa trick Depailler in een Tyrell eindig de als tweede en Mario Andretti (Vst) met Lotus werd derde. James Hunt heeft in zijn McLaren vrijwel voortdurend het veld aangevoerd in de strijd om de grote prijs van Canada. Alleen in het begin van de race werd Hunt, de snelste uit de trainingen, even van kop verdrongen door Ronnie Peterson Niki Lauda, die nog steeds het klassement om het Wereldkampioenschap aanvoert, al slonk zijn voorsprong op Hunt van zeventien tot acht punten, kwam na de eerste ronde van 2500 meter als zevende door De Oos tenrijker werkte zich op naar de vijfde plaats, maar kreeg toen moeilijkheden met de op hanging van het rechter-achterwiel, waar- BENZINEDAMP De grote prijs van Canada is na de ope ningsfase, waarin Peterson een rol speel de, een voortdurend gevecht geweest tus sen Hunt en Depailler in zijn Tyrrell-ford. Depailler kwam steeds dichter bij de En gelsman en benaderde hem ten slotte tet op minder dan een seconde. Het verschil werd toch weer groter doordat er in de Ford van Depailler een lek in de benzineleiding ontstond, waardoor geleidelijk benzine damp in de cabine binnendrong. Na de wedstrijd, Depailler moest tenslotte zes seconden prijsgeven, raakte de Frans man de macht over het stuur kwijt, vermoe delijk doordat hij door de benzinedamp een lichte vergiftiging had opgelopen. Hij kwam met zijn wagen tot stilstand tegen de van grail, maar kon door zijn mecaniciens on middellijk uit de wagen getrokken worden. De medische dienst wilde hem voor onder zoek naar een ziekenhuis overbrengen, maar in de frisse lucht knapte Depailler zo snel op dat hij niets wilde weten van een reis naar een ziekenhuis. De uitslag van de grote prijs van Canada is 1 James Hunt (Eng) McLaren. 2 Patrick Depailler (Fra) Tyrrell, 3. Mario Andretti (Vst) Lotus. 4. Jody Scheckter (Zaf) Tyrrell. 5 Jochen Mass (WdIJ McLaren. 6 Regazzoni (Zwi) Ferrari. 7. Pace (Bra) Brabham. 8. Lauda (Oost) Ferrari, 9. op een ronde Ronnie Peterson (Zwe) March, 10. John Watson Penske nog twee wedstrijden op het programma, de grote prijzen van de verenigde Staten en Japen, is de stand in de strijd om het Wereldkampioen schap 1 Niki Lauda (Oos) 64 pnt., 2. James Hunt (Eng) 56, 3 Jody Scheckter (Zaf) 43 pnt., 4. Patrick Depailler (Fra) 33, 5 Clay Regazzoni (Zwi) 29 pnt 6. Jacques Laffitte (Fra) 20 pnt.. 7. John Watson (Eng) Met n Niki Lauda kwam door pech niet verder dan een achtste plaats. ZANDVOORT Maarten Henneman werd bejubeld. De Nederlander won de derde en laatste wedstrijd voor het officieuze kampioenschap formule Ford. De matig bezette tribunes kwamen ervoor overeind. De kenners was het niet ontgaan dat de ontdekking van het jaar in de slotraces op Zandvoort triomfeerde bij de gratie van zijn vermaardste tegenstander. Ze wilden het wel even vergeten, al wisten ze het al te goed. Derrick Warwick begreep dat hij kampioen kon worden door als derde te eindigen, maar hij moest dan wel voorkomen, dat de rossige Ier David Kennedy zegevier de. De Brit deed zijn werk perfect. Vier ronden voor het einde liet hij Hennemans Crosie passeren. Be kwaam sloot hij daarna het gat. De Nederlander mocht weglopen, doch Kennedy gaf hij geen mogelijkheid hem voorbij te gaan. Het gat bedroeg al snel honder den meters. In de laatste ronde won, Kennedy overi gens het slipstreamduel met amper dertig centimeter verschil. Doordat de Ier echter de zege niet had kunnen behalen, miste hij juist de vijf extra punten, die hem het Europese kampioenschap hadden kunnen opleveren. Henneman was de enige Nederlander, die de favoriete buitenlanders in het hoofdnummer goed partij had kunnen geven. Desondanks blijft het de vraag of het talent volgend seizoen zijn kansen zal krijgen. „Ik heb nog geen sponsor", waren zijn woorden, „en als die niet komt wordt de racerij volgend seizoen voor mij financieel een heel moeilijke, zoniet onmogelijke opga- In vrijwel alle overige races werd de traditie bevestigd dat de spanning stijgt naarmate het seizoen verstrijkt. Zelfs de zware toerwagens groep II, waar de strijd veelal voortijdig beslist is, boeide nu de toeschouwers tot de laatste meters. Op de streep bevocht Hans Deen met zijn machtige Chevrolette Camaro zijn zege op de Datsun vanHan Tjan. Een uitslag, die resulteerde in een kampioenschap voor de lachende derde Huub Vermeulen. De slotraces hebben de laatste nationale kampioenen opgeleverd. Jan Lammers behaalde zijn tweede titel. Maar niet zoals hij bij de toeiwagens groep I had gewild. Rien Frankenhout kon hem alleen nog van een kampioenschap afhouden. De Vauxhall-coureur volgde de slipschool-instructeur uit de badplaats op enkele meters. Twee ronden voor het einde werd hij bij het opgaan van de Hunserug het slachtoffer van een brute actie van Richard van Heulen met zijn Alfa. Frankenhout ging van de baan en was kansloos. Overigens kende ook Lammers zijn tegenslag. Bij de finale van het Europeeskampioenschap formule Ford schakelde een mechanisch defect zijn Hawke al in de tweede ronde uit. Tonny Zwaanenburg prolongeerde zijn titel door over tuigend de race van de lichte toerwagens op zijn naam te brengen. Een merkenkampioen- schap was er voor Frank de Vos, die aan een vijfde plaats voldoende had om de competitie van de Renaults-Gordini op te eisen. Nieuwe kampioenen werden voorts Hans van de Broek (oerwagens II, 1000-1500 cc) en Jacques Cleu- tjens (1500-1300 cc). ps Livia Medilanski, was toch een tevreden trainster van de Nederlandse ploeg. Carmen Rischers oefenstof was de basis voor de Duitse overwinning. DEN HAAG Livia Medilanski, eens de trainster van de Neder landse moderne ritmische gymnas- tiekploeg maar sinds bijna twee jaar trainster van het Westdultse team, sloeg „onze" Roemeense in Duitsland wonende 28-jarige Ma riana Croistiansen op haar schou der en fluisterde haar in, dat ze met de Nederlandse dames op de goede weg is. Immers, de Duitse ovenwinning in de interland tegen Nederland zaterdagmiddag in de Haagse sporthal Overbosch had de bondsrepubliek alleen maar te danken aan de negentienjarige Carmen Rischer. Dit kleine meisje, dat geen glimlach op haar wat eigenwijze gezicht kon toveren, is wereldkampioene moderne ritmi sche gymnastiek. Nederland kwam in deze interland, voor zo'n vijfhonderd toeschouwers, tot een puntento taal van 181,10 en Duitsland tot 182,20. De bondsvoorzitter van het KNGV, John Tiel- rooy, was best tevreden over de Nederlandse ploeg. „Met deze prestatie kunnen we ons met de Westeuropese landen meten. Als Duitsland niet dat machtige talent Carmen Rischer in de ploeg heeft, winnen we deze wedstrijd ook nog". „De moderne ritmische gymnastiek komt er steeds meer in bij het KNGV. Nadat we in 1973 de wereldkampioenschappen in een stampvol „Ahoy" in Rotterdam mochten or ganiseren, is deze tak van sport binnen het KNGV een steeds grotere plaats gaan inne men. Het doorstoten naar de wereldtop is nog erg moeilijk. Het gaat allemaal om geld. Slechts een klein gedeelte van onze subsi dies kunnen wij gebruiken voor de moderne ritmische gymnastiek, omdat we nog drie poten hebben in de bond: het trampoline springen en het dames- en herenturnen. Voor voldoende internationale wedstrijden is geen geld. En daarnaast is er nog een groot probleem bij het KNGV. We zijn zo'n tien jaar met deze tak van sport in de weer. Het is een jonge en nog steeds nieuwe sport, maar ondanks veel activiteit van de afdeling moderne ritmische gymnastiek onder leiding van mevrouw Bep Vos, wordt de groei geremd, omdat we moeilijk aan kader kun nen komen. Vergeet niet dat zoiets bij het turnen wat makkelijker gaat. Mensen die jarenlang aan turnen hebben gedaan, willen wel wat aan kaderwerk doen. Bij de jonge moderne ritmische gymnastiek zijn die mo gelijkheden er niet". Ook heren ritmische gymnastiek voor heren. Op het laatste FIG-congres is dit aan da orde gesteld en op het ogenblik Is er een onderzoek naar gaande. Wereldkampioene Carmen Rischer kwam over de vier oefeningen (bal. touw, hoepel en lint) tot een totaal van 36,30 punten. Op de tweede plaats kwam het nieuwe Duitse talent, de zestienjarige Irene Goedecke, mat een totaal van 37.00. Daarna volgden drie Nederlandse meisjes: kampioene Berth van de Kwaak met 36.85: Jolanda Sap en Hanne- ke Tienstra elk met 36.35. De Nederlandse meisjes verspeelden op twee onderdelen punten, wat de nederlaag betekende. De nieuweling in de Oranjeploeg. Ankie van Werd van SSS uit Sliedrecht, was de contro le over de bal in haar eerste oefening even kwijt en dat deed de Belgisch-Duits-Neder landse jurycombinatie besluiten haar slechts 8,65 te geven. Berthy van de Kwaak was met het touw minder goed op dreef en liet slechts 8.90 noteren. In het eerste onderdeel faalde de Duitse Heike Schuster volkomen. Trainster Liva Medilanski: „We zijn met deze zeer Jonge ploeg in een opbouw-perlo- de. Carmen Rischer Is de enige met grote internatienale wedstrijdervaring. Ik ben blij met deze overwinning, maar met een ne derlaag waren we echt niet teleurgesteld naar huis gegaan. Deze Duitse en Neder landse ploeg doen niet veel voor elkaar onder". De sympathieke trainster mocht van de Bondsvoorzitter John Tielrooy: „Doorstoten naar de wereldtop is nog erg moeilijk". Haagse wethouder P. Vink een prachtige giazen bol in ontvangst nemen, afkomstig van de Kon. Leerdam Glasfabrieken, en waarvan er slechts vijfhonderd in omloop worden gebracht. Voorzitter Zwaai van de organise rende vereniging Neptunus tegen bondsvoorzitter John Tielrooy: „Het kan toch niet lang meer duren voordat deze tak van sport een Olympische sport zal worden?" De bondsvoorzitter: „Die weg kan lang zijn en hoewel we gemakkelijk de limieten zullen halen, is de vraag of er geld voor is. Ik geloof dat we ondanks deze nederlaag blij moe ten zijn dat we bij de beste tien lahden van de wereld horen met moderne ritmische gymnastiek". ARTHUR VAN RIJSWIJK De individuele prestaties: (resp. totaal en plaats) Nederland (totaal 181,10 punten): Berthy van de Kwaak 36.85—3 Yolanda Sap 36.35—4 Hanneke Tienstra 36.354 Els Pley 35 80-7 Ankie van Werd 35.75—8 West Duitsland (totaal 182.20 punten): Carmen Rischer 38.80—1 Irene Goedecke 37.00—2 Patrica Peschke 36.156 Meike Schuster 35.20—9 Ulruke Stamer 35.55—10 (Van onze sportredactie) WOLVEGA De enige in genieur in de Nederlandse Drafspert, J. Oosting. is za terdagavond op de dra- versbaan in Wolvega vrij ernstig geblesseerd ge raakt. Tijdens een valpartij met het paard Nuni Wiebel (een vier jarige merrie) kwam hij zo ongelukkig terecht, dat hij beide polsen brak. Zondag miste hij daardoor de be langrijke produktendraverij achter Pori Martza. Zijn plaats werd ingenomen door Jan Wagenaar. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Duindigt had gisteren op de Dag van de KLM een aantrekkelijk programma. In de produktendraverij zou de tot die dag nog ongeslagen Paarl D met Stef van Dooyeweerd regelrecht op de overwinning zijn af gegaan ware het niet dat het paard met de 34 mille in zicht een klein foutje maakte en Petra Fortuna (Wim Velis) moest laten voorgaan. De tijd van de winnaar was 1.21.3. Paarl D werd tweede voor Paloro Du Bois (Guus Knijnenburg) en Prins Draisine (Giel van der Togt). In de Holland Internationalprijs ontstond een fraai gevecht tussen de Amerikaanse merrie Speedy Volita en de Friese ruin Mistral Nora. Met een halve lengte voorsprong ging Speedy, die 25 meter aan de Beer van Ureterp had moeten geven, als eerste over de eindstreep. Op de klokken verscheen over de 2125 meter de uitstekende kilomstertijd van 1.17.4. De eigenaar van Speedy Volita kreeg een tiendaagse vakantiereis aangeboden naar een bestemming (naar eigen keuze) in Europa. Miljonair Piet Meijn uit Zaandam, schonk deze prijs aan zijn pikeur Gerard Gommans. Nog twee mensen uit de draf- en rensport mogen een reisje maken dankzij hun succes van gisteren. Dat was eigenaar Piet Strooper. die zijn leerling-pikeur Jan de Wit zag winnen met Makker in de KLM Europaprijs en Jan Luyten die als leerling-jockey voor de verrassing van de dag wist te zorgen. Hij zegevierde voor de eerste maal in zijn loopbaan er. deed dit met de grote outsider Kracinska De foto moest uitkomst brengen in de supertriodraveri) Vijf paarden kwamen bijna gelijk over de eindstreep. Laetitia won voor Larens trots. Lorelot, Lou Hagheweyde en Maarten D. Dit was da finishfoto van de supertriodraverij op Duindigt. Met recht kon worden gesproker, van een neusje verschil waarmee Laetitia zegevierde voor Larens Trots (7) en Lorrelot (11). Hypocrisie Guy Drut, goud in Mont real op de 100 m horden, stopt met wedstrijdsport omdat hij geen geld meer wil ontvangen voor zijn prestaties. Hij heeft ver klaard maar wie wist dat al niet? dat topatle ten behoorlijke bedragen ontvangen als zij een wed strijd lopen. Heeft iemand dan ooit gedacht dat top- deelnemers aan de Spelen na afloop van stad tot stad vliegen zonder 'vergoe ding'? Amateursport is ui terst betrekkelijk, zeker aan de top. Guy Drut heeft ook gezegd dat in andere sporten met de buidel wordt gerammeld maar dat de grote bazen dat natuurlijk niet willen er kennen. Er zou dan van topamateurisme niet zo bar veel overblijven. Overi gens heeft ook Guy Drut na de Spelen her en der gelopen, wat hem uite raard de nodige pecunia heeft opgeleverd. En nu stopt hij. Over hypocrisie gesproken. Paulen wees de verklaring van Drut van de hand. Allicht, hij is voorzitter van de interna tionale amateur atletiekfe- deratie. Tweeslachtig In ronde woorden gezegd, wilden de leden van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel wel eens weten hoe het toegaat in de bedrijfstak betaald voetbal waarvan zij hoor den dat het zo slecht gaat terwijl elke "zaak" toch blijft bestaan. Zij verbaas den zich erover dat vrijwel iedere club verlies lijdt, bij de overheid aanklopt en dan prompt wordt ge steund (in vele gevallen). Een bedrijf(je) dat in finan ciële moeilijkheden komt, moet in zo'n geval de deu ren sluiten. Betaald voet bal heeft echter twee ge zichten. Het is een bedrijf maar het dient ook de passieve recreatie en op grond van dat laatste wor den subsidies verleend. Het teit dat een organisa tie als de NCHP zich hier voor interesseert en over deze "tweeslachtigheid" wel eens wilde worden in gelicht wat zaterdag tij dens de tweede lustrum viering gebeurde door Ton Zwikstra (KNVB) en Martin Snoeck (WCS) zou kunnen betekenen dat het bedrijfsleven het er niet helemaal mee eens is. Voorzitter Van der Schalie gebruikte dan ook de woorden: "Er zijn gebie den waar dingen mogelijk zijn die in het bedrijfsle ven herhaaldelijk aanlei ding zijn tot diepgaande meningsverschillen en op gewonden reacties, zoals de betaalde sport". Voorwaarden Zwikstra en Snoeck de den, de eerste behouden der dan de tweede, een boekje open. Zwikstra gat volmondig toe dat de be drijfstak betaald voetbal niet kan (voort) bestaan zonder overheidssteun. Snoeck ging verder door te stellen dat de overheid bij het verlenen van finan ciële steun de plicht heeft voorwaarden te stellen omdat met gemeen schapsgeld wordt gewerkt. Beiden waren van mening dat overheidssteun binnen afzienbare tijd gereali seerd zal worden, al zei den zij niet waarop zij die gedachte grondden. Dat de overheid dan ook meer bemoeienis met de bedrijf stak betaald voetbal zal willen hebben, achtten zij normaal, Snoeck zelfs ver plicht.' De vraag mag ge steld worden of Nederland dan niet een klein stukje in de richting gaat van landen waar de overheid een stevige(r) greep op de sportbeoefening heeft, al gaat het daar onder het mom van amateursport. En van stukje naar stuk, en wellicht verder, zijn stapjes waartegen men zich in ons land tot nu toe heftig heeft verzet.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11