„Woelige tijden nu achter de rug" „Toen hing die lat daar..." „Cruijffies zijn jullie nog niet" f Piet Kroon, voorzitter zaalvoetbalcommissie Leiden: „Kennismaking" BC Merenwijk Afdelingshoek Van Zoest opvolger Ad Dusée NICK VERWOERD (ALPHENSE BOYS): Van onze sportredactie Leiden Jullie zullen echt nog wel eens een keer verlie zen". Wout Bergers, die deze week persoonlijk de vierde, door zijn Sporthuis geschonken Leidse Courant Bal aan het winnende team (VNL Cl) over handigde hield de realiteit in het oog. „Het is leuk dat jullie nu die bal hebben gewonnen", vertelde hij zijn jeugdig gehoor, „maar Cruijffies zijn jullie na tuurlijk nog lang niet..." gelopen weekeinde wel in zijn geslaagd de hegemonie van de Dat nam allemaal niet weg dat Alphense verenigingen te door- de Cl-junioren van VNL er af- breken. Met 18-0 werd Leiden BAL COURANT LEIDSE Cl verslagen, een prestatie waar de jeugdige talentjes vanzelf sprekend bijzonder trots op zijn. Op de foto overhandigt Wout Bergers (links) aanvoerder Ton Lakenberg de vierde Leidse Courant Bal. Verder zijn vrolijk op de prent gezet: topscorers Hans Annaart (7x) en TTieo Bos (4 doelpunten), Frank en Ton Goddijn, Joost Bekkering, Mark van Laarhoven, Hans Scheeren, Wijnand Brakhoven, doelman Hans van Santen, Emiel den Os en Ronald Arnoldus. Trainer Joop Romijn en leider Den Os completeren het gezelschap. Leiden De nog zo jonge loot aan de Leidse badmintons tam, BC Merenwijk, houdt vandaag en morgen een zogenaamd kennismakingsweek einde, ter gelegenheid van de ingebruikneming van de sportzaal Broekplein in diezelfde wijk. Vandaag zal om drie uur de officiële opening worden verricht en kan een ieder die wil, na de door competitiespelers gegeven uitleg van de spelregels, tot zes uur vrij van de zaal gebruik maken. Morgen zal de zaal om twee uur de poorten openen en zal er om vier uur 's-middags een demonstratiepartij worden gespeeld door prominenten Peter Regeer en Jan Fröhlich. Overigens zijn er voor belangstellenden racket* aanwezig, die in bruikleen ter beschikking zullen worden gesteld. Gentleman- course De Bollenstreek Lisse De Ren- en Tourver eniging De Bollenstreek houdt morgen ter afsluiting van het wieler-wegseizoen de jaarli£cse wedstrijd voor oud-renners. Het is de derde keer dat deze Gentleman- Course zal worden gehou den. Een actief renner helpt daar bij een oud-renner door als gangmaker te fungeren in een tijdrit over veertien kilo meter. Leeftijdsverschillen worden gelijkgetrokken met tijd-bonificaties. De wedstrij den beginnen om negen uur bij het Spekkelaan-parkoers. Leiden Ad Dusée, de nieu we voorzitter van de Afde ling Leiden, is afgelopen week afgetreden als eerste man van NKS-voetbal, Afde ling Leiden. Dusée, die zijn functie binnen het bestuur van de Afdeling Leiden van de KNVB niet te combineren acht met zijn NKS-werk, is opgevolgd door Lissenaar Johan van Zoest. Van onze sportredactie ALPHEN AAN DEN RIJN „Ja. Je zakt toch wel even door de grond. Prettig is zo'n ervaring natuurlijk niet, maar dit soort dingen gebeuren nu eenmaal als je aan het voetballen bent". Moment van handeling: het terrein van Oranje Groen. Alphense Boys krijgt in de tweede helft van het treffen een tweede strafschop te nemen. Scheidsrechter Frank huizen fluit en Nick Verwoerd, de „koele" die de eerste strafschop eenvoudig had ver zilverd, neemt z'n aanloop. De bal stuit af cp de lat; de stand blijft 1—1. Oranje Groen behoudt, ten koste van Alphense Boys z'n eerste plek. „Een lichte aarzeling", weet Nick Verwoerd nu. „Je weet immers nooit wat zo'n keeper op dat moment denkt. Uiteindelijk wilde ik die bal er iets hoger intrappen dan de eerste keer. Tja, en toen hing die lat daar. „Het elftal heeft overigens geen wanklank laten horen. De sfeer is nu eenmaal zo dat we zo'n tik wel kunnen opvangen. Maar voor jezelf ligt het natuurlijk wat anders. Het kost je elftal een punt. En dat punt kan aan het eind van een competitie wel eens zwaar gaan tellen". „Zwaar tellende punten". In z'n nu al achtja rige carrière bij Alphense Boys éen heeft Verwoerd (25) meer van dat soort punten gekend. „Elk seizoen laten we in, op papier, gemak kelijke wedstrijden punten liggen. Elk sei zoen weer zeggen we tegen elkaar dat we vooral geconcentreerd moeten voetballen. En elk jaar opnieuw zie je het weer: zeven wedstrijden gaat het goed, de achtste weer volledig mis. En daardoor", besluit hij een voudig, „hangen we nu al weer zo'n jaar of drie, vier tegen de eerste plaats aan. Daarom ook missen we de promotie steeds weer op een of twee punten. Want die punten die je laat liggen, echt, ze kunnen zwaar tellen. Zeker in de eerste klasse-competitie van dit jaar. Nick Verwoerd, rechterspits in het elftal van de Boys: „Krachtsverschil is er bijna niet. Je ziet het ook elke week weer aan de uitslagen. Vijf gelijke spelen is niets". Favorieten vallen dan ook moeilijk te noe men: „Oranje Groen misschien, VTL kan ook weer hoog eindigen. Maar het blijft een lastige zaak nu al de titelkandidaten aan te wijzen. Eén ding is wel zeker. Ook Alphense Boys zit er dit jaar weer bij". Het team van Alphense Boys is overigens nauwelijks gewijzigd. Venroerd „We hebben een andere keeper, Jan Hendriks, en we hebben een nieuwe spitsspeVgr in het team. Dat is wel een pure aanwinst. John Macco heeft er nu al vijf ingetrapt. Toch is juist dat doelpunten maken op dit moment het grootste probleem voor Alphen se Boys. Weliswaar werd tegen Ammerstol met 8—0 gewonnen („Dat elftal speelde te gen ons erg zwak") maar de overige drie duels leverden drie gelijke spelen van 1—1 op. Verwoerd: „Het zit gewoon een beetje tegen met het afwerken. Het spel op zich is al wel erg goed. Technisch en conditioneel zijn we er weer helemaal". Het samengaan met Gouda (na het eerste proefjaar dit seizoen definitief doorgevoerd) is Nick Verwoerd uitstekend bevallen. Al wil hij, naast de positieve zaken andere clubs, nieuwe gezichten toch wel een kritische kanttekening maken: „Als twee afdelingen op deze manier samengaan, moeten ook de consequenties daarvan worden aanvaard. Voor mij houdt dat in dat de kampioen zou moeten promoveren. Ik v*nd het persoonlijk ook bijzonder jammer voor VTL. Kampioen worden met drieënveertig punten uit zesen twintig wedstrijden en dan toch niet promo veren. En als je dan ook nog ziet dat een elftal dat als vierde eindigt wel zou kunnen promoveren, dan zeg ik: hier klopt ergens iets niet. Niettemin zal Nick Verwoerd, met Alphense Boys ook dit seizoen weer op zoek gaan naar het lang verbeide kampioenschap. „Als het scoren weer gaat lukken", stelt de speler die vorig seizoen nog negentien doelpunten „af leverde", „dan komen we ook dit jaar weer erg hoog". En vooruitblikkend: „Alleen hoop ik wel dat we dat ene puntje dat we afgelopen zondag tegen Oranje Groen misten, niet aan het eind van de competitie te kort zullen komen. Dan denk ik dat ik nog eens een keertje voorzichtig door de grond zal zakke- Prognoses De eerste plaats van Leidse Boys-spits/doel- man Gidion van der Born is ook door de prognoses van Gé Perfors (Oegstgeest) niet in gevaar gekomen. Perfors kwam op elf goede „kruisjes" een percentage van 36.66% goed voorspelde uitslagen. Nu de voorspellingen van Alphense Boys rechtsbuiten (of rechterspits, hoe je het be kijkt) Nick Verwoerd. Zijn eigen team ziet hij in de Alphense derby tegen Alphia met tot winst komen. Een gelijkspel lijkt hem de meest voor de hand liggende uitslag omdat „het scoren" de Boys nog wat moei lijk afgaat. GROEP A: Warmunda—Nieuwerkerk 2; Bergambacht—Ammerstol 1; KRV—Oranje Groen 2; Alphense Boys—Alphia 3; Goude rakStompwijkse Boys 2; Leidse Boys Schoonhoven 3; VTLStolwijk 1. GROEP B: Soccer Boys—Esto 2; RVC—VNL 3; Kickers '69—WOA 1; Weteringse Boy- s—VNA 1; Unitas Leiden—SJZ 2; Meerbur- g—Floreant 3; ZLC—Nicolaas Boys 1. Zaterdag: eerste klasse: WoubruggeKagia 3; KRV—Valken '68 1; SC Lisse-MVKV 1; GWS—Oegstgeest 1; Hazerswoudse Boys Leiden 1. Tweede klasse: VNL—SVLV 2; SJZ—Alphia 3; AbbenesStompwijkse Boys 2; Kickers '69Bernardus 1; LSW '70Meerburg 2. Gouda: Sportief—Zwammerdam 3; Wad- dinxveen—Siveo 1; Aarlanderveen—Rijn streek 1; Bergambacht—Rohda 2; Reeuwijk- Oudewater 2; Floreant—Gouda 1. Stand: 1. Gidion van der Born (Leidse Boys) 44.82%; 2. Jan van der Weijden (Unitas Leiden) 37.93%; 3. Gé Perfors (Oegstgeest) 36.667c. Zaalvoetbal in de Leidse hoofdklasse zonder Noordwijkse teams. daaraan verbonden, de totale integratie van „Noordwijk". Dit voorstel is via de Noord-, wijkse vertegenwoordiger in onze commissie, Gerard Borst (die het voorstel overigens aanvaarbaar achtte) in de Zaalvoetbalcommissie Noord- wijk gebracht. Naar onze me ning een meer dan acceptbal aanbod." Geen integratie Voor de ZCN evenwel niet. Kroon: „Een telefoontje van de heer Van der Wilk, voorzit ter van „Noordwijk" maakte dat al snel duidelijk. „Geen integratie als het aan ons ligt", werd mij verteld. Over de promotie naar de hoofd klasse van de drie Noordwijk se ploegen is in feite helemaal niets meer gezegd. Toen hield het, voor de Leidse zaalvoetbalcommissie gewoon op. Het voorstel werd binnen het bestuur van de Afdeling gebracht met het „onaan vaardbaar" van Noordwijk daarbij gevoegd. „Ook het bestuur kon toen niets meer doen. Het vraag stuk Noordwijk was, waar het de integratie betreft, volledig weg." Piet Kroon noemt het een rigo- reuze beslissing die moest worden genomen. Betreurt de ze ook: „Het is en blijft jam mer voor het zaalvoetbal in het algemeen. Jammer dat die sterke ploegen uit Noordwijk er niet bij zijn. Voor de zaalvoetbalcommissie is het probleem Noordwijk nu verleden tijd. Niet echter voor het bestuur van de Afdeling. Want: waar vindt men een „af deling binnen een afdeling", een klasse zonder promotie of degradatie? Kroon: „Het zou me niet verbazen indien het LVB-bestuur zich nu met deze zaak ging bezighouden. Sterker Ondanks het feit dat er sterke ploegen zullen ontbreken, ziet Piet Kroon de toekomst van het zaalvoetbal, de toekomst van de huidige hoofdklasse met bijzonder veel optimisme tegemoet. „Ik verwacht dit seizoen al dat er beter zal worden gespeeld. Dat alle ploegen gewoon ster ker worden. De woensdag avond is geen traningsavond dus mogen we hopen op meer selectiespelers in de zaal, meer jongens van de absolute Leidse topploegen. Dezelfde spelers die vroeger te horen kregen dat er op dinsdag moest worden getraind, kun nen nu op woensdag doen wat ze willen. Ook zaalvoetballen. Integratie struikelblok voor Noordwijkse teams Want voor mij hadden de veld- voetbalclubs maar een steek houdend argument tegen het zaalvoetbal: en dat was juist die training. Opmerkingen als „zaalvoetbal kost blessures" en „nadelig voor het veld" ge loof ik niet in. Ik ben in de zaal nauwelijks blessures te gengekomen en ploegen als Noordwijk en in de de afgelo pen jaren ook LDWS hebben toch bewezen dat de combina tie mogelijk is?" En voortbordurend: „Eigenlijk zou ik al die trainers wel eens in de zaal bij elkaar willen brengen. Misschien om eens een wedstrijd te spelen, maar zeker om die problemen nu 's te bespreken. Met grote men sen onder elkaar' is toch wel LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 LEIDEN Nu exact een jaar geleden stapte hij de zaalvoet balcommissie van de Afdeling Leiden binnen. „Op kwaliteit" nam hij de functie van de scheidende voorzitter Jan van der Hoeven over. Anders ge zegd: als dagelijks bestuurslid van de NKS Leiden werd hij door voorzitter Ad Dusée ver zocht de derde, op dat mo ment vrijgekomen kwaliteits zetel van de NKS in het be stuur van de KNVB Afdeling Leiden te gaan bezetten. Piet Kroon (43), tevens secretaris van de voetbalvereniging Meerburg, had er geen over wegende bezwaren tegen, nam het aanbod direct aan. Dit, hoewel hij tot op dat moment „zonder meer een leek" was waar het zaalvoetbal betrof: „Noem het een uitdaging. Ik had wel enig idee wat er in het zaalvoetbalwereldje alle maal aan de hand was, maar wat ik wist kwam wel uit de krant. Voor mij was dat geen bezwaar. Later is zelfs geble ken dat het eigenlijk wel een voordeel was. Als nieuweling in die omgeviHg kon ik alle aanwezige problemen ook on bevangen tegemoet treden." Officieel was op het moment dat Piet Kroon zijn intrede deed, het grootste zorgenkind, de kwestie „Noordwijk" eigen lijk al afgehandeld. Noordwijk had zojuist z'n „eigen" derde klasse gekregen, was in princi pe ook al afgevoerd van de lijst potentiële hoofdklassers, ló-oon, terugkijkend op dat eerste begin: „Als je als vreemdeling zo'n commissie binnenstapt, begin je met je te oriënteren. Je laat je voorlich ten over de sport, neemt bij voorbeeld ook de spelregels volledig door. Daarna ga je over tot de orde van de dag. Vergaderingen bijwonen, agenda's afwerken. „Noord wijk" werd in die agenda's niet meer genoemd. Dus werd Piet Kroon, voorzitter zaalvoetbalcommissie Leiden: „Beraden over uitbreiding." er officieel ook niet over ge praat." Officieus daarentegen kwam de kwestie Noordwijk (het feit dat de zaalvoetbalclubs in Noordwijk afwijzend hadden beslist over de volledige inte gratie met Leiden) van alle kanten op de nieuwe, enthou siaste voorzitter af. „Daarom ben ik ook eigenlijk wel veel met die zaak bezig geweest. Het moet je ook bezighouden. Het feit dat er daar kwalitatief sterke ploegen aan het werk zijn die zichzelf van de Leidse top hebben afgesloten, mag een bestuurder naar mijn me ning ook niet onberoerd la ten." Even terug in de tijd: Ruim twee jaar terug kwam de zaal voetbalcommissie van de Af deling Leiden, na daardoor te zijn aangezet door een initia tief van diverse verenigingen, tot voorstellen om een hoofd klasse in te stellen. Een hoofdklasse waarin dan plaats zou zijn voor zowel Leidse als Noordwijkse teams omdat in beide plaatsen een eerste klasse-competitie werd verspeeld. Leiden hapte graag toe; Noordwijk zag echter te veel problemen („Wij spelen recreatie-zaalvoetbal, Noord wijk kan ook niet op dinsdag in de Groenoordhal spelen - dan wordt er bij ons op het veld getraind") en weigerde in te gaan op de Leidse voorstel len. Resultaat: een hoofdklas se van slechts vijf Leidse teams en een complete derde klasse van Noordwijkse achttallen. Een situatie die, zoals gezegd, Piet Kroon en zijn medecom missieleden niet onberoerd liet. Vandaar ook zijn blijde reactie toen begin dit seizoen (in juli) bleek dat het LeidSe zaalvoetbal zich voortaan ook op woensdag zou gaan afspe len. Succes Kroon: „We beschouwden het persoonlijk als een succes dat het bestuur van de Afdeling Leiden er in was geslaagd, na een bespreking met de direc tie van de Groenoordhal, de Leidse tennisverenigingen en de Sportstichting, de woens dagavond voor het zaalvoet bal veilig te stellen. Want dachten wij, nu kan Noord wijk alsnog een mogelijkheid worden geboden in te sprin gen." De Leidse zaalvoetbalcommis sie kwam ook tot voorstellen. Piet Kroon, nog altijd terug in de tijd gaande: „In de bespre kingen van de commissie stond een zaak voorop: de po pularisering van het zaalvoet bal, dus: de sterkste hoofd klasse formeren die mogelijk was. En daarbij gingen we niet uit van Leiden of Noordwijk, maar van het zaalvoetbal op zich. In die geest hebben we ook overlegd. Nadat het me rendeel van de commissie er voorstander van was gebleken ook Noordwijkse teams in die hoofdklasse te plaatsen, kwa men we in overleg met de administrateur (het moet ook practisch mogelijk zijn) tot een voorstel. Drie Noordwijkse vertegenwoordigers in de hoofdklasse en onverbrekelijk een oplossing te vinden?" Piet Kroon verwacht een om mekeer, hoopt dat de woelige tijden van het Leidse zaal voetbal nu achter de rug zijn. Wijst op de positieve punten van dit seizoen (een sterkere, uitgebreide hoofdklasse met Lisser en Katwijkse teams; derde-klasse-ploegen met se lectiespelers van LFC en Lug- dunum) en ziet ook de Alp hense proefcompetitie van dit jaar als weer een stap in de goede richting. Denkt zelfs aan een uitbreiding in Leiden. „Als het zo doorgaat in Lei den, als de selectiespelers van de veld-verenigingen blijven komen, dan moeten we ons als commissie gaan beraden of het niet wenselijk is nog een avond in de Groenoordhal te gaan reserveren. Bijvoorbeeld de dinsdag voor de lagere teaihs en de woensdag voor de „toppers". De wachtlijsten zijn er nu al groot genoeg voor. Het is duidelijk, de „op kwali teit" en „als leek" in de zaal voetbalcommissie gekomen voorzitter weet nu wel wat er in het wereldje aan de hand is. Heeft de uitdaging met suc ces aanvaard en blijft zoeken naar nieuwe uitdagingen. Piet Kroon: nu een echte voorzitter van de zaalvoetbalcommissie. GERT-JAN ONVLEE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8