Voorstel FNV: Werkgelegenheid in CAO's regelen Leidse her^'nevangst grootste van dit jaar „Liza" eist duizend mensenlevens „FORD GAAT VRIJUIT' Muhammad Ali stopt met boksen Zomertijd 3 april '77 MOSKOU AARDIG TEGEN PEKING Lichting 1959 niet in dienst £eidóe0ou/ia/nt Zaterdag 2 oktober 1976,67e jaargang no. 20545 Bereboot DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. Eerste aflevering „De bereboot" op Ned. I om 18.45 uur. Om 20.30 uur 25 jaar Neerlands Hoop. Ned. II om 20.25 uur Smith and Jones, om 21.15 uur Dit is Wille- ke. Zondag Ned. I om 20.10 uur speelfilm „De huurmoorde naar". Ned. II om 20.50 uur show „Een dure grap" (1). Om 23.05 uur Duitse verkiezingen in Panoramiek. Nevelig weer Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Maximumtemperaturen van 14 gr. in het noorden tot 19 gr. in het zuiden van het land. Vooruitzichten voor maandag.. Opklaringen, ook tijdelijk regen en weinig verandering in tempe ratuur. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De Federatie Ne derlandse Vakverenigingen (NKV en NVV) streeft naar een regeling waarbij de werkgelegenheid in ons land wordt vastgelegd in de CAO's. Dat wil zeggen dat zwart op wit komt te staan hoeveel ar beidsplaatsen een bedrijfssector of een onderneming zal tellen voor de periode dat de CAO geldt. FNV-voorzitter Wim Kok heeft dit gisteren bekend gemaakt in een radio-interview. Kok ziet de „werkgelegenheidscontracten" als een meer effectieve manier om greep te krijgen op investeringen en personeelsbe leid". Hij herinnerde er in dit verband aan dat garanties op dit gebied voor de FNV de belangrijkste voorwaarden zijn waaron der zij bereid is van een deel van de prijs compensatie af te zien. Zijn visie concreet illustrerend merkte de FNV-voorzitter op dat de geschetste functie-verandering van de CAO het bijvoorbeeld mogelijk maakt dat voor meer arbeid wordt gestaakt in plaats van voor meer loon. Overigens twijfelde hij eraan of de werknemers het FNV-streven onmiddellijk zullen overnemen. „Die denken natuurlijk: wat hebben we nou weer aan onze fiets hangen", aldus Kok. Zelf ziet hij de voorgestelde wijziging als een wezenlijke bijdrage tot de oplossing van het werkloos heidsvraagstuk. De heer Kok verweet het kabinet dat het te weinig doet aan ht nder controle brengen van de kapitaalsstromen in ons land. De FNV bestudeert hoe zij zelf meer actief kan zijn in het aanwenden van kapitaal voor maatschappelijk nuttige doeleinden. Zij denkt daarbij aan de herstelling van geld' uit de pensioenfondsen. Deze woorden welis waar door werkgevers en werknemers geza menlijk beheerd, maar omdat pensioen uit gesteld loon is, zijn de werknemers de eni gen, die op het beheer werkelijk aanspraak kunnen maken, aldus Kok. Verrassende daling van werkloosheid DEN HAAG - De werkloosheid is de vori ge maand flink gedaald. Het aantal werklozen verminderde van eind augustus tot eind sep tember met ruim 63(H). Premier Den Uyl noem de deze ontwikkeling gisteravond op zijn we kelijkse persconferen tie, gelukkig en verras send. Volgens Den Uyl geeft deze periode van het jaar door gaans een toeneming van de werkloosheid te zien. Zo steeg in september vorig jaar het aantal werklozen met 1.000. Overigens is de vorige maand alleen de werkloosheid voor. mannen afgenomen met (7800), het aantal werkloze vrouwen nam daarentegen toe met on geveer 1500. In West Duitsland heeft de werkloos' leic' vorige maand eveneens ee. zeer opvallend daling ft zi'M gegeven. Eer. regeringswoordvoerder vz onze oosterburen zei gistere.i dat de teruggang van de werk loosheid in de maand septem ber „de sterkste is geweest sinds 1970". Eind augustus was 4,1% van de Westduitse beroepsbevolking werkloos en eind september 3,9% In deze kamer werd de Chinese zeeman met zijn vier koffers met 12 kilo heroine ingerekend. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse politie sluit niet uit, dat pogingen wor den ondernomen om de gisteren aangehouden Chinese heroïne handelaren uit de cel te bevrij den. Het vijftal, vier Chinezen en de Nederlandse echtgenote van een van hen, zijn op ver schillende plaatsen in ons land ingesloten. Dit is gedaan om het onderzoek niet te bemoeilij ken doordat de vijf onderling contact zouden kunnen hebben. Bovendien sluit men een even tuele actie van buitenaf niet uit, al was het slechts actie eactie om wraak te nemen voor het mislukken van het tran sport. De vangst van ongeveer 12 kilo heroïne in het Leidse motel is grootste heroïnevangst van dit jaar. De handelswaarde van de gevaarlijke hard drug wordt geschat op 1,2 miljoen gulden. De arrestatie van het vijftal was goed voorbereid. Het Leidse korps had een tip gekregen van de Amsterdamse politie. Don derdagmiddag werden twee Chinese zeelieden van 26 en 24 jaar gearresteerd. Vrijdagmor gen volgde de aanhouding van een 22-jarige Chinees woonach tig in Amsterdam, en een 26-ja- rige Amsterdamse restaurant houder van Chinese afkomst met zijn 23-jarige Hollandse echtgenote. De spectaculaire operatie startte donderdagmiddag toen uit De nemarken een telefoontje bin nenkwam dat daar een Chinese jongeman op een vliegtuig was gestapt met bestemming Am sterdam, Schiphol. De man zou vier koffers bij zich hebben voorzien van een dubbele bo dem, waarin heroïne verborgen was. Na aankomst in Amster dam reisde de man af naar Lei den met bestemming Holiday Inn. Daar wachtte een ploeg van de rijksrecherche hem Rond half drie vervoegde de man zich met rijn koffers aan de receptie ":an dit Leidse motel enboekte voor 24 uur een kamer op de begane grond, vlak naast het kantoor van manager Spaarga ren van de Holiday Inn. Voordat de man zijn suite kon bereiken, hadden rechercheurs zich al reeds kunnen verschansen, zo dat de man kon worden ingere kend op het moment dat hij de kamer binnen kwam. De vier koffers bleken de verwachte heroïne te bevatten. Bovendien bleek de man 15.000 gulden aan contant geld op zak te hebben. Vanaf dat moment had de Leidse recherche niet anders te doen dan te wachten. Ongetwij feld zouden zich nog meer Chi nezen bij het hotel aandienen. En dat gebeurde ook. 19.00 uur: donderdavond. Een naar later zou blijken uit Parijs afkomstige koerier arriveert bij Holiday Inn en vervoegt zich bij de balie. Hij informeerde naar kamer 102, de kamer die door zijn syndicaat-genoot was ge huurd. Daar werd hij ook inge rekend door wachtende recher cheurs. En opnieuw brak een periode van wachten aan. Totdat 10 uur vrijdagmorgen bij Holiday Inn een witte Mercedes met een Hollands kenteken ver schijnt. Langzaam rijdt de auto een rondje om het hotel heen: de inzittenden hebben op een na een Chinees uiterlijk. Omdat zij kennelijk niet een afgesproken teken aantreffen, maakten ze zich uit de voeten. De politie noteert het nummerbord. 10.15 uur: De politie krijgt de mededeling dat de witte Merce des eigendom is van een restau ranthouder op de Amsterdamse Oudezijds. De man, eveneens een Chinees, staat bij de Am sterdamse narcoticabrigade be kend als het brein achter dit soort operaties. 11.00 uur: dezelfde witte Merce des verschijnt opnieuw bij het Leidse Holiday Inn. Het recher cheteam grijpt onmiddellijk in. Twee mannen, ook Chinezen, en een Hollandse vrouw krijgen de handboeien om en worden over gebracht naar het politiebureau. 11.00-13.00 uur. Twee recher cheurs blijven in de bewuste kamer 102 wachten. Mogelijk De vangst: 12 kilo heroine met een waarde van 1,2 miljoen. De koffers met dubbele bodem mochten van de politie in verband met het onderzoek niet worden gefotografeerd. Qe verschillende letters op de fu'ó geven de inhoud per koffer aan. komt er nog een verkenner kij ken wat er mis is gegaan. Om even voor een uur verschijnen de eerste schrijvende journalis ten en als om één uur de specta culaire melding wordt gemaakt in de radio nieuwsdienst van het A.N.P. zit er voor beide recher cheurs niets anders op dan de aftocht te blazen: de zaak is nu toch uitgelekt. Andere lezing Het volgende wapenfeit was een persconferentie van de Leidse politie op het bureau aan de Zonneveldstraat in Leiden. Hoofdinspecteur politie-voor- lichter Oudman en recherche-in specteur P. van Dijken, bijge staan door rijksrechercheur E. Brand deden maar spaarzaam verslag van de vangst. De lezing van de politie week nogal af van die van ooggetuigen. Zo wilde de politie de herkomst van de donderdag als eerste aangehou den Chinees niet prijs geven. Hij zou slechts op het Leidse station zijn aangetroffen en zich vandaar per taxi naar Holiday Inn hebben begeven. De politie verklaarde gisteren ook nadruk kelijk bij een routinecontrole op de heroïne te zijn gestuit Ook deed men nogal geheimzinnig over de wijze waarop het spul verborgen was. Zo mochten de koffers met dubbele bodem on der geen voorwaarde worden gefotografeerd. De politie wilde zelfs niet bevestigen dat de drie gisteren aangehouden lieden een band hadden met de don derdag gearresteerde Chinees. „We hebben slechts een redelijk vermoeden van een strafbaar feit en dat is voldoende aanlei ding om hem vast te houden", was het koele commentaar van Leidse politie, die gisteren bo vendien te kennen gaf het te betreuren zo snel al met mede delingen te moeten komen. „We hadden dat liever in een verder gevorderd stadium van het on derzoek gedaan", aldus voor- lic' Jjér Oudman. De ramp nam gistermorgen een aanvang toen onder het geweld van de wervelstorm, Liza genaamd, een dam in de Cajoncito-rivier bezweek. Een krottenwijk in La Paz werd daarop door water en modder overspoeld en volkomen verwoest. Sommige krotten werden bijna 10 kilometer meegesleurd door de stroom modder en water. La Paz, dat 60.000 inwoners telt, had vanuit de lucht gezien het aanzien van een gebombardeerde stad. Reddingsploegen van het leger zijn inmiddels in de getroffen streek aangekomen. Er bestaat een dringende behoefte aan kleding, medicamenten en voedsel. WASHINGTON, (AP) De spe ciale aanklager in de Watergate affaire is tot de slotsom geko men dat er geen grond is voor een strafrechtelijke procedure tegen president Ford of andere personen in verband met de beschuldigingen dat zich in Ford's vroegere kiesdistrict fi nanciële ongeregeldheden zou den hebben voorgedaan. Dit is gisteravond vernomen, van twee zegslieden die nauw bij het onderzoek in deze zaak betrokken zijn geweest woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: naam; adres- woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden ISTANBUL Drie dagen na zijn omstreden overwinning op punten tegen Ken Norton heeft Muhammed Ali in Istanbul verklaard, dat hij met boksen ophoudt. Bij aan komst in de vroegere hoofdstad van het Turkse rijk,'had Ali weliswaar aanvankelijk gezegd, dat hij afscheid zou nemen na de wedstrijd tegen George Foreman, maar later kwam hij daarop terug. In aanwezigheid van Wallace Mu hammed, de leider van de .zwarte moslims-teen Mohamme daanse secte uit de Verenigde Staten) vertelde hij de journalisten dat hij met zichzelf oneens was over het vervolg van zijn carrière en dat hij voor alles de zaak van de Islam in de Wereld wilde dienen. Op dat moment stond Wallace Muhammed op en zei tegen de kampioen: .Maak nu maar bekend dat je met boksen stopt en mij volgt op de weg van de Islam'. Ali stemde meteen in en antwoordde: 'Ik hou op met boksen. Nu, op dit uur, in dit Mohammedaanse land, maak ik het bekend aan de wereld'. Mohamed Ali: glamour afgezworen (Van onze parlemen: taire redactie) DEN HAAG Van 3 april tot 25 septem ber volgend jaar zal de zomertijd gelden. Het kabinet is giste ren accoord gegaan met een wetsont werp hierover. Op zondag 3 april om 2 uur 's nachts zal de klok een uur worden vooruit gezet. En op zondag 25 september om 3 uur 's nachts een uur terug. Bij«het nemen van de beslis sing heeft het kabinet zwaar laten wegen, dat bij invoeringen van de zomertijd meer van het dag licht gebruik kan worden gemaakt. Dat is van belang voor de energiebesparing en de recreatie. MOSKOU (DPA/RTR) Drie weken na de dood van Mao Tse-Toeng zoeken Moskou en zijn bondgenoten kennelijk naar mogelijkheden om een nieuwe gestalte te geven aan hun betrekkingen met Peking. Deze conclusie is getrokken na gisteren in het oostelijke blok gepubliceerde artikelen en commentaren ter gelegenheid van. de 27-ste verjaardag van de vestiging van de Volksrepubliek China. Het Sowjetrussische partijblad Prawda was van mening dat de meningsverschillen met China, bij wederzijdse bereidheid, bijgelegd zouden kunnen worden. In een eerste, principieel commentaar na de dood van Mao merkte het blad op: wij gaan er van uit dat er in de betrekkingen tussen onze staten niet zulke problemen zijn die niet bij wederzijdse wens daartoe in de geest van goede nabuurschap, wederzijds voordeel en rekeninghoudend met de belangen van de ander, opgelost zouden kunnen worden". Nummer 13 Uitgerekend het ongeluksgetal 13 kwam gisteravond op toen staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken het balletje opgooide van Nederlands eerste legale casino in Zandvoort. Niemand van de 450 genodigden was hiervan onder de indruk. Integendeel. Nico de Rooij, directeur van de Nationale Stichting Casinospelen, deelde mee dat op 6 mei volgend jaar het tweede casino in Valkenburg open gaat en dat Scheveningen spoedig zal volgen. Ook de staatssecretaris bleek het legale gokken een gunstige ontwikkeling te vinden. Niet in het minst door dat met de casino's in de eerstkomende jaren duizend nieuwe arbeidsplaatsen ontstaan. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De jongens van de jaarlich ting 1959, dat wil zeggen zij die in 1979 20 jaar worden hoeven niet in militaire dienst. Dit is het gevolg van het gisteren genomen kabinetsbesluit om de opkomstleeftijd voor dienstplichtigen te verlagen van 20 tot 19 jaar. De regering had deze maatregel, die in 1979 ingaat, op Prinsjesdag al aangekon digd. De maatregel heeft tot doel tot een flinke besparing te komen op de defensieuitgaven. De wedde van de dienstplichtigen zal name lijk vanaf 1979 worden gekoppeld aan het netto minimum loon van een 19-jarige. LA PAZ (AP) Een wervelstorm in La Paz in het noordwesten van Mexico heeft, naar vanmorgen werd geschat, aan duizend mensen het leven gekost. Vele tienduizenden zijn dakloos gewor den.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1