Yoga tijdens kantooruren Met een computer op school verdwijnt de geheimzinnigheid EN DE BAAS WORDT ER OOK BETER VAN. plan en het idee dat er achter zit goed is. Varia bele werktijden, bioscoop in het bedrijf, gratis kap per voor de dames het zijn al allemaal pogingen om de werknemer tege moet te komen. Maar nog maals, het zijn zaken bui ten je lichaam. En het gaat er nu juist om naar binnen terug te keren". Christiaan Ruijsenaars: „In Japan wordt in grote fabrieken yogales gege ven. Men ziet er het nut van in. Een groot bedrijf in Nederland heeft enke jaren geleden hetzelfde gedaan. De resultaten ble ken opzienbarend. De mensen werden prettiger voor hun omgeving en werkten met meer plezier. Je leerde ook eens de an der als mens te zien en niet als louter onderge schikte of chef. Die erva ring werkte in alle gele dingen door. Tijdens de les was iedereen gelijk. Gewoon een aantal men sen in een sportbroekje". Om de drempelvrees bij bedrijven te overwinnen en de stap voor een com- mercieel-directeur "niet moeilijker te maken dan hij ongetwijfeld al is, zijn de twee initiatiefnemers niet van plan voor de eer ste lessen geld te vragen. „Je moet eten, maar laat de mensen eerst onder gaan wat yoga is. Als is gebleken dat de mensen en dus ook het bedrijf er profijt van hebben, kan er altijd nog gesproken wor den over vergoedingen. Het blijft de inconsequen tie ten top. We werken, te, hard om goed en lekker te eten en goed te leven. Datgene wat dat mogelijk maakt, ons lichaam, ver waarlozen we. Zieke men sen kosten de maatschap pij geld; yoga voorkomt tal van kwalen en is een stuk goedkoper". Besluit Aad Clarisse: „Tsja, maar dat is een maatschappe lijk hiaat. Leg daar je vin ger op en hij wordt ogen blikkelijk afgehakt". PAUL HOVIUS DEN HAAG Enigszins abstract doorredenerend in de gedachtenlijn die de Hagenaars Aad Clarisse en Christiaan Ruijse naars voor zichzelf ont wikkeld hebben, zou zich over enige tijd op een middelgroot bedrijf het volgende tafereeltje kun nen afspelen. Op een be paald tijdstip legt de di recteur van de zaak, om in de hiërarchische vol gorde te blijven denken, het werk voor een uurtje neer, waarschuwt de ad junct-directeur om ver volgens met de beide se cretaressen op zijn dooie akkertje naar de ontmoe tingsruimte te slenteren. Daar treffen zij een zestal andere personeelsleden, onder wie de boekhouder en de magazijnknecht. De respectievelijke colber tjes, mantelpakjes en overalls worden uitge trokken teneinde zich in sportkledij te hullen. Waarna de eerstvolgende zestig minuten gewijd worden aan het bezig zijn met yoga-oefeningen. Een dergelijke gang van zaken zal op veel mensen nog erg vreemd overko men, het typeert echter wel hetgeen Aad Clarisse en Christiaan Ruijsenaars zich voor ogen hebben ge steld. Zij staan op het punt een brief de deur te laten uitgaan naar een aantal willekeurig geko zen bedrijven, waarin men het voorstel doet bin nen kantoortijd perso neelsleden yogales te ge ven. Aad Clarisse: „Het is het eindpunt van een ontwik keling die jaren geleden startte. Ik heb mij altijd in de sportwereld bewo gen. Ben judoleraar, geef een aantal dames gym nastiekles en heb al jaren lang een sportschool. Toen het daarin 'n beet je slapjes ging heb ik lou ter als extra tijdvulling een advertentie gezet in de trant van „sportschool zoekt yogaleraar". Daar kwam Christiaan op af. Langzaam maar zeker ben ik ook yoga gaan beoefenen. Het was mijn ervaring dat ik mij op een gegeven moment kon ont spannen op een manier die ik met sport nooit had bereikt. Dat heeft mij toen aan het denken ge zet. In mijn gymnas tiekoefeningen ben ik yo ga gaan verwerken. De reacties waren overstel pend. Mensen die nooit goed sliepen konden zich nu dusdanig ontspannen dat zij van een goede nachtrust genoten". Uitgaande van het idee dat er in ieders leven spanningen zijn, zochten zij naar de meest waar schijnlijke plaats waar die spanning wordt opge roepen. Aad Clarisse: „En zo kom je op het werk terecht. De mens brengt een groot deel van zijn tijd door in een omgeving waar hij waarschijnlijk liever niet is met mensen die hij niet heeft uitgezocht. Een der gelijke situatie roept spanningen op. Een paar uur per week wordt er wel gelummeld. Men doet niets omdat men geen zin heeft. Waarom niet, vraag ik mij dan onmiddellijk af? Als je zo'n groep men sen nu kunt bewegen les bij ons te nemen, zullen zij ervaren dat zij zich na verloop van tijd veel pret tiger voelen. Dat heeft dan weer ogenblikkelijk zijn weerslag op de ar beidsprestatie. Zuiver za kelijk gezien staat een di recteur ons één uur van zijn tijd af en wint hij een aantal anders onrendabe le uren terug", vult Chris tiaan Ruijsenaars aan: „We kunnen ons wel ont spannen, de meeste men sen weten echter niet hoe. Kijk alleen maar eens hoe de meeste mensen op een stoel zitten: doorgezakt. Het ruggemerg wordt veel te zwaar belast. Het ge volg: Vermoeidheid". Aad Clarisse: „En als je weet hoe je het moet doen, kan zes keer diep in- en uitademen al een geweldige ontspanning geven". En het gesprek weer over nemend gaat Christiaan Ruijsenaars verder: „Het is toch te gek om los te lopen dat wij in deze zo verschrikkelijk efficiënte maatschappij ons lichaam op de meest inefficiënte manier gebruiken. Iedereen is veel te lang bezig geweest met dingen buiten zijn lichaam. Scho nere rivieren, zuivere lucht, een beter milieu, maar ons lijf blijft even rot. Je lijf is datgene waar je mee moeten leven, het is de eerste vertolker van je ik. Met yoga leer je je lijf te ervaren. Ik kan het niet vaak genoeg zeggen. Yoga is een cleane zaak. Men haalt er nog zoveel bijgeloof en mystiek bij. Het is echter helemaal niet geheimzinnig. Mis schien moet ik het wel omschrijven als een sys teempje waar je profijt bij hebt." Aad Clarisse: „Yoga is een manier om te komen tot een goed gebruik van lichaam en geest". Hoe vol vuur en enthou siasme zowel Aad Claris se als Christiaan Ruijse naars over het plan pra ten, beiden zijn ook over tuigd dat zij nog erg veel weerstanden zullen moe ten overwinnen. „In deze zakelijke wereld zul je de mensen er eerst van moeten overtuigen dat het lonend is", stelt rappe prater Aad Clarisse onmiddellijk vast. „Ik ben er voor honderd procent van overtuigd dat ons ..Het gaat erom een juist evenwicht te vinden tussen lichaam en geest' VOORBURG „Als iemand van mijn leerlingen hoort dat hij door een instan tie niet direct geholpen kan worden „omdat het nog in de computer moet", dan neemt hij daar niet zonder meer genoegen mee, want hij weet dat de computer er juist is om problemen op te lossen, en niet om ze te maken". Dat zegt ir. H. J. A. M. Bodelier die al bijna vier jaar leerlingen van het Huygens Lyceum in Voorburg vertrouwd maakt met de computer. Het vak computerkun- de is een vast onderdeel voor klas 3 HAVO en 4 Athenaeum van deze school, en een keuzevak voor leerlingen uit de hogere leerjaren die dit onderwijs kun nen bekronen met een diploma dat iede re beginnende computerprogrammeur in zijn zak moet hebben, wil hij zijn oplei ding kunnen vervolgen. Behalve het Rotterdamse Johannes Cal- vijncollege dat sinds begin dit jaar een computer heeft, is het Voo'rburgse ly ceum de enige middelbare school in Ne derland die voor computerkunde ook een computer tot haar beschikking heeft. Wel zijn er nog al wat scholen die dit vak op het lesrooster hebben staan, maar dan gebruik maken van een terminal die door een telefoonlijn rechtstreeks in contact staat met een computer in een rekencen trum. Terug naar de maatschappelijke implica ties van de computer, want daar krijgt iedereen vroeg of laat mee te maken, en het computeronderwijs op het Huygens Lyceum is er juist op gericht leerlingen daar op voor te bereiden, niet om ze tot programmeurs of computertechnici op te leiden. Leraar Bodelier noemt als voor beeld van die brede arm van de compu ter de (nog niet gerealiseerde) centrale persoonsadministratie, waartegen al ja ren verzet wordt aangetekend. „Mensen voelen zich bedreigd door de anonieme macht van de computer die een dictatuur uitoefent waar mensen zich reddeloos aan onderworpen voelen. Hier op school gaan de leerlingen de mogelijkheden, maar ook de beperktheden van de com puter inzien. Ook begrijpen ze dat de computer slechts daar moet worden ingeschakeld waar problemen liggen waarvan de uitwerking zonder deze electronische rekenmachines vele manuren zou vergen." Dat de grijparmen van de computer ver ontrustend werken zijn mogelijkheden nemen immers in de ogen van veel men sen magische vormen aan wordt mede veroorzaakt door het feit, aldus ir. Bode- lier, dat zij die de computers opdrachten geven, de programmeurs, het perspectief niet kennen van de materie die zij voor computerbehandeling geschikt maken, terwijl de mensen in het veld geen flauw benul hebben van de functie en de wer king van een computer. „Daarom", aldus leraar Bodelier" is het doel van dit soort onderwijs die kloof te dichten en daar mee de vreeswekkende aspecten van de computer weg te nemen en niet, zoals men soms wel denkt, om ongebreideld verder te kunnen automatiseren." Daarvoor is op de allereerste plaats no- Leraar ir. Bodelier met een programma uit „zijn" computer. dig dat de leerling concreet kennismaakt met de computer. Belangrijk is niet hoe hij technisch in elkaar steekt, maar wel op basis van welke principes hij werkt en hanteerbaar is. Ir. Bodelier zegt dat het met de interesse voor de computer techniek verloopt als met de meeste nieu we technische prestaties. „Toen de radio werd uitgevonden, wilde iedereen weten hoe zo'n ding in elkaar zat. Nu is het bestaan van de radio, net als trouwens van de televisie, vanzelfsprekend gewor den. Wat nog niet ingeburgerd is, de kleurentelevisie bijvoorbeeld, en ook de werking van een computer, roept nog wel vragen op maar die blijven steeds vaker uit naar mate men er meer aan went", aldus ir. Bodelier. Belangrijker om te bestuderen dan de zich snel aanpassende en daardoor steeds veranderende techniek, zijn de hoofd functies waartoe het gebeuren in een computer valt te herleiden: rekenen in een tweetallig stelsel-, onthouden, lezen en schrijven, verrichtingen die mensen net zo goed kunnen, maar die de compu ter veel sneller en bovendien zelfstandig aan kan. De heer Bodelier schreef met het oog hierop voor zijn leerlingen een boek, „Kennismaken met computers", een inleiding die de voornaamste functies op de voet volgt, een beschrijving geeft van veel gebruikte computerapparatuur, en ook leert hoe programma's— in com putertaal gecodeerde, duidelijk omschre ven opdrachten aan de computer ge maakt moeten worden. Na een uitvoerige kennismaking met het computerinstrumentarium, een PDP-8/E van Digital Equipment, gaan de leerlin gen van 3 HAVO en 4 Athenaeum een voudige programma's maken. Problemen worden geanalyseerd in de vorm van blokschema's; als voorbeeld kan gelden het boeken van betalingen in een debiteu renadministratie. De voorgestelde oplos sing wordt opgedeeld in een reeks een duidige, logisch op elkaar volgende han delingen die vervolgens in een speciale computercode aan het apparaat worden voorgelegd. De programma's die de leer lingen maken, blijven betrekkelijk een voudige vingeroefeningen maar ze geven toch genoeg inzicht in de wijze waarop de computer gehanteerd moet worden. De leerlingen die in de volgende klassen computerkunde als extra keuzevak erbij nemen, krijgen uiteraard grotere pro gramma's te vervaardigen; vaak maken ze weer deel uit van grotere problemen. Vorig jaar werkte een groep leerlingen uit 5 VWO aan het opzetten van een voorraadadministratie voor een (niet be staand) kruideniersbedrijf. Ir. Bodelier gelooft dat een dergelijk project goede mogelijkheden biedt om alle aspecten van de automatisering aan de orde te laten komen. De mogelijkheden tot het oplossen van problemen zijn legio, maar elke toepas sing vereist dat het probleem van te voren in al zijn aspecten nauwkeurig is overdacht De leerlingen worden er dan ook bepaald niet luier van omdat ze elke keer weer bij het schrijven van een com puterprogramma aangezet worden tot analytisch denken, een neven voordeel dat bij elke voortgezette studie van pas komt, aldus ir. Bodelier die zegt de electroni sche zakrekenmachines voor zijn leerlin gen verboden te hebben omdat die eerder het tegendeel bewerkstelligen. Eenmaal gemaakte programma's kunnen bewaard worden op magnetische banden zodat ze op elk gewenst moment weer teruggeroepen kunnen worden en zo hun diensten na eventuele aanpassing op nieuw bewijzen. Er wordt een band ge waard met daarop de beste programma's van de leerlingen. De heer Bodelier heeft zijn computer Challenger gedoopt: de scholieren moe ten proberen uit de computer te halen wat er in zit. Problemen vertalen in een programma is dan ook uiteraard iets heel anders dan alsmaar klakkeloos voort au tomatiseren. De interessantste uitdaging tot nu toe waarvoor de Huygenscomputer zich heeft laten lenen, is het maken van een deel- rooster in opdracht van het ministerie van Onderwijs. Het programma werd gemaakt door een oud-leerling, Kees Burgwal, in samenwerking met de heer Bodelier.Het Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium werkte eveneens aan de opdracht, maar zoals men zich kan voorstellen, met een veel grotere staf. en computer. Er zijn nu aanwijzingen dat het gedraaide programma van het Huy gens Lyceum veel eenvoudiger van opzet is en bovendien veel goedkoper. Natuurlijk blijft een dergelijke activiteit uitzondering voor de computer, maar ir. Bodelier is wel van mening dat de com puter niet alleen een instructieve taak heeft. Op de komende Efficiencybeurs in de RAI in Amsterdam houdt hij een lezing over de organisatie van het onder- 'wijs die dankzij een computer vereenvou digd kan worden, Die kan immers goede diensten bewijzen bij het opstellen van lestabellen voor leerlingen met keuzepak ketten en andere schoolmanagement-pro- blemen. Dat is ook nodig want volgens hem wordt een computer dan pas ten volle rendabel, ook al stelt hij terecht dat de rentabiliteit van het (computer)-onder- wijs nooit in harde cijfers valt uit te drukken. Er lijkt echter al veel gewonnen te zijn wanneer de computer niet meer een apparaat is, slechts toegankelijk voor een selecte groep, maar een gewoon in strument dat van zijn geheimzinnigheid is ontdaan en het leven niet moeilijker maar makkelijker kan maken. PAUL VAN VELTHOVEN Leerlingen van het Huygens Lyceum met de computer aan het werk.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19