Iwakzinnige patiënt staat terecht voor brandstichting St.-Bavo zet klok 100 jaar terug Gevangenisstraf als therapie „Niet strafbaar is hij die een feit begaat, dat hem wegens de gebrekki ge ontwikkeling of ziekelijke storing zijner geestvemtogens niet kan wor den toegerekend". Zo luidt het artikel uit het Nederlandse wetboek van strafrecht dat handelt over de ontoerekenbaarheid. Ontoere kenbaarheid, een reden waar om heel wat Nederlanders ver pleegd worden in inrichtingen met het doel om hen weer tot een zo normaal mogelijk psy chisch functioneren te brengen. Voor een deel zijn ze al in aanraking geweest met de jus titie en heeft dit de opname in de psychiatrische inrichting be werkstelligd. Dit geldt echter niet. voor Hans, een patiënt van het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkerhout. Hij kwam tijdens zijn verpleging pas in aanraking met de justi tie en wel dankzij het feit dat hij door zijn eigen psychiater bij de politie werd aangegeven. Hans was te moeilijk geworden voor de St. Bavo. Via de justi tie moesten maar eens maatre gelen genomen worden. Pas daarna kan Hans wat de St. Bavo betreft weer terugkeren, eerder niet.... Aanstaande dinsdag zal de Haagse rechtbank vonnis wijzen op de eis van het openbaar ministerie. De officier van justitie Mr. Van der Schans vroeg twee weken geleden een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van twee jaar. Met andere woorden: wanneer Hans nog eens een misstap begaat bin-, nen drie jaar kan hij voor twee maan den de gevangenis in.Voor een doorsnee verdachte wellicht een effectief zwaard van Damocles, voldoende preventie voor een herhaling. Voor Hans echter niet, want Hans is geen „doorsnee-ver dachte". Hans, 45 jaar oud, heeft zijn leven lang al in inrichtingen gezeten. Hij was er geestelijk en lichamelijk uiterst misera bel aan toe en dat is alleen nog maar erger geworden. Hans is debiel, heeft een hartaandoening, suikerziekte, een gestoorde motoriek, een zwakke identi teit. Hans heeft een onevenwichtige en infantiele dwangmatige persoonlijkheid. Het was dan ook helemaal niet zo ver wonderlijk dat Hans in de nacht van 15 op 16 februari na een ruzie met een medepatiënt uit wrok een lucifer onder diens broek hield, waardoor een kleren kast in het St. Antoniuspaviljoen uit brandde. Eerder verdacht Hans was al verdacht van het aanste ken van de brand die in 1974 het hele Mariapaviljoen van de St. Bavo in de as legde. Het bewijs hiervoor werd ech ter nooit geleverd en de vervolging was dan ook niet op dit feit gericht maar op de nauwelijks noemenswaardige brand in de klerenkast. Het had alle maal veel erger kunnen uitpakken, maar hoe Hans zich van de ernst van- zijn daad bewust was blijkt wel uit het feit dat hij zelf na zijn daad rustig was gaan slapen op de étage recht boven de plaats waar hij die brand had ge sticht... se psychiater die een tegenrapport heeft uitgebracht na het advies van de ge rechtspsychiater tot vervolging van „een gevaarlijk precedent". Waar zijn de psychiatrische inrichtingen nog voor als hier alleen maar de lichtere gevallen behandeld kunnen worden? Waartoe dient de modernisering als deze ten koste gaat van de moeilijke patiënt? En waar blijft de vertrouwensrelatie pa tiënt-psychiater op deze manier? Dr. Van der Kr oef neemt fel stelling tegen het rapport van zijn collega bij justitie: „Collega Mulder zet de psychia trie 100 jaar terug. Zijn advies betekent een uitermate gevaarlijk precedent, waaraan iedere psychiater zijn steun zou moeten onthouden. Waar blijven we als een medicus gaat dreigen met de politie. Iedere patiënt met dwanghande lingen voelt zich nu ontzettend be dreigd", aldus Van der Kroef. Naast dr. Mulder had ook psychiater Van der Kroef een gesprek met Hans. Mr. Teekens citeerde op de terechtzit ting een deel uit het rapport van Van der Kroef: „Hans is door een of andere ontwikkelingsstoornis in een infantiel stadium gefixeerd gebleven. Dit geldt ook voor zijn emotionele ontwikkeling en zijn wilsontwikkeling. Tot waarheid en moraliteit heeft Hans practisch geen toegang". En over de verantwoordelijkheid voor de brandstichting; de juridische grond waarop Hans uiteindelijk voor de rech ter kwam zegt dr. Van der Kroef: „Dat zijn waarden die niet tot zijn wereld behoren, of beter, die zelfs niet tot zijn wereld künnen behoren". Mr. Teekens sprak veertien dagen gele den in zijn pleidooi van de omgekeerde wereld: „Celstraf in plaats van therapie en dat ten opzichte van iemand die al 44 jaar patiënt is. Het is wel heel droe vig dat de St. Bavo, die overigens een goede naam heeft, dit in samenwerking met het Openbaar Ministerie probeert te realiseren, nu men in de Bavo zegt wat Hans betreft met de rug tegen de muur te staan en therapeutisch geen enkele uitweg meer te zien". Volgens mr. Teekens moest alleen al op de geconstateerde fixaties in de infan tiele ontwikkelingsstadia van Hans tot volledige ontoerekenbaarheid worden geconcludeerd,nog afgezien van het feit dat de ernstige organische toestand van de patiënt nog een desastreuze invloed heeft op de ontoerekenbare persoonlijk heid van Hans. De Leidse advocaat wees er op dat de verlaging van het bloedsuikergehalte' van Hans een laten te epilepsie en pyromanie activeert. De strekking van het betoog van mr. Tee kens was duidelijk: de officier van justi tie had nooit tot vervolging moeten overgaan, laat staan dat de rechter tot een veroordeling komt Misstap Want in feite betekent ook de voorwaar delijke vrijheidstraf die de officier van justitie heeft geëist voor Hans niet min der dan de gevangenis. In drie jaar tijd geen misstap begaan is voor een psy chiatrisch patiënt als Hans een onmoge lijke eis, zo meent zijn advokaat, ge steund door psychiater Van der Kroef. „Dergelijke patiënten in plaats van de noodzakelijke verpleging in een inrich ting celstraf in een gevangenis te bezor gen en dat ook nog agogisch verant woord te noemen zoals dr. Offerhaus van de St Bavo en gerechtspsychiater Mulder doen, is ongelooflijk. Er is wei nig fantasie voor nodig om zich te realiseren welke desastreuze gevolgen een gevangenisstraf deze in en in zieke patiënt zou kunnen hebben", conclu deerde mr. Teekens ter terechtzitting. Hij noemde Hans „geen misdadiger, maar een slachtoffer". En dat maakt een gevangenisstraf alleen maar erger, want Hans lééft bij het contact met anderen, met de buitenwereld. „Een zwakzinnige patiënt de cel insturen, het is waanzinnig" ARJEN BROEKHUIZEN In plaats van Hans een passende bege leiding te geven binnen de St. Bavo of hem zonodig naar een andere inrichting over te plaatsen waar men hem wel aankon, schakelde psychiater Offer haus van de St. Bavo de justitie in: een unicum in de geestelijke gezondheids zorg. Er komt een onderzoek. De door het Leidse bureau van consultatie toe gevoegde pro-deo-advocaat van Hans, mr. M. Teekens jr. kondigt aan dat hij zal vragen om een sêpot. Het zou toch te gek zijn als Hans in zijn toestand voor de rechter zou worden gedaagd. Zo ver komt het echter wel: het rapport van de gerechtspsychiater dr. Mulder stelt dat waar de therapeutische behan deling van Hans geen effect bleek te hebben, de „agogische weg" van de gevangenisstraf wellicht meer succes zal hebben om Hans in zijn „eigen klimaat staande te houden". En zo stond Hans twee weken geleden voor de rechter. Een unicum in de moderne strafrechtspleging. Niet voor niets noemde mr. Teekens op de terechtzitting beide stappen, van de inrichting zelf en van de officier van justitie, onbegrijpelijk. „Juridisch ge zien mag het doen van aangifte de inrichting misschien niet te verwijten zijn geweest, met het oog op de vertrou wensrelatie tussen patiënt en psychiater is deze stap met zijn gevolgen echter uiterst betreurenswaardig", zo is het oordeel van de Leidse advocaat. Daar komt nog bij dat de St. Bavo het bij het doen van aangifte niet gelaten heeft. Daarna is men gaan fungeren als een soort verlengstuk van het Openbaar Ministerie door de hoofdportier van de inrichting, met wie Hans op goede voet stond, de patiënt een verhoor te laten afnemen. Deze werden doorgespeeld aan de justitie en belandden zo uiteind elijk in de dossiers ter terechtzitting. „Ik acht dit flagrant in strijd met de medische verzorgingsplichten van de St. Bavo ten opzichte van haar patiënt. Ethisch is deze handelswijze onverant woord", aldus de raadsman van Hans. Ook het besluit van de officier van justitie tot strafvervolging over te gaan vindt mr. Teekens onbegrijpelijk. Vol gens hem had deze toch wel wat voor zichtiger moeten optreden en niet zo maar tot strafvervolging moeten over gaan. Mr. Teekens doelt daarbij op het feit dat Hans niet zomaar een delin quent uit de maatschappij is. Integen deel, Hans heeft nog nooit in de maat schappij geleefd. Hij heeft altijd in in richtingen gezeten en het is dan ook de vraag of je zo maar de normen van de maatschappij die Hans nooit gekend heeft en ook nooit zal kennen op hem van toepassing kan verklaren als hij in de inrichting niet meer te handhaven is. Zeker in het geval van Hans had toch op z'n minst een verband moeten zijn vermoed tussen het delict en de reden van Hans' verpleging. Een ver band op grond waarvan eigenlijk nooit tot strafvervolging besloten had kunnen worden. Gevaarlijk precedent Nu het echter toch zo ver gekomen is wachten velen in spanning het oordeel van de rechter af. Is het mogelijk dat een zwakzinnige, die zich tijdens zijn verpleging schuldig maakt aan een strafbaar feit, zo tussen de tuchthuis boeven terecht kan komen? Wat hangt die vele andere patiënten boven het hoofd als zou blijken dat zij die in een inrichting als „te lastig" worden erva ren desgewenst naar het huis van bewa ring kunnen worden overgeplaatst in plaats van naar een inrichting die de patiënt wel kan helpen? Niet voor niets spreekt dr. C. van der Kroef, een Haag- Brandstichting komt vaak voor in psychiatrische inrichtingen als de St. Bavo. Dit bleef over van een van de slaapzalen van de Noordwijker- houtse inrichting bij een brand in maart vorig jaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17