Duisenberg: pond staat veel te laag Smith antwoordt Londen op Britse voorstellen Politiemensen voor onderzoek naar Tel Aviv TERREURCAMPAGNE IN RHODESIE Vreemdelingenlegioen doorn in Corsicaans oog Amok in Britse Ford fabriek „Justitia et Pax": Veto Ford ongedaan gemaakt VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 DEN HAAG (ANP) - Twee Ne derlandse politiemensen zijn gisteren naar Tel Aviv gereisd in verband met de arrestatie in Tel Aviv eind vorige week van de 23-jarige Nederlandse Lud- wina J. uit Breda. De Bredase heeft toegegeven dat zij lid is van de Rode Hulp en dat zij samen met twaalf andere Nederlanders de afgelo pen zomer een trainingskamp van het Palestijnse bevrijdings front heeft meegemaakt ter voorbereiding van een vliegtuig kaping. Na hun terugkeer in Nederland hadden zij en haar 31-jarige vriend Marius N. op dracht gekregen de vliegroute Parijs-Tel Aviv-Bombay van Air France te verkennen. N. werd in Bombay aangehouden. Op grond van de verklaringen die de Bredase na haar aanhou ding aflegde stelde de politie woensdag een onderzoek in in woningen in Amsterdam, Breda en Nieuweroord (Dr.). Hier wer den vuurwapens noch explosie ven aangetroffen. In Breda werd wel een drukkerij gevon den waar pamfletten werden ge drukt voor de IRA en de Rote Armee Fraktion. CH-fractievoorzitter Kruisinga heeft minister Van der Stoel gevraagd welke stappen de re gering denkt te nemen nu in Zuid-Jemen opleidingen in ter rorisme plaats vinden en daar aan ook Nederlanders deelne men. Politie beslecht burenruzie LEIDEN Vijf Leidenaars die gisteren betrokken waren bij een felle burenruzie op een ga lerij van een flat in de Milanen- horst zijn door de politie opge bracht. Tegen drie betrokkenen werd proces verbaal opge maakt. Een 16-jarige meisje werd mis handeling ten laste gelegd om dat ze een van haar buren met een mes in de kin had gestoken. Een 26-jarige man werd mishan deling verweten omdat hij een 66-jarige buurman met een fles aan het oor had verwond. Een 39-jarige man had ruiten inge gooid en is het plegen van ver nielingen ten laste gelegd. De politie moest twee keer in actie komen om de burenruzie te beslschten: om zes uur en tus sen negen en tien uur. In beide gevallen werd met huisraad ges meten, ook naar de toegesnelde politieagenten. De ruzie tussen de buurgezinnen bestond al ge ruime tijd. Door onbekende oor zaak kwam het gisteravond tot een uitbarsting. De Galerie-Bibliotheek, Luifel- baan 1, Wassenaar exposeert van 2 - 28 oktober reisschetsen in potlood, inkt en penseel, al smede fantasietekeningen van Ben Moritz. (Van onze correspondent) LONDEN De directie van de reusachtige Ford-fabrieken te Dagenham bij Londen, raamt de kosten van de schade, die daar woensdagochtend aange richt werd door een honderd amokmakende arbeiders, op 25.000 tot 30.000 pond. Het bedrijf leed die nacht op de koop toe een produktieverlies van nagenoeg 100.000 pond. De muitende arbeiders behoor den tot een nachtploeg, bestaan de uit 1.000 man en werkzaam in de assemblage-afdeling. Deze ploeg was naar huis gestuurd, omdat 12 arbeidskrachten wei gerden gebruik te maken van een nieuwe apparatuur, die zij gevaarlijk vinden. Zij klagen daar al zes weken over. LONDEN (DPA) Rhodesische vei ligheidstroepen folteren en doden on schuldige Afrikanen bij hun strijd tegen guerrilleros. Deze beschuldi ging doet de Rhodesische commissie van „Justitia et Pax" in een gisteren gepubliceerd rapport. In de documentatie wordt een terreur- campagne tegen de op het platteland wonende Afrikanen beschreven. Ge zegd wordt dat zwarten gefolterd wer den ook als zij zo goed als geen betrekkingen met de guerrillastrijders hadden. Het 104 bladzijden tellende rapport „Burgeroorlog in Rhodesië" meldt voorts dat de burgeroorlog van de cember 1972 tot 18 augustus van dit jaar tenminste 2.408 slachtoffers heeft geëist: 1.185 guerrillastrijders, 149 mi litairen, 39 blanke burgers en 1.035 zwarte burgers (432 werden gedood door het leger en 603 zouden door de opstandelingen zijn gedood). Boven dien werden tenminste negenenzestig Afrikanen ter dood veroordeeld we gens „oorlogsmisdaden". Deze statistieken zeggen, aldus het rapport, echter weinig over de ontbe ringen van de gewone man. Hele dor pen zijn gedeporteerd. De economie is ontwricht door een oorlog die niet gewonnen kan worden door militair geweld. Het rapport wil aantonen dat de zwarten onder de regeringstroepen niet minder lijden dan degenen die door de vrijheidsstrijders worden be laagd. De commissie verwerpt ieder gebruik van geweld. De Amerikaanse financier Bernhard Cornfeld, die benadeling van een telefoonmaatschappij. Hl| had betrokken Is geweest bij enorme financiële schan- apparaatjes gebruikt om de registratie van ge- dalen, is gisteren door een rechtbank In Los sprekken te voorkomen. Naast de multimiljonair Angeles veroordeeld tot drie maanden gevange- zijn vrouw nlsstraf en een boete van 3000 dollar wegens SALISBURY (Reuter-Upi) De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren zijn antwoord gestuurd op het Britse voorstel binnen twee weken „ergens in Zuidelijk Afrika" een conferentie te beleggen voor de vorming van een interim-regering in Rhodesië. SCHIPHOL (ANP-Reuter) De daling van het pond sterling is belachelijk groot De koers van het pond is nu veel te laag in vergelijking met de concurrentiekracht van het Britse bedrijfsleven. Dit heeft minister Duisenberg van financiën gisteren op Schiphol verklaard bij zijn vertrek naar Manilla, waar hij de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds zal bij wonen. De minister zei ervan overtuigd te zijn, dat de koers van het pond weer zal gaan stijgen als het gezond verstand weer de overhand krijgt. „Wat er nu met het pond is gebeurd", aldus de minister, „is absurd". Het pond sterling sloot gisteren in Londen op 1,6615 dollar. Dat betekent een koersda ling van een halve dollarcent in vergelijking met het slot van woensdag en een daling van vier dollarvent ten opzichte van het hoogste peil dat gisteren werd bereikt De waardevermindering van het Britse geld sinds december 1971, toen er een algemene herziening van de wisselkoersen tot stand kwam, de zogeheten „Smithsonian Agree ment", bedraagt nu 44,6 percent. Op de wisselmarkt in New York zette het pond zijn daling voort na een korstondig herstel dat verband hield met geruchten over maatregelen van de Britse centrale bank tegen een verdere koersdaling. Hande laren in New York waren van mening dat het verzoek van Engeland om nieuwe finan ciële hulp van het IMF de oplossing van de ernstige economische vraagstukken waar mee de Britse regering worstelt geen stap naderbij brengt De koers van de D-markt bereikte in Frank fort een peil dat in veertien maanden niet was voorgekomen. Daardoor dreigden de zwakkere valuta's in het gemeenschappelijk zwevende blok door hun onderste interven- tiepunt te zakken. In feite gebeurde dat ook enige keren, maar steeds slaagde de Bundes bank er door het opkopen van het aangebo den geld weer in de valuta's die uit de band sprongen tot de orde te roepen. Ford vraagt snel onderzoek President Ford heeft gisteren tegenover verslaggevers In zijn werkkamer In het Witte Hul» verklaard dat hij nooit gelden uit het verklezlngsfonds ten eigen bate heeft gebruikt HIJ vertrouwt er daarom op door Watergate-aanklager Charles Ruff van alle blaam gezuiverd te worden, en heeft gevraagd om een snel onderzoek omdat „vertraagd recht ontzegd recht" Is. HIJ zal ook openbaar maken hoe vaak hij heeft deelgenomen aan golfpartljtjes die door het bedrijfsleven zijn betaald. ADVERTENTIE- bloemen via fleurop kan altijd en overal... in de gehele wereld, 't Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente "groeten"-besteller. Fleurop Interllora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Oliemagnaat koopt Rembrandts 'Juno' NEW YORK De Amerikaan se oliemagnaat dr. Armand Hammer, is voor 3,25 miljoen dollar (ruim 8 miljoen gulden) in het bezit gekomen van Rem brandts schilderij „Juno". Het is een recordprijs voor een Rembrandt. De 78-jarige Hammer heeft het doek gekocht van een onbeken de verzamelaar in New York. „Juno" is tentoongesteld in het Metropolitan Museum of Art, in dezelfde zaal waar Rembrandts, „Aristo teles in beschouwing voor de buste van Homerus" hangt. Dit doek werd in 1961 door het museum gekocht voor 2,3 miljoen dollar, wat tot nu toe de recordprijs voor een Rem brandt was. „Juno" is met dr. Hammers an dere schilderijen vermaakt aan het County Museum van Los Angeles. De hele collectie is meer dan 20 miljoen dollar waard. Voordat de Rembrandt naar Los Angeles gaat, wordt hij nog drie maanden tentoongesteld in het Fogg Art Museum van de Harvard universiteit. Kunst en kunstenaars De tentoonstellingszalen van het Prentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam zullen in verband met een nood zakelijke grondige opknapbeurt met ingang van 4 oktober tijde lijk voor het publiek gesloten zijn. De werkzaamheden zullen ongeveer een maand in beslag nemen. Het Rijksprentenkabinet zelf en de daarbij behorende studiezaal blijven voor het pu bliek toegankelijk. Gabriel Pfeiffer exposeert van 4 tot 15 oktober werk in de kantine van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne, Dkt. Reijersstraat lOLeid- schendam. De inhoud van het Rhodesische antwoord is niet bekendge maakt, maar een regerings woordvoerder in Salisbury zei wel dat de conferentie niet mag uitgroeien tot een volledige con stitutionele conferentie. De eer ste conferentie moet zich bezig houden met de uitvoering van de Brits-Amerikaanse voorstel len voor een meerderheidsbe wind binnen twee jaar, waar mee Smith zich vorige week ak koord verklaarde. De grondwet zal worden opgesteld door de staatsraad, die daarvoor twee jaar de tijd heeft, aldus de woordvoerder. In de Rhodesische visie is deze staatsraad het hoogste gezag in de overgangsperiode, maar in de oorspronkelijke voorstellen is dat, volgens Londen, niet zo geregeld. De Britse regering deelde giste ren mee dat een hoge functiona ris waarschijnlijk minister van staat Ted Rowlands binnen kort een gesprek zal hebben met premier Ian Smith, of een van diens vertegenwoordigers, waar schijnlijk in Pretoria. Het guerrillaleger van de Rho desische nationalisten „ZIPA" (Zimbabwe People's Army") verwerpt de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een meerder heidsbewind binnen twee jaar en wil doorvechten tot de „defi nitieve overwinning". Dat staat in een verklaring die ZIPA's politiek commissaris Dzinashe Machingara heeft voorgelezen op een persconferentie in de Mozambikaanse hoofdstad Ma puto. „Onder geen enkele omstandig heid zijn wij bereid de macht te delen met racisten en fascisten. Kissinger wil de strijd in Zim babwe ondermijnen en de wes terse belangen beschermen", al dus de verklaring. WASHINGTON (AFD-Reuter) Het Amerikaanse Congres heeft met ruime meerderheid het veto overstemd dat presi dent Ford had uitgebracht tegen een wetsontwerp om 56,6 mil jard dollar (ongeveer 147 mil jard) beschikbaar te stellen voor programma's op het gebied van de volksgezondheid, het onder wijs en het maatschappelijk werk. Om een veto van de president ongedaan te maken is een meer derheid van twee derde nodig. Italiaanse parlement Ernest Hauser: documenten d'Espresso vervalst ROME (Reuter) Een voorma lige lobbyist van Lockheed in Europa heeft in Rome verklaard dat documenten die zijn gepu bliceerd door het weekblad L' Espresso en waaruit zou blijken dat premier Giulio Andreotti smeergeld van de Amerikaanse vliegtuigfabriek zou hebben ge had, vervalst zouden kunnen zijn. Ernest Hauser, voormalig Lock- heedagent in West-Europa, leg de de verklaring af ten over staan van de parlementaire en quêtecommissie die naar de gang van zaken rond Lockheed in Italië een onderzoek instelt Van onze correspondent Jan Drummen CORTE Nadat deze week op dinsdag avond de auto van de onder-prefect van Corte (Corsica) in de lucht was gevlogen en zijn kantoor onder karabijn vuur was genomen, werden in de nacht twee gendar mes bij Bastia door schoten gewond, werd bij Caldi een jeep van het vreemdelingenle gioen opgeblazen en werd de woning van een onderofficier van het Vreemdelingenle gioen door een springlading beschadigd. Overal op het eiland Corsica zijn opschrif ten verschenen met „Legione fora" (weg met het legioen), en de grote campagne tegen het Legioen zal zondag zijn hoogte punt hebben in een grote manifestatie in Corte, de voormalige hoofdstad van het eiland. De nieuwe campagne is ontketend naar aanleiding van de moord op twee herders, enkele dagen geleden, in Bustanico nabij Corte. Een 19-jarige Duitse deserteur, die korte tijd in opleiding was in het garnizoen van Corte, heeft bekend de dubbele moord te hebben gepleegd. De Legioensoldaten werden in 1962, na de onafhankelijkheid van Algerije, waar het legioen sedert meer dan een eeuw zijn hoofdkwartier had in Sidi-ben-Abbes, onder meer naar Corsica overgebracht Andere regimenten werden in Zuid-Frankrijk ge plaatst, in voormalige Frans Somali-land op Mayotte, in Guyana en in de Stille Oceaan. Aanvankelijk werd de komst van het Legioen toegejuicht en in de eerste jaren bleken de winkeliers er inderdaad een zeker voordeel van te hebben. Bovendien voerde het Legioen tal van openbare werken uit die niet door de belastingbetaler bekostigd hoef den te worden. De motieven van de lieden die in het Vreem delingenlegioen dienst nemen is tegenwoor dig echter niet meer dezelfde als destijds, en de discipline is in elk geval minder. Het aantal deserteurs is sterk toegenomen, en omdat zij van dit eiland uiterst moeilijk naar het vasteland kunnen ontkomen, moeten zij door diefstallen, inbraken of zelfs roofmoor den in hun levensonderhoud voorzien, het geen in de roemruchte Corsicaanse maquis eenvoudiger is dan elders. Het aantal misda den door Legionaires, die bij hun desertie wapens en munitie meenemen is sterk toege nomen. Met name in Corte is de verhouding met de bevolking bijzonder slecht geworden. Daar zijn continu 1600 tot 1800 soldaten in opleiding op een toale bevolking van 4000 zielen. Het luidruchtige en superieure gedrag van de Legionaires steekt de bevolking van Cor te uitermate. Traditioneel hebben de Corsi- canen met hun sterke onafhankelijkheidszin altijd de zogenaamde kolonisten bestreden. De moord op de twee herders wordt door de eilandbewoners als een schending van een onaantastbaar symbool gezien. De her der die niet aan materiële bezittingen ge hecht is en in de natuur leeft, geldt op Corsica nog altijd als de bewaarder van de oude familietradieties, omdat deze families als het ware door die grote kudden in leven werden gehouden. Zich aan een herder ver grijpen is op het eiland een onvergeeflijke misdaad. Door de aanwezigheid van het Legioen zijn de Corsicanen er nog meer van overtuigd geraakt dat zij een gekoloniseerd volk zijn. Het eiland heeft volgens hen geen strategi sche waarde, en de legering van de soldaten stelt hen, naar hun mening, gelijk aan de laatste koloniale gebieden van Frankrijk. Daarbij komt dat gelijktijdig met het Le gioen tal van voormalige Franse kolonisten uit de zelfstandig geworden Noordafrikaan- se gebieden, met name uit Algerije, zich op Corsica gevestigd hebben. Dezen hebben van de overheid bijzonder gunstige leningen en voorschotten gekregen. Zij kochten enor me landerijen op van onder zware schulden last gebukt gaande Corsicanen, en begonnen grootscheeps en intensief de wijnbouw te beoefenen. De plaatselijke bevolking die niet van deze maatregelen kon profiteren en sedert tientallen jaren geen efficiënte wijn- Palestij nen verlaten bergfront BEIROET (UPI) - Palestijnse strijdkrachten zijn gisteren be gonnen, zich terug te trekken uit hun overgebleven stellingen in de bergen achter Beiroet, terwijl Syrische troepen en christelijke militie verzetshaar- den omsingelden. Van Palestijnse zijde is toegege ven, dat het verlies van het bergfront, 32 km ten oosten van Beiroet en ten noorden van de hoofdweg Beiroet-Damascus na een Syrisch offensief van 48 uur, een van de rampzaligste verliezen van de Palestij nen is geweest in de bijna achttien maanden burgeroorlog in Liba non. „Het verlies van vluchtelingen kamp Tel-al-Zaatar vorige maand, na een christelijkehjk beleg van 55dagen, was een prestigezaak. Maar het berg front is een werkelijk stategisch verlies", aldus een Palestijnse bron. bouw had kunnen beoefenen, geraakte ern stig verbitterd. De verbittering nam toe toen de soms oneerlijke concurrentie en malver saties van de kolonisten hele families van Corsicanen tot de bedelstaf brachten. De ergerlijke uitingen van een traditioneel meerderwaardigheidscomplex van de kolo nisten spitsten de zaken nog toe. De oplich ting op grote schaal door enkele grote, uit Algerije afkomstige wijnbouwers leidde tot de onlusten van augustus vorig jaar. De Corsicanen vóelen zich ook op ander gebied bij het vasteland achtergesteld. Cor sica kent geen industrie, de zeer onrendabe le landbouw wordt door de concurrentie onmogelijk gemaakt, en alles op het eiland is duurder dan op het vasteland als gevolg van de monopolies van de transportbedrij ven. Het gevolg is dat het eiland ontvolkt, de jongeren trekken weg om elders een bestaan te vinden maar bij hun pensionering komen de Corsicanen naar het eiland terug. Het gevolg is een oude bevolking die sterk aan tradities is gehecht De ontwikkeling van het toerisme is door de onlusten achter op gebleven, en dat zou de enige mogelijk heid zijn geweest om het eiland te ontwor stelen aan de grote invloed die Parijs op het bestuur uitoefent De fanatieke elementen van het Corsicaanse verzet bepleiten nu een harde lijn, plegen aanslagen, sabotage en houden demonstra ties. Maar de eis het Vreemdelingenlegioen van het eiland terug te trekken is zelfs door Parijs niet in overweging genomen. De garnizoenscommandant van Corte heeft verklaard dat zijn legioen een sterke disci pline bezit maar dat hij niet kan voorspellen tot hoever de zelfbeheersing van zijn man nen zal gaan. Met andere woorden, de com mandant wil te kennen geven, dat als de aanvallen van de Corsicanen mochten toene men, het niet uitgesloten mag worden geacht dat het tot een strafexpeditie van de zwaar bewapende legionaires zal komen. Daarvan zijn de gevolgen niet te overzien. Rechts Spanje lonkt naar het leger MADRID (UPI) Ultra conser vatief Spanje heeft donderdag een beroep op het leger gedaan om een eind te maken aan het democratiseringsproces dat door koning Juan Carlos op gang is gebracht. Het tijdschrift Fuerza Nueva, orgaan van een rechtse groep van gelijke naam welke veel invloed heeft onder legerofficie ren en politiefunctionarissen, schrijft dat de strijdkrachten de „laatste en enige hoop" zijn om het land in zijn „ernstigste" uur te redden. Woensdag vroeg het rechtse blad „Alcazar", dat spreekt voor de 500.000 leden tellende confe deratie van burgeroorlogsvete ranen, de regering af te treden om „ineenstorting van de natie te voorkomen". Oostduitse minister naar Nederland NEW YORK (ANP) - De Oost duitse minister van buitenland se zaken, Fischer, zal begin vol gend jaar een bezoek aan Ne derland brengen. Dit heeft mi nister Van der Stoel meegedeeld in New York. BOEDVADe befaamde, in 1883 geopende exclusieve Oriënt Express, die rijdt van Parijs naar Istanboel, zal eind mei verdwijnen, aldus is beslo ten op een in Boedva gehouden conferentie van Europese spoorwegmaatschappijen. Uit officiële Joegoslavische kringen is vernomen,' dat het besluit, de Oriënt Express op te heffen genomen, is op aandrang van een aantal Westeuropese spoorwegondernemingen. Reizigers die van Turkije naar Parijs willen sporen zullen eind mei vorig jaar moeten overstap pen in Belgrado op een nieuwe express naar Venetië. In Venetië zullen zij een trein moeten ne men van de normale verbinding. Venetië-Parijs.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9