PROGRAMMA 3 OKTOBERFEEST Kreymborg fö BROEKEN, GENOEG VOOR HEEL NEDERLAND! PAGINA 8 LEIDSE COURANT VI VRIJDAG 1 OKTOBER 191 Ruim een jaar gele den kondigde pre mier Indira Ghandi van India de nood toestand af in haar land. In het afgelo pen jaar heeft zich een aantal drastische ontwikkelingen voorgedaan op poli tiek- en economisch gebied. De oppositie werd de gevangenis ingejaagd, stakingen werden niet langer getolereerd. In bij gaand artikel een overzicht hoe het met India is gegaan tijdens een jaar noodtoestand. NIEUW DELHI (UPI) Een jaar nadat premier Indira Gandhi de noodtoestand in haar land had afgekondigd zijn de prijzen gedaald, staan de mensen in de rij voor de bussen, komen er bijna geen stakingen meer voor en ligt volgens haar tegenstanders de democratie op zijn rug. Na weken van demonstraties, beschuldigingen van corruptie in de regering en een steeds sterkere roep om haar aftreden riep mevrouw Gandhi haar kabinet even voor middernacht op 25 juni 1975 bijeen. Zij deelde haar ministers mee dat de president op haar advies een verklaring had ondertekend waarbij de interne noodtoestand werd afgekondigd en dat zij die opdracht ging uitvoeren. Om acht uur in de ochtend van de volgende dag hield zij een radiotoespraak tot het land waarin zij meedeelde dat de noodtoe stand was ingesteld wegens „interne wanorde lijkheden" en „diepgaande en ver om zich heen grijpende samenzweringen". Op dat tijdstip wa ren al honderden, zo niet duizenden van haar politieke tegenstanders gearresteerd en op weg naar de gevangenis. Sommigen zitten daar nu nog, onder wie parlementsleden en oud-vice-pre- mier Morarji Desai. De grondwet voorziet in een dergelijk uitroepen van de noodtoestand en alle acties zijn volgens de grondwet verlopen, zelfs het opschorten van de fundamentele rechten en vrijheden. Tot dan toe werd India als de grootste democra tie ter wereld beschouwd. Maar de democratie had er nooit echt geworteld en leek meer op een slappe strohut die door de eerste de beste stof storm of moesson zou worden vernield. Zeventig procent van de bevolking is analfabeet. Stemmen gebeurt op een symbool op een stukje papier: een koe en een kalf, een olifant, een fiets. Het land was het oneens over het gebruik van de 15 officiële talen, en verdeeld door regionale geschillen en door dreigende afscheidingen. Oud- V.S.-ambassadeur JohA Kenneth Galbraith noemde het een functionerende anarchie. Nu heerst er rust en ontbreekt openbare kritiek. Oppositie wordt door slechts enkelen gevoerd. In plaats daarvan staan op de zijkanten van gebou wen leuzen geschilderd, die ook in etalages en op de bussen voorkomen: „Discipline heeft het land groot gemaakt", „Praat minder, werk meer", „Het land is op weg". Mevrouw Gandhi wordt voortdurend verheer lijkt, op aanplakbiljetten en in de onder censuur staande pers. Op een biljet dat nog uit januari dateert staat zij afgebeeld met de leus „Zij stond tussen orde en chaos. Zij heeft de republiek gered." Een oppositieleider, Krisjna Kant, die als parle mentslid na het afkondigen van de noodtoestand uit de Congrespartij was gezet, zegt dat er vrees in het land heerst. „Iedereen is bang om wat te zeggen." Volgens Kant zouden de maatregelen het moreel van het volk verzwakt hebben. In februari zouden parlementsverkiezingen wor den gehouden, maar die zijn uitgesteld. En zo lang de noodtoestand duurt kan dat telkens weer voor een jaar lang gebeuren. „Als ze de verkie zingen naar haar hand kan zetten zal zij ze laten houden. Wanneer er vrije, eerlijke, open verkie zingen komen met voldoende voorbereidingstijd zal zij die niet winnen", aldus Kant Het verzet tegen mevrouw Ghandi blijft zwak. Vier partijen willen samengaan in een nieuwe, niet communistische groep om de Congrespartij van mevrouw Gandhi te bestrijden, maar zij vliegen elkaar alweer in de haren. Zij staan ver van elkaar door fundamentele ideologische verschillen en konden ook in 1971, waarin de laatste verkiezingen gehouden waren, het al niet eens worden. Mevrouw Gandhi en haar partij wonnen toen met grote meerderheid. Het is niet bekend hoeveel personen er gevangen zitten. De schattingen lopen uiteen van 10.000 tot 100.000. Een minister van binnenlandse zaken verklaarde vorige maand dat sinds het ingaan van de noodtoestand zevenduizend personen wa ren gearresteerd wegens het verspreiden van niet toegestane literatuur. Er worden niet langer pam fletten van dissidenten aan buitenlandse journa listen toegestuurd of bij hen onder de deur doorgeschoven. De federale regering heeft het bestuur over de twee enige van de 22 staten overgenomen waar enige oppositie bestond, Tamil Nadoe in januari MAANDAG 4 OKTOBER 7 uur reveille door het Leidsch Politie Muziekgezelschap op het bordes van. het Stadhuis, zijde Vismarkt. Programma: Wilhelmus, enkelakoralen, vaderlandse liederen en mars Centaur. 7.30-8.30 uur geluidswagens/rondgang door de stadswijken gelegen buiten de singels. 7.30-9.30 uur uitreiking van haring en wittebrood in het Waagge bouw. Tijdens de uitreiking geeft het eerste Leidse jeugdorkest en drumband „De Burcht" een concert op het Waaghoofd. 8.00 uur koraalmuziek in het Van der Werfpark, dirigent Herman de Wolff, muzikale begeleiding door de chr. Muziekvereniging „Concordia". Programma psalm 9 vers 1 en 2, Geluckig Vaderland, vérs 1 en 2, Wilt heden nu treden, vers 1, 2 en 3, O ghy stad van Leyden, vers 1, 2 en 3, Mijn land, vers 1, 2 en 3, het lied van Koppelstock den Veerman, vers 1, 2 en 3, hymne vers 1 en 7 en Wilhelmus van Nassouwe, vers 1 en 2. 8.45-9.30 uur carillonbespeling Stadhuistoren door Rein Ritter, nationale volksliederen. 9.00-18.00 spuiten fontein Vismarkt 9.00-24.00 uur lunapark op het terrein Lammermarkt, rond „Molen de Valk" en op het Schuttersveld; feestelijke warenmarkt langs de Oude Singel, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt en op het parkeerterrein bij de Steenstraat. 9.30-12.00 uur poppenkast op Lange Mare, hoek Haarlemmerstraat door het duo Dëvilee. 9.30-11.30 touwtrekwedstrijden op Breestraat bij het Stadhuis 14.00 uur „There is no business like showbusiness" The Jerry Six, 14.45 uur „Komedianten trekken voorbij", The 3 Jackets, 13 uur „The greatest show on earth" The Jerry Jox Six. 10.30 uur herdenkingsdienst in de Pieterskerk, voorganger ds. Boogert, organist Joop Brons. 13.00 uur optocht „met vlag en wimpel". Een stukje folklore een knipoog naar het zuiden. Route: vertrek van de Burggravenlaan om 13.00 uur preciesj vervolgens: Hoge Rijndijk - Hogewoerd - Breestraat - Kort Rap burg - Prinsessekade - Blauwpoortsbrug - Morsstraat - Morssirt - Plesmanrotonde - Stationsplein - Stationsweg - Steenstraj Blauwpoortsbrug - Haarlemmerstraat - Pelikaanstraat - Hooigrë - Watersteeg - Hogewoerd - Breestraat - Koornbrugsteeg - Vismi - Aalmarkt (ontbinding van de stoet). 20.00 uur muzikale show van Sempre Avanti: ,,'n Avondje uitj de Stadsgehoorzaal. Solisten: Tiny Arnoldus, Corry van Dij Netty Koelewijn, Janny Visser, Joop van der Voord en Jan Vries. Kaarten A ƒ3,50 verkrijgbaar bij muziekhandel Serv< Koornbrugsteeg 5. 23.30 uur groot vuurwerk op een terrein achter het Schutters^ en Goejarat in maart. Daarmee hebben de tegen de regering gerichte krachten hun toevluchtsoor den verloren. De regering heeft in een verklaring de resultaten van de noodtoestand opgesomd: „Er is nu vrede in het land. De prijzen zijn drastisch verlaagd. De industriële produktiviteit en de landbouwpro- duktie zijn aanmerkelijk vergroot. Het volk voelt geweldige opluchting nu hamsteraars, smokke laars, kleine corrupte ambtenaren en ondermij nende politieke groeperingen niet langer onge straft hun gang kunnen gaan." De nadruk blijft liggen op „discipline". De amb tenaren wijzen erop dat de treinen nu op tijd lopen en dat de mensen in de rij staan voor de bussen en niet meer zoals vroeger worstelen om het eerst binnen te zijn. De landbouw heeft meer opgebracht, dank zij een uitstekende moesson vorig jaar. Volgens buitenlandse economen is de industriële produk- tie met ongeveer 4,5 procent gegroeid. Buitenlanders die langer in het land zijn geweest menen algemeen dat politiek weinig of niets betekent voor de 80 procent van de bevolking die verspreid leeft over de 570.000 dorpen van het land. Oppositie van enig niveau kan gevaarlijk zijn. „Wanneer een student in moeilijkheden komt kan hij de gevangenis ingaan of verbannen worden. En waar blijft hij dan? Ik zal blij zijn als ik werk krijg wanneer ik geslaagd ben, laat staan werk dat met mijn kunde overeenkomt, maar je kunt beter wel een diploma hebben." Aldus een student in Nieuw Delhi. Voor de noodtoestand waren de universiteiten haarden van onrust en stakingen. Een arbeider die staakt kan de volgende dag op straat staan. India kent geen werkloosheidsverze kering, geen overheidsbij stand of -pensioen en geen welzijnszorg. Functionarissen houden vol dat de democratie in hun land niet dood is en in januari verklaarde mevrouw Gandhi dat democratie „een waarde is die wij koesteren". Dezelfde dag echter schorste de regering artikel 19 van de grondwet, die „vrijheid van spreken, het recht op vreedzame vergadering, het recht op het vormen van vereni gingen, het recht op bewegingsvrijheid, het recht op het verkrijgen en beschikken over eigendom en het recht op het voortzetten van een beroep garandeert". AI van het begin van de noodtoestand staat de pers onder censuur. Nu prijst zij alles wat de regering doet. Veel buitenlandse diplomaten en dissidenten van het land noemen het een autocra tie, enkele spreken van dictatuur. Volgens politici bouwt mevrouw Gandhi op vier of vijf vertrouwelingen bij het verwezenlijken van haar wensen. Oude partijleiders zijn de politieke wildernis ingestuurd en leden van het tweede plan rond de premier komen en gaan met verrassende snelheid. Raadsman nummer één is Sanjay Gandhi, de 30-jarige zoon van de premier, die sinds het ingaan van de noodtoestand naar voren is geko men, hoewel hij geen officiële positie bekleedt Hij bepaalt wie tot zijn moeder wordt toegelaten en hij staat dagelijks op de voorpagina's van de kranten. India is in 1947 onafhankelijk geworden. Sinds dien is het geregeerd door Jawaharlal Nehroe en daarna diens dochter, Indira Gandhi, afgezien van de periode van 19 maanden waarin, van 1964-66, wijlen Lal Bahadoer Sjastri premier was. Over vijf of tien jaar zal Sanjay zijn moeder wel opvolgen, aldus een politicus. Een diplomaat zegt dat in de jaren 1920 en 1930 aan China gewanhoopt werd, dat het nooit een grote natie zou worden. „Dat is het nu wel. De Indiërs kunnen en willen dat ook. Mevrouw Gandhi pakt het land bij het nekvel om het aan de slag te krijgen. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen wat de noodtoestand voor het land heeft gedaan. Gewoonlijk mislukt de moes son drie van de vijf jaren. Dan weten we het pas." Aanhangers van de premier houden het bij hun leuze: „India is Indira en Indira is India". ZATERDAG 2 OKTOBER 19.30 uur grote taptoe van de Leidse verenigingen, kransleggingen bij het standbeeld van burgemeester P. van der Werf en het Jan van Hout-monument. Route: Kaasmarkt - Pelikaanstraat - Haarlemmerstraat - Prinsesse kade - Kort Rapenburg - Breestraat - Steenschuur (oostzijde) - Van der Werfpark - Doezastraat - Jan van Houtkade - Geregracht (Jan van Hout-monument). 10.00-11.30 uur judodemonstraties op de Breestraat bij d brugsteeg. Leerlingen van sportschool Luiten geven demonstn van judo, karate en jiu-jitsu; turndemonstraties op de bij de Mandenmakerssteeg. Leden van de Leidse schermvereniging „Excelsior" geven demonstraties feningen, hoog-brugoefeningen, mini-trampspringen, wedstrijden met minitramp en kastspringoefeningen. 10.00-12.00 uur Original Tonado Hell Drivers aan de ir. Driessenstraat. Autostuntwerk. De Lakenhal geopend. 17.00-24.00 uur lunapark op het terrein Lammermarkt rond „Molen de Valk" en Schuttersveld, 120 attracties, gratis toegang. 17.00-24.00 uur feestelijke markt langs de Oude Singel, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt en op het parkeerterrein bij de Steenstraat. 10.00-16.30 gevarieerd muziek- en showprogramma op het Stadhi plein. Programma: 10.00 uur „Spiel mir das Lied nog zigeunerorkest „Czardas", 10.00 uur „Sing me a song of love 1 Lord's Folks, 12.30 uur „Bruine bonen met rijst" Ritmico Espec Voorbeeld 1. Voorbeeld 2. Voorbeeld 3. Van 45% wol/55% polyester. Van 45% wol/55% polyester. Van 45% wol/55% polyester. Met riem, 2 klepachter- Modieus model met brede Met riem en achterzak, zakken en kapnaad. Zwart, riemlussen en kapnaad. Donkergrijs, lichtgrijs, bruin, grijs, groen en Zwart, grijs, bruin, marine zwart, bruin, beige, groen marine. 65, of lever. 70, of marine. m Voorbeeld 4. Van 45% wol/55% Tergal. Met riem en 2 opgestikte achterzakken. Gladde tweed in bruin, groen of grijs- 35.- Voorbeeld 5. Van 45% wol/55% polyester. Met riem en 2 klepachter- zakken. Kleuren grijs, groen of beige. (JQ m

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8