Leidse ambtenaar niet zo ontevreden Plan voor commerciële verhuur Witte Poort' Comité gezinsverzorging mobiliseert Leidenaars Brandweerkorps neemt afscheid van commandant STEEKPROEF WIJST UIT: Helse machines bij jubilerende technische school Strengere controle renovatie Tuinstadwijk VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse gemeente dienaren zijn minder ontevreden dan wel eens wordt vermoed. Dat is althans de conclusie die getrokken wordt uit een „weten schappelijke steekproef van 101 Leidse ambtenaren die gedaan is door de Amsterdamse sociolo- giestudente Ingrid Vorrink. Slechts een kleine 10% van de ambtenaren in dienst van de sleutelstad zijn „arbeidsdroe- vig" en 13% wilde liever van daag dan morgen het stadhuis verlaten. Een ruime meerderheid mag dan redelijk veel plezier in z'n werk hebben, dat neemt niet weg dat de enquête onder het gemeentepersoneel toch ook de nodige zwakke plekken in de werksfeer aan het licht heeft gebracht. Blijkens een mede deling van wethouder Van Aken, verant woordelijk voor het personeelsbeleid, zal hier de komende tijd wat aan gedaan gaan worden. gelijkheden in Leiden door haar minder hoog aangeslagen worden dan elders in den lande. Omgerekend op het totaal van 2500 ambtenaren zouden er 100—250 van elk plezier in hun dagelijks werk versto ken moeten zijn. De Leidse ambtenaar geeft zijn werk een kleine 6 1/2, de gemiddelde Nederlander een 7 1/2. Weinig invloed de chef leiding geeft het meest genoemd, op de voet gevolgd door het werkoverleg. Een andere wens is meer ruimte om gesprekken met burgers of medeambte naren onder vier ogen te kunnen voeren. Trouwens, 13% van de ondervraagden had minder prettige tot Vervelende erva ringen met contacten met de burgerij en bij 44% was dit soms, tot regelmatig, het geval. Representatief De honderd willekeurige ambtenaren die op basis van vrijwilligheid en anonimiteit aan het onderzoek hebben deelgenomen vormt twee derde van het aantal dat de onderzoekster zich aanvankelijk had voorgesteld. Hoewel de steekproef dus wat klein is uitgevallen, moet er volgens deskundigen wel de nodige representati- viteitswaarde aan worden toegekend. Er vanuit gaande dat het vooral de ont plooiingskansen zijn die het meeste in vloed hebben op de arbeidsvreugde van de Leidse ambtenaar, komt mevrouw Vorrink tot de conclusie dat er over het geheel bezien een redelijke mate van arbeidsvoldoening onder het gemeente- personeel is, hoewel de ontplooiingsmo Op onderdelen rollen er tamelijk interes sante conclusies uit de computer van mevrouw Vorrink: de helft van de Leidse ambtenaren vindt dat hij te weing in vloed heeft op de gang van zaken. De op handen zijnde reorganisatie blijkt met minder vrees tegemoet te worden gezien dan weL eens wordt gesuggereerd: 16% spreekt van verslechtering, 10% van ver betering en de rest acht het om het even of heeft geen mening. Duidelijk ontevreden is de Leidse ambte naar over het door zijn werkgever ge voerde promotiebeleid. Zo vindt meer dan 50% zijn promotiekansen beneden de maat, denkt 37% helemaal niet vooruit te kunnen komen en vindt maar liefst drie kwart van de Leidse ambtenaren het gemeentelijk promotiebeleid onduidelijk. Een duidelijke vingerwijzing in de rich ting van wethouder Van Aken, die overi gens een nota over het promotiebeleid in voorbereiding heeft. Politieke kleur Een kwart van de Leidse ambtenaren is minder te spreken over de politieke kleur van hun huidige werkgevers. Zoals bekend vond er in 1974 in Leiden een wisseling van de wacht plaats. Volgens 45% van de ambtenaren is er sindsdien niets veranderd, 8% vindt zich er op vooruitgegaan, 25% antwoordt daarente gen negatief. Gevraagd naar de zaken die om de ar beidsvoldoening te verbeteren het eerst aangepakt zouden moeten worden, wordt na de promotiekansen de wijze waarop Menselijk aspect Bij de presentatie van de onderzoeksre sultaten op het stadhuis legde wethou der Van Aken er gisteren de nadruk op dat de enquête onder de Leidse ambtena ren moet worden gezien in het licht van de wens van het college in zijn perso neelsbeleid zoveel mogelijk rekening te houden met het menselijk aspect.„Daar- om is het belangrijk te weten wat er onder de ambtenaren leeft", aldus de heer Van Aken. „Ik word echt niet warm of koud van de uitlatingen van de plaat selijke voorzitter van de NCBO (de bond die het collegebeleid op personeelsge bied in het verleden fel bekritiseerd heeft-red). Die man maakt geen deel uit van de Leidse ambtenaren. De nu gefor muleerde wensen komen echter van bin nenuit en zullen als zodanig van groot belang zijn bij het uitzetten van het personeelsbeleid van de gemeente Lei den". De Leidse gemeentedienaren wachten in tussen met spanning af. Volgens me vrouw Vorrink keken de ondervraagden over het algemeen nogal argwanend aan tegen het mogelijke nut van haar onder zoek. Dat zij in elk geval op de hoogte gehouden willen worden van wat er met de conclusies gedaan gaat worden blijkt wel uit het feit dat 84% van de onder vraagden graag meer informatie zou wil len krijgen over wat er allemaal met hen en om hen heen gebeurt dat nu het geval (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Na een periode van meer dan 1,5 jaar leegstand lijkt er nu toch een bestemming te zijn gevonden voor de Witte Poortkazerne, onderdeel van het voormalige marinecomplex. Zeer tot ongenoegen van de raadscommissie voor cultuur en mevrouw M. Vos, directrice van de Culturele Raad van Lei den voorziet het plan in een louter commerciële bestem ming. Het zal grotendeels als pakhuis gaan fungeren, zo ligt in de bedoeling. De culturele sector in Leiden bedelt al jaren om de Witte Poortkazerne. Hij zou onderdak moeten gaan bieden aan de mu ziekverenigingen „Concordia" en „Nieuw Leven"" die met in gang van 1 januari 1977 op straat staan. Dan loopt de huur van het Ceaciliacomplex in de Camp af, waar de verenigingen tot nog toe een onderkomen hadden. Al in april 1975 was er sprake van dat zij misschien een nieuwe ruimte zouden kunnen vinden in de Witte Poortkazer ne. Toen werd echter besloten eerst te bezien in hoeverre deze kazerne zich zou lenen voor commerciële verhuur. Er werd een kandidaat gevonden in de vorm van de firma Van Es, een Leids confectiebedrijf. De on derhandelingen liepen op het laatste moment echter vast en zo bleef de kazerne tot de dag van vandaag leeg. De Culturele Raad herinnerde de raadscommissie onlangs nog aan de afspraak die destijds gemaakt was, namelijk dat als er geen commerciële bestem ming gevonden kon worden, de kazerne voor culturele doeleind en zou moeten gaan dienen. Ook gisteren wees mevrouw Vos nog RAADSCOMMISSIE CULTUUR VERZET ZICH op het feit dat de wethouder destijds een derde deel voor cul tureel gebruik had gegaran deerd. Wethouder Oosterman zag zich deze week echter voor een on verwacht obstakel geplaatst. Hij maakte gisteren gewag van een nota van de afdeling beheer ge meentelijke gebouwen. Daarin wordt een commerciële bestem ming van de Witte Poort ont vouwd. Op de begane grond zou ruimte zijn voor het Technische bureau De Jong uit Leiden, een drankenhandel, 90 m2 opslag voor materialen van de Leidse Woningstichting en bovendien een hoekje voor de STAG-druk- kerijen, die zoals bekend het pand aan het Noordeinde bin nenkort moeten verlaten. Dan zou de eerste verdieping nog door de muziekverenigingen kunnen worden gebruikt, ware het niet dat deze intussen be stemd is voor de opslag van de firma Zaalberg die haar huidige opslagruimte volgend jaar moet verlaten. In de tussenliggende periode zou de Stichting Terre des Hommes gebruik van deze ruimte kunnen maken. De mu ziekverenigingen vallen met an- Wethouder Oosterman: obstakel dere woorden buiten de pnjzen. Voor de raadscommissie was dit gisteren onverteerbaar. Het Pv- dA-raadslid Höppener wes nog eens op het standpunt dat de culturele sector ten aanzien van de bestemming van de kazerne steeds had gehuldigd. Op zijn voorstel zal wethouder Ooster man namens de gehele commis sie moeten aandringen op een in elk geval gedeeltelijke culturele bestemming. Over zes weken zal - na tussentijds beraad - de be stemming van de Witte Poortka zerne opnieuw in de commissie aan de orde worden gesteld. LEIDEN Brandweercommandant A. C. Broeshart heeft gistermiddag in de burgerzaal van het Stadhuis afscheid genomen van „zijn" Leidse korps. Hij is met ingang van vandaag benoemd tot commandant van de Haagse spuitgasten. Een lange rij van sprekers, aan gevoerd door burgemeester A. Vis, dankte de heer Broeshart voor de inzet, die hij gedurende de acht jaar dat hij het Leidse- korps aanvoerde, heeft getoond. Uit handen van de heer De Haas, die tot aan zijn pensioen zal optreden als waarnemend commandant, ontving de heer Broeshart een oorkonde en een fotoboek. NAens de personeelsvereniging sprak de heer Harteveld zijn waardering uit over zijn voor malige chef. Hij liet een en an der gepaard gaan met een prent en een boek over Den Haag. Lakenhal-directeur Wurfbain haalde enige grappige voorval len uit de loopbaan van de heer Broeshart aan. Hij memoreerde onder meer een handgemeen dat ontstond tussen de comman dant en de leiders van een Ame rikaanse groep, die in 1970 in het kader van het Holland Festi val in de Stadsgehoorzaal op trad. Het handgemeen ontstond nadat de heer Broeshart en van overtuigd was geraakt dat de groep de regels van brandpre ventie niet naleefde Hiermee gaf de heer Wurfbain een goede ty pering van de inzet van de heer Broeshart met betrekking tot de brandpreventie. Hij overhandig de de scheidende commandant een enveloppe met inhoud, na mens alle hoofden van dienst in Leiden. Gedurende de acht jaar van zijn commandantschap heeft de heer Broeshart alles in het werkgesteld de regionale brand weer van de grond te krijgen. En niet zonder succes, stelde de heer Hannaart, commandant van de brandweer in Alphen aan den Rijn. „We hebben u leren kennen als een doordou wer", aldus de heer Hannaart. De heer Paats sloot de rij van Burgemeester A. Vis bood de scheidende commandant (rechts) de twee boeken van Jan Kleibrink over Leiden aan. sprekers. Hij bood de heer Broeshart een spel kaarten aan, nadat hij eerst aan de hand van de afbeeldingen op de kaarten een geestig toespraakje had ge houden. De heer Broeshart stelde in zijn ordening en vooral ook de ar- afscheidrede dat veel van zijn beidstijdverkorting voor de le- wensen in vervulling zijn ge- den van het korps." Hij wenste gaan. „Toch blijven er genoeg de heer De Haas sterkte met de zaken voor zijn opvolger liggen, vervulling van diens taak als Ik noem de brandpreventiever- „waarnemend" LEIDEN Het comité gezinsverzorging heeft verschillende groe peringen in Leiden gemobiliseerd om actie te ondernemen tegen de bezuinigingsmaatregelen van het ministerie van CRM ten aanzien van de Stichting Gezinsverzorging Leiden. De stichting heeft een vacaturestop moeten invoeren. Dit terwijl de aanvragen van bejaarden voor gezinshulp zijn gestegen. Thans staan er honderdvijftig bejaarden op een wachtlijst bij de stichting. De verwachting is dat dit aantal eind van dit jaar is gestegen tot ongeveer vijfhonderd. en instellingen mobiliseren. Hiermee vormen we een plat form van waaruit we de politie ke partijen tegemoet moeten treden. Uiteindelijk moeten zij onze wensen ten uitvoer bren gen. Ik vrees echter dat de zaak als een politiek spelletje wordt uitgespeeld." Een andere maatregel van het rijk maakt het voor bejaarden nog moeilijker om gezinshulp te krijgen. Na 4 oktober kan er namelijk via de bijstand geen beroep meer worden gedaan op een gezinsverzorgster door nieu we aanvragers. Een en ander heeft het comité er toe gebracht een grootscheepse handtekenin genactie in Leiden op touw te zetten. Hiertoe waren gisteravond in „De Vroolijcke Arke" maat schappelijke diensten en instel lingen wijkverenigingen, politie ke partijenen vakbonden gemo biliseerd. Hun leden zullen de komende zaterdagen op de drukke puntenin de stad hand tekeningen van Leidenaren, die vinden dat de bezuinigingsmaat regelen niet ten koste van de zelfstandigheid van de Leidse- bejaarden mogen gaan, te verza melen. Tevens vindt het comité dat de gemeente zich bereid moet ver klaren zich garant te stellen voor het behoud van kwaliteit binnen de stichting gezinsver zorging zolang de minister van CRM niets doet. De heer Veste stelde namens het bestuur van de Partij van de Arbeid dat een dergelijke eis door zijn partij niet zal worden gesteund. „We vragen ons af of je daarmee niet het paard achter de wagen spant. Je geeft de minister dan te gemakkelijk de gelegenheid om het er maar bij te laten zitten". De PvdA-er vond dat het meer zin had druk uit te oefeneen op de verschillende fracties in de Tweede Kamer. Reeds in een vroeg stadium wil het comité de politieke partijen in Leiden inschakelen om te strijden voor uitbreiding van het aantal formatieuren bij de stichting gezinsverzorging. Eni ge weken geleden heeft het PSP-raadslid A. v.d. Zande een interpellatie bij het college van b en w aangevraagd. Deze zal op 11 oktober worden gehou den. Voor die tijd wil het comité de verschillende fractievoorzit ters bijeenroepen om de verlan gens van het comité uiteen te zetten. „We willen voorkomen dat het uitdraait op een politiek stuntje van de een of andere partij", aldus de heer Walle van de PSP. „Het gaat er om dat er honderdvijftig Leidse bejaarden zonder hulp zitten. Die moeten zo snel mogelijk worden gehol pen." heer Vervoorn van het wijkkol- lektief Plan Noord d had zijn bedenkingen tegen het snel in schakelen van de politieke par tijen. „We moeten zo snel moge lijk de maatschappelijk diensten Van der Starre hoogleraar Franse letterkunde LEIDEN - Dr. E. van der Star re,wetenschappelijk hoofdme dewerker bij de vakgroep Frans van de Leidse Universi teit is bij K.B. benoemd tot gewoon hoogleraar in de Fran se letterkunde. Prof. Van der Starre is op 21 mei 1935 in Rotterdam geboren. Hij studeerde in Leiden letteren, waar hij in 1966 promoveerde. Van 1959 tot 1970 was prof. Van der Starre werkzaam bij het middelbaar onderwijs in Leiden en Voorburg. Sindsdien is hij als wetenschappelijk hoofdme dewerker verbonden aan de vakgroep Frans van de Leidse Universiteit. Tevens is hij lid van de subfaculteitsraad wester se talen en letterkunde, van de faculteitscommissie voor onder wijs en wetenschap en van de faculteitscommissie voor perso neelsbeleid. Paaltjes in Jan Vossensteeg LEIDEN De Jan Vossensteeg wordt op korte termijn voor zien van paaltjes. Hiermee zal het parkeren in de steeg onmo gelijk worden gemaakt De doorrijbreedte wordt ver smald tot 3.20 meter. Laden en lossen blijft daardoor mogelijk. Tot deze verkeersmaatregelen zijn B. en W. overgegaan nadat een aantal bewoners uit de Jan Vossensteeg in een brief had verzocht parkeren in hun straat onmogelijk te maken. Gepar keerde auto's in de straat leve ren nogal wat hinder op. Zo zijn de huizen vaak onbereikbaar en soms kunnen voetgangers niet meer over de stoep lopen. Het „open huis" dat de Middelbare Technische School van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientiarium Gene- trix" aan de Leidse Dieperpoelstraat gisteren in verband met het 25-jarig bestaan bracht een forse serie angstaanja gende apparaten aan het licht De cirkelzagen, electrocutie- installaties en staalknijpers op de overigens uitstekend georganiseerde „open huis" seance (waarvoor veel ambiance was) zorgden voor dat beeld. Zo schrokken een aantal mensen toen een op een ontwrichte robot gelijkend toestel, dat het doel had de weerstand van materialen als staal te testen, met een bijzonder luidruchtige knal een degelijk uitziend stuk staal doormidden kneep. Andere werkende apparaten leken minder gevaarlijk, hoewel een hevig vibrerende electromotor die zich in allerlei vreemde kronkels draaide ook niet tot een nadere inspectie nodigde. Het was een zeer gevarieerd geheel, de meest uiteenlopende staal- en houtbewerkingstechnieken, electrische apparatuur en meettoestanden - de één nog nauwkeuriger dan de andere - gaven geïllustreerd door dia's en films een goed beeld van wat er zich in een technische school afspeelt. LEIDEN Er zal een strengere controle van gemeentewege worden uitgeoefend op de correcte voortgang van de renova- tiewerkzaamheden in de Tuinstadwijk. Deze toezegging doet het college van burgemeester en wethouders in het ant woord op hierover gestelde vragen van het PSP-gemeente- raadslid Anne van de Zande. Zoals bekend had het raadslid vragen gesteld naar aanleiding van de in Tuinstadwijk opgetreden vertraging bij de renova tie van het eerste complex woningen. Deze waren het gevolg van de financiële moeilijkheden waarin de aannemer van het werk, de firma Togni uit Leidschendam was geraakt. Intussen heeft het Haagse aannemingsbedrijf Dijkshoorn Togni overgenomen en toegezegd alles in het werk te zullen stellen de opgelopen achterstand zo snel mogelijk in te halen. De nieuwe aannemer heeft de juridische verantwoordelijk voor een tijdige oplevering van de renovatiewoningen op zich genomen. Dit jaar zullen er in elk geval 42 gereed moeten komen, zo is afgesproken, zes minder dan oorspronkelijk was geraamd. Als de achterstand inderdaad kan worden ingelo pen zal dit voor de bewoners geen verhoging van de huur prijs ten gevolge hebben, waar in de Tuinstadwijk de laatste tijd voor werd gevreesd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3