Oproep CNV om strijdbijl te begraven OmdM^ounant Van der Stoel ziet weinig heil in boycot Zd.-Afrika cJ<R Journalisten in ,,KGB- zaak" moeten praten VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Nederlandse regering acht een economische boycot van Zuid-Afrika op dit moment niet zinvol, omdat er geen zekerheid bestaat dat de belangrijkste handelspartners van dit land tot collectieve economische sancties bereid zijn. Minister van der Stoel van buitenlandse zaken heeft dit gisteren geantwoord op vragen van de PPR-Tweede-Kamerleden De Gay Fortman en Coppes. Volgens de minister kan een algehele economische boycot slechts doeltreffend zijn als deze collectief wordt toegepast op grond van een besluit van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Van der Stoel voegt eraan toe, dat de regering afhankelijk van de omstandigheden en ontwikkelingen in beginsel bereid blijft steun te geven aan elke stap die op doeltreffende wijze de collectieve druk op Zuid-Afrika kan vergroten. De regering pleegt voortdurend nauw overleg met bevriende staten en de EEG-partners over de mogelijkheden die zich op dit punt voordoen. Weeroverzicht Zoon trouwt zijn ouders (Van (Van een on zer verslagge vers) JISP Mevrouw Schaap en de heer Baars uit het Noordhol landse Jisp, die al 26 jaar sa menwonen, worden volgen de week door hun eigen zoon in de echt ver enigd. Deze zoon is amb tenaar bij de burgerlijke stand in 'hun dorpje. Het hu welijk is zolang uitgesteld om dat een van de partners niet eerder kon scheiden. De nieuwe wet is echter onlangs op dit punt ge wijzigd. DE BILT: Voor het komende weekeinde wordt een wisselval lig weertype verwacht Kleine storingen trekken via Frankrijk en België naar onze omgeving hetgeen plaatselijk de buiïgheid doet toenemen. De temperatu ren zullen overdag tussen 15 en 20 graden schommelen, onge veer normaal voor eind septem ber. Ook in midden- en zuid-Europa is het weer nogal veranderlijk met af en toe buien. Maar de temperaturen in zuid-Frankrijk, Spanje en Italië lopen daar nog op tot 25 30 graden. Boven Scandinavië handhaaft zich al geruime tijd een hoge- drukgebied. Dit hogedrukgebied is gevuld met koude lucht, en op vele plaatsen daalt het kwik 's nachts tot 5 10 graden onder het vriespunt. Overdag stijgt de temperatuur weer tot enkele graden boven nul. Vooruitzichten voor zondag: Plaatselijk een bui. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temperatuur: omstreeks 10 Max. temperatuur: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Athene Barcelona Berlijn Helsinki Innsbruck Kopenhagen regenbui Canada koopt van NS oude TEE-treinen UTRECHT (ANP) - Na twee jaar leuren zijn de NS en de Zwitserse Spoorwe gen erin geslaagd vier ou de TEE-treinstellen voor in totaal 2,5 miljoen van de hand te doen. De koper is Ontario Northland Rail way, een vrij klein spoor wegmaatschappijtje dat vanuit Toronto de diensten onderhoudt in het Cana dese hoge noorden. Op kosten van de Canade zen wordt nóg voor onge veer een miljoen aan de treinen vertimmerd. Voor ze volgend jaar per schip naar Canada vertrekken krijgen ze ondermeer nog een nieuwe verwarming, om daar bij temperaturen van 40 graden onder nul aan een nieuw arbeidzaam leven te beginnen. Communiegang prinses Margriet „normale zaak" (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - Het bisdom Roermond wil geen commen taar geven op het feit, dat prin ses Margriet, naar eerst nu in bredere kring bekend is gewor den, in de Sint-Servaaskerk ter communie is gegaan tijdens de plechtige uitvaartdienst van de oud-commissaris van de konin gin in Limburg, dr. F. Houben Van Hervormde zijde ziet men het louter als een prive-aangele- genheid van de prinses, die lid maat is van de hervormde kerk. Men acht het een normale zaak en zeker geen reden om te ver onderstellen dat de prinses zou willen overgaan. Het katholieke standpunt in deze is, dat aan niet-katholieke gelovigen de communie kan worden uitge reikt, mits deze de katholieke opvattingen ten aanzien van de eucharistie delen. Bommenlegger Een 23-jarige Bretonse nationa list is om het leven gekomen toen hij in Rennes een bom plaatste bij het huis van een politieofficier. Kennelijk is de bom te vroeg ontploft: (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Dat het spel beginne: mesda mes, messieurs faites vos jeux. Speel het spel in de catacomben van het eerste legale casino, gele gen aan de winderige boulevard van Zandvoort, dat nog immer een levende attractie vormt aan de Nederlandse Noordzeekust. Op nog geen hon derd meter van de vloedlijn zal vanaf vandaag de roulette het casinovolk tot in de kleine uurtjes in een roes meevoeren. En mocht men bij het ontwaken daaruit tot de óntdekking komen, dat bijna alles verloren is, dan kan aan de achterdeur van Hotel Bouwes, waarin de speelzalen zijn ondergebracht, soelaas worden geboden. Men kan er zijn gram verwisselen voor een bredere kijk op het ondermaanse door be daard een halfuurtje te staren in het nevelig blauwgrijs boven de zee. Als men dan terugkomt bij de lokettisten, dan liggen de fiches al weer gereed en is zowaar een plaatsje aan de speeltafels opengehouden. Zo is het spel, en zo zal het gespeeld worden. Indrukwekkend uitgemonsterde dames houden zich met broze discretie op aan het groene laken. De croupier knikt de spelers bemoedigend toe, zijn hark in de aanslag om snel de gewonnen speel schijven binnen handbereik te brengen, danwel ze nog sneller bij monsieur weg te harken. De twijfels zal ik wel, zal ik niet verdwijnen meestal bij het „faites vos jeux, mesdames, messieurs". Maar mochten toch enige weerstanden blijven bestaan, dan kan men rekenen op een vriendelijk babbeltje met de zaalchef. Speel het spel, iedereen klaar? Daar gaat 'ie weer. Een balletje dat boven de roulette danst en volle dig onberekenbaar een plekje kiest met het num mer waarop men niet heeft ingezet. Een soort mobiel knikkeren. Met dit verschil dat er hier geen trucjes worden geduld. Voor kinderachtigheden als oneerlijk spel is er een kleine kern recher cheurs aanwezig. Een van hen kuiert eens onopval lend naar degene die het vergrijp op zijn geweten heeft. De valsspeler wordt vervolgens beleefd ver zocht het pand te verlaten. Het meisje aan de speeltafel ziet opeens een andere favoriet, de croupier snuit zijn neus, me neer wordt zijn colbert nagebracht, iedereen schuift een stoel op en de roulette draait door, onberekenbaar... faites vos jeux. Vanavond wordt het Zandvoortse casino methon derden genodigden feestelijk geopend. Geen spek takel. „Want", aldus de heer N. J. M. de Rooij, directeur van de stichting Casinospelen, „het is geen reden tot uitzinnige vreugde. Het is natuurlijk wel leuk dat we in Nederland eindelijk van start zijn gegaan nadat er in Europa al 250 casino's zijn gevestigd. Eindelijk zou ik zéggen, want het is mijn mening dat een casino een wezenlijk onderdeel vormt van een toeristisch pakket". „Een casino is een vorm van amusement, die bijvoorbeeld niet gevoelig is voor het weer. Men kan te allen tijde zeggen: kom, we gaan eens een gokje wagen. Een kust met een casino zal het altijd winnen van een badplaats zonder. Het is verder een bekend neveneffect, dat het casino de horeca ter plaatse stimuleert. En vergeet niet, dat we nu ook een beetje tegenwicht gaan bieden aan de Belgische en Duitse kust. Een casino bevordert uiteindelijk het toerisme". „Zelf heb ik vier jaar geleden voor het eerst een casino van binnen gezien. Ik heb er echter nooit gespeeld en nu ik het zou kunnen doen, mag het niet meer. Want het casinopersoneel mag in eigen land niet gokken. Maar bij mijn bezoeken aan de casino's heb ik wel begrepen dat spelen een leuke ontspanning kan zijn. Maar tenslotte moet men het zelf beleven. Men moet met een klein bedrag op zak laten we zeggen 50, 100 of 150 gulden naar Zandvoort gaan. Het ene moment win je, het andere moment ben je weer alles weer kwijt. Men moet nooit meer meenemen dan men van plan is uit te geven. Er wordt gespeeld tegen een machine en men moet zelf het risico bepalen. Het is fifty-fif ty, zwart of rood". „Een formule om systematisch te winnen, die bestaat niet. Neem dat van mij aan. De mensen doen trouwens de gekste dingen. De een speelt (Van een onzer verslaggeef sters) ROTTERDAM De luchtver ontreiniging kan in Nederland nu voor het eerst ook vanuit de lucht gemeten worden. Vanaf het vliegveld Zestienhoven in Rotterdam ging gisteren het meetvliegtuig de lucht in, dat in staat is de luchtverontreini ging tijdens de vlucht te meten en te analyseren. „Airlab wil met behulp van dit vliegtuig de concentratie van gassen in industriegebieden on derzoeken en zo een overzicht krijgen van de verspreiding en concentratie van de luchtveron treiniging in Nederland", aldus drs. P. Binnenkade, projektlei- der van Airlab". Airlab'.p voordeel van Airlab boven de reeds bestaande meet stations en meetauto's is onder meer dat men nu in staat is de graad van verontreiniging in de verschillende luchtlagen te me ten. We hebben een net van vaste vliegroutes boven heel Ne derland opgesteld, waarbij we een concentratie van routes bo ven het Rijnmondgebied heb ben, aldus de heer Binnenkade. Het projekt Airlab is opgezet is samenwerking met het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid. Rotterdam (ANP) CNV-voorzitter Lanser heeft een dringend beroep gedaan op de werkgeversverbonden medewerking te verle nen aan oplossing van de huidige problemen in ons land. „Het is de hoogste tijd om de strijdbijl te begraven en samen de hand aan de ploeg te slaan. Het staat immers wel vast dat de gezamenlijke belangen van werkgevers en werknemers veel groter zijn dan de onderlinge tegenstellingen." De CNV-voorzitter is bereid te praten over verdere verlaging van de prijs- en loonsomstijging. Hij verklaarde dit gisteravond tijdens een CNV-manifestatie in Rotterdam. Prof. Van Zuthem uit de Maasstad zei daar over de splitsing tussen CNV en FNV: „Meer dan ooit wordt van de vakbeweging een visie gevraagd op de maatschappelijke ontwikkeling over de eigen nationale grenzen heen en over de grenzen van het eigen tijdsbe stek. Gezien de enorme taken waar de vakbeweging voor staat is die scheiding niet verantwoord." Brand verwoest marinekazerne DEN HELDER (ANP) - Een felle brand heeft vannacht de bovenste verdieping van de ka zerne Erfprins op de marine etablissementen in Den Helder verwoest De rest van het ge bouw, waarin slaapzalen van marinepersoneel, liep grote wa terschade op. De brand op de bovenste verdie ping, waar matrassen liggen op geslagen, werd om half twaalf 's nachts ontdekt. In de kazerne is eerder in de maand septem ber al drie keer brand uitgebro- stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349. Leiden. LG1QSG COUTdllt Liberale Vonk Bas de Gaay Fort man is gisteren in de fractiekamer van de PPR onderschei den met de „libera le vonk." Hij ont ving de onderschei ding voor zijn pro test tegen het mis bruik van de sociale wetten uit handen van Erica Verkerk- Terpstra. organisa trice van het poli tiek café in 's Gra- venzande. Werk Een plan van de Industriebond NKV, waarover sinds vorige week in de ledenvergaderingen gesproken wordt, verdient serieuze aandacht. Het behelst de gedachte om een deel van de ruimte voor prijscompensaties zodanig voor arbeid stijdverkorting te gaan gebruiken, dat het beschikbare werk over meer mensen wordt verdeeld. Dat zou nieuwe arbeids plaatsen scheppen en aldus de werkloosheid terugdringen. Bijgevolg kunnen dan ook de met werkloosheid samenhan gende sociale premies wat omlaag en ontstaat alsnog ruimte voor het eerder ingeleverde stukje loonsverhoging dat moet dienen om de koopkracht op peil te houden. Het is duidelijk dat deze kringloop met voldoende waarborgen moet zijn omgeven opdat hij aan zijn doel beantwoordt. De NKV- bond denkt ook nog niet aan een nationale actie tot korter werken. Hij wil met name experimenten in een bedrijfstak die door herstructurering wordt bedreigd, als de leden in die bedrijfstak er zich positief over uitspreken. ER ZIJN EKER BEDRIJFSTAKKEN en helaas steeds meer die zich voor zo'n experiment kunnen aandienen. Er staat bijvoorbeeld een nationale ramp in de scheepsbouw voor de deur, waar 30.000 arbeidsplaatsen op de tocht raken nu het met de bouw van olietankers is afgelopen en de Japanse concurrentie levering van schepen tegen wat in Europa alleen al de materiaalprijs is moordend wordt genoemd. Structureel is hier een internationale overcapaci teit van de werven, ook door nieuwbouw in landen met lage lonen, die zich niet meer terug te schroeven laat denken. En dat speelt ook in andere bedrijfstakken, vanaf steenkool tot textiel. INLEVEREN van een stuk prijscompensatie betekent voor de individuele werknemer een offer. Hij krijgt er wel wat vrije tijd voor terug, maar daarvan kun je niet eten. Het plan is dus een moedig beroep op solidariteit. Men behoort het dan ook niet terzijde te schuiven met de opmerking, dat het er voorlopig uitziet als een druppel op een gloeiende plaat omdat er flink wat mensen een deel van hun compen satie moeten inleveren eer zij samen ruimte hebben gescha pen voor één arbeidsplaats meer. Dat kan zijn, maar het beginsel is gezond. STEL JE EENS VOOR, dat ook de werkers in de gezonde bedrijfstakken en de overheidsdiensten solidair zouden willen zijn. Dan zou een weg betreden worden die tot nog toe vrijwel ongebaand bleef. Het CDA zou hier meteen in moeten springen. Ook al, omdat minder slafelijk werken een stapje terug is naar het paradijs dat door de zondeval verloren ging. op de datum van zijn trouwdag, de ander op een huisnummer dat hij al een paar keer heeft gehad. Wonderlijke dingen, waarmee je veel plezier kunt hebben. Natuurlijk is het voor niemand fijn om te verliezen. Maar op andere fronten in de maat schappij is de verleiding net zo groot. Ik denk bijvoorbeeld maar aan drugs. Wel wil ik duidelijk stellen, dat ik niet kom aan mensen die principieel tegen gokken zijn. Ik ben zelf ook geen type dat zo nodig moet spelen. Ik ben er echter van over tuigd dat een casino een nette affaire kan zijn en die verhalen van huilende moeders met kindertjes op de stoep in Monte Carlo, neen, die zijn vandaag de dag niet aan de orde". „Hoe dan ook, iedereen die achttien jaar of ouder is en zich deugdelijk kan legitimeren, is welkom. Voorwaarde is wel dat hij of zij niet in kennelijke staat verkeert en er is één punt waaraan we stringent de hand zullen houden: Degene die in het buitenland een spelverbod is opgelegd we gens vals spelen of iets dergelijks die komt er bij ons niet in. En dat is werkelijk de zwaarste straf die je als speler kunt krijgen. Vergissen is vrijwel uitgesloten. De casino's hebben allemaal een telexverbinding en het is dus zo te controle ren". Voor het overige zijn er geen belemmeringen. We hebben alleen nog een kledingvoorschrift Voor de middag dient men nette vrijetijdskleding te dra gen. Voor de heren dachten we voor wat de avond betreft aan een colbert Een coltrui mag echter ook en een das is niet verplicht". Het voordeel van de Nederlandse casino's ten opzichte van bijvoorbeeld de Belgische is volgens de heer De Rooij, dat er in ons land geen belasting hoeft te worden betaald over de winst. Dat neemt de stichting voor zijn rekening. In België moet zes procent van de winst boven duizend gulden aan de staat worden afgedragen. „Verhalen dat de bank zal springen berusten op een fabeltje", aldus de heer De Rooij. „Dat is pure flauwekul. Kijk, doe goede speler, die veel wint, is een reclame voor het casino. We hebben een voorraad fiches. Als die opgaan of dreigen op te raken, laten we verse aanrukken. Nee, als iemand hier op een avond twee ton wint, dan wordt hij gefeliciteerd en dan is hij de volgende avond weer welkom. Heus!" AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse rechter-commis- saris heeft het beroep op ver schoningsrecht van de journa listen René de Bok (Elsevieris Magazine), D. M. van Rosmalen (eveneens EM), Max de Kok en P. Dekkers (van de dagbladen De Stem en De Limburger) ver worpen. De betrokken journalisten zijn op verzoek van de PSP-er Van der Lek opgeroepen voor een voorlopig getuigenverhoor, van wege een publicatie in de twee dagbladen waarin zijn naam werd genoemd als agent voor de Russische geheime dienst KGB. Eerder was in EM een artikel verschenen waarin geen namen zijn genoemd. Van der Lek wil weten of zijn naam inderdaad op de lijst staat. De journalisten willen dat niet zeggen en hun bronnen niet noemen, zich be roepen op het verschonings recht, het recht op geheimhou ding. De journalisten gaan waarschijnlijk in hoger beroep. Airlab bewaakt milieu vanuit de lucht kennis Ie maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. Casino Zandvoort vanavond van start In- en exterieur van het vliegtuig dat in staat is de luchtverontreiniging vanuit de lucht te meten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13