Tip in Rib! deTijd Lening van IMF desperate poging pond te redden ieuwe uitval an Strauss egen Schmidt Stembusslag in Duitsland in het teken schandalen de[|0[)ENE HP HET CDA OVER DE TONG Windhoos teistert Curasao LONDEN: BINNEN TWEE WEKEN CONFERENTIE OVER RHODESIË HYPOTHEKEN Denkt u aan een eigen huis? Geld behoeft geen struikelblok te zijn. Een hypotheek van de f^^YLeidse Spaarbank maakt Ford legt verantwoording af over golftrips IMLV&Wia ONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 LE1DSE COURANT PAGIJNA 7 (Van onze corespondent Roger Simons) LONDEN De beslissing van Groot-Brittan- nië een steunkrediet van bijna 4 miljard dollar aan te vragen bij het Internationale Monetaire Fonds is een radeloze poging om te voorko men, dat het pond sterling compleet naar de kelder gaat. In de afgelopen vier weken was de waarde van de Britse munt alweer met 10 percent gedaald. Toen minister van financiën Healey gisteren na langdurige besprekingen op zijn departement bekendmaakte, dat hij een nieuwe grote lening gevraagd had, bleef de psychologische reactie op dit officiële communiqué niet lang uit. Van het dinsdagavond bereikte nieuwe dieptepunt van 1,63 dollar ging het pond nu ongeveer 3 dollar cent omhoog, zodat z'n waarde schom melde rond 1.66 dollar. Alles wijst er op, dat dit slechts een tijdelijke stijging is. Buiten de aanvraag tot het verkrijgen van een nieuwe lening is er namelijk niets gebeurd, dat het buitenlandse vertrouwen in Groot-Brittan- nië en zijn munt permanent zou kunnen herstel len. De Britse regering heeft al zo vaak een beroep gedaan op het Internationale Monetaire Fonds dat immers haar grootste geldschieter is. Na de vier miljoen dollar van gisteren zijn de Britse kredieten bij dit fonds trouwens uitgeput. De ambtenaren van het IMF zullen Groot-Brit- tannië dan ook zorgvuldig in de gaten houden en het voor de komende vijf jaar een strenge economische politiek opleggen. Minister van financiën Healey moet het fonds schriftelijk op de hoogte brengen van wat z'n regering van plan is. Daarna komen enkele hoge IMF-func- tionarissen van Washington naar Londen om de Britse boekhouding te inspecteren. Twee of drie weken later brengen zij verslag uit bij IMF-directeur Witteveen, die dan zal beslissen of Groot-Brittanië het gevraagde steunkrediet wel krijgt. 11. Leuke collectie ribcoats, waaronder dit model, o.a. in de kleuren beige, raf, marine en zwart. lIMt.: 36 t/m 46 mantelspecialist 2. Uitgebreide collectie corduroy lT mantels, waaronder dit vlotte Leiden: Haarlemmerstraat model. Kleuren: zwart, raf, a, Winkelcentrum marine en grijs. /to Leidsenhage Mt.: 38 t/m 48 O™ EILBRONN (Rtr.) De Beierse CSU-leider Franz-Josef Strauss -ft bondskanselier Helmut Schmidt er van beschuldigd, dat hij de tijd toen hij minister van defensie was, 100 miljoen mark Uim 100 min) aan prins Bernhard zou hebben beloofd om deze bewegen bij de Nederlandse regering te pleiten voor de aankoop in de Cobra p-530 van Northrop. Irauss uitte zijn beschuldiging op een verkiezingsbijeenkomst in jeilbronn. Regeringswoordvoerder Klaus Boelling sprak onmiddel- jk deze beschuldiging tegen. Hij noemde de uitspraak van de •eierse leider een .schandelijke leugen'. „De heer Strauss, de ^liticus in de Bondsrepubliek die de afgelopen tien jaar het i iddelpunt is geweest van de meeste schandalen, heeft opnieuw ingetoond, dat hij door een reeks valse verklaringen probeert fn rookgordijn te vormen waarachter hij zijn activiteit tracht te fr bergen". helling maakte eveneens bekend dat de door Washington aan de jestduitse regering overgedragen Lockheed-docurhenten in Bonn jllen worden bestudeerd door een speciale commissie ad hoe, tstaande uit hoge ambtenaren van justitie, defensie en financiën. Sabotage aan Belgische spoorwegen BRUSSEL (ANP) De rijks wacht in België is ongerust om dat ze in de jongste maanden geconfronteerd geworden is met sabotagedaden aan ver schillende spoorlijnen. Gelukkig hebben zich nog geen werkelijke ongevallen voorge daan. De rijkswacht meent dat er wellicht een maniak aan het werk is. Gisterochtend ontdekten spoor wegarbeiders, nabij het Gentse St. Pietersstation, op de lijn Gent-Brussel, metalen platen die tussen de wissels gestoken waren. Het metaal was gelukkig zo verbogen door de tientallen pendeltreinen die van de lijn gebruik maken dat het geen kwaad meer kon. Daags tevoren werden in dezelfde buurt beton- brokstukken en een grote meta len plaat gevonden, die kenne lijk voor sabotagedoeleinden waren gebruikt. WILLEMSTAD Een zware windhoos heeft gistermiddag op het Antilliaanse eiland Cu rasao ernstige vernielingen aangericht Zeker vijftig men sen raakten gewond van wie een aantal ernstig. Van vele huizen zijn daken afgerukt en de huisraad ligt óver de straten verspreid. Het vrijwilligers korps is opgeroepen om plunde ringen te voorkomen. De windhoos woedde een half uur en trok vooral over het midden van Curasao. De dorp jes Veeris en de Savaan zijn er het ergst aan toe. Auto's werden er de lucht in geworpen en me ters verder neergesmakt. Tele foonpalen werden compleet uit de grond gerukt of knapten als luciferhoutjes af. De windhoos ging gepaard met zware regen buien. IlillllllUlllllllllllilllllllllll Veel christelijke dorpen in Libanon, in de grensstreek met Israël, hebben een tekort aan drinkwater. Om de bevolking te hulp te komen rijden dage lijks Israëlische tankwagens met drinkwater naar de plaatsen die het meest getroffen zijn door het waterte kort. IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft besloten een conferentie te beleggen waarop de vorming van een over gangsregering voor Rhodesië besproken zal worden. Deze conferentie kan binnen twee weken plaats vinden op een plaats in zuidelijk Afrika die voor de betrokkenen acceptabel is, zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Crosland in Londen meegedeeld. Engeland is bereid een voorzitter beschikbaar te stellen voor de conferentie, en draagt hiervoor Ivor Richard voor, de Britse ambassadeur bij de Verenigde Naties, en een voormalig la- bourlid van het Lagerhuis. Inmiddels zijn de delegaties van de Zanu- en Zapu-fracties van de Afrikaanse nationale raad (ANC) uit Loesaka naar Mapoetoe, de hoofdstad van Mozambique vertrokken, waar zij besprekingen zullen voeren over samenwerking op militair en politiek gebied. Weeroverzicht DE BILT De veranderingen in de drukverdeling in onze om geving geschieden maar uiterst langzaam. De depressie boven Ierland, die nu al meer dan een week het weer bij ons bepaalt, vult langzaam op. Een randsto ring ervan bevond zich vanmor gen nabij Brest en trekt naar het noorden. Deze ontwikkeling heeft bij ons tot gevolg dat de wind geleidelijk wat zal gaan toenemen. Omdat de aanvoer van vochtige en onstabiele lucht blijft voortduren, kan ook van daag hier en daar een bui val len. In de nacht en ochtend zal hier en daar weer mist ontstaan. Vooruitzichten voor zaterdag. Plaatselijk een bui, ook opkla ringen en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. Temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weer Max. Neer- tem p. slag De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Vbssingen Z.-Limburg Helsinki Innsbriick Kopenhagen K L0IS, flanel ^Q50 houthakkers shirt HU LEVI'S, jeans met C075 rechte pijp UO. Fittleton weer gezonken DEN HAAG - Het wrak van het Engelse oorlogsschip Fittle ton, dat door het Duitse ber gingsvaartuig Taurus op sleep touw was genomen, is op weg naar Engeland weer gezonken. 't u mog^jlcHl] Er is óók voor u een hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. Deskundig advies van de LEIDSE SPAARBANK (Van onie correspondent) BONN De achtste Bondsdag, wellicht het meest belangrijke parlement in Europa, zal aanstaande zondag gekozen worden, maar hoe het er uit zal gaan zien is nog uitermate onzeker. De coalitie van Sociaal-Democraten en Vrije Democraten onder leiding van Helmut Schmidt heeft de meerderheid al verloren in de eerste kamer van Duitsland, de Bondsraad. De 'coalitie, eerst onder Brandt en later onder Schmidt, is al sinds 1969 aan de macht. Zoals zoveel regeringen die lang aan de macht zijn wacht Sclunidt's coalitie een harde uitdaging om haar positie te behou den. Slechts vier partijen tellen zondag echt mee. Kanselier Schmidt's Sociaal-Democraten hebben op het ogenblik 230 zetels in de Bondsdag. De Christen-Democraten hebben 225 zetels, samen met hun Beierse partners uit de Christelijke Sociale Unie. De Vrije Democraten hebben 41 zetels, en regeren dus samen met Schmidt's partij. De coalitie vecht hard voor haar politieke leven. Volgens de opiniepeilingen zijn er nog zoveel „nog onzekere" stemmen dat elke voorspelling over de uitslag van de verkiezingen slechts gebaseerd kan zijn op astrologie. Tussen 12 en 20 procent van de kiezers weten nog niet op wie zij zullen stemmen. Daarnaast zullen veel mensen thuis blijven op zondag - in 1972 kwam 91,2 procent van de stemgerechtigden opdagen. Alleen een ontzettend belangrijk twistpunt op het laatste moment zou de niet-stemmers hun zondagse bezigheden kunnen doen vergeten en naar de stembus brengen. De partijmensen die achter de campagnes staan zoeken gestadig naar trucs, schandalen of zelfs echte discussiepunten. De prijs die zij hopen te winnen: Steun van de meerderheid van de bevolking van een land dat het dan misschien wel eens beter gehad heeft, maar dat toch zeker weer beter af is dan de meeste van zijn buren. Van één ding kan men de coalitie van Schmidt niet beschuldigen: dat ze toegestaan zou hebben dat de Duitse economie, levensstandaard of betalingsbalans tot op het slechte Europese niveau is gezakt. De Duitsers zijn welvarend, zijn over het algemeen tevreden en, althans in de politiek, bekijken zij de dingen liever rustig. De uitslag van de verkiezingen zou wel eens gebaseerd kunnen zijn op persoonlijkheden en op de vraag of het al dan niet regent. Elke partij heeft zijn eigen representatieve persoon. Afgaande op de afschuwelijke posters, die overal in Duitsland voor elke verkie zing opgeplakt worden, lijken de kandidaten wel erg op elkaar. In het noorden staren kanselier Schmidt, minister van buitenlandse zaken Genscher en CDU-leider Helmut Kohl vanaf de posters je aan als goedaardige vaders. Alle drie lijken ze op die vriendelijke directeur van de bank waar je altijd naar toe gaat Alle drie stralen rust uit, hoewel niet een overmaat. Het opmerkelijke van de postercampagne, en van de campagne als geheel, is dat er één gezicht niet bij is in het hele noorden, in Rijnland en het Roergebied. De oppositie heeft liever dat Noord-Duitsland het bestaan van Franz Josef Strauss vergeet. Strauss is de leider van de Beierse Christelijk-Sociale Unie, en de oppositie heeft de stemmen van deze partij hard nodig om te winnen. De regering vindt echter dat er wel degelijk rekening gehouden moet worden met Strauss en dat hij op elke CDU-regering een grote en sinistere invloed zou uitoefenen. Kohl is volgens de regering oneerlijk, om niet te zeggen zeer onbroederlijk, als hij Strauss in het noorden negeert. Men kan de regering geen ongelijk geven. Strauss, 61 jaar, is de meest ervaren politicus in het kamp van de oppositie. In verschil lende Christen-Democratische regeringen was hij minister zonder portefeuille, minister van atoomzaken, minister van defensie en minister van financiën. Kohl heeft meermalen beloofd dat Strauss dat laatste weer zou worden als de oppositie wint op zondag. Een reden voor dat aanbod is dat Strauss als hij buitenlandse zaken zou beheren, hij bijna de reïncarnatie zou zijn van de Amerikaan John Foster Dulles. Hij was - en is nog steeds - fel gekant tegen de Ostpolitik van oud-kanselier Brandt, die toenadering zocht met Oost-Duitsland en de rest van het Oostblok. In 1962, toen hij minister van defensie was, liet Straus de hoofdre- dakteur en andere medewerkers van het blad Der Spiegel arreste ren. Strauss was het ook die besloot de Lockheed Starfighter te kopen. De geruchten nemen toe dat Strauss geld aannam van Lockheed voor zijn partij. Het langzame onderzoek in de oude boeken van Strauss baarde enig opzien, omdat allerlei documenten op onverklaarbare wijze verdwenen waren. Maar de beschuldigingen van omkoperij bleven nog onbewezen. Strauss, die vice-kanselier en minister van financiën zou worden in een eventuele regering van CSU-CDU, ontkende de beschuldigin gen. In een telexboodschap aan de minister van defensie, Georg Leber, vroeg hij de namen te publiceren van de mensen die beweerd hadden het verwijderen van de documenten te hebben gezien. Hij zei dat het publiek het recht heeft dat de zaak opgehelderd wordt. Anders zou moeten worden aangenomen dat het ministerie van defensie in de verkiezingscampagne van de Sociaal-Democra ten wordt gesleept. De nieuwe ontwikkeling in de controverse volgde nadat de regering in Washington dit weekeinde verzekerd had dat het ministerie van justitie in Bonn toegang zou krijgen tot materiaal dat bij het Amerikaanse onderzoek naar het steekpenningenschandaal verza meld was. Anderzijds kan de SPD stemmenverlies lijden door het bericht dat de Hessische SPD-premier Osswald financiële steun zou hebben aanvaard van een slecht bekend staande bankier. ASHINGTON resident Ford zal kenbaar -maken hoe tak'hij in het verle- (n, als afgevaardig- van Michigan, left deelgenomen in golfpartijtjes die >or het bedrijfsle- :n werden betaald, ssistenten van de 'esident pluizen óm en teel zijn oude (enda's en andere ktities na voor een rerzicht van die ge- tllen. Het Witte uis kondigde oensdag dat inter- onderzoek aan. erder op de dag had ords democratische genstander, Jimmy arter, de president tgenodigd opening in (golf) zaken te Den. Reagerend op een eerdere uitspraak van Carter, had Ford dinsdag bevestigd dat hij wel eens heeft deelgenomen aan dergelijke golftrips. Hij heeft onder meer gespeeld met mede werkers van Alcoa Aluminium, Firesto ne Rubber .Bethle hem Steel en U.S. Steel. In sommige ge vallen betaalden die bedrijven de onkos ten, maar andere ke ren zouden de em ployés Fords gasten zijn geweest. Elsevier geeft een groot artikel over „de ambtenaren die zich gepakt voelen" en die massaal willen gaan demonstreren in Den Haag „met tienduizenden, met honderdduizenden als het moet. Als er pijn geleden moet worden, dan zullen wij meede len. Maar dan wel gelijk op met alle anderen en niet extra om dat onze werkgever nu toevallig overheid heet". Het blad start de eerste van drie afleveringen over het levensver haal van Mosje Dayan. Uit een enquête blijkt dat de CDA-kie- zers Biesheuvel als lijsttrekker willen. „De christendemocraten zien in hem blijkbaar in de eer ste plaats een alternatieve mi nister-president. Het tweede op merkelijke feit is dat dr. Zijlstra betrekkelijk laag scoort". Het omslagartikel gaat over 25 jaar tv, verpersoonlijkt in Mies Bouwman. „We zijn aan onze tweede lichting mensen op het scherm bezig, maar het is nog steeds de eerste groep van ba zen. En daar is gek genoeg het grote verhaal nog niet over ge maakt De volle aandacht is nog niet echt op de top gericht ge weest En misschien ligt daar wel de basis van alle problemen. Het verwijt dat wij nog steeds op het scherm zijn, moet daar naar toe. Ik vind het heerlijk, hoor, dat ik er nog ben, maar het zou niet zo moeten zijn". Een profiel tenslotte van Jonge ling. „Nu is de tijd gekomen dat ik ermee stop. Het zou niet ver standig zijn nog eens voor vier jaar die moordend zware taak op me te nemen. Ik vind dat je zelf amen moet zeggen voor de mensen de kerk uitlopen". Over het CDA schrijft de Groe ne Amsterdammer: „Of in die brei de erfgenamen van het be ste van het politiek confessiona- lisme Aantjes en de zijnen nog iets van een horzelfunctie kunnen vervullen, is uiterst twij felachtig. De Nederlandse poli tiek is er wel een beetje kleiner, maar niet duidelijker op gewor den". Het dubbel artikel gaat over een werkloosheidsbestrijding die niet in de miljoenennota stond, ofwel 150.000 arbeidsplaatsen buiten de marges van Den Uyl. „Bij een minder passief investe ringsbeleid hoeft Lubbers niet af te wachten welke" onderne mers hij voor welke projecten over de vloer krijgt maar kan hij zelf aan de gang gaan. De overheid kan bijvoorbeeld zelf bedrijven zetten in achtergeble ven regio's, maar veel beter is het als de regering bedrijven ook tot bepaalde investering sprojecten zou kunnen dwingen. In de Haagse Post een beschou wing over Rhodesië. „Kissinger is zich domweg te laat voor zuidelijk Afrika gaan interesse ren. Het revolutionaire getij in dit werelddeel zal vermoedelijk niet meer te stuiten zijn". Een ander artikel stelt dat het CDA zijn eigen graf graaft. „Van tweeën éen: of men kiest een lijsttrekker en dan komt de door Aantjes zo gevreesde twee deling binnen het CDA in het verschiet, of men kiest voor meerdere lijsttrekkers en dan wenden de kiezers zich af. Het zij richting Wiegel, hetzij rich ting Den Uyl. Ook tweedeling dus". Maar ook een verhaal over de gespleten PvdA. „Meer dan de andere partijen wordt ze ver deeld gehouden door het econo mische vraagstuk. De econoom die op zijn eigen wijze, met ver waarlozing van allerlei onweeg bare politieke faktoren, het pro bleem absoluut stelt, vergt van zo'n partij ook een absolute keu ze. Dit bevordert de tegenstellin gen tussen idealisten en realis ten". Vrij Nederland brengt, in ver band met de ,vele onbeantwoor de vragen in het rapport Don- ner', aanvullingen op de biogra fie van prins Bernhard. „Het verkopen van dat Oerlikon-ge- schut gebeurde toch voorname lijk door Teengs Gerritsen. Die Gerritsen had altijd de onhebbe lijke gewoonte om, als hij op die militaire kantoren kwam om er gens over te spreken, eerst altijd even de prins op Soestdijk te bellen. U kunt zich indenken wat dat voor indruk maakte op een doorsnee majoor of overste. Hij deed dat gewoon om die mensen te imponeren. Iedereeen in het leger wist ook dat hij dat contact met de prins had". Bij de totstandkoming van het CDA deze kanttekening: „Er komt geen nieuw kabinet dat te vergelijken is met het huidige. Reken maar dat Kruisinga mi nister wil worden. Reken maar dat de getalsverhouding in het gunstigste geval 8 8 wordt, in plaats van 10 6. Acht confes sionele ministers, van wie vier uit KVP-kring, twee uit ARP-ge- lederen en twee uit de huidige oppositiepartij CHU. Zo zal het wel ongeveer worden. Geen vro lijk vooruitzicht". De tijd zet dit vraagteken bij het CDA: „Wanneer het straks niet meer blijkt te zijn dan een poli tiek tehuis van mensen die een aftelsommetje maken en Wiegel en Den Uyl doorstrepen ten gunste van het veilig gewaande midden, heeft het CDA als christelijk politieke vernieu wingsbeweging gefaald. Van daar dat Steenkamp ware woor den sprak toen hij zei dat niet de dag waarop het besluit voor de CDA-lijst werd genomen, een historische is. Van de invulling van het profiel hangt af of KVP, ARP en CHU erin slagen met het CDA geschiedenis te ma ken". Het blad vindt dat Steen kamp als enige lijsttrekker de vlag is die de lading moet dek ken. Ook een interview met de nieu we Pax Christi voorzitter, bisschop Ernst van Breda. „Zij die Pax Christi een linkse elitai re studentenbeweging noemen, kennen Pax Christi niet echt. Het is een veel bredere bewe ging die vooral ook sterk leeft onder de pastores in de kerk. Het is mij heel welkom dat linkse mensen meedoen aan Pax Christi, want die hebben vaak een sterk gevoel voor ge rechtigheid. Mocht dat eenzijdig zijn, dan kan het evenwicht her steld worden doordat Pax Christi een brede kerkelijke be weging is".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7