Politiebond bekritiseert carrière-nota Stichting ,,De Mast" betrekt voormalig politiebureau KVP tilt zwaar aan vrijheid van onderwijs Cursussen voor jeugd Oegstgeest BURGEMEESTER VERRICHT ZATERDAG OPENING Nieuwbouw Ursulakliniek in Wassenaar begonnen FORUMDISCUSSIE KRING LEIDEN St.-WILLIBRORD 75 JAAR Anderhalf jaar voor beleefde overvaller Oplichter bemachtigde tien mille Brug Hoge Rijndijk jjsj wordt veiligeifi PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 SEPTEMBER 197 (Van een onzer verslaggevers) NOORD WLTKERHOUT - Burgemeester Bos ma van Noord wijkerhout opent zater dag 2 oktober omstreeks 11.30 uur officieel het nieuwe onderkomen van de Stichting „De Mast" aan de Lashoven 21. De stichting beschikt in het nieuwe pand - de voormali ge tuinbouwschool en tot voor kort politie bureau - over vier grote zalen. Bij handha ving van het huidige activiteitenpakket is het gebouw net groot genoeg, maar als het aantal activiteiten in de nabije toekomst wordt uitgebreid dan moet het vormings centrum naar andere lokaliteiten uitzien. De gemeente Noordwijkerhout heeft 35.000 gulden beschikbaar gesteld voor het op knappen van het voormalige politiebureau. Ongeveer een half jaar geleden werd de stichting „De Mast", vormingscentrum, aan gesloten bij het Vormingswerk Jonge Vol wassenen, de huur opgezegd van het inmid dels gesloopte pand van de „Zusters van de Voorzienigheid" uit Amsterdam. Het bestuur is daarop naar de gemeente gestapt om te zoeken naar andere mogelijkheden in de gemeente. Na felle discussies in de gemeen teraad van Noordwijkerhout kreeg de stich ting het pand aan de Vlashoven toegewezen. De discussies in de raad spitsten zich vooral toe op het lawaai en het drankgebnrk. In eerste instantie hadden omwonenden nogal wat bezwaren tegen de vestiging van het vormingscentrum. Een raadslid opperde dat een vóór- en een tegenstander van „De Mast" regelmatig zouden controleren of de bezoekers van het nieuwe centrum zich aan de regels zouden houden. Inmiddels heeft twee keer een gesprek plaatsgehad met de bewoners van de Vlashoven en het stich tingsbestuur heeft hen tevens uitgenodigd aanstaande zaterdag om half elf 's morgens liet pand te komen bezichtigen Volgens leden van het bestuur zal de in het nieuwe onderkomen geproduceerde hoeveel heid geluid aanmerkelijk geringer zijn dan m het voormalige klooster aan de Kerk straat. In dat pand werd nogal eens geoe fend door plaatselijke muziekgroepjes met versterkers tot 120 watt. Omdat in het nieu we pand minder ruimte is, is voor dergelijke bandjes geen plaats meer. Binnenkort worden door bestuursleden en medewerkers van het vormingscentrum de behoeften van de Noordwijkerhouters aan diverse activiteiten gepeild. Afhankelijk van de uitslag van deze peiling worden nieuwe activiteiten georganiseerd. Inmiddels heeft ook een wisseling plaatsgehad in de stafbe zetting van het centrum. Twee mensen zijn ontslagen en gezocht wordt naar twee nieu- westaffunctionarissen. Een en ander heeft te maken met een gewijzigd beleid van het bestuur van de stichting, die de activiteiten meer wil afstellen stellen op de behoefte van de bevolking. In de week van 4 tot en met 8 oktober houdt „De Mast" 's avonds „open huis". Dan is ook gelegenheid voor Noord wijkerhouters zich in te laten schrijven voor de diverse cursussen. NOORDWIJK De afdeling Katwijk-Noordwijk van de Christe lijke Politiebond besprak gisteren onder leiding van voorzitter J. Mos de onlangs verschenen departementale nota „Carriéregang bij de politie", waarin onder meer het toekomstige personeelsbe leid, de functievereisten en de carrière remogelijkheden voor het politiepersoneel aan de orde komen. Uit de druk bezochte vergadering kwam kritiek op de vaagheid van de nota en de ingewikkelde, theoretische benadering van de materie. De consequenties van hetgeen in de nota gesteld wordt, vallen daardoor ruet te overzien. Men rruste een duidelijke uiteenzet ting van de bedoelingen en de gevolgen in begrijpelijke taal. De nota leverde stof voor een reeks kritische vragen. Met name wilde men weten, welke waarde het B-diploma zal behouden en ook werd bezwaar gemaakt tegen het feit, dat voor bepaalde groepen politieambtenaren verschillende eisen worden gesteld tot toelating aan de politieacademie. Uit de discussie werd duidelijk, dat de carrière-nota binnen de politiegelederen heel wat beroering en stof tot debat zal geven. In de vergadering werd voorts nog geattendeerd op het feit, dat de publiciteitsmedia in het algemeen weinig aandacht schenken aan de steeds toenemende gevaren bij de uitoefening van de politietaak. Naar aanleiding van artikelen in het bondsorgaan werd opgemerkt, dat vakbonden, en speciaal politieorganisaties geen uitspraken dienen te doen over politieke situaties in andere landen. Dit getuigt niet alleen van arrogantie, maar het valt ook buiten de taak van de bonden. Daarentegen wenste men een meer duidelijke stand puntbepaling ten aanzien van problemen in het eigen land, zoals de abortus-provocatus. In de vergadering toonde men zich teleurgesteld over het standpunt van het hoofdbestuur om ambtenaren van de waterschapspolitie niet als lid van de bond te accepteren, hoewel zij voldoen aan de in de statuten gestelde eisen Deze oud-politieambtenaren gevoe len zich in andere bonden niet thuis en geraken nu tussen de wal en het schip, werd door een der aanwezigen opgemerkt. OEGSTGEEST De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst geest organiseert in het komende seizoen weer diverse cursussen voor jong en oud. In het navolgende overzicht zijn eerst de cursussen genoemd, daarna de plaats waar een en ander zich afspeelt, daarachter zijn de leeftijden vermeld en daarna de tijden. Beeldend bezig zijn. Taberna; 8 maand op vrijdag. Fotografie tot 12 jaar; zaterdag van 9.30 tot voor jongeren vanaf 16 jaar: 10.45 uur. Kreatief bezig zijn gemeentecentrum; 1 keer in de met klei: Taiberna; 8 tot 12 jaar; drie weken op dinsdag van 19.30 woensdag van 13.30 tot 15.00 uur. Vormgeving in Hout: Ge meentecentrum; jongens van 10 tot 14; dinsdag van 18.30 tot 22.00 uur Ook op woensdag van 18.15 tot 19 45 uur in Taberna. Kreatieve handvaardigheid' 13 tot 15 jaar; donderdag van 19.30 tot 21.00 uur. Fotografie: ge meentecentrum; 13 tot 15 jaar (beginners); tweemaal per maand op vrijdag van 18.45 tot 20.45 uur. Fotografie voor ge vorderden. gemeentecentrum; 13 tot 15 jaar; tweemaal per tot 21.30 uur. Weven op ramen en tafels: Taberna; 16 jaar en ouder; donderdag van 20.00 tot 22.00 uur. Spinnen en plantaar dig verven: Taberna; 16 jaar en ouder; maandag van 20.00 tot 22.00 uur. Macramé: Taberna; 16 jaar en ouder, donderdag van 20.00 tot 22.00 uur. Modern Ballet: 16 tot 23 jaar, donderdag van 21.00 tot 22.30 uur. Aanvullende informatie is ver krijgbaar bij de S.J.J.C., tel. 154773 Opgave voor deelname is daar mogelijk. Het bestaande gebouw van de Ursulakliniek in Wassenaar. Ursulakliniek in Wassenaar Dr. J.M.J. Tans, geneesheer-di recteur van de Ursulakliniek in Wassenaar geeft morgen door het storten van het eerste beton het officiële startsein voor de nieuwbouw op het ter rein van de kliniek aan de Eikenlaan. Het is de laatste officiële daad van dr. Tans in het laatste uur van zijn direc teurschap; hij heeft namelijk de pensioengerechtigde leef tijd bereikt. De nieuwbouw omvat twee woonpaviljoens voor in totaal 120 psychiatrische patiënten en een gebouw voor psycholo gie en creatieve therapie. De twee woongebouwen bestaan uit twee woonlagen (dus bega ne grond verdieping) en in elke woonlaag kunnen twee groepen van 15 patiënten ge huisvest worden in één- of tweepersoonskamers en één vierpersoonskamer. Nadere groepsindelingen binnen de leef/werkgroepen van vijftien personen is mogelijk. Centraal in de woongebouwen zijn de recreatie-, eet- en woonver trekken geprojecteerd, waar door gioepsinteracties moge lijk worden De vertrekken voor de hulpverleners c.q. ver pleging, artsen en therapeuten zijn zodanig gesitueerd, dat openheid en bereikbaarheid beklemtoond worden. In een van de beide paviljoens worden de zogenaamde obser vatie-afdelingen onderge bracht voor 2 maal 15 patiën ten. Daarin verblijven die pa tiënten, die nog niet geschikt geacht worden voor het nor male groepsverband. In de woonpaviljoens worden alle „woonhuisachtige" faciliteiten aangelegd, terwijl in de eetka mers een soort mini-cafetaria worden ingebouwd. Split-level Het apai-te gebouw voor psy chologie en therapie is groten deels bestemd voor creatieve, expressieve, muziek-, dans- en bewegingstherapie. In dit ge bouw wordt de zogenaamde „split-level" toegepast, hetgeen de mtegratie van de thera pieën ten opzichte van elkaar sterk benadrukt. Deze opzet moet het verblijven en werken m dit gebouw en de onderlmge betrokkenheid bij eikaars werk sterk stimuleren. In het psychologie-gedeelte zal grote aandacht gegeven worden aan de diagnostiek, de individuele begeleiding van patiënten, aan gedragstherapie en aan groeps- en gezinstherapie. Bomen Bij het projecteren van de uit breiding van de kliniek met drie nieuwe gebouwen moest uiteraard rekening worden ge houden met de aanwezigheid van vele waardevolle bomen op het terrein. De nieuwe ge bouwen zijn gesitueerd rond een centrale buitenruimte, die als sociaal middelpunt van de psychiatrische kliniek funge ren zal en daardoor de thera peutische functies kunnen on dersteunen. Deze buitenruimte komt er zodra de 70 jaar gele den gebouwde „Villa Conra- dette" is afgebroken. Voordat met de werkzaamheden be gonnen kon worden moesten drie bunkers uit de tweede wereldoorlog worden opge ruimd. Er is rekening gehouden mei eventuele uitbreidingen in de toekomst. Maar deze komen pas aan de orde als de huidige nieuwbouw er staat en de neu rologische en neurochirurgi- sche patiënten zijn onderge bracht in het in aanbouw zijn de nieuwe Westeinde-zieken- huis in Den Haag. Modern De nu in aanbouw genomen woon- en therapievoorzienin gen zijn afgestemd op de mo derne psychiatrische benade ring. Het accent wordt gelegd op de leefbaarheid en het ge heel zal een huiselijk karakter krijgen doordat kleine groe pen patiënten met hun ver plegers een eigen ruimte krijgen. De oude psychiatri sche afdelingen van de kliniek die uit 1923 dateren dra gen het stempel van het verle den, waarin het accent lag op de bedverpleging. Daardoor laat de woonaccommodatie in de oude gebouwen veel te wensen over. Vandaar dat al weer verscheidene jaren ge leden begonnen werd met plannen voor een algehele ver nieuwing. De plannen zijn ontworpen door het architectenbureau Wiegerinck m Arnhem. De bouwkundige werken worden uitgevoerd door de firma HBC te Den Haag. Aan het project zal ongeveer 75 manjaren wor den gewerkt. De maximale bouwtijd is gesteld op 18 maanden. (Van onze correspondent) LEIDERDORP De KVP tilt zeer zwaar aan het bijzonder onderwijs en de bestaande vrijheid van onderwijs. Dit stelde het KVP-kamerlid de heer A. J. Hutschemaekers, die met zijn fractiege- I noten mevr. A. van Heel—Kasteel en de heer P. van Zeil optrad in een forumdiscussie gister- avond in de Scheppingskerk te Leiderdorp. De kamerleden waren naar Leiderdorp gekomen op uitnodiging van de KVP kring Leiden. De heer Hutschemaekers kwam tot zijn uitspraak naar aanleiding van de vrees die bestaat, dat door de voorgestelde wijziging van artikel 108 van de Grondwet de vrijheid van onderwijs weieens in gedrang zou kunnen komen. Afgevaardigde mr. Hoyinck noemde het in dit verband tekenend voor het onderwijsbeleid van minister Van Kemenade de bestaande wanverhouding tussen het bijzonder onderwijs en het openbaar onderwijs bij de lerare nopleidingen. De vergadering, waaraan door een groot aantal kringafgevaardigden werd deelgeno men, stond in het teken van de miljoenennota. Van de Kamerleden werd gevraagd stelling te nemen tegen een al te opportunistische buitenlandse poli tiek. De getuigenispolitiek van het kabinet Den Uyl bestemd voor de radicale achterban werd als zodanig verworpen. De aandacht werd ook geve tigd op het misbruik van de sociale voorzieningei Er werd gesteld dat de ongerustheid eigenlij groter is dan het officiële cijfer van 2 1/2 De Kamerleden werd aanbevolen deze zaak bij c algemene beschouwingen aan de orde te stelle evenals de jeugdwerkloosheid, die onaanvaar baar hoog werd gevonden. De Arrachart (Liss pleitte er voor eens na te gaan of het niet beti1 is de bedragen die worden uitgetrokken voor h creëren van arbeidsplaatsen (20 miljard) te b stemmen voor verbetering van de pensioenen. I 1 Leidse slager Van Son, bekend kringafgevaardi de, kwam in liet bijzonder op voor de belangt van het midden- en kleinbedrijf. Zijn stelling wj< dat het hoog tijd werd dat de lasten voor h^ bedrijfsleven worden verminderd. Vanuit de visj1 van de ondernemer is de grote werkloosheid vo< een groot deel aan de hoge lonen te wijten. De vergadering benoemde ook enkele regiona1 leden voor het bestuur van de KVP-kring Leide Voor de Bollenstreek mevr. M. Koot—van d<t' Werf, Sassenheim. De heer N. J. F. Wagenaar |P Nieuwkoop voor de Veenstreek en de heer P. Dp' A. v.d. Berg te Krimpen a.d. IJssel voor de Usst/-ei en Lekstreek. OEGSTGEEST De r.-k. parochie van de Sint Willibrord in Oegstgeest bestaat dit jaar op de kop af driekwart eeuw. Ter gelegenheid van dit 75-jarig bestaan wordt op 7 november een plechtige eucharistieviering gehouden, waarvoor alle oude paro chianen, en ook die niet meer tot de parochie behoren, worden uitgenodigd. Het gaat daarbij om de bejaarden die zich de eerste 10 a 12 jaar van de Willibrordparochie nog goed herinneren.-Na afloop van de H. Mis wordt een bijeenkomst gehouden. Zij die aan de eucharistie viering deel willen nemen kunnen zich schriftelijk opgeven bij F. L. Baasten, Korènbloemlaan 95 in Oegstgeest. Zij die problemen hebben met het vervoer van en naar Oegstgeest, vanwege een lichamelijk handicap, worden verzocht dat ook in de brief aan de heer Baasten te schrijven. DEN HAAG/LEIDEN „Wilt U dit tasje met geld vullen. Dit is een overval. Ik heb een revol ver bij me", stond er op het beleefde briefje dat een 28-jari ge Katwijkse broodbakker aan de loket-beambte van het hoofd-postkantoor in de Gere- straat te Leiden toeschoof. Om het beschaafd te houden of uit gebrek aan kennis over het ge bruik van wapens richtte hij het alarmpistool, dat hij bij zich had, met de achterkant op de post-beambte. De beambte was toch wel geïmponeerd door zoveel wapengeweld en over handigde de broodbakker de somma van 25.350 gulden. Ver kwam de Katwijker er niet mee, want hij werd kort daarna gearresteerd. De Haagse recht bank kon de vriendelijke over val toch niet zo erg waarderen en beloonde de broodbakker met anderhalf jaar gevangenis straf, evenwel met aftrek van voorarrest. Van 2 oktober tot en met 5 november wordt in De Schakel in Leidschendam een expositie gehouden van olieverf-schilderijen, aquarellen en tekeningen van Hetty Barendregt-Backer. De expositie wordt zaterdag 2 oktober geopend om twee uur door Louis Meys. De Schakel in het winkelcentrum Leidsenhage is maandag en donderdag geopend van half twee tot half vijf. dinsdag, woensdag en vrijdag van half elf tot twaalf uur en zaterdag van half elf tot vijf uur. LEIDSCHENDAM - Het ak tiecentrum-Leidschendam van de PPR organiseert maandag 4 oktober om 20 uur in de Kruisheuvelkerk aan de Burg. Roeringlaan een voorlichtings avond over het onderwijs. Drs. G.J. Westhoff, docent aan het Pedagogisch Didactisch Insti tuut voor de lerarenopleiding in Utrecht, zal een inleiding houden getiteld „De koers die wij in het onderwijs moeten varen". Hij zal daarbij vooral ingaan op de achtergronden die leiden tot een nieuwe wet voor het basisonderwijs, de behoefte aan een midden school én de inhoud die aan dit nieuwe schooltype moet worden gegeven. Er is gelegen heid tot discussie en het stel len van vragen. WASSENAAR In het Astra- theater wordt dinsdagavond 5 oktober een lezing gehouden over „het rijk der inktvissen". Aanvang 20.15 uur. WASSENAAR - In de ge meentelijke kwekerij naast het raadhuis in Wassenaar wordt zaterdag 9 oktober van 10 tot 12 uur een ruilbeurs voor planten gehouden. NOORDWIJK - De afdeling Noordwijk van de Internatio nale Vereniging Philatelica be staat in november van dit jaar een kwart eeuw. Ter gelegen heid daarvan houdt de jubile rende afdeling op 26, 27 en 28 november een tentoonstelling in het Zinger hotel, terwijl op de tweede dag van de tentoon stelling ook een ruilbeurs wordt gehouden. NOORDWIJK - Het diensten centrum Noordwijk bestaat donderdag 21 oktober vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan organiseert het centrum in het dorpshuis De Kuip op 21 okto ber een open bejaardendag. Geïnteresseerden kunnen zich op de hoogte stellen van de diverse activiteiten van het centrum. Die dag heeft verder onder meer een optreden plaats van een zangkoor en een volksdansgroep. Ook wor den doorlopend films ver toond, die met het thema „ou der worden" te maken hebben. LEIDERDORP - De IK V. werkgroep Leiderdorp organi seert in het kader van de vre- desweek 1976 een cyclus van 5 lezingen over Latijns-Ameri- ka. In Leiderdorp bestaat al sinds enige jaren een interker kelijke werkgroep, die door middel van informatiever spreiding en het organiseren van activiteiten de aandacht probeert te vestigen op de door het Interkerkelijk Vre desberaad georganiseerde vre- desweken. De eerstkomende lezing wordt gehouden op 12 oktober in gebouw Irene. Paul van der Harst vertelt dan over de sociaal-economische en po litieke structuren. In gebouw Sjelter wordt woensdag 3 no vember de derde lezing gehou den door Jan Rutgers over bewustwordingsprocessen in Latijnsamerikaanse landen. Dr. C.H. Koetsier houdt 22 no vember in het kerkcentrum „De Menswording" de vierde lezing over de kerk in Zuid- Amerika. De cyclus wordt dinsdag 14 december besloten in de Dorpskerk met een dis cussie over de wijze waarop ontwikkelingssamenwerking plaats heeft. LISSE De Lissense afdeling van de PvdA houdt woensdag 6 oktober in 't Poelhuys om acht uur een ledenvergade ring. De leden houden zich bezig met het kiezen van afge vaardigden voor het partijcon gres op 14 en 15 oktober en het beginselprogramma. LISSE De Ren- en Tourver eniging De Bollenstreek houdt zondag 5 oktober ter afsluiting van het wieler-wegseizoen de jaarlijkse wedstrijd voor oud renners. Het is de derde keer dat deze Gentleman-Course zal worden gehouden. Een ac tief renner helpt daarbij een oud-renner door als een gang maker hem vooraf te gaan in een tijdrit over 14 kilometer. Leeftijdsverschillen worden gelijkgetrokken met tijd-boni- ficaties. De wedstrijden begin nen om negen uur bij het Spekkelaanparcours. Aanmel dingen en inlichtingen bij het clubhuis van De Bollenstreek. NOORDWIJK - De-recherché arresteerde in een hotel t Noordwijk een 22-jarige Air sterdammer zonder beroep, diH er van verdacht werd een vet zekeringsman uit de badplaat voor 10.000 te hebben opg< licht. De hoofdstadbewoner, die c( enige tijd zwervend was, ve| keerde in financiële moeilijkht den. Hij verzocht de assuradei^j om een geldlening en legcfo, daarbij een door hem zelf opg(,e stelde salarisstrook over, staaiL de op naam van een gerenorra] meerd grootbedrijf te Amsteu dam. Het leek allemaal heel ecljei en daarop werd aan de man eeje bedrag van tien mille uitbetaali^r Toen men ontdekte dat de geldnl lener een vals adres had opgegfcl ven en tevens bleek dat hij nifoi voorkwam in de salarisadmir%i stratie van de Amsterdamse or derneming, kreeg men argwaai De vogel was inmiddels gevlc gen. De oplichter, een recidiviQ op dit gebied, had bij zijn arrej tatie nog maar een klein gedee£E te van het bedrag op zak. Mff^ de rest had hij schulden betaalL of goede sier gemaakt. W.< ZOETERWOUDE - De brug ot/( de Hoge Rijndijk over de Wei poortsevliet krijgt aan de bufclJI tenzijde (Rijnkant) voorzieniiflen gen voor voetgangers. Dit heeff^ Rijkswaterstaat, de wegbehee^ der, medegedeeld aan het g$sti meentebestuur van Zoeterwoifi.3; de. gj Het huidige gedeelte van dkJJ' brug dat daarvoor is bestem«|jk, brengt door de geringe breedt§60 grote gevaren met zich voor d!46 voetgangers. In de vorige zi£°' tingsperiode van de raad heei[58 de heer Rijswijk, die met dkas Lijst Nieuw GemeentebeleiWaï niet meer terugkeerde bij <#54 verkiezingen in 1974, zich daai°^ voor bijzonder ingespannen. 2en i144 919 NOORDWIJK - De Hervormdfc' bibliotheek in de Oude Wilhelo.s; minascool te Noordwijk-BinnelRoi gaat met ingang van vrijdag fer- oktober weer open. Men kan e'2'18 's avonds van 7 tot 8 uur tesni] recht. De boekenvoorraad i'lmp aangevuld met een nieuwe colO.65 lectie romans. Oude boekerig worden opgeruimd. Men kan z||mp kopen voor 1 gulden per deel isi 46. ten Het nieuwe onderkomen van Het Vormingscentrum, voorheen tuinbouwsch ooi en tot voor kort in gebruik als politiebureau.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4