Dundalk verdient lof voor positieve instelling Feyenoord bedroevend zwak DJURGARDEN MIST KANS OP VERLENGING FC Zürich s degradeert Glasgow R. 1 Boskov: Bi kan het best zwijgen DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT/. I u<~> PAGINA 18,- René van de Kerkhof steekt weer de arm omhoog. Hij scoort 4-0 met zijn tweede doelpunt. Van de Kerkhof zou nog tweemaal doel treffen. EINDHOVEN - Wie tegen woordig de Nederlandse velden bezoekt is het wellicht al ver geten, maar er is nog altijd voetbal mogelijk, waarbij de bezoekende club allereerst poogt doelpunten te laten regi streren en er pas daarna op tracht toe te zien, dat de defen sie gesloten blijft. Het was ai lang duidelijk natuurlijk dat FC Dundalk, dat zijn eigen schare al op een surprise had getracteerd via de 1—1 score in de eerste ontmoeting ook tegen een fors gehandicapt PSV geen schijn van kans zou hebben. Deson danks loste speler-trainer Jimmy McLaughlin van de Ierse titelhouder zijn belofte in offensief spel te dicteren Zijn visie: „Met elf man voor de goal gaan liggen heeft ten eerste geen enkele zin, want PSV wint dan toch ook, maar het is ook belachelijk om het te doen omdat het publiek niet komt kijken naar één ploeg. Het wil ze allebei zien voetballen". Vandaar ook dat MCLaughlin McLaughlin er enkel bezwaar tegen had om in de rust zijn elftal te laten poseren toen een fotograaf hem dat verzocht De beste man had dit aan een Nederlandse eredivisieclub moeten vragen. Hij zou prompt buiten het hek zijn gezet. De 12.500 toeschouwers in het slechts door toedoen van de Ierse supporters 150 man sterk nog enige sfeer kennende PSV-stadion konden daarom een toch nog boeiend duel bekijken waarin de Eindhovenaren zonder ook maar in de verste verte hun beste vorm te benaderen heersten, maar waarin Dundalk met de ruime 6-0 nederlaag veel te weinig kreeg voor 90 minuten keihard werken en, dat was voor velen toch nog een surprise, ook bij vlagen behoorlijk voetbal. Redelijk Achttien minuten en 47 secooden slaag de FC Dundalk erin de stand op 0—O te houden en daar dient direct bij te worden gezegd dat de ploeg uit de Ierse Vrijstaat in die periode aelfs redelijke uitzichten op een voorsprong had. De treffer, de 250ste door een Neder landse club in het toernooi om de Euro pa-Cup-1 gescoord, kwam op naam van Willy van der Kuylen, die toesloeg in een fase van de wedstrijd toen er be paald geen doelpunt werd verwacht. Want Kees Rijvers mocht dan over de met 3—0 afgesloten eerste helft zeggen „dat we erg goed liepen te voetballen", maar de waarheid lag daar wel een stukje naast. Natuurlijk werd de druk voor de Ieren erg groot Mc Laughlin zelf kopte bijvoorbeeld tegen de linker- paal van zijn eigen doel maar PSV had wel degelijk veel moeite om de juiste patronen te vinden die tot succes moesten leiden. Nadat de onthutsend zwakke Harrie Lubse en de regelmatig in de afwerking falende Paul Postuma enkele kansen om zeep hadden gehol pen kwam PSV dat Eds trom, Van Be ve ren. Deacy, Francois, Van Gerwen en Krijgh miste, negen minuten voor rust toch op 2—0. Harrie Lubse probeerde in de 33-ste minuut van afstand te scoren, doelman Ritchie Blackmore kreeg de bal niet onder controle en Postuma gleed vervolgens het leer in het doel. De niet geheel zonder fortuin tot stand gekomen treffer werd vier minuten la ter gevolgd door een derde doelpunt, meteen het mooiste van de wedstrijd. Sean Mc Dowell, in Ierland goed voor de treffer van Dundalk, liet een fraai boogballetje landen op de lat boven de verdienstelijk optredende derde doel man Tony van Engelen en bij de direct hierop geproduceerde tegenaanval van PSV kreeg René van de Kerkhof een vrij veld voor zich. In plaats van een voorzet te geven schoot hij direct op het doel en dat had Blackmore niet verwacht: 3—0. De mar ge werd verder alleen nog opgevoerd door dezelfde Van de Kerkhof, die na de pauze nog drie maal doel trof. Via het lichaam van Blackmore verdween zes minuten na de pauze de bal voor de vierde keer in het Ierse doel en in de 5Skste minuut zorgde v.d. Kerkhof door attent te reageren na een blunder van de verder uitstekende Blackmore ook voor 50. Brian McCoville had toen al van scheidsrechter Rudy Gloc- kner de gele kaart gepresenteerd gekre gen wegens een poging tot natrappen jegens Rene van de Kerkhof. McConvil le was zichtbaar geirriteerd door de weer eens vervelende houding van de buitenspeler, die zich overigens in dat opzicht niet onderscheidt van zijn twee lingbroer Willy. Twaalf minuten voor tijd hadden de Ieren weer alle reden om boos te zijn. Paul Postuma liep in een desperate poging de bal nog te bereiken onnodig door op doelman Blackmore, die net als de Eindhovenaar bleef liggen. Postuma werd direct, hoewel weer fit, vervangen door Leo de Leeuw eerder al was Arthur Hooyer komen opdraven voor de ücht aangeslagen Willy van de Kerk hof maar Blackmore bleek er ergei aan toe. Hij moest de niet bestrafte wandaad van Postuma bekopen me een forse knieblessure. Omdat Dundall al twee man had vervangen, de behen dige Cavanagh en McManus door rei pectievelijk Sheeny en Flanaghar moest speler Tom McConville de plaat onder de lat overnemen. Hij werd noj een keer verschalkt Rene v.d. Kerkho maakte voor de tweede keer in zijl carrière vier doelpunten in éen wed strijd. Eerder deed hij dat in een inter land van Jong Oranje tegen Joegosla vië, nu passeerde hij McConville ruin in blessuretijd: 6—0. Kees Rijvers: „Die Ieren wilden tenmin ste ook voetballen. Ze moesten trou wens een goal maken om een kans ti hebben, maar ik ben wel blij, dat de eerste maakten. Toen werd het stuk gemakkelijker, al moet ik zeggeqllllllll dat die jongens geen moment anti-voet bal hebben gespeeld en er vooral in deVi eerste helft goed uitkwamen. Het kanvJ' me niet schelen welke ploeg onze vol gende tegenstander wordt. Als we daipojï maar weer compleet zijn en zelf wee# goed spelen". Mc Laughlin: „Ik kan niemand wal verwijten bij ons. PSV IS gewoon sterk en waarom zou je dan afbraak, voetbal spelen". Veel verwende Neder-rj. landse ploegen kunnen van die positie- ve instelling een hoop leren WILLEM PFEIFFEB De j luid» f, Postuma (De Leeuw);, Dahlquist Dundalk: Blackmore; McManus (Flani- Duii gan), McLaughlin, Brian McConville; Ital. O'brien; Lawlor, McDowell, Dainty; De Por vlin, Tom McConville, Cavanagh. Frai Zwi STOCKHOLM - Vujadin Boskov, die anders vrijwel nooit om woorden verlegen rit, wist gisteravond toen hij in bet Rasunda stadion na afloop van Djurgarden Feyenoord uit de kleedkamer kwam niets te zeggen. „Ik kan het beste maar zwijgen. We hebben Djurgarden duidelijk onderschat. We hebben apa- tisch en daardoor slecht ge speeld", waarna de Joegoslaaf naar de wachtende bus vluchtte. Feyenoord speelde in Stock holm een bijzonder zwakke wedstrijd. De schande van een verlen ging tegen een club, die nog niet zo lang geleden achteloos opzij zou zijn gezet, werd Feyenoord bespaard. De voor sprong van 3—0, twee weken geleden in het eigen stadion behaald, was voldoende om de nederlaag van 2—1 te compen seren. Wanneer Djurgarden wat meer in eigen mogelijkheden zou hebben geloofd had het verkeerd voor Feyenoord af kunnen lopen. Tot nauwelijks een kwartier voor het einde van de slechts door 1739 toe schouwers bijgewoonde wed strijd, leidde Djurgarden met 2—0 en op dat moment kwam de dreiging van een verlenging steeds dichterbij. Nico Jansen, op wie coach Vujadin Boskov had gehoopt voor de noodza kelijke treffers, profiteerde toen van een misverstand in de Zweedse achterhoede, waardoor hij Feyenoord op 2—1 kon brengen. Zonder fantasie Feyenoord speelde in Stock holm zonder enige fantasie en in een bedroevend laag tem po. De ploeg van Boskov ram melde aan alle kanten en slaagde er met uitzondering van een zeer korte periode na de rust nooit in Djurgarden onder druk te zetten. Jan van Deinsen haalt uit voor een schot, maar ook deze inzet zou geen doel treffen. De Zweden, die in Rotterdam angstvallig een muur van ver dedigers voor het eigen doel optrokken, speelden nu voluit op de aanval en dat resulteer de al na twee minuten in een doelpunt van Carlsson. Op rechts lanceerde Davids- son, die na een onnozel hakje vein Nico Jansen de bal had gekregen, de snelle Carlsson. De Zweed schudde met twee simpele bewegingen eerst Van de Korput van zich af en zette vervolgens Rijsbergen, die met een gezwachtelde linkerknie speelde, op het verkeerde been. Tegen het schot, dat Carlsson vervolgens loste, was Treytel kansloos: 1—0. Treytel: „Na het snelle doel punt van die Zweden werden we nerveus. We waren echt met het idee het veld ingegaan de wedstrijd met een vroeg doelpunt snel te beslissen. Niet wij maar zij maakten de eerste goal en dat bracht een aantal spelers bij ons volkomen van slag. Wat werden er soms fou ten gemaakt in de defensie. Wat een geluk dat Djurgarden zelf soms schrok van de moge lijkheden die het kreeg. Als je tegen een ploeg met meer kwaliteit staat, word je afge maakt. En dan is het afgelo pen". Feyenoord probeerde het spel te verplaatsen maar Djurgar den, dat in de openingsfase al veel meer aanvallend spel had laten zien dan twee weken te voren in de gehele wedstrijd, liet zich niet terugdringen. Feyenoord kon maar moeilijk zijn ritme vinden en het was opvallend hoe gemakkelijk Djurgarden de bal in eigen gelederen hield. Toch konden de Zweden ook maar moeilijk een goede kans creëren. Moeiteloos Djurgarden bleef echter moei teloos het spel bepalen en Feyenoord moest voortdurend op eigen helft blijven om ge vaar te voorkomen. Opval lend was hoe onzeker de Rot terdamse achterhoede daarbij dikwijls Ingreep en door bal verlies opnieuw voor proble men kwam te staan. Hoewel het een uiterst sportie ve wedstrijd was trok de Rus sische scheidsrechter Kazakov drie minuten voor de rust een gele kaart voor de Zweedse aanvoerder Lindman toen de ze Wim Jansen hard opzij zet te. Vlak voor de rust ontsnapte Feyenoord ternauwernood aan een tweede treffer. Terwijl al les zich op rechts concentreer de kreeg de op de linkervleu gel vrij staande Samuelsson de bal toegeschoven. De Zweed schrok zo van de kans dat hij net naast de paal richt te. Zwak Nico Jansen had vlak na de hervatting Fey snood naast Djurgarden kunnen brengen. De oud-Amsterdammer, die de eerste wedstrijd tegen de Zweden miste wegens een schorsing, schoot in overigens niet gemakkelijke positie te gen een Zweedse verdediger op. Zwak optreden van laatste verdediger Van de Korput bood in de 50e minuut Hak an Stenbaeck een mooie gelegen heid tot scoren. Treytel kon het schot van de Zweed pas in tweede instantie onder con trole krijgen. Feyenoord ontwaakte daarna. Feyenoord, zakte na deze kor te opleving weer ver terug. Djurgarden kon net als voor de rust weer aanvallen en in de 70e minuut kwamen de Zweden zelfs op 2—0. De na een uur voor Samuelsson inge vallen Loevfors liet van het middenveld een dieptepass op Hakan Stenbaeck vertrekken. De Zweed sprintte de vrije ruimte in en kwam alleen voor Treytel, die uitlopend zijn doel probeerde te verkleinen. Sten baeck hield het hoofd koel en plaatste de bal langs de Rot terdamse aanvoerder in het doel: 2—0. Djurgarden ging niet ten onrechte denken aan de mogelijkheid van een ver langing. Dat dit niet zo irreëel was, bleek in de 74e minuut Een kopbal van de opgekomen middenvelder Olberg kon Treytel maar net onder con trole krijgen. Aan de rand van het veld trachtte Vujadin Bos kov met aanwijzingen wat meer orde in zijn ploeg te scheppen. Het lukte nauwe lijks. Veertien minuten voor tijd kwam Feyenoord op 2—1. Het was nauwelijks een verdienste. Een misverstand tussen verde diger Davidsson en de uitgelo pen Alkeby bood Nico Jansen een goede mogelijkheid. De Amsterdamse goaltjesdief liet zich de kans niet ontnemen. Met een simpele voetbeweging plaatste hij de bal in het verla ten doel: 2—1. Nico Jansen: ,Jk had geluk dat die back en de doelman tegen elkaar opliepen. Ik kreeg de bal zo voor mijn voeten. Zo'n doelpunt maakt je met je ogen dicht". Geruster Feyenoord kon weer wat ge ruster adem halen, hetgeen echter niet uit het spel bleek. Boskov verving na de treffer Rijsbergen door Van Daele terwijl bij Djurgarden Sten baeck het veld ruimde voor Lindevall. Toch wilde Djurgarden de moed niet opgeven. Rond de 85e minuut forceerden de Zweden drie hoekschoppen achter elkaar. Uit de laatste plaatste Vos de bal bijna in eigen doel. Treytel moest via een vierde hoekschop redding brengen. Het waren de laatste opwindende momenten in een vooral van Feyenoord uiterst zwakke wedstrijd, dankzij de 30 van Rotterdam bereikte Feyenoord niettemin de twee de ronde van het UEFA-cup- toernooi. Aanvoerder Treytel: „In Rot terdam zijn we twee weken geleden uitgelachen. Dat was terecht Maar ik ben blij dat het Rotterdamse publiek ons hier niet heeft zien spelen. Het was gewoon erg slecht". Djargarden: Alkeby; Andersson, Jacobsson; (Toevfons 1)- Davids son, Berggren, Olberg, Lindman, Carlsson; Samuelsson, Stenbaeck (Lindevall), Groenhagen Feyenoord: Treytel; Schnei der, Rijsbergen, (Van Daele), Van de Korput, Vos; De Jong, Wim Jansen, Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen en Van Deinsen. De winnende treffer van FC Zürich in beeld. Martinelli ontwijkt zijn tegenstander van Glasgow Rangers en maakt het enige doelpunt voor de Zwitsers. Het betekende een plaats in de tweede ronde. fcj Koi DEN HAAG Dynamo Kiev en FC Zürich zorgden op de;Na* „returndag" van de eerste ronde van het toernooi om dejOrr Europa Cup voor landskampioenen voor de meest opvallende]™ resultaten. FC Zürich won op eigen veld met 1-0 van Glasgow Rangers dankzij een treffer van Martinelli in de 14e minuut. Het was een gouden doelpunt na de 1-1 in Glasgow. Dynamo Kiev was naar Belgrado vertrokken om Partizan te bestrijden met een voorsprong van 3-0 in de bagage. Dit»— verhoogde het zelfvertrouwen kennelijk zo zeer dat ook injüli Joegoslavië Joegoslavië overwinning kon worden behaald. Moentjan en Slobodin zorgden voor de doelpunten. Bekerhouder Bayern München spande zich tegen de Deense jq club Koege na de 5-0 in de uitwedstrijd niet meer zo zeer 9 in. De Westduitsers stelden zich met 2-1 tevreden. De Zweed 9 Torstensson maakte zestien minuten voor het einde de 9 winnende treffer. Saint Etienne, finalist van vorig jaar, had 9 grote moeite met CSKA Sofia. In de Franse stad zegevierde 8 Saint Etienne ternauwernood met 1-0. Na precies een half 8 uur was Piazza de gelukkige schutter. In Sofia was geen 8 doelpunt gevallen. p Borussia Mönchengladbach had 39 minuten nodig om het eerste doelpunt tegen Austria Wien aan te laten tekenen. Toen had Stielike succes. Negen minuten na rust scoorde Bonhof uit een strafschop en drie minuten later maakte Heynckes er 3-0 van. Toen was het verzet van de Oostenrij kers, die in eigen huis met 1-0 hadden gewonnen, gebroken. Club Brugge, dat thuis met 2-1 had gewonnen van Steaua Boekarest, bleef knap overeind in de Roemeense hoofdstad. In de 25e minuut scoorde Vigu met een schot van zeker dertig meter. Raoul Lambert bracht zijn team in de 71e minuut na een vrije trap in de volgende ronde.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18