Routine Anderlecht voldoende AJAX EERVOL TEN ONDER RODA JC LAAT TWEEMAAL VOORSPRONG GLIPPEN ,Zo komen de mensen terug" DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 17 KERKRADE De klasse en routine van Ander lecht vormden gisteravond de basis van de 3-2 overwinning op een verbeten vechtend Roda JC, dat met keihard spel de goede naam van het Nederlandse voetbal geweld heeft aangedaan. De Zuidlimburgers gaven tweemaal een voorsprong uit handen en moesten in de slotfase van het matige duel deemoedig het hoofd buigen. Roda JC kwam tegen de Belgische Europacuphouder routi ne en techniek tekort om naar de volgende ronde te reiken. Trainer Bert Jacobs was vijf minuten na de nederlaag al over de teleurstelling heen. In de gangen van stadion Kaal heide analyseerde hij de verlo ren wedstrijd met nuchter heid. „Roda JC is een simpele ploeg, laten we het dan ook eenvoudig houden. Als trainer kun je belangrijk doen en gaan praten over gebrek aan routine en ervaring, maar dat is allemaal onzin.- Een prof voetballer moet over voldoen de ervaring beschikken om een voorsprong in handen te houden. Roda JC heeft niet gefaald door onervarenheid, maar is ten onder gegaan aan gebrek aan voetbalintelligen tie. Alles was te simpel van opzet". Bert Jacobs kon evenwel niet 1 begrijpen dat Roda JC, zowel in Brussel als in Kerkrade, een voorsprong zo eenvoudig uit handen kon geven. „Tot twee maal toe hebben we als debu tanten in het internationale voetbal met één been in de volgende ronde gestaan. Daar om is het onbegrijpelijk dat we toch nog zijn uitgescha keld. De concentratie werd vooral na de 2-1 voorsprong minder. Zoiets mag niet voor komen. We hebben van deze wedstrijd veel geleerd". Roda JC begon voorzichtig en probeerde met gaaf tik-tak spel de Belgische defensie dol te draaien. De secondewijzer was nog niet helemaal rond geweest toen Roda JC de eer ste hoekschop kreeg waaruit de bal echter achter het doel terecht kwam. Anderlecht werd in dit voorzichtig offen sief onder druk gezet terwijl Roda ook de beloofde hard heid in het spel legde. Scheids rechter Axelrijd moest reeds na vijf minuten de kibbelende Dick Advocaat en Vandendae- le tot de orde roepen en even later ook Vermeulen, die De Groote met een harde tackle onderuit haalde. In de tiende minuut gingen ook Jan Ruiter en Vandendaele tegen de grond bij een harde doorloop bal van Gerard van der Lem. Het zag er naar uit dat de eerste slachtoffers al waren gevallen, want de Zweedse scheidsrechter Axelrijd diri geerde vier EHBO-ers naar de Anderlecht-doelman. Ruiter bleef echter overeind. Trainer Raymond Goethals had weinig waardering voor het keiharde spel van Roda JC. „Getergd zei Goethals: „Hoe sommigen speelden was toch een schande. Dergelijke grove acties horen niet op de internationale voetbalvelden thuis. Af en toe leek het op een catchinterland tussen Ne derland en België". Roda JC bleef aanvallen en was zelfs dicht bij de opening streffer toen de razendsnelle Pierre Vermeulen alleen voor Jan Ruiter kwam. De vleugel speler joeg de bal ver naast. Via snelle counters van de on grijpbare Rob Rensenbrink kon Anderlecht tot enkele ge vaarlijke tegenacties komen. In de 25ste minuut schoot het Belgische kanon Coeck de bal uit een vrije trap hard in de muur van Roda-spelers, waar na Dave Mckenzie de bal in tweede instantie inschoot. Doelman Van der Mierden tik te deSbal met zijn vingertop pen nog net over de lat. De klasse van Anderlecht ver loochende zich niet. De Brus selaren hervonden hun kracht en buitten de individuele klas se uit. Het kwalitatieve voetba van de Belgische ploeg kon het vooralsnog echter nog niet winnen van de geweldige in zet, waarmee Roda JC bleef vechten. In de 33ste minuut werd het doorzettingsvermo gen van de Zuidlimburgers be loond. De Deen Ziegler onder nam een solo en sneed dwars door ^e Anderlecht-defensie, tikte de bal naar de vrijstaan de Pierre Vermeulen, die de nog steeds geblesseerde Jan Ruiter met een listige voetbe weging passeerde (1-0). De 23.000 toeschouwers zorgden tot aan de rust voor een hek senketel, waarin Roda en An derlecht een verbeten strijd le verden. Scheidsrechter Axel rijd kreeg het nog enkele ma len erg moeilijk, maar loste de problemen redelijk op. In de tweede helft wilde Ray mond Goethals meer rust in de defensie brengen en ver ving De Groote door de meer defensieve Thissen. Reeds na twee minuten liet ook doelman Jan Ruiter, die in de eerste helft bij de harde charge van Gerard van der Lem ernstig geblesseerd was geraakt, zich vervangen door reserve-doel man Jean Munaron. Ook in de tweede helft bleven Anderlecht en de ploeg van trainer Bert Jacobs grimmig tegenover elkaar staan. Scheidsrechter Axelrijd ver zuimde in de achtste minuut geel te trekken toen Roda JC's Dick Nanninga de lichtgewicht doelman Munaron dwars door het net wilde drukken en ook Dick Advocaat profiteerde van de lankmoedigheid van de Zweed bij harde tackels tegen Peter Ressel en Rob Rensen brink. In de 17de minuut kreeg Roda JC de rekening van het harde spel gepresenteerd. Leo Ehlen moest met een gapende been wond door André Broeks wor den vervangen. In de 21ste minuut sloeg Anderlecht toe. Arie Haan lanceerde met een kromme voorzet via de buiten kant van de voet de opkomen de Rensenbrink die keihard inkopte. (1-1). Nog geen zeven minuten later kwam Roda JC op fortuinlijke wijze toch aan een voor sprong. Dick Nanninga werd in het strafschopgebied hard handig neergelegd. Gerard van der Lem ontfermde zich over de strafschop en liet doel man Munaron kansloos (2-1). En even later was Roda JC nog fortuinlijker toen de drif tig fluitende Axelrijd een doel punt van Rensenbrink, die in kopte, afkeurde. Roda werd evenwel nerveuzer en nonchalanter en maakte de fensief fouten waardoor An derlecht nog enkele goede kansen kreeg. Acht minuten voor tijd strafte de Brusselse ploeg deze fouten af. Van der Eist schoot van 20 meter af stand de bal onhoudbaar langs de vertwijfeld springende Van der Mierden (2-2) en nog eens vier minuten later besliste de zelfde Van der Eist het lot van Roda JC: 3-2. Raymond Goethals: „Roda JC is een jonge ploeg, die condi tioneel bijzonder sterk is. An derlecht heeft het verschil aan conditie en inzet goed kunnen maken door een technisch overwicht. Anderlecht be schikt nu eenmaal over meer klasse en dat is in deze wed strijd tot uiting gekomen. Het was zelfs doorslaggevend. WIL VAN DER PLAS Roda JC: Van der Mierden; Ehlen (Broeks). Pfeiffer. Ziegler. Blatter; Meuser, Toonstra, Advocaat; Van der Lem, Nanninga, Vermeulen. Anderlecht: Ruiter (Munaron); Van der Eist, Broos, Vandendaele, Dockx; Haan, De Groote (Thissen), Coeck,Ressel, Mckenzie, Rensen- Ditmaal brengt Piet Schrijvers redding. De stijlvol koppende McGreery is kansloos. MANCHESTER Op Old Trafford heb ben 58.500 toeschouwers de heropstanding maar ook de ondergang meegemaakt van een nieuw Ajax. In een bikkelhard maar schitterend voetbalduel ging de formatie van Tomislav Ivic met 2-0 ten onder. Zelden heeft echter een verliezer met zo'n inzet gestreden. In Manchester speelde een dapper en bijna niet te breken Ajax dat bijzonder gedisciplineerd optrad en slechts in Erkens een zwakke plek had. Treffers van Macari en Greenhoff zetten Ajax voor het eerst sinds vele jaren in de eerste ronde buiten een Europees voet- balgebeuren. Manchester United spoot in het tweede treffen tegen Ajax weg. In een bijzonder hoog tempo werd de Amsterdamse ploeg teruggedrongen. De Amsterdammers lieten de golf van aanvallen en de storm van aanmoedigingen over zich heengaan. Krol zette de organisatie in de defensie op poten en voorzichtig werden enkele schuchtere pogingen ondernomen in de richting van het doel van Stepney. Erkens was de eerste Ajacied, die een kopbal losliet na een goede aanval, maar de bad verdween over de lat. Ajax putte echter moed uit deze eerste attack. De formatie van Ivic begon te groeien en langzaam maar zeker kreeg de strijd een meer evenwichtig karakter. Krol en Hulshof in de defensie en Notten op het middenveld organiseerden de af weer. In de voorhoede deed de verrassend opgestelde Ling van zich spreken. Ajax bleek een minder gemakkelijke tegenstan der dan Docherty zich had voorgesteld. Erkens kreeg een kans, doch kopte naast. Steeds koelbloediger stelden de Amster dammers zich op. Ajax wilde niet capitule ren maar moest toch door de knieën na een kleine onachtzaamheid m de achter hoede. Hill kreeg hierdoor een goede kans. Schrijvers kon het schot niet geheel onder controle krijgen en de toestormende Maca ri scoorde 1-0. Twee minuten voor rust stond Manchester United naast Ajax. VLIEGWERK De eerste kansen waren in de tweede helft opnieuw voor de thuisclub. Slechts met veel kunst- en vliegwerk bleven Krol c.s. de situatie meester. Ling trachtte ruimte te maken maar werd daarbij op een zeer harde wijze door Hous ton ten val gebracht, hetgeen deze op een gele kaart kwam te staan. De strijd bleef uitermate boeiend. Toch moest Ajax ter rein prijsgeven en in de 75ste minuut brak de hel in alle hevigheid los. Een combinatie tussen Greenhoff en Mcllroy haalde de defensie van Ajax uit positie en Greenhoff bracht de stand op 2-0. Old Trafford sid derde onder de orkaan van toejuichingen. Ajax probeerde nog van alles maar het hielp niet meer. Terwijl het publiek in keld. De triomf in Amsterdam met 1-0 was niet genoeg geweest. TEVREDEN Tomislav Ivic was, ondanks de nederlaag, tevreden. „Als we goede spelen verliezen we, als we slecht spelen winnen we. Maar als ik mag kiezen kies ik toch voor een wedstrijd als vanavond. Op deze wijze brengen we de mensen weer terug. En dat moeten we proberen. We hebben een hele goede wedstrijd gespeeld. Er is hard ge werkt en er zijn kansen geweest Maar het is een jonge, onervaren ploeg en dan krijg je natuurlijk missers". Over de opstelling ,van Ling: „Ling heb ik pas vanmorgen gezegd dat hij moest aantreden. In een dergelijke wedstrijd waarin Manchester moest aanvallen krijg je juist met een speler als Ling mogelijkheden. Het was evenals voor iedereen ook voor mij een verrassing dat Ajax zo speelde. Dat is het grote winstpunt van deze wedstrijd ge weest". Docherty, de coach van Manchester Uni ted, was ook al bijzonder positief. „Ajax speelde veel beter dan in Amsterdam. Vooral defensief heeft Ajax erg goed ge voetbald. Er werden echter nogal wat kan sen weggegeven". Aanvoerder Ruud Krol betreurde natuur lijk de nederlaag van zijn ploeg. „Ik ben evenwel tevreden over het spel en over de manier waarop is gewerkt. Maar ik win nu eenmaal liever. Bovendien is deze wed strijd nog lang geen garantie dat wij zon dag in Nederland opnieuw goed zullen voetballen. De ploeg is nog erg jong en de ups en downs zijn nog te groot. Dat moet eerst gladgetrokken worden en dat kost nog veel tijd". Ruud Krol bleef voorzichtig. Hij uitte geen juichkreten, hij wilde alleen wijzen op de feiten zoals die lagen. „De moeilijkheid is voor deze ploeg dat die nog steeds vergeleken wordt met de elf uit de glorietijd van Ajax. Dat is onjuist en voor de jongens die deze tijd niet hebben mee gemaakt erg vervelend ook". Manchester United: Stepney; Nicholl, Houston en Daly; Greenhoff, Buchan, Coppell en Mcllroy; McCreery, Macari en Hill Ajax: Schrijvers; Van Dord, Gluic, Dusbaba, Krol; Notten, Hulshof, Erkens, Geels; Arnesen en Ling. Geen verrassingen in bekerstrijd Dinamo zet achterstand om in winst DEN HAAG - De eerste ronde van het Europese toernooi voor bekerwin naars heeft nauwelijks verrassingen opgeleverd. De houder van de beker, Anderlecht, had het erg moeilijk tegen Roda JC in Kerkrade, maar plaat ste zich toch bij de laat ste zestien door een over winning in der slotfase (2- 3). Roda had twee weken geleden in Brussel ook al een voorsprong in de laatste minuten ver speeld. Maar liefst 100.000 toeschou wers zaten op de tribunes in Tiflis. Dinamo maakte legen Cardiff City voor dit recordaan tal een achterstand van 1-0 op gelopen in Cardiff, goed en won met 3-0. Slechts 485 belangstel lenden waren naar het stadion van Lahti in Finland gekomen om Reipas met 7-1 te zien onder gaan tegen Levski Spartak So fia. Milénov was de topscorer van de dag. Hij zorgde met een hattrick in de eerste helft en een doelpunt na rust er ondermeer meer voor dat zijn club de hoog ste score in dit Europa cup II toernooi bereikte. In 180 minu ten voetbal kwamen de twee teams uit op een totaal van 22 doelpunten, waarvan de Bulga ren er 19 voor hun rekening namen. Een van de weinige opvallende resulaten was de uitschakeling van de Griekse bekerhouder Iraklis door Apoel Nicosia. De Cyprioten, die twee weken gele den in Saloniki de stand op 0-0 hielden, wonnen gistermiddag in Nicosia voor 10.000 toeschou wers met 2-0 door doelpunten van Marcou. Hamburger SV, met de ex-Aja- cieden Blankenburg en Steffen- hagen, kwam op IJsland tegen Keflavik niet verder dan een gelijkspel (1-1). Maar de West duitsers plaatsen zich voor de tweede ronde dankzij de ruime overwinning in de eerste wed strijd (3-0). Hearts of Midlothian maakte in Edinburgh een ach terstand van 2-0 opgelopen in het eerste duel tegen Lokomotiv Leipzig goed en won met 5-1. Ook Hajduk Split zette het ver lies uit de eerste wedstrijd tegen Lierse SK (1-0) om in een zege (3-0). Behalve Anderlecht behaalden ook Bohemians Dublin (tegen Esbjerg), Napoli (tegen Bodoe Glint), Levski Spartak Sofia (te gen Reipas Lahti), Slask Wroch- law (tegen Floriana) en Boavista Porto (tegen Galati) dubbele overwinningen. De vijftien duels werden in to taal door ruim 370.000 toeschou wers bijgewoond, een gemiddel de van bijna 25.000 per wed strijd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Schalke pas laat naar overwinning DEN HAAG De eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker werd gekenmerkt door een lange reeks van „normale" uitslagen. Verrassingen vielen er nauwelijks te noteren. Of het zou de uitschakeling moeten zijn van een paar voormalige Europese topclubs. Want behal ve Ajax duurde ook voor Celtic, dat met 2-0 verloor van Wisla Krakow en voor Inter Milan - na de 0-1 nederlaag thuis nu 1-1 bij Honved Boedapest, het toer nooi dit jaar slechts een ronde. Twee wedstrijden moesten wor den verlengd. Daarvan kreeg Dinamo Moskou - Aek Athene (2-0 na negentig minuten) een sensationeel slot In de laatste minuut van de verlenging scoor de Tassos uit een strafschop. Sensatie was er ook bij Schalke '04, dat tegen FC Porto een achterstand van 0-2 omboog in een 3-2 zege, die net voldoende was voor het bereiken van de tweede ronde. Wacker Inns bruck, dat thuis met slechts 2-1 had gewonnen van Start Kris- tiansand kwam opvallend ge makkelijk een ronde verder door in Noorwegen met 5-0 te winnen. FC Barcelona had het tegen de Portugese ploeg Bele- nenses knap moeilijk. Pas drie minuten voor tijd schoot Clares de Spanjaarden naar de volgen de ronde. RWD Molenbeek had vooral de Nederlanders nodig voor de doelpunten. Boskamp (2) en Koens zorgden voor de produc tie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiia Raymond Goethals heeft alle reden tot tevredenheid. Zijn ploeg won met 3-2, waaraan Francois van der Eist (rechts) het nodige bijdroeg met twee tretters.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17