CctdocSouAant Meerderheid parlement voor abortusvoorstel PvdA/VVD Somber op weg naar de verkiezingen TNO-lijst teer- nicotinegehalte van sigaretten ANDRIESSEN: „ZWARTE DAG" „Prins was wel te vervolgen" „SER maakt fusie regels tot lachertje' NAVO heeft te weinig Neptunes IfUlON 3NDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 LE1DSE COURANT DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft door TNO alle in Nederland in de handel zijnde sigaretten op hun teer- en nicotinegehalte laten onderzoeken, nadat in november vorig jaar een rap port was verschenen over de meest gerookte merken. Het bleek TNO dat de industrie steeds meer tot introductie van lichtere sigaretten overgaat. Volgens de sigarettenfabrikant „Niemeyer" vallen sigaretten met een bijzonder laag teer- en nicotinegehalte niet in de smaak bij de consument. Dit is de ervaring die Niemeyer heeft opgedaan met Roxy Dual extra light, waarvoor weinig gegadigden zijn. Onderstaand de door het ministerie gepubliceerde tabel. In de linkerkolom het teergehalte per mg/sigaret; in de rechter kolom het nicotinegehalte. In de lijst is shag niet opgenomen. Peter Stuyvesant extra mild filter K.S. Auslese K.S. filter Denver filter K.S. Gladstone Ultra mild filter Roxy Dual extra light Flair dubbel filter Kelly halvaret filter Everest menthol filter Kelly halvaret filter menthol Tivoli light filter Alaska K.S. filter Milde Sorte filter K.S. Roxy Dual filter Cambridge triple filter K.S. Reemtsa R6 filter Roxy Dual menthol filter Cambridge triple filter K.S. menthol Lord extra filter Clyde filter Everest filter Gauloises filtre Kent filter Tivoli filter Tivoli menthol filter Mantano K.S. filter Belinda K.S. filter Belinda K.S. menthol Gitanes filtre Rembrandt multivent filter K.S. Belinda S.K.S. menthol Consulate filter K.S. menthol Gladstone mild filter H. Crown filter Lark filter Lux-filter St. Moritz gold band filtermenthol S.K.S. Arizona filter Atika filter Belinda S.K.S. filter Chesterfield filter Gladstone mild menthol filter Golden fiction filter e.m. Kent füter K.S. Lexington filter Miss Blanche K.S. filter Peter Stuyvesant menthol filter K.S. Rival filter Roxy special Runner filter K.S. menthol Benson and Hedges special filter Dunhill filter K.S. Lucky Strike flavor FLO filter Mercedes Charcoal filter North State K.S. filter Pall Mall export filter K.S. j Philip Morris filter Prince de Monaco filter Rothmans filter K.S. Rothmans international filter S.K.S. Roxy 20 Runner filter K.S. Stella filter Caballero filter Camel filter K.S. El Paso filter Full Speed Gladstone Gold filter 1 Hunter 25 King's cross Mantano S.L.S. filter Newport menthol filter Old Mac n.s. Peter Stuyvesant filter K.S. Philip Morris international Tivoli filter S.K.S. Tivoli menthol filter S.K.S. Arizona menthol Bond street Kent de luxe filter L.S. Marlboro filter Pall Mall K.S. füter Pall Mall international füter S.K.S. i Phüip Morris Chesterfield Chesterfield international füter L.S. Gauloises Caporal blue Gitanes Blue Gold Coast filter K.S. Golden American füter K.S. Gold Flake PaU MaU export K.S. PaU Mall exDort füter K.S. menthol St. Michel füter St. Moritz gold band filter S.K.S. Tivoli Winfield N.S. Winston füter K.S. Winston füter S.K.S. Alaska Chief Whip DunhiU International füter S.K.S. Dunhill International menthol füter S.K.S. Kool filter K.S. menthol i Lexington Mantano Miss Blanche Runner K.S. plain Senior Service Nelson The Three Castles Camel Craven „A" füter Dr. Dushkind N.S. Hunter K.S. Lex 25 Lucky Strike North State Peter Stuyvesant füter S.K.S. Rival Gladstone K.S. plain Rothmans K.S. Bastos Bleu Bastof füter CabaUero Golden Fiction Laurens 10 Senior service Time 120 mm filter Players n/c medium Bastos Rouge Wings K.S. Columbus Gold Coast K.S. PaU MaU K.S. St. Moritz 120 mm menthol füter Blue Ribbon St. Moritz 120 mm filter Arsenal K.S. Roth Handle Santos Dumont 120 mm füter Craven „A" Black Beauty 5 0.3 i 0.1 8 0.4 8 0.5 8 0.3 9 0.5 9 0.4 9 0.5 10 0.4 10 0.4 10 0.5 11 0.5 11 0.4 12 0.6 12 0.6 12 0.7 12 0.7 12 0.8 12 0.9 13 0.9 14 0.8 14 0.8 14 1.2 14 0.6 15 0.9 15 0.7 15 0.8 15 0.7 15 0.9 15 1.0 15 0.7 16 0.7 16 0.7 16 0.9 16 1.1 16 0.8 16 0.7 16 0.8 16 0.9 16 0.8 16 0.8 16 1.3 16 0.5 16 0.7 17 1.4 17 1.0 17 1.0 17 0.9 17 0.7 17 0.9 17 0.7 17 0.9 17 0.9 17 1.0 17 0.5 17 0.7 17 1.1 18 1.3 18 0.9 18 1.2 18 0.9 18 0.9 18 0.8 18 0.8 18 1.1 18 0.9 18 0.9 18 0.9 18 0.9 18 1.0 18 1.0 19 1.0 19 0.8 19 0.9 19 1.0 19 0.9 19 0.9 19 0.9 20 1.1 20 1.3 20 1.3 20 1.3 20 0.9 20 0.8 20 1.0 20 1.0 20 0.9 20 1.0 20 1.1 20 1.2 20 1.1 20 0.8 20 0.9 21 0.9 21 0.9 21 1.2 21 1.3 21 1.2 21 1.2 21 1.0 21 1.1 21 0.9 21 1.3 21 0.9 22 1.2 22 1.2 22 1.1 22 0.8 22 1.2 22 1.4 22 1.2 23 1.2 23 1.2 24 1.2 24 1.1 24 1.4 24 1.5 24 1.4 24 1.4 27 0.9 27 1.3 27 1.6 27 1.1 28 1.6 28 1.3 29 1.4 30 1.7 31 1.9 32 1.7 37 3.2 Oranje-kalender Pro Juventute (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG De dertigste Oranje-kalender van Pro Ju ventute heeft dit jaar een ex clusief karakter: verschillende foto's zijn afkomstig uit het particulier bezit van het konin klijk huis en nog niet eerder gepubliceerd. Pro Juventute houdt de jaarlijk se Oranje-kalenderactie om geld bijeen te krijgen om 12.000 kin deren te helpen. De Verenigin gen Pro Juventute zijn algeme ne instellingen voor kinderbe scherming, en zijn werkzaam in het hele land. Zij houden zich bezig met gezinsvoogdij: hulp aan kinderen waarbij de ouders en de rest van het gezin betrok- keh worden, voogdij en hulp aan minderjarigen wiens ouders uit de ouderlijke macht zijn ont heven. De kalender is voor 5,95 (verzendkosten 2,- ex tra) te bestellen bij Stichting Steun Pro Juventute, Sweel- inckplein 6, Den Haag, postgiro: 298100. Abortus: bittere teleurstelling DE AANVAARDING door een grote meerderheid van de Tweede Kamer van het wetsvoorstel van PvdA en WD, dat legalisering van abortus beoogt, betekent voor de tegenstanders meer dan een politieke nederlaag. Het is geen uitslag die je sportief kan incasseren en waarmee je vervolgens je opponenten feliciteert. Daarvoor is het voor stel van socialisten en liberalen te zeer in conflict met het geweten van zeer velen. Dat blijkt ook uit de bittere teleurstelling waarmee tegenstanders op de uitslag hebben gereageerd. WEERLOOS, ONGEBOREN LEVEN heeft - als op de ingeslagen weg wordt voort gegaan niet langer de garantie dat het met de vereiste zorg wordt omringd. Waar zal men de grens trekken? Terecht wordt er door vertegen woordigers van diverse partijen en groeperingen verband gelegd tussen de voorgestelde abortusregeling en euthana sie. Het nu ingetrokken voorstel van KVP en AR getuigde enerzijds van voldoende realiteitszin en bood daarnaast het ongeboren leven een veel grotere rechtsbescherming. DE ABORTUSREGELING is nog niet rond. Het voorstel moet nog langs de Eerste Kamer voor het aan de regering wordt voorgelegd. Dat is geen formaliteit. De Eerste Kamer krijgt straks opnieuw gelegenheid haar bestaansrecht te bewijzen.op te treden. Zorgelijke gezichten van de christendemocraten Andriessen (r.) en Kleisterlee (beiden KVP) en mevrouw Van Leeuwen (CHU) tijdens het abortusdebat gisteren in de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren aan het slot van het abor tusdebat het initiatief-wetsvoorstel van de Pv dA/WD aangenomen. De uitslag van de stem ming was 83 voor en 58 tegen. Aanvankelijk wilden KVP en ARP hun wetsvoorstel aanhou den, maar omdat de meerderheid van de Kamer daarover anders dacht, hebben zij het ingetrok ken. Het wetsvoorstel van PvdA en VVD gaat nu ter behandeling naar de Eerste Kamer. Het aangenomen ontwerp kreeg de steun van de PvdA, op van Ooi jen en Franssen na, de hele WD-fractie, de PPR (op de Gaay Fortman en Waltmans na), D'66 zonder Imkamp, de PSP, de CPN en DS'70 (zonder Verwoert). Belangrijke wijzigingen werden niet in het ontwerp aange bracht. Geen kans kreeg een wijzigingsvoorstel van mevrouw Cornelissen (KVP) die vvüde vastleg gen dat artsen niet verplicht zijn aan een ingreep mee te werken en ook niet naar een abortuskliniek hoeven te verwijzen. Het wetsvoorstel beoogt de legalisering van abor tus provocatus. De strafbaarheid van de ingreep vervalt in de wetgeving. De behandeling dient te geschieden in erkende klinieken die aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Het accent ligt daarbij op de kwaliteit van de medische ingreep. Een door de minister van Volksgezondheid in te stellen commissie houdt toezicht op de klinieken; een arts die abortus overweegt dient te onderzoe ken „of de vrouw in vrijheid en overeenkomstig haar verantwoordelijkheid jegens zichzelf en de ongeboren vrucht tot haar besluit is gekomen." Zonodig raadpleegt de arts daarbij andere deskun digen. De vrouw dient deskundig te worden bege leid, ook in de nazorg. Klachten over behandeling zullen door een medisch tuchtcoüege worden uit gezocht. Mi*. Andriessen, fractievoorzitter van de KVP heeft het „een zwarte dag voor Nederland" ge noemd. Met het aannemen van dit voorstel is een hoeksteen van het recht weggeworpen, aldus An driessen. Imkamp (D'66): „Catastrofaal van mens en samen leving". Van Ooijen en Franssen (PvdA) „Het leven wordt in dit voorstel onvoldoende be schermd". KVP en ARP hadden hun voorstel graag willen aanhouden om het in de Eerste Kamer in stem ming te laten komen. Het is namelijk nog heel niet zeker dat het Pv dA/WD voorstel door de senaat zal worden aan genomen. De christendemocraten hebben het voor stel echter ingetrokken, om verwerping in de Tweede Kamer te voorkomen. Bij eventueel ver werpen in de senaat van het socialistisch-liberale voorstel, kunnen KVP en ARP overwegen hun voorstel opnieuw in te dienen. Hoogleraar Rotterdam ROTTERDAM „Prins Bern- hard had heel goed vervolgd kunnen worden wegens oplich ting van de firma Lockheed. Dat dit niet gebeurd is, zal vergaande gevolgen hebben voor de rechtsongelijkheid in ons land." Dit zegt prof. mr. L. H. C. Huls man, hoogleraar strafrecht aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam, in het universiteitsblad Quod Novum. Als de regering haar verdenkin gen had gebaseerd op oplichting was er alle reden geweest voor een opsporingsonderzoek. Men zou dan niet afhankelijk zijn geweest van getuigenverklarin gen van al dan niet onwillige Amerikanen, aldus Hulsman. De hoogleraar vindt het merk waardig dat hij „als enige op het idee is gekomen dat de prins op eigen initiatief heeft gepro beerd de vliegtuigfabrikant op te lichten." Herverzekering transacties Zuid-Afrika gestopt DEN HAAG (ANP) Minis ter Duisenberg (Financiën) zal niet langer transacties met Zuid-Afrika, waarbij ri sico's op middellange ter mijn moeten worden gedekt, in herverzekering aanvaar den. Minister-president Den Uyl heeft dit aan de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord op vragen van CHU-fractie- voorzitter Kruisinga. Het be sluit van Duisenberg wordt toegeschreven aan de huidi ge door toenemende spannin gen gekenmerkte situatie in Zuid-Afrika en aan de moge lijke gevolgen daarvan. UTRECHT (ANP) - De voe dingsbonden FNV en de Indus triebond NKV vinden dat de commissie voor fusie-aangele genheden van de Sociaal Econo mische Raad (SER) van de fu siegedragsregels een lachertje maakt. Uit protest hiertegen hebben de ze vakbonden hun geheimhou dingsplicht opzettelijk geschon den. In het blad „Bondig" van de voedingsbonden van deze week wordt bekend gemaakt, dat de SER-commissie van me ning was dat vijf Zuidneder landse zuivelcoöperaties dit voorjaar bij hun fusie onzorg vuldig handelden en de vakbon den niet tijdig inlichtten. Deson danks vond de commissie het niet nodig de zuivelcommissie daarvoor in het openbaar te be rispen. Vandaar dat de bonden die taak nu maar zelf overne men. Hagenaars innen ten onrechte 52 mille GRONINGEN (ANP) - De po litie van Veendam heeft giste ren twee Hagenaars van 20 en 22 jaar aangehouden, die er van worden verdacht met behulp van valse spaarbankboekjes bij banken in Groningen een be drag van 52.000 gulden te hei- ben opgenomen. Zij hadden op verschillende boekjes van de Rijkspostspaar bank zelf inleggelden bijge schreven en ze van valse stem pels voorzien. Vanuit Den Haag had de bank argwaan gekregen en per telex de verschillende kantoren gewaarschuwd. De po litie werd ingeschakeld en bij een verkeerscontrole in Veen- dam konden de mannen worden aangehouden. lllllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 inderdaad prima vaatwassers AMSTERDAM (ANP) „Het ontbreken van voldoende Nep tunes is op het ogenblik een grote zorg voor de NAVO. Er is een groot gebrek aan deze lange afstands maritime pa trouillevliegtuigen: in alle NA- VO-landen tesamen zijn er slechts 100 stuks". Schout-bij nacht H. van Beek verklaarde dit gisteren tijdens een nabe spreking in Amsterdam van de nu geëindigde NAVO-oefening Teamwork '76. De NAVO-oeferiing is een kost bare zaak geworden: de mate riële schade bedraagt 60 miljoen gulden. Bij de vele ongelukken kwamen ondermeer 12 müitai- ren om het leven bij een aanva ring tussen een mijnveger en een fregat. Aan Teamwork '76 namen ruim 250 schepen en onderzeeboten, 900 vliegtuigen en 80.000 man uit Canada, Denemarken, Bel gië, West-Duitsland, Nederland, Noorwegen, Portugal, het Ver enigd Koninkrijk en de VS deel. Ook de Franse marine was inge schakeld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllltltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll inderdaad prima stofzuigers DEN HAAG Over twee weken geeft de Tweede Kamer haar totaal-oordeel over het regeringsbeleid. Op 12, 13 en 14 oktober vermeldt de kameragenda: de algemene politieke en financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar 1977. Die begro ting met zo'n 85 miljard aan uigaven en een tekort van rond 15 miljard was met Prins Bernhard hèt onderwerp van gesprek op Prinsjesdag. Na diepgaande studie zal de Tweede Kamer in oktober drie lange dagen haar oordeel geven. En d^n zal het wel helemaal duidelijk worden dat over een half jaar verkiezingen worden gehouden. In de eerste reacties op de miljoenen nota namen politieke leiders al heel voorzichtig hun positie in met het oog op de verkiezingen. De algemene politieke beschouwingen in de tweede volle week van oktober vormen de voorronde voor de verkiezingsstrijd, waarbij tijdens politieke schermutselingen de eigen positie wordt gemarkeerd en de positie van anderen wordt afgetast. Het zullen geen optimistische beschouwingen worden, dat is zeker. In het kielzog van de müjoenennóta zullen de meeste politici wat somber gestemd op weg naar de verkiezingen gaan. Het rommelige waslijstje dat de koningin als troonrede mocht voorlezen en de onmacht die uit de müjoenennota sprak hebben niet hoopgevend en bemoedigend gewerkt. De reacties waren dan ook overheersend pessimistisch, zij het dat hier en daar wel waardering doorklonk voor de uiterste krachtsinspan ning van het kabinet om te proberen de werkloosheid terug te dringen. De grote vrees van vele politici en gezaghebbende economen is, dat deze krachtsinspanning toch onvoldoende zal zijn. Betwijfeld wordt of het door de regering voorgenomen beleid voldoende zal zijn om de bedrijfsinvesteringen te stimuleren en daardoor de werkgelegenheid aan te moedigen. Een econoom als prof. Stevers betwijfelt zelfs in hoge mate of het beleid tot daling van de werkloosheid zal leiden. Zelfs als dat wel het geval is, vinden anderen dat het aantal geraamde werklozen voor 1980 (150.000) onverantwoord hoog is, dat de regering de oplossing van grote problemen te veel voor zich uit schuift en dat het beleid te grote financiële risico's inhoudt. Deze geluiden zuüen doorklinken in de beoordeling die de fractievoorzitters op 12 en 13 oktober van het regeringsbeleid zuüen geven. Eerlijkheid is zeker voor politici een aardige deugd, maar de eerlijkheid van de müjoenennota is tevens een demonstratie van on macht. Uit de kritiek is echter niet zonneklaar gebleken met welk beleid wel rozegeur en maneschijn te voor schijn zou worden getoverd. In navolging van dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandse Bank, hebben diverse politici laten weten dat er in de komende jaren meer bezuinigd zal moeten worden. Wiegel (WD) was het duidelijkst: behalve bezuinigingen, wü hij verlaging van de belastingen en algehele verlichting van de lasten voor het bedrijfsleven. Bij Wiegel mogen de mensen ook nog wat meer verdienen. Dat klinkt aüemaal lekker, maar wie even wü doordenken, zal zich wel afvragen, hoe het aüemaal met elkaar te rijmen is. Veel serieuzer zal Den Uyl de kritiek van zijn belangrijk ste partijpolitieke tegenspeler Andriessen (KVP) nemen. Andriessen vindt ook dat er in de komende jaren met het oog op het onaanvaardbare peü van de werkloosheid meer moet worden bezuinigd en hij verschüt hierin duidelijk van mening met Van Thijn (PvdA). Andriessen beseft wel dat er al krachtsinspanningen aan het bezuini gingsfront worden geleverd. Voor komend jaar zal er dan ook niet veel meer "versierd" kunnen worden. Maar, zegt Andriessen. we moeten over verdergaande bezuini gingen dan maar heel serieus praten bij de volgende kabinetsformatie in de zomer van '77. Per slot v^n rekening gaat het om het beleid voor de gehele volgende kabinetsperiode. De fractievoorzitter van de KVP heeft zich duideüjk gedistantieerd van de kritiek van Wiegel, die volgens hem te veel halve waarheden verkoopt Want bezuinigen op overheidsuitgaven is een aardige kreet, maar is voor ieder kabinet van welke politieke kleur ook een helse opgave. De overheid zit vast aan verpüchtingen en moet bijvoorbeeld vele müjarden betalen aan lonen en salarissen van ambtenaren, onderwijzers, politie-agen- ten en nog wat heden in de dienstverlenende sector. Zo gauw het woord 'Matiging' valt, staan de ambtenaren op hun achterste benen. Wanneer èüe loon- en salari strekkers niet matigen, gebeurt dat in ieder geval bij de ambtenaren ook niet. Zonder een duidelijke matiging, zal het ook volgend jaar met de inflatie wel weer de verkeerde kant op gaan, blijven de arbeidskosten voor de ondernemers onaantrekkelijk hoog en is het wenkend perspectief voor de werkgelegenheid in geen velden of wegen te bekennen. Het kabinet doet wel wanhopige pogingen om zich uit de draaikolk te redden, maar tot nog toe hebben de stuurlui aan wal geen helpende handen uitgestoken. Het üjkt er echter voorlopig op dat Andriessen en Aantjes in hun opbouwende, genuanceer de kritiek met Den Uyl mee wülen denken en hem na volgend jaar mei een handje wülen helpen. Maar mis schien blijft het niet bij een handje, en geeft de verkie zingsuitslag het CDA en met name Andriessen de moed om in zijn eisen tijdens de kabinetsformatie een vuist te maken. Albert Hoogkamer

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13