Brussels planetarium wellicht atmosferium Holthaus doet vrouwen de das om unucicger op de been oor ontruiming illegale ortplaats autowrakken Autobanden voor vissen WEGWIJS VVN: Schrappen verkeersonderwi j s betekent doodsteek voor veiligheid SUZUKI-KANON ENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 LE1DSE COUKAlN'l/ PAGINA 9 SAAB CONTRA MILIEU-VERVUILING Begin volgend jaar zal Saab met een 2 liter-motor met tur bocompressor op de markt ko men. Het doel van Saab Sca nia is primair het bestrijden van luchtvervuiling door uit laatgassen waarbij het motor vermogen niet wordt aange tast. De Saab 4—cylinder, 2 liter motor met turbocompressor levert dezelfde prestaties' als een 3 liter, 6—cylinder motor en dat zonder dat het bezine- verbruik toeneemt zoals dat bij een 6cylinder het geval is. Door een turbocompressor te monteren op de Saab 99 2—li termotor is het motorkoppel Verhoogd met ongeveer 45 pro cent ten aanzien van een nor-i male 2—liter motor. door Gerard Croné IrUSSEL In de schaduw van de ielse bollen - het atomium, over- jfsel van een wereldtentoonstelling Brussel in elk geval een goed «gennet opleverde - staat het plane- rium. Jarenlang is het gesloten ge- jst. Gisteren werd het opnieuw jópend. Directeur en onvermoeide poeger is astronoom en metereoloog nd Pien, bij Belgen en vele Ne- [rlanders beter bekend als de weer- i van de B.R.T. Een planetarium", zegt hij, „is onmis- De reis in de tijd waartoe een letarium ons uitnodigt kan ge- ird gaan met een reis in de eigenlij- i van het woord, een reis in de mte, aan de oppervlakte van de Jrde. In zijn zetel heeft de toeschou- tr de indruk dat ie langs de middag- Jkel wandelt. Het planetarium is er van zijn raderwerken, van i bewegingen. Indien zulks voor de Jen van het betoog of van het onder- Ijs noodzakelijk is, kan het deze op manieren combineren. de schoonheid van een schouw- [el dat het biedt, door het gemak larmee het een betoog illustreert, kan het een steeds talrijker publiek winnen voor de sterrenkunde een cul tuurwetenschap bij uitstek. Voor de jonge scholieren biedt het de mogelijk heid van versnelde inleiding: waarna de lessen van de leraar, de praktijkoe feningen en de avondwaarnemeingen met veel meer profijt kunnen worden gedaan. Voor de leerlingen van het decundair onderwijs vergemakkelijkt het het be grip van de moeilijke punten van het leerplan, waarvan de bestudering in abstracto afschrikt en trouwens wei nig doeltreffend is." Armand Pien is onvermoeibaar. Slaagde hij er in om het planetarium weer nieuw leven in te blazen, hij wil verder. Hij wil er niet minder dan een atmosferium van maken en daarmee een unicum in Europa scheppen. Een atmosferium, wat is dat? Armand Pien: „Nu kunnen we, in dit planeta rium, de loop van planeten zonnen, sterren en sterrenstelsels verbeelden. In een atmosferium kunnen we boven dien nog laten zien hoe het weer ont staat, wat fronten zijn, wolkenforma ties, hoe onweer ontstaat en ga zo maar door. Praten over het weer moet altijd met behulp van kaarten. Dat is dan niet meer nodig. Dank zij moder ne projectieapparatuur, maar die is alleen nog maar in Amerika, kunnen we alles wat zich ontwikkelt in de ons omringende atmosfeer, verbeelden. Kaarten zijn dan overbodig. Dat hoop ik hinnen drie jaar in dit planetarium verwezenlijkt te hebben". De atmosfeer gevangen in een halve bol op de Brusselse' Bcechoutlaan. Waar het in Nederland al nauwelijks mogelijk lijkt een "planetarium als het Haagse opnieuw van de grond te krij gen, lijkt dit een vrome wensdroom. Of wordt dit een prestigeobject, zoals het atomium was? Statusprojecten plegen snel tot stand te komen. Het Brusselse planetarium werd al opgezet in 1935, ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling. Na de wereldtentoon stelling waarvan het de grote attractie was, werd het niet afgebroken. Tij dens die periode telde het ongeveer duizend bezoekers per dag. Na de oorlog '40-'45 werden herhaaldelijk po gingen gedaan om het planetarium nieuw leven in te blazen. Zonder suc ces evenwel. Het verlaten gebouw bood een droevige aanblik, ongure elementen hadden er onderdak gevom den meer dan eens brak er brand uit, het dak liet regen en wind door. De restauratie van het gebouw zou verscheidene miljoenen franks gekost hebben. De Belgische staat richtte dan ook liever een geheel nieuw gebouw op. Op 23 februari 1966 werd de stad Brussel ervan op de hoogte gebracht dat de Belgische staat ermee akkoord ging het terrein in erfpacht over te' nemen. Het duurde ondanks de goed keuringen van de gemeenteraad in 1968 tot eind 1973 voordat de nieuwe gebouwen tot sand kwamen. In 1974 was het planetarium dan klaar. Maar ambtelijke moeilijkheden, die voornamelijk op de taalstrijd te recht kwamen, en - en ambtelijke molens malen langzaam - lieten het tot nu duren voor de zaak uiteindelijk voor elkaar kwam. Het resultaat: een planetarium dat in Europa zijn weer ga niet vindt en dat zeker vele Neder landse toeristen naar Brussel zal trek ken omdat Nederland zelf geen plane tarium meer heeft. I van de inval van 240-politie-agenten in het woonwagencentrum de Vinkenslag. 5TRICHT (ANP) De politie van Maa- heeft gisteren een gigantisch leger agenten been gebracht om de illegale stortplaats autowrakken bij het wocnwagencentrum nslag bij Maastricht te ontruimen. Voor ictie kwamen 240 compleet uitgeruste poli- nsen van twaalf Limburgse gemeentepoli- psen en van de twee rijkspolitiedistricten geweer. Twee pantserwagens uit Den Haag tele politiehonden ondersteunden de actie, litiemannen droegen lange stokken, gasmas- n schilden. „Wij waren op alles voorbereid", :n woordvoerder van de Maastrichtse poli- verbolgen woonwagenbewoners werden ïouden. Vijf omdat ze niet aan de bevelen le politie gehoor gaven en twee wegens verboden wapenbezit. Dit laatste tweetal wüde de politie met molotov-coctails bekogelen. Nadat te gen de zeven proces verbaal was opgemaakt, werden ze gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. Een woordvoerder van de Maastrichtse politie verklaarde het machtsvertoon aldus: „Een eerder ondernomen actie om de illegale stortplaats te ontruimen was mislukt. Daaraan namen toen maar 15 politiemannen deel. De woonwagenbewo ners namen toen een al te dreigende houding tegenover de politie en het personeel van de bergingsbedrijven aan. Om dit personeel maar ook om de bevolking van het woonwagencentrum zo optimaal mogelijk te beschermen was een heel politieleger gemobiliseerd. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Ieder die maar een stap buiten de deur zet is gedwongen aan het verkeer mee te doen, met alle gevaren vandien. Veilig Verkeer Neder land (VVN) vindt het daarom een onverteerbare zaak dat mi nister Van Kemenade (onder wijs) het verkeersonderwijs uit het vakkenpakket van het ba sisonderwijs heeft geschrapt", aldus de heer Polak, voorzitter van VVN, tijdens een bijeen komst gisteren in Den Haag, waarmee zij hun protest tegen de voorgenomen plannen van de minister wilden onderstre pen. „Dit betekent niet alleen de doodsteek voor het verkeerson derwijs, maar tevens van de verkeersveiligheid. Door het verkeersonderwijs niet met na me in het „Concept-wetsont werp Wet op basisonderwijs" te noemen zal dit vak zeker ver dwijnen, omdat de basisscholen een toch al overladen program ma hebben", aldus de heer Po lak. op het basisonderwijs te hand haven. Daarnaast dringt WN erop aan ook op scholen voor voortgezet onderwijs verkeers onderwijs verplicht te stellen. „Dit onderricht ontbreekt daar nog altijd. Dat betekent dat 16- jarigen volgens de wet in staat worden geacht een bromfiets te besturen, terwijl ze een aantal jaren daarvoor geen enkele ver- keersvorming hebben genoten", aldus WN. Wilde raaf Een wilde raaf heeft bij Saarburg in Lotharin gen voor een ongewoon harde fietstraining gezorgd. Zes jonge wielrenners werden plotseling door een grote raaf van achter en aangevallen. De vogel hakte met zijn snavel op de hoofden van de sportieveüngen. Pogin gen om de raaf met fietspomp- jes weg te jagen mislukten. Na zes kilometer achtervolging kon den de wielrenners bescherming vinden in een boerderij. Hij vindt het tevens een vreem de zaak dat twee ministers in j een kabinet zo langs elkaar j heen werken. Minister Wester- i terp (Verkeer en Waterstaat) heeft een aantal maatregelen doorgevoerd, zoald de verolich- ting van de valhelm en autogor- j dels, om de verkeersveiligheid te bevorderen. Aan de andere kant zet een andere minister de verkeersveiligheid met een der gelijk besluit weer op losse schroeven. De WN heeft daarom minister Van Kemenade met klem ver zocht het verplicht verkeerson- Frankrijk De antirookcam pagne van de Franse regering heeft de meeste rokers een slecht geweten over hun ge woonte bezorgd, maar de jonge ren hebben daar minder last van dan de ouderen. Dit heeft de minister van volksgezond heid, mevrouw Simone Veil, gis teravond verklaard. Zaad In een koelkast van de farmacologische faculteit van de universiteit van het Japanse Kyoto is onlangs een zaadje van 3.000 jaar oud ontkiemd. Het zaadje was in juli samen met ongeveer 100 even oude andere gevonden in Fukuoka in Zuid- Jiet goed? Ujto terug! Oude autobanden worden steeds meer gevraagd om er kunstmatige riffen mee aan te leggen op de zeebodem. Vijf jaar geleden begon Goodyear ermee. Nu zijn er al banden riffen aangelegd in Australië, Jamaica, Japan, Thailand, Nieuw-Zeeland, Griekenland, Italië, Maleisië en de Filippij nen. Om de riffen te bouwen wor den de banden tot compacte eenheden gebundeld, met ga ten doorboord om het drijfver- mogen te verminderen en met beton verzwaard. Nadat ze op de zeebodem zijn neergelaten raken ze begroeid met allerlei organismen die vissen tot voedsel dienen. De eerste experimenten met kunstmatige riffen vonden plaats in Japan waar in 1970 voor de kust van een vissers dorpje 2300 banden op de zee bodem werden aangebracht. Ruim een jaar later was er sprake van betere vangstresul taten van o.a. zeebrasem. Men is er thans van overtuigd dat oude banden kunnen dienen als een permanent rif dat geen onderhoud of controle be hoeft. Zo wordt er tegelijkertijd ook iets gedaan aan het oude-ban- denprobleem dat bijna overal een milieuverstorende rol speelt. Behalve voor dames bracht Dick Holthaus gisteren ook een aantal herenkostuums. Met vest, is voor Holthaus de regel. Voor de dames o.a. een tuniekbloes van gestreepte wollen entamine op een kuitlange rok van hetzelfde materiaal. Daaroverheen een grote driehoekige gebreide sjaal plus nog eens een heel lange rechte Jersey sjaal. Rechts: een grote driekantige gehaakte sjaal van veelkleurige garens over een bloes van bleu-entamine. AMSTERDAM Dick Holt haus heeft voor het nieuwe seizoen heel veel gehaakte jas jes, meestal heuplang, soms langer. Hij laat ze dragen op lange wijde rokken shetlan- drok met etamine blouse is een geliefkoosde combinatie en voegt daar vrijwel altijd een lange sjaal aan toe, die gehaakt maar ook best ge breid mag zijn, heel gewoon in ribbels met franje aan de uiteinden, en een mutsje dat meestal bij de sjaal pasL Het jasje kan vervangen wor den door een mantel of door een heel grote driehoekige sjaal met franje langs de rechthoekszijden en een bij passend mutsje. Maar aangezien deze sjaal voor jasje speelt, kan er dan best ook nog een lange jersey sjaal bij, zo bleek gisteren bij de presentatie in Amsterdam. Vrijwel alles, wat Holthaus brengt, is tweedelig. Soms wordt de blouse in de bijbeho rende rok gedragen, zodat het een model aaneen lijkt, vaker is het een tuniekblouse die over de rok of broek heen gaat. Over de hele collectie lijkt een vleugje Slavische in spiratie te liggen. Een lange blouse op een kozakachtige pofbroek m laarzen, een vos- muts met een lange blonde vlecht er onderuit, en evenzeer twee wijde rokken, de boven ste zo'n 20 centimeter korter, met een blouse en een hoofd doekje, en dat alles ook al weer gecompleteerd door laar zen doet een beetje hetzij Rus sisch, hetzij Tsjechisch aan. Al die wijde rokken zijn lang, kuit bedekkend; alleen op die voorwaarde maakt een wijde rok slank. Soms is de rok aan gezet onder een glad heupstuk, wat een nog weer slanker ef fect geeft Het avondtoilet is nog langer, en onderscheidt zich verder vooral door het gebruik van zijden materialen, soms met lurexmotieven. e Nederlandse Fiat-organi- tie heeft voor gebruikte au- 's ruimere garantiebepalin- n ingevoerd. Deze bepalin- ïn omvatten voortaan een lieke omruilregeling voor ie de gekochte „tweede- tnds" auto eventueel niet be dt. Zes maanden lang krij- ;n de kopers van een derge- jke auto bij hun Fiat-agent degenheid de auto om te rui- n tegen een andere gebruik- auto, of, desgewenst tegen :n nieuwe Fiat. e Fiat-organisatie zal het ge- ■uikelijke Bovag-garantiebe- ijs voor de duur van drie anden met een maximum ntal kilometers van 10.000 ndhaven en bovendien aan dien met een extra garantie, lat de cliënt gedurende deze riode geen reparatiekosten ?ft te betalen. omruilgarantie van een utoccasion" zoals de - aliteitsnaam van de bij een iat-agent gekochte „tweede- ands" auto ongeacht het lerk, luidt strekt zich lan- '°er uit; bovendien mag van dit mruilrecht tweemaal ge- ruikt gemaakt worden. Van- lfsprekend met verrekening an het prijsverschil met de uto die men terugkrijgt, en nder aftrek van de waarde er mindering door gebruik n de ingeruilde auto. )e bedragen van die waarde- 'ermindering zijn in het om- uilgarantiebewijs vastgelegd, n al deze gevallen gaat het •m auto's met een prijs van ninimaal 3.000,- incl. BTW. AUTOGRAMMEN In de loop van het tweede kwartaal 1976 hebben de verkopen van de Chryslergroep in de wereld het recordcijfer van 4,1 miljard dollar bereikt tegen 2,9 miljard in 1975. De nettowinst bedraagt 155,1 miljoen dollar (2,58 dollar per aandeel), hetgeen een record is voor een tweede kwartaal. Het vorige record was namelijk 108,6 miljoen dollar (2,05 dollar per aandeel) in 1974. Het bekende toeristenplaatsje Serfaus in Tirol 800 inwo ners is de eerste Oostenrijkse gemeente waar een voor het hele jaar geldend nachtelijk autorijverbod van kracht gaat worden. In de wintermaanden geldt er al een totaal autorijver bod. Dat wordt nu tot het hele jaar uitgebreid, maar in de zomer en herfst alleen geldend voor de nachtelijke uren. Pon's Automobielhandel B.V., VW-importeur voor Nederland start het komende seizoen 1977 een merkenrace met de nieuwe, sportieve en supersnelle VW-Golf GTI. Onder het motto „VW- Golf GTI Compact Racing" wordt deze merkenrace in het seizoen 1977 in elk geval zesmaal gehouden op het circuit van Zandvoort, zo is reeds met de CENAV overeengekomen. Volgend jaar zal meer controle worden uitgeoefend op de aanwezigheid van een registratiebewijs voor caravans (boven 750 kg). Lotus heeft een nieuwe John Player Special Formule 1 wagen op de tekentafel staan en hoopt dat deze voor het einde van het jaar al in wedstrijden kan uitkomen. Colin Chapman heeft verldaard dat de nieuwe wagen een aantal opwindende aërody namische snufjes zal hebben en ook met een geheel nieuwe door Lotus gebouwde schakelbak zal worden uitgerust. Volgend jaar komt Mercedes-Benz met een combinatiewagen op de markt, die gebaseerd zal zijn op de 200-280-serie. Mercedes wil er per jaar zo'n 20.000 van gaan produceren. Suzuki, meer bekend om zijn twee takt motorfietsen komt nil met een viertakt notorfiets, namelijk de GS 750, uitgerust met een luchtgekoelde, overvierkante 4-cyhnder, viertaktmotor in lijn met twee bovenliggende nokassen. Een puur snelheidskanon met een maximaal vermogen van 68 pk bij 8500 toeren per minuut, goed voor een topsnelheid van zo'n 200 km per uur. Uiteraard gaat Suzuki door met de produktie en perfectionering van tweetakt motorfietsen en brengt de nieuwe GS 750 uitslui tend als aanvulling op, en verbreding van de Suzuki produkten- reeks. Het is namelijk de bedoeling om met de nieuwe GS 750 een koperskring te bereiken, die voorkeur heeft voor een viertaktmachine van grote allure en met speciale kenmerken, die hen aanspreken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9