mm- Jimmy Carter nieuwste toeristenattraktie in Amerika Paulus de Boskabouter- Het beest van Ploemanac Boekenbon in nieuw jasje '4 Af jsyh* Suske en Wiske De Raap van Rubens 3 0 ^9% ip#': Lucky Luke „De genezing van de Daltons' Vergrijzing plaatst congregaties in nabije toekomst voor zware lasten Beslissing over drs. Konijn grote teleurstelling KORTE METTEN PAGINA 6 (Van onze correspondent Jane Rosen) PLAINS Plains, Georgia, is een heuse toeristentrekker geworden. Er is zelfs een nieuwe bustoer door dit gehucht van 683 inwoners, waarvan de voornaamste ver dienste is dat Jimmy Carter er geboren werd. „De plaatsen waar Jimmy Carter geleefd heeft," staat er in de foldertjes, en „Waar miss Lillian verpleegster werd". Miss Lillian is Jimmy's moeder. De toer kost 2 1/2 dollar, en is altijd hele maal vol. Het boerendorp is best wel trots op haar enige beroemde zoon, en natuurlijk zorgt het ervoor er ook nog een beetje rijk van te worden. In alle negen winkels van Plains staan de toonbanken vol met Jimmy Carter soeveniers. Boven de hoofdstraat hangt een groot bord waarop staat: „geboorteplaats van Jimmy Carter, onze volgende president". Het lijkt allemaal wel een Hollywooddecor voor een film over hoe je president kunt worden in een tijd waarin alle Amerikanen terugver langen naar de waarden en verhoudingen van hun kleine steden. De pindaopslagplaats van de Carters staat op de hoek, vlak bij het benzinestation van Billy, Jimmy's broer. Een paar deuren ver derop verkoopt neef Hugh Carter wormen en daarachter heeft hij een antiekwinkeltje. Daar zit oom Snyon, 87 jaar oud, uiterst vriendelijk wildvreemde mensen te ten, en vertelt wat een aardige knul Jimmy toch altijd geweest is. Jimmy's vrouw Rosalyn gaat vaak naar het restaurant van Plains, The Black Porch, om vrienden en kennissen te be groeten. Er staan overigens welgeteld acht tafels in het restaurant. De vrouw van Hugh stelt zichzelf voor als „Rosalyn's achternicht, en Hugh is Jimmy's volle neef. Iedereen is hier familie van elkaar". Zoals de meeste blanken in het zuiden van de VS staan de mensen hier ver van de problemen van de grote steden in het noor den Het zijn eenvoudige mensen, en het grote „smeltkroes"-ideaal van Amerika is iri deze gebieden nooit doorgedrongen. Carter is de ze mensen ver vooruit in opleiding, ervaring en ambitie. Toch deelt hij nog veel van hun waarden en voelt hij zich hier nog steeds thuis. Godsdienst is hier erg belangrijk, vooral Carter's fundamenteel geloof. Er zijn vijf kerken in Plains, maar geen café's en geen bioscopen. Voor ontspanning gaan de men sen hier vissen of jagen, en op zaterdag geeft er altijd wel iemand een barbecue. Carter komt bijna elke zaterdag naar Plains om een hapje mee te eten. Ongeveer de helft van de inwoners van Plains zijn negers, maar ze gaan niet met de blanken om. Toch zijn hier, net als in de rest van het zuiden, de negers vóór Carter. Carter's populariteit onder de negers is nog al complex. In het zuiden hebben de negers en blanken een zekere stijl van leven ge meen en een culturele achtergrond, Zelfs een soort taal die hen anders maakt dan de rest van het land. Het Zuiden is in zekere zin een apart land en een apart volk. Het doet er niet toe of je blank of zwart bent, je bent in in eerste instantie zuiderling, en natuurlijk stem je liever voor je eigen „land genoot". Conservatief of liberaal zijn heeft er weinig mee te maken, en dat is bij Carter toch al moeilijk te bepalen. De Zuidelijke negers doen hun best om Carter ook onder de zwarten in het noorden populair te maken. Ik ontmoette in Plains een aantal zwarte toeristen uit Philadelphia, New Mexico en Ohio. Ze maakten wat zij noemden een pelgrimage naar Carter's kerk. „Vanwege zijn geloof heeft Carter veel be grip voor ons, en hij zal ons helpen", zei een van hen. „Hij kent onze problemen. Hij groeide met negers op." Jimmy Carter woont in een comfortabel maar zeker niet luxueus huis aan de hoofd straat. Totdat zijn verkiezingscampagne offi cieel van start gaat volgende maand, zal hij hier veel tijd doorbrengen om zijn strategie te bepalen en binnen— en buitenlandse pro blemen te bestuderen. Carter is verbazingwekkend informeel. On langs hield hij een persconferentie onder de eikebomen voor zijn huis. Hij droeg blue jeans, een eenvoudig shirt, en goedgepoetste laarzen. Het was een gloeiend hete dag. Terwijl iedereen naar de muskieten sloeg, ging Jimmy rustig door met praten, en negeerde de beesten volkomen. Na de pers conferentie liep Carter met zijn bezoekers terug naar het huis, toen opeens zijn doch tertje Amy aan kwam hollen. Tegenwoordig brengen zelfs de journalisten hun familie mee om naar Carter te kijken. De dochter van een van de verslaggevers wilde best met de negenjarige Amy spelen. Maar die dacht er zelf anders over en met een beslist „nee" liep ze weg. De journalist was teleurgesteld, maar Carter ging lachend het huis binnen. Wat er met Plains is gebeurd is typisch Amerikaans. Nog geen zes maanden geleden had nog niemand van dit speldeknopje op de kaart gehoord, nu heeft iedereen van San Francisco tot New York zijn mond vol over Plains. De dorpelingen komen constant op de televisie en Amy Carter wordt vaker aangehaald dan Kissinger. Maar als Carter verliest, dan zal iedereen Plains binnen de kortste keren weer verge ten zijn. Wie weet nog waar George Mc Govern geboren is? Copyright The Guardian Een gedeelte van de nieuwe boekenbonnen-mapjes. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De boekenbon krijgt een nieuw jasje. De Neder landse Boekverkopersbond heeft 24 Nederlandse kunstenaars een mapje laten ontwerpen, dat voor vijftig cent verkrijgbaar is bij aankoop van een boekenbon. De mapjes, waardoor de bon een aantrekkelijker geschenkverpakking krijgt, zijn op zeer uiteenlo pende wijze geïllustreerd, zodat aan elke smaak wordt tegemoetge komen. Onder de ontwerpers van de nieuwe mapjes zijn onder meer Dick j Bruna, Dick Bruynesteun, Metten Kroonstra, Anton Pieck, Rien Poortvliet, Lidia Postma, Peter van Straaten en Peter Vos. De boekenbon doet het overigens nog altijd uitstekend in ons land. Vorig jaar werden er ruim 1,4 miljoen verkocht met e'en totale waarde van bijna 21 miljoen gulden. Daarmee staat Nederland in de wereld aan de top van de boekenbonnenverkoop KAASMARKT BODEGRAVEN (28 sept.) Aanvoer 45 partijen. Prijzen in gul dens per kg- 1e kwaliteit 6,1^6,28. 2e kw. 6.00-6,15 en extra kwal. 6,85. Han del stug. VEEMARKT LEIDEN (28 sept.) Aan voer totaal 3367; slachtrunderen 300, gebruiksvee 514; graskalveren 91; vette kalveren 16; nuchtere kalveren 1402; pony's 15; varkens 38; biggen 141; schapen en lammeren 641; bokken en geiten 210. Prijzen in guldens: stieren (resp. 1e en 2e kw.) 6.90-7,30 6,60-6,80; vaarzen (resp. 1e en 2e kw.) 6,60-7,05 5,95-6,40 koeien (resp. 1e. 2e en 3e kw.) 6,30- 7,05 5.25-5.90 4,90-5,30; worst koeien 4,10-4,80; vette kalveren 4,50- 5,50; nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00; melk- en kaltkoeien 1450-2250; vare koeien 925-2050; graskalveren 450-800; nuchtere kalveren voor fok-mesterij roodbont 350-525 zwartbont 250-415; lopers 125-140; biggen 105-115; scha pen 175-200; lammeren 180-220; pony's 250-500; drachtige zeugen 600-750; gei ten 15-80. Overzicht (resp aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen rede lijk-redelijk-als maandag; kalf- en melk koeien redelijk-lui-prijshoudend; vare koeien matig-redelijk-iets hoger;graskal- veren ruim-traag-prijshoudend; vette kalveren redelijk-vlot-prijshoudend; nuchtere kalveren ruim-rustig-iets min der; pony's matig-redelijk-prijshoudend; lopers en biggen minder-stroef-lager; schapen en lammeren redelijk-vlot-prijs houdend; geiten ruim-redelljk-prijshou- Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn gepromoveerd tot: Doctor in de technische wetenschappen: ir. G. Heij- koop en ir. A. M. A. van der Heijden. Aan de Universiteit van Leiden is gepro moveerd: drs. J. Favler tot doctor in de geneeskunde. Door Jl| DULll W-98 Vanuit zee klonk nu een be- boos, „dan zouden we je nog niet nauwd stemmetje. Dat was van Euca- meenemen. Je hebt het nergens aan lypta die op een klipje was geklom- verdiend." „Je gaat maar lopen," men en er heel zielig uitzag. „Is er sprak Oehoeboeroe, „dan heb je me- voor een arm oud wijfie ook geen teen een fijne wandeling." „En als plaats in die hangmat?" vroeg ze. je nu meteen op stap gaat," riep „Al was er wel plaats", riep Salomo Paulus, „dan zal ik het beest Ploemanac zolang in bedwang den." Van dat edelmoedige aanl maakte de heks toen haastig gebi Ze klauterde aan de wal en rej«J meteen weg, nat en wel. (jjp en kwdk! Jk voel de inspirdJ) (he komen1 Het bloed kookt m mijn dderenlyrj (Het leven is kort..Dekunst is ldnpr), i ftdd. ikeen rddp,hé!...Leerjon\ pen, M! Jk zdl jullie eens udtj. Uien zien!) O ~"o Per 1 januari 1976 waren er in ons land nog 36.896 religieuzen, van wie veertig procent ouder dan 65 jaar en nog eens veertig procent tussen 50 en 65 jaar. Deze nog steeds toenemen de vergrijzing stelt de ruim tweehonderd or den en congregaties voor zware lasten. Bere kend is, dat alleen voor de oudedagsvoorzie ning een bedrag op tafel moet komen van ruim een miljard gulden. Aldus pater H. G. M. de Vries scj.. voorzitter van de Financiële Kommissie Religieuzen (FKR), een adviescommissie van de vier stich tingen van religieuzen in Nederland. Vroeger was de verzorging van de bejaarde religieuzen geen probleem, omdat er toen genoeg jongere religieuzen waren. Nu de leeftijdspyramide om gekeerd is veel ouderen, weinig jongeren komt de verzorging steeds meer in handen van beroepskrachten, die betaald worden. Een enquête van de FKR heeft uitgewezen, dat ongeveer dertig orden en congregaties nu of in de nabije toekomst in de rode cijfers zullen zitten. In werkelijkheid zal dit percentage hoger zijn, omdat nog te weinig orden en congregaties zich realiseren wat de bejaarden kosten. Een congregatie, die trots een positieve balans toon de, bleek feitelijk een groot tekort te hebben, omdat geen rekening was gehouden met reser veringen voor bejaardenzorg. Ondanks AOW en de mogelijkheden van de Bijstandswet schat pater De Vries, dat de orden en congregaties gemiddeld ongeveer driedui zend gulden per bejaarde religieus moeten op brengen. Uit de enquête blijkt echter, dat vie renvijftig orden en congregaties nog niet weten wat de oudedagsvoorziening hen gaat kosten. Tweeënzestig orden en congregaties hebben de oudedagsvoorziening wel berekend maar niet opgenomen op de balans als een verplichting, terwijl zevenenzestig orden en congregaties te kennen geven, dat ze niet of waarschijnlijk niet in staat zullen zijn om voor de oudedagsvoor ziening voldoende te reserveren. Buitenstaanders hebben de orden en congrega ties altijd voor schatrijk versleten. Maar het was vooral de uiterlijke schijn, die aan dat oordeel bijdroeg, aldus pater De Vries, die erop wijst, dat honderden monumentale kloosters zijn verkocht (vaak ver onder de prijs) omdat de kosten ervan niet meer te dragen waren. Op het ogenblik staan weinig kloosters leeg. Een deel van het oude bestand is verkocht, een ander deel is omgebouwd tot klooster-bejaarde noord. Daarvan zijn er nu negentig. Dat zullen er uiteindelijk rond de honderdvijftig worden. Financieel gesproken staan volgens pater De Vries de orden en congregaties er zeer verschil lend voor. De grotere orden en congregaties kunnen zich meestal nog wel redden. De kleine re hebben het moeilijk, net zoals de missione rende orden en congregaties, die zo'n 7000 missionarissen onderhouden, die niets opbren gen maar wel veel geld kosten. Solidariteit is dan ook volgens pater De Vries voor de orden en congregaties nodig. Deze komt goed op gang, meent hij. Het landelijk beraad van stu denten aan katholieke theolo gische faculteiten en hoge scholen heeft in een verkla ring protest aangetekend te gen de beslissing van de r.k. bisschoppenconferentie om de benoeming niet goed te keu ren van drs. S. Konijn als wetenschappelijk medewer ker systematische theologie aan de Katholieke Theologi sche Hogeschool te Amster dam. Volgens het beraad maakt de ze beslissing zonder opgaaf van redenen het voor de kath olieke theologische faculteiten en hogescholen onmogelijk een verantwoord personeels-, onderwijs- en onderzoeksbe leid te voeren. De eigen verantwoordelijkheid van deze theologische institu ten komt in het geheel niet tot haar recht. De uiterste zorg vuldigheid bij deze democrati sche benoemingsprocedure wordt door de bisschoppen - aldus de sde verklaring - niet serieus genomen. „Het zou van normaal fatsoen getuigd hebben, als de bis schoppenconferentie de rede nen voor haar beslissing had gegeven, om verdachtmakin gen op het gebied van ortho- Studen Studenten doxie te voorkomen. De heer Konijn kan zo op geen enkele manier reageren", aldus het beraad, dat de beslissing ver der een grote teleurstelling noemt voor de vele honderden die door drs. Konijn, als mede werker van het pastoraal cen trum van het bisdom Haarlen, zijn begeleid en zijn grote des kundigheid en betrokkenheid bij de kerk hebben ervaren. Van de bisschoppenconferen tie verwacht het beraad dat zij de benoeming als nog goed keurt en een duidelijke verkla ring geeft over de gevolgde procedure. Vanwege deze nieuwe affaire en het ontslag van prof. dr. H. van Luijk vorig jaar streeft het beraad ernaar het beleid van de theologische instellin gen los te koppelen van de bisschoppenconferentie. Nu deze faculteiten en hogescho len tien jaar bestaan, vindt het beraad het nodig hun plaats en funktie binnen kerk en sa menleving opnieuw te bekij ken. Daartoe neemt het be raad kontakt op met de dioce sane pastorale raden, de leden van dekenale vergaderingen, de medewerkers van de dioce sane pastorale centra, de leden van het Alberdinck Thijm Ge nootschap, de leden van het beraad van docenten en van faculteits-hogeschoolraden en curatoria van* de katholieke theologische faculteiten en ho gescholen. Een werkgroep uit de missieraad van het bisdom Breda hele een klankbeeld van honderdvijftig dia's gemaakt onder de tilr „Naar elkaar gezonden". Het belicht de moderne visie op misie en zending, zoals deze is verwoord in de bisschoppelijke bri „Naar een nieuw missionair tijdperk". Het klankbeeld, dl twintig minuten duurt, werd samengesteld op verzoek vanr missiesecretarissen van de Nederlandse bisdommen. Na première op vijf oktober zijn kopieën voor parochiële missie) c mité's beschikbaar bij de diocesaan missiesecretariaat, Vh marktstraat 48 te Breda. j De zeven seminaries van Oostenrijk hebben voor het nieuj] studiejaar samen negenenvijftig studenten voor de studie theo gie kunnen inschrijven. Dat is een lichte teruggang ten opzicl van vorig jaar toen het aantal vierenzestig was. In 1974 waf het er vijfenvijftig. 11 De nationale raad van de Franciscaanse gemeenschap Duitsland heeft krachtig geprotesteerd tegen de uitgifte v i twee series munten, in goud en zilver, bij gelegenheid van j1 750ste sterfdag van St.-Franciscus. De series kosten respectief i lijk ongeveer 3500 en 1300 gulden. Men verwijt de uitgevè dat zij op kosten van geestelijke gemeenschappen geld verdi1 nen en deze gemeenschappen daardoor bij de gelovigen discrediet brengen. De provinciaal van de Franciscanen Noordwest-Duitsland heeft de ook in de kerkelijke pers ruj geadverteerde aanbieding „een monsterachtige vervalsing l grove aantasting van de bedoelingen van de Heilige Franc cus" genoemd. De aartsbisschop van Canter bury, dr. Donald Coggan, heeft tijdens een verblijf in de Verenigde Staten gezegd te verwachten, dat in de Angli caanse kerk van Canada nog voor het einde van het jaar vrouwen als priesters worden aangesteld. Hij zag dat ook gebeuren in de kerk van Nieuw Zeeland en andere tak ken van de vijfenzestig mil joen leden tellende anglicaan se gemeenschap, waarvan hij geestelijk leider is. Aartsbisschop Canterbury over vrouw en ambt Wat Groot-Brittannie betreft, geloofde hij niet, dat de tijd al rijp is voor een dergelijke stap, al heeft de generale syno de daar wel verklaard geen wezenlijke bezwaren te zien tegen het benoemen van vrou wen in het ambt. Niettemin heeft paus Paulus in dit stand punt al een nieuwe hinderpaal en een bedreiging van de ver zoening gezien, zoals hij dr. Coggan heeft geschreven. Dr. Coggan evenwel zei niet te geloven, dat de veranderde houding van zijn werk in dit opzicht een gevaar voor de eenwording was. Dat is te sterk gesteld, meende hij. Hij voegde eraan toe, dat hij net zo verlangend was als wie dan ook naar de groei in eenheid met de kerk van Rome, maar de kerk van Engeland moet zelf tot een beslissing komen wat de juiste gedragslijn be treft en die aanhouden. KERK EN WERELD

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6