a Maandag auto thuis laten ÉBewoners Sumatrastraat willen voetgangerstunnel ~S> ,,De Werve" voor niet-Leidenaars 3-Oktober excursie Eerste paal Hoogheemraadschap uitgesteld Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Bedrijfsenquete Kamer van Koophandel Ft 1W0ENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT ingen 1, quiz ucties, Morgen wordt binnenstad afgesloten A Toch veemarkt DA Ü3D eeld mfilm (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De 3 Octoberfeesten die dit jaar bij uitzondering op 4 October zullenfeestterrein- worden gehouden bezorgen de Leidse verkeerspoli tie heel wat hoofdbrekens. Nu een groot deel van de binnenstad moet worden afgesloten, reconstruc ties van Rijnsburgerweg en Stationsplein nog lang niet zijn voltooid en de toegangsweg vanuit het noorden naar de binnenstad door feestend volk zal zijn bezet, zit er voor de automobilist maar één ding op: zijn auto maandag thuis laten. „Gebeurt dat niet, dan komen er de grootste problemen", zegt het hoofd van de Leidse verkeerspoütie, hoofdinspec teur La Rivière. En dan wijst hij alleen nog maar op het feit dat in de nabijheid van het fesstterrein absoluut niet kan worden geparkeerd. Voor het eerst sinds 1968 is de viering van Leidens Ontzet weer naar het Schuttersveld gehaald, een daad die wel met de nodige consequenties gepaard gaat. Afgezien van de afsluiting van het Schuttersveld, het terrein rond molen De Valk, de Lam mermarkt en de Oegstgeester- weg betekenen defestiviteiten ook omleidingsroutes voor de doorgaande automobilist. In chronologische volgorde zullen de volgende maatrege len genomen worden: #Morgenochtend 30 septem ber wordt het feestterrein voor al het verkeer gesloten. Vanaf 8.00 uur betekent dit het sluiten van Schuttersveld (vanaf het Stationsplein), de Valkbrug, Molenwerf, het ter rein rond molen De Valk en de Lammermarkt tot aan de Mare. De afsluiting duurt tot 5 oktober 's ochtends. Tevens zal de westelijke rijbaan van de Oegstgeesterweg worden afgesloten en het verkeer in beide richtingen langs de spoordijk-rijbaan worden ge leid. Voor het doorgaand autover keer geldt vanaf donderda gochtend een omleidingsroute. Op alle belangrijke toegangs wegen komen borden te staan met de tekst „30 september-5 oktober Binnenstad van Lei den gestremd". Zaterdagochtend om 10 uur gaat de tweede fase van de verkeersmaatregelen in. Dan zullen in verband met het op bouwen van de warenmarkt de Nieuwe Beestenmarkt, Beestenmarkt, het parkeerter rein rond de Steenstraat en de Oude Singel worden afgeslo ten. Vanaf dat moment zullen de auto's stad-in rechtstreeks door de Steenstraat via de Blauwpoortsbrug naar de Prinsessekade worden geleid. Het verkeer stad-uit wordt ter hoogte van de Apothekersdijk deze straat ingestuurd om zich via de Stille Rijn, Lange Mare en Haarlemmerweg een weg te zoeken. Ter wille van de verkeersveiligheid wordt op de Haarlemmerweg van za terdag tot dinsdag eenrich tingsverkeer ingevoerd in de richting van de Willem de Zwijgerlaam. Ook de bussen gaan langs deze beide routen rijden. Het openbaar vervoer zal verder voor een deel van De opbouwwerkzaamheden voor de kermisattracties achter molen De Valk gingen gisteren al van start Vanaf zaterdagochtend zal de hele Oegstgeesterweg voor het verkeer zijn afgesloten. Hier zullen de wagens van de kermisexploitanten worden gestald. Parkeerprobleem Niet voor niets is het devies van de politie: „Auto thuis la ten". Volgens hoofdinspecteur La Rivière wordt het grootste probleem het parkeren van de auto's. In feite zijn alle auto mobilisten aangewezen op het parkeerterrein bij de Groe- noordhallen, waar plaats is voor 2000 auto's. De politie zal verder met 150 man proberen wild parkeren in de stad tegen te gaan. „Makkelijk zal het niet worden", voorspelt de heer La Rivière. „Het is een hele klus. De laatste ervaring hadden we zes jaar geleden, maar daar kunnen we niet meer op terugvallen. Toen was er immers heel wat minder verkeer dan vandaag. Mis schien zullen we in de loop van de festiviteiten de afslui tingen zelfs nog moeten uit breiden; we zullen 't af moeten wachten. op 4 oktober LEIDEN In tegenstelling tot wat te doen gebruikelijk is, zal op de dag van de viering van Leidens ontzet (dit jaar 4 okto ber) toch veemarkt gehouden mogen worden. Op verzoek van de waarnemend directeur van 1 de Leidse Groenoordhallen heeft het college besloten ont heffing van de regel te geven dat Leidens ontzet en de vee markt niet samen mogen val len. De raadscommissie voor econo mische zaken en bedrijven stemde hier onlangs mee in, te meer nu het personeel niet zal worden verplicht door te wer ken: wie wil kan een vrije dag krijgen, want er is voor gezorgd om toch voldoende mensen be schikbaar te hebben. LEIDEN Ter gelegenheid van de viering van Leidens ont zet organiseert de Nederlandse vereniging „Water, land en ruimte" in samenwerking met de Unie van Waterschappen weer een excursie op zaterdag 2 oktober. Ze zal beginnen in Den Haag en eindigen in Lei den. Zoveel mogelijk zal de rou te worden gevolgd waarlangs de Geuzen destijds naar het noorden oprukten. Onderweg wordt in Gouderak een koffiemaaltijd gebruikt en tot besluit van de dag is er in Leiden uiteraard een hutspot maaltijd. Voor niet-leden be stond een beperkte gelegenheid aan deze excusie deel te nemen. De aanmelding hiervoor is in middels niet meer mogelijk. ümOo vandaag. )t slapen tEIDEN De bewoners van de Sumatra- aat en omgeving willen dat er een tiet en voetgangerstunnel wordt aange- ank. i8.£.gd in de Sumatrastraat ter hpogte van Surinamestraat en de Paramaribo- «erk 4 <%traat. Een dergelijke tunnel wordt volgens !e bewoners urgent wanneer de Sumatra- irug zal zijn gebouwd. Deze brug, waar- ■j 'oor de raad reeds een krediet heeft gevo- J^^eerd, zal het industrieterrein „De Waard" Jaan ontsluiten. Een en ander brengt een Radfo?o<ote stroom van verkeer door de Suma- 30 sportrrastraat met zich mee. Iws. 13.11 ddagje Al an de straat staan dne scholen, die door ongeveer verheidsvphttienhonderd leerlingen worden bezocht. Vooral n. 17.55 Hx>r hen drongen de „De Kooi"-bewoners aan op de WBPHfenleg van een tunnel. Tijdens een informatieve ^^mjjeenkornst die gisteravond over de reconstructie botertiaman (le Sumatrastraat werd gehouden, stelde wethou- (S) Drie P" C- Waal dat er bij het college van b en w wel e draait tnige aarzeling is over het nut van een tunnel. „We moeten belangen afwegen in de stad. Er zijn wel honderd plaatsen waar een tunnel wenselijk zou zijn. Voor ons is de taak weggelegd met een beperkt budget ze daar te plaatsen Problemen De heer Van der Pol van de afdeling verkeerszaken had eerder op de avond reeds betoogd dat de aanleg van een tunnel onder de Sumatrastraat op technische problemen stuit. De tunnel zou namelijk drie meter onder het wegoppervlak moeten liggen. Dit betekent dat de tunnel aanzienlijke uiteinden moet krijgen naar de Surinamestraat en de Paramaribostraat. „De te maken met een sleuf voor aan de hand meegevoer de fietsen. De bewoners gaven wethouder Waal de verzekering dat zij er alles aan zouden doen hun ze het hardst nodig kinderen nadrukkelijk te wijzen op de mogelijkheid de tunnel te gebruiken. „Een andere manier zou zijn om een politie-agent bij de tunnel neer te zetten. Hij zou de kinderen ter plaatse de tunnel in kunnen geleiden," aldus mevrouw Meiman. Bomen Met de voorstellen tot reconstructie van de Sumatra straat konden de bewoners wel instemmen. Zo zijn er in het plan vrije fietspaden opgenomen. In het eerste gedeelte kunnen de bewoners hun auto's niet vlak voor de deur stallen. In het bredere vraag is of de fietsers en voetgangers er dan gebruik gedeelte van de straat moeten ^3 de straat oversteken Op de eerste plaats veroorzaakt dit natuurlijk meer verkeersoverlast De heer Vervet van de planbegeleidingsgroep „De Kooi" kwam met de suggestie de Sumatrastraat aan één zijde voor motorisch verkeer af te sluiten. Het verkeer naar de Waard toe zou dan door de Sumatra straat kunnen. Het verkeer „De Waard-uit" zou de route door de Zeeheldenbuurt moeten kiezen. Wet houder Waal was niet zo voor deze „gedeelde smart is halve smart-theorie". „Het probleem hierbij is dat behalve het bestemmingsverkeer voor de Waard er ook aanzienlijk meer sluipverkeer van de Merenwijk naar de binnenstad zal ontstaan", aldus de wethou der. Hij legde de bewoners uit dat het juist het streven van de gemeente is het verkeer zo spoedig mogelijk naar de Willem de Zwijgerlaan te loodsen. ander zou het van zullen maken", aldus de heer Van der Pol. Liever zag hij verkeerslichten aangebracht op het drukke kruispunt. Met name mevrouw Meiman stelde dat het ook een kortere tunnel zou kunnen worden, wanneer de ge meente ertoe zou overgaan aan beide zijden een trap om bij hun automobiel te komen. Een voordeel van Niets te maken deze indeling is dat de thans aanwezige bomen in de straat kunnen blijven staan. Gedurende de bijeenkomst bleek wel dat de bewoners overwegende bezwaren hadden tegen het plan een brug in het verlengde van hun straat aan te leggen. „Met de ontsluiting van een industrieterrein heeft onze wijk weinig te maken", aldus de heer Vervet, die er tevens op wees dat met de aanleg van de brug een rehabilitatiegebied in tweeën werd gesneden door een drukke verkeersweg. Een leefklimaat niet bevorderen. „Het verkeer moet ergens naar toe", was het commen taar van wethouder Waal. „We zullen de overlast tot een minimum beperken. De weg wordt geasfalteerd om de ergste trillingen in de woningen tegen te gaan. Tevens zijn de rijbanen in het plan dermate smal dat er niet erg hard gereden kan worden. Tenslotte kwam de gevaarlijke kruising Sumatra straat - Willem de Zwijgerlaan ter sprake. Vele malen per dag rijden hier fietsers door het rode licht De heer Van der Pol stelde ten aanzien hiervan dat de gemeente overweegt een deel van de Willem de Zwijgerlaan tussen de Sumatrastraat en de Marnix- straat op te hogen, zodat fietsers en voetgangers vrij over kunnen steken naar de Merenwijk. Op aandrang van de bewoners beloofde de heer Waal de nieuwe brug niet eerder te openen dan nadat de reconstructiewerkzaamheden in de Sumatrastraat, hoogst waarschijnlijk met inbegrip van de tunnel bij de Surinamestraat, zijn gerealiseerd. Badinerie an voorbij vijsproara 3 (S) hoi (S) Kam» llage van 5 te bt tot ons igenovei rij drasl rer alle 'ooroord de" zo té iet een d tand wol r troffen n commi t in D voering het colli gegaan, rtrouw 3 Heen n ze ook. I ik wel ok „een iar durl 'oortvliel 9ven en I r". Het 7 door P( fi, hij las je eigei Het slaan van de eerste paal voor het nieuwe kantoor van het Hoogheemraadschap „Rijnland" aan de Leidse Breestraat die vanmorgen zou plaats vinden is uitgesteld. Het heiprocede, dat op het terrein, waar vroeger het Leidse hoofdpostkantoor stond, zal worden toegepast, levert enige technische problemen op. De palen zullen de grond niet in worden geheid maar gegoten. Dit om de omringen de gebouwen niet al te zeer te beschadigen en de omwonenden geen geluidsoverlast te bezorgen. Naar verwachting zal de eerste paal morgen wor den gegoten. De heimachines zijn in de tussentijd aan de Boommarkt gestald. 1 wat alVv HAAG/LEIDEN De igse rechtbank veroordeelde 22-jarige en een 20-jarige lidenaar, ieder tot 10 maan- gevangenisstraf met aftrek voorarrest en een 21-jarige iadgenoot tot 8 maanden ge- ingenisstraf waarvan 2 maan- en voorwaardelijk en voor al- in aftrek van voorarrest, we- ïns overtreding van de (piumwet. Verdachten hadden ich in Leiden bezig gehouden James +,et jjet verkopen van heroïne. ack Jerfe politie, die al eerder verden- ingen had tegen het drietal, an angej-eeg op een avond een seintje, at in een café aan de Keizer- Ive Bren|raat men bezig was met ver- an< elen van heroïne. De politie kans de 22-jarige verdachte Celstraf voor handelaars in heroïne op diens bromfiets aan te hou den. Hij wierp snel een pakje in het water, dat echter nog kon worden opgevist en heroïne bleek te bevatten. middel in kleine hoeveelheden, waarvoor 25 gulden per gram werd berekend. In twee weken tijds, hadden twee van de ver dachten er totaal 4.000 aan verdiend. De Haagse rechtbank veroor deelde voorts een 25-jarige ver dachte uit Leiden wegens in be zit hebben van een hoeveelheid heroïne tot 7 maanden gevange nisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. In Oegstgeest was verdachte aangetroffen met een hoeveelheid van het verdovende middel bij zich. De officier van justitie had 6 maanden gevangenisstraf waar van 2 voorwaardelijk geëist. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creeren in uw eigen boekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite w aard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld v dan u denkt De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. LEIDEN Het woningcomplex „De Werve" in Zijlwijk-zuid in het Merenwijkdistrict, begrensd door Zwartemeerlaan, Dronter- meerlaan en Zijldonk, is grotendeels gebouwd voor niet-Leide- naars. Procentueel komt 57,7 van de er thans wonende huishou dens niet uit Leiden. Dit percentage ligt aanmerkelijk hoger dan in „De Rode's" met 10,5 °Jc afkomstig van buiten Leiden en van de bewoning van de stichting „Eigen Huis", waar dit percentage 28,4 was. Een en ander is te lezen in een rapport van het bureau Statistiek van de gemeente. Een groot deel van de hoofden van de huishou dingen is afkomstig uit de Haagse agglomeratie namelijk 32,1 De leeftijdsopbouw van de bewoners van „De Werve" wijkt aan zienlijk af van die van de gehele Leidse bevolking. Met name de groep geboren tussen 1941 en 1950 is de wijking ten opzichte van de Leidse bevolking erg groot. Dit aandeel bedroeg in de „Werve" 46,6 terwijl dit percentage bij de hele Leidse bevolking 17,3 was. Het aantal bewoners geboren in 1920 of eerder was in „De Werve" zeer gering namelijk 0,9 Het stedelijk percentage voor deze groep lag aanmerkelijk hoger met 22,2 Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73. Leiden. Tel.: 071-122007. LEIDEN De Kamer van Koophandel houdt een enquête onder 2220 bedrijven in het district van de Kamer in Leiden. Via deze enquête wil de Kamer een inzicht krijgen in de ontwikkelingen van het bedrijfsleven. De aangeschreven bedrijven wordt ge vraagd naar de gang van zaken in 1976 en de verwachtingen voor 1977. Met de uiteindelijke resultaten van de enquête wil de Kamer de bedrijven van beter advies dienen omtrent de voortzetting van hun activiteiten in Leiden. FIETSTOCHT „SWIFT" LEIDEN De (oerafdeling van Swift organiseert ter gelegenheid van Leidens Ontzet aanstaande zondag een fietsprestatietocht. De rit gaat over een afstand van vijftig kilometer door de Zoeter- woudse polder, via Zoe term eer naar het gebied van de Rotteme- ren. De start heeft plaats van half negen tot half tien. De finishcontrole wordt om half twee gesloten. Het startpunt is het clubhuis van „Swift", in het industrieterrein „De Waard". Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 per persoon. Open Huis Hartebrugkerk LEIDEN In de Romanuszaal van de Hartebrugkerk zal zon dag 3 okober een „open huis" worden gehouden. Dit in ver band met het gereedkomen van de opknapwerkzaamheden die aan deze zaal zijn verricht. Het werk aan de zaal werd verricht door vrijwilligers. De zaal wordt gebruikt voor bruiloften, partij en enzomeer. Handleiding voor natuiirwandelingen LEIDEN Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie heeft in samenwerking met de afdeling Plantsoenen van Ge meentewerken twee boekjes uitgegeven. Hierin staan be schrijvingen van een route door respectievelijk de Leidse Hout en het oecologische park in de Merenwijk met natuureducatie- ve opdrachten. De beschrijvingen zijn in de eer ste plaats bedoeld als handlei ding bij een natuurwandeling voor schoolklassen. De aan schafkosten voor scholen zijn dan ook nihil. Aan volwassenen, die in het bezit van de boekjes willen komen, worden de druk kosten a 0,50 in rekening ge bracht. De boekjes zijn te krij gen bij: gemeente Leiden, afde ling plantsoenen, Boommarkt 6, gemeente Leiden, bureau voor lichting, Stadhuis of bij het in stituut voor natuurbescher mingseducatie afdeling Leiden, Bakhuis Roozeboomstraat 9. Burgerlijke stand LEIDEN Gebore Stoule. Maria Johanna H Vink, Esther Mana dr v J A van den Berg en P M Duijndam, Ursula Danielle dr v. J fludz en 8 l Mar- kowska, Erwm Sebastian zn v D Devilee en J van ^aer^oude en H C Viiegenthan Cassandra, dr v C de Koning en E W van der Blom. Daphne dr v C P de Vreugd en

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3