ENGELAND LAAT POND RUSTIG KELDEREN CDA 68 BONN: Strauss nam documenten Lockheed mee ^jjdeMelkttK Onzeker gezag keert terug op de scholen van Belfast SMITH NODIGT BRITSE ONDERHANDELAAR UIT GENSCHER STELT VERDRAG VOOR TEGEN GIJZELEN y" Beker havermout- M en rijstepap halve liter tijdelijk Bedrijven betaalden golfpartijen van Ford ER (Van onze correspondent Roger Simons) I LONDEN Op het Britse ministerie van financiën in Whitehall brandde gisteravond nog licht toen de meeste gewone ambtenaren al lang naar huis waren. Minister Denis Healey zat er tot laat in de nacht te piekeren achter zijn bureau. Hij probeerde een oplossing te vinden voor de rampspoedige geldcrisis waarin Groot- Brittannië gewikkeldis. [let pond sterling deed vandaag een vrije val vanmeer dan 4 Öollarcent, zodat het gister avond nog nauwelijks 1,64 dol lar waard was, tegen 1,68 dollar fnaandagavond. In Nederland betalen toeristen voor een pond bu 4,49. Die waardedaling deed zich voor ondanks het feit, Üat premier Callaghan een vrij gespierde taal gesproken had op het socialistische partijcongres in Blackpool. Callaghan waarschuwde, datde weg naar de economische we deropstanding lang en moeilijk was. De premier zei evenwel niets, dat de ondergang van het pond kon stremmen. Financiële ex perts zijn nu van mening, dat de tegenwaarde van de Britse munt spoedig het niveau van 1,50 dollar zal bereiken. In de loop van de middag werd verwacht, dat de centrale bank van Engeland opdracht zou krij gen van minister van financiën Healey het pond opnieuw te steunen. Maar dat gebeurde niet. Gisteravond begon het er trouwens naar uit te zien, dat minister Healey niet direct nieu we noodmaatregelen zou afkon digen. Het werd inmiddels dui delijk, dat hij niet veel kon doen om de vrije val van het pond af te remmen. De Britse munt blijft dalen, omdat geen enkele buitenlander haar nog ver trouwt en ze dan ook door nie mand gekocht wordt. Het bui tenland vertrouwt de Britten niet, omdat ze zo laks zijn, niet graag werken en nog steeds schijnen te denken dat de we reld hen kost en inwoning ver schuldigd is. De socialistische regering van Groot-Brittannië wordt in het buitenland gewantrouwd, omdat daar extreem linkse elementen alles willennationaliseren. Dit geldt zelfs voor Ook Otu ver wacht het buitenland nieuwe so- ciale onrust in Groot-Brittannië, nu aan de 40.000zeelieden van dit land concessies gedaan zijn, die eigenlijk buiten het zogehe ten sociale contract vallen en een slecht voorbeeld zijn voor vele andere werknemers. Sinds 9 september laat Groot- Brittannië het pond vrijelijk zweven, in plaats van geregeld in te grijpen om zijn waarde kunstmatig op te krikken. Wat geregeld gebeurde tussen juli 1972 en eerstgenoemde datum. De stopzetting van die kostbare financiële steun had tot doel de Britse reserves niet verder uit te putten. In het verledenwerden deze reserves voortdurend aan gevuld door middel van lenin gen van Engelands grootste De Britse minister van financiën Denis Healy voor de ingang van zijn ministerie. In verband met de crisis van het Britse pond zegde hij een reis naar Hong-kong af. NEW YORK (UPD - West- Duitsjand heeft voorgesteld, dat de Verenigde Naties een ver drag opstellen, dat het gijzelen verbiedt en verzekert, dat dege nen, die gijzelingen op hun ge weten hebben berecht worden in de landen waar zij gepakt worden of uitgewezen worden naar hun landen van herkomst. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher opperde gisteren in de algemene vergadering, dat als agendapunt zou moeten worden opgenomen het onderwerp „in ternationale actie tegen het gij zelen". De kwestie zou als een belangrijke en dringende aange legenheid beschouwd dienen te worden. „Onze volken verwachten, dat de verenigde naties alle moge lijkheden onderzoeken om een halt toe te roepen aan deze me thode van gebruik van bruut geweld", aldus Genscher. Schaker Kortsnoi mag blijven DEN HAAG (ANP) - De Russi sche schaker Viktor Kortsnoi, die eind juli in Nederland poli tiek asiel vroeg, heeft een defi nitieve verblijfsvergunning ge kregen. Dit heeft het ministerie van justitie gisteren bekend ge maakt. In juli kreeg Kortsnoi een voor lopige vergunning voor zes maanden. Kortsnoi had ge vraagd in ons land te worden toegelaten als politieke vluchte ling. Dit is hem geweigerd. Hij heeft nu de verblijfsvergunning gekregen „om humanitaire rede nen", aldus de woordvoerder van het ministerie van justitie. Kortsnoi komt op het ogenblik uit voor de Rotterdamse schaak club Volmac. Hij is tevens bondscoach van het Nederland se schaakteam. Amalrik: onrust in rode leger PARUS (UPI) De dissidente Russische historicus Andrej Amalrik heeft in Parijs gezegd dat het overlopen van twee pi loten van de Russische lucht macht wijst op toenemende on rust in de Russische krijgs macht. Amalrik, woonachtig in Neder land sinds hij half juli uit de Sowjet-Unie in het Westen aan kwam, zei dat de kans op een militaire machtsoverneming in de Sowjet-Unie verschillende keren aanwezig is geweest toen maarschalk Zjoekov minister van defensie was. Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. I Noteer mij als lid van S DARP DCHU DKVP DCDA' naam adres plaats 'Maak het blokje van uw keuze zwart J zonder postzegel sturen I naar CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag BONN (Rtr) De dossiers van het Westduitse ministerie van defensie betreffende de aankoop (met mogelijke omkoping) van Starfighter-gevechtsvliegtuigen van Lockheed, waarvan gezegd is dat zij verloren waren, zouden door de voorzitter van de christen democratische CSU, Frans Josef Strauss, zijn meegenomen toen hij van het ministerie van defensie overstapte naar dat van financiën in 1962. Naarmate de verkiezingsdag (zondag) in Duitsland nadert, stijgt ook de verkiezingskoorts. Zondag gaan 41 miljoen Duitsers naar de stembus om een nieuwe Bondsdag te kiezen. De voornaamste kandidaten zijn Helmut Schmidt (links) van de SPD en Helmut Kohl (rechts) van de CDU. Hun reusachtige portretten sieren heel wat Westduitse straten. Verstopping oorzaak van Noordierse problemen? LONDEN (Rtr) - Verstop ping is misschien de oorzaak van de problemen waarmee de Noord-Ieren zitten. Naar het Britse tijdschrift „Blac- kwoods" vaststelt, eten Ie ren zo goed als geen groente. De daaruit voortvloeiende hardlijvigheid zou zeer wel de „fundamentele reden voor gewelddadigheid" kun nen zijn, meent Blackwoods. De doorsnee Ier, niet bedor ven door uitheemse gewoon ten, heeft alleen belangstel ling voor het beste vlees en aardappelen. Maar een woordvoerdster van een Brits voedingsinsti tuut hecht niet veel waarde aan de theorie van het tijd schrift. Het is wel zo, zei zij, dat mensen die veel vlees eten, neigen tot agressie, maar wanneer er aardappe len bij geconsumeerd wor den, wordt de schadelijke werking geneutraliseerd. Het ministerie van defensie had anderhalve week geleden ge zegd dat de dossiers bij een lekkage vermoedelijk waren vernietigd. Twee kranten, de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" en de „Sueddeutsche Zei- tung" melden echter gisteren uit regeringskringen vernomen te hebben dat de dossiers in 1962 van defensie naar financiën zijn verhuisd. Strauss zou ze vervol gens hebben meegenomen toen hij in 1969 bij financiën weg ging. Wat er daarna van gewor den is, is uit het onderzoek nog niet gebleken. Op het Beierse hoofdkwartier van de CSU spreekt men de berichten tegen. Men zegt dat het verkiezingspropaganda is om de „magere kansen van de regeringscoalitie (van socialisten en liberalen) te verbeteren". De christendemocratische oppo sitie heeft het aftreden geëist van de premier van de deelstaat Hessen, Albert Osswald, nu hij heeft toegegeven dat hij 100.000 mark heeft aangenomen van een financier met een omstre den reputatie. Oswald is als voorzitter van de bondsraad in Bonn, plaatsver vanger van Walter Scheel als president van de bondsrepu bliek. De 57-jarige sociaal-demo craat is daarmee de tweede man van West-Duitsland. De Hessische premier zei maan dagavond in een televisie-inter view dat hij twee leningen van in totaal 100.000 mark had geac cepteerd van de in Hongarije geboren directeur van de in Ge- nève gevestigde Banque de Cre dit Internationale, Tibor Rosen- baum. De Zwitserse bank sloot in okto ber 1974 na een run op de depo sito's en Rosenbaum werd aan gehouden op verdenking van corrupt bestuur. Osswalds kabinet herhaalde gis teren de woorden van de pre mier van maandagavond, dat hij geen mededelingen over zijn toekomst zou doen vóór zondag (en de verkiezingen). Dit wordt uitgelegd als een aanzegging dat hij als premier van de deelstaat heengaat zodra de verkiezingen zijn gehouden. SALISBURY/LOESAKA (Rtr/UPI) - Terwijl de zwarte nationalistische leiders van Rhodesië wer ken aan de vorming van een gemeenschappelijke delegatie naar de conferentie die over de toe komst van hun land moet beslissen, heeft premier Smith gisteren de Britse onderminister Ted Row lands uitgenodigd voor een bespreking over de resterende moeilijkheden. Rowlands was gisteren in Botswana, waar hij de viering van de tienjari ge onafhankelijkheid bijwoonde en contacten had met Afrikaanse leiders. Smith zegt in zijn uitnodiging snel te willen begin nen met de besprekingen die moeten leiden tot een interim-regering, die de weg moet vrijmaken voor een zwart meerderheidsbewind. Smith geeft te kennen dat hij de zaak niet wil laten afspringen op de eis van de vijf zwarte presidenten van zuidelijk Afrika, dat een door England uitgeschre ven conferentie over de vorming van een interim- regering moet beslissen. Smith wil van Engeland wel opheldering hebben over een aantal zaken. Volgens Smith had Kissinger hem verzekerd dat de zwarte presidenten hun fiat hadden gegeven aan het voorstel van Smith te komen tot een interim-regering, waarbij de portefeuilles van de fensie en openbare orde in blanke handen bleven. President Nyerere van Tanzania heeft gisteren evenwel verklaard dat deze voorstellen onaan vaardbaar waren voor de frontliniestaten Tanza nia, Zambia, Botswana, Mozambique en Angola, omdat daarmee alle machtsmiddelen in blanke handen zouden blijven. De details van de regeling zijn niet besproken, aldus Nyerere. Kissinger blijft van mening dat een doorbraak is bereikt, terwijl ook president Ford gisteren tegenover Congresle den zei optimistisch te zijn. NEW YORK Minister Van der Stoel heeft gisteren in de VN als woordvoerder van de EEG de apartheid in Zuid-Afrika scherp veroordeeld. Hij verklaarde dat Nederland eventuele sancties tegen Zuid-Afrika loyaal zou naleven, maar dat een sanctie pas aan de orde zou komen als de belangrijkste handelspartners van Zuid-Afrika be reid waren daaraan mee te werken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Ludmilla Petrovna Belen- ko (links) en haar schoon moeder Ludmilla Stepanova Belenko barstten in tranen uit toen zij, op een in Mos- ikou gegeven persconferen tie, nadrukkelijk verklaar den dat hun man, respectie velijk zoon, de uit de Sov jet-Unie gevluchte Mig-pi loot Viktor Belenko, beslist niet vrijwillig de wijk had genomen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! Roof en ontvoering in Cannes CANNES (AP) Vier gemas kerde mannen hebben in het weekeinde een overval gepleegd op een villa aan de Franse rivie- ra, waar zij een 60-jarige zaken man ontvoerden, voor ongeveer een miljoen francs aan juwelen en baar geld stalen en hun slachtoffer dwongen een cheque van twee miljoen francs en en kele blanco cheques te onderte kenen. De overval op de villa van de componist Francis Lopez vond zondagochtend plaats, maar werd pas gisteren bekend ge maakt nadat Lopez aangifte had gedaan bij de politie. De ontvoerde zakenman is de 60-jarige Francois Feriel die bij Lopez en diens vrouw Anja te gast was. Geldig t/m zaterdag oktober WASHINGTON (UPI-Reuter) Via zijn perschef heeft president Ford toe gegeven, dat hij in dertijd, als afgevaar digde van Michigan, heeft deelgenomen aan golfpartijtjes die waren georganiseerd en betaald door een viertal grote Ameri kaanse bedrijven. Nadat Ford vice-pre sident werd, vertelde Ron Nessen, had hij echter alle verdere invitaties afgeslagen. Nessen zei niet te wten wat de bedrij ven, Firestone Rub ber, Bethlehem Steel, Alcoa Aluminium en U.S. Steel, Ford pre cies hebben betaald. Er was echter vol gens Nessen zeker geen sprake van „substantiële bedra gen", meer van een tegemoetkoming in de sfeer van reis- en voor hem onaangena- verblijfskosten. me „zaak" te worden Fords al dan niet be- in de verkiezingscam- taalde liefde voor het pagne tegen Jimmy golfspel dreigt een Carter. (Van onze correspondent Derek Brown) BELFAST Een paar jaar geleden konden leerlingen van een katholieke lagere school in West-Belfast gedurende de lunchpauze hun klas niet uitkomen, omdat er buiten steeds geschoten werd. Dit duurde een paar weken. Op een gegeven dag dacht het hoofd dat het wel weer veilig zou zijn om naar buiten te gaan. Nauwelijks waren de jon gens buiten of er klonken, zonder enige waarschuwing, twee schoten. De kinderen werden weer snel naar binnengeloodst, waar een onderwijzer tot zijn verbazing ontdekte dat hij er twee Ieerlingetjes bijge- kregen had- Het bleken twee jongens te zijn die de school het jaar ervoor verlaten hadden. „Neemt u ons niet kwalijk voor de moeilijk heden meneer", zei een van hen beleefd, „zou u dit een tijdje voor ons kunnen verstoppen?" Beide jongens hadden gewe ren onder hun jas. Het is bijna onvoorstelbaar dat zoiets nu zou voorkomen. Het gezag is weergekeerd op de scholen van Ulster, maar het is een nog zeer onzeker gezag, blootgesteld aan de druk van allerlei lelijke, verraderlijke krachten van buiten. Veel onderwijzers geloven dat de terugkeer van vrede en gewone omstandigheden, wan neer die ook mogen komen, allerlei proble men met zich zal meebrengen, net zo erg als de problemen van geweld en vernieti ging. Een voorbeeld daarvan kwam vorige maand al. In Noord-Belfast besloot een rector van een katholieke middelbare school na enige jaren weer uniformen in te voeren. Hij vertelde de ouders dat ze van de school geld voor de aanschaf van de uniformen konden krij gen. Maar toen de dag kwam waarop de kinderen uniformen moesten hebben, ver schenen velen in hun gewone kleren op school. Het werd onrustig en de kinderen werden naar huis gestuurd. Een aantal ou ders vormden een groepje om tegen de beslissing van de rector te protesteren. Toen een delegatie op een gegeven dag met de rector aan het onderhandelen was, begon een andere groep ouders en kinderen ruiten van de school in te slaan. Toen deze groep van het schoolterrein weggestuurd werd, trok ze naar een andere, protestantse, school in de buurt, waar meer ruiten werden gebro ken. Binnen 24 uur ontplofte er een bom in een katholieke lagere school in dezelfde buurt en werden de lokalen op de begane grond vernield. Schooluniformen hebben heel weinig te ma ken met waar het werkelijk'om gaat. Het eigenlijke punt is dat ouders en kinderen in de loop der jaren door ervaring geleerd hebben om tegen elke vorm van gezag in te gaan. Spijbelaars kunnen ongestraft over straat zwerven, omdat ouders nooit gedwon gen werden hun kinderen naar school te sturen. En niet alleen sommige ouders, maar ook sommige leraren en sociale werkers onttrekken zich aan hun verantwoordelijk heden: het is immers allemaal de schuld van de „troubles", de moeilijkheden in Noord- Ierland. De grote vraag is wat er gaat gebeuren als het gezag weer terugkomt. In vredestijd zal misschien het verzet nog veel sterker zijn dan in de oorlog. Het moet natuurlijk ook gezegd worden dat er enkele hoopgevende factoren zijn. In de scholen keren normale omstandigheden steeds meer terug, en geeft men blijk ge woon te kunnen nadenken temidden van de algemene dwaasheid. Verschillende achtereenvolgende regeringen hebben ook positief op de moeilijkheden gereageerd door meer geld beschikbaar te stellen voor meer gebouwen, meer leer krachten en meer leermaterialen dan op enig ander gebied. 'De meerderheid van de leraren werkt had en zit vol goede ideeën, die door de autoritei ten worden aangemoedigd. Zo zijn er in Belfast nu 39 leraren die full-time aan huis komen, meer dan in enige andere stad van dezelfüe omvang. Er wordt veel aandacht besteed aan beroepskeuze, tegenwoordig een zeer ontmoedigende bezigheid. Men doet dit omdat men terecht gelooft dat een toekom stige werkloze zijn mooie, maar nietszeggen de onderwijs wel snel zal vergeten. Er zijn echter strikte grenzen aan het gezag van een school. Op een protestantse school waar het opvallend rustig was (te meer daar de school in een erg onrustige buurt nabij de bestandslinie staat) stal een jongen geld uit de handtas van een lerares. Het hoofd van de school besloot de jongen niet aan te klagen, nadat de politie hem had verteld niet te kunnen instaan voor de veiligheid van hemzelf of van de lerares. Dezelfde man stuurde een aantal van zijn jongens op een vakantietochtje naar Neder land, samen met een groepje meisjes van een katholieke middelbare school. De tocht was door een Nederlandse vrijwilligersorga nisatie opgezet Toen de jongens en meisjes terugkwamen, waren verschillenden van hen duidelijk verliefd geworden. Niet dat er veel van kon komen. Want een protestantse jon gen zou nooit een katholiek meisje in haar buurt kunnen opzoeken, of een katholiek meisje haar protestantse vriend. Slechts één paartje zag elkaar weer in het centrum van de stad waar ze niet weten of je protestant of katholiek bent Waarnemers zijn het er over eens dat niet zozeer gescheiden scholen het probleem zijn, maar gescheiden buurten. De mensen zijn daadwerkelijk van elkaar gescheiden, en daardoor kunnen ze zich afsluiten voor die andere mensen en kunnen ze niet beginnen de anderen te begrijpen. Achter de veilige barricaden kunnen de ouders (en de politie) van Ulster uitvaren tegen de mensen van „de andere kant". De kinderen luisteren gedwee. Voor de middenklasse is er tenminste nog de illusie van vreedzame coëxistentie, want „de andere kant" woont veilig ver weg. Maar in de armere binnenstad is de „vijand" letterlijk op een steenworp afstand. Nog niet zo lang geleden nam een van de vele vrijwilligersorganisaties hier protestant se kinderen uit de Shankill-wijk en katholie ke kinderen uit de Ballymurphy-wijk op een dagje uit Op de weg terug ging de bus eerst naar Shankill om de protestantse kinderen uit te laten. Er werd heel was afgehuidl, en de kinderen beloofden elkaar te schrijven. De protestantse kinderen stapten uit en toen, terwijl de bus wegreed, begonnen de kinderen de bus met stenen te bekogelen. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15