Wat er gebeurt als je gepakt bent Werknemers en werkgevers grimmig in Catshuis NB Spaarrentetot Centrafarm wint weer proces tegen fabrikant geneesmiddelen Philips behoeft ,ontwikkelings '-hulp H tNSUAG SJSKl'JSMBJUK ia/o LiiiiUbJt- COünniN i PAGINA 13 i FNV-voorzitter Wim Kok tijdens het congres van je vakbeweging, dat gistermorgen in het Amster- lamse RAI-gebouw begon. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In het Catshuis is van morgen het eerste oriënterende gesprek tussen regering enerzijds en ondernemer sorganisaties en vakcentrales anderzijds gestart over de economische situatie en over het in de eerstkomende jaren in verband daarmee te voeren arbeidsvoor waardenbeleid. De partijen zijn zonder al te veel verwachtingen het domein van premier Den Uyl binnengestapt. De werkgevers vinden dat de regering er allemaal niets van begrijpt, en de vak centrales vragen zich af of het nog wel zin heeft opnieuw te proberen tot centra le afspraken te komen, gelet op de povere resultaten in het recente verle den op dit gebied. De federatieraad van de F.N.V. liet giste ren tijdens een congres in Amsterdam, waar de miljoenennota werd besproken, blijken zo'n centraal gesprek met de werkgevers en overheid niet te begeren, en dat als er al centrale afspraken zou den kunnen worden gemaakt, die over eenkomst geen keurslijf mag zijn: er moet ruimte overblijven voor onderhan delingen over c.a.o.'s in bedrijfstakken en ondernemingen. De F.N.V.-afgevaardigden hebben van morgen trouwens de regeringsdelegatie meteen duidelijk gemaakt, dat er niet verder gepraat behoeft te worden als de regering niet onomwonden toezegt dat er aan het einde van het jaar niet nog eens weer een loonmaatregel komt, en dat dus vrij onderhandeld kan worden. Ook wil den de F.N.V.-ers meteen de toezegging, dat de volgende maand een aanvullende prijscompensatie zal worden gegeven, als de prijzen aanzienlijk gestegen blijken te zijn. „We zijn geladen", zei F.N.V.-voorzit- ter Kok, „we zullen acties ondernemen als er niet vrij kan worden onderhan deld". De behoefte aan vrij onderhandelen bete kent overigens niet, dat de vakbeweging het onderste uit de kan wil halen. De F.N.V.-federatieraad gaf er gisteren dui delijk blijk van, in te zien dat er slechts weinig ruimte is en een deel van die ruimte wil men wel besteden voor het veilig stellen van collectieve voorzienin gen. Een probleem vormt daarbij nog wel, zo werd erkend, de leden ook op die lijn te krijgen, want die leden kozen nog niet zo lang geleden, toen zich dezelfde probleemstelling voordeed, voor verbete ring der koopkracht. De federatieraad ging gisteren zelfs zo ver, zich bereid te verklaren een stuk prijscompensatie op te offeren, als daarmee de werkgelegen heid gediend zou worden. Algemeen vond de federatieraad, dat niet moet worden afgewacht of de offers van de werknemers inderdaad leiden tot meer werkgelegenheid. Loondeskundige Drabbe zei, dat er in de c.a.o.'s keiharde bepalingen kunnen worden opgenomen, met name als het gaat om arbeidstijdver korting. De werkgevers hebben tot dus ver wel gesteld dat zij hogere rendemen ten moeten hebben voor het doen van investeringen, maar zij hebben nooit wil len garanderen dat die investeringen er ook zullen komen. „Wij dulden dat hau taine gedrag van de ondernemers niet langer", zei Industriebondvoorzitter Groenevelt. „Die werkgevers roepen als maar dat het ondernemersklimaat zo slecht is, maar ze praten er niet over dat zij het arbeidsklimaat verpesten". Ging dus met name de F.N.V. vanmor gen argwanend de door premier Den Uyl uitgeschreven ontmoeting tegemoet, de gezichten van de werkgevers waren niet minder grimmig, omdat de minister-pre sident dezer dagen nog gesteld had niet te begrijpen waarom zij zo te hoop lopen tegen zaken als vermogensaanwasdeling en nieuwe ondernemingsraden. „Als hij het nu nog niet begrijpt.bromde de heer Van Veen, voorzitter van het V.N.O. Kok maakte hem echter vanmorgen dui delijk, dat er helemaal geen uitzicht is op centrale onderhandelingen, die hij op zichzelf, gezien de nood der tijden niet afwijst, als deze zaken niet goed gere geld worden. Verbod verticale prijsbinding koffie gevraagd (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - Het Konsumen- ten Kontakt heeft in een brief aan minister Lubbers verzocht Douwe Egberts te v^bieden om de winkelier vaste verkoop prijzen voor koffie voor te schrijven. Dit zou de konsu- ment volgens KK een kwartje per pakje kunnen schelen. Het voorlopig commentaar van het ministerie luidt, dat minister Lubbers vermoedelijk niet aan dit verzoek zal voldoen, daar aan de verticale prijsbinding ook voordelen zijn verbonden, zoals het voorkomen van een concurrentiestrijd, waarvan de kleine winkelier de dupe zou worden. Ook vraagt men zich bij het ministerie af, wie dat kwartje verschil voor zijn reke ning zou moeten nemen, de fa brikant of de detaillist. itemmen bij olmacht nakkelijker Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De Tweede [amer heeft zich gisteren ,kkoord verklaard met een vijziging van de kieswet im het stemmen bij vol- nacht te vergemakkelijken tn ook het stemmen in een indere gemeente eenvoudi- jer te maken. Minister De ïiaay Fortman (binnen- andse zaken) heeft de Ka- ner meegedeeld, dat de' tiesraad bezig is met ver- lere wetswijzigingen om le discriminatie van de yrouw in de kieswetgeving veg te werken. Ook wordt bekeken welke oplossing lan worden gevonden voor lienstplichtigen in het bui tenland. De wetswijziging betreft joepeler regelingen voor net stemmen. Nu moet het stemmen bij volmacht 14 dagen vantevoren worden aangevraagd en mag de volmacht alleen aan huisge noten of andere familiele den worden gegeven. Vol gend jaar geldt de eis van familieleden of huisgenoten liet meer. Zonder tussen- :omst van het gemeentebe stuur kan volmacht worden gegeven aan iedere kiezer ]die in het zelfde stembu reau zijn stem uitbrengt. ROTTERDAM (ANP) De pharmaceutische groothandel Centra farm in Rotterdam heeft gisteren een juridisch geschil gewonnen van de Amerikaanse geneesmiddelenfabrikant Pfizer. Het ging hierbij om de vraag of Centrafarm gerechtigd was de verpakking te wijzigen van het geneesmiddel Vibramycin. Centra farm importeert dit vanuit Engeland, waar de prijs beduidend lager ligt. De naam moet dan echter worden aangepast aan de Neder landse markt, evenals de hoeveelheid capsules per verpakking. De president van de Rotterdamse rechtbank was het niet met de fabrikant eens dat Centrafarm hiermee het merkenrecht aantast. Volgens de directeur van Centrafarm en de rechtbankpresident stak er echter iets geheel anders achter het gisteren gevoerde proces. Beiden waren van mening dat het een .wanhopige poging" van Pfizer was om de Rotterdamse firma te beletten goedkope merkgeneesmiddelen op de Nederlandse markt te brengen. De afgelopen drie jaar heeft Centrafarm steeds overwinningen geboekt op fabrikanten die dezelfde bezwaren hadden als Pfizer. Het eind van het aantal processen is nog niet in zicht. Zowel in Engeland als in Duitsland en België leven bij de grote geneesmiddelencon cerns grote bezwaren tegen Centrafarm. Illlllllllllllllllllllllllllinnil Overleg Premier Den Uyl heeft gisteren de Franse politicus Franpois Mitterand op het Catshuis ontvangen. Mitte rand is hier op uit nodiging van de Pv dA. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Enquête wapenaankopen naar speciale commissie (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG PvdA, PPR en D'66 hebben gisteren hun ont werpvoorstel voor het instellen van een parlementaire enquête naar de grote militaire vliegtui gaankopen in de afgelopen ja ren opnieuw in het politieke strijdperk gebracht. Besloten is het voorstel niet rechtstreeks aan de Tweede Ka mer voor te leggen, maar op tafel te brengen in de speciale Kamercommissie die het aan- schaffingsbeleid van marine en- luchtmacht gaat onderzoeken. Volgens de drie progressieve re- geringsfrakties kan het enqtiete- voorstel als leidraad dienen voor dit onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Philips wil voor zijn afde ling tele-communicatie een uitvoerig ont wikkelingsprogramma van de grond tillen dat de werkgelegenheid op langere termijn voor 8000 man personeel veilig moet stellen en de internationale concurrentiepositie moet waarborgen. Met de plannen is een investering van hon- communicatietechnieken, onder meer van een systeem waarbij geluidssigna len niet meer via koperdraad worden over gebracht, maar door lichtimpulsen die via glasvezelkabels gaan - een goedkopere tech niek met veel meer mogelijkheden. Voorts wil het bedrijf zich meer bezig gaan-houden met de communicatie per satelliet en met Het projekt betreft de ontwikkeling van de ontwikkeling van de mini-computer. derden miljoenen guldens gemoeid. Daarom zal het concern hulp vragen aan de over heid. Welke vorm deze zal krijgen en om welke bedragen het gaat, vormt nog een punt van overleg. Philips wijst erop dat het geven van overheidssteun ook in andere landen gebruikelijk is. Oproep Aantjes inzake abortus wekt weerstand DEN HAAG (ANP) De op roep van de AR-fractievoorzit- ter Aantjes, gericht aan over tuigde christenen binnen de VVD en de progressieve frac ties, om tegen het abortusvoor- stel van de VVD en de PvdA te stemmen, is hem niet in dank afgenomen. Fractievoorzitter Wiegel van de WD heeft de heer Aantjes een brief gestuurd, waarin hij de heer Aantjes vertelt de veron derstelling „aanmatigend te vin den, dat velen die als overtuigd christen hun plaats in de VVD vinden, in gewetensnood moeten verkeren met het gecombineer de wetsvoorstel van liberalen en socialisten". VIDEO-LESSEN OVER HET STRAFPROCES Van een onzer verslaggevers) DEVENTER Wat overkomt iemand die door de politie wordt gearresteerd op verden king van het overtreden van de Strafwet? Nerveus grijpt ïo'n verdachte een foldertje flat op elk politiebureau be hoort te liggen en leest daarin de meest onbegrijpelijke ter men en tips. Hij weet nog Steeds niet wat er gebeurt en wat er gaat gebeuren.Emo tioneel als hij is gaat hij zich verzetten om daarmee een nieuwe overtreding te begaan. Op dat moment is de verdach te eigenlijk een hulpeloos we zen, dat niets begrijpt en steeds nerveuzer wordt, met alle nare gevolgen van dien. De voorlichting aan gearres teerden en aan gedetineerden >s in ons land nog steeds niet voldoende. Hoe fraai de fol dertjes van het ministerie van {justitie er ook uitzien en hoe inen z'n best ook heeft gedaan allerlei moeilijke juridische termen in verstaanbaar en be grijpelijk Nederlands te ver pakken, het effect is meestal mager in elk geval minder dan de samenstellers van de folders er van hebben ver wacht. Er moe(s)t wat gebeuren aan deze vervelende en ook wel griezelige situatie. Begin 1975 kwamen een „stuurgroep" van het huis van bewaring I in Amsterdam en Kluwer AV- j media (Audio Visuele is, zeg maar „geluid en beeld") met J elkaar in gesprek. De stuur- groep, waarin vertegenwoordi gers zaten van het Huis van i Bewaring I, van het Crimino logisch Instituut van de Vrije 'Universiteit in Amsterdam en van de afdeling voorlichting van het Ministerie van Justitie was al een tijd bezig om meer effecten te bereiken bij de voorlichting van gedetineer- i den. Men kwam tot de slotsom dat er een video-instructieband over het Nederlands strafpro ces gemaakt moest worden. De stuurgroep zou de inhoud daarvan (zélf) bepalen en Klu wer zou de produktie op zich nemen. Een projektgroep werd samengesteld, bestaande uit mr. A. Frid, drs. S. J. Steenstra (van de V.U.) en W. E. Wouters (van Kluwer). De laatste had en heeft de regie en de leiding van de produk tie. Vorig jaar zomer kwam een proefband gereed. Politie, jus titie, reclassering, advocatuur en veel gedetineerden zagen het proefwerk en maakten daarbij vele kritische aanteke ningen. Al die opmerkingen werden verwerkt en in een nieuw draaiboek opgenomen. Aan het begin van deze zomer kwam de definitieve versie ge reed. Meegewerkt werd door het po litiebureau in Apeldoorn, het paleis van justitie in Arnhem, het Huis van Bewaring in Am- hem, het Criminologisch Insti tuut van de Vrije Universiteit in Amsterdam en door de juri dische fakulteiten van de Erasmus Universiteit in Rot terdam en van de Katholieke Economische Hogeschool in Tilburg. Wat en hoe? Wat wordt er vertoond tijdens de vijftig minuten? Peter K. (31) uit Apeldoorn autohan delaar van beroep wordt op straat gepakt door twee poli tiemensen. Hij moet mee naar het politiebureau. Daar wordt hem door een hogere politie man, die tevens als hulpoffi cier van justitie optreedt, ver teld dat hij wordt verdacht van inbraken in Apeldoorn. „Ik weet nergens van", zegt Peter. De politie heeft een an dere mening en meent over voldoende aanwijzingen te be- De verdachte wordt voor de rechter-commissaris geleid en onderworpen aan een gerechtelijk vooronder zoek. Op de achtergrond zijn advocaat; rechts achter de tafel de rechter-commissaris: in het midden op de voorgrond de griffier. De camera-man maakte de opnamen voor de video-band. schikken om Peter nader te verhoren. Hij wordt eerst ge fouilleerd en gaat de cel in. Voorlopig wordt hij zes uur vastgehouden. Peter wordt ge regeld verhoord, maar hij blijft ontkennen. Daarom zal hij langer dan die zes uur vast moeten worden gehouden om alsnog een bekentenis van hem te krijgen. De recher cheurs vragen hun meerdere, de hulpofficier, Peter in verze kering te stellen. De hulpoffi cier besluit dat te doen voor twee maal 24 uur. Dat mag, volgens de wet. Ongevraagd krijgt Peter hulp van een ad vocaat en een reclasserings- ambtenaar. Tijdens die twee dagen wordt Peter geconfronteerd met be wijsmateriaal. Nog steeds blijft hij ontkennen. Dan wordt de officier van justitie ingeschakeld en die beveelt, op verzoek van de politie, de in verzekeringsstelling voor nog eens twee maal 24 uur. Tevens wordt afgesproken op welke datum en op welke tijd Peter aan de officier zal wor den voorgeleid. Peter heeft intussen een paar inbraken bekend en verder geeft hij toe dat „er nog wel meer zaakjes zijn". De politie maakt van die bekentenis pro ces-verbaal op, waaronder Pe ter zijn handtekening zet. En zo komt Peter bij de offi cier van justitie, die een kort gesprek met hem voert. De officier besluit de verdachte door te zenden naar de rech ter-commissaris met het ver zoek Peter in bewaring te stel len. De RC (rechter-commissa ris) geeft gevolg aan het ver zoek van de officier. Hij vindt daarvoor voldoende termen aanwezig. De RC zal hem na verloop van tijd namens de rechtbank aan een gerechte lijk vooronderzoek onderwer pen. Maar dat weet Peter nog niet. Hij gaat naar het huis van bewaring voor de termijn van zes dagen. Het HvB weet dat Peter komt en hij wordt in de administratie opgeno men. Tevens worden er nog eens vingerafdrukken van Pe ter gemaakt. Een bewaarder komt en die sluit de celdeur achter Peter. Hij wacht op de dingen die komen. En die „dingen" komen vast en zeker, maar de video-band spreekt daarover niet. Dit was deel één en twee delen volgen nog met de feitelijke rechtzit ting en wat daarna gebeurt. Nu is het de bedoeling dat deze videoband aan betrekke lijk kleine groepen wordt ge toond onder begeleiding van een ter zake deskundige. Het is niet zo, dat de kijkers vijftig minuten achtereen moeten blijven kijken. Daarom is deze eerste band in fasen verdeeld. Dat is met opzet gedaan. De kijker moet gelegenheid krij gen op adem te komen; hij moet nadere toelichting kun nen krijgen; hij moet even tueel zijn emoties kunnen spuien. Nederlandse zakenwereld staat goed aangeschreven BRUSSEL (ANP) - De Ne derlandse zakenwereld staat in het buitenland re delijk goed aangeschreven. Dit blijkt uit een index- lijst, die drie keer per jaar wordt samengesteld door een Amerikaanse universi teit. Op deze index neemt ons land, na Zwitserland, West- Duitsland, de Verenigde Staten en Canada, een vijf de plaats in. Het is dus kennelijk voor de buiten landse zakenwereld nog steeds aantrekkelijk om in Nederland zaken te doen. Weeroverzicht DE BILT: In het huidige weer beeld komt nog weinig verande ring. Een langzaam opvullende depressie nabij de zuidwest punt van Ierland blijft ook mor gen het belangrijkste druksys- teem voor onze omgeving. Langs de oostflank van dit laag wordt zachte en vochtige lucht aangevoerd, waarin zich in de avond en nacht gemakkelijk mist kan vormen, die zich in de ochtend kan handhaven. Omdat op wat hogere niveaus de lucht vrij koud is, kunnen buien ont staan. Zo vielen er vanmorgen al op verschillende plaatsen in ons land buien, waarvan sommi ge met onweer. Op de vliegbasis Eindhoven viel tijdens een on weersbui zelfs hagel. In zuid- Scandinavië is het korter wor den van de dagen goed merk baar. Hier kwam vannacht op veel plaatsen nachtvorst voor. De voorste begrenzing van deze koude lucht liep vanmorgen van Schotland via Denemarken naar noord-Polen en trekt langzaam naar het zuiden. Vooruitzichten voor vrijdag. In het algemeen weinig verande ring. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min. temp.: omstreeks 11 graden Max. temp.: omstreeks 18 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Doelen i Eelde r Eindhoven i Den Helder i Luchth. R'dam i Twente i Vlissingen a Z.-Limburg a Aberdeen r Athene c Barcelona Berlijn i Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen SST». Commissie tegen Nehem-verplaatsing DEN HAAG (ANP) De com missie voor economische zaken uit de Tweede Kamer is tegen de verplaatsing van de Neder landse Herstructureringsmaat schappij (Nehem) van 's-Herto- genbosch naar Den Haag of om geving. Dit bleek gisteren tijdens de bij eenkomst van de commissie met minister Lubbers (Economische Zaken). De minister noemde het overleg „moeitevol". Morgen komt de in juni inge diende motie-Van Zeil (KVP) in de Tweede Kamer opnieuw aan de orde. Er wordt verwacht dat de motie, die zich tegen de over plaatsing uitspreekt, zal worden aangenomen. JL De rente die wij vergoeden op spaar- .gelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13