Geen uitkering meer voor werkloze met te hoge eisen Zwart verzet in Rhodesiê zoekt naar eenheid Man doodt vrouw en dochtertje NAAR NIEUW DIEPTEPUNT BRITS POND Vissers boos over rechtsongelijkheid Consumentengids: makelaars laten zich dubbel betalen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: adres: woonplaats:-- Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiderj. Dinsdag 28 september 1976, 66e jaargang no. 20541 Kabouter Vrij warm Enkele zonnige perioden, maar opnieuw ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximumtemperaturen om streeks 20 graden. Morgen: zon 6.38-18.22. Maan: 13.30-22.16. Schev. hoogw.: 6.32- 18.56. Laagw.: 2.30-14.46. <2owo/nt t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. «rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. jen Cambod- lanse moeder iet haar kind in et vluchtelin- fenkamp Ara- yaprathet in Ihailand. Dui- pnden uit hun igen land ge luchte Cam- pdjanen zijn in lit kamp onder- ebracht. I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse visserij is bijzonder gegriefd over de wat zij noemt rechtsongelijkheid die de justitie toepast op de circa 600 vissers die de voorschriften over de beperking van de vangst op tong en schol hebben overtreden. De vissers hebben schikkingen om een recht zaak te voorkomen ontvangen die uiteenlopen van 1.000 tot 20.000. De Stichting van de Nederlandse Visserij heeft minister Van Agt (justitie) gevraagd de schikkingen op te schor ten in afwachting van de eerste gerechtelijke uitspraak. Zaterdag 9 oktober moeten de eer ste (Urker) vissers in Zwolle terechtstaan. De vissers spreken van rechtsongelijkheid, omdat: a. in het ene arrondissement de schipper een schikking ontvangt en in het andere de reder; b. in het ene geval de verdachte korting krijgt bij meerdere overtredingen, in het andere geval niet; c. de Algemene Inspectie Dienst van ministerie van landbouw en visserij in de ene haven regelmatiger gecontroleerd zou hebben dan in de andere. Aanvraagtermijn voor huursubsidie met 3 maanden verlengd (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De termijn voor het aanvragen van individuele huursubsidie is met drie maanden verlengd tot 1 januari 1977. Dit geldt alleen voor gezin nen, duurzaam samenwonende alleen staanden en alleenstaanden van 30 jaar en ouder, aldus een mededeling van het ministerie van Volkshuisvesting. Al eerder werd uitstel verleend aan de alleenstaanden en duurzaam samenwo nende tweepersoonshuishoudens onder de 30 jaar. Zij moeten hun aanvraag voor 1 oktober van dit jaar indienen. Formu lieren voor de aanvraag zijn verkrijgbaar op het stadhuis en moeten daar ook weer worden ingeleverd. Hagenaar in Hazerswoude verongelukt HAZERSWOUDE - Bij een ver keersongeluk op de Hoge Rijn dijk is de 26-jarige S. Soekhoe uit Den Haag om het leven ge komen. De uit Suriname afkom stige Hagenaar stond met zijn auto geparkeerd langs de Hoge Rijndijk in Hazerswoude en wil de keren naar Leiden. Hij werd gegrepen door een passerende personenauto. Beide auto's raakten onherstelbaar bescha digd. De heer Soekhoe werd naar het Academisch Zieken huis vervoerd, waar hij enige uren later overleed. Van een onzer verslaggevers Naaldwijk (ANP) De regering gaat het misbruik van de sociale voorzieningen aanpakken. Zo komt er een wettelijke regeling dat een werkloze geen uitkering meer krijgt wanneer hij ten aan zien van een nieuwe baan te hoge eisen stelt. Dit zei staatssecretaris Mertens (sociale zaken) gisteren bij de ope ning van het Arbeidsbureau West- land in Naaldwijk. Onder „te ho ge eisen" verstaat de staatssecre taris eisen, waarvan tevoren vast staat dat vrijwel geen werkgever er aan zal kunnen of willen vol doen. Op het ministerie van sociale za ken wordt momenteel ook ge werkt aan een maatregel die er in voorziet dat aan degene die in steeds terugkerende perioden bij dezelfde werkgever werkt, over de tussenliggende werkloosheids-' perioden geen uitkering meer wordt verleend. Deze maatregel zal niet gelden voor de specifieke seizoenarbeiders en de zogenaam de losse arbeiders. Hoewel de heer Mertens beaamde dat er misbruik van onze sociale wetten wordt gemaakt, betreurde ongegronde publicaties over mis bruik een verkeerde voorstelling van zaken over het gebruik van de wetten wordt gegeven. „Derge lijke publicaties nebben niet zel den tot gevolg dat de werknemer die noodgedwongen een beroep op uitkering moet doen om in zijn levensonderhoud te voorzien, in zijn omgeving wordt geconfron teerd met misplaatste opmerkin- hij het dat vaak door onjuiste of gen," aldus de staatssecretaris. Van een onzer verslaggevers 'S-GRAVENMOER Een 31-jarige computerdeskundige uit 's- Gravenmoer heeft gisternacht zijn 27-jarige echtgenote en zijn 4-jarig dochtertje om het leven gebracht. De vrouw werd met de hand gewurgd, het meisje werd met een hard ijzeren voorwerp de schedel ingeslagen. Beide slachtoffers lagen in bed. Aangeno men wordt dat zij in hun slaap zijn verrast Een 2-jarig dochtertje heeft het drama kunnen ontlopen. Het is bij familie ondergebracht. De dader heeft zich bij de politie gemeld. VULKAAN ETNA WEER ACTIEF Rome De vulkaan Etna op hebben al een bos van pijnbo- Sicilië is tijdens het afgelopen men bereikt Het nabijgelegen weekeinde actief geworden. Uit .^dorp Maletto loopt nog geen twee nieuwe kraters stroomt gevaar omdat zich tussen de- een 500 meter brede lava- lavastroom en het dorp nog een stroom. De gloeiende massa's breed dal bevindt. LOESAKA/LONDEN (Rtr/UPI) - In Loesaka zijn vertegenwoordigers van twee belangrijke groepe ringen in de Rhodesische verzetsbeweging bespre kingen begonnen over een politiek en militair bondgenootschap. Deelnemers aan het gesprek zijn Robert Mugabe, de belangrijkste leider van de 12 tot 15.000 man sterke guerillamacht, die in Mozambique zijn voornaamste steunpunten heeft, en vertegenwoordigers van Joshua Nkomo, de leider van de „binnenlandse vleugel" van de Afrikaanse Nationale Raad. Het gaat daarbij met name over afspraken inzake deelneming van de nationalistische groeperingen aan de overgangsre gering voor Rhodesiê. President Kaoenda van Zambia heeft zich inge spannen om meer eenheid te brengen in de zwarte gelederen. Zondagavond ontving hij Nkomo en Mugabe. Eerder had hij ook bisschop Moezorewa ontvangen, de leider van de „buitenlandse vleugel" van de Afrikaanse Nationale Raad. Maar Moezore wa schijnt evenals ds. Sithole, een verzetsleider van het eerste uur, vrijwel buiten spel te staan. Ook de verhoudingen tussen Nkomo en Mugabe zijn gespannen, omdat aanhangers van Nkomo in de guerillastrijdkrachten geweigerd hebben orders van Mugabe op te volgen en sindsdien zouden worden vastgehouden. Mugabe verlangt dat het guerillaleger ook tijdens de overgangsfase een belangrijke rol kan spelen in Rhodesiê. Een machtsverdeling op fifty-fifty basis vindt hij niet aanvaardbaar. De militaire macht van premier Smith moet worden ontbonden, en in de over gangsregering moeten de Afrikanen al een meer derheid hebben, aldus Mugabe. Ook op andere fronten wordt druk overleg ge voerd. Er is al een Britse missie onder leiding van onderminister Rowlands naar Afrika vertrokken, als antwoord op het verzoek van de zwarte presi denten van zuidelijk Afrika om een conferentie bijeen te roepen waarop de toekomstige ontwikke ling van Rhodesiê wordt bepaald. Afrikanen voeren een vreugdedans uit in Mpopoma (Rhodesiê) voor het gebouw waar de Nkomo-fractie van de ANC in vergadering bijeen was. hij toch zonder werk zat s/oor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische herenparaplu. Een mooi kadootje. [IK KOM HIER Q WEKEN R ^r\L06£R£Vlj (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Hoewel het socialistische partijcongres in Blackpool de strenge loonpolitiek van de regering Callaghan heeft goedgekeurd, is het pond sterling gisteren ingezakt tot een nieuw dieptepunt. Het pond zakte tot onder de 1,70 dollar en bleef tenslotte hangen op 1,68 en een kwart dollar. In Nederland viel het pond terug tot 4,55 (aankoop) en 4,25 (terugkoop). Peinzend luistert de Britse premier- Callaghan naar de kritische opmer kingen van zijn partijgenoten tij dens het congres van Labour in Blackpool. De steun van het congres voor Callaghan betekent dat de Brit se vakbeweging het zogeheten sociale akkoord en de beslissing om alle loonsverhogingen te be perken tot maximaal 4,5 pet, nog een jaar trouw zal blijven. In het buitenland schijnt men evenwel te vrezen dat deze over eenkomst en de concessies die onlangs gedaan zijn aan de 40.000 Britse zeelieden vroeg of laat zullen leiden tot nieuwe so ciale onrust. Overigens kreeg de regering op het congres de nodi ge kritiek te horen, met name dat zij te weinig zou doen tegen de werkloosheid. Een motie hierover werd met grote stem- menmeerderheid aanvaard. Een onbewogen visser in de ha ven van Ply mouth met op de achtergrond de Russische treiler Dzukiya, die door een Britse oorlogs bodem naar de haven is opge bracht. De Rus sische treiler zou in de Britse visserijzone ge vist hebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Consumentengids die vandaag is versche nen, doet een aanval op de praktijk van dubbele beloning die de Nederlandse Bond van Makelaars toestaat. Zowel van de verkoper als van de koper van een pand wordt courtage gevraagd als het gaat om hetzelfde geval van bemiddeling. De Consumentengids hanteert daarbij zelfs de term „machtsmisbruik". De NBM vindt de publicatie „onheus", omdat daarin volledig wordt; voorbijgegaan aan het feit dat het een ieder vnj staat te beslissen of hij een deskundige inschakelt en zo hij dit wenst, welke dit zal zijn, aldus de NBM. (Zie voor een uitwerking van de beschuldigingen van de Consumentengids onze rubriek „Op de koop toe", pag. 10). Eerste hulp kwam na een half uur Lyon (AP) Een Franse vrouw en haar twee kinderen zijn zondag ternau wernood gered uit de Rhóne. Mevrouw Martine Rena (25) moest, rijdend langs de Rhóne, uitwijken voor een slinge-i rende bus en reed de rivier in. Zij haalde haar kinderen van de achter bank, zwom met hen naar de oever en klampte zich vast aan een uitstekend stuk metaal. Na een half uur werden zij gered door :de brandweer die waj gewaarschuwd idoor een man die aan de overkant het I ongeluk had gezien. Geen enkele auto- Imobilist op de drukke weg, en evenmin de chauffeur van de bus, hadden de moeite genomen te stoppen en te hel pen. Ha twee dagen werd de persoons- verwisseling echter ontdekt. De Staat nam het niet en eiste boete.' Trailer opge bracht

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1