j Rozen wagentje nieuw handig transportmiddel Grote prioriteit voor besparing van energie BU IMAG IN WAGENINGEN: Amerika controleert nu kwarteeuw bloembollen 99 voor ze het schip in gaan oger veilingpercentage op zaterdag IN BLOEMENHANDEL IS HET RUSTIG CONSUMENT MOET KWALITEIT BEOORDELEN BOLLENVAK STAAT VOOR RAADSEL ANDAG 27 SEPTEMBER 1976 IHONSELERSDIJK Bij de huidige oogstmethode van kasrozen is de oogster min of meer gehandicapt vanwege het sjouwen met de bloemen. Hij loopt een grote kans zijn bos midden in het pad achter te laten of er mee naar het hoofd- pad terug te moeten keren. Het'veroor zaakt tijdverlies, teruggang in kwaliteit en extra werk bij het sorteren om de t bloemen weer uit elkaar te halen. ■i Om al deze problemen te voorkomen is een transportwagentje geconstrueerd. Het kan zowel over een tweetal in het li pad gelegde verwarmingsbuizen als over iv een betonpad rijden. De geleiding in het snijpad heeft tot doel, dat de oogster het 11 wagentje niet hoeft te besturen. Hij kan zo alle aandacht aan het snijwerk beste den. Op het wagentje kunnen diverse verzamelorganen gemonteerd worden, zoals een hangmap, een U-vormige bak, emmers enzovoort. De grotere opslagcapaciteit voorkomt on nodig lopen. Geen samendrukking meer van de rozen bij het transport Geen beschadiging meer bij het transport van snijpad naar hoofdpad. Bij gebruik van een verzamelorgaan, bij voorbeeld een U-vormige bak, wordt eveneens de tussenopslag in de koelcel vergemakkelijkt. In principe leent het zich ook voor een andere methode van snijden. Wanneer men het verzamelor gaan namelijk voorziet van meerdere vakken, is het mogelijk om reeds bij het snijden op kwaliteit te sorteren. In hoe verre dit arbeidskundig verantwoord is, zal binnenkort onderzocht worden. Het handige nieuwe rozenwagen- tje Uit onderzoek is intussen wel gebleken dat het transportwagentje de arbeid sprestatie van 10-15% kan opvoeren. In hoeverre dit de aanleg van dit systeem verantwoord maakt, is in het algemeen niet te zeggen. Wanneer echter het bedrijf voorzien is van twee kappaden of wan neer men overweegt het verwarmingssys teem te veranderen, is de kans groot dat dit transportsysteem de voorkeur ver dient. rt. 10- |ig WAGENINGEN - Op het In- stituut voor Mechanisatie, Ar- beid en Gebouwen houden de onderzoekers zich enthousiast bezig met energiebesparende technieken. Een Wagenings. die Instituut zoals het IMAG zie richt zich niet direct tot de ligt man op de tuin of te wel op op. het praktische onderzoek. Het »en gaat hier echter om de meer be- fundamentele zaken. Wanneer >eit het voor de praktijk interes- ■jo" sant wordt, dient het IMAG en het betreffende project feite- ko- lijk af te stoten. De industrie net ontwikkelt het dan verder, ine Dit wil niet zeggen dat er op ine het IMAG niets te beleven ien valt voor boer en tuinder. Uit en het onderzoekpakket „energie aar besparing" lichten we enkele mt. boeiende zaken. en Het onderzoek betreffende ste" energie-besparing door middel van schermen is een samen- :"a' werkingsproject tussen het iars Proefstation Naaldwijk en het ;eu" IMAG. De automatisering, de 2e eventuele teeltkundige proble- t®n men en de mate van energie- r de besparing zijn onderwerp van vari onderzoek. In vier vergelijkba- iaas re kasjes zijn eerst proeven genomen met tomaat. „Niet- schermen" werd toen vergele- M ken met „elke-nacht-scher- men" en met 's nachts afhan- kelijk van de buitentempera tuur schermen. Het daarop volgend jaar is met paprika gewerkt. Teeltkundige bezwaren heb ben zich niet voorgedaan. Er kwamen geen extra ziekten in Dit scherm, dat het meest op zilverpapier lijkt, reflecteert 95 procent van de warmtestraling. of condens op de planten. Het temperatuurverloop met de hoogte was in de geschermde kassen geheel anders, waar door niet op elke hoogte de temperaturen dezelfde waren. Ook moet men oppassen met het handhaven van te hoge minimumbuistemperatuur tij dens het schermen om te hoge kastemperaturen te vermijden. De energie-besparing wordt voor koude nachten op 30% geschat. Over het gehele sei zoen daarentegen op 5 tot 15%. Glasroeden in kasdekken heb ben een niet te verwaarlozen invloed op de warmte-over- dracht. Het type speelt ook een rol. Aan TNO-IBBC te Delft is opgedragen metingen te verrichten. De voorlopige resultaten zijn hieronder gege ven. De cijfers hebben betrek king op een oppervlakte, be staande uit glas plus roeden. De verschillen in totaal warm- te-verlies van een kas zullen procentueel kleiner zijn door de invloeden van nok, goot, luchtramen en ventilatie. Deze vielen namelijk naast de me ting. Verzinkt stalen roede met kunststof of dekprofiel: 100 verzinkt stalen roede (afgekit): 104 vurenhouten roede: 93 aluminium geschoven roede: 98 aluminium ge schoven roede met neopreen afdekstrip: 97 koudgewalste stalen roede met neopreen 'beglazingsprofiel: 95%, alleen1 glas: 103 LISSE Het was deze maand vijfentwintig jaar geleden, dat ie Amerikaanse Plantenziekte- tundige Dienst in Holland be- [on met de zogenaamde „pre- ihip" inspectie van bloembol len. Tot dan toe waren de door Nederland geëxporteerde bol len altijd aan de andere kant van de oceaan gecontroleerd. Een doorn in het oog van de vaderlandse exporteurs, die bij Ifkeuringen maar móesten zien hoe ze ginds de partij uitge- tocht kregen, om over de narig heid van het opnieuw verpak ken en dergelijke maar niet te Spreken. Onderhandelingen van de Ame rikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren met de Amerikaanse autoriteiten had- tien tot resultaat dat de Ameri kanen eigen controleurs naar Holland stuurden om de bollen kier in Holland te controleren. Het moet gezegd dat de Ameri kanen die regelrecht uit God's Dwn Country kwamen in een land dat zich nèt een beetje aan ket herstellen was van de gevol- 99 gen van World War 2, helemaal niet hoog van de toren bliezen. Kantoorruimte was schaars en in het begin huisden de Ameri kanen in een bekrompen ruimte aan het Vierkant te Lisse. Aan het keuren hier te lande waren vele voordelen verbon den. Eventuele gebreken kon den ter plaatse worden verhol pen en door een nauw contact met de praktijk kregen de Ame rikanen ook een veel beter be grip voor de moeilijkheden waarmee de Hollandse expor teurs vaak te maken kregen. Al is het zilveren jubileum dus onopgemerkt voorbij gegaan, de wens dat men mag opstomen naar een gouden feest, is in gedachten stellig door alle ex porteurs op Amerika geuit. Dat een van de leidende figuren van het Amerikaanse team dat hier werkte, n.l. dr. August de Hertogh, later zou worden be noemd tot hoogleraar aan de Michigan State University en daar ondermeer het bloembol len- en bolbloemenonderzoek op een hoog plan heeft gebracht, is alleen maar een prettig verleng stuk van De Hertogh's verblijf in Nederland. En wellicht is dat verlengstuk voor het Nederland se bollenvak nog belangrijker dan het baanbrekende werk dat hij hier met zo veel tact en vakmanschap heeft verricht. HONSELERSDIJK Het bestuur van de CCWS heeft besloten om bij wijze van .proef een nieuwe regeling in te voeren "jjmet betrekking tot de heffing van vei- l| lingprocenten, teneinde mogelijk daar door te komen tot beperking van de i(i aanvoeren op zaterdag. Zowel kooplie- 'den als personeel van de veiling achten ijeen dergelijke maatregel gewenst. iHet veilingbestuur vindt het ongewenst leen algeheel aanvoerverbod voor de za- b terdag in te voeren, daar anders de hele (j bedrijfstak wordt ondergraven. 1 Bij de nieuwe proef regeling wordt een r' dubbel zo hoog veilingpercentage, name lijk 6 procent, geheven dan op vrijdag en maandag geldt, wanneer dat 3 procent bedraagt. Op alle overige dagen van de week 4 procent. Door het hoger percentage wil men niet alleen beperking van de aanvoer berei ken op zaterdag, maar ook de hogere kosten op die dag dekken. Reeds vaker heeft het veilingbestuur zich bezig gehouden met het aanvoerpro- bleem op zaterdag, dat men binnen aan vaardbare grenzen wil houden. Daartoe werd reeds een boetebepaling ingevoerd, welke echter niet meer bleek te voldoen. Ook is overwogen op zaterdag geen twee de soort bloemen te laten veilen, maar cijfermatig is gebleken, dat dit ongewenst is, omdat die bloemen ook wel voor export worden gekocht. Ook is de moge lijkheid bezien tot toepassen van de rege ling die door de veilingen in Aalsmeer wordt toegepast, namelijk extra heffing van een gulden per kistje op zaterdag aangevoerde partij, maar dat werd voor de CCWS niet geschikt geacht. De proefperiode zal duren tot woensdag 15 december. Blijkt een en ander gunstig te werken, dan zal de ledenvergadering de nieuwe procentenregelingen moeten goedkeuren. We zitten wat de bloemenhandel in het Westland betreft nog steeds in de rustige wateren. Niet dat het daarin zo erg prettig is, want wat meer beroering in de prijzen zouden de kwekers best kunnen gebruiken, wanneer die uiteraard tot voordeel zou kunnen zijn. Zowel aanvoeren als prijzen houden zich na de hete weken, bijzonder rustig en groot nieuws valt er niet te melden. Of het moest zijn, dat aan de CCWS speciale stapelwagens in gebruik zijn geno men voor aanvoer van pot- en perkplanten en de oude stellingwagens afgeschaft. Door deze nieuwe regeling is het mogelijk geworden om gelijktijdig op beide klokken zowel groene als bloeiende planten te veilen, waardoor alles sneller kan verlopen, hetgeen van veel betekenis is. Dat. alles totdat de in aanbouw zijnde hal voor pot- en perkplan ten gereed zal zijn. Wat de aanvoeren van afgelopen week be treft, er werd bij aanvoer van totaal bijna 10 miljoen bos of stuks een bedrag van 6.005.803,70 bereikt, hetgeen zowel in aan voer als bedrag iets minder is dan voorgaan de week. En merkwaardig genoeg geeft een vergelijking met de toestand in dezelfde week van het vorig jaar ook al weinig verschillen te zien. Er komen flink wat buitenlandse bloemen, die een omzet gaven van 32.198,16, iets minder dan vorig jaar. De aanvoer van snijbloemen bedroeg ruim 9 miljoen bos of stuks met een opbrengst van 5.557.432,44, hetgeen iets minder is dan vorige week. Maar dat zal zich wel weer gaan herstellen. De potplanten verminderden ook afgelopen week in aantal namelijk tot 288,983 stuks met een opbrengst van 415.816,16. De bloeiende soorten brengen in het algemeen wel goede prijzen op met meer wisseling in de groene planten met ruimer aanvoer. De rozen kwamen nog flink wat met prijzen tot maximaal tegen de vijf gulden voor de grote soorten en 40 cent de kleine. Orchideeën noteerden tot 4 gulden. De rozenprijs is vergeleken met die in het vorig jaar, niet slecht. Een sterke terugval in anjers aanvoer viel afgelopen week te constateren, namelijk van 2.331.754 voorgaande week tot 1.829.606 afge lopen week. Desondanks handhaafde de ge middelde prijs zich op 40 cent met maxi mum van 55. De troschrysanten verminder den met ruim 100.000 sinds voorgaande week tot 753.737 bos afgelopen week doch met een betere gemiddelde prijs van 1,64 tegen 1,44 in de week daarvoor. De irissen kwamen in bijna dubbele aantal len tot 31.249 tegen 15.550 voorgaande week, doch de gemiddelde prijs üep dan ook terug van 4,24 tot 3,74. Nog wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Anjers 40 (31) troschrysanten 1,44 (2,14), fresia 3,36 (1,71). Maar vorig jaar kwamen er dan ook ruim 187.000 bossen ter veiling en thans slechts 46.216. Verder: irissen 4,24 (99). Maar ook hierbij zij vermeld dat de aanvoer toen uit ruim 45.000 bos bestond en nu ruim 15.000, hetgeen de prijs terdege heeft beïnvloed. Snijgroen 1,21 (1,32) trosan- jers 3,69 (2,33) leliekelk 89 (58) lelietak 69 (67). In het algemeen kan dus niet worden ge sproken van een onbevredigende toestand op de bloemenmarkt. De indruk bestaat wel, dat het grote publiek bereidheid toont tot kopen van bloemen nu de prijzen binnen het redelijke zijn. De abnormaal hoge prijzen van enkele weken geleden maken het huidi ge prijspeil kennelijk meer aanvaardbaar. Hopelijk zijn veel mensen in de gelegenheid geweest om een bezoek te brengen aan de groenten-bloemen- en fruitshow 19 Nu. Hier heeft men in ruime mate kunnen genieten van de uitzonderlijke pracht van het West- land (eerlijkheidshalve moet ook vermeld worden dat er ook de nodige inzendingen waren van buiten het Westland, te weten Boskoop, Aalsmeer, Roelofarendsveen enz.) Vooral wat de kwaliteit betreft heeft het publiek kunnen genieten van het neusje van de zalm. Hopelijk is het tot veel mensen doorgedron gen hoe een goed kwaliteitsprodukt eruit hoort te zien. Degene die zijn oor goed te luisteren heeft gelegd, heeft kunnen merken dat dat een van de grote moeilijkheden is voor de consument. Het zou daarom mis schien goed zijn (dit moet als opbouwende kritiek worden beschouwd) om bij een vol gende gelegenheid het verschil in kwaliteit eens tot uitdrukking te laten komen. Hierin kan waarschijnlijk toch een stuk positieve voorlichting gegeven worden. Tomaten Kon er vorige week nog melding gemaakt worden van een goede prijs voor de toma ten, thans hebben de prijzen een flinke veer moeten laten. Ze bedragen de helft van de prijs van vorige week, voor de A-tomaten kwam de prijs niet hoger dan 5,40 per 6 kg. Door het koelere weer is de vraag minder sterk geworden. Daarnaast moet re kening gehouden worden met een grotere omvang van de tomatenoogst in vergelijking met vorig jaar. Ook voor de komende week ziet het er niet naar uit dat de prijzen veel gelegenheid krijgen om op te lopen. Komkommers Het groter worden van de aanvoer van herfstkomkommers, heeft niet direkt geleid tot lagere prijzen. De prijzen voor de lichte re sorteringen hebben zich daarentegen goed weten te handhaven. Voor de sorteringen van 41 tot en met 61 varieerden de prijzen van 47 tot 55 cent per stuk (vorig jaar van 21 tot 28 cent). Toch moet men voorzichtig zijn door aan te nemen dat de markt thans niet meer „kapot" kan, want er wordt nog steeds een verdere toename van de binnenlandse aan voer verwacht. Ook is nog niet bekend hoe de eventuele concurrentie van de Canari- sche Eilanden zal gaan uitvallen. Voorlopig heeft men nog van goede prijzen kunnen profiteren maar het ziet ernaar uit dat de prijzen toch iets gaan dalen. Sla De sla-prijzen bevinden zich op een uitzon derlijk laag niveau. Vorige week donderdag varieerde de prijs van 9 tot 11 cent per krop. Hieruit valt af te leiden dat er ver onder de kostprijs geoogst moet worden. Velen I 3 1 I l - Een bak met postelein, zoals die bij de veiling wordt aangevoerd. weten dat de slateelt een gokteelt is en nu blijkt weer dat op het verkeerde paard gewed is. Het is wel zo dat, degene die alles van tevoren weet nog geboren moet worden. De aanvoer van natuursla begint af te ne men, maar er is daarnaast een ruim aanbod van kassla. Dit ruime aanbod zal nog wel even aanhouden, vandaar dat er van de prijs niet veel goeds verwacht kan worden Overige gewassen De prijsvorming bij andijvie verloopt vol gens een vast patroon, de prijs zal ook de komende week rond de 80 ct per kg. blijven schommelen. Het toegenomen aanbod van prei heeft de prijzen doen dalen naar 85 cent per kg. De vraag blijft echter levendig waardoor er voor de komende week geen lagere prijzen verwacht worden. De aanvoer van bloemkool bleef nog steeds groot, waardoor de prijzen voor de grootste sortering niet boven de 70 cent per stuk kwamen. De aanvoer zal geleidelijk afnemen waar door de prijzen de gelegenheid krijgen zich te herstellen. Bospeen is niet duur te noemen, de prijs varieert van 50 tot 63 cent per bos. Groene kool noteerde een prijs van 57 cent per kg. Chinese kool is goedkoop nl. van 10 tot 19 cent per kg. Fruit Er zijn weer volop Hollandse druiven te koop. De smaak is uitzonderlijk goed, vooral door het warme zomerweer zijn de druiven goed afgerijpt daardoor zoet Voor de blau we druiven schommelt de prijs voor de beste sortering rond de 4 gulden per kg. De witte druiven zoals Muscaat en Golden Champignon noteerden als hoogste prijs 7,50 per kg. Bij het hard fruit heeft er op de appelmarkl een verandering plaatsgevonden. Het aanbod in Nederland en de rest var Europa valt toch minder groot uit als mer verwacht had, hierdoor zijn de prijzen d< afgelopen week opgelopen. Het aanbod van Goudreinette neemt iets toe de prijs komt 6p 1,11 per kg. Voor Cox's wordt 1,20 betaald, het aanboc van James Grieve neemt af en de prijs lig" op 82 cent per kg. Naar verwacht zullen de prijzen verder oplo pen. Het aanbod van peren is weer verder toege nomen en zal de komende weken van grot» omvang blijven. De prijzen zijn als gevolg hiervan verder gedaald. Enkele belangrijke soorten zijn: Beurré Har dy, 42 cent per kg.. Conference 51 cent pei kg., Légipont 34 cent per kg. en Bonne Louise 67 cent per kg. Dus ook voor de consument blijven de peren goedkoop. t of Ei >otste 14.16 De vaderlandse leliekwekers produceren een wonder. En dat wonder heet Enchant ment. Nam het areaal van deze mooie oran je lelie in 1975 al toe met zo'n 70 ha, dit jaar keek men kennelijk helemaal niet op een bundertje meer of minder en registreer de men een groei van het areaal Enchant ment van maar liefst 220 ha. In één jaar kwam deze lelie van 726 op 498 ha. En toen zei iedereen tegen iedereen dat de prijs van Enchantment een dreun zou krijgen, waar van de nagalm tot achter het IJzeren Gor dijn nog te horen zou zijn. Het was een zeer aanvaardbare theorie. Niet alleen was het areaal in een meer dan stormachtig tempo gegroeid en kon men dus een sterk vergroot aanbod verwachten, maar daar kwam nog bij dat de bloemkwe kers die bollen van Enchantment in hun kassen hadden geplant dit voorjaar enkele weken achtereen voor hun bloemen niet veel meer hadden gekregen dan ze voor de bollen hadden betaald. Maar wat er ook gebeurde: van een in elkaar storten van de Enchantment-markt was geen sprake. Nu kon men aanvankelijk nog aanvoeren dat de meeste bollen van oogst 1976 al waren vóórverkocht, maar dan zou men toch op zijn minst een sterk tanen de belangstelling voor lelies in 1977 mogen verwachten. Niets is echter minder waar. Wie nu bollen van Enchantment van een beste partij voor levering 1977 te koop aan biedt, is ze over een uur al kwijt. En dan is de koper bereid een allesbehalve kinder achtige prijs op tafel te leggen. Zelfs voor 1978 kan men in Enchantment al zaken doen, maar dan wordt de koper, wat de hoogte van de prijs betreft, wel duidelijk voorzichtiger. Met de oogst van lelies zal men volgende maand een begin gaan maken. Over het geheel wordt een redelijk goede oogst ver wacht. De prijzen zijn de laatste weken dan ook zeer stabiel gebleven. Gladiolen De gladiolentelers denken nog met aan rooien. Hoe de oogst van dat artikel zal worden, is nu nog moeilijk te voorspellen. Vast staat dat de grote droogte in ieder geval voor een achterstand in de groei heeft gezorgd en nu ligt het er maar aan of Moeder Natuur mogelijkheden biedt die ach terstand voor een groot deel in te halen of niet. De lang verwachte regenbuien zijn gevallen en toen daar opnieuw mooi weer op volgde, namen de kansen op een goed gewas weer toe. Als het weer méé zit, kun nen de gladiolen in de komende weken nog veel doen. Omdat het natuurlijk afwachten is hoe het weer zal worden, gedragen de kwekers zich ook allesbehalve paniekerig. Haast met verkopen hebben ze allerminst, zij willen eerst wel eens weten hoeveel dikke knollen ze straks uit de grond kunnen halen. Dat de exporteurs nu al bereid zijn 11,- neer te tellen voor veertienen van bijv. White Friendship is toch wel betekenend. De exporteurs zijn het speculeren la baisse trouwens toch snel afgeleerd. Want ze zijn bereid om voor tulpen van oogst 1977 ook een beste prijs te betalen. Het Zweedse broeisortiment is nu al zeer gevraagd. Mirjo- ran, Prominence, Preludium, Topscore, Kees Nelis e.d. komen voor hoge prijzen op de koopbriefjes. Beneden de 13,- is geen zift twaalf te koop. Voor Prominence moet men zelfs 15,- neertellen en in die koers ligt ook Christmas Marvel. Twaalven van Monte Carlo zagen we op de beurs in Hillegom van de hand gaan voor 17,- en Rosario's deden zelfs 18,- per 100. Irissen Met de irissen loopt het ook de spuigaten uit. Ideal spant de kroon met 12,- voor de tienen, en Prof. Blaauw gaat van de hand voor 8,50. Dat zijn prijzen die iedereen voor onmogelijk had gehouden. Ook narcissen gaan graag weg - de restan ten van oogst 1976 trokken de afgelopen dagen in prijs zelfs nog aan! - en het zijn alleen de hyacintenkwekers die (nog) geen reden tot jubelen hebben.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9