GELD BELEGGEN kwestie van uitkijken en van goede adviezen Vragen rond Nederlands duurste speelfilmproduktie TEEKENS telefoontjes LEIDSE COURANT Antiek ligt tegenwoordig goed in de markt, een goede geldbelegging en een sieraad voor het oog. Op de foto een commode, versierd met goudlak op zwarte grond, op eiken kern en met verguld brons. In februari van dit jaar wierp de Consumentenbond een forse steen in een tot dusver rimpel loos deel van de beleggingsvij ver: de belegging in diamanten. Aan de hand van opgedane er varingen concludeerde de bond dat „diamant een gevaarlijke belegging is en daarom niet aan te bevelen". Een groot aantal Nederlandse juweliers stond op de achterste benen, omdat voor al de laatste jaren nogal wat moeite is gedaan de kleine be legger voor diamant te interes seren. Producent Rob Houwer en regisseur Paul Verhoeven vinden het aan de voor avond van de opnamen van „Soldaat van Oranje" niet leuk als hun film met „Een brug te ver" wordt vergele ken. „Cornelius Ryan be schrijft een strategische misrekening door buitenlan ders, waarin omdat hij in en boven ons land werd ge maakt ook Nederlanders voorkomen" en Paul Ver hoeven vult aan: „Bij mij gaat het om een stel jonge Nederlanders, die door het uitbreken van de oorlog plotseling een heel ander doel in hun leven krijgen. Slechts enkelen overleven het. Om ze ieder 'n eigen gezicht te geven hebben we soms van twee bestaande personen één figuur ge maakt". Erik Hazelhoff Roelfzema's be st-seller verhaalde over de per soonlijke belevenissen van de auteur tijdens zijn verblijf in Londen in de tweede wereldoor log. „Ik heb me geconcentreerd op wat ik zelf heb meegemaakt en waar ik voor kon instaan", verklaart de voor de opnamen uit Hawaii overgekomen Hazal- hoff. De film gaat verder en zal ook het Englandspiel omvatten, waarover de auteur slechts ter loops even rept. „Hoe we aan die gegevens komen?" valt sce narioschrijver Gerard Soeteman in „daar hebben we De Jong op nageslagen". Op de persconferentie, die na een jaar voorbereiding even voor de opnamen beginnen werd belegd, komen de nodige vragen los. „Wat dat bescherm heerschap van prins Bernhard eigenlijk inhoudt", vraagt een argwanende journalist. Erik Ha zelhoff Roelfzema legt uit dat voor het realiseren van bepaal de opnamen de steun van prins Bernhard van grote betekenis is. „Hij had grote bewondering voor koningin Wilhelmina. Daarom heeft hij zijn mede werking toegezegd om te zorgen dat alles zo waarheidsgetrouw wordt weergegeven". „Voor Turks Fruit hebben we hem niet gevraagd", verduide lijkt Rob Houwer, die op de vraag of de prins zelf in de film voorkomt, antwoordt: „Die kans bestaat, maar dan zal zijn aan wezigheid op een Hitchcock-ma- nier voelbaar moeten zijn. Je kunt niet van hem verlangen dat hij uren bij de grimeur gaat zitten om dertig jaar jonger ge maakt te worden". Op de vraag wat met de mede werking van de strijdkrachten bedoeld wordt, antwoordt Hou wer: „Ze hebben toegezegd be hulpzaam te zijn met alles wat niet door burgers gedaan kan worden. Als we een marcherend leger nodig hebben moeten we daar zelf voor zorgen". Zo ook voor de door het team van de Vliegclub Gilze Rijen in elkaar geknutselde vliegtuigjes, waar mee later op de dag een demon stratie wordt gegeven. Jack De soldaten van Oranje met Belinda Meuldijk. Links boven Dolf de Vries, die het als oudste een uitdaging vindt om deze rol te spelen. zeihoff van vijf-en-dertig jaar geleden vertoont. Wie ontbreekt is cameraman Jan- de Bont „die in Amerika ergens met zo'n vijf tig leeuwen stoeit en niet vrijge maakt kon worden". Voor hem in de plaats viel tenslotte de keuze op de Duits-Italiaanse ca meraman Jost Vocano. Even eens na uitvoerige voorselectie werd de vrouwelijke hoofdrol ontdekt: Belinda Meuldijk. „Ontdekken" is eigenlijk het juiste woord niet, want Paul Verhoeven zag haar voor het eerst in Harry Mulisch televisie spel „Herodotus". Jeroen Krab bé speelt de Peter Taselaar-fi- guur uit Hazelhoff's oorlogsme- moires, Lex van Delden, Eddie Habbema, Derek de Lint, Huib Rooymans en Dolf de Vries de andere Engelandvaarders. Voor al laatstgenoemde noemt dat een uitdaging. „Ik ben verweg de oudste van ons en bovendien speel ik niet zo'n sympathieke rol. Ik ben de figuur die aan zijn verdere carrière denkt en de oorlog „wil uitzitten". In het voorjaar trekt de film ploeg naar Londen om er het laatste kwart van de opnamen te maken. Dan komen Henry Fonda en Charlotte Rampling in actie, evenals Andrea Domburg, die de rol van koningin Wilhel mina te vervullen krijgt „geen gemakkelijke opgave", weet Verhoeven nu al te vertellen. Maar ze heeft Erik Hazelhoff aan haar zijde om enkele waar devolle tips te geven. Hazelhoff, die het zonnige eiland Maui tij dens de opnamen de rug toe zal keren om steeds van advies te dienen waar dit nodig mocht blijken. MILO Team-leider Jack Thürig met één van de opgeschilderde „kisten". Thüring en zijn mannen weten er raad mee, zij zorgden ook voor Joe Levine toen hij met zijn „Een brug te ver" omhoog zat. Paul Verhoeven wil alles op lo- katie draaien en als het aan hem ligt komt er bij „Soldaat van Oranje" geen studio aan te pas. „Maar de moeilijkheden die we hebben met het oproepen van de sfeer van de jaren 1940- 45 zullen veel groter zijn dan we met de jaren rond de eeuwwis seling hadden voor Keetje Tip pel", zegt Rob Houwer, die met zijn film net te laat is om het Scheveningse Kurhaus te benut ten en nu maar moest uitwijken naar Huis ter Duin. Houwer heeft al de beschikking over zo'n 60 a 70 oude auto's, mede dank zij een aantal Re- nault-museumstukken, waar 'n klein legertje monteurs nu dag in dag uit aan sleutelt om ze „aan de praat" te houden. Het team van producent Hou wer, regisseur Verhoeven en scenarioschrijver Soeteman verantwoordelijk voor „Wat zien ik", „Turks Fruit" en „Keetje Tippel" heeft weer Rutger Hauer in de hoofdrol; die met glad achterover gekamd haar grote gelijkenis met de Erik Ha- Erik Hazelhoff Roefzema met de twee strijdmakkers, die Rutger Hauer, Belinda Meuldijk en Jeroen Krabbé kijken nog in leven zijn met de acteurs die hun rollen overne- naar de demonstratie van de jachtvliegtuigen, men: Jeroen Krabbé. Rutger Hauer, Lex van Delden. Met een fijne witte diamant van 1.14 karaat (zeer, zeer kleine insluitsels) van een dikke 17.000 gulden in de hand ging de Con sumentenbond langs twintig handelaren, om te weten wat de steen bij verkoop zou opbren gen. Het resultaat viel bitter te gen: slechts één handelaar bracht een concreet bod uit 4000,-. Over de waarde van de steen liepen de meningen sterk uiteen: die varieerde van 7000,- tot 20.000,-. Al met al kwam de Consumen tenbond tot de conclusie dat de diamantbelegger, die wil verko pen, in een veel nadeliger posi tie verkeert dan de aandelenbe- zitter, de postzegelverzamelaar of de particulier, die zijn auto kwijt wil. Er zijn voor diamanten geen beursprijzen, catalogusprijzen of richtprijzen. De aanbieder van diamant is te vergelijken met iemand, die zijn oude ledi kant wil verkopen. Hij moet maar afwachten wat men er hem voor wil geven. Het beleg gen in diamanten is niet die beleggingsvorm met weinig of geen risico's, waarvoor het in de advertenties wordt gehouden. Een allesbehalve bemoedigend bericht, dat ongetwijfeld velen zal hebben afgeschrikt. Voor ie mand, die zijn eerste schreden op het beleggingspad wil zetten, een waarschuwing om zich ter dege te oriënteren. Niet voor niets voegde de Consumenten bond aan zijn publicatie toe dat de prijs voor één karaat 0,2 gram) loepzuivere blauwwitte diamant in een jaar tijd (van augustus 1974 tot september 1975) met zegge en schrijve 5000 gulden gezakt is. Waaruit blijkt dat zelfs het hardste materiaal dat op aarde voorkomt, niet al tijd even hard blijkt te zijn. Een object, waarvan de laatste jaren is gebleken dat het de inflatie goed heeft kunnen door staan, is de eigen woning. Hoe wel op dit gebied is ook niet alles goud wat er blinkt. Deson danks is het eigen huis voldoen de waardevast gebleken om gro te groepen mensen ertoe te be wegen er hun geld in te steken. De fiscus betaalt een deel van de hypotheekrente op dit ogenblik schommelend rond de 8 procent terug, en bij ver koop blijken er vaak zoete winstjes te behalen te zijn. Bij afweging van de mogelijkheden een eigen huis te kopen dient men te weten, dat er forse prijs verschillen per regio zijn. Het is niet te boud te beweren dat in heel veel gevallen een huis in het westen van het land het dubbele moet kosten van een vergelijkbaar huis in het oosten. In die regio's, waar de woning nood c.q. woningbehoefte min der dringend is geworden, be gint evenwel een zekere selectie te ontstaan. Huizen-in-een-rij worden minder aantrekkelijk en brengen derhalve vaak niet de prijs op die de eigenaar in ge dachten had. Daarbij komt, dat in het geval van „kosten koper" de koopprijs van het huis eens met zo'n 8 of 9 procent wordt verhoogd. Kennis van de regionale woningmarkt is daar om een vereiste voor diegenen, die hun geld in een eigen wo ning willen steken. Zoals gezegd kunnen de han delsbanken u behulpzaam zijn bij het kiezen van een juiste beleggingsvorm. Dat is bijvoor beeld het geval wanneer u het oog hebt laten vallen op effec ten. Effecten zijn waardepapie ren en te verdelen in twee groe pen: obligaties aandelen Om met het eerste te beginnen: een obligatie is een vastrentend stuk met een bepaalde looptijd, gekoppeld aan periodieke aflos singen. Wanneer een obligatiele ning van 10.000 stuks wordt af gelost in 25 jaar betekent dat dat elk jaar 400 obligaties wor den uitgeloot, waarbij het nomi nale bedrag van de obligatie (vaak 1000,-) wordt uitbetaald, in sommige gevallen worden obligaties beneden de nominale waarde uitgegeven (bijv. tegen 98 procent), maar bij de uitlo ting krijgt de bezitter wel het nominale bedrag 100 proc.) uitgekeerd. Obligatieleningen staan geno teerd aan de effectenbeurs en zijn derhalve onderhevig aan koersschommelingen. Want 'het is logisch dat een obligatielening tegen een rentevoet van 4 pro cent minder noteert dan een met een rente van 8 procent. Als de beleggingsrente stijgt naar bij voorbeeld 10 procent betaalt u voor de eerste obligatie van 1000,- 4/10 x 1000,- 400,-. in het tweede geval 8/10 x 1000,- 800,-. Bij uitloting ontvangt u, onafhankelijk van het rentepercentage, de nomina le waarde van het stuk, zijnde in beide gevallen 1000,-. En die uitloting kan bij wijze van spreken aan het einde van de looptijd zijn, maar ook aan het begin. Op dit ogenblik loopt de tweede inschrijving voor een 15- jarige staatslening a 8 procent tegen een koers, die na de in schrijving wordt vastgesteld aan de hand van de koersen en be dragen waarvoor is ingeschre ven (tendersysteem). Dan de aandelen. Een aandeel is bewijs van deelname in het kapitaal van een onderneming. Dat wil zeggen dat het. rende ment van uw aandeel ze zijn reeds vanaf pakweg 20,- te koop direct gekoppeld is aan het reilen en zeilen van de on derneming. Als het bedrijf waarvan u een aandeel bezit winst maakt, ontvangt u divi dend, waarover u trouwens be lasting moet betalen. Als het bedrijf verlies lijdt, krijgt u in vrijwel alle gevallen niets. Dan wordt het dividend „gepas seerd". Overigens moet u ook van obligatierente belasting be talen. Aandelen worden verhandeld aan de beurs aan de hand van beursnoteringen. Dagelijks staat in de krant, hoe hoog de note ring is van de aandelen. Via uw bank kunt u aandelen kopen en verkopen (de bank rekent onge veer 1 procent van de koers waarde als provisie). Naast het uitkeren van dividend in contanten, kent men ook het systeem waarbij bij een zeker aantal aandelen, nieuwe aande len gratis worden uitgereikt. Omdat de beleggingsmarkt ken nis van zaken vereist, is het niet doenlijk om lukraak op deze markt te opereren. Als vuistre gel is aan te houden dat u in geen geval voor een korte tijd geld moet beleggen in obligaties. Voor wat aandelen betreft is het zaak de portefeuille over meer dere fondsen te spreiden, maar om dat te bewerkstelligen is een groter kapitaal zeker enkele tienduizenden guldens nodig. Om met een Wein bedrag toch een zo hoog mogelijk rendement te krijgen kunt u gaan deelne men in zogeheten beleggings fondsen van beleggingsmaat schappijen. U krijgt dan voor uw geld zowel spreiding van het belegde kapitaal-als deskundig beheer. Iets wat u bij het zelf standig opereren op de markt pas bereikt, wanneer u vele tien duizenden guldens hebt te be- Ruwe diamanten, handvol kapitaal leggen. Er is een ruime k< voor wat betreft beleggil fondsen, die eveneens opi Amsterdamse effectenbeurs^ noteerd staan. W Tot slot nog een paar be gingsmogelijkheden, die op ogenblik nogal in het oog loi Dat is bijvoorbeeld het b4' gen in antiek. Niet alleen blp antiek de laatste jaren waa*M vast te zijn, de bezitter betl er ook dagelijks het plezier in tegenstelling tot waard» pieren, die in een bankk worden opgeborgen. Belejgi. in antiek is wel een kwestie (v; vakkennis en heeft alleen L wanneer belegd wordt in kwalificeerd antiek. Dus ma zaken uit grootmoeders tij dj wel het nostalgisch gevoel, iedereen mee behept is, stran maar die na verloop van en£l jaren wellicht weer „vergeit: zijn en dus in waarde gedïhj Ook oude schilderijen zijry, dit ogenblik erg in trek. Dq0 mantische school is weer inte herstel, nadat de prijzen in g fors waren teruggelopen, Ér Britse collectioneurs hun te gelde wilden maken. Byc gen in schilderijen is echteree kwestie van het kaf van fa- koren scheiden. Aankopen <|s zonder advies van een ki|ai kenner is een uiterst hachefcn zaak. |E Dan ook nog goud en zilverjs de banken kunt u zowel brj jes (12,5 kg) als plaatjes (5 gijje goud kopen. Er bestaat" ec(e veel onzekerheid omtrent jfc goudprijs, die de afgelopen t ren echter zeer sterk is gé gen. Of die stijging zal dooj||| ten Ook zilver mag ziel een toenemende belangstel! verheugen. Voor zowel goud- zilveraankopen kunt u ten bij uw bank. H KLAAS GOII^ m0 00-* Aanbiedingen geldig dinsdag en woensdag 2» 4,08 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden niet gro ter dan 12 letters), leder woord méér 24 ct exclusief 4% BTW 071-122244 BU PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen: slechts 2x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3x betalen regeHelefoontjes le plaatsen over een of 2 kolom met grotere letter- korpsen 28 ct per mm. Opdrachten worden telefo nisch en schriftelijk aange nomen tot de dag vóór plaatsing 13.00 uur. i Diversen Wie is nog steeds de WERK SCHOENSPECIALIST? Natuur lijk „de Schoenmaker", sinds 1929. Korevaarstraat 9 (onder de luifel). Tel. 071-130175. Waar vindt u de grootste collec tie veters, waar het grootste assortiment schoencrèmes en onderhoudsartikelen, waar de meest uitgebreide hoeveelheid inlegzolen? Goed geraden, De Schoenmaker, Korevaarstraat 9, Onder De Luifel. Meer dan 75 verschillende kleu ren lederverf. Meer dan 20 kleu ren plasticverf, speciaal ge schikt om schoenen en tassen zelf gemakkelijk en goedkoop te verven. De Schoenmaker, Kore- vaarstraat 9. onder de luifel. ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE. 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt af. 100 gr.. 100 gr. 2,95. Drogisterij Boerhave, Haarlem- merstr. 68. Leiden. KUNSTGEBITTEN RÉPARA klaar terwijl u wacht. Eikel" beh. zat. van 9 - 11.30 erl uur. Maand, en dond. avond*. 19 - 19.30 Fa. v. Berge, H gouwen Schelpenkade 47, den. Tel. 120794. ^^~Doe-het-zelf k Van der Velde Citroën. Berf 5 ent. per Ltr. GOEDKOJ super en gewoon. Motoroli^ 2 ltr. 50 ent. per ltr. koK (meeneemprijs). KennedjM 118, Leiden. Tel. 769322. Lf zaterdags geopend van L| -E Van der Velde Citroën. Oolfo CASION onderdelen voor qe se typen Citroën o.a. portij spatschermen. motorkade banden etc. Kennedylaan U Leiden. Tel. 769322. Ook fa dags geopend van 9-14 u Van der Velde Citroën. shop vindt u een groot ment onderdelen e.. waaronder vele AANBIEDIttj tegen interessante zoals: ruildaken 2CV/D 127.60; Set wielsierrj 18,44; Philips autoradio 6| van 119 voor 95,20; anticondensruit 14,95; Kwal mistachterlamp 16,24; Kenj laan 118, Leiden. Tel. 76 Ook zaterdags geopend fe 9-14 u Watersport Uw Johnson BB-motor kooj, natuurlijk bij een echte c alleen zij kunnen U servi ven. eventuele reparatie: kundig uitvoeren en ovei valt ook nog te praten, eens langs bij Jachthl POELGEEST - Haarlemmertó vaart 16a, Oegstgeest. Tel. I i; 154054. Volg de borden Jfl( haven route Leiden-Warnj (ook zaterdag open). Camping Aangeboden OVERDEKTE TERSTELLING VOOR GM< VANS E.D. Tel. 02523-296% ADVERTEE MEER!

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4