betalende bezoekers Haagwegkwartier olijven huurverhoging weigeren aMeer dan 35.000 -Ierse verrassing hoogtepunt op Leids Folkfestival MUZIKANTESK HULDEBETOON AAN JAN SCHMITZ IN HARTEBRUGKERK Weinig subtiele aanpak vioolconcert van Tsjaikovsky BEESTENSPUL 76OVERTROF STOUTSE VERWACHTINGEN: .LiLiiJJd£i v»,Ou ivniN i PAlrl.N 3 ;nt j aang( lendel leth) gev; (op p dat dverl beschi k toe dat ik uitgel t Jut ds. Roosj ran een onzer verslaggevers) ilDEN De omgeving van Kaiseretraat en met namp de iversitaire mensa De Bak en zaterdag en gisteren het ein van zo'n 800 folk-din ars uit Leiden en wijde om ving, die het tweede Leidse estiva] kwamen opluiste- Een festival georganiseerd de Leidse Folkclub, een dervereniging van de studen- ivereniging Catena, met dien jrstande dat er ook niet-stu- Qten lid van kunnen zijn. vee dagen lang werd De Bak mor beheerst door prairiekianken van country-music, de Ierse vio len en doedelzakgeluiden als vertegenwoordigers van de volksmuziek uit diverse wind streken. Gesteund door garan tiesubsidies uit universitaire kring en van de Leidse Culture le Raad was het de organisato ren gelukt een grote verschei denheid aan volksmuziek op de diverse podia te brengen. Een van de hoogtepunten vorm de ongetwijfeld de „Ierse ver rassing" een groep van 5 heren en een dame, voor de vuist weg als „noodoplossing" voor deze gelegenheid samengesteld mar wel uit het beste van de Ierse volbloed folkspelers. Zij vulden het niemandsland op dat een andere Ierse groep had achter gelaten vanwege een toernee door Amerika en deden dat za terdag al met zoveel verve dat ze ook. zondag een aantal malen iasprongen onder meer om de ziek geworden Astrid Nijgh, die zich eens van de andere kant had willen laten zien, te vervan gen. Ondanks alle improvisatie wisten zij moeiteloos de Ierse volksklanken „de Bak" in te slingeren en telkens slaagden zij er weer in met het Ierse bloed het Hollandse publiek te enthou siasmeren. Terecht oogstte de groep, nog altijd naamloos en aangekondigd als de „verras sing" steeds ovationele reacties of het nu voor de opzwepende razende groepsnummers was of voor de subtiele zang- en fluitso- lo's. Andere attracties waren John Renbourn en Jaqui McShee (be kend uit de formatie Pentangle) die met hun fijngevoelige balla des de Engelse folkscene verte genwoordigde, de Duitse topfor- matie Fidel Michel en de uit Glasgow afkomstige Tanna Hill Weavers. De laatste groep werd in het programma (overigens telkens flexibel gewijzigd) gety peerd als „het meest bekende Schotse uitvoerprodukt naast de whisky", en wat de kwaliteit betreft, is die 'omschrijving ze ker terecht: als je het eenmaal geporoefd hebt, kan je er geen genoeg van krijgen. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN Tal van mensen zijn gistermorgen naar de Hartebrugkerk gekomen ter viering van het 40-jarig jubileum van Jan Schmitz. Zo langza merhand kent iedereen wel deze cantor-organist door zijn onvermoeibaar ijveren de laatste tijd voor het herstel van het 90-jarige Maarschalker- weerdorgel. En natuurlijk geniet hij als organist wijd en zijd grote faam. Daarom bewezen heel wat mensen Jan Schmitz een vriendendienst met het opluisteren van de plechtige hoogmis op allerlei muzikale manieren: het Leids Toonkunstorkest werkte mee aan de uitvoering van Schubert's Mis in G grote terts, gezongen door het gemend parochieel koor onder leiding van René Verhoeff. Prachtig klonken de gevoelvol gezongen misdelen vanaf het altaar waar koor en orkest opgesteld waren achter de feestelij ke bloemstukken. Zo gezongen in de kerk vindt deze muziek zijn werkelijke plaats en heeft veel diepere inwerking dan wanneer gespeeld in de concertzaal. En dat was ook voor een groot deel te danken aan de anonieme sopraan, die de solo partij zeldzaam mooi zong. Dit harmonieuze, sfeer volle muziekstukk, zo indringend vertolkt zal de jubilaris nog wel lang en aangenaam heugen. En dan het orgelspel. Jan Schmitz kon rustig op zijn stoel blijven zitten, want daarvoor zorgden deze keer Truus Ammerlaan, met o.a het Allegro van Stanley, zeer rustig en beheerst gespeeld; en organiste Dominique Smit zorgde samen met trompettist voor de feestelijke Trumpet voluntary van Purcell na het ingetogen Jesu, bleibet meine Freude van Bach. Alles bijeen een muzikantesk huldebetoon aan de muzikale jubilairs. Na afloop van de feestelijke plechtigheid in de stampvolle Hartebrugkerk was Jan Schmitz het middelpunt van een drukke en later muzkale receptie in de Romanuszaal. Uiteraard veel leden van alle parochiële koren, parochianen, maar op vallend veel „vreemdelingen" ook, omdat ridder en orgelambassadeur Schmitz niet binnen paro chiegrenzen te houden valt. Deze „Leidse viering" van Schmitz 40-jarig organistschap was de laatste in een hele reeks, die een paar weken geleden in Den Haag begon. Onder de receptiegangers be vond zich ook oud-wethouder Duyverman. Er wa ren sprekers en geschenken uit verschillende krin gen: het koor, het kerkbestuur, de parochieraad, het jongerenkoor, Franciscaanse pastoriebewo ners. Een van de mooiste cadeaus vond Jan Schmitz wel de mededeling, dat van de grammo foonplaat, die van zijn spel op het inmiddels befaamd geworden Maarschalkerweerd-orgel van de Hartebrugkerk is gemaakt, inmiddels minstens 1100 exemplaren zijn verkocht. Er zal opnieuw een aantal platen geperst roeten worden. pau]a Koning Collecte Prinses Beatrix fonds LEIDEN Het prinses Beatrix fonds houdt tot en met 2 okto ber een huis-aan-huis-collecte. Dit ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het fonds, dat zich inzet voor polio patiënten, spastici en voor pa tiënten met diverse spierziek ten, zoals spina bifida, spierdy strofie en multiple sclerose. Bijdragen kunnen worden ge stort bij de Amro-bank Leiden (gironummer 9200) voor reke ningnummer 45.13.64.511. Col lectanten kunnen zich melden bij de heer H. Henkes, p/a Boi- sotkade 2a, tel. 120191 of bij de heer W. Downer. Van de Bran- dejsrkade 4, tel. 134580 LEIDEN - Nu 36 jaar oud diri geert hij al 25 jaar lang. Een groot geworden, gerijpt won derkind, deze Alain Lombard, die zaterdagavond voor het Re sidentie-Orkest stond in de Stadsgehoorzaal. De concerten van de grote orkesten doen het over het algemeen heel goed bij het publiek in Leiden, daarvan getuigt de grote opkomst. Voor een groot deel ligt dat natuur lijk ook aan het geboden pro gramma en dat beloofde zater dag heel wat: Ouverture la For- za del Destino van Verdi; ver volgens het tweede pianocon cert van Chopin en tot slot de Symphonie Fantastique van Hector Berlioz, zo stond het tenminste aangekondigd voor de abonnementhouders. Daar om was het wel een beetje vreemd dat in plaats van het beloofde pianoconcert een vioolconcert uitgevoerd werd nl. dat van Tsjaikovsky, zonder enige explicatie. Als violist trad hiervoor aan Bruce Durov, ook al een ex- wonderkind: hij begon al op achtjarige leeftijd de strijkstok te hanteren. Van meet af aan was het duidelijk dat hier een jong kunstenaar van formaat speelde. Aanvankelijk mis RESIDENTIE-ORKEST ES STADSGEHOORZAAL schien ietwat onzuiver intone- rend groeide hij heel snel naar een rake, zeer fijnzinnige toon toe. De cadens aan het eind van het eerste deel, de passage bij uitstek om als solist te schitte ren, demonstreerde tegelijker tijd het muzikale meesterschap en de ingetogenheid van spel, waarmee de violist overdaad vermeed. Des te opvallender was het contrast met het orkest, dat zijn taak als begeleider wei nig genuanceerd opvatte. Harde aanzetten en een monotoon stampend ritme met name bij de strijkers, het leek soms wel een duel waarin naar onze smaak Bruce Dourov de onbe twiste winnaar werd. De gecom pliceerde structuur van Tsjai- kovsky's vioolconcert vergt een veel subtielere aanpak dan die van het Residentie-Orkest. De programmawijziging maakte er wel een zwaar romantische avond van, maar de uitvoering van de Symphonie Fantastique viel ons toch weer erg mee. Vooral de blazers maakten in druk met hun beheerst gevoeli ge klank. De Verdi-ouverture, het ope- ningswerk mag wat mij betreft vaker ten gehore gebracht wor den; een spiritueel werk, mees terlijk gecomponeerd en, indien zoals nu met verve en vaart gespeeld, een lust voor het oor. PAULA KONING aai SV(an een onzer verslaggevers) DEN Zestig bewoners van de Genestetstraat omgeving (Haagwegkwartier) zijn van plan de urverhoging van april jongstleden te blijven wei- jeren zolang de overheid de gemaakte afspraken ^jeiiet nakomt en het leefmilieu in hun buurt niet -jlrastisch verbeterd. kondigen dit aan in een brief gericht aan de taatssecretaris van Volkshuisvesting, drs. M. van )am. De zestig bewoners herinneren eraan dat hun ltijd is beloofd dat van huurverhgoing pas sprake ujz ou zijn als de renovatie in de wijk was voltooid, ^yelndanks het feit dat daarvan in april geenszins prake was, gingen de huren toch omhoog en dat ïrwijl de individuele huursubsidie voor een aantal ewoners van het Haagwegkwartier verslechterde. De bewoners maakten toen al hun zorg aan de staatssecretaris kenbaar, maar deze zou in zijn ant woord daarop nauwelijks zijn ingegaan. De bewoners van de Genestetstraat en omgeving kla gen verder over de „gehavende woonomgeving", die met name zou worden veroorzaakt door de stofont wikkeling die plaatvindt bij de renovatiewerkzaam heden en waardoor ramen en vensters gesloten moe ten blijven. 'Daarnaast zouden zij regelmatig vroegtij dig uit hun slaap worden gewekt door het aan- en afvoeren van puincontainers. Deze klachten in aan merking genomen en vanwege het feit dat in een vergelijkbaar renovatieproject van de Leidse Wo ningstichting geen huurverhoging zou zijn opgelegd, schrijven de bewoners vastbesloten te zijn de huur verhoging te blijven weigeren „totdat aan deze on rechtvaardige situatie een einde is gemaakt". Het lid van de PSP-fractie in de Tweede Kamer, Van der Spek, heeft overigens onlangs vragen over de geweigerde huurverhoging aan staatssecretaris Van Dam gesteld. Hij vraagt de staatssecretaris onder meer aan het verzoek van b en w van Leiden te voldoen door alsnog voor de complexen van woning- bouwverenigig „Ons Belang" te beslissen dat de huurverhoging 1976 achterwege kan bljiven. Hij wijst er de heer Van Dam op dat de gerenoveerde wonin gen van „Ons Belang" nog gebreken vertonen. De PSP-er noemt het onredelijk huurverhoging aan de bewoners op te leggen, voordat deze gebreken zijn verholpen. laii Ifilm der Koningin in Zuid-Holland ging naar kat Prinz Albert Katzenburg van Herr Graeve uit Keulen en het vererend metaal, dat H.M. de Koningin had uitgeloofd kwam in het bezit van mevr. Prins-De Wit uit Hazerswoude voor haar langharige Angelique van Poelgeest. De heer Boender uit Barend- recht was de baas van de mooiste dwerghoender, een oud-Engelse vechthoen. De mooiste grote hoender was een Phoenicische zilverpatrijs, van A. de Zeeuw uit Naaldwijk. De heer Blok uit Woerden had de mooiste sierduif, een blauw bonte doffer. Het mooiste ko nijn was een langoor Angora konijn van mevr. Van Dam- Bruines uit Rotterdam. Dick Zwaan kreeg een prijs voor de mooiste cavia (een zwarte langharige), die evenals Dick in Zwammerdam woont. EHBO Het personeel van de Leidse Eerste Hulpdienst heeft beide dagen handenvol werk gehad met het verlenen van bijstand aan bezoekers van „het Bees tenspul" die in de enorme drukte onwel waren gewor den. Zaterdag moest de EHD twee van hen overbrengen naar het ziekenhuis en zondag rukte men drie keer uit naar de Groenoordhallen. LEIDEN Het Beestenspul "76 Europa's grootste die- renshow is bijna een gek kenhuis geworden. Dat was niet alleen de mening van doodvermoeide maar intens voldane organisator Rob Lau were, gisteravond toen het im mense dierenrijk achter de rug was. Het aantal betalende bezoekers was ongeveer 35.000 (waarvan 23.000 op zondag). Vorig jaar trok de tweedaagse Kat-Expo circa 28.000 bezoe kers. Rob Lauwere: „En dan zijn er nog 4000 tot 5000 men sen binnengekomen zonder kaartje; het was zo vol en de rijen voor de loketten zo lang, dat een heleboel mensen ver kozen om zo maar naar bin nen te gaan, door geopende (vanwege de warmte) deuren. Soms met hele gezinnen tege lijk. Gistermiddag vaardigde de brandweer gedurende twee uur een rookverbod uit, zo dicht was de menigte in beide hallen". Er was geen onderdeel van de tentoonstelling dat geen grote belangstelling trok. Maar voor al de hondendressuur en de Links: Het pu bliek verdrong zich vooral gis termiddag voor de hekken, die het „concours hippique-gebeu- ren" omsloten. Rechts: Paar den, pony's en kleinvee trokken ling van kinde- Een overzicht van de immense drukte in de Groenoordhallen. hondenshows en zeker ook de „paardenhoek', het circuit waarop een heel concours hip- pique werd afgedraaid vorm den de grootste trekpleisters; in die sector was zeker zondag geen doorkomen aan. Niet weinigen bleven de hele dag „hangen", omdat ze van het spul maar geen genoeg kon den krijgen. En tussen alles door werd het grote podium bevolkt doorartiesten en pre sentatoren: Bueno de Mesqui- ta, Rob de Nijs, Sandra Ree nter, Willem Duys, Mies Bouw man, er waren persmensen die persmuizen benoemden en stu denten die voorkeur hadden voor een studentengeit. Daar omheen tientallen bezitters en bezitsers van de mooiste en meest verzorgde dieren, vooral katten. Trouwens door de hele Groenoordhal viel een prijzen regen. „Ik heb werkelijk niet geweten waar ik aan begonnen ben. Het volgend jaar weer? Ik moet er nu niet aan denken, maar ja, ik kan het toch niet laten en bovendien mag je zo'n manifestatie niet laten lopen. De verenigingen zelf zijn ook al zo enthousiast, want dit is dé manier om propaganda voor je dierensport te maken. Ik had in elk geval niet kun nen dromen, dat het zo'n ge weldig succes zou worden. Al hadden we wel, moet ik zeg gen, het weer erg mee; echt „beestenweer". Uitslagen De voornaamste uitslagen van enkele keuringen: Huiskatten, met vier winnaars: Mevr. v.d. Hulst met Poezelien, mevr. Poort met Michael, me vr. Van Tongeren met Poekie en 12-jarige Richard Hogen- band met Miekie, allen uit Den Haag. De beste in ereklasse korthaar was kat Achaea van Elbresa, van mevr. Bye uit Den Haag, en de beste uit ereklasse langhaar werd Lara de Rheims van mej. Visser uit Den Helder; beiden ontvingen een medaille, beschikbaar ge steld door burgemeester en wethouders van Leiden. De medaille van de Commissaris Mies Bouwman met de eigenaars van de winnende katten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3