Bestuurders Budobond geweigerd bij wedstrijden Taekwon Do SRAELIERS WACHT ielgen te vroeg in juichstemming (ARM ONTHAAL IIJ TERUGKEER Zian Vitesse mist sportfondsen beker -vRAVERSINTERLAND BRENGT WINST VOOR NEDERLAND h m PORTTRIBUNE ZIJDELINGS fk laximale zege Davis Cupteam KEVIN DAVIES KWAM VOOR NIETS Drafrecord voor Mama lllli LEIDSE COURANT Q DEN HAAG - Twee bestuur sleden van de Budobond, Luiten en Hoogendllk, heb ben zaterdagavond een ver velende ervaring opgedaan. Gekleed In bondablazer meldden zij zich bij de In gang van sporthal Over- bosch In Den Haag om de taekwon dowedstrljden bij te wonen. De belde heren werd de toegang tot de bijna uit verkochte zaal geweigerd. De wedstrijden waren geor ganiseerd onder auspiciën van de budobond, nadat de secretaris van de Koreaanse ambassade, Jal Rok Sung, bemiddeling had verleend toen de wedstrijden het aan vankelijk predikaat Europese kampioenschappen was ont nomen door de budobond. Hoogendijk: "Met Luiten zat ik eind vorige week een stuk je te eten in een restaurant in Den Haag. Ik woon zelf in Vlaardingen en wist niets van een Europees kampioenschap af en zelfs ook niets van wedstrijden. In een krant las ik dat de Europese kampioen schappen omgezet waren in vriendschappelijke wedstrij den en dat die onder auspi ciën stonden van de sectie Taekwon Do van de budo bond. Daar we in Den Haag moesten zijn voor de karate- wedstrijden van Henri Seriese besloten we als bondsofficials eerst een kijkje te nemen in Overbosch. Ik werd daar met Luiten niet binnen gelaten. We hadden natuurlijk een kaart van tien gulden kunnen kopen, maar dat deden we uit principe niet. Wij vroegen naar de heer Thoutenhoofd die wij binnen zagen lopen, maar als budobondbestuur- der wilde hij niets van ons weten. Het waren duidelijk 'wilde' wedstrijden. We zullen dit nu bij de bond gaan uit zoeken". Uit de hand Thoutenhoofd van de sectie Taekwon-Do van de budo bond: "Dat is een moeilijke zaak die wel een beetje uit de hand is gelopen. Maar ik kan er eigenlijk weinig aan doen, want ik sta er een bee tje buiten. De heer Van Kam pen en de Koreaanse instruc teur Hur Heung Taek (6e dan) hadden de sporthal Over bosch gehuurd voor het orga niseren van een Europees kampioenschap Taekwon Do. De Koreaanse instructeur geeft zowel op scholen die bij de bond zijn aangesloten als bij 'wilde' scholen les. Dit tweetal organiseerde een Eu ropese titelstrijd. Op het laat ste ogenblik is daar een stok je voor gestoken. Op de Ko reaanse ambassade kon ik voor elkaar krijgen dat de heren door bemidcleling van Jai Rok Sung gewone wed strijden konden organiseren. Do van de budobond onder zekere voorwaarden mijn me dewerking verlenen. Wij pro beerden van de 'wilde' wed strijd een legale te maken, onder bepaalde voorwaarden. Daarvan is weinig terecht ge komen. Toen ik in Overbosch kwam, waren de meeste func ties al verdeeld en moest ik toezien, dat bondsbestuur- ders de zaal niet in moch ten". Vergoeding Budobestuurder Hoogendijk: "Het was een 'wilde' wed strijd en de heer Luiten zal dan ook rapport uitbrengen aan het hoofdbestuur. Henri Seriese. die op dezelfde avond onder de vlag van de budobond karatewedstrijden organiseerde: "Ik ga bij de bond schadevergoeding vra gen. Mijn wedstrijd stond bij na een jaar tevoren op de kalender en dan geeft de bond toestemming voor die avond in Overbosch, waar georganiseerde en aan ges! o- Budobond stelt acbninistrateur op non-actief (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bondsadmlnl- strateur Wil Idema van de Nederlandse budobond Is op non-actief gesteld. Zowel vl- ce-voorzitter J. J. Brakel, als Wil Idema zelf wilde weinig commentaar kwijt J. Brakel: „Hij blijft voor ons nog wel wat werkzaamheden doen, maar voor de rest geen com mentaar". Insiders weten te vertellen dat Idema onmoge lijk meer kon samenwerken met het bondsbestuur. Dit veroorzaakt veel botsingen als gevolg waarvan Idema donderdag op non aktlef werd gesteld. ten leden van de bond heb ben opgetreden tegen 'wilde' Taekwondo'ers". ARTHUR VAN RIJSWIJK Magerder De onophoudelijk slechte beurten die de KNVB maakt, waren de sectie amateurvoetbal in het ver keerde keelgat geschoten. Het ging vrijwel steeds om de sectie betaald voetbal (Knobel, NOS o.a.) en daaronder leed ook de amateursectie. De ama teurs wilden daarover een hartig woordje spreken en vroegen om een buitenge wone bondsvergadering. Dat gebeurde zaterdag. Men mocht een fel debat verwachten en hoewel de amateurs zich bij monde van de heren Troost en Feringa weinig content toonden met de gang van zaken, bleef het bij dreige menten van de heer Ferin- 3 die bondsvoorzitter leuleman toevoegde dat men hem ter verantwoor ding zal roepen als te zij ner tijd de beleidsnota is geproduceerd. Op de lan ge baan schuiven heet dat in goed Nederlands. Men liet (even) de tanden zien maar beet niet. Men wilde iets doen aan de magere image van de KNVB en werkte eraan mee om die nog dunner te maken met een vergadering die we derom de besluiteloosheid en het "voor ons uitschui ven" zoals drs. Cor van Rijn van Sparta het noem de, onderstreepte. De ima ge van de KNVB is door deze vergadering bepaald niet opgefleurd. Er is voor open doel gemist, om in voetbaltermen te blijven. Nivellering Zeer recent nog riep een voetbal bestuurder via het televisie scherm: "Nu is er nivellering en blijft het publiek nog weg." De bestuurder maakte een denkfout- je. In vroeger tijden werd de eredivisie inderdaad geregeerd door enige clubs. Maar de duels tussen die ploegen waren dan ook altijd hoogtepunten. Ajax- Feyenoord, later de wedstrijden van die twee tegen PSV. FC Twente, waren dikwijls voor de voetbaliefhebber om de vingers bij af te likken. Men mag vurig hopen dat ook deze competitie nog zulke hartverwarmende wed strijden zal brengen. Vroeger had het publiek altijd nog duels om naar uit te kijken. Nu is het één pot nat. Ajax-PSV was ook geen hoogtepunt. Het enige is dat uit slagen moeilijker voorspelbaar zijn. dat de top is toegegroeid naar de mindere goden. Tegelij kertijd echter is het spelpeil ge daald. Eerst als het publiek daar aan gewend is. ook duels tussen minder getalenteerde ploegen kunnen aantrekkelijk zijn - zal het weer de tribunes dichter be volken. Men leeft nog te zeer in de vergelijkende sfeer. Eenheid Hoeveel moeite moest destijds gedaan worden om de in vele parten ver deelde judowereld te bun delen in een grote organi satie. De vechtsporten kwamen er eveneens bij en de Nederlandse Budo Bond leek een machtig li chaam dat alles omvatte in ons land. Zaterdag bleek dat zulks toch niet het geval is. Er werden wed strijden Taekwon Do geor ganiseerd, waarvan het hoofdbestuur niets wist. Wel een lid van de sectie Taekwon Do. Voor het te laat is en er geweld wordt gedaan aan de eenheid die met zoveel moeite tot stand kwam, dienen "com municatiestoornissen" te worden voorkomen. Hier en daar wordt toch al (te veel) „wild" georganiseerd in dit wereldje. ADVERTENTIE en Meti 'ASSENAAR De hoerastem- ■■■^ing nam gistermiddag op de lassenaarse renbaan Duindigt Bt te vroeg bezit van de Belgen, nverwacht namen ze in het m reede onderdeel in de interland r Igen Nederland een voorsprong A 10-47), maar ze verloren tenslotte trdiend met 131-84. Ondanks de- t nederlaag was het toch een ehoorlijk herstel van onze zuid- rburen, na de zware nederlaag in 27 augustus in Oostende van No«S7-63. T Duindigt waren de Belgen ten- nste nog in staat om één van Duwêr^ v'er draverijen te winnen. Voor succes zorgde in het tweede lerdeel (voor vierjarigen) Fran- Arnes^n Desoete met Kwiek Royal. Ook de tweede en derde plaats ndigden van de „rode duivels" >ss L en Krack F. Onze zuiderbu- n namen na zo'n driehonderd iter de teugels goed in handen. taltto lands gisl Klstrlj en m door:e dei f Thomjr'i dhuiz 70. ivoriet Nubar van Echten had na start in een hoog tempo de ding genomen en leek op een gelrechte overwinning af te an. Plotseling was echter de loom" op en zakte de favoriet ,20 aan de cote) als een kaarten- jis in elkaar en vlogen de Fielgi- le combinaties links en rechts hem heen. ■t*h< (Van onze sportredactie) WASSENAAR De Ierse Jockey Kevin Davlea, thans wonende In het Belgische Turnhout kwam zaterdagmiddag voor niets naar de renbaan Duin digt. In het criterium van tweejarige volbloeds moest hij aantreden met favoriet Columbus uit de stal van Bertus Riem. In het officiële programma stond dat de start van deze koers om 16.35 uur zou zijn. Dit bleek echter niet juist de ren ging om tien voor vier van start. Een jockey moet drie kwartier voor de koers in de weegkamer zijn. Kevin Davies was daar buiten zijn schuld niet en trainer Riem zocht een andere rijder voor Columbus: John Smith. Vlak daarna kwam de Ierse jockey op Duindigt aan. Vanaf de kant moest hij toezien hoe Columbus vijfde werd. Kevin Davies: „Bij de NDR zal ik nu een schadeclaim indienen. Dit is toch te gek. Als ik iets verkeerd doe volgt er een boete, nu moet er maar een redelijke vergoe ding komen". Het criterium met een eerste prijs van ruim twaalf mille werd gewonnen door Henk van der Kraats met Sir Ishan. De uitstekende Zilverster met Allan Jones werd tweede. (van onze sportredactie) WASSENAAR In het bljpro- gramma rond de Interland tussen Nederland en België gistermiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt, brak de nu vijfjarige hengst Manza Buitenzorg met Wim Duivenvoorden het Neder landse record, dat op naam stond van Henri Buitenzorg met een kilometertijd van 1.16.3. Manza Buitenzorg liet op een windstil Duindigt een tijd noteren van 1.15.9. De hengst deed dit in de Prijs van Kuurne over 1600 meter. Hij nam na de start de leiding en stond deze niet meer af. Voor trainer, pikeur Wim Duivenvoorden bete kende dit een mooi succes. Van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport krijgt hij voor deze re cordverbetering van Manza Buiten zorg duizend gulden. ubar van Echten moest genoegen i zesde plaats. Be- e Nederlandse combinatie was ky Norton met Klaas Woudstra. Belgische vreugde was groot Duindigt. De naar schatting jrtiizend Belgische supporters h achten de overwinning voor het ijpen te hebben. Official De Wulf de sociëteit van Duindigt onder et genot van een „pintje": „Wij jn vandaag weer het België met en grote B". Ierland was van start gegaan iet een overwinning in het eerstts Mistral Nora gaat onbedreigd op de finish af in de draversinterland Nederland-België onderdeel met derby-winnaar Or- ma Pride met Jan Wagenaar in een kilometertijd van 1.20.7. De Neder landse hoop in dit onderdeel, de torenhoge favoriet Olafski Itenska werd in de eerste bocht niet te recht uitgeschakeld door het dra verijcomité onder leiding van Dr. C. Clay. Pikeur Van der Blonk: „Het paard sprong in de fout. Ik trok hem meteen naar buiten en liep weer in draf". Het publiek was het ook duidelijk niet met deze zware straf eens en liet een fluit concert horen. De Belgen werden bijna in de kaart gespeeld, als Jan Wagenaar met Orma Pride Fran klin Desoete niet was voor geble ven. Na het eerste onderdeel was de stand 33 voor Nederland en 20 voor België. Het derde onderdeel werd een groot Nederlands succes. In een kilometertijd van 1.18 rond zege vierde de Beer van Ureterp, Mi stral Nors, In handen van de Ne derlandse pikeurkampioen Jan Wagenaar. Massel T (Wim Duivenvoorde) werd tweede voor Maestro Caval- jos (Giel van der Togt). De stand was toen Nederland 90, België 77 punten. In het vierde onderdeel was de hoop gevestigd op Jonker Volann en Jojo Buitenzorg. Ook Kees Verkerk kwam aan de start. Maar van de ruin is bekend dat hij het best tot zijn recht komt op de lanae afstand en dat 2100 me ter niets voor hem is. Op deze stelling is de aanhang van Kees Verkerk gisteren wel teruggeko men. Hij leverde zijn beste presta tie uit zijn loopbaan en zegevierde in een nieuwe „persoonlijke" re cordtijd van 1.17.7. Zijn oude re cord stond op 1.18.2. In de eind strijd klopte Kees Jojo Buitenzorg (Jan van Dooyeweerd) met een hoofdje verschil. Jonker Volann (Jan Wagenaar) werd derde. De dolgelukkige Gerard van Eyke- lenborg: „Kees gaat het met de dag beter doen. Hij neemt mij echter wel knap In de velling. In de training is hij lauw en doet hij allesbehalve zijn best". „Bovendien was hij weer flink wat zwaarder geworden. Immers, na 27 augustus was hij niet meer aan de start geweest. De prestatie van vandaag had ik nooit verwacht en zeker niet die kilometertijd. Mis schien komt dat wel. omdat Kees Verkerk voor de nieuwe Ameri kaanse Nassau-sulky loopt, ik weet anders ook geen verklaring voor deze prestatie". De Belgen vertrokken uiteindelijk met gebogen hoofd: Een 131-84 nederlaag. In Oostende zullen de Nederlanders hoogstwaarschijnlijk niet meer behoeven aan te treden tegen de zuiderburen. Op deze kleine baan kunnen de Nederlan ders alleen uit de voeten en daar om zal de volgende Belgie— Neder land wel plaatsvinden in Sterren beek (Brussel) of Kuurne. Onze zuiderburen blijven zoeken naar grond en naar paarden om de Oranjeploeg dan eindelijk eens op de knieën te krijgen. ARTHUR VAN RIJSWIJK [LP Applaus vor het overl- verre van massaal opgoko- publiek begeleidde de sla- van Yair Wertheimer In zijn strijd tegen Louk San- games op rij had de 1 van het Israëlische Cupteam moeten afstaan hij bij een achterstand van n de derde set eindelijk weer beetje vat kreeg op het spel tegenstander, die uitgere- hem een streep zette wat mindere prestaties de laatste weken en weer naar het niveau waarop hij en met de nationale kam- had vertoefd. Yair palmde de zesde ga- van de derde set In, maar oest in de volgende opslagbeurt jn Sanders definitief kapltule- n: 6-1. Yair Wertheimer was ge- art als de underdog, maar dat met 6-3, 6-0 en 6-1 zou verile- was, gezien zijn sterke optre- van vrijdag, toen hij Hemmes tot vijf sets dwong, een complete verrassing. Louk Sanders bracht met zijn triomf een eindstand van 5-0 op het bord, nadat vrijdag de eerste dag was afgesloten met 2-0. Zater dag maakten Sanders en Hemmes in het dubbelspel korte metten met Wertjeimer en Glickstein (6-2, 6-2, 6-3) eYi voordat Sanders en Wert heimer gisteren aan de afsluitende partij begonnen, veegde Hemmes Glickstein met 6-4, 6-2, 6-4 van de baan in een partij die van de zijde van de Israëliër veel beter was dan die van vrijdag, maar waarin hij nimmer tot internationaal niveau reikte. Ook Hemmes imponeerde niet, want van de dertien service- doorbraken, moest ook hij er enige incasseren. De nederlaag van het Davis Cup^ tam zal in Israël geen opzien ba-* ren. Toch mogen de spelers, die in Velp actief waren, bij terugkeer rekenen op een warm onthaal. De teamleiding besloot vrijdagavond niet in te gaan op een dringend verzoek van de Israëlische ambas sade om zaterdag en zondag niet te spelen in verband met de vie ring van het Joodse nieuwjaar. Jozef Stabholz, de leider van het Israëlische team, zei gisteren: „Een gedeelte van ons volk zal zich nu gekwetst voelen. Ik voorzie zelfs een nationaal schandaal, maar we hadden geen keus. We moesten wel spelen, omdat we anders reglementair zouden heb ben opgegeven". Zo reageert een teleurgestelde tennisser, in dit geval Glickstein van Israël na zijn verlies van gisteren tegen Sanders KAMPEN HZC-De Robben heeft evenals vorig jaar beslag gelegd op de sportfondsenbeker en verdiende daarmee een jaar lang gratis trainingsuur in de week. De Hilversummers hadden voor het winnen van de beker in de eindstrijd tegen Zian Vitesse genoeg aan een gelijkspel, omdat Zian Vitesse eerder op de dag tegen AZC Alphen tot 3-3 was gekomen. Evert Kroon c.s. liet het daar echter niet op aankomen. De Hilversummers speelden een voortreffelijke wedstrijd en won nen met 7-4 waarbij Wim Hermsen (3), Dick Nieuwenhuizen (2), Hans Smets en Nico Landeweert voor de doelpunten zorgden. Voor Zian Vitesse scoorden Hans Barrel (3) en Jan Evert Kroon (4). Zian Vitesse trainer Hans van der Mollen: „Natuurlijk hadden we deze laatste wedstrijd ook graag willen winnen, maar geheel ontevreden mogen we niet zijn. Op dit toernooi was het vooral de partij welke aan de finale vooraf ging, die ons later opbrak. We moesten tegen AZC Alphen spelen, hetgeen een erg zware partij voor het zevental is geweest". De slotwedstrijd was zonder meer het hoogtepunt van deze in Kampen gespeelde finale van het sportfondsentoernooi waarin ook de Zijl/LGB en AZC/Alphen aantraden. Deze ploegen hadden vorige week echter al verloren van Zian Vitesse en HZC De Robben. In de strijd om de derde en vierde plaats won AZC/Alphen zonder veel moeite van het in dit gezelschap toch zowel zwakke De Zijl/LGB. Ht werd een 6-2 zege voor de Alphense ploeg. De sportfondsen-beker voor dames werd een prooi voor het Haagse DSZ, dat in de finale een overwinning met 4-3 op de HZC-De Robben behaalde. Laatste dag De Israëlische ambassade had ook geprobeerd de wedstrijd voor vrij dag uit te stellen. K.N.L.T.B.-direc- teur Buruma: „Vorige week, toen de ploeg al was gearriveerd, kreeg ik van de Israëlische ambassade het verzoek de wedstrijd op te schorten. Maar dat was niet moge lijk. Ten eerste was het vandaag (zondag) de laatste dag waarop gespeeld mocht worden en ten tweede kun je natuurlijk niet op weekdagen gaan spelen. Boven dien: volgend weekeind zal ook niet gespeeld kunnen worden, want zondagmiddag begint grote verzoendag, ook een Israëlische feestdag. De zaak is eenvoudig: de nog verscheidene landen voor de Israëliërs hebben te lang gewacht volgende ronde. Polen behaalde in met het spelen van hun wedstrijd Warschau een beslissende voor sprong van 3-0 op Noorwegen en Oostenrijk versloeg met 5-0 Fin land. Ierland zegevierde met 3-2 over Iran en Griekenland nam te gen Denemarken een voorsprong van 3-1. Zwitserland versloeg met 3-2 Rhodesië. CITROËN u MEMO Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroën voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13