bij Gunstige resultaten nieuwe benadering van zwakzinnigen in Huize ,,De Weipoort" ROELOFARENDSVENER NOOY LUIDT NOODKLOK VOOR DE ANTILLEN Veelzijdige expositie in Pulchri Studio" JOIN-cultuur stopt er mee PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER De pupillen hoeven zich niet meer druk te maken over een hoge productie. LEIDEN De nieuwe benadering van de zwakzin nige in het Dag Activiteiten Centrum van Huize „De Weipoort" (Vrouwenweg 1) heeft zijn vruchten al afgeworpen. Het nieuwe systeem, dat de nadruk op de vormen legt heeft het negatieve gedrag van de zwakzinnigen in Weipoort tot een minimum beperkt. „Elk mens heeft recht op vorming", zegt Hans Vliege (28) hoofd van het Dag Activiteiten Centrum van Weipoort. Het Dag Activiteiten Centrum is de uitbouw van de bekendere arbeidstherapie te noe men. De omschakeling van arbeidstherapie naar DAC is geleidelijk aan geschied. De geschiedenis begint met de aankoop van het „Paters-Kruishe- ren"-klooster aan de Vrouweweg 1 door de Stichting Geestelijk Minder Validen (GEMIVA), nu zeven jaar geleden. Het gebouw werd aangepast aan de behoef ten van een internaat voor geestelijk minder-validen en voor de arbeidstherapie werd voorlopig gebruik gemaakt van geïmproviseerde ruimtes in het kloos ter Op een gegeven moment bleek dat door het grote aantal pupillen - zoals de zwakzinnigen in de wandeling worden genoemd - de behuizing te klein was geworden en werd achter het klooster een noodgebouw neergezet. De arbeidstherapie werd hier volledig toegepast, maar bleef toch eenzijdig gericht op de zogenaamde industriële werkzaamheid. Een fabrikant van een bepaald artikelen levert de onderdelen die via een aantal eenvoudige handelingen door de pupillen in elkaar worden gezet. „We begrepen toen dat we niet op de goede weg waren", zegt Hans Vliege, die anderhalf jaar geleden bij „De Weipoort" in dienst trad. „We zijn toen met iedereen die erbij betrokken was om de tafel gaan zitten en hebben een paar excursies gemaakt naar andere inrichtingen om te zien hoe het daar is geregeld. Het dichtst bij onze denkbeelden kwam de „Hartekamp" in Heemstede; we zijn daar een beetje van uitgegaan bij de inrichting van DAC." Verbouwing Het noodgebifw bleek te grote ruimtes te hebben om de plannen te verwezenlijken. Het DAC-team werkte met een bouwkundige een verbouwingsplan uit, wat niet alleen beperkt bleff tot het scheppen van meerdere kleinere ruimtes maar ook de kleu ren, de aankleding etcetera aan de nieuwe behoef ten beoogde aan te passen. De directeur van de Muziek maken. Een van de therapieën in het Dag Activiteiten Centrum aan de Vrouwenweg. Stichting GEMIVA, drs. Arts gaf het DAC-team De bedoeling van de nieuwe benadering is de pupil daarbij veel vrijheid. Ook de per 1 februari in dienst zich, voor zover dat mogelijk is, te laten thuisvoelen. gekomen Hans Bouter, hoofd van de psychologisch- Dat kan door vorming te geven, waardoor de pupil pedagogische dienst, in die hoedanigheid ook super- beter gaat functioneren. Hans Vliege: „We moeten visor over het DAC, was vanaf het begin enthou- van die hotel-sfeer ■stf, we moeten een optimaal siast over de plannen. leefklimaat scheppen waarin de pupil zich helemaal zich er nog maar één met industriële werkzaamhe bezighoudt. Hans Vliege: „De pupillen die ii groep zitten, willen ook echt werken, zouden diep ongelukkig zijn als ze niet meer ten werken. Ook deze groep krijgt echter De vijf groepen bevatten ieder in de regel niet dan tien pupillen; vroeger waren er drie lokalen een bezetting van twintig pupillen per lokaal. Vliege: „In de vroegere situatie was het noodgebouw ingesteld op de industriële helft van het gebouw werd toen in door een magazijn. Nu is dat veel minder geworden. Het gaat ook niet meer om een productie die per week gehaald moet worden vroeger. De pupil bepaalt zijn eigen De industriële werkzaamheid bestaat overigens het vervaardigen van haarkrulspelden. Karweitjes thuisvoelt". Overigens houdt de vorming niet in dat de industriële werkzaamheid volledig is uitgeban nen, want werk is even zozeer een onderdeel van het leefklimaat als recreatie.' Het is echter veel minder belangrijk geworden. De groepen zijn nu onderverdeeld in vijf zogenaamde „units", waarvan Een ander belangrijk aspect van de „units" is da| men zoveel mogelijk de pupillen met kleine karwei tjes belast, zoals thee en koffie zetten, afwassenji afdrogen, opruimen enzovoort. „Daarmee laat je zé meer van hun eigen waarde bewust zijn", alduj Hans Vliege. De vorming die in het DAC plaatsvindt, bestaat uiL de volgende activiteiten: muziek, vooral van ritmef instrumenten, daarbij ook het zelf vervaardigen va» muziekinstrumenten; ook luisteren naar muziekr Algemene Dagelijkse Levensverrichting, zelf uit- en aankleden, wassen, scheren enzovoort. Elke pupi heeft een eigen tuintje waarin hij van alles kaï^ verbouwen. Hans Vliege: „Ik had een keer uitgelegd hoe aardapj pels groeien en verbouwd worden, en kreeg toen als reactie van een meisje: „Jij bent gek. Normale mensen eten aardappels op en jij stopt ze in dd grond". Overigens is er ook nog een kinderboerderij naast het DAC. Verdere activiteiten: goed lereiL spreken, ook door middel van gebaren, wandeler^ en winkelen, vertellen van verhalen, handenarbeiq en handwerken, spel en bewegingstherapie. Zoals gezegd zijn de resultaten van het experiment^ want dat is het DAC uiteindelijk, zeer gunstig tta noemen. Hans Vliege: „We hebben geen gedragsprcL blemen meer, de negatieve pupil van vroeger ber staat niet meer". ij Frank Buurmanc' Oegstgeest In Galerie „Pul chri Studio", Passage 10 is tot en met 7 oktober a.s. een ten toonstelling ingericht van schil derijen, aquarellen en grafiek door de Haagse kunstenaar Jos v.d. Berg. Vooral de etsen in deze collectie vallen op door hun bepaalde kwaliteiten, meer dan de aqua rellen en olieverfschilderingen, die soms wat onbeholpen van tekening en bovendien wat saai en statisch zijn, een enkele uit schieter daargelaten. Ook de kleur vooral van de waterverf is wat vlak door te weinig nuance. Wat de etsen betreft is V.d. Berg niet altijd gelukkig in zijn weergave van wolkenpartij en, die weinig transparant zijn en daardoor wat al te zwaar drukken op het hoofdmotief, waardoor tevens het lijnenspel in de verdrukking komt. Dat alles neemt niet weg dat er in de collectie ook een flink aantal mooie prenten te zien zijn, getuige onder meer bladen als b.v. „De Paal-de Verrekij ker", „Hoek van Holland-Nieu we Waterweg", „Ruïne Spanje" en „Oud-Gedienden" waarin de motieven heel aantrekkelijk overkomen. „Boomgaard", over igens een fraai blad, schijnt wel geinspireerd te zijn door V. Gogh's knotwilgen, hoewel dat natuurlijk ook toeval kan zijn. De aquarellen zijn soms wat weinig genuanceerd en boven dien wat vlak van kleur, waar door bijvoorbeeld, een muur een egaal vlak wordt hetgeen de prent als geheel dan wat saai maakt. Bij de schilderijen vond ik persoonlijk de gaafste uitin gen van V.d. Berg's kunnen. Is „Landweg Noord Holland" min of meer „primitief', de aquarel „Veerse Meer" geeft wel een goede indruk van wijdse ruimte. Eveneens mooi is „Oude Boot- Altea", strak geschilderd is de aquarel „Caronge", maar met een schilderij „Drie stoelen" gaat hij een beetje op de fantas tische toer. Afgaande op deze tentoonstel ling mag dan ook gezegd wor-' den, dat V.d. Berg op de eerste plaats graficus is en dan pas schilder. WILLEM PRINS NOORDWLJK De vrijwilligers van JOIN-cultuur, dat in vorige winterseizoenen een gevarieerd cultureel-programma placht te brengen, zijn voornemens het bijltje er bij neer te leggen. In de komende wintermaanden zullen door ben geen evenementen wor den georganiseerd. JOINjCultuur is gebelgd over het feit, dat de gemeenteraad in maart jl. besloot de subsidie voor het programma te verhogen tot slechts 12.000,-, terwijl JOIN voor haar activiteiten een bedrag van 19.000,- meende nodig te hebben. In de discussie over de subsidie-aanvraag werd door verschillende raadsleden scherpe kritiek geleverd op bepaalde onder auspiciën van JOIN-cultuur uitgevoerde programma's als die van Neerlands Hoop en Funhouse. De raadsleden achtten deze kwetsend voor de gevoelens van een belangrijk deel van de bevolking. Deze kritiek kwam bij JOIN hard aan. Men kreeg de indruk, dat de persoonlijke smaak van raadsleden mede een rol had gespeeld bij de beoorde ling van de subsidie-aanvraag. Dat de subsidie-verstrekker de vrijheid van programma-samenstelling niet overlaat aan particulier initiatief, vindt JOIN-cultuur onaanvaardbaar. Er is thans een brief gepubliceerd, waarin JOIN-cultuur onder meer aan B. en W. mededeelt, dat een volwaardig en veelzijdig cultuurprogramma op de huidige aangeboden basis door haar niet is te verwezenijken. ROELOFARENDSVEEN - De drie A-B-C-ei landen en de drie S-eilanden. Veel meer kan de gemiddelde Nederlan der niet uit zijn geheugen over de Nederlandse Antillen te voorschijn toveren. Toch is zich in dit rijksdeel volgens Antillen-kenner, de 66-jarige J. Nooy uit Roelofarendsveen, een grote tragedie aan het af spelen. De heer Nooy kan het weten, want als vertegen woordiger van de Nederland se vakbeweging bracht hij de afgelopen jaren zeven bezoe ken aan de Antillen. Juist terug van een drie maan den durend bezoek, waarin hij de Antilliaanse vakbeweging ter zijde stond vertelt hij: „Er heerst op de Antillen een enorme downstemming. Er is door de wereldcrisis een enor me misère, die een klimaat heeft geschapen, dat zelfs ge vaarlijk kan worden genoemd. Want kijk eens, de werklozen één op de vijf mannen is dat krijgen geen werkloos heidsuitkering. Hier in Neder land brengt de werkloosheid ondanks de redelijk goede fi nanciële positie van de werklo ze, al spanningen met zich mee. Het ligt dan ook voor de hand dat de spanning op de Antillen er een veelvoud van zijn. De Antillianen zien zelf geen uitweg meer. De jongeren, die van school komen, kunnen niet aan de slag en zien zich gelijk gesteld met hun vriend jes, die niet naar school zijn geweest (er is geen leerplicht). Door het groot aantal ontsla gen bij de hotelindustrie zijn veel vrouwen zonder werk ge komen en daardoor zijn vele gezinnen nog eens extra in financiële nood geraakt, om dat het inkomen van de vrouw een noodzakelijk bestanddeel van het gezinsinkomen vormt. Als de Nederlandse regering niet snel te hulp komt, holt de economie in de Antillen zoveel uit, dat de vele miljoenen ont wikkelingshulp tevergeefs zijn geweest". Onlusten „De situatie lijkt wel een bee tje op die in 1969. Ook toen ontstond er werkloosheid en kwam het voor dat mensen door het gebruik van koppel bazen zwaar werden onderbe taald. Er ontstond een staking bij Shell die oversloeg naar Holiday Inn. Het kwam zelfs tot plunderingen en het Neder landse parlement, toen pas wakker geschud, haastte zich om de regering ter verant woording te roepen over het ingrijpen van Nederlandse mariniers. Ook de Nederlandse vakbewe Vakbondsman Nooy voor achtste keer naar de Antillen'' ging schrok pen beetje. Ze had de collega-vakbewegingen wel adviezen gegeven, maar had zich niet goed gerealiseerd hoe moeilijk de situatie voor de Antillianen wel was. Kloos, Mertens en Lanser gingen kort daarop met de lokale vak bondsmensen besprekingen te voeren, om de activiteiten van de Antilliaanse vakbewegink jes te bundelen. Die is name lijk heel sterk verdeeld, wat overigens gezien de onderlinge afstanden, de etische achter gronden en de sterke binding met politieke partijen wel be grijpelijk is. De grootste bon den zijn AWC (de socialisti sche), de CGTC (de christelij ke en radicalere beweging) en het Vessina (de Arubaanse vakbeweging)". De Nederlandse vakbondslei ders hebben de problematiek vanuit de Nederlandse bril be keken willen aanpakken, en ze zijn daarom hopeloos vastgelo pen op de lokale verhoudin gen: de AWC is de vakbewe ging van de welgestelde werk nemers, de CGTC daarentegen van de armere arbeiders; de CGTC is veel linkser van de AWC. Daarbij komt, dat een vakbeweging in de Antillen in een bedrijf recht van spreken heeft als meer dan 50% van de werknemers lid is van die vak beweging. Dat betekent dan automatisch ook dat een ande re vakbeweging niets in dat bedrijf heeft te vertellen en er heerst daarom een scherpe concurrentiestrijd. Mensen, die elkaar gewoonlijk bestrij den, breng je niet zo gemakke lijk bij elkaar. Luxe vakbondsgebouw „De Nederlandse vakbeweging financierde voor de Antilliaan se beweging een modern, luxe vakbondsgebouw De Shell schonk de bouwgrond. De An tillianen hoefden slechts 25% van de bouwkosten voor hun rekening te nemen. Het ge bouw was echter te luxe en de lasten voor de CGTC te hoog, zodat het voor de hele vakbe weging bedoelde gebouwnu beheerst wordt door de rijkere AWC. Ook de ligging van het gebouw is verkeerd: een arbei der moet eerst een kwartier in een taxi zitten om bij het ge bouw te kunnen komen. Van deze fouten is echter ge leerd en er bestaan nu verant woorde plannen voor een vak bondsgebouw in Aruba, maar daar is door de regering in Den Haag nog geen geld voor beschikbaar gesteld. Vooral in de vorm van adviezen kan de Nederlandse vakbeweging nog veel doen. Het Nederlands is meestal niet de moedertaal van de arbeiders, maar de CAO's zijn wel in het Neder lands opgesteld, zodat de juri dische nuances hen vaak ont gaan. Tijdens mijn verblijf op de Antillen heb ik me daar herhaaldelijk mee beziggehou den. Door de grotere ervaring kan je (Nooy heeft 33 jaar vakbonds-bestuurservaring onder meer als secretaris van de industriebond NKV, voor zitter Europese vakbeweging voor de agrarisch en voedings industrie en voorzitter van de internationale vakbeweging voor de voedings- en tabaksin dustrie red.) de leiders in de Antillen nog het een en ander leren. De tragiek is alleen, dat on danks goed bedoelde pogingen in een zo meilijke tijd, de vak beweginkjes hun geringe (ge schoolde! kader niet bijeen kunnen voegen, om tot een efficiënte aanpak te komen. Juist in de conservatief-libera- c le sfeer op de Antillen, deels i. voortkomend uit het koloniale tijdperk anderzijds door de je kleinschaligheid, is een sterke vakbeweging één van de voor- naamste vereisten. d l Aosoiaal „De zo toegejuichte komst van Amerikaanse hotels is een gro te teleurstelling geworden. De meeste hotels storen zich aan geen enkele wet op de Antillen en weigeren de vakbeweging te erkennen. Ik heb de be drijfsleider van „Interconti nental" die ronduit zei, dat hij de vakbeweging wel kapot zou maken. Tevoren was hij in Pakistan geweest en daar had hij het zo bont gemaakt met zijn personeelsbeleid, dat hij niet meer onbeschermd over straat kon lopen. Het voortdurend onbetrouw bare handelen van de Ameri kanen heeft erg veel wrevel gewekt. Pensioenen van de ar beiders zijn bij faillissementen opgestreken. Bedieningsgeld werd niet doorgegeven en CAO-afspraken werden niet nagekomen. Intercontinental, Holiday Inn, Arti Frommer en hotel Flambiance, zijn inmid dels failliet of stoppen binnen kort. Meestal door verkeerd management, dat er toe geleid heeft dat de service van het personeel af en toe minder is, dan de Amerikanen hadden gehoopt. De werkgelegenheid moet door de vestiging van Neder landse bedrijven worden gesti muleerd, want met voldoende werkgelegenheid staat of valt de toekomst van Aruba, Bo naire, Curacao, St. Maarten, Saba en St. Eustatius. Ook de scholing zal veel aandacht moeten hebben en de uitwisse ling met de Antilliaanse vak beweging moet worden voort gezet". Moeras De heer Nooy is duidelijk be gaan met de situatie. Ook een deel van zijn eigen, goed be doelde plannen is verzand in het moeras van problemen. De Roelofarendsvener legt echter het hoofd bepaald niet in de schoot. Door een auto-ongeluk op de Antillen is hij nog niet zo goed meer ter been, maar hij zal als hij weer wordt uit genodigd, zeker voor de acht ste keer naar de Antillen ver trekken: „Als de mensen me daar nodig hebben, ga ik. Door de opgebouwde contac ten met statenleden, ministers en bedrijfsleden, kan ik mis schien juist in de moeilijke tijd helpen", aldus de heer Nooy. JAN VERHAAR

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4